0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Моят беше от злоядите, това бебе зорлем го захраниха и научиха да яде, но факт - храни се добре сега, а моето на моменти искам да го удуша   :( на братовчедка ми бебето е като твоя син, но почти от раждането, никога не стига манджата и все се сърди, а как трепери като вземеш лъжицата да я напълниш пак  :lol: Аз нищо не съм казала на нито едната, впечатлявам си се за себе си, нали всяка майка си знае детето  :)
*
Вече не знам къде е истината, честно...толкова майки се тръшкат, че децата им са злояди, аз - че моят е ящен. Според педиатрите винаги им е много. Та къде е добрата среда...?

И злоядите, и ящните да ядат колкото искат, а на родителите се пада

1. Внимателно следене на теглото и височината на детето спрямо перцентила за възрастта.
2. Редовно предлагане на разнообразна храна.
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Цигу, душа....на връзка се връзвам да е разнообразно :o Това заек по пекински ако не си яла, Ивайло е ял! Сакън да не му се повтори ядене...Тва аспержи, броколи, гречка, ....няма тайни за него. /аз не съм ги чувала повечето, ма нА :D/
колкото до персентилите, той до годинката винаги беше една идея под нормата на тегло и една над за височина. Роди се мънечОк /2970,48см/ изписаха го 2960, демек ящен си е от раждането. Все му не стигаше, все му отнемах за да не го тъпча... :? Със Jbrul що спорове сме провели...Баща му е близо 2 метра мъж, не е дебел, но е "голям". И той му е такъв апетитът- вълчи / ма не му се лепи, де**а, не като на майка му :lol:/
Сега ще го водя и меря, ако е минал допуска, мигом минава на диета. Че мен от това ме е страх...Да не затлъстява, да не е над нормата... Иначе, да добавя, захар не яде под никаква форма - само плодова. Сол- каквото му солят в кухнята /умерени са, пробвала съм, даже почти никаква/. Хлябът му е под формата на попара, ми умира си за нея детето :oops: Та тъй...и това чудо има. Лакомо дете!
Одеве слизаме при свекървата. Видял нашият, че тя си маже нещо на филийка и мучи ли мучи :o Катери се по шкафовете, по нас и той да вземе. Хем току що станал от масата... :oops:
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*
Давай му на детето да опита пък ти, Бубу! Любопитно е милото.
И моята дребосъчка иска непременно от това, което ядем ние. От няколко дена държи да яде сама вкъщи и под масата после има ядене за няколко кокошки.

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!


И злоядите, и ящните да ядат колкото искат, а на родителите се пада

1. Внимателно следене на теглото и височината на детето спрямо перцентила за възрастта.
2. Редовно предлагане на разнообразна храна.
Ивана е в 3тия персентил ( може веше и по-надолу да е слезнала). Не е да не яде, но не е и супер ящна. Е аз какво да я направя, не мога да я надебелея и порасна :-). Та следим си, ама ефект от тая работа никакъв.


  
*
Бурканчетата за над четири месеца са по 190 гр. Не знам как педиатърът ти е решил, че трябва дете на 7 м.да яде по 120-130 гр. Та то няма как да се нахрани реално (ако бурканчето замества едно кърмене).
О не се учудвай! Мен ме гледат като злата майка идиот, понеже на обяд, Ивайло си изяжда супата и второто....На едно ядене. Сам. :o
Моят син също си изяжда от кухнята супата със два сухара и основното на обяд.  :D

Ако не вярвате в чудеса вероятно сте забравили,че всеки от нас е чудо!
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Моят син също си изяжда от кухнята супата със два сухара и основното на обяд.  :D
Облекчена съм! Дори ни водите с два сухара :D
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*
Еми и на мен ми стана странно като ми каза, че трябва да яде 120-130гр., а в редки случаи и ако е по-рядко пюрето можело да дам до 180 гр. А той Филип до преди срещата с педиатъра си хапваше спокойно 180-200 гр. домашно пюре и давах малко кърма около 30 мин след хапване и си беше доволен. После почнах да го ограничавам клетия и така жално гледа паничката като свърши.... Но пък ме достраша да не му разширя стомахчето като го прехранвам.....

Иначе хапваме така:
2-3-4 часа - кърма;
8-9-10 часа - кърма;
13-14 часа - 120-130гр. зеленчуково домашно пюре плюс кърма;
16:30-18 часа - 120-130гр.  плодово пюре плюс кърма;
20-21 часа - кърма.

Според вас достатъчно ли е или да вмъкна някъде едно кърмене примерно....

Като ви поизчетох малко ще започна с глутен, после месо и после жълтък. И сега питането: Глутенът го въвеждам в следната последователност овес-ръж-ечемик-пшеница. Мога ли да давам, примерно 5-6 дни овес, после 5-6 дни ръж , после да въведа банан, карфиол, пуйка, спанак, пшеница, пащърнак, заек, жълтък и т.н. ? Съответно глутенът с каши го въвеждам с яденето на обяд т.е. със зеленчуците, и след като въведа овеса примерно мога да го изместя след обяд с плодовете, нали?

Извинявайте, ама нещо изведнъж забих и не знам как да продължа  :? Сега се връщам да чета пак за глутеновите храни, с който сте въвеждали и дано нямам питанки, че да не досаждам излишно  :oops:
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Еми и на мен ми стана странно като ми каза, че трябва да яде 120-130гр., а в редки случаи и ако е по-рядко пюрето можело да дам до 180 гр. А той Филип до преди срещата с педиатъра си хапваше спокойно 180-200 гр. домашно пюре и давах малко кърма около 30 мин след хапване и си беше доволен. После почнах да го ограничавам клетия и така жално гледа паничката като свърши.... Но пък ме достраша да не му разширя стомахчето като го прехранвам.....
Според вас достатъчно ли е или да вмъкна някъде едно кърмене примерно....
На обяд му давай 180-200гр пюре и не му додавай кърма. Вече можеш да му заместиш едно хранене. Следобяд - ако е само плод, додавай кърма, ако правиш каша с кърма/АМ, няма нужда от допълнително....Е къде да вмъкнеш още едно кърмене, няма ли да спиш понякога :lol: Добре си му е така. Относно глутенът...това е протеин. Той се съдържа в овеса, пшеницата, ръжта, ечемика...С други думи, още на пшеницата примерно детето вече е захранено с глутен и няма нужда да го захранваш с всяко едно поотделно. :wink: Даваш му пшеница, след седмица - месо, след още една -жълтък. Спанакът беше една от първите храни на Ивайло, пащърнака също, те се водят много ниско алергизиращи храни. Мисля и за карфиолът важи...Бананът е малко спорен, но и него рано дадох...ПУйката е ок, заека също...
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*
Изобщо не съм се притеснявала,че му е много.Детето само си показва колко му се яде.
До преди две седмици си ядеше само пюрето,но един ден след 1,5 часа се събуди гладен,почнах да давам и супата.Разбира се се случва понякога да не я изяде цялата,но не може да е точно всеки ден.
В момента е 9,090 кг. и 79 см.  :)

А аз глутена не съм спазвала такава последователност,взех някаква каша и постепенно я добавях другата,която му давах. :)

Ако не вярвате в чудеса вероятно сте забравили,че всеки от нас е чудо!
*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Абе уж съм инженер, па стези перцентили не мога да се оправя :( Сега Божидар като е на 7м и половина тежи 8.200 и е висок 72 см. На консултацията викат, че е добре.
И той е от злоядите - половин бурканче ако изяде е добре, една лъжичка да му дам повече и почва да се пъне, а няколко пъти и повръща направо  :? И винаги има кърмене после, то със 100тина грама пюре, как се пораства.


*
Абе уж съм инженер, па стези перцентили не мога да се оправя :( Сега Божидар като е на 7м и половина тежи 8.200 и е висок 72 см. На консултацията викат, че е добре.
И той е от злоядите - половин бурканче ако изяде е добре, една лъжичка да му дам повече и почва да се пъне, а няколко пъти и повръща направо  :? И винаги има кърмене после, то със 100тина грама пюре, как се пораства.
бебе,добре си е детето,на вашата възраст бяхме 8 кила.

Ако не вярвате в чудеса вероятно сте забравили,че всеки от нас е чудо!
Моето дете по цяло бурканче изяждаше едва след 1-годишва възраст /носех на почивката месни пюрета в буркан, за да избягвам ресторантската храна за малчо/. Като по-малък беше изключение да стигне към края на буркана, ако нещо ново много му се услади. Никога не съм го смятала за злоядо дете, а съм била доволна, че сам си преценява колко да изяде. И до сега е така. Не е прекалено слаб, а напълно нормално скокливо, пъргаво, жизнено дете.
Иначе според нормите между половин и 1 година е бил винаги някъде в долна граница или малко под нея, но и това не ме е тревожело. Сега е едно от най-високите деца в групата /в предучилищна е/ и което повече ме радва - до сега не е дал повод да се тревожела, че има риск от наднормено тегло при него.
Ако ви безпокои, че някое дете изяжда по-малко от готовите пюрета, можете да пробвате с домашно приготвени, миришат по-хубаво и може да събудят по-голям апетит :)
*


И злоядите, и ящните да ядат колкото искат, а на родителите се пада

1. Внимателно следене на теглото и височината на детето спрямо перцентила за възрастта.
2. Редовно предлагане на разнообразна храна.
Ивана е в 3тия персентил ( може веше и по-надолу да е слезнала). Не е да не яде, но не е и супер ящна. Е аз какво да я направя, не мога да я надебелея и порасна :-). Та следим си, ама ефект от тая работа никакъв.

Разбира се, че не можеш да я преместиш в по-горен перцентил. До голяма степен това е обусловено, не се променя и изобщо не е знак, че детето не е здраво или не се храни добре.

Но е важно да се следи дали детето пада на по-нисък перцентил рязко - това е знак за тревога и тогава се търсят причините.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!


Но е важно да се следи дали детето пада на по-нисък перцентил рязко - това е знак за тревога и тогава се търсят причините.
Пада си , понеже изостава в ръста. Каот бебе беше някъде 60тия, после стана 25ти , 10ти и сега 3ти  :balk_160: Искаха да и дват по-калорична храна във формата на АМ, ама аз отказах. Детето няй-много да надебелее, по-високо не виждам как ще стане. Слаба е, но не е кльощава, просто е нисичка.


  
*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
По колко мляко трябваше да пие до годинката бебе? Около 500 мл ми се върти, че съм чела. Не знам какво стана, но изведнъж кърмата ми рязко намаля, а не иска диването да пие АМ - то шишета, биберони, чашки, лъжички. Реве, дърпа се. Суче уж, ама усещам че на празен ход дърпа. Я изсмуче 50 мл на кърмене, я не. Слагам по 30тина мл АМ в обедното пюре, веднъж на ден яде млечна каша (ма то колко ли мляко поема от там). Замислям се дали да не го пробвам на кисело мляко - ако по му хареса, ама май беше след 10тия месец. Или да натискам за АМ, докато пропие? Като някакъв садист се чувствам - то реве детето, аз се пъна да му дам млякото :(


*
Мисля, че над 500, дори 800мл, но пък някой не го искат и предполагам заместването с  други млечни е добър вариант.
И аз най-после избутах до кис.мляко. Ама купих един йогурт и една каша с млечно кисела зскваска-ако ги бутна тях,дали се брои,че съм въвела кис.мляко?
Бебе,никво ли ам не харесва? Ако слагаш в пюрето и лека полека свиква с вкуса?
*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Ами взела съм едно от най-хубавите уж - Мил мил. Забрави той дето 3 дена в АГто кара на НАН :) и от шише пи тогава и АМ пи. В пюретата слагам - с АМ и масълце стават толкова вкусни, че аз ги дояждам. Яде се ги с кеф. Ама млякото... освен от цица, друго не признава.
гледам тука:
http://www.zachatie.org/images/zahranvane/Zahranvane.png
от седмия месец може да се дава "кисело мляко специфично за кърмачето". Какво ще рече това? Иначе бурканчета с йогурт има от 5м.
Ако е рекъл Господ да ни прати още един Божи дар, още от началото ще го свиквам да пие от шише (поне ще опитам :) )


Абе знам,че не е редно да се сменят произволно адаптирани млека, но нали ме бяха принудили да давам добавка Фризовом ,заради рефлукса... и после , когато се наложи вечер да се храним с АМ,реших да продължа с него(за да не сменям) но малкия изобщо не го харесваше. Я изпие 100-120 г я не...Но веднъж спонтанно решихме да нощуваме в приятели с бебе на същата възраст като нашето и тогава му дадох от тяхното мляко0 Лактана био... ами да ви кажа за пръв път детето ми изпи 230 г на екс и от този момент насам , минахме на Лактаната- добре я приема. Явно на вкус са различни млеката и всяко бебе има различни предпочитания. Другото което ме успокои е ,че на кутията на Лактана пише ,че не е проблем да минеш на това мляко ако си давал  друго до сега. Разбира се това може да е търговски трик, но все пак...