0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Добро утро!
Здрава и спокойна седмица!
Есента се усети още снощи и тази сутрин дъжда напомни,
че цигаянското лято скоро ще прибере при себе си топлото време!

Нашата ясла има организационни проблеми и децата вече седмица не я посещават!
Има един "особен" натиск върху директорката!Дано се пребори жената!
Как работи година и половина, събра персонал и сега се сетиха да я скъсат от проверки
и предписания  :?
Най-неприятното в случая е съвпадението с отварянето на нова до нас, която в момента набира деца.
Това придава еднин особен горчив вкус как в България се случват нещата.
Може да е просто съвпадение, незнам. Така добре посвикна Митака.

Махаме и шишетата през ноща, не не бъркам шишетата...
Положението бе неудържимо, мокър, преобличане, нервност.
Неспане от никой, зов за "Меката" поне по три пъти на нощ.
Баба му, да е жива и здрава , май ще успее...
Спи при него и щом почне да търси мляко го успокоява.
Внедрихме за целта една Катерица (милото животно),
която отнесла шишетата и му е оставила само едно за вечер преди лягане
и едно за чайче преди обедния сън и това е!
Обикаля прозорците да търси "Катата"( в превод- катерицата)
която дошла "кок-кок"(скок-скок) и "нанаааааа сут" (няма шишета)! Дано успеем!
През деня седи една чаша със сламка на масата с водичка
и като е жаден мине и си пиине!
Не ми се струва нормално да пие толкова, а той стигаше до 3л на денонщие.

Здрави да сте всички и успешна нова седмица!
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #1 -: Октомври 12, 2009, 10:34:00 am »
Мишанка, какво е пил Митака по 3л?
Дано скоро имате яснота с градината!

Ние преди 2-3 дни ходихме за първи път на бебешка люлка и на Марти много му хареса. Направо паднахме с баба му, като го сложихме и той започна да се засилва сам и си направи голяма амплитуда и си я поддържаше ритмично - ще каже човек, че се е люлал години преди това :lol:
Аз след месец се връщам на работа :? да видим как ще ми понесе.

Хубава седмица на всички :D
Благодаря ти, Бени!







*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #2 -: Октомври 12, 2009, 10:40:46 am »
Фреши, основно чай, вода скоро пропи и то със сламка.
И мляко разбира се, но съм гледала да не е повече от 600 мл на ден.
Сега давам само 200-220 мл вечер преди да мием зъбите.


Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #3 -: Октомври 12, 2009, 10:47:13 am »
Здрава и весела седмица и от нас! :)

Ех, Мише дано успеете с млякото и нощното хранене, иначе като мен ще организираш нощен млечен бар ;). Ели и тя е голямо млекопитаещо, все и обяснявам, че баща и няма млекоцентрала ама не ми вЕрва, е не стигаме до 3 литра ама един си го подържаме, а има дни в които и повече пие.
А това с яслата е много неприятно, дано скоро се оправят нещата. При нас най-после затягат мерките и са сложили табелка, че няма да приемат сополиви деца, че иначе така ги водят и здравите и те се разболяват. Днес съм на родителска среща да видим какво ще ми "похвалят" ученичката. :)


Imagination sets the spirit free into a distant land of fantasy;
close your eyes and you will see within your mind there lays the key.

Почивай в мир мамо - обичаме те!
*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #4 -: Октомври 12, 2009, 10:55:26 am »
Хубава седмица и от нас!
Мише, успех с отказването от млякото и дано скоро си имате ясла!
Фреши, желая ти скорошна адаптация с работния цикъл :( Ееееех, хубаво е да си имаш баби :D При мен скоро не се очертава да се завърна сред работещите..Ама здрави да сме, може пък да извадим някакъв невероятен късмет догодина с яслите :wink:
*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #5 -: Октомври 12, 2009, 11:06:54 am »
Здравейте и от нас! Хубава седмица ви желаем!

mishanta, успех в начинането  :lol:
Фрешка, кой ще ти го гледа Марти? Как го организира?

Аз миналата седмица подадох молба за ясла и сме под номер 124  :D , което се оказа, че е добре. Живи и здрави догодина есента имаме шансове  :D

Аничка, защо е така? Това ясла към ОДЗ ли е? Нашата е отделна от ОДЗ и уж единствен критерий е реда на постъпване на молбите. Да видим...
« Последна редакция: Октомври 12, 2009, 11:18:49 am от midge »
*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #6 -: Октомври 12, 2009, 11:10:32 am »
Нека макар и хладна, тази седмичка бъде здрава, уютна и успешна за всички ни!
Мише, Вероника цяло лято се скъсваше да пие вода, бабите много се шашкаха, аз си и давах всеки път като искаше "пий пий". По 6-7 шишета от 330 мл съм и наливала,без да броим сутрешното и вечерното мляко. Сега, като захладня сякаш понамали дажбите. Стискам палци млечният и ясленият ви проблем скоро да намерят успешно разрешение!
midge , ние от преди лятото бяхме N5, с всяка изминала седмица растем, но назад...сега сме N8 :(
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #7 -: Октомври 12, 2009, 11:35:55 am »
Здравейте,

Някой може ли да ми препоръча педиатър в района на Лозенец?
Трябва да се ориентирам вече, а нямам никаква идея.
*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #8 -: Октомври 12, 2009, 11:44:45 am »
Привет и от нас. Хубава седмица и дано има още слънчеви дни.  :D  

При нас ще е зъбопробиваща :lol: След 6 месечни мъки, най накрая горните зъби прозират и от опита миналата седмица с последния долен може и да се озъбим тия дни  :D

Фреши и ние вчера пробвахме люлка и то не бебешка, останах изненадана. Андрея се хвана с 2 двете ръце и сама се люля. Беше ме страх да не падне и я държах в началото, хареса и  :lol:


*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #9 -: Октомври 12, 2009, 14:33:44 pm »
като стана въпрос за мляко - какво мляко давате на "големите" деца - над година и половина? АМ или нормално? Пастьоризирано или UHT? Емо пие Верея 3%, ама все се чудя. Иначе пие от него, щото аз го харесвам на вкус.
Мише, успех с отказването, лоша катерица :lol:

ама вие много сте закъснели с люлките, Емо на тази възраст вече не ги харесваше :) иначе почна да се люлее на 6-7 месеца.

Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #10 -: Октомври 12, 2009, 14:37:54 pm »
Зравейте,милички!
Толкова съм развълнувана..,не мога да си намеря място от щастие..Преди час видях  :bfp: Веднага пуснах кръвен тест и след час чакам резултатите..
Стискайте палци,моля ви!  :bighug:
*

    dekiki

  • ***
  • 421
  • Симона 20.02.2008
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #11 -: Октомври 12, 2009, 15:41:03 pm »
Привет и от мен!
Видях,че предната седмица сте обсъждали ваксините,а ние тия дни ще си правим реимунизация с Пентаксим.Но като чета колко я хвалят Преванара и много ми се ще да й сложа и нея,та въпросът ми е дали могат и двете ваксини да се поставят,в различно време разбира се и дали ще покрият различни щамове?Вие какъв съвет бихте ми дали?
п.п. Честито Sun-sun и стиснати палци всичко да е ок и да си гушнеш едно сладко бебоче!
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #12 -: Октомври 12, 2009, 16:14:51 pm »
SunSun, успех! :D

Мидж, ще разчитаме на баба :D Добре де, за яслите не се ли кандидатства като в градините? Мислих, че вече няма класиране по ред на молбите.

Да ви питам нещо друго, досега преварявам вода за Марти (от чешмата). Мисля да спра да преварявам. Какво да давам - Девин изворна? Колко време след отваряне ползвате бутилка и слагате ли я в хладилник, или няма нужда? Ползвали сме няколко пъти бебешка вода Хип, ама е много скъпа.
Благодаря ти, Бени!







*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #13 -: Октомври 12, 2009, 16:15:02 pm »
здравйте и от нас.Весела седмица и здрави дечица!

Ние продължаваме да сме болни и 3-та,направо ми писна вече.Жоро миналата седмица цялата не е бил на ясла и днес пак не го пуснах.Значително са намалели сополите ,но все още има и не ми се ще да го пускан недоизлекуван.В мамата четох тема по въпроса за сополите и яслата и съм в потрес направо.Според голяма част от майките,сополите не били признак на болно дете ,нищо им нямало щом има само сополи и не било причина да не ходи на ясл/градина.

Мише,успех в борбата с лошата катерица,дано тя не се предаде. :lol:

sun-sun ,честито ,дано всичко е наред!

Пипи,аз още давам АМ.Иначе слагам и разни кремове,торти и други неща му правя с обикновено.

dekiki,това са си 2 съвсем различни ваксини.Не знам тук дали ги слагат заедно,но в Белгия на Жоро му слагаха Превенара в същият ден с другата ваксина.

Ние още преди 2 месеца прябваше да направим реимунизация,но Жоро или е болен или не сме тук,да видим кога ще стане.Освен това педиатърката ни иска да му сложи Пентаксим,а аз искам Инфанрикс ,защото предишните ни имунизации са с него.
Гледам,има желаещи да се връщат на работа.Мен пък никак не ми се ще,искам още да си гледам Жорето и хич не ми липсва,но пусто безпаричие..

Фреши,аз не съм преварявала,давах си изворна вода(в белгия имаше бебешка специално).Отваряме една голяма туба 10л. и си пием и ние от нея,та заминава за 2 дена и не я държа в хладилник.
« Последна редакция: Октомври 12, 2009, 16:20:50 pm от z22 »
<br />
*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #14 -: Октомври 12, 2009, 16:39:45 pm »
Фреши, в яслите към ОДЗ е като за градините, а в тези, които са отделна ясла се записва по "стария" присъствен начин. Минералните и изворни води не ти трябва да са в хладилник. Според нашата педиатърка девин розова и торн спринг розова е добре.
Зори, пожелавам ти да се оправите вече.
Малина, дано се озъбите скоро  :lol:
sun-sun, успех!
*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #15 -: Октомври 12, 2009, 17:16:17 pm »
И аз исках да сложим на дребната Превенар, но нещо личната тогава ме отразя  :? сложихме само Пентаксим. Не съм и настоявала де :oops: Мисля си догодина лятото дали да не и сложим преди да тръгне наесен на ясла. До колкото четох в темите на Бърди след годинка се слагат 2 дози, а след 2 навършени една доза. Пък като ви чета сега излизат и нови ваксини и съвсем незнам какво да правя  :oops:

Мише, успех с отказването на среднощните хранения. Ние все още се кърмим около 4 сутринта и се чудя как ще го отбивам моето млекопитаещо след няколко (7-8) месеца  :lol:
« Последна редакция: Октомври 12, 2009, 17:21:04 pm от Малина »


*

    dekiki

  • ***
  • 421
  • Симона 20.02.2008
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #16 -: Октомври 12, 2009, 17:29:31 pm »
Зори,точно това ме интересуваше,дали има смисъл да й слагам и двете ваксини.Сега остава педиатърът да е съгласна де че иначе ще трябва да й я слагам на друго място.А на на Жорето пожелавам по-бързо да се оправя и по-малко болести изобщо!
*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #17 -: Октомври 12, 2009, 18:07:59 pm »
Мидж, това за яслите и аз не го знаех, че става така. Тук до нас има една, която е само ясла, ще взема да отида да питам, макар че предварително предчувствам какъв ще е отговора :x /май съм закъсняла/. Ние също пием розова девин, като редувам с преварена от чешмата. Един наш приятел фармацевт ни навива да слагаме Синфлорикс, но ние с таткото сме на мнение, че не ни се тормози детето. Верно, че не е излишно, ама..то от толкова ваксини на мен ми се зави свят, а за нея незнам...Иначе слагаме пентаксим.
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #18 -: Октомври 12, 2009, 18:43:41 pm »
Ние все още се кърмим около 4 сутринта и се чудя как ще го отбивам моето млекопитаещо след няколко (7-8) месеца  :lol:

Малина,
и моето дете се пробуждаше за кърмене към 3-4часа до година. Постепенно това будене се изтегли към 4 - 5 часа.., като продължи до към година и 5 месеца. Сега вече не се буди за кърмене, но въпреки всички пак си има изключения. :wink: Ако вечерта не е хапнала добре, щото е малко злоядичка, ме вдига към 4-5 - 6 часа. Различно е.

А ваксините са ми любима тема. :) Аз съм поставила на дететоосвен Пентаксим, Превенар и Ротарикс, макар и със закъснение, но си ги има.

Бъдете добри и не губете кураж! :)
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #19 -: Октомври 12, 2009, 18:45:12 pm »
Нуну не си закъсняла, документи само за Ясла се подават в първия работен ден на новата година на място.
Така беше тази, но аз не изпратих мъжа ми на 05.01 в най-големия сняг през ноща в 2-3 часа да се реди,
за да бъде по-напред и така отпаднахме!А и си мислех да си го гледам до 3 г,
 но после друг "акъл" ни дойде и така!

Фрешче, приема за ОДЗ (Ясла+Детска) става на
ТУК-Информационна система за обслужване на детските градини.
За водата момичетата са ти казали, слагаш на голяма "бачонка" розов Девин
или Thorn Spring една помпа и си воала!
А за работата лека адаптация и за теб, и за Мартушко!

Зори, бързо да се оправя Жори!
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #20 -: Октомври 12, 2009, 21:02:02 pm »
Мидж, това за яслите и аз не го знаех, че става така....

Нуну, и аз не знаех, но звъннах по телефона (в мамата ги има) и ми обясниха, че мога да отида по всяко време и да го запиша. Трябва ти копие от Акта за раждане и молба, която ти дават на място.

Мише, това със записването важи само за същата календарна година ли? На мен ми казаха, че не е само за същата календарна година, а просто приема е по реда на депозиране на молбите  :ask:
« Последна редакция: Октомври 12, 2009, 21:06:35 pm от midge »
*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #21 -: Октомври 12, 2009, 21:03:02 pm »
Нуну не си закъсняла, документи само за Ясла се подават в първия работен ден на новата година на място.
Така беше тази, но аз не изпратих мъжа ми на 05.01 в най-големия сняг през ноща в 2-3 часа да се реди,
за да бъде по-напред и така отпаднахме!А и си мислех да си го гледам до 3 г,
 но после друг "акъл" ни дойде и така!

при нас, в източните райони, не е съвсем така. аз разбрах за тези т.нар. "чисти ясли" в средата на януари и тогава отидох да подам молба. нямахме никакъв проблем, бяхме номер 30 и някой си, а те приеха 80 деца, от които една част се отказаха, защото бяха приети в ОДЗ, така че дефакто приеха почти всчики деца подали молби до юни.
имам наблюдения и върху други чисти ясли в района, почти никъде няма проблем с приемането на деца, проблемът е в това, че после се кандидатства наново за градина, където вече е доста по-трудно.

Мише, кажи какво мляко пие Миташки?

*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #22 -: Октомври 12, 2009, 21:48:54 pm »
Хайде и аз да се разпиша в новата темичка :).За съжаление при нас баткото е болен и аз се моля на Митко да му се размине.Иначе нещата не са розови-адски червено гърло което засега се опитваме да лекуваме без намеса на антибиотик пък ще видим.
Здрави дечица и спокойни мами!

*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #23 -: Октомври 12, 2009, 21:54:25 pm »
Кокиченце,аз съм съм сложила Ротарикс - в 3 дози (на 2,3 и 5м му ги сложихме),но тази година имаше такова тежко разтройство с повръщане в продължение на 12 дена.Две следмици след излекуването,се продиска за още 7 дни.

parsi ,да се оправя бързо баткото и дреби да не се зарази!

Ние с яслата имахме страхотен късмет.Аз изобщо не бях запозната,какво трябва да направя.От отчетната в мамата си правиха някакви профили в интернет от януари,аз изобщо не ги четях.Февруари обаче разбрах,че в София приемат само септември ,а аз мислех,че може и март.Направих и аз профил към началото на март и бяхме доста назад в списъците.Май месец ,пак случайно , разбрах че са излезли резултатите и о чудо  приети бяхме - на последно място чрез някакъв жребий.Тогава даже бяхме в Белгия и много набързо си оправихме там документи разни и баща ми го записа.
И сега като кажем ,че е приет и ходи в ОДЗ-то срещу нас и на площадката веднага ни питат - "е как"  едно подозрително ,все едно сме си платили да сме там.
« Последна редакция: Октомври 12, 2009, 22:06:34 pm от z22 »
<br />
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #24 -: Октомври 12, 2009, 22:02:43 pm »
Инфарикс е ДТК ваксина - дифтерия, тетанус и коклюш.
Пентаксим - петвалентна. Освен ДТК съдържа и полиомиелит и хемофилиус инфлуенце.
Според мен трябва да се водиш по имунизационната програма, по която е започнало детето, което не изключва поставяне на Акт Хиб примерно.

За млякото - ползвам Пършевица. Най-ми прилича на истинско мляко. В началото на даването на млякото ползвах "домашна" и "проверена" крава, но в един момент просто стана невъзможно, а да разчитам, че в съмнителни шишета ще ми продадат хубаво мляко от крава, кво ли не /включително залежали пасти и вафли/, мерси съм.

Това което не знаете за българските крави /случаят ми е известен от гледна точка на моята професия, за да не ядосам някой, няма да пиша каква/. Та в БГ законът е, че големите производители на мляко трябва да изкупуват мляко от регистрирани земеделски производители с ферма първа категория. Да де, ама не - един на десет души в селото се регистрира, за да набави количество глави добитък прави негласна партия с още един и двама съселяни. После още един и двама съселяни, умножени по десет предават млякото на големия производител на млечни продукти под шапката на единствено регистрирания земеделски производител, който отговаря пред закона , ако се открие нередност в млякото...Като разбрах за кви цифри в лева и литри се говори в конкретния случай, свят ми се изви...

За водата - купувам все още девин розов етикет.Не че и тя не е като в един стар лаф "чешмяна , от маркуч". Не знам до кога ще я купувам, защото доколкото знам фирмата е обявена за продан.
*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #25 -: Октомври 12, 2009, 22:13:59 pm »
Лейди,Инфанрикса е 6 валентна ваксина - дифтерия ,тетанус,коклюш,полиомиелит,хемуфилус инфлуенце и хепатит.Пентаксима е 5 валентна.

Сега гледам,че в БГ тази ваксина май е само 3 валента наистина,което ме притесни .В Белгия се поставя 6 валентна Инфанрикс хекса се казва и на нас нея са ни сложили.Аз сега с какво ще го реимунизирам.
« Последна редакция: Октомври 12, 2009, 22:27:03 pm от z22 »
<br />
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #26 -: Октомври 12, 2009, 22:18:25 pm »
И аз да се включа в дискусията за млеката.  След навършване на годинка постепенно преминахме на обикновено - купувам на Май Дей, 3% масленост.  Купувам и в шише, и в кутия, но май предпочитам шишетата, че се затварят по-плътно. 

Въпрос за ваксините.  Някой слагал ли е противогрипна на дете на 1 г.  Къдя я вместихте между всички останали?  На нас ни предстои този месец Превенар, следващия - Приорикс, а на 1г.6м. - Пентаксим.  Педиатърката не е склонна да слага ваксините с по-кратък промеждутък от 1 месец, та това допълнително ме хвърля в чудене.
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #27 -: Октомври 12, 2009, 23:25:28 pm »
В мамата четох тема по въпроса за сополите и яслата и съм в потрес направо.Според голяма част от майките,сополите не били признак на болно дете ,нищо им нямало щом има само сополи и не било причина да не ходи на ясл/градина.


Зори, в Германия, също сополи, кашлица и Т до 38 гр, не се смятат за болестни симптоми. Ако детето вдигне Т през деня там се обаждат ако тя надхвърли 38,2 гр.
А нали ходих през пролртта ок 3 седмици с дъщеря ми, нагледах се на деца с провиснали, тлъсти сополи :D, Това е положението.
Но както си говорихме скоро с една приятелка, те от октомври до април са почти нон стоп със сопли, не можеш да си позволиш /ако рабориш/ да стоиш 5 месеца в къщи, Имай предвид, че началните месеци в яслата са така, много често се разболява детето, особено ако не е имало досега много контакти. Докато се изгради имунната с-ма.
Според нашия педиатър, това било по-добрия вариант за изграждане на  силна имунна с-ма.

Поздрави

*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #28 -: Октомври 12, 2009, 23:53:20 pm »
Мише, това със записването важи само за същата календарна година ли? На мен ми казаха, че не е само за същата календарна година, а просто приема е по реда на депозиране на молбите  :ask:

midge, хвана ме неподготвена! :D
Предплагам, че щом вече ни има в системата за ясла, няма да кандидатстваме наново за детска.
Дано някой с повече опит се включи.

Пипи, пие си Фризо 3 и хич не му е зор.
Кисело яде с лъжица, а прясно слагам в кус-кус и в попарка с хляб или бисквити.
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*

    _Elfita_

  • ****
  • 673
  • Няма невъзможни неща!
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #29 -: Октомври 13, 2009, 00:52:49 am »
Здравейте, момичета!
Парси, Зори бързо оздравяване на юнаците.
Иначе тук в квартала децата като тръгнаха на ясла и градина веднага почнаха да боледуват, и се надявам да не лепнем и ние нещо, ама нали все се радват на бебетата.
Аз също подадох документи за ясли.В нашия квартал има една ясла (7 групи) и едно ОДЗ с 2 яслени групи.В първата ми казаха, че реда ни е юни 2012г. и тогава ще сме за градина, във втората сме 45 номер, т.е. имаме шанс.В краен случай аз ще си го гледам.
*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #30 -: Октомври 13, 2009, 08:09:50 am »
Елфита,Зори ,мерси :)Брей с тези детски градини бая зор ще видим.На мен ми казаха да подам пролетта на 2010Г.И аз иначе ако не стане ще си го гледам.
« Последна редакция: Октомври 13, 2009, 08:12:57 am от parsi »

*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #31 -: Октомври 13, 2009, 08:42:23 am »
Момичета, нужно ли е да се преварява прясното мляко преди да го дадем на децата?
Аз давам Верея 3%. На кутията пише пастьоризирано, за консумация без варене, но все пак.... :ask:
*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #32 -: Октомври 13, 2009, 09:07:25 am »
Ами аз мисля че пастьоризираното не би трябвало да се вари-нали е минало обработка?

Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #33 -: Октомври 13, 2009, 09:24:00 am »
Аз не варя.  След като е пастьоризирано, няма нужда от варене.
*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #34 -: Октомври 13, 2009, 10:05:04 am »
Ели е на АМ (вече Джуниър 2), прясното не и харесва, набира се няколко пъти да пие от моето, но като усети, че не е същото и се отказва. Кисело яде, но да не е плодово. На плодовите в магазина им се нахвърля заради шарените опаковки, купуваме и, ама после аз си ги ям  8).
Ох, с тези ясли сега пак ще са ми на дневен ред със Стефко. Ще се пробваме през системата, че като е в ОДЗ не го мислиш 4-5 години, а ако влезе в ОДЗ-то където е Ели ще е супер...
Вчера нали бях на родителска среща и сериозно са решили да връщат децата със сополи (сплашиха със свинския грип ;) ), дано да е така, защото ми писна да водя Ели здрава и да си я вземам сополива и аз да си я държа в къщи докато оздравее, а другите да продължават да ги водят болни  :x.

Парси, Зори, бързо оздравяване на младежите!


Imagination sets the spirit free into a distant land of fantasy;
close your eyes and you will see within your mind there lays the key.

Почивай в мир мамо - обичаме те!
*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #35 -: Октомври 13, 2009, 10:12:55 am »
Ох...вече съвсем се обърках с тия ясли и градини :( на нас ни е рано още да се регистрираме в системата, защото набор 2009-та ще започнат да записват от януари догодина. Но доколкото разбрах /поправете ме ако не е така/ мога да я запиша още сега да си пази ред в чиста ясла, като съответно трябва наново да кандидатстваме за градина. А докато стане на възраст за градина дори и да не я приемат има някакъв вариант майка ми да я гледа...Ние обаче ще сме на ръба на силите си, най-вече финансово, септември догодина, така че живи - умрели, Дарето трябва да е на ясла!
Зори, в БГ ваксината Инфанрикс наистина е само ДТК, единствения + е, че е безклетъчна. Имама съвсем пресен пример, защото имунизираха племенницата с такава и отделно слагаха и полиомиелит, което за мен беше безмислено - така или иначе Инфанрикса струва 30-тина лв, що да не дадеш още 30 и да бодеш детето веднъж /Пентаксим/, но тяхната педиатърка не им го беше препоръчала...
Хубава седмица на всички!!!
*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #36 -: Октомври 13, 2009, 10:18:28 am »
nunu, правилно си разбрала. За ОДЗ набор 2009 ще се кандидатстава другата година даже мисля, че е от февруари и приема е само септември. За чистите ясли приема е март и септември и мисля, че по всяко време можеш да подадеш документи на място в съответната ясла. Тук с яслите проблема е че като стане на 3 години детето и "остава на улицата", т.е. ще трябва да кандидатствате за градина.


Imagination sets the spirit free into a distant land of fantasy;
close your eyes and you will see within your mind there lays the key.

Почивай в мир мамо - обичаме те!
*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #37 -: Октомври 13, 2009, 13:19:41 pm »

Зори, в БГ ваксината Инфанрикс наистина е само ДТК, единствения + е, че е безклетъчна. Имама съвсем пресен пример, защото имунизираха племенницата с такава и отделно слагаха и полиомиелит, което за мен беше безмислено - така или иначе Инфанрикса струва 30-тина лв, що да не дадеш още 30 и да бодеш детето веднъж /Пентаксим/, но тяхната педиатърка не им го беше препоръчала...
Хубава седмица на всички!!!

то въпроса не е в парите ,а в това че пентаксима е 5 валента и не покрива всичко,което сме сложили( хепатит Б),но няма как ще сме с него.Аз мислех ,че и хексата я има тук и за това настоявах,жалко.
<br />
*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #38 -: Октомври 13, 2009, 13:33:36 pm »
Ясленски трески вече и у нас - сега чакам изследванията да станат.
Да ви се похваля набързо - имам си християнчета вече. В събота правихме кръщене в Троянския манастир. Не знаех, че имам толкова послушни деца  :lol:
А за млякото и нощното хранене - май ще ядем до абитуриентската  :lol:
*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #39 -: Октомври 13, 2009, 13:35:58 pm »
Мими.да са ви живи и здрави християнчетата!И Жорето в Троянският манастир го кръстихме .
Да се адаптират бързо в яслата.
Ние от утре пак ще го пускаме,но няма да е лесно според мен.Като го питаме ще ходи ли и отговаря - няма.
<br />
*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #40 -: Октомври 13, 2009, 14:04:08 pm »
Благодаря!
Дано свикват бързо всички дечица и по-малко да се раболяват!
*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #41 -: Октомври 13, 2009, 14:08:09 pm »
Мими, честити християнчета, да са живи и здрави!

за яслите ситуацията е следната:
1. в ОДЗ-тата (които са общински) се кандидатства през интернет системата на http://kg.sofia.bg/. нищо не пречи да се регистрирате още сега, да си имате юзърнейм и парола и да следите кога системата ще позволи кандидатстване за набор 2009 г. и да го направите веднага щом позволи. при условие, че се запазят досегашните критерии за прием, е важно да се регистрирате по-рано, защото това ви дава по-големи шансове. идеята е, че класирането се извършва по точки, като точки се дават за различни критерии, на които отговаряте (това се попълва като се регистрирате). например бонус-точка се дава ако детето има брат/сестра в същото ОДЗ (Гери, Стефко не би трябвало да има проблем ;) ) в класирането тази година имаше много деца с еднакъв брой точки за малко места - в ОДЗ-то до нашия блок бяха 20 деца с 8.1 точки за 5 места. в този случай се тегли жребий между тези 20 деца, жребият представлява случайно генериран номер от 14 цифри, и децата с най-малките номера влизат. след 22.05, когато теглиха жребия с номерата, децата, които тепърва се регистрират в системата, вече не подлежат на жребий, а получават съответния 14-цифрен номер от датата и часа на кандидатстване, което автоматично прави техните номера по-големи, и съответно с по-малък шанс при следващ жребий. затова казвам, че времето на кандидатстване има значение, разбира се ако не променят регламента за следващата година. това може да се следи в новините на сайта на градините. надявам се, че го обясних добре, ако има нещо неясно, питайте :)

2. в чистите ясли, които са държавна собственост, се подава молба на място, на директорката. тук правила няма, всяка ясла си решава. ние кандидатствахме в 2 такива ясли - в едната се кандидатстваше от първия работен ден на новата година и приемът е само септември, в другата директорката ми каза, че мога да го пусна по всяко време на годината, стига да има места. така че за чистите ясли ви съветвам да отидете на място да проверите каква е ситуацията.

Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #42 -: Октомври 13, 2009, 14:46:56 pm »
в чистите ясли, които са държавна собственост,
само леко уточнение: няма държавни ясли, както и няма държавни детски градини - те са ОБЩИНСКИ  :wink: Затова и всяка община си има различни правила за прием.

Мими, честити християнчета!  Лека адаптация!

Лека адаптация и на Жорко!

Да оздравяват болните дечица!

В наше село, няма ОДЗ-та. А аз едва тия дни се сетих да подавам документи, та ще подам в няколко ясли, пък ще видим. Казаха ми от едната, че като ми излезе реда, детето вече ще е за градина. :)

Бъдете добри и не губете кураж! :)
*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #43 -: Октомври 13, 2009, 15:42:19 pm »
Мими, честити християнчета, да са живи и здрави!

за яслите ситуацията е следната:
1. в ОДЗ-тата (които са общински) се кандидатства през интернет системата на http://kg.sofia.bg/. нищо не пречи да се регистрирате още сега, да си имате юзърнейм и парола и да следите кога системата ще позволи кандидатстване за набор 2009 г. и да го направите веднага щом позволи.
Регистрирали сме се :D ще дебна! Сега съжалявам, че досега не отидох да питам в т.нар "чисти" ясли как стоят нещата. Карай, може и да извадим късмет.
*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #44 -: Октомври 13, 2009, 17:36:08 pm »
в чистите ясли, които са държавна собственост,
само леко уточнение: няма държавни ясли, както и няма държавни детски градини - те са ОБЩИНСКИ  :wink: Затова и всяка община си има различни правила за прием.

чистите ясли в София са държавни, и именно затова системата за кандидатстване в тях е различна от ОДЗ-тата, които са общински.

нуну, не пречи сега да отидеш ;) успех!

Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #45 -: Октомври 13, 2009, 17:49:38 pm »
Добре, Пипи, няма да споря. :)
Но във всички останали общини яслите са на тяхно подчинение.
Извини ме, ако съм се изказала неподготвена. :oops:

Бъдете добри и не губете кураж! :)
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #46 -: Октомври 14, 2009, 09:45:17 am »
Пипи, много добре си го обяснила, благодаря! (и аз не знаех, че чистите ясли са държавни).
Нашите планове са, живот и здраве, да се борим за градина, дотогава баба му ще го гледа. Като е набор 2008, кога е добре да го регистрирам в kg, има ли смисъл да е по-рано, както си описала в примера?
Благодаря ти, Бени!







*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #47 -: Октомври 14, 2009, 10:58:42 am »
според начина, по който се извършва класирането сега - има смисъл.
разбира се, могат да променят нещата дотогава.
ама нищо не ти пречи да го регистрираш сега ;)

*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #48 -: Октомври 14, 2009, 11:06:31 am »
Обадих се в тукашната ясла. Казаха ми, че е най-добре първия работен ден на 2010 година. Така че таткото жив-умрял в 5-6 часа сутринта ще бъде строен пред яслата, да видим...
*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #49 -: Октомври 14, 2009, 12:12:51 pm »
Чистите ясли не са държавни, а общински. Приема в тях е по-различен от ОДЗ по други съображения.
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #50 -: Октомври 14, 2009, 12:27:30 pm »
Обадих се в тукашната ясла. Казаха ми, че е най-добре първия работен ден на 2010 година. Така че таткото жив-умрял в 5-6 часа сутринта ще бъде строен пред яслата, да видим...

Нуну, ако тази на "Белмекен" 5-6 часа е късно, в 3-4 часа добре!
Наши познати се баха заредили в толкова и децата бяха съответно N3 и N4.
При обявяването на приетите което мисля беше май месец, бяха N8 и N9  :wink:!
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #51 -: Октомври 14, 2009, 12:28:33 pm »
Докато сме на темата за яслите, да попитам за изследванията преди това.  Кой дава направлението за тях - педиатъра или личния лекар?  Също така, ако някой ги е правил без направление, би ли споделил колко струват?
*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #52 -: Октомври 14, 2009, 12:49:17 pm »

Нуну, ако тази на "Белмекен" 5-6 часа е късно, в 3-4 часа добре!
Наши познати се баха заредили в толкова и децата бяха съответно N3 и N4.
При обявяването на приетите което мисля беше май месец, бяха N8 и N9  :wink:!

Мише, тази е! :D И откъде се взеха тези 5 деца преди тях????
*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #53 -: Октомври 14, 2009, 12:59:27 pm »
Педиатъра дава направления за всички изследвания за ясла/детска градина.Всичките имат различен срок и е хубаво да се знае кога ще тръгне точно детето.
За набор 2008г. ние сме 2008г. и ни приеха май месец отделно,че ги бях регистрирала още януари и вече месец ходят в ОДЗ - ясла.
Това са изследванията.
1. Еднократен отрицателен резултат от изследване за патогенни чревни бактерии и чревни паразити, извършени не по-рано от 15 дни преди постъпването на детето в детска градина; 2. Изследвания на кръв и урина, извършени в едноседмичен срок преди постъпването на детето в детска градина; 3. Медицинска бележка от личния лекар за липсата на контакт със заразно болен, издаден не по-рано от 3 дни преди постъпването на детето в детска градина
« Последна редакция: Октомври 14, 2009, 13:03:07 pm от asi73 »
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #54 -: Октомври 14, 2009, 13:25:08 pm »
Минавам да ви поздравя всички и да ви пожелая бързо оздравяване на всички деца,на гости сме на майка ми докато сме без татито, да не сме сами че ми идва в повечко нямам там нет така че тази седмичка няма да се включвам много! :wink:  :?
Лека седмица на всички!
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #55 -: Октомври 14, 2009, 14:06:41 pm »
Asi73, много благодаря за изчерпателния отговор!
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #56 -: Октомври 14, 2009, 14:22:56 pm »
Чистите ясли СА държавни, на подчинение на Министерството на здравеопазването са.

Именно затова за тях не може да се кандидатства през общинската информационна система за детските градини ИСОДГ http://kg.sofia.bg, тази система обхваща само ОДЗ (обединени детски заведения, т.е. има яслени и градински групи) и ЦДГ (целодневни детски градини, има само градински групи, т.е. за деца които в годината на прием навършват 3г.) на територията на София.

За чистите ясли все още класирането е по ред на подаване на молбите, но има и предимства, заради които децата от примера по-горе може да са били с вх. номера 3 и 4, а в класирането 7 и 8 - изместили са ги деца с предимства, например деца/внуци на персонала или братчета/сестричета на деца, които вече посещават яслата. Кога започва приема на молби зависи пак от директора. И двете ми деца са били в ясла 57 "Приказка" в Гео Милев, там молби се подават от началото на октомври за следващия септември. Тази есен например влязоха само молбите, подадени до края на ноември предходната година. Така че питайте за всяка чиста ясла на място, и непременно си искайте картонче с дата и входящ номер. Недостатъкът е, че после пак се кандидатства за детска градина, но пък поне тази година даваха 1т допълнителни за деца от чисти ясли и те почти винаги влизаха по 1-2 желание в ДГ. Освен това има една нова малоумна наредба на МЗ от януари 2009, според която яслите са за деца до 3г. Повечето директорки проявяват разбиране и всъщност ги изписват през юни или даже септември, дори детето да е навършило 3г месеци преди това, но ако директорката реши да се заяде или да приема веднага нови деца в деня на 3-тия
рожден ден на вашето, то тя има пълно законово основание.

За общинските ЦДГ/ОДЗ, профил може да си направите по всяко време, кандидатурите могат да се активират при навършване на определена възраст на детето. Мисля, че на 10 месеца вече може да се кандидатсва за яслени групи. Така или иначе, системата позволява да се записват кандидатури само за съответната възраст на детето, напр. ако е набор 2008, сега може да кандидатсвате само за ясла 1, системата няма да позволи избор на ясла 2 (сега това са родените 2007) или пък от сега за 1 група. Датата и часът на кандидатстване, до милисекунда, се записват в профила на кандидатурата. Децата се класират по точкова система и когато се стигне до кандидатури с равни точки, има вторично подреждане време на кандидатстване. Т.е. важно е да имате кандидатури за желаните градини колкото може по-рано.

И за десерт, може би ще има промяна в правилата, т.е. преизчисляване на точките за кампанията за септември 2010, ще разберем вероятно в началото на годината.

Освен в новините на ИСОДГ, темата се развива в подробности тук http://forum.bg-mamma.com/index.php?topic=430892.0, ама да знаете, че дискусията е крайно непродуктивна.

