0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Бубе, четох, че колкото по-късно се предложи една храна (алерген), толкова риска от получаване на алергия е по-голям. Препоръчват малки дози около годинката. Медът е друга бира.




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Бубе, четох, че колкото по-късно се предложи една храна (алерген), толкова риска от получаване на алергия е по-голям. Препоръчват малки дози около годинката. Медът е друга бира.
Оливче, да ти кажа и аз това съм чела...И доста се колебая. Но може би наистина ще започна да му давам по малко...Медът се избягва заради ботулизма, нали?
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

Аа,тях изобщо не ги броя за храни :) демек не мисля да ги давам.говоря за обичайните за момента.
Ааа,така и така съм се разписала,да ви питам нещо. Кифлата не спи от понеделник. Всяка нощ мин 3 ч.пищи. Много. После заспива уморена,освен стандартното мятане на глава,скубане на коса и настървено хапане на ръцете,се превива на 2 и като пищи,пръцка,когато седне,не пищи толкова. В понеделник вкарах заешко с домати. (И двете бяха нови храни-не намерих чисто). Давах го до сряда,вчера не съм. Та смятате ли ,че би било възможно, да е от доматите,или са си чисти зъби...днес мисля да и дам чай от копър и само ам.да проверя.
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Възможно е да са колики от доматите, те са киселинни все пак...Виж днес като не яде как ще е. Някои нови храни се понасят по-тежко :wink:
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

И аз очаквах евентуални проблеми с тях точно.понеже и аз имАм като ям.ще видим...
*
аз все още избягвам да давам готвени домати на детето, давам свежи без люспата.

Бубе, да заради ботулизма.




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Не помня, кога точно въведох доматите, май късно беше. Но първо слагах по малко домашен сос, който е без люспи. И второ и до днес слагам щипка захар, за да туширам киселинността.
*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Някъде бях чела, че даже след годинката е добре да се дават млечни храни, извън кърмата и АМ. Ама то аз изчетох света за това захранване и на моменти ми е каша.
От мъхестите дадох праскова и кайсия от пюрета и нямаше проблем. Гледам да му разнообразявам храната ;)
различните видове лук отделно ли се въвеждат - зелен, зрял, праз? Чесънът ще го въвеждам отделно.


*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Нали няма да ги даваш сурови.  :lol: Готвех с тях, ама вече не се впрягах толкова. Но чесън добавях в доста пюрета даже. Кайсии ѝ белех, намачквах и с получения нектар разбърквах кашата. Но все пак имах зимно бебе и доста неща ги яде хем домашни, хем пресни.
Друга много любима храна след годинката беше намачкан/пасиран банан и малко заквасена сметана. Печена ябълка и същата сметана. Понеже не докарваше до 500 мл. мляко на ден, та смятах, че така наваксвам. Не съм сигурна колко съм била права.
Пффф явно не е домата :/ пффффф
*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Сготвени в пюрето, засега. Луците и чесънът са на голяма почит у дома ;) Ще го пробвам и с чесънче в пюрето. А сурови кога могат да се дават?


*
Бебе аз започнах да готвя у дома на Теди към 9-10 месец.Прибавях по малко на стърган на ренде лук/чесън ,към всяка храна ,която го търпеше .Няма проблем.Все пак Божидар е на 8 мес., ,то тези зеленчуци придават вкуса на храната.Но  сурови като за салата ако имаш впредвит аз ги дадох след годината ,но той и не ги яде.Не мисля някое дете да хрупа чесън и кромид сурови.   :lol:

*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Лук слагам вече и зрял, и зелен. Чушки - червени, зелени, домат. Много зеленчуци сме вкарали и гледам да му е разнообразно храненето. Купени зеленчукови и месни пюрета почти не е ял - от как опита домашното, на купено се мръщи. И го разбирам детето :) Хубу, че позамразих зеленчук и намерих хубаво месце и дано ми стигнат до "зелено". Че се ослушва и ако наготвя за два дни на престояла манджа.


*
Момичета,

аз или бъркам нещо със захранването или моето диване е много лудо и от това, че не сяда мирен, за последния месец не е наддал и 1 грам :( А си хапва, даже имаше момент, в който го ограничавах в яденето, че ми се виждаше много да яде по 170-200 гр. манджа. педиатърът нищо не каза, даже ни вика на консултация след 2 месеца .... Все си стои 8 кг. калпазанина сладък.

Чудя се дали да не му вкарам и една закуска или да си стои на 2 външни хранения. Вече съм въвела овесена каша, жълтък и заек ( от 3 дни, ама много газове, много нещо). Дали да продължа с някоя каша или... какво ще ме посъветвате?
*

    Crystal

oliav, ние сме на година и половин месец и тежим под 8500. Имат си периоди когато наддават повече и такива, когато наддават по-малко. Чак пък грам да не наддаде-да няма проблем с кантара  :?? И аз понеже много се притеснявах с това наддаване, си купих електронен кантар да я тегля и в къщи. Имало е месеци, когато сме качвали по 100-200 грама. Напоследък качваме повечко-по 500г  :D
*
Oliav, давяй на детето, щом му се яде. Бурканчетата за над осем месеца са по 220 гр.

*
Еми вече му давам колкото му се яде. Да питам подправките как се вкарват, в смисъл трябва ли пак да чакам няколко дни с една подправка или просто си ги слагам както ми дойде? И друго, от няколко дни само му намачквам с вилица манджата, дали не е много малък или....
*
Не е малък. А и щом не се дави с тях, значи всичко е наред.
Зависи от подправките. Магданоз, копър, ей такива зелени и пресни май съм ги въвеждала без да им обръщам внимание. По-скоро сол, черен пипер и други такива остави за по-нататък.

*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
С черния пипер и сега внимавам. Зелените „мерудии“ слагах при готвенето в началото.
oliav, щом приема намачкана храна - давай. Точно в случая с намачканата храна се убедих, колко вярна е приказката „води се по детето“. Първият ми опит беше тотално и невъобразимо фиаско. Цели 45 минути се мъчих да я накарам да си изяде пюрето, намачкано. И не, не се давеше, просто не го искаше в устата си и плюеше (картоф и морков, сещате се за какво става дума :lol:) Накрая се предадох, пасирах и тя го омете за 3 минути. Пробвах пак след време - прие се. Та не се вторачвай толкова във възрастта, детето наистина си показва кога е готово.
Момичета,

аз или бъркам нещо със захранването или моето диване е много лудо и от това, че не сяда мирен, за последния месец не е наддал и 1 грам :( А си хапва, даже имаше момент, в който го ограничавах в яденето, че ми се виждаше много да яде по 170-200 гр. манджа. педиатърът нищо не каза, даже ни вика на консултация след 2 месеца .... Все си стои 8 кг. калпазанина сладък.

Чудя се дали да не му вкарам и една закуска или да си стои на 2 външни хранения. Вече съм въвела овесена каша, жълтък и заек ( от 3 дни, ама много газове, много нещо). Дали да продължа с някоя каша или... какво ще ме посъветвате?

Мисля, че ние държим първенството по ненаддаване -последния месец даже сме спаднали с 50 гр. На 1 година тежим 7 850 кг. 2 пъти го слагаха на кантара, да не би да има грешка, ама все толкова показваше. Питаха ме дали не е боледувал, а той не е. Но пък вече ходи, така че това е положението.
<br />[link=http: