0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #140 -: Май 27, 2012, 18:40:56 pm »
Здравейте д-р Даскалова,
имам въпрос, който може да ви се стори глупав, но се опитвам да преодолея шока и последвалия отказ у партньора ми за каквито и да е изследвания след лоша спермограма. Възможно ли е получаването на достоверни резултати при въздържание от 10 дни и пренасяне на еякулата (отделен вкъщи, а не в клиника) охладен, т.е. евентуално поставяне за кратко в хладилник и след това транспортиране с кола при външна температура от 5-6 градуса.
Спермограмата не е правена в България. Лекарите са казали, че най-добре е въздържанието да е 4-5 дни, но не пречело и да е до 3 седмици.
А резултатите са 70% неживи и 30% живи, напълно неподвижни.
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #141 -: Май 27, 2012, 19:32:22 pm »
 :flower: здравей мели, предварително благодаря
моите въпросчета са следните:
1. сънна апнея - само при пълните ли е и възможно ли е да е причина за стерилитет при мъжа?
2. криптохорхизъм (неслезнали тестиси) -  8O тази диагноза възможна ли е при мъж на 38, който вече няколко години го преглеждат един куп лекари?
3. варикоцеле - възможно ли е да има, но да не се забелязва окомерно разширена вена, т.е. да се напипва нещо?

*

    фиона

  • ***
  • 299
  • моето чудо се случи
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #142 -: Май 27, 2012, 20:01:28 pm »
Здравейте д-р Даскалова,
моля за коментари на нашата спермограма:

обем: 5 мл.
ph:8.4
вискозитет: завишен
втечняване: над 120 мин.
сперм.концентрация:25мил./мл.
общ брой нормокинетични ----
нормокинетични------
хипокинетични: 60%
акинетични: 40%
над 60% с норм.морфология
7-8 лев.бакт.слуз

Благодаря предварително.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #143 -: Юни 10, 2012, 21:37:13 pm »
Здравейте Д-р Даскалова!
Ето е имаме най после резултати от спермограмата на съпруга ми.Направена е при
3 дни въздържание. Моля ви за вашето мнение и коментар.

възръст - 37 години

Общ обем – 2,3 мл  -   (2.0-6.0)

вискозитет (каквото и да означава това :? )– нормална
Цвят – нормален

Брой – 316.20 милиона/мл   (20.00-250.00)

Индекс на necrospermia – 10%  -  (0-25)  това не го знам какво означава, но предполагам е е нещо за жизнеността  :ask:

Степен 0: Неподвижни – 10%
Степен 1: Минимално подвижни – 37%
Степен 2: Бавноподвижни – 41%
Степен 3: Нормално подвижни – 12%

Нормални – 36%   (15-100)
Анормални – 64%  (0-85)

Нашият гинеколог каза че има количество сперматозоиди и да дарява  :lol: били повече от максимума, но има голям процент с лоша морфология и за това ни прати на разширена спермограма. Не знам дали е по Крюгер - тук има друго име преполагами, но каза че това с морфологията не бива да ни притеснява понеже било много относително.

Наистина ли няма от какво да се притесняваме, или просто не иска да ни притеснява допълнително.

Благодаря предварително!

Наистина няма от какво да се притеснявате. :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #144 -: Юни 10, 2012, 21:39:54 pm »
Здравейте д-р Даскалова,
имам въпрос, който може да ви се стори глупав, но се опитвам да преодолея шока и последвалия отказ у партньора ми за каквито и да е изследвания след лоша спермограма. Възможно ли е получаването на достоверни резултати при въздържание от 10 дни и пренасяне на еякулата (отделен вкъщи, а не в клиника) охладен, т.е. евентуално поставяне за кратко в хладилник и след това транспортиране с кола при външна температура от 5-6 градуса.
Спермограмата не е правена в България. Лекарите са казали, че най-добре е въздържанието да е 4-5 дни, но не пречело и да е до 3 седмици.
А резултатите са 70% неживи и 30% живи, напълно неподвижни.

Но защо сте поставяли еякулата в хладилник? Напротив, ако се транспортира, трябва да се топли. Естествено, че резултатите няма да са адекватни при неспазени условия. Прочетете ги тук Изисквания към еякулата за изследване и повторете спермограмата.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #145 -: Юни 10, 2012, 21:44:31 pm »
:flower: здравей мели, предварително благодаря
моите въпросчета са следните:
1. сънна апнея - само при пълните ли е и възможно ли е да е причина за стерилитет при мъжа?
2. криптохорхизъм (неслезнали тестиси) -  8O тази диагноза възможна ли е при мъж на 38, който вече няколко години го преглеждат един куп лекари?
3. варикоцеле - възможно ли е да има, но да не се забелязва окомерно разширена вена, т.е. да се напипва нещо?

