0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #80 -: Октомври 16, 2009, 10:37:38 am »
Фреши, Номера се дава като избереш определено ОДЗ. Онзи ден си играх и добавих още няколко ОДЗ-та и номера им беше по-голям от на тези които бях добавила през м. май. Но вие щом се борите чак за ДГ, системата няма да ви пусне да кандидатствате за 1 група на ДГ. ЗА набор 2008 може само за 1 яслена група в момента.
Иначе има такъв допълнителен критерии: ДК7. Детето посещава определени самостоятелни детски ясли най-малко 6 месеца преди записване (самостоятелните ясли трябва да са посочени поименно)
« Последна редакция: Октомври 16, 2009, 11:20:53 am от Малина »


*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #81 -: Октомври 16, 2009, 10:53:04 am »
Добрютро и от нас в тази "прекрасна" есенна сутрин :D
Гери, на свекър ми му слагаха пейсмейкър в тази болница 2007 година, от тогава два пъти е ходил на контролен преглед и му казват кой ден да дойде, без час, както са казали на брат ти - от 8 до 12. По принцип идват много хора от провинцията, затова е най-добре да дойдат по-рано за да си пазят ред /поне това е моето инфо към момента/. Иначе на контролни прегледи минаваше при който се случи на смяна в момента в кабинета. Лекуващият му се казваше д-р Кожухаров, доколкото си спомням. А и не вярвам с двумесечно бебе да ги върнат, би било кощунство!!!!
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #82 -: Октомври 16, 2009, 11:15:50 am »
Fresh, Малина вече е отговорила
Мармотче, този номер на регистрация, според който сега има класиране при равен брой точки, кога се получава - при откриване на профил или при кандидатстване за определено детско заведение? Логично да е второто? и тогава има ли смисъл само да направя профил сега, при положение, че сега е рано да кандидатстваме за детска?
При кандидатстване за определено детско заведение.
Ето и един пример как работи, това е реален списък на чакащи деца в момента за родени 2008 г, в едно ОДЗ :
1. Екатерина Дмитриева Паскова   10+ т.   090522
2. Паола Дмитриева Паскова   10+ т.   090522
3. Ева Цветомирова Божкова   10+ т.   090528-10051632

Понеже с повече от 11т системата само изписва 10+, тук не е ясно дали близначките са с повече точки от третото детенце, но даже да са с равни, те ще са пред него, защото номерът им започва с 090522 - това е датата на активация на първо класиране за 2009 г, тогава се записваше само дата, не час, за да не се претовярят сървърите. Всъщност, кандидатурите са правени в двете седмици преди 22 май, но всички са с датата на активация на системата. Първите 2 деца са кандидатсвали още тогава. Ако се освободи едно място, системата ще тегли жребий и ще влезе едното. Сега, понеже те са близначки, после ще се отвори по служебен път място и за втората от тях. Третото детенце е кандидатсвало на 28 май, в 10ч, 05 мин, 16 сек, 32 милисек. Така се записва номера на всички кандидатсвали след 22 май 09.

4. Димитър Владимиров Стаменков   10.1 т.   090522
5. Калоян Веселинов Янев   10.1 т.   090522
6. Крум Владимиров Стаменков   10.1 т.   090522
7. Джулия Любомирова Василева   10.1 т.   090615-14410200
8. Ема Миленова Алексиева   10.1 т.   090801-14371607
9. Михаил Миленов Алексиев   10.1 т.   090801-14390497

Ето надолу - ако се стигне до 10.1 т, ще се тегли жребий между децата с дата 090522 и едва ако те влязат, ще се стугне до тези с по-късните дати, които вече си имат  пълен номер със записани дата и час на кандидатсване и между тях жребий няма да има, те вече са наредени вторично по часа.

В този смисъл, ако искате направо 1 група, сега е рано, защото кандидатура за ЦДГ не можеш да създадеш, това ще стане възможно едновременно за всички деца набор 2008, в началото на годината, в която навършват 3г (ако правилата са същите де). Обаче ако влезете в ОДЗ в яслена група, мястото ви е гарантирано. Също, ако сега кандидатсвате за ОДЗ в яслена група, дори да нямата шанс за яслата, ако обявят  места за 1 група, когато Марти става на 3г, той ще е по-напред в опашката, защото кандидатурата му е с по-ранна дата.

Тази допълнителна точка за деца, ходили на ясла, факт ли е, по мои спомени само се дискутираше?
Факт беше само за кандидатстващите за 1 група в ОДЗ/ЦДГ през 2009г - виж К5 тук http://kg.sofia.bg/?page=manual#71. За 2010 не знам дали ще остане, зависи дали ще променят правилника в тази му част или не.
-
Ааа, и да се самопоправя за наредбата за изписване на деца от чистите ясли при навършване на 3г - вече май не зависи дали директорката проявява разбиране или не, изписват се на рождения ден и толкова. Това ни го каза снощи директорката на яслата на Димана, на родителската среща. Има вратичка по здравословни причини - макс 6 месеца след навършване на 3г. Ето я наредбата http://www.mh.government.bg/Articles.aspx?lang=bg-BG&pageid=391&categoryid=325, въпросната информация в раздел Детски ясли, чл. 2(1) и 2(2). Много кофти за децата, родени преди септември месец.
« Последна редакция: Октомври 16, 2009, 11:28:01 am от marmotche »
Даниел 07.06.06  Димана 05.10.07
*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #83 -: Октомври 16, 2009, 11:28:22 am »
В този смисъл, ако искате направо 1 група, сега е рано, защото кандидатура за ЦДГ ме можеш да създадеш, това ще стане възможно едновременно за всички деца набор 2008, в началото на годината, в която навършват 3г (ако правилата са същите де).
Цитат

Добре де, а какво правят децата, родени първия/те месец/и, т.е стават на 3г. януари, да речем???

Гери, на свекър ми му слагаха пейсмейкър в тази болница 2007 година, от тогава два пъти е ходил на контролен преглед и му казват кой ден да дойде, без час,


В Токуда също контролният преглед след раждане е без часове, онзиден се интересувах заради безплатните, включени в пакетната цена - за майка и новородено, понеже там часовете са кът и ми беше интересно как ще ме впишат с два прегледа в рамките на 30 дни, при положение, че обикновено няма места минимум месец напред. Предното раждане не се възползвах от тази екстра...
« Последна редакция: Октомври 16, 2009, 11:31:23 am от ani4ka »
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #84 -: Октомври 16, 2009, 11:56:39 am »
В този смисъл, ако искате направо 1 група, сега е рано, защото кандидатура за ЦДГ ме можеш да създадеш, това ще стане възможно едновременно за всички деца набор 2008, в началото на годината, в която навършват 3г (ако правилата са същите де).
Цитат

Добре де, а какво правят децата, родени първия/те месец/и, т.е стават на 3г. януари, да речем???
Аничка, сори, ама не разбирам въпроса.
Даниел 07.06.06  Димана 05.10.07
*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #85 -: Октомври 16, 2009, 12:28:21 pm »
Абе то си беше по-скоро риторичен ;)- във връзка с това, че кандидатура за детска градина 1 група може да се създаде едва в годината, в която детето навършва 3г.
(за набор 2008). Ако някое дете навърши нужната възраст на 31.12.2010 (т.е е набор 2007) излиза ли така, че е с предимство по отношението на възможността за регистрация пред родените на 01.01.2011? Представям си в каква неизвестност ще са родителите, да не говорм за това кога ли ще е самото класиране. Вероятно се изразявам доста неясно, защото и аз самата не съм от най-разбиращите...Ама да видим какво ще им хрумне тази година/догодина.
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #86 -: Октомври 16, 2009, 15:14:16 pm »
За градините се кандидатства по набори. Точно за да няма ощетени, не се казва "можеш да кандидатстваш, когато детето навърши 3г", защото така местата в класиранията ще се запълнят само от деца, родени в началото на годината. Затова едновременно се активира възможността за кандидатсване на цял един набор. За да не се претоварят сървърите, вероятно и сега ще има период на регистрация на кандидатурите и те ще се активират с една и съща дата. За 1 гр. в ЦДГ ще е същото като миналата година. За 1 гр в ОДЗ вече има деца, които от миналата година чакат на опашката за 2 яслена група, но не са приети. Логично е при равни точки те да изпреварват деца, които тепърва заявяват желание за 1 група, но не зная дали ще стане така - този казус за първи път ще стане валиден през 2010.

В твоя пример, детето набор 2007 не застрашава по никакъв начин набор 2008. Дете, родено на 31.12.2007 ще тръгне в 1 група през септември 2010, а детето, родено на 01.01.2008 ще тръгне през септември 2011. Има възможност родителите на деца, родени през януари, еднократно да заявят желание детето да тръгне с предния набор. Родителите на декемврийчета обаче не могат да изявят желание детето да кандидатсва със следващия набор.

Хубав уикенд и здрави дечица на всички!
Даниел 07.06.06  Димана 05.10.07
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #87 -: Октомври 16, 2009, 15:40:13 pm »
Мармот, предполагам въпроса на Аничка по-скоро беше какво правим когато примерно моята Стефания навърши 3 години на 25.02 и ми кажат вземай си я у вас до септември, когато евентуално ще тръгне на ДГ  :D
тъкмо сте подхванали темата, уредихме си от март месец "връзки" за тръгване на ясла, до настоящия момент Стефания си я гледам аз, последно директорката е отпуск до 21 т.м и не може да ни кажат какво да подготвим като документи, трябвало да ни види, за да се сети какви са ни уговорките  :wink:
тъй като имам един вариант за частна ДГ, предполагам че ще се възползваме от него, по-добре, отколкото да съм в неизвестност кога и за колко време, да не говорим, че ще ме накарат на 100% да "подаря" нещо на яслата, а и безбройните консумативи ежеседмично ...
ето за това навремето отидох да родя в частна клиника, не защото съм лигла, а защото така или иначе ще плащам, поне да е регламентирано плащането, а не под масата
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #88 -: Октомври 16, 2009, 15:50:09 pm »
Ааа, и да се самопоправя за наредбата за изписване на деца от чистите ясли при навършване на 3г - вече май не зависи дали директорката проявява разбиране или не, изписват се на рождения ден и толкова. Това ни го каза снощи директорката на яслата на Димана, на родителската среща. Има вратичка по здравословни причини - макс 6 месеца след навършване на 3г. Ето я наредбата http://www.mh.government.bg/Articles.aspx?lang=bg-BG&pageid=391&categoryid=325, въпросната информация в раздел Детски ясли, чл. 2(1) и 2(2). Много кофти за децата, родени преди септември месец.

колко нова е тази наредба? нас понеже силно ни засяга, защото Емо е роден на 5 януари, говорих с директорката на яслата преди около месец, и тя каза, че по закон трябва да изписват децата като навършат 3 години, но те ги задържат, защото знаят, че никой няма да ги приеме в детска градина в средата на годината. дали са се променили нещата в този един месец след като говорих с нея или всеки директор си решава и "намира начини"?

Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #89 -: Октомври 16, 2009, 16:04:50 pm »

ето за това навремето отидох да родя в частна клиника, не защото съм лигла, а защото така или иначе ще плащам, поне да е регламентирано плащането, а не под масата


С това съм съгласна на 100%!
И аз предпочитам да си плащам регламентирано, на касата срещу фактура!

Тук в Русе яслите са само чисти, няма ОДЗ-та.
Тая седмица ходих да питам в близката ясля и благодаря на завеждащата, че беше много директна и ми каза, първо, че нямам шанс, второ, че на рождения ден на детето  "ще го изхвърлят навън". :)
Ще подам и в другата близка ясла, но сигурно и там нямам шанс, така че, ще си я гледам Михаела, докато стане време за ДГ.
Тук има само една частна, но и там е за след 3 години, а и ми е много далеч.

Бъдете добри и не губете кураж! :)
*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #90 -: Октомври 16, 2009, 17:53:12 pm »
И аз предпочитам да си плащам регламентирано, на касата срещу фактура!

Това е така и в държавната болница, ако ти го желаеш (имам предвид ако желаеш опции като това да те изражда конкретен лекар, да ползваш настаняване в определени стаи и т.н.). Поне тук в София е регламентирано плащането. Коментирам само плащането, не взимам изобщо отношение по темата "частна клиника/държавна болница".

Де да имах по-наблизо един д-р Даскалов, нямаше и да се замислям къде :wink: :lol:
« Последна редакция: Октомври 16, 2009, 17:59:05 pm от tzvetenze »
*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #91 -: Октомври 16, 2009, 18:57:49 pm »
Mini, точно това имах предвид, но не знаех как да го обясня ;)Интересува ме месеците на чакане до началото на учебната година, ако ЕВЕНТУАЛНО сме приети как ги уплътнявам, ако трябва да работя. Иначе в СЗ цените на частната градина поне не са като софийските...
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #92 -: Октомври 16, 2009, 23:03:28 pm »
Ето я наредбата http://www.mh.government.bg/Articles.aspx?lang=bg-BG&pageid=391&categoryid=325, въпросната информация в раздел Детски ясли, чл. 2(1) и 2(2). Много кофти за децата, родени преди септември месец.

колко нова е тази наредба?

Pippy, от 18 ноември 2008 е, няма и година, първите случаи на изписване по никое време се случиха през тази пролет, има теми в бг-мамата. Нашата директорка е много разбрана и добронамерена, тя самата ми каза през юни, когато синът ми навърши 3г, че няма да го изписва до есента, но тогава предстоеше ремонт и от тези 2.5 месеца "бонус", които той получи, 2 месеца яслата не работеше. Но снощи на родителската среща директорката изрично прочете тези членове от наредбата и каза, че няма как да задържа деца, непрекъснато им правят всевъзможни проверки. Единственото законно разрешение остава ти да занесеш решение на ЛКК, че детето има медицински показания да остане в яслата, това значи, че Емо ще мове да остане поне до 5 юни. Какви точно показания се зачитат не пише в наредбата... Нелепа и безумна работа е това. Четири от директорките, сред които и нашата, са ходили на среща в МЗ още миналата есен, преди обнародването, изказали са становище, че не е добра тази постановка, но явно не са им обърнали внимание.

А иначе, за това какво правим, като не работи яслата или като ни изпишат детето без време - ами всеки си търси начини, на институциите хич не им дреме. И сега много градини излизат във ваканция 1-2 месеца лятото, родителите съответно вземат отпуски на смени, молят бабите да дадат едно рамо, търсят частни градини за лятото... Абе не е весело никак, а пък за родителите на първокласници да не говорим - те са на училище половин ден, другата половина си е твой проблем.
Даниел 07.06.06  Димана 05.10.07
*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #93 -: Октомври 17, 2009, 15:57:22 pm »
уф, това е пълно безумие...
а в другия вариант, в който подаваме молба детето да тръгне с по-големия набор, означава ли, че после ще трябва да тръгне в първи клас на 5 г.? :?

и добре де, тази наредба само за чистите ясли ли важи? какво става ако дете в яслена група в ОДЗ навърши 3 г. януари-февруари, и тях ли ги изхвърлят? и приемат друго дете на възраст под 3 г.? просто ми стана интересно, щото не съм чувала за такива случаи...

тя системата може и да се промени докато ни дойде време за градина, живот и здраве, ама да се възмутя колко е безумна в този й вариант...

*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #94 -: Октомври 17, 2009, 16:38:55 pm »
 Pippi Не ги изхвърлят в ОДЗ-то. Обаче това кандидатстване по набори е глупаво според мен. Мойта дъщеря е родена началото на Декември и ще е в една група с деца родени например януари, това си е почти 1г разлика.


Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #95 -: Октомври 17, 2009, 17:20:31 pm »
Pippi, в ОДЗ мястото е гарантирано, докато завършат предучилищната група. Тази наредба, както писах още в първия си пост то темата, е на МЗ. Отнася се само до чистите ясли.
Малина, доколкото знам, ДГ винаги са били по набори. И в училище е така. Според мен е нормално да е така. Децата са различни по характер, не се тревожи много за възрастта.
« Последна редакция: Октомври 17, 2009, 17:22:14 pm от marmotche »
Даниел 07.06.06  Димана 05.10.07
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #96 -: Октомври 17, 2009, 19:30:16 pm »
Мармотче и Малина, много благодаря за разясненията :D

Добре де, как ги събират кандидатстващите тия 8 точки с лекота. Аз мисля, че стандартно повечето трябва да имат по 5 - три за адрес в София и по една за всеки родител на трудов договор. Гледам списъка на чакащите (без подточките, да кажем), ми то чакат все деца с осем, девет или десет, че и плюс точки... И като социалните са под квота, защо всички са на обща опашка, или така ми се струва? От опашките останах с впечатление, че само за дечица със СОП има квота?

Мармотче, в нашия случай, от практическа гледна точка, сигурно е добре да кандидатстваме за втора яслена група към ЦДГ-то, което ни интересува? Едва ли ще ни приемат, пък можем да вземем някакъв по-ранен номер.
А има ли случаи децата да се записват фиктивно в ясла с цел да получат това предимство?
Благодаря ти, Бени!







*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #97 -: Октомври 17, 2009, 19:37:53 pm »
Fresh, незнам как ги смятат, но ние сме с 8,2 може би 2бр по 3т. за адрес. Но не съм сигурна.

А я да питам, понеже и двамата с моя мъж сме с постоянен адрес в София, но не в района в който сме решили детето да ходи на ДГ.
Достатъчно ли е само аз да си сменя настоящия адрес където е предпочитанато ОДЗ?


*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #98 -: Октомври 17, 2009, 22:21:28 pm »
Мацки, вместо да се потите как аджеба се събират осем точки и как се сменя адресна регистрация и колко точки носи, прегледайте тази тема http://forum.bg-mamma.com/index.php?topic=430892.0
Вече не ми пука дали и кога детето ми ще бъде прието на ДГ или ясла.

П.П. 8.2 точки се смятат , ако за ДГ, за която кандидастваш е приела съответните предимства на педагогически съвет - всички са по 0.1 точка.
*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #99 -: Октомври 17, 2009, 22:35:18 pm »
Фреши, 3 т. се дават за ОДЗ-то, което сложиш на 1-во желание, 2 за 2-ро и 1 за 3-то. така стават 5+3=8 т. за 1-во желание. подточките са в зависимост от допълнителните критерии на всяко отделно ОДЗ - примерно местожителство в същия административен район.

Мармотче, благодаря!