Даниел 07.06.06  Димана 05.10.07
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #57 -: Октомври 14, 2009, 14:26:34 pm »
Мормотче  :youwoman:, поста ти моменталически е архивиран в специална папка!

Приинцеско  :hug2:, Asi73 ти е обяснила подробно!
Но ако се засечем на Скайпа, мога да ти обясня точно "пътя" на ясленските изледвания на Южна почва.
Които аз направих  на Митака без направления, последната седмица на престоя ни при вас.
С което спестих 10 дена път с камили в Софийскио трафик на наш тате!

Нуну, аз си мислех, че някой е звъннал докакто пие кафенце и си е поръчал място!
Надявам се, че Мормотче е права и са влязли дечица с предимство, както е по правилата.
« Последна редакция: Октомври 14, 2009, 14:33:36 pm от mishanta »
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #58 -: Октомври 14, 2009, 14:35:24 pm »
По въпроса с яслите, аз само искам да отбележа, че детето на нашите кумци също тръгва на ясла този месец и са искали Васерман на един от родителите. Явно всяко детско заведение си има своите изисквания...
*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #59 -: Октомври 14, 2009, 14:43:19 pm »
Честито на новопокръстените християнчета  :lol: Аз много се вълнувам на таквиз събития.
На здравите дечица и бебоци - браво добри деца!!!! На болничките -
"Махай се веднага хремо ти
или таз помпа към теб лети!!!

Да ви почерпя  :lol:
Наш Никола се оказа природен талант "по тънката част". Аз отдавна го подозирам, но в събота дитету обра всичките ми точки...
На рожден ден сме, на девойка на 6 години. Действието се развива в двора на една прекрасна къща - поляна само с райграс, на една маса родителите, децата на отделни малки масички с малки столчета. Всички дечица са бая по-големи от него и съответно Нико е в трета глуха... хем притеснен, хем много, много не му обръщат внимание, както и да е. Имаше клоуни, номера, тинтири минтири - за децата прекрасно. Към края на купона, гледам аз че моя син загражда една девойка глава и половина над него, нещо я води за ръка, говори и такаааа.... В тоз момент носят разрязаната вече торта и аз чувам Нико да води момиченцето към масата и да й казва:
"Ти сега ела тука с мен,аз спокойно да си изядъ тортата, пък ти можеш да ми потанцуваш отпред"  8O 8O
Даде й обръч, седна си най-гордо, яде торта, а момиченцето развъртя обръча....
На мен и на майката на девойката ни увиснаха ченетата, накрая жената каза, че можела съм да бъда спокойна, сина ми добре се оправял  :lol: :lol: :lol:
« Последна редакция: Октомври 14, 2009, 14:46:40 pm от Fussii »
В очакване ....
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #60 -: Октомври 14, 2009, 14:52:58 pm »
Колето  :balk_21: и да не го подозираш с тоз поглед невинен са най-тънките познавачи на флирта.
Ша знайш, Фусита!Някой ден ке добия иНфаркт от смях с твоите разкази!

Ани4ко и на нас ни искаха Спин и Васерман,
аз имах от преди трансфера в Клиниката, него ползвах!


Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #61 -: Октомври 14, 2009, 15:22:16 pm »
Само да допълня за кандидатстването чрез системата не е необходимо да има 10 навършени месеца. Бях се подвела и аз  :( и късно записах Андрея след 2-то или 3-то класиране през месец май (Андрея е родена 08.12.2008). Идеята ми беше да я пускам септември 2010 и не я регестрирах още в началото защото невиждах смисъл.
Бях разбрала погрешно, че ако няма навършени 10м към началото на септември няма да ни приемат, но не е така. Може да се кандидатства и ако случайно имате късмет, дирекора/ка на ОДЗ ще ви пазят мястото до навършване на 10м. Другото което ми казаха мой приятелки, че детето трябвало да е проходило стабилно.

Дано променят малко правилата за прием, защото в желаните от мен ОДЗ-та ми направи впечатление, че 80% от приетите са по социални критерии или деца с предимства (с по 9 или 10 точки). В ОДЗ-то на ул.Белмекен например за набор 2008 бяха обявени 20 места приели са само 4 деца с 8,2точки, а това е масовия случай.  :(
« Последна редакция: Октомври 14, 2009, 15:25:53 pm от Малина »


Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #62 -: Октомври 14, 2009, 15:30:23 pm »
Фусииии, браво на Никола! :lol: Опасен е! Много ме развесели!  :lol:
Уникално и страхотно дете е той! :D

Бъдете добри и не губете кураж! :)
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #63 -: Октомври 14, 2009, 15:35:09 pm »
Ох, Фуси сълзи ми потекоха... нацелувай го тоя сваляч от мен!!!
"Всичко е възможно! Невъзможното просто отнема повече време"
*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #64 -: Октомври 14, 2009, 15:42:25 pm »
Фуси, много се смях на разказа ти!  :lol: :lol: :lol: Да ти е жив и здрав Никола - невероятен е! :)

За яслата на нас ни искаха Васерман на единия родител, но по едно време са искали и на двамата. Спин не се иска и мисля, че е забранено да се иска...
Малина, аз до колкото си спомням 2008 година чрез системата можеха да кандидатстват деца навършващи 10 месеца към 1 септември съответната година и мисля че е все още така, защото тая година Стефан нямаше право да кандидатства. А другото че яслите са за деца от 10 месечна възраст, ами аз не виждам как някое дете може да тръгне на 10 месеца при условие, че поне в нашето ОДЗ искаха да е проходило детето и да има поставена ваксина Приорикс, която се бие на 13 месеца.

Забравих да честитя на християнчетата  :oops:, нека и зло да ги забрави и да са много здрави! :)


Imagination sets the spirit free into a distant land of fantasy;
close your eyes and you will see within your mind there lays the key.

Почивай в мир мамо - обичаме те!
*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #65 -: Октомври 14, 2009, 15:47:41 pm »
Това което не знаете за българските крави /случаят ми е известен от гледна точка на моята професия, за да не ядосам някой, няма да пиша каква/. Та в БГ законът е, че големите производители на мляко трябва да изкупуват мляко от регистрирани земеделски производители с ферма първа категория. Да де, ама не - един на десет души в селото се регистрира, за да набави количество глави добитък прави негласна партия с още един и двама съселяни. После още един и двама съселяни, умножени по десет предават млякото на големия производител на млечни продукти под шапката на единствено регистрирания земеделски производител, който отговаря пред закона , ако се открие нередност в млякото...Като разбрах за кви цифри в лева и литри се говори в конкретния случай, свят ми се изви...

За водата - купувам все още девин розов етикет.Не че и тя не е като в един стар лаф "чешмяна , от маркуч". Не знам до кога ще я купувам, защото доколкото знам фирмата е обявена за продан.

Добро утро лейди, ти сега ли го разбра.  :D То това си е от години и не само за млекцето. Едни си вадят всички документи , внасят ДДС и тем подобни, а колко "пройзводители" на банани и цитруси има на зеленчуковата борса в Дружба няма да ти обяснявам.... На нас наема за склада ни е 3000 лв, те дават 10 лв и се плясват с камиончето. Нямат разходи за работници, счетоводство, трудова медицина, Тръжни дневници, входящи дневници, питам къде и е санитарния възел и топлата вода, къде са и сертификатите и фактурите, стайте за почивка , осигуровките.... Колата има ли разрешение от ХЕЙ за превоз на хранителни продукти, пътни книжки?
Как тези хора минават данъчни проверки? И на следващия ден са си пак там и пак си продават  8O. Затова си мразя държавата, нищо в нея не е както трябва..

Фуси голям сладур е Никола  :)
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #66 -: Октомври 14, 2009, 16:10:24 pm »

За яслата на нас ни искаха Васерман на единия родител, но по едно време са искали и на двамата. Спин не се иска и мисля, че е забранено да се иска...

Забравих да честитя на християнчетата  :oops:, нека и зло да ги забрави и да са много здрави! :)

Гери, грешката е моя! :oops:
То и на нас само Васерман искаха, ама моето изследване си бе пълно ,
даже сестрата се впечатли, че имам пълна вирусология, ама не и се обяснявах причината!
Нали го прие, че беше с даваност повече от 6 месеца.

За мой срам и аз пропуснах Минините Юначни Християни, да са живи и здрави!
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #67 -: Октомври 14, 2009, 16:20:35 pm »
Гери, аз говоря за тази година 2009 към 1 септември нямаше и 9м да имаме.  :wink:
А Стефко няма как да може да кандидатства защото е набор 2009.


*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #68 -: Октомври 14, 2009, 18:24:04 pm »
В групата на Жорко има две дечица,който сега са по-големи от него,но са  тръгнали на 11м. на ясла и не са можели да ходят - там са проходили.Сега и така добре говорят ,като големи хора.
Жорето днес ревна още като видя яслата,но после не е плакал чак толкова много.Като ходих да го взема беше тихо,никой не плачеше,но като разбра че съм дошла и ревна.Успокои се за секунди обаче,та имаме напредък. :D
При нас приеха 6 деца,но само 2 бяха с 8,2 т. и Жоро беше последен в списъка,като са го приели,чрез някакъв жребий.
<br />
*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #69 -: Октомври 14, 2009, 21:07:04 pm »
Зори, Браво на Жорко :-) Иначе сте имали голям късмет с този жребии и затова те гледат странно като казваш, че са ви приели в ОДЗ ;-)


*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #70 -: Октомври 14, 2009, 21:35:30 pm »
Мими, честити ти християнчета, да са ти живи и здрави бандитите.
Фуси, браво на Никола, страшен баровец.
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #71 -: Октомври 14, 2009, 22:43:52 pm »
Как тези хора минават данъчни проверки? И на следващия ден са си пак там и пак си продават  8O. Затова си мразя държавата, нищо в нея не е както трябва..
[/quote]

Добрата новина е, че дойдоха при мен по ДРА за начислен ДДС за три години назад в размер на над 50000 лева. Тъй че има светлинка в тунела.