По ред на въпросите:

1. Не е само при хора с наднормено тегло, може да е причина за стерилитет.
2. Възможна е, ултразвукова диагностика би дала отговор на този въпрос.
3. Да, в началните стадии на това заболяване, отново ултразвуковата диагностика ще е от полза.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #146 -: Юни 10, 2012, 21:45:19 pm »
Здравейте д-р Даскалова,
моля за коментари на нашата спермограма:

обем: 5 мл.
ph:8.4
вискозитет: завишен
втечняване: над 120 мин.
сперм.концентрация:25мил./мл.
общ брой нормокинетични ----
нормокинетични------
хипокинетични: 60%
акинетични: 40%
над 60% с норм.морфология
7-8 лев.бакт.слуз

Благодаря предварително.

Повторна спермограма при специалист и после ще коментираме.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #147 -: Юни 10, 2012, 22:46:02 pm »
Здравейте д-р Даскалова,
имам въпрос, който може да ви се стори глупав, но се опитвам да преодолея шока и последвалия отказ у партньора ми за каквито и да е изследвания след лоша спермограма. Възможно ли е получаването на достоверни резултати при въздържание от 10 дни и пренасяне на еякулата (отделен вкъщи, а не в клиника) охладен, т.е. евентуално поставяне за кратко в хладилник и след това транспортиране с кола при външна температура от 5-6 градуса.
Спермограмата не е правена в България. Лекарите са казали, че най-добре е въздържанието да е 4-5 дни, но не пречело и да е до 3 седмици.
А резултатите са 70% неживи и 30% живи, напълно неподвижни.

Но защо сте поставяли еякулата в хладилник? Напротив, ако се транспортира, трябва да се топли. Естествено, че резултатите няма да са адекватни при неспазени условия. Прочетете ги тук Изисквания към еякулата за изследване и повторете спермограмата.

Благодаря ви за отговора, д-р Даскалова!
Ще се опитам да влея малко разум :), но по темата, както знаете, са доста чувствителни :|
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #148 -: Юни 10, 2012, 22:57:46 pm »
Здравейте д-р Даскалова,
имам въпрос, който може да ви се стори глупав, но се опитвам да преодолея шока и последвалия отказ у партньора ми за каквито и да е изследвания след лоша спермограма. Възможно ли е получаването на достоверни резултати при въздържание от 10 дни и пренасяне на еякулата (отделен вкъщи, а не в клиника) охладен, т.е. евентуално поставяне за кратко в хладилник и след това транспортиране с кола при външна температура от 5-6 градуса.
Спермограмата не е правена в България. Лекарите са казали, че най-добре е въздържанието да е 4-5 дни, но не пречело и да е до 3 седмици.
А резултатите са 70% неживи и 30% живи, напълно неподвижни.

Но защо сте поставяли еякулата в хладилник? Напротив, ако се транспортира, трябва да се топли. Естествено, че резултатите няма да са адекватни при неспазени условия. Прочетете ги тук Изисквания към еякулата за изследване и повторете спермограмата.

Благодаря ви за отговора, д-р Даскалова!
Ще се опитам да влея малко разум :), но по темата, както знаете, са доста чувствителни :|

Да, да, знам, затова го накарай да прочете изискванията, за да види, че не ги е спазил и затова не може да вярва на така направения анализ, съответно написано заключение. Вместо излишно да се тревожи и депресира, нека да спази условията за качествен и правилен анализ. На сперматозоидите им се отразява много зле студа, затова при пренос на еякулата до лабораторията контейнерът трябва да се държи на телесна температура.

Тези неща не ги ли обясняват при вас? Любопитна съм.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #149 -: Юни 10, 2012, 23:06:35 pm »

Благодаря ви за отговора, д-р Даскалова!
Ще се опитам да влея малко разум :), но по темата, както знаете, са доста чувствителни :|
[/quote]

Да, да, знам, затова го накарай да прочете изискванията, за да види, че не ги е спазил и затова не може да вярва на така направения анализ, съответно написано заключение. Вместо излишно да се тревожи и депресира, нека да спази условията за качествен и правилен анализ. На сперматозоидите им се отразява много зле студа, затова при пренос на еякулата до лабораторията контейнерът трябва да се държи на телесна температура.

Тези неща не ги ли обясняват при вас? Любопитна съм.
[/quote]

И аз съм любопитна, но ми се струва, че повече информация няма да измъкна. Аз съм тук, а той там ... Правенето на спермограма е било самостоятелно решение, получих само този резултат. Ако науча нещо повече, ще споделя
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #150 -: Юни 11, 2012, 18:23:07 pm »
Здравейте Д-р Даскалова,

   ние сме с двугодишни мопити за детенце. Януари месец направихме първата спермограма на мъжа ми и установихме , че сме с мъжки фактор/16%морфология по СЗО, концентрация 6 x 10на 6,- олигозооспермия), тъй като при мен не се открива към момента проблем- правена ми е цветна снимка, проследяване на овулацията, редовна, аз я следя и с тестове и т. метод, вирусологията също е ок- хламидия, уреа и микоплазма, прогестерона ми е в норми, макар и на долна граница.
От Февруари започнахме прием на Андроситол, а от Април на бърканицата с мед и витамин ц и при контролна спермограма май месец бройката беше скочила на 15x10 на 6, Морфологията на 20 процента, но концентрацията на функционалните сперматозоиди беше 4 млн, заключение Oligoasthenoteratozoospermia. Същият месец, с тази спермограма забременях за първи път отдве години, за съжаление неуспешно- химическа бременност , не стигнахме до ехограф, а хванах бременността само с кръвни изследвания. Нямаше как да не се усетя, защот имах силни болки, ниско долу.

Въпросът ми е, тъй като знам, че при лоша спермограма е възможно да се получат  некачествени ембриони и на това да се дължи неуспешната бременност, но има ли и други причини и изследвания, които мога да направя и да лекувам, за да не се повтори отново?


Благодаря предварително за отговора!
*

    фиона

  • ***
  • 299
  • моето чудо се случи
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #151 -: Юни 13, 2012, 21:49:23 pm »
Цитат
Здравейте д-р Даскалова,
моля за коментари на нашата спермограма:


обем: 5 мл.
ph:8.4
вискозитет: завишен
втечняване: над 120 мин.
сперм.концентрация:25мил./мл.
общ брой нормокинетични ----
нормокинетични------
хипокинетични: 60%
акинетични: 40%
над 60% с норм.морфология
7-8 лев.бакт.слуз

Благодаря предварително.


Повторна спермограма при специалист и после ще коментираме.

Д-р Даскалова,това е нашата нова спермограма,направена в клиниката на д.р Щерев,21 дни след първата и след прием на Вивекс:

обем: 3,2 мл.
ph:7,7
вискозитет: 0
цвят:слонова кост
втечняване: 30 мин.
левкоцити:5-6
аглутинати:да
незрели кл.на сперматогенезата:да
обща сперм.концентрация/1мл:40х10/6
нормокинетични сперматозоиди:43%
хипокинетични: 20%
акинетични: 37%
концентрация на нормокинетични/1мл:17,2х10/6
обща концентрация нормокинетични:55,04х10/6
Наблюдават се единични бактерии
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #152 -: Юни 14, 2012, 09:55:32 am »
Д-р Даскалова, бихте ли коментирали какво означават релутатите SDI DFI: 31,2 % и HDS:57%, както и кръгли/стволови кл. /млн/мл/6,6 при норма  1-5 и WBC 1.5 при норма по-малко от 1.
Също така ми е нужен съвет какво да преприеме съпряг ми при диагноза "левкоцитосремия". Никъде в резултатите от изследването обаче не видях конкретни данни за бр. левкоцити или нещо подобно. Има повишен вискозитет и pH - това има ли връзка с левкоцитите.

Хоуп, левкоцитите във вашата спермограма са означени с WBC /скращения от англ. White Blood Cells - бели кръвни клетки/. Повишените вискозитет и рН могат да имат връзка с наличието на левкоцити над горните референтни граници.

За уточняването им трябва да се направи микробиологична посявка с антибиограма от еякулат, евентуално от уретрален секрет, както и тестове за хламидии, микоплазми /уреаплазми/, гонококи и трихомонас, по възможност PCR. След което консултация с уролог /може и преди това, но урологът все едно ще иска да знае има или няма микроорганизми/.

