0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #840 -: Януари 12, 2011, 16:40:05 pm »
дравейте докторе, ЧНГ, бъдете здрав и щастлив, само да ви попитам колко често може да се прави ренген( става дума за мен, не за детето), ренгенът се води "модерен". Питам ви, защото миналият месец правих 2 ренгена заради синузит, но този път имат съмнения за пневмония. Опасно ли е за мен и колко време след това не трябва да планираме бебе :oops:..........
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #841 -: Януари 12, 2011, 18:06:11 pm »
Здравейте д-р Бърди. За много години! Бъдете здрав, много успехи и спокойствие.

Искам да споделя нещо с Вас и евентуално да прочета и Вашето мнение.

Дъщеричката ми Кристина е на 3.5 годинки. От 3 месеца ходи на детска градина. Преди това много рядко е боледувала.Като тръгна на градина и веднага започна да кашля. Още след първата седмица. От тогава до сега кашлицата е почти без прекъсване, като може да се каже, че е с периоди на затихване и възобновяване, като както се досещате, възобновяването е няколко дни след като е ходила на градина. Ходенето е с големи прекъсвания.
През цялото време детето е в отлична кондиция, без температура, има апетит, няма отклонение в поведението. Единствено кашлицата и хрема. През този период е пила АЦЦ КИДС, Вентолин /само при едно от трите пъти с възобновяване на кашлицата, когато беше с пристъпи/,а само в=един път е имала гъсти зелени сополи, в началото като тръгна на детска градина, в последствие хремата е лека и с бистри секрети.
Преглежда я д-р Масларски, направихме дори рентгенова снимка. Нищо. Гърдите чисти.
Това, което си мисля аз е, че детето може да е алергично към белината /препаратите/, с която почистват помещенията в детската градина. Понеже по кожичката и се появиха и екземи, точно в областта на слабините, вътрешната част на бедрата. Дали мисля в правилна насока? Алергия? Като я спра от детска градина и кашлицата намалява....
Бихте ли ме посъветвали нещо?

Благодаря!

*трябва да намерите способ да промивате нослето ... но НЕ със спринцовки под налягане!
* трябва да помислите за остатъчна кашлица и нужда от краткотраен курс с Фликсотайд
*трябва да помислите за хроничен синузит или неизлекувана бронхиална инфекция.

Това са първите неща за мислене... .
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #842 -: Януари 12, 2011, 18:07:43 pm »
Докторе, и аз имам нужда от съвет във връзка с градинските сополи, но преди това ще разкажа случка от вчера сутринта:
Засичам се с майка, която обяснява на госпожата , че дедето е алергично, наследствено обременено, тъй като и майката е алергична и да не му се дават шоколад, яйчен пастет и прочие алергични по дефаут неща. За да се обоснове по-добре бухайки детето си в групата, поясни, че дъщеря й е един месец без ефект на противоалергични и със непрекъснати зелени сополи. Намесих се и попитах въпросната госпожа дали е правила МБ и отговора беше "Ми не, то сега търгваме по изследвания".

Конкретното ми питане е: Ако в групата на детето ми има дете, което има бактериална инфекция би могло ли да се зарази моето /почти съм сигурна в отговора/? Втория ми въпрос е какво мога да направя като превенция?
Да, може да се зарази- пневмококите, моракселата, които "върлуват" в Бг ДГ от това са.
Нищо не може да направите- това е общество, и всички трябва да са отговорни.
« Последна редакция: Януари 12, 2011, 18:10:14 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #843 -: Януари 12, 2011, 18:12:48 pm »
Разбрах ви и благодаря.

Бих искала да Ви попитам при ларингит, който не преминава в бронхит (никога не се е случвало), но много мъчителна кашлица от трахеята - катар май каза докторката - инхалаторни Кс добре ли е да се включат? Това беше последния ни случай, никакви хрипове, никаква температура. Една седмица ларингит и после кашлица от трахеята.
Да, но имайте пред вид че в този случай АБ е по-добър избор. Там винаги има инфекция... и може с АБ да приключите с проблема.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #844 -: Януари 12, 2011, 23:41:31 pm »
Здравейте!
Д-р Бърди, чела съм мнението Ви за даване на калциев глюконат (ампули) на бебета.
А за даване на такъв под формата на сироп при по-големи деца?
Синът ми е от няколко дни с пресипнал глас. Обадих се на педиатърката ни, според нея няма нищо притеснително, няма нужда да го водя на преглед, щом като няма други симптоми и препоръча Ca -сироп и ампули  Vit C. Разбирам, че това не е "лечение". Вашето мнение ми е особено ценно.

Посъветвахте ме да заведем детето на преглед.

Днес ходихме, според нея всичко е наред - гърдите са чисти, гърлото дори не е зачервено. Предписа ни Аериус. Обясни, че най-вероятно пресипналият глас е от остатъчна, стара инфекция (преди 15 дни изкарахме един ден със сополи, кашлица и температура. След еднократно даване на панадол и малко сироп за кашлица всичко отмина).
Чудя се сега дали да давам Аериус-а?

Д-ре, разбирам, че желанието Ви е тази тема да е за по-сериозни и заплетени случаи.
Моля да не се сърдите, че понякога ви занимаваме с толкова дребни неща, като гореописаното. Защото съм сигурна, че колкото и елементарни да са някои въпроси - вашите отговори са ценни за доста майки. Някои от нас четат вашите теми още преди да са се родили децата им. И "трупат информация" за после. Знаете ли колко често мои близки, майки на бебета, ме питат "А какво казва вашият виртуален педиатър по този въпрос?"(напр. кърмене, повръщане, захранване и т.н)...
Разбирам и това, че сте достатъчно зает, и понякога ви идват вповече нашите лаишки въпроси. Вярвам, че всички тук оценяват помощта ви.
Извиянвам се за дългият пост

А сега отивам да чета мненията ви за Аереиус-а...



*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #845 -: Януари 13, 2011, 00:01:59 am »
Ако са отшумели симптомите, защо ще даваме Аериус? това е препарат за лечение на Алергични ринити и уртикария.

***
Изобщо "не се сърдя" когато пишете за хреми и кашлици.
Но смятам че толкова обикновени неща трябва успешно да се разрешават на "местно" ниво.
Ако това не можем да разрешим, да си затворим лекарските кабинети и да се "саморазпусне" гилдията. Това са основни неща, все пак.
Поканете интересуващите се да почетат тук... смятам има полезни неща... .  :wink:

Освен това ме питате за неща, които без ПРЕГЛЕД не могат да се отговорят. Без пряк поглед... . Невъзможно е.
« Последна редакция: Януари 13, 2011, 00:04:39 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Час
« Отговор #846 -: Януари 13, 2011, 00:29:30 am »

Но смятам че толкова обикновени неща трябва успешно да се разрешават на "местно" ниво.


Да, прав сте. И много майки го правят - доверяват се изцяло на педиатрите си и дават сокчета на 2 мес., забелват пишката на момченцата и мн. други. Да не подхващаме отново темата за БГ действителността.
Повечето от нас тук обаче, животът ги е научил да търсят винаги и второ мение. Знаете - тук повечето са се борили дълги години със стерилитета, свикнали са да обикалят лекари и да питат повече. И в този сайт са свикнали да откриват всяка интересуваща ги информация по време на борбата за дете. След раждането отново са спокойни, че във ваше лице имат един достатъчно добър и компетентен педиатър, на който да разчитат, макар и виртуален.
Това е - ние разчитаме на вашето мение.


Поканете интересуващите се да почетат тук... смятам има полезни неща... .  :wink:


Ако знаете на колко хора съм пратила линк към вашите теми...

Ама май оспамихме темата :oops:



*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #847 -: Януари 13, 2011, 00:33:01 am »
:)
Добре.
« Последна редакция: Януари 13, 2011, 00:38:43 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #848 -: Януари 13, 2011, 07:41:22 am »
И едно въпросче от мен докторе. При прекарана съвсем лека хрема, която след промивки с физ.разтвор отшумя, но забелязвам, че след сън, нослето се запушва от засъхнал секрет, като ципа. Няма други секрети, само тези след сън. Дали това е следствие на изсушаването на въздуха или ще е добре да пуснем една посявка. Напоследък не иска и да се храни вечер. Тони посещава ДГ, като там е доста топло /отопление с парно/ у дома сме с климатик. Проветрявам често, климатика се чисти редовно, а в градината прозорците са винаги отворени.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #849 -: Януари 13, 2011, 09:44:34 am »
Докторе, здравейте,
със сина ми сме в болница, той е на венозен АБ, сега му махнаха абоката и тази част от ръчичката му, която е била под лейкопласта, е направо рана, дори има и лек дъх. Те поискаха да го намажат с някакво синьо мазило, май пиоктанин го нарекоха, но аз отказах. Изчаках да изсъхне и намазах с А-дерма екзомега. Но ръката изглежда много влажна и не знам дали не трябва по-скоро да подсушавам, вместо да хидратирам. Ще ме посъветвате ли нещо?

В аптеката уж ми го продадоха за хипоалергичен този лейкопласт, но се оказа, че трябвало и копринен да е...
 

Трябва да намажете с Бактробан/Фусидин посменно ( 2пъти от едното, два от другото/дневно. За два дена) и да оставите открито за да изсъхне.

Докторе, за пореден път Ви благодаря за адекватната помощ. Ръката вече изглежда много по-добре, започна да се бели и отдолу вече кожата е здрава, все още много червена, но здрава. Спрях да мажа с Бактробан и Фусидин, но много го сърби като му е суха кожата, затова го мажа от време на време с А-дерма екзомега.

Имам Minadex Syrup - ще ми кажете ли в каква доза да му го давам и колко дълго?

Но щастието трябва да се търси - то никога не идвало само.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #850 -: Януари 13, 2011, 10:45:30 am »
И едно въпросче от мен докторе. При прекарана съвсем лека хрема, която след промивки с физ.разтвор отшумя, но забелязвам, че след сън, нослето се запушва от засъхнал секрет, като ципа. Няма други секрети, само тези след сън. Дали това е следствие на изсушаването на въздуха или ще е добре да пуснем една посявка. Напоследък не иска и да се храни вечер. Тони посещава ДГ, като там е доста топло /отопление с парно/ у дома сме с климатик. Проветрявам често, климатика се чисти редовно, а в градината прозорците са винаги отворени.
Оставете детето на спокойствие.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #851 -: Януари 13, 2011, 15:29:42 pm »
И едно въпросче от мен докторе. При прекарана съвсем лека хрема, която след промивки с физ.разтвор отшумя, но забелязвам, че след сън, нослето се запушва от засъхнал секрет, като ципа. Няма други секрети, само тези след сън. Дали това е следствие на изсушаването на въздуха или ще е добре да пуснем една посявка. Напоследък не иска и да се храни вечер. Тони посещава ДГ, като там е доста топло /отопление с парно/ у дома сме с климатик. Проветрявам често, климатика се чисти редовно, а в градината прозорците са винаги отворени.
Оставете детето на спокойствие.

Благодаря, обичам да чета това. :wink: :)
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #852 -: Януари 13, 2011, 16:53:47 pm »
@scorpia

Може да повторите посявките.
Детето има вероятно нужда от инхалаторен КС и оценка дали не е нужен добър АБ курс успоредно, или преди АБ. Също така може би ще е нужна рентгенография първо, ако от прегледа се оцени че има нужда от това.
Това,което описвате, са симптоми на "астматичен" бронхит.
Благодаря ви докторе!
Записах час за преглед при доктор пулмолог-алерголог и евентуално ще го види и УНГ специалист. За сега се въздържам от посявки, но и тях имам предвид!
Днес сутринта вдигна много ниска температура (37,03 градуса) и ще видя как ще се развият нещата в следващите дни. Мога да кажа само, че секретът в носа понамаля драстично, но кашлицата остана (особено сутрешната).
Може ли да инхалирам с физиологичен разтвор до посещението следващата седмица (ако не се влоши междувременно)?
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #853 -: Януари 13, 2011, 18:46:02 pm »
Здравейте, Докторе!
Точно преди празниците бяхме с уроинфекция, за която ви писах и на база обикновена урина детето пи зинат 125. Пи го 10 дни (по ваш съвет). Под лечение (4 дни)пуснахме обикновена и стерилна урина, но стерилната беше замърсена, затова писах само за обикновената. Днес излезе стерилна 60 часа след последния прием и се изолира:
Изолирани микроорганизми:
1. KLEBSIELLA SPP.
Количествена оценка:
10/5

микробно число:
Бактериурия: бакт./ml
Сигнификантна
 Вид материал:
Изследване на стерилна урина с антибиограма 
Атнибиограма 1  2  3    1  2  3 
Amikacin S      Amonicillin/Amopen/Ospamox R     
Amoxiklav/Augmentin/Curam R      Ampisulcillin/Unasin R     
Azithromycin/Azatril/Sumamed       Azlocillin       
Cefadroxil/Duracef R      Cefalexin/Ospexin R     
Cefepime S      Cefoxitin       
Cefprozil/Cefzil S      Cefriaxone/Rocephin S     
Ceftazidine/Fortum S      Ceftibuten/Cedax S     
Cefuroxim/Zinnat S      Chloramphenicol       
Ciprofloxacin S      Clarytromycin/Klacid       
Clindamycin/Dalacin C       Co-trimazol/Bactrin S     
Gentamicin S      Imipenem       
Jozamycin/Wilprafen       Meropenem       
Mupirocin       Nelidix S     
Nitorxiline/5-nitrox       Oxacillin       
Pefloxacin       Penicillin       
Piperacillin       Piperacillin/Tazobactam       
Rifampicin/Tubocin       Tetracycline
Утре сме на детски нефролог (късно вечерта) и след това ще пиша. Някакви насоки да ми дадете за адекватни въпроси.
Благодаря предварително!
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #854 -: Януари 13, 2011, 19:22:36 pm »
Изолираното е чувствително на "Зинат". Не може 10 дена курс и да се изолира това... нещо не е наред.
Или изолираното не е чувствително на "Зинат", или посявката е грешно разчетена/направена. Или пробата е замърсена.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #855 -: Януари 13, 2011, 21:45:24 pm »
Благодаря, Докторе!
Ще пиша отново след прегледа утре.
*

    Nina

  • *****
  • 2643
  • Понякога седя и мисля, понякога само седя...
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #856 -: Януари 13, 2011, 23:20:27 pm »
Докторе, сърдечно благодаря за насоките, които ми дадохте!!!
Непременно ще настоявам да обърнем внимание на тях!
Поздрави,
Нина
*

    everything_possible

  • ****
  • 957
  • Всичко е възможно, ако го пожелаеш истински.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #857 -: Януари 13, 2011, 23:24:27 pm »
Здравейте! Токущо разбрах, че дъщеричката ми е имала контакт с болно от шарка дете и съм направо ужасена. Попрочетох това-онова за болестта и се уплаших още повече. Помогнете ми! Какво бих могла да направя за нея с което да облекча евентуално състоянието й, ако е заразена, което според мен си е почти сигурно.
В момента е с кашлища,която лекуваме от около два месеца (на приливи и отливи),без температура, хрема и др симптоми, с понижен имунитет. Дайте ми съвет!
ВЯРВАЙ! Мечтите се сбъдват!
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #858 -: Януари 13, 2011, 23:29:24 pm »
Каква шарка имате пред вид?
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    everything_possible

  • ****
  • 957
  • Всичко е възможно, ако го пожелаеш истински.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част III
« Отговор #859 -: Януари 13, 2011, 23:30:55 pm »
варицела, мисля
ВЯРВАЙ! Мечтите се сбъдват!