0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    ema2

  • ****
  • 888
  • You kill the beauty of today
Re: Първа октомврийска 04-10.10.2010 - по вода да ни върви
« Отговор #80 -: Октомври 06, 2010, 17:58:35 pm »
Според мен не трябва да сме обсебени от идеята непременно да вкараме децата си в някакви наши представи за това, което искаме да са.
Казвам съвсем откровено-  дали едно дете ще е старателно в училище, си е заложено в него още от раждането - генетично  е един вид.
Ние само им  даваме основни насоки, както казах - семейството е основният източник.Двамата родители.
Аз не правя нищо особено на този етап - съвсем дребни неща, чиниийките в мивката, да се хранят в кухнята, мръсни дрехи в коша,  лаптопа се дава само с измити ръце.Ей такива работи. Ако искат да отидем в парка, трябва да помогнат да оправиме хола ....
С някои неща децата се раждат - Антъни е подреден като баща си, Боби е по артистична натура като мен 8)
Но Мързеливци в нашето семейство няма и няма да има :)

Джаме, идеята със стикерите е многа добра, при близнаците има огромна промяна откакто тръгнаха на училище
We are all a part of everything
The future, present and the past
Fly on proud bird
You're free at last
*
Re: Първа октомврийска 04-10.10.2010 - по вода да ни върви
« Отговор #81 -: Октомври 06, 2010, 18:00:41 pm »
По въпроса със "задачите", поощренията и т.н., моето мнение съвпада с това на Ема. Децата се възпитават до голяма степен от това което виждат в къщи, в ДГ (в нашия случай) при баба и т.н. Не знам, поне аз съм възпитавана така, но пък е вярно че и времената бяха други и беше доста по-лесно, сякаш. Мама никога не ме е карала да чистя, подреждам, дори леглото ми оправяше до гимназията :oops: И на упреците на баба ми, че не ме възпитава правилно тя кротко отвръщаше, че има време, когато ще чистя, гладя, бърша прах и т.н., сега това са нейни задължения. И е била права, върша всичко това сега без да искам някой да ми плаща :lol: :lol:

Шегата на страна, много е сложно, и аз се плаша от това в какви времена живеем и как да възпитавам децата си, как да им създам трудови навици, как да ги предпазя от всички лоши изкушения, как да ги направи добри хора с големи сърца, но в същото време с достатъчно самочувствие, за да не ги тъпчат и мачкат.... и все такива проблеми си измислям, да не ми е скучно :lol: :lol:
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Първа октомврийска 04-10.10.2010 - по вода да ни върви
« Отговор #82 -: Октомври 06, 2010, 22:38:51 pm »
Цитат
Шегата на страна, много е сложно, и аз се плаша от това в какви времена живеем и как да възпитавам децата си, как да им създам трудови навици, как да ги предпазя от всички лоши изкушения, как да ги направи добри хора с големи сърца, но в същото време с достатъчно самочувствие, за да не ги тъпчат и мачкат.... и все такива проблеми си измислям, да не ми е скучно :lol: :lol:

Колко вярно казано - друго не мога да добавя!
*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Първа октомврийска 04-10.10.2010 - по вода да ни върви
« Отговор #83 -: Октомври 06, 2010, 23:41:36 pm »
Ох обърках се. Явно трябва и педагогика малко да завърша. Ок сменяме наградата. Ще измислим талончета с човечета и който има най-много усмихнати човечета, ще му се изпълни едно желание например.
Ми така де, няма порше, няма пари, поне едно желание да е, иначе на третия ден са ми били шута на таблото да знаете  :lol:


http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*

    ema2

  • ****
  • 888
  • You kill the beauty of today
Re: Първа октомврийска 04-10.10.2010 - по вода да ни върви
« Отговор #84 -: Октомври 07, 2010, 05:25:08 am »
Ох обърках се. Явно трябва и педагогика малко да завърша. Ок сменяме наградата. Ще измислим талончета с човечета и който има най-много усмихнати човечета, ще му се изпълни едно желание например.
Ми така де, няма порше, няма пари, поне едно желание да е, иначе на третия ден са ми били шута на таблото да знаете  :lol:



Харесва ми, Лиде.Не забравяй да постнеш снимка на таблото и да кажеш какви са резултатите
We are all a part of everything
The future, present and the past
Fly on proud bird
You're free at last
*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Първа октомврийска 04-10.10.2010 - по вода да ни върви
« Отговор #85 -: Октомври 07, 2010, 08:44:16 am »
ОК. Тази вечер да си довършим калинките  :)
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
Re: Първа октомврийска 04-10.10.2010 - по вода да ни върви
« Отговор #86 -: Октомври 07, 2010, 08:53:20 am »
Ох обърках се. Явно трябва и педагогика малко да завърша. Ок сменяме наградата. Ще измислим талончета с човечета и който има най-много усмихнати човечета, ще му се изпълни едно желание например.
Ми така де, няма порше, няма пари, поне едно желание да е, иначе на третия ден са ми били шута на таблото да знаете  :lol:
Едва ли ти е важно моето мнение, ама да кажа, че така вече е супер, естествено, че не може без изпълняване на желания :lol:
Re: Първа октомврийска 04-10.10.2010 - по вода да ни върви
« Отговор #87 -: Октомври 07, 2010, 10:52:13 am »
Чета размишленията ви по повод възпитанието и домакинската работа - за Бобо тази тема ми е малко далечна, но имам опит с големите деца на мъжа ми. Бяха съответно на 11/12, когато заживях заедно с него и са ни късали нервите в баш-пуберитета ;) Не знам дали ще подходя по същия начин с Бобо, но това е, което правехме навремето: не е имало награди за свършена работа, просто имаше а) работа б) удоволствия. Работата се разпределя между всички членове на домакинството, защото така трябва - всички живеем заедно (дори и да е за 1 уикенд). Тук обаче основното е, че мъжът ми също много участва в домакинската работа - няма женска и мъжка работа и основен момент беше личният пример. Така че, да речем - аз готвя, той пазарува, едното дете мие чиниите, другото прибира масата. Ако има нужда от помощ при разпределяне на задачите при децата, се намесваме, но рядко - като цяло ги оставяхме да се разбират помежду си. Работеше системата, не винаги перфектно, но... не мисля, че може да се очаква която и да е система да работи безотказно. Това все пак са хора. За несвършена работа можеше да бъде отнето удоволствие, но никога не се предлагаше "заплащане" за възложена работа - това просто е част от живота. Ако живееш сам, ще си вършиш всичката работа сам, така че, радвай се, че сме четирима ;)
При майка им, съответно, системата беше основана на страх от скандали и наказания. Мисля, че в нейния дом повече работа се вършеше. Но лично аз не одобрявам този подход, така че...
При всички положения цялостното им формиране обаче е резултат от двете системи, така че не мога да кажа доколко нашият подход, с личния пример, е дал резултат...  :?

А и е различно, когато се опитваш да накараш 3 годишно дете да прибира играчки. Но си мисля, че, ако се обърне на съвместна дейност, има шанс за успех - хайде, мама сега ще чисти /слага масата / готви, а ти, защото си голямо момче / момиче, си прибери играчките да й помогнеш... нещо такова. Вършенето на неща заедно, мисля, че е един от начините за пробив.
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Първа октомврийска 04-10.10.2010 - по вода да ни върви
« Отговор #88 -: Октомври 07, 2010, 13:04:53 pm »
Ох обърках се. Явно трябва и педагогика малко да завърша. Ок сменяме наградата. Ще измислим талончета с човечета и който има най-много усмихнати човечета, ще му се изпълни едно желание например.
Ми така де, няма порше, няма пари, поне едно желание да е, иначе на третия ден са ми били шута на таблото да знаете  :lol:
Едва ли ти е важно моето мнение, ама да кажа, че така вече е супер, естествено, че не може без изпълняване на желания :lol:

Много сте лоши ей, тамън детето да изкара някой лев и вие му ги секнахте... :lol:
Аз ако бях на нейно място, думата желание бих я използвала доста по добре от 10лв да знаете  :lol:  А обещанието за изпълнение си е обещание, трябва много да се внимава с това.  :)
« Последна редакция: Октомври 07, 2010, 13:07:06 pm от lidia »
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*
Re: Първа октомврийска 04-10.10.2010 - по вода да ни върви
« Отговор #89 -: Октомври 07, 2010, 13:35:35 pm »
С голям интерес ви изчетох  :D

Лиде и аз съм мислила за табло със задачи, че са нужни не само за малкото момче :wink:  но някак не мога да измисля поощренията/наградите.

Иначе Стеф, това за което пишеш, периодично ме чопли и мен.

Оня ден учителката в градината с такъв тон ми казва, че Тони отказвал да "работи", че все едно е най долният двойкаджия. Като го попитала "защо не работиш", той отговорил "не ми се работи", "а защо не ти се работи" попитала пак тя и той отговорил "еми мързи сега малко". За първи път употребява тази дума.И аз бях учудена, но я е усвоил бързо,бързо от едно детенце в групата, че даже и на място приложил. Той ми казва всеки ден, кое дете каква глупост прави или казва. За "наказание" ни дадоха за домашно, това което е отказал да "работи". Естествено Тони не искаше въобще да види и чуе за това, но след предложените от мен поощрения  :wink: домашното се свърши буквално за 1-2 минути. При нас само с примамки стават повечето неща за мое огромно съжаление или ако е доброволно, трябва той само да го е решил. Не мога да разбера, защо не иска да ме слуша или ако се случва е рядко. Виж баба му /майка ми/ много му обяснява, разказва и се занимават чрез образователни игри, не че аз не ги прилагам, но при мен не минават, а от нея по бързо някак усвоява.
Иначе има голям мерак за моите домакинскизадължения и му ги разрешавам понякога и от това съм много доволна. Минаваме без поощрения/награди, но това се случва когато той има желание.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Първа октомврийска 04-10.10.2010 - по вода да ни върви
« Отговор #90 -: Октомври 07, 2010, 21:55:40 pm »
Ох обърках се. Явно трябва и педагогика малко да завърша. Ок сменяме наградата. Ще измислим талончета с човечета и който има най-много усмихнати човечета, ще му се изпълни едно желание например.
Ми така де, няма порше, няма пари, поне едно желание да е, иначе на третия ден са ми били шута на таблото да знаете  :lol:
Бе ти внимавай и за желанията на таткото, че ако  все той печели и постоянното му желание  се свежда  до това да си до следващото преброяване на точките секс тигрица за по цяла нощ ... малей...  :jump12:
    *

      lidia

    • *****
    • 2959
    • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
    Re: Първа октомврийска 04-10.10.2010 - по вода да ни върви
    « Отговор #91 -: Октомври 07, 2010, 23:29:09 pm »
    Ми за това вадех тея десет лева, ама вие не та не  :lol:
    Направихме таблото. Бързахме да се приберем от градина и нямах време да търся каквото и да било, но пък с подръчни матеряли сътворихме нещо. Беше забавно. Ако ни хареса ще си купим истинско табло с лепещи листчета, засега и това става. Пък и си е нащето табло с калинките  :)
    Задачката за днес моника си я избра сама, беше да напише буквичката М един ред. Тя изписа цяла страница и получи второ листче поощрителна награда, защото успешно нарисува правилни и красиви М-та.
    За утре си избра две задачки. Да напише буквичката А в новата тетрадка и да си подреди книжките. Първата задачка тя си я избра, втората аз. Ако си подреди рафта с книжките признавам мисията за успешна.

    Обещаното фото, без да се смеете на импровизацията с таблото  :lol:

    Само ще помоля утре Jam или който има време да махне снимката ако аз вече не мога. Предварително благодаря.
    Поздрави

    п.п. снимката вече е махната по желание на lidia. който видял - видял. останалите желаещи - на ЛС. :)

    « Последна редакция: Октомври 08, 2010, 11:29:47 am от jam »
    http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
    http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
    *

      ema2

    • ****
    • 888
    • You kill the beauty of today
    Re: Първа октомврийска 04-10.10.2010 - по вода да ни върви
    « Отговор #92 -: Октомври 08, 2010, 04:22:30 am »
    Лиде, моите сърдечни поздравления
    много е хубава идеята ти
    мисля, че ще имате добри резултати
    и Моника е страхотна  :biglove:
    We are all a part of everything
    The future, present and the past
    Fly on proud bird
    You're free at last
    *

      yana-v

    • *****
    • 1207
    • Ще порасна голяма!!!
    Re: Първа октомврийска 04-10.10.2010 - по вода да ни върви
    « Отговор #93 -: Октомври 08, 2010, 08:44:11 am »
      Браво на Мони и мама! Много хубаво табло,а детенце е такава душичка. Лиде, ти къде видя инат у това дяте? :)
      И букви пише вече, малейй!!! Ще трябва да мисля и аз по въпроса.... :? Повечето ги знае ама чак да ги пише не съм я карала?!?
      Ние пак сме болни, аман вече. Срам ме е да го напиша даже. Нашето педи пак АБ ни изписа :( 8O, а няма и месец от последния. Каза да чакам до днес, да видим какво ще стане. Поне този път температура не ми вдигна.
    *
    Re: Първа октомврийска 04-10.10.2010 - по вода да ни върви
    « Отговор #94 -: Октомври 08, 2010, 11:25:46 am »
    Такааааа, опресних си и аз Додсън -  ми той също предлага парички за добре свършената работа. Е вярно, 20- 30 стотинки дава той, цицията. Не е ларж кат Лидия. Ама пак пари са. :?

    Та неговите предложения за домашни задачки да 1. оправяне на легло, 2 прибиране на дрешки; 3. подреждане на играчки, стая или кой каквото има.
    Прави се една триредна таблица за трите задължения и хоризонтално се вписват дните от седмицата. За всяка изпълнена задача се отбелязва с Х, неизпълнената -.
    всяка вечер се дават малки награди според събраните хиксчета. Също така, Додсън съветва да не бъдем максималисти и да имаме предвид че е важно желанието на детето да си оправи леглото, а не да е прецизно опънато, например.
    В края на седмицата може да се даде едно по-голяма награда, например за събрани определен брой хиксчета.

    Моето дете много обича да ми помага докато готвя. Последната ни съвместна дейност е по рецепта на СтефиЗ. Бисквитена торта със сметана. В оригинала бисквитите се топят в сметана, но заради Алекс ги топихме в мляко. Това беше и нейната част. Тя топеше бисквитите и ги редеше във формата, а аз бърках и мазах сметаната. Бързо и лесно и много забавно, преди всичко. Опитайте и вие. http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=23906.msg340729#msg340729
    Стефи, тортата освен, че е лесна, е и много вкусна. Пак ще я правим. Благодаря за страхотната рецепта   :balk_5:
    *

      lidia

    • *****
    • 2959
    • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
    Re: Първа октомврийска 04-10.10.2010 - по вода да ни върви
    « Отговор #95 -: Октомври 08, 2010, 11:46:10 am »
    Видяхте ли сега, каквото и да си говорим, винаги става въпрос за пари.  :lol:

    Наградата детето си я измисли сама снощи. Ако спечели иска да и направя супа топчета без чушки, щото са много гадни. В неделя ритуално ще се готви супа топчета без чушки  :lol:

    http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
    http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
    *

      jam

    • Piu nessuno mi portera nel Sud.
    • *
    • 14924
    Re: Първа октомврийска 04-10.10.2010 - по вода да ни върви
    « Отговор #96 -: Октомври 08, 2010, 12:00:19 pm »
    Ако спечели иска да и направя супа топчета без чушки, щото са много гадни.

    душичка малка сладка... :)

    вижте, мили майки, за какво копнеят децата ни...  да позабавим малко парите и вещите като награда!

    (п.п. Додсън не е икона, все пак)
    "Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

    Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

    *

      Ganka

    • *****
    • 5926
    • мама и леля на ангелчета
    Re: Първа октомврийска 04-10.10.2010 - по вода да ни върви
    « Отговор #97 -: Октомври 08, 2010, 12:41:22 pm »
    Нещата се свеждат прозаично до "ранътъ" :lol:
    Обещах на Лили:)
     
    "... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
    ""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
    *
    Re: Първа октомврийска 04-10.10.2010 - по вода да ни върви
    « Отговор #98 -: Октомври 08, 2010, 13:26:06 pm »
    Е, аз като ви казвам, че в манджата е истината, не ми вярвате  :lol: :lol: :lol:
    После децата били злояди  :lol:
    *
    Re: Първа октомврийска 04-10.10.2010 - по вода да ни върви
    « Отговор #99 -: Октомври 08, 2010, 14:00:04 pm »
    Е, аз като ви казвам, че в манджата е истината, не ми вярвате  :lol: :lol: :lol:
    После децата били злояди  :lol:
    А те били просто гладни... :D