В еякулата освен сперматозоиди може да има и други клетки, епителни и кръвни, като специално внимание обръщаме на герминативните клетки /не знам какво имат предвид под стволови, предпполагам е грешка в превода и става въпрос за незрели клетки на сперматогенезата или герминативни клетки/. Общият термин кръгли клетки включва левкоцитите и герминативните клетки, тъй като и двата вида изглеждат кръгли на нативен препарат.

При наличие на левкоцити в еякулата оценката на спермалния хроматин почти винаги е лоша, както и може да има кръгли клетки над горните референтни граници, така че първо се заемете с този проблем.
Цитирам предишния Ви отговор, за да попитам дали може съпругът ми да направи всчики тези изследвания, като даде материал при вас и за което е нужно изпратите част от него в "Геника"?
« Последна редакция: Юни 14, 2012, 10:02:37 am от hope-love »
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #153 -: Юни 14, 2012, 14:32:06 pm »
Здравейте!
Много се радвам, че открих тази тема и онлайн консултации.
Ние правим опити за бебе от 9-10 месеца и след ходене по изследвания се оказа, че проблема е в мъжа ми - спермограмата е много лоша:
дни въздържание 6
време на втечняване 20'
цвят сл. кост
обем 1.1 мл
pH 8
вискозитет 0
левкоцити 3-4

Други данни няма и
заключение: Наблюдават се еденични акинетични сперматозоиди

Искам да попитам - дали стрес в работата в продължеие на 1-2 месеца и чести и дълги пътувания и въздържание от 6-7 дена може да са виновни за тоя лош резултат - има ли вероятност при повтаряне след време да имаме поне малко по-добри резултати?!
И има ли шанс за някакво лечение?

Благодаря Ви предварително
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #154 -: Юни 19, 2012, 12:59:34 pm »
Мели  :kiss:

Бременна съм в 22ра седмица
бях на фетална морфология
детето е в отлично състояние

Но личното ми аг видя мааалко отклонение в разтежа на крачето
FL-32,9mm
А.uteria
PI ляво-0,77
PI дясно-0,70
средноPI-0,74

и това силно ме стресна и ми се плаче и мее страх,въпреки неговото успокоение ..
Той твърди че понеже съм мъничка и дребна (155см и преди дая забременея бях 43 кила)
Е,нормално и бебчо да е дребен,но въпреки това аз искам 2ро добро мнение от вас.
прав ли е?Нормално ли е? ще се оправи ли ?От какво се получава това? страх ме е много защото 4 години се боря да стигна до тук .. . .

Изписа ми аспирин протект  Пренатал иначе си пия само биолектра магнезиум
каза че трябва да дорасте крачето обеща ми :/ много съм разтревожена..


Много  ще съм ви блаходарна и признателна ,само да знам
че нищо няма да стане с бебчо <3
Прекрасно е да си майка. Прекрасна болка, прекрасна радост. Прекрасен дълг. Да си майка е смисълът на всичко. Защото нищо друго няма смисъл, губи смисъл, ако го няма него – великото творение на природата и любовта – нашето дете, нашата рожба, нашето малко слънчице. Да си майка е не само прекрасно. Да си майка е велико! Да си майка е свято! ♥
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #155 -: Юни 28, 2012, 07:01:03 am »
  Здравейте!
 След 3 години опити за забременяване и 2 мисед-аборта, преди 2 седмици на партньора ми беше назначена спермограма , заключението от която беше Normozoospermia, но със забалежка аглутинация ( 15 % аглутинати от смесен тип при нормални стойности под 5 % )и препоръка за изследване на антиспермални антитела. Резултатите от последно споменатото изследване излязоха вчера , но за съжаление лекарят, който в момента се е заел с проблема ни, е в отпуска до средата на юли. Бих се радвала, ако намерите време, за да ми обясните , дали съществува проблем и  ако има такъв - в какво се състои той и какви са евентуалните му решения.
 
Аглутинационен тест за изследване на антиспермални антитела при мъжа
SpermMar Test IgA 44,7% при нормални стойности под 10%
SpermMar Test IgG 37,9% при нормални стойности под 10%
Изписаното на ръка под теста може би е "с мнение за IUI ! "

Благодаря Ви предварително за отделеното време и съпричастност!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #156 -: Юли 01, 2012, 20:55:10 pm »
Цитирам предишния Ви отговор, за да попитам дали може съпругът ми да направи всчики тези изследвания, като даде материал при вас и за което е нужно изпратите част от него в "Геника"?

