0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #800 -: Януари 08, 2011, 00:06:48 am »
Всякакво решение за лечение се базира на това, дали посявката е коректна.

Да така е.
Ами ще повторя другата седмица изследването на носен секрет и ще пусна и гърлен. И ще пиша дали са изолирали нещо. Защо толкова бавно се прави това изследване?
Сега няй се притеснявам да не заразим бебето,че...
Лека и спокойна вечер!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #801 -: Януари 09, 2011, 12:12:33 pm »
Здравейте и в тази тема, аз в двете паралелно пиша ;-)
ПО въпроса за каката. Педиатърката каза, че според нея не са коректни изследванията. Изписа и капки Бавицин 3 пъти на ден и Бактробан, сироп за кашлица Флавамед за още ден два и витамини. Не съм сигурна дали този сироп свърши 100%-на работа. Мога ли да дам за няколко дни нещо друго и какво бихте ми препоръчали?
Благодарности!
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #802 -: Януари 09, 2011, 14:14:55 pm »
Бърди, ако не намеря Превенар 13, да слагам ли просто Преванар?
Уж можеше да си го поръчам, а се оказа че той не бил 13  :?
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #803 -: Януари 09, 2011, 14:49:26 pm »
Ако няма Превенар 13, може и обикновения. Но 13 е за предпочитане... .
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #804 -: Януари 09, 2011, 20:19:32 pm »
Явно от аптеката са ме заблудили. Толкова знаят сигурно и те, че освен превенар има и превенар 13. Аз бях спокойна, заради тяхното уверение, че имат на склад.
От ровене и питане разбирам, че превенар 13 май не се внася в България. Утре ще звъня и на вносителите на превенар, но в сайта им този медикамент липсва  :?

Бърди, да слагам ли превенар или да търсим 13 в Гърция или Румъния  :?


Бърди, може ли да споделите мнението Ви за вадене на трета сливица на 3г дете? Не става въпрос за Боби, а за негово приятелче. Натискат майката да я маха сега веднага, защото детето кашля дълго време без видма /поне за тях/ причина.
Интересувам се принципно това вадене на трета сливица пак някой БГ патент  ли е или се практикува по принцип.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #805 -: Януари 09, 2011, 20:40:13 pm »
Не знам какво да Ви кажа за Превенар... ако можете да закупите от Гърция и да донесете, сигурно Превенар 13 би бил по-добър вариант.

Ами ако детето кашля поради Астма, синузит? много са възможностите... .
Само в крайни случаи тук  оперират трета сливица... .
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #806 -: Януари 10, 2011, 13:54:30 pm »
Д-р Бърди,

Малкият ми син (1г.2м.) от ноември е с прозрачен секрет от носа. Две изследвания  на носен и гърлен секрет (в различни лаборатории) изолират пневмококи. От 30.11 до 07.12 прием на Клацид. Контролното изследване изолира Стафилококи. Следват 5 дена Гентамицин, мускулно. И двата АБ са след направена АБиограма. Между двата приема мазах нослето с Бактробан 5 дена.
Секрецията предизвика суха кашлица, като оплакванията намаляват през седмица-две за по 1-2 дена.
От 27.12.10, след преглед при пулмолог, е изписан Вентолин + Зиртек. На контролния преглед е поставена диагноза астма и е изписан Singulair.
Преди да започна лечението, на своя глава, потретвам изследването на носен и гърлен секрет и посещаваме УНГ специалист, който, също като Вас, смята че пневмококите не са долекувани. Резултатите са още по-неприятни: гърлен - S.pneumoniae; гърлен + носен - S.pneumoniae + B.catarrhalis  

Резистентност на бактериите:

гърлен с-т ( Rifanpin-    Clacid-[R] )    
S : Ampicilin, Oxacilin, Augumentin, Cefalotin, Cefuroxine
R: : Azithromycine, Clindamycin, Gentamicin, Biseptol

носен с-т  S.pneumoniae ( Rifanpin-    Clacid-[R])      /
S : : Ampicilin, Oxacilin, Augumentin, Cefalotin, Cefuroxine, Azithromycine, Clindamycin
R: : Gentamicin, Biseptol

носен с-т  B.catarrhalis ( Rifanpin- )   (Clacid- )   
S :: Augumentin, Cefuroxine, Azithromycine, Clindamycin, Gentamicin, Biseptol
R: : Ampicilin, Oxacilin, Cefalotin


 Исках да чуя и Вашето мнение, освен това на УНГ, за това кой АБ е най-удачен и налага ли се да даваме поредния АБ, защото това ще е вече трети по ред, в рамките само на 1 месец :( Имунната система няма ли да се срине тотално?
Четох в нета, че правилният АБ трябва да е устойчив на бета-лактамаза, но това нищо не ми говори, а и не е моя работа да избирам лечение за сина си.
 Също така ме интересува, при така създалата се ситуация, удачно ли е да правим реимунизация със Синфлорикс ( което би било 4-ти прием )?
Предварително благодаря за отделеното време!

П.П Личната лекарка допуска, че е възможно третата сливица да създава проблеми и да е като огнище за инфекция, от което периодично тръгва проблемът. Препоръчва и серотипизиране на щама в университетска микробиология.
« Последна редакция: Януари 10, 2011, 14:28:44 pm от ani4ka »
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #807 -: Януари 10, 2011, 14:31:20 pm »
Докторе, здравейте,
със сина ми сме в болница, той е на венозен АБ, сега му махнаха абоката и тази част от ръчичката му, която е била под лейкопласта, е направо рана, дори има и лек дъх. Те поискаха да го намажат с някакво синьо мазило, май пиоктанин го нарекоха, но аз отказах. Изчаках да изсъхне и намазах с А-дерма екзомега. Но ръката изглежда много влажна и не знам дали не трябва по-скоро да подсушавам, вместо да хидратирам. Ще ме посъветвате ли нещо?

В аптеката уж ми го продадоха за хипоалергичен този лейкопласт, но се оказа, че трябвало и копринен да е...
 

Но щастието трябва да се търси - то никога не идвало само.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #808 -: Януари 10, 2011, 15:42:59 pm »
Д-р Бърди,

Малкият ми син (1г.2м.) от ноември е с прозрачен секрет от носа. Две изследвания  на носен и гърлен секрет (в различни лаборатории) изолират пневмококи. От 30.11 до 07.12 прием на Клацид. Контролното изследване изолира Стафилококи. Следват 5 дена Гентамицин, мускулно. И двата АБ са след направена АБиограма. Между двата приема мазах нослето с Бактробан 5 дена.
Секрецията предизвика суха кашлица, като оплакванията намаляват през седмица-две за по 1-2 дена.
От 27.12.10, след преглед при пулмолог, е изписан Вентолин + Зиртек. На контролния преглед е поставена диагноза астма и е изписан Singulair.
Преди да започна лечението, на своя глава, потретвам изследването на носен и гърлен секрет и посещаваме УНГ специалист, който, също като Вас, смята че пневмококите не са долекувани. Резултатите са още по-неприятни: гърлен - S.pneumoniae; гърлен + носен - S.pneumoniae + B.catarrhalis 

Резистентност на бактериите:

гърлен с-т ( Rifanpin-    Clacid-[R] )    
S : Ampicilin, Oxacilin, Augumentin, Cefalotin, Cefuroxine
R: : Azithromycine, Clindamycin, Gentamicin, Biseptol

носен с-т  S.pneumoniae ( Rifanpin-    Clacid-[R])      /
S : : Ampicilin, Oxacilin, Augumentin, Cefalotin, Cefuroxine, Azithromycine, Clindamycin
R: : Gentamicin, Biseptol

носен с-т  B.catarrhalis ( Rifanpin- )    (Clacid- )   
S :: Augumentin, Cefuroxine, Azithromycine, Clindamycin, Gentamicin, Biseptol
R: : Ampicilin, Oxacilin, Cefalotin


 Исках да чуя и Вашето мнение, освен това на УНГ, за това кой АБ е най-удачен и налага ли се да даваме поредния АБ, защото това ще е вече трети по ред, в рамките само на 1 месец :( Имунната система няма ли да се срине тотално?
Четох в нета, че правилният АБ трябва да е устойчив на бета-лактамаза, но това нищо не ми говори, а и не е моя работа да избирам лечение за сина си.
 Също така ме интересува, при така създалата се ситуация, удачно ли е да правим реимунизация със Синфлорикс ( което би било 4-ти прием )?
Предварително благодаря за отделеното време!

П.П Личната лекарка допуска, че е възможно третата сливица да създава проблеми и да е като огнище за инфекция, от което периодично тръгва проблемът. Препоръчва и серотипизиране на щама в университетска микробиология.
Добра идея е серотипизирането, но какво в повече ще ни даде с оглед лечението?
Ако наистина има "трета" сливица, може би играе определена роля но... .

Може да ползвате Цефуроксим (Зинадол) 10 дена + ПОСЛЕ Азитромицин за още 3 дена.
Контролни посявки на 3-4 ден от началото на лечението с Цефуроксим, и след приключване на Азитромицин-а.

Ако първите контролни посявки ви са пак (+) може да обсъдите да ползвате за 2,3 дена ципрофлоксацинови капки в нослето.

Нещо в тези АБиограми не е наред. Или се касае за различни щамове в различните изолати...или са изолирани еднакви абсолютно щамове, но с грешни  АБиограми ( но коя от тях е грешната??). В този смисъл е добре да типизирате И от трите посявки всяко изолирано поотделно.


Направете посявки на ВСИЧКИ във всекидневен допир с детето у дома!!!
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #809 -: Януари 10, 2011, 15:44:53 pm »
Докторе, здравейте,
със сина ми сме в болница, той е на венозен АБ, сега му махнаха абоката и тази част от ръчичката му, която е била под лейкопласта, е направо рана, дори има и лек дъх. Те поискаха да го намажат с някакво синьо мазило, май пиоктанин го нарекоха, но аз отказах. Изчаках да изсъхне и намазах с А-дерма екзомега. Но ръката изглежда много влажна и не знам дали не трябва по-скоро да подсушавам, вместо да хидратирам. Ще ме посъветвате ли нещо?

В аптеката уж ми го продадоха за хипоалергичен този лейкопласт, но се оказа, че трябвало и копринен да е...
 

Трябва да намажете с Бактробан/Фусидин посменно ( 2пъти от едното, два от другото/дневно. За два дена) и да оставите открито за да изсъхне.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #810 -: Януари 10, 2011, 16:06:24 pm »
Здравейте!
Д-р Бърди, чела съм мнението Ви за даване на калциев глюконат (ампули) на бебета.
А за даване на такъв под формата на сироп при по-големи деца?
Синът ми е от няколко дни с пресипнал глас. Обадих се на педиатърката ни, според нея няма нищо притеснително, няма нужда да го водя на преглед, щом като няма други симптоми и препоръча Ca -сироп и ампули  Vit C. Разбирам, че това не е "лечение". Вашето мнение ми е особено ценно.



*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #811 -: Януари 10, 2011, 16:29:19 pm »
Прегледайте детето при сериозен човек... .
Щом като имате диагноза, ще имате и лечение.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #812 -: Януари 10, 2011, 16:58:12 pm »

Направете посявки на ВСИЧКИ във всекидневен допир с детето у дома!!!

Пропуснала съм да напиша - всички се изследвахме, само при мен бяха изолирани стафилококи ауреус, които лекувах локално 5 дена с Бактробан. Пневмококите са сами при сина ми.
Сега се връщаме от УНГ - той засече в табличката всички "S" и така изписа Augmentin ES - 2х4мл. На въпроса ми, какво правим, ако  каката носи от яслата бактерии, без самата тя да се разболява, отговорът беше: "има резервен вариант, в случай че свършат всички антибиотици от АБиограмата.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #813 -: Януари 10, 2011, 17:24:19 pm »
Нееее... . Бранхамелата е резистентна на Аугментин, освен това, ЕС формата не е за деца, освен това е добре да дозирате на 8 часа... .
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #814 -: Януари 10, 2011, 17:46:55 pm »
Аугментинът е изписан, защото АБиограмата дава, че е чувствителен към него.
Обадих се в лабораторията, грешката е в пренасянето на данните в електронен вариант. Или с други думи - има резистентност към Azithromycine и Clindamycin. Каква да е сега схемата на лечение Докторе?
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #815 -: Януари 10, 2011, 17:58:47 pm »
Кое е резистентно на Azithromycine и Clindamycin ?
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #816 -: Януари 10, 2011, 18:36:34 pm »
S :

S.pneumoniae- Ampicilin, Oxacilin, Augumentin, Cefalotin, Cefuroxine, Rifanpin
B.catarrhalis - Augumentin, Cefuroxine, Azithromycine, Clindamycin, Gentamicin, Biseptol, Rifanpin

R:

S.pneumoniae  -   Azithromycine, Clindamycin, Gentamicin, Biseptol
B.catarrhalis -   Ampicilin, Oxacilin, Cefalotin

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #817 -: Януари 10, 2011, 19:10:13 pm »
Добре, Аугментин, но в три дневни дози и не ЕС формата - сироп- 312,5/5мл, например или 457/5мл... каквото има достъпно.
10 дневен курс, с контролни посявки на 2-3 ден от началото на лечението.

Това всичко ако посявките са коректни, и АБиограмите са коректни като резултат също.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #818 -: Януари 10, 2011, 21:43:15 pm »
Благодаря! С Ваша помощ се надявам пневмококовата сага при нас най-сетне да приключи!
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #819 -: Януари 10, 2011, 21:57:32 pm »
Здравейте, Докторе!

На 29-ти декември детето се оплакваше от болки в коремчето. Цяла нощ не е спало от болка. Дадох му Саб Симплекс, но не помогна. На другия ден го заведохме на лекар. Педиатъра не намери нишо притеснително и каза да очакваме да вдигна температура. Имало някакъв вирус. Не последва нищо.
На 8-ми януари отново започнаха оплаквания за болки в областта на стомаха, а по-късно в цялата коремна област. Този път, обаче, за 3,5 часа повърна 5 пъти. След това болките изведнъж спряха. Преди това видимо бяха много силни. Детето няма температура, разтройство, запек, кашлица или хрема. Нито сега, нито при предишното оплакване. Педиатъра каза, че гърлото е спокойно. При прегледа и коремчето беше спокойно. Не доумява от къде могат да дойдат болките.
Днес пусахме изледвания. Ето и резултатите:

хемоглобин - 124          еритроцити - 4,3
левкоцити - 9             хематокрит - 0,36
тромбоцити - 297          MCV - 84
MCH - 28                  MCHC - 339
скорост на утаяване на еритроцитите - 26 мм/ч
белтък - (-)
билирубин (-)
уробилиоген - неувел.
седимент на урина - масово урати

деференцирано броене на левкоцитите
St-5            Mo - 6
Sg - 28         Eo-4
Ly - 57
          
Какво е Вашето мнение, Докторе? Къде да търсим причината?    
Сега започна отново да се оплаква от болки в коремчето.  :(
« Последна редакция: Януари 10, 2011, 22:11:26 pm от Abloy »