Фани, тази вечер все се сещам за Колето.
Не съм го споменавала до сега, но ще си имам явно снаха блондинка. Моя син като види руса кака /по възможност тийн с гол пъп и завидна гръдна обиколка/ забравя за придружаващия го родител и хуква подир каката.
Имах следната случка в градинката : гаджета тийнове , които са се гушнали. Каката - по горното описание. Моя застава пред двойката на година и половина и почва да чупи стойки и да пуска един примрежен поглед. Каката пърха с мигли, а моя син бута баткото да се маха. Баткото му обяснява, че каката е заета, а тя гледа сина ми и казва, че може и да не е заета вече ...То майтап, майтап, ама ...
Друга запомняща се  случка беше на една детска пързалка с една Виктория, три годишна, с която само дето не се целунаха ...
*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #72 -: Октомври 14, 2009, 23:17:49 pm »
много се смях на малкия голям баровец Нико :lol:

за изследванията за яслата - ние ги направихме в лаборатория Рамус, кръвта и урината излизат следобед на същия ден, а акото на следващия ден. Можеш да си видиш и разпечаташ резултатите онлайн. Много бързо и удобно, с две ръце я препоръчвам, нищо че звучи като реклама, просто знам мои познати колко се мотаха и обикаляха. тук има координати на центровете, където се взимат изследванията, има на доста места в София и страната.
Направлението го дава педиатъра на детето, на добра воля. На една съседка й отказа педиатърката, 51 лв. излиза.

*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #73 -: Октомври 15, 2009, 00:26:22 am »
и ние в Рамус ги правихме ,педиатърката ни даде направление.
Голям образ е Колето,много се смея с него и разказите ти Фусинка. :lol:
<br />
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #74 -: Октомври 15, 2009, 09:24:28 am »
Много ме разсмяхте тази сутрин със сваляческите истории на Колето и Вики. Да са ви живи и здрави!

Сърдечни поздравления и за новите християнчета!

Бърза адаптация на дечицата, които сега тръгват по ясли и градинки.
z22, това с леекото помрънкване, щом те чуе Жори, че си дошла да го вземеш - нормална реакция е, цял ден се е сдържал да пази поведение и му избиват емоциите, като види мама. Диманка е супер-адаптивна, пу-пу, само за Деси на Стефи съм чувала толкова безболезнено да е минала адаптацията, но и при нея имаше около 2-3 дни, в които се разплакваше точно така. Може да очаквате и 1 до 3 седмици повишено глезоткане и мрънкане у дома, пак по същата причина. Ако е само реакция на свикването, ще мине скоро.
Даниел 07.06.06  Димана 05.10.07
*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #75 -: Октомври 15, 2009, 10:55:04 am »
Фани, тази вечер все се сещам за Колето.
Не съм го споменавала до сега, но ще си имам явно снаха блондинка. Моя син като види руса кака /по възможност тийн с гол пъп и завидна гръдна обиколка/ забравя за придружаващия го родител и хуква подир каката.
Имах следната случка в градинката : гаджета тийнове , които са се гушнали. Каката - по горното описание. Моя застава пред двойката на година и половина и почва да чупи стойки и да пуска един примрежен поглед. Каката пърха с мигли, а моя син бута баткото да се маха. Баткото му обяснява, че каката е заета, а тя гледа сина ми и казва, че може и да не е заета вече ...То майтап, майтап, ама ...
Друга запомняща се  случка беше на една детска пързалка с една Виктория, три годишна, с която само дето не се целунаха ...

А така!!!
До всички момичешки мамми:

Да не кажете после, че с Лейдито не сме ви предупредили ... :wink:
Казваме ви отсега - да си знаете  :lol: :lol:
Не можем спря младежкия устрем
« Последна редакция: Октомври 15, 2009, 10:57:15 am от Fussii »
В очакване ....
*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #76 -: Октомври 15, 2009, 12:09:40 pm »
Благодаря за пожеланията!
Мише, че са Минини - Минини са, ама неофициално още. Засега са Мимини  :lol: :lol:
Големи свалячи тези батковци  :lol: Ще видим и нашите младежи как ще са, засега обаче тях ги свалят  :wink:
*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #77 -: Октомври 16, 2009, 09:43:06 am »
Момичета, имам следното питане, ако някой си е имал вземане даване с трета градска болница (кардиологичната)... с часове ли са прегледите или си отиваш с направлението и влизаш според реда на опашката. Дали са направление за племенника и брат ми са звънили в болницата да запишат час, от там са им казали първо, че чак за януари можели да ги запишат, после им казали да идат на 28 октомври от 8 до 12 часа. Ама честно да ви кажа не ми се иска да бият толкова път с двумесечно бебе и да висят пред някой кабинет и да не могат да влязат само защото другите ще имат час, а те не. Накарах ги да звъннат втори път и пак са им казали, че няма часове, но аз се замислих, че там се опитах да мина на фетална ехокардиграфия 2007 и пак уж беше без часове, а се оказа че другите имат и аз не можах да вляза. Другата седмица сигурно ще ме избият лудите и ще ида на място ама в това гадното време не ми се размъква Стефан... Благодаря ви предварително!


Imagination sets the spirit free into a distant land of fantasy;
close your eyes and you will see within your mind there lays the key.

Почивай в мир мамо - обичаме те!
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #78 -: Октомври 16, 2009, 10:31:25 am »
Мармотче, този номер на регистрация, според който сега има класиране при равен брой точки, кога се получава - при откриване на профил или при кандидатстване за определено детско заведение? Логично да е второто? и тогава има ли смисъл само да направя профил сега, при положение, че сега е рано да кандидатстваме за детска? Тази допълнителна точка за деца, ходили на ясла, факт ли е, по мои спомени само се дискутираше?
Благодаря ти, Бени!







*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #79 -: Октомври 16, 2009, 10:33:02 am »
Гери, ако това е тази болница, която се намира до спирка Вардар на Метрото.  :oops:
Мой колежки на едната и правиха някаква кардиологична операция, а другата имаше някакъв проблем по време на бременността ходиха там и си спомням, че си бяха записали час. Инфото ми е старо от 2007г. , но ходиха при определен доктор.
« Последна редакция: Октомври 16, 2009, 10:48:22 am от Малина »


*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #80 -: Октомври 16, 2009, 10:37:38 am »
Фреши, Номера се дава като избереш определено ОДЗ. Онзи ден си играх и добавих още няколко ОДЗ-та и номера им беше по-голям от на тези които бях добавила през м. май. Но вие щом се борите чак за ДГ, системата няма да ви пусне да кандидатствате за 1 група на ДГ. ЗА набор 2008 може само за 1 яслена група в момента.
Иначе има такъв допълнителен критерии: ДК7. Детето посещава определени самостоятелни детски ясли най-малко 6 месеца преди записване (самостоятелните ясли трябва да са посочени поименно)
« Последна редакция: Октомври 16, 2009, 11:20:53 am от Малина »


*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #81 -: Октомври 16, 2009, 10:53:04 am »
Добрютро и от нас в тази "прекрасна" есенна сутрин :D
Гери, на свекър ми му слагаха пейсмейкър в тази болница 2007 година, от тогава два пъти е ходил на контролен преглед и му казват кой ден да дойде, без час, както са казали на брат ти - от 8 до 12. По принцип идват много хора от провинцията, затова е най-добре да дойдат по-рано за да си пазят ред /поне това е моето инфо към момента/. Иначе на контролни прегледи минаваше при който се случи на смяна в момента в кабинета. Лекуващият му се казваше д-р Кожухаров, доколкото си спомням. А и не вярвам с двумесечно бебе да ги върнат, би било кощунство!!!!
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #82 -: Октомври 16, 2009, 11:15:50 am »
Fresh, Малина вече е отговорила
Мармотче, този номер на регистрация, според който сега има класиране при равен брой точки, кога се получава - при откриване на профил или при кандидатстване за определено детско заведение? Логично да е второто? и тогава има ли смисъл само да направя профил сега, при положение, че сега е рано да кандидатстваме за детска?
При кандидатстване за определено детско заведение.
Ето и един пример как работи, това е реален списък на чакащи деца в момента за родени 2008 г, в едно ОДЗ :
1. Екатерина Дмитриева Паскова   10+ т.   090522
2. Паола Дмитриева Паскова   10+ т.   090522
3. Ева Цветомирова Божкова   10+ т.   090528-10051632

Понеже с повече от 11т системата само изписва 10+, тук не е ясно дали близначките са с повече точки от третото детенце, но даже да са с равни, те ще са пред него, защото номерът им започва с 090522 - това е датата на активация на първо класиране за 2009 г, тогава се записваше само дата, не час, за да не се претовярят сървърите. Всъщност, кандидатурите са правени в двете седмици преди 22 май, но всички са с датата на активация на системата. Първите 2 деца са кандидатсвали още тогава. Ако се освободи едно място, системата ще тегли жребий и ще влезе едното. Сега, понеже те са близначки, после ще се отвори по служебен път място и за втората от тях. Третото детенце е кандидатсвало на 28 май, в 10ч, 05 мин, 16 сек, 32 милисек. Така се записва номера на всички кандидатсвали след 22 май 09.

4. Димитър Владимиров Стаменков   10.1 т.   090522
5. Калоян Веселинов Янев   10.1 т.   090522
6. Крум Владимиров Стаменков   10.1 т.   090522
7. Джулия Любомирова Василева   10.1 т.   090615-14410200
8. Ема Миленова Алексиева   10.1 т.   090801-14371607
9. Михаил Миленов Алексиев   10.1 т.   090801-14390497

Ето надолу - ако се стигне до 10.1 т, ще се тегли жребий между децата с дата 090522 и едва ако те влязат, ще се стугне до тези с по-късните дати, които вече си имат  пълен номер със записани дата и час на кандидатсване и между тях жребий няма да има, те вече са наредени вторично по часа.

В този смисъл, ако искате направо 1 група, сега е рано, защото кандидатура за ЦДГ не можеш да създадеш, това ще стане възможно едновременно за всички деца набор 2008, в началото на годината, в която навършват 3г (ако правилата са същите де). Обаче ако влезете в ОДЗ в яслена група, мястото ви е гарантирано. Също, ако сега кандидатсвате за ОДЗ в яслена група, дори да нямата шанс за яслата, ако обявят  места за 1 група, когато Марти става на 3г, той ще е по-напред в опашката, защото кандидатурата му е с по-ранна дата.

Тази допълнителна точка за деца, ходили на ясла, факт ли е, по мои спомени само се дискутираше?
Факт беше само за кандидатстващите за 1 група в ОДЗ/ЦДГ през 2009г - виж К5 тук http://kg.sofia.bg/?page=manual#71. За 2010 не знам дали ще остане, зависи дали ще променят правилника в тази му част или не.
-
Ааа, и да се самопоправя за наредбата за изписване на деца от чистите ясли при навършване на 3г - вече май не зависи дали директорката проявява разбиране или не, изписват се на рождения ден и толкова. Това ни го каза снощи директорката на яслата на Димана, на родителската среща. Има вратичка по здравословни причини - макс 6 месеца след навършване на 3г. Ето я наредбата http://www.mh.government.bg/Articles.aspx?lang=bg-BG&pageid=391&categoryid=325, въпросната информация в раздел Детски ясли, чл. 2(1) и 2(2). Много кофти за децата, родени преди септември месец.
« Последна редакция: Октомври 16, 2009, 11:28:01 am от marmotche »
Даниел 07.06.06  Димана 05.10.07
*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #83 -: Октомври 16, 2009, 11:28:22 am »
В този смисъл, ако искате направо 1 група, сега е рано, защото кандидатура за ЦДГ ме можеш да създадеш, това ще стане възможно едновременно за всички деца набор 2008, в началото на годината, в която навършват 3г (ако правилата са същите де).
Цитат

Добре де, а какво правят децата, родени първия/те месец/и, т.е стават на 3г. януари, да речем???

Гери, на свекър ми му слагаха пейсмейкър в тази болница 2007 година, от тогава два пъти е ходил на контролен преглед и му казват кой ден да дойде, без час,


В Токуда също контролният преглед след раждане е без часове, онзиден се интересувах заради безплатните, включени в пакетната цена - за майка и новородено, понеже там часовете са кът и ми беше интересно как ще ме впишат с два прегледа в рамките на 30 дни, при положение, че обикновено няма места минимум месец напред. Предното раждане не се възползвах от тази екстра...
« Последна редакция: Октомври 16, 2009, 11:31:23 am от ani4ka »
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #84 -: Октомври 16, 2009, 11:56:39 am »
В този смисъл, ако искате направо 1 група, сега е рано, защото кандидатура за ЦДГ ме можеш да създадеш, това ще стане възможно едновременно за всички деца набор 2008, в началото на годината, в която навършват 3г (ако правилата са същите де).
Цитат

Добре де, а какво правят децата, родени първия/те месец/и, т.е стават на 3г. януари, да речем???
Аничка, сори, ама не разбирам въпроса.
Даниел 07.06.06  Димана 05.10.07
*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #85 -: Октомври 16, 2009, 12:28:21 pm »
Абе то си беше по-скоро риторичен ;)- във връзка с това, че кандидатура за детска градина 1 група може да се създаде едва в годината, в която детето навършва 3г.
(за набор 2008). Ако някое дете навърши нужната възраст на 31.12.2010 (т.е е набор 2007) излиза ли така, че е с предимство по отношението на възможността за регистрация пред родените на 01.01.2011? Представям си в каква неизвестност ще са родителите, да не говорм за това кога ли ще е самото класиране. Вероятно се изразявам доста неясно, защото и аз самата не съм от най-разбиращите...Ама да видим какво ще им хрумне тази година/догодина.
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #86 -: Октомври 16, 2009, 15:14:16 pm »
За градините се кандидатства по набори. Точно за да няма ощетени, не се казва "можеш да кандидатстваш, когато детето навърши 3г", защото така местата в класиранията ще се запълнят само от деца, родени в началото на годината. Затова едновременно се активира възможността за кандидатсване на цял един набор. За да не се претоварят сървърите, вероятно и сега ще има период на регистрация на кандидатурите и те ще се активират с една и съща дата. За 1 гр. в ЦДГ ще е същото като миналата година. За 1 гр в ОДЗ вече има деца, които от миналата година чакат на опашката за 2 яслена група, но не са приети. Логично е при равни точки те да изпреварват деца, които тепърва заявяват желание за 1 група, но не зная дали ще стане така - този казус за първи път ще стане валиден през 2010.

В твоя пример, детето набор 2007 не застрашава по никакъв начин набор 2008. Дете, родено на 31.12.2007 ще тръгне в 1 група през септември 2010, а детето, родено на 01.01.2008 ще тръгне през септември 2011. Има възможност родителите на деца, родени през януари, еднократно да заявят желание детето да тръгне с предния набор. Родителите на декемврийчета обаче не могат да изявят желание детето да кандидатсва със следващия набор.

Хубав уикенд и здрави дечица на всички!
Даниел 07.06.06  Димана 05.10.07
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #87 -: Октомври 16, 2009, 15:40:13 pm »
Мармот, предполагам въпроса на Аничка по-скоро беше какво правим когато примерно моята Стефания навърши 3 години на 25.02 и ми кажат вземай си я у вас до септември, когато евентуално ще тръгне на ДГ  :D
тъкмо сте подхванали темата, уредихме си от март месец "връзки" за тръгване на ясла, до настоящия момент Стефания си я гледам аз, последно директорката е отпуск до 21 т.м и не може да ни кажат какво да подготвим като документи, трябвало да ни види, за да се сети какви са ни уговорките  :wink:
тъй като имам един вариант за частна ДГ, предполагам че ще се възползваме от него, по-добре, отколкото да съм в неизвестност кога и за колко време, да не говорим, че ще ме накарат на 100% да "подаря" нещо на яслата, а и безбройните консумативи ежеседмично ...
ето за това навремето отидох да родя в частна клиника, не защото съм лигла, а защото така или иначе ще плащам, поне да е регламентирано плащането, а не под масата
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #88 -: Октомври 16, 2009, 15:50:09 pm »
Ааа, и да се самопоправя за наредбата за изписване на деца от чистите ясли при навършване на 3г - вече май не зависи дали директорката проявява разбиране или не, изписват се на рождения ден и толкова. Това ни го каза снощи директорката на яслата на Димана, на родителската среща. Има вратичка по здравословни причини - макс 6 месеца след навършване на 3г. Ето я наредбата http://www.mh.government.bg/Articles.aspx?lang=bg-BG&pageid=391&categoryid=325, въпросната информация в раздел Детски ясли, чл. 2(1) и 2(2). Много кофти за децата, родени преди септември месец.

колко нова е тази наредба? нас понеже силно ни засяга, защото Емо е роден на 5 януари, говорих с директорката на яслата преди около месец, и тя каза, че по закон трябва да изписват децата като навършат 3 години, но те ги задържат, защото знаят, че никой няма да ги приеме в детска градина в средата на годината. дали са се променили нещата в този един месец след като говорих с нея или всеки директор си решава и "намира начини"?

Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #89 -: Октомври 16, 2009, 16:04:50 pm »

ето за това навремето отидох да родя в частна клиника, не защото съм лигла, а защото така или иначе ще плащам, поне да е регламентирано плащането, а не под масата


С това съм съгласна на 100%!
И аз предпочитам да си плащам регламентирано, на касата срещу фактура!

Тук в Русе яслите са само чисти, няма ОДЗ-та.
Тая седмица ходих да питам в близката ясля и благодаря на завеждащата, че беше много директна и ми каза, първо, че нямам шанс, второ, че на рождения ден на детето  "ще го изхвърлят навън". :)
Ще подам и в другата близка ясла, но сигурно и там нямам шанс, така че, ще си я гледам Михаела, докато стане време за ДГ.
Тук има само една частна, но и там е за след 3 години, а и ми е много далеч.

Бъдете добри и не губете кураж! :)
*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #90 -: Октомври 16, 2009, 17:53:12 pm »
И аз предпочитам да си плащам регламентирано, на касата срещу фактура!

Това е така и в държавната болница, ако ти го желаеш (имам предвид ако желаеш опции като това да те изражда конкретен лекар, да ползваш настаняване в определени стаи и т.н.). Поне тук в София е регламентирано плащането. Коментирам само плащането, не взимам изобщо отношение по темата "частна клиника/държавна болница".

Де да имах по-наблизо един д-р Даскалов, нямаше и да се замислям къде :wink: :lol:
« Последна редакция: Октомври 16, 2009, 17:59:05 pm от tzvetenze »
*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #91 -: Октомври 16, 2009, 18:57:49 pm »
Mini, точно това имах предвид, но не знаех как да го обясня ;)Интересува ме месеците на чакане до началото на учебната година, ако ЕВЕНТУАЛНО сме приети как ги уплътнявам, ако трябва да работя. Иначе в СЗ цените на частната градина поне не са като софийските...
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #92 -: Октомври 16, 2009, 23:03:28 pm »
Ето я наредбата http://www.mh.government.bg/Articles.aspx?lang=bg-BG&pageid=391&categoryid=325, въпросната информация в раздел Детски ясли, чл. 2(1) и 2(2). Много кофти за децата, родени преди септември месец.

колко нова е тази наредба?

Pippy, от 18 ноември 2008 е, няма и година, първите случаи на изписване по никое време се случиха през тази пролет, има теми в бг-мамата. Нашата директорка е много разбрана и добронамерена, тя самата ми каза през юни, когато синът ми навърши 3г, че няма да го изписва до есента, но тогава предстоеше ремонт и от тези 2.5 месеца "бонус", които той получи, 2 месеца яслата не работеше. Но снощи на родителската среща директорката изрично прочете тези членове от наредбата и каза, че няма как да задържа деца, непрекъснато им правят всевъзможни проверки. Единственото законно разрешение остава ти да занесеш решение на ЛКК, че детето има медицински показания да остане в яслата, това значи, че Емо ще мове да остане поне до 5 юни. Какви точно показания се зачитат не пише в наредбата... Нелепа и безумна работа е това. Четири от директорките, сред които и нашата, са ходили на среща в МЗ още миналата есен, преди обнародването, изказали са становище, че не е добра тази постановка, но явно не са им обърнали внимание.

А иначе, за това какво правим, като не работи яслата или като ни изпишат детето без време - ами всеки си търси начини, на институциите хич не им дреме. И сега много градини излизат във ваканция 1-2 месеца лятото, родителите съответно вземат отпуски на смени, молят бабите да дадат едно рамо, търсят частни градини за лятото... Абе не е весело никак, а пък за родителите на първокласници да не говорим - те са на училище половин ден, другата половина си е твой проблем.
Даниел 07.06.06  Димана 05.10.07
*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #93 -: Октомври 17, 2009, 15:57:22 pm »
уф, това е пълно безумие...
а в другия вариант, в който подаваме молба детето да тръгне с по-големия набор, означава ли, че после ще трябва да тръгне в първи клас на 5 г.? :?

и добре де, тази наредба само за чистите ясли ли важи? какво става ако дете в яслена група в ОДЗ навърши 3 г. януари-февруари, и тях ли ги изхвърлят? и приемат друго дете на възраст под 3 г.? просто ми стана интересно, щото не съм чувала за такива случаи...

тя системата може и да се промени докато ни дойде време за градина, живот и здраве, ама да се възмутя колко е безумна в този й вариант...

*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #94 -: Октомври 17, 2009, 16:38:55 pm »
 Pippi Не ги изхвърлят в ОДЗ-то. Обаче това кандидатстване по набори е глупаво според мен. Мойта дъщеря е родена началото на Декември и ще е в една група с деца родени например януари, това си е почти 1г разлика.


Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #95 -: Октомври 17, 2009, 17:20:31 pm »
Pippi, в ОДЗ мястото е гарантирано, докато завършат предучилищната група. Тази наредба, както писах още в първия си пост то темата, е на МЗ. Отнася се само до чистите ясли.
Малина, доколкото знам, ДГ винаги са били по набори. И в училище е така. Според мен е нормално да е така. Децата са различни по характер, не се тревожи много за възрастта.
« Последна редакция: Октомври 17, 2009, 17:22:14 pm от marmotche »
Даниел 07.06.06  Димана 05.10.07
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #96 -: Октомври 17, 2009, 19:30:16 pm »
Мармотче и Малина, много благодаря за разясненията :D

Добре де, как ги събират кандидатстващите тия 8 точки с лекота. Аз мисля, че стандартно повечето трябва да имат по 5 - три за адрес в София и по една за всеки родител на трудов договор. Гледам списъка на чакащите (без подточките, да кажем), ми то чакат все деца с осем, девет или десет, че и плюс точки... И като социалните са под квота, защо всички са на обща опашка, или така ми се струва? От опашките останах с впечатление, че само за дечица със СОП има квота?

Мармотче, в нашия случай, от практическа гледна точка, сигурно е добре да кандидатстваме за втора яслена група към ЦДГ-то, което ни интересува? Едва ли ще ни приемат, пък можем да вземем някакъв по-ранен номер.
А има ли случаи децата да се записват фиктивно в ясла с цел да получат това предимство?
Благодаря ти, Бени!







*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #97 -: Октомври 17, 2009, 19:37:53 pm »
Fresh, незнам как ги смятат, но ние сме с 8,2 може би 2бр по 3т. за адрес. Но не съм сигурна.

А я да питам, понеже и двамата с моя мъж сме с постоянен адрес в София, но не в района в който сме решили детето да ходи на ДГ.
Достатъчно ли е само аз да си сменя настоящия адрес където е предпочитанато ОДЗ?


*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #98 -: Октомври 17, 2009, 22:21:28 pm »
Мацки, вместо да се потите как аджеба се събират осем точки и как се сменя адресна регистрация и колко точки носи, прегледайте тази тема http://forum.bg-mamma.com/index.php?topic=430892.0
Вече не ми пука дали и кога детето ми ще бъде прието на ДГ или ясла.

П.П. 8.2 точки се смятат , ако за ДГ, за която кандидастваш е приела съответните предимства на педагогически съвет - всички са по 0.1 точка.
*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #99 -: Октомври 17, 2009, 22:35:18 pm »
Фреши, 3 т. се дават за ОДЗ-то, което сложиш на 1-во желание, 2 за 2-ро и 1 за 3-то. така стават 5+3=8 т. за 1-во желание. подточките са в зависимост от допълнителните критерии на всяко отделно ОДЗ - примерно местожителство в същия административен район.

Мармотче, благодаря!

Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #100 -: Октомври 18, 2009, 10:02:18 am »
Фреши, 3 т. се дават за ОДЗ-то, което сложиш на 1-во желание, 2 за 2-ро и 1 за 3-то. така стават 5+3=8 т. ..


Мерси Пипи, сега ми се изясни. Странно, толкова четох за тия критерии, никъде не го бях прочела това.

Малина, мисля, че е достатъчно единият да си смени адреса, поне както е описан допълнителния критерий, така изглежда.
Благодаря ти, Бени!







*

    denisa

  • *****
  • 2681
  • Човек предполага, Господ разполага!
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #101 -: Октомври 18, 2009, 10:14:53 am »
уф, това е пълно безумие...
а в другия вариант, в който подаваме молба детето да тръгне с по-големия набор, означава ли, че после ще трябва да тръгне в първи клас на 5 г.? :?


Не, детето има право да кара две предучилищни групи , една в градината и една в училище.Същото е за по-големите деца те могат да не карат 3-та група, а от 2-ра директно да се прехвърлят в предучилищна, за да не тръгват в първи клас на 8 години.
Абе всичко е голяма манджа  :?
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #102 -: Октомври 18, 2009, 14:26:34 pm »
И като социалните са под квота, защо всички са на обща опашка, или така ми се струва? От опашките останах с впечатление, че само за дечица със СОП има квота?

Мармотче, в нашия случай, от практическа гледна точка, сигурно е добре да кандидатстваме за втора яслена група към ЦДГ-то, което ни интересува? Едва ли ще ни приемат, пък можем да вземем някакъв по-ранен номер.
А има ли случаи децата да се записват фиктивно в ясла с цел да получат това предимство?

Социалните бяха под квота само за първото класиране, сега опашките са общи. Понеже отблизо следих ситуацията тогава, поне в нашия много натоварен район, социалните квоти не се запълниха и тогава на 2-ро класиране влязоха доста деца от общите опашки на местата, които на 1 класиране бяха запазени за социални случаи. Сега всички са на една опашка, което пък обикновено автоматично изстрелва на челни позиции новопоявили се дечица със социални точки. Аз лично подкрепям това, защото повечето социални критерии са сериозни - за деца полу/сираци, за отнети родителски права, такива деца наистина са в много по-голямо затруднение от нас. Умишлено не се полагат точки на деца от социално слаби семейства, защото доход твърде лесно се фалшифицира. Същото важи и за самотни майки - над 50% от децата, родени в последните години, не са родени в брак, но родителите живеят на семейни начала, такова дете не е в по-различна социална ситуация. Дават се по регламент само ако са отнети права на другия родител и ако детето е документирано като дете в риск от агенциите, които се занимават с това.

Фреш, за ясла 2 може да се кандидатства само в ОДЗ, в ЦДГ започват от 1 група :) Но самото кандидатсване за ясла 2 е загубена кауза, много малко места се обябяват за ясла 2, т.е. конкуренцията е много голяма. Освен ако нямате баба, работеща в детска градина (за това се полагат 3т. и децата почти винаги влизат).
« Последна редакция: Октомври 18, 2009, 14:28:29 pm от marmotche »
Даниел 07.06.06  Димана 05.10.07