Да.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #157 -: Юли 01, 2012, 20:59:10 pm »
Здравейте!
Много се радвам, че открих тази тема и онлайн консултации.
Ние правим опити за бебе от 9-10 месеца и след ходене по изследвания се оказа, че проблема е в мъжа ми - спермограмата е много лоша:
дни въздържание 6
време на втечняване 20'
цвят сл. кост
обем 1.1 мл
pH 8
вискозитет 0
левкоцити 3-4

Други данни няма и
заключение: Наблюдават се еденични акинетични сперматозоиди

Искам да попитам - дали стрес в работата в продължеие на 1-2 месеца и чести и дълги пътувания и въздържание от 6-7 дена може да са виновни за тоя лош резултат - има ли вероятност при повтаряне след време да имаме поне малко по-добри резултати?!
И има ли шанс за някакво лечение?

Благодаря Ви предварително

Вероятно причините за силно влошената сперматогенеза са други, различни от изброените /стрес, пътуване, въздържание над 5 дни/.

Дали има шанс за лечение не може да се каже само след стандартния спермален анализ. Трябва първо да се уточни каква е причината /причините/ за това състояние и едва тогава може да се коментира какво ще е поведението. Уточняването на причините и поставянето на диагноза става чрез поредица от допълнителни прегледи и изследвания при различни специалисти.

Поздрави!



"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #158 -: Юли 01, 2012, 21:07:22 pm »
Мели  :kiss:

Бременна съм в 22ра седмица
бях на фетална морфология
детето е в отлично състояние

Но личното ми аг видя мааалко отклонение в разтежа на крачето
FL-32,9mm
А.uteria
PI ляво-0,77
PI дясно-0,70
средноPI-0,74

и това силно ме стресна и ми се плаче и мее страх,въпреки неговото успокоение ..
Той твърди че понеже съм мъничка и дребна (155см и преди дая забременея бях 43 кила)
Е,нормално и бебчо да е дребен,но въпреки това аз искам 2ро добро мнение от вас.
прав ли е?Нормално ли е? ще се оправи ли ?От какво се получава това? страх ме е много защото 4 години се боря да стигна до тук .. . .

Изписа ми аспирин протект  Пренатал иначе си пия само биолектра магнезиум
каза че трябва да дорасте крачето обеща ми :/ много съм разтревожена..


Много  ще съм ви блаходарна и признателна ,само да знам
че нищо няма да стане с бебчо <3

Михаела, трудно ми е да отговоря на твоите въпроси само по посочените данни. Разбира се, има наследственост, както е коментирал колегата, също така има и причини за изоставане в растежа на долната част на тялото по причини, различни от генетично заложените данни. Вероятно това притеснява специалиста, изписал аспирин протект.

Ако ще си по-спокойна, винаги можеш да дойдеш на консултация и преглед при нас.

Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #159 -: Юли 01, 2012, 21:16:31 pm »
  Здравейте!
 След 3 години опити за забременяване и 2 мисед-аборта, преди 2 седмици на партньора ми беше назначена спермограма , заключението от която беше Normozoospermia, но със забалежка аглутинация ( 15 % аглутинати от смесен тип при нормални стойности под 5 % )и препоръка за изследване на антиспермални антитела. Резултатите от последно споменатото изследване излязоха вчера , но за съжаление лекарят, който в момента се е заел с проблема ни, е в отпуска до средата на юли. Бих се радвала, ако намерите време, за да ми обясните , дали съществува проблем и  ако има такъв - в какво се състои той и какви са евентуалните му решения.
 
Аглутинационен тест за изследване на антиспермални антитела при мъжа
SpermMar Test IgA 44,7% при нормални стойности под 10%
SpermMar Test IgG 37,9% при нормални стойности под 10%
Изписаното на ръка под теста може би е "с мнение за IUI ! "

Благодаря Ви предварително за отделеното време и съпричастност!


Съществува проблем и той е в наличието на антиспермални антитела над допустимите за лабораторията норми. Световно приетите норми са под 50%. Все пак всяка лаборатория на базата на собствения си опит и разбиране може да разработва собствени референтни граници.

Мнението е за вътрематочна инсеминация /това означава съкращението IUI/. Идеята е чрез обработка на еякулата да се намали негативното влияние на антиспермалните антитела. Аз, разбира се, първо бих търсила причини за наличието им изобщо, но и подходът с преодоляването на проблема чрез инсеминация също работи.

Успех!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу