0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #40 -: Октомври 13, 2009, 14:04:08 pm »
Благодаря!
Дано свикват бързо всички дечица и по-малко да се раболяват!
*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #41 -: Октомври 13, 2009, 14:08:09 pm »
Мими, честити християнчета, да са живи и здрави!

за яслите ситуацията е следната:
1. в ОДЗ-тата (които са общински) се кандидатства през интернет системата на http://kg.sofia.bg/. нищо не пречи да се регистрирате още сега, да си имате юзърнейм и парола и да следите кога системата ще позволи кандидатстване за набор 2009 г. и да го направите веднага щом позволи. при условие, че се запазят досегашните критерии за прием, е важно да се регистрирате по-рано, защото това ви дава по-големи шансове. идеята е, че класирането се извършва по точки, като точки се дават за различни критерии, на които отговаряте (това се попълва като се регистрирате). например бонус-точка се дава ако детето има брат/сестра в същото ОДЗ (Гери, Стефко не би трябвало да има проблем ;) ) в класирането тази година имаше много деца с еднакъв брой точки за малко места - в ОДЗ-то до нашия блок бяха 20 деца с 8.1 точки за 5 места. в този случай се тегли жребий между тези 20 деца, жребият представлява случайно генериран номер от 14 цифри, и децата с най-малките номера влизат. след 22.05, когато теглиха жребия с номерата, децата, които тепърва се регистрират в системата, вече не подлежат на жребий, а получават съответния 14-цифрен номер от датата и часа на кандидатстване, което автоматично прави техните номера по-големи, и съответно с по-малък шанс при следващ жребий. затова казвам, че времето на кандидатстване има значение, разбира се ако не променят регламента за следващата година. това може да се следи в новините на сайта на градините. надявам се, че го обясних добре, ако има нещо неясно, питайте :)

2. в чистите ясли, които са държавна собственост, се подава молба на място, на директорката. тук правила няма, всяка ясла си решава. ние кандидатствахме в 2 такива ясли - в едната се кандидатстваше от първия работен ден на новата година и приемът е само септември, в другата директорката ми каза, че мога да го пусна по всяко време на годината, стига да има места. така че за чистите ясли ви съветвам да отидете на място да проверите каква е ситуацията.

Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #42 -: Октомври 13, 2009, 14:46:56 pm »
в чистите ясли, които са държавна собственост,
само леко уточнение: няма държавни ясли, както и няма държавни детски градини - те са ОБЩИНСКИ  :wink: Затова и всяка община си има различни правила за прием.

Мими, честити християнчета!  Лека адаптация!

Лека адаптация и на Жорко!

Да оздравяват болните дечица!

В наше село, няма ОДЗ-та. А аз едва тия дни се сетих да подавам документи, та ще подам в няколко ясли, пък ще видим. Казаха ми от едната, че като ми излезе реда, детето вече ще е за градина. :)

Бъдете добри и не губете кураж! :)
*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #43 -: Октомври 13, 2009, 15:42:19 pm »
Мими, честити християнчета, да са живи и здрави!

за яслите ситуацията е следната:
1. в ОДЗ-тата (които са общински) се кандидатства през интернет системата на http://kg.sofia.bg/. нищо не пречи да се регистрирате още сега, да си имате юзърнейм и парола и да следите кога системата ще позволи кандидатстване за набор 2009 г. и да го направите веднага щом позволи.
Регистрирали сме се :D ще дебна! Сега съжалявам, че досега не отидох да питам в т.нар "чисти" ясли как стоят нещата. Карай, може и да извадим късмет.
*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #44 -: Октомври 13, 2009, 17:36:08 pm »
в чистите ясли, които са държавна собственост,
само леко уточнение: няма държавни ясли, както и няма държавни детски градини - те са ОБЩИНСКИ  :wink: Затова и всяка община си има различни правила за прием.

чистите ясли в София са държавни, и именно затова системата за кандидатстване в тях е различна от ОДЗ-тата, които са общински.

нуну, не пречи сега да отидеш ;) успех!

Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #45 -: Октомври 13, 2009, 17:49:38 pm »
Добре, Пипи, няма да споря. :)
Но във всички останали общини яслите са на тяхно подчинение.
Извини ме, ако съм се изказала неподготвена. :oops:

Бъдете добри и не губете кураж! :)
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #46 -: Октомври 14, 2009, 09:45:17 am »
Пипи, много добре си го обяснила, благодаря! (и аз не знаех, че чистите ясли са държавни).
Нашите планове са, живот и здраве, да се борим за градина, дотогава баба му ще го гледа. Като е набор 2008, кога е добре да го регистрирам в kg, има ли смисъл да е по-рано, както си описала в примера?
Благодаря ти, Бени!







*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #47 -: Октомври 14, 2009, 10:58:42 am »
според начина, по който се извършва класирането сега - има смисъл.
разбира се, могат да променят нещата дотогава.
ама нищо не ти пречи да го регистрираш сега ;)

*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #48 -: Октомври 14, 2009, 11:06:31 am »
Обадих се в тукашната ясла. Казаха ми, че е най-добре първия работен ден на 2010 година. Така че таткото жив-умрял в 5-6 часа сутринта ще бъде строен пред яслата, да видим...
*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #49 -: Октомври 14, 2009, 12:12:51 pm »
Чистите ясли не са държавни, а общински. Приема в тях е по-различен от ОДЗ по други съображения.
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #50 -: Октомври 14, 2009, 12:27:30 pm »
Обадих се в тукашната ясла. Казаха ми, че е най-добре първия работен ден на 2010 година. Така че таткото жив-умрял в 5-6 часа сутринта ще бъде строен пред яслата, да видим...

Нуну, ако тази на "Белмекен" 5-6 часа е късно, в 3-4 часа добре!
Наши познати се баха заредили в толкова и децата бяха съответно N3 и N4.
При обявяването на приетите което мисля беше май месец, бяха N8 и N9  :wink:!
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #51 -: Октомври 14, 2009, 12:28:33 pm »
Докато сме на темата за яслите, да попитам за изследванията преди това.  Кой дава направлението за тях - педиатъра или личния лекар?  Също така, ако някой ги е правил без направление, би ли споделил колко струват?
*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #52 -: Октомври 14, 2009, 12:49:17 pm »

Нуну, ако тази на "Белмекен" 5-6 часа е късно, в 3-4 часа добре!
Наши познати се баха заредили в толкова и децата бяха съответно N3 и N4.
При обявяването на приетите което мисля беше май месец, бяха N8 и N9  :wink:!

Мише, тази е! :D И откъде се взеха тези 5 деца преди тях????
*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #53 -: Октомври 14, 2009, 12:59:27 pm »
Педиатъра дава направления за всички изследвания за ясла/детска градина.Всичките имат различен срок и е хубаво да се знае кога ще тръгне точно детето.
За набор 2008г. ние сме 2008г. и ни приеха май месец отделно,че ги бях регистрирала още януари и вече месец ходят в ОДЗ - ясла.
Това са изследванията.
1. Еднократен отрицателен резултат от изследване за патогенни чревни бактерии и чревни паразити, извършени не по-рано от 15 дни преди постъпването на детето в детска градина; 2. Изследвания на кръв и урина, извършени в едноседмичен срок преди постъпването на детето в детска градина; 3. Медицинска бележка от личния лекар за липсата на контакт със заразно болен, издаден не по-рано от 3 дни преди постъпването на детето в детска градина
« Последна редакция: Октомври 14, 2009, 13:03:07 pm от asi73 »
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #54 -: Октомври 14, 2009, 13:25:08 pm »
Минавам да ви поздравя всички и да ви пожелая бързо оздравяване на всички деца,на гости сме на майка ми докато сме без татито, да не сме сами че ми идва в повечко нямам там нет така че тази седмичка няма да се включвам много! :wink:  :?
Лека седмица на всички!
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #55 -: Октомври 14, 2009, 14:06:41 pm »
Asi73, много благодаря за изчерпателния отговор!
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #56 -: Октомври 14, 2009, 14:22:56 pm »
Чистите ясли СА държавни, на подчинение на Министерството на здравеопазването са.

Именно затова за тях не може да се кандидатства през общинската информационна система за детските градини ИСОДГ http://kg.sofia.bg, тази система обхваща само ОДЗ (обединени детски заведения, т.е. има яслени и градински групи) и ЦДГ (целодневни детски градини, има само градински групи, т.е. за деца които в годината на прием навършват 3г.) на територията на София.

За чистите ясли все още класирането е по ред на подаване на молбите, но има и предимства, заради които децата от примера по-горе може да са били с вх. номера 3 и 4, а в класирането 7 и 8 - изместили са ги деца с предимства, например деца/внуци на персонала или братчета/сестричета на деца, които вече посещават яслата. Кога започва приема на молби зависи пак от директора. И двете ми деца са били в ясла 57 "Приказка" в Гео Милев, там молби се подават от началото на октомври за следващия септември. Тази есен например влязоха само молбите, подадени до края на ноември предходната година. Така че питайте за всяка чиста ясла на място, и непременно си искайте картонче с дата и входящ номер. Недостатъкът е, че после пак се кандидатства за детска градина, но пък поне тази година даваха 1т допълнителни за деца от чисти ясли и те почти винаги влизаха по 1-2 желание в ДГ. Освен това има една нова малоумна наредба на МЗ от януари 2009, според която яслите са за деца до 3г. Повечето директорки проявяват разбиране и всъщност ги изписват през юни или даже септември, дори детето да е навършило 3г месеци преди това, но ако директорката реши да се заяде или да приема веднага нови деца в деня на 3-тия
рожден ден на вашето, то тя има пълно законово основание.

За общинските ЦДГ/ОДЗ, профил може да си направите по всяко време, кандидатурите могат да се активират при навършване на определена възраст на детето. Мисля, че на 10 месеца вече може да се кандидатсва за яслени групи. Така или иначе, системата позволява да се записват кандидатури само за съответната възраст на детето, напр. ако е набор 2008, сега може да кандидатсвате само за ясла 1, системата няма да позволи избор на ясла 2 (сега това са родените 2007) или пък от сега за 1 група. Датата и часът на кандидатстване, до милисекунда, се записват в профила на кандидатурата. Децата се класират по точкова система и когато се стигне до кандидатури с равни точки, има вторично подреждане време на кандидатстване. Т.е. важно е да имате кандидатури за желаните градини колкото може по-рано.

И за десерт, може би ще има промяна в правилата, т.е. преизчисляване на точките за кампанията за септември 2010, ще разберем вероятно в началото на годината.

Освен в новините на ИСОДГ, темата се развива в подробности тук http://forum.bg-mamma.com/index.php?topic=430892.0, ама да знаете, че дискусията е крайно непродуктивна.

Даниел 07.06.06  Димана 05.10.07
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #57 -: Октомври 14, 2009, 14:26:34 pm »
Мормотче  :youwoman:, поста ти моменталически е архивиран в специална папка!

Приинцеско  :hug2:, Asi73 ти е обяснила подробно!
Но ако се засечем на Скайпа, мога да ти обясня точно "пътя" на ясленските изледвания на Южна почва.
Които аз направих  на Митака без направления, последната седмица на престоя ни при вас.
С което спестих 10 дена път с камили в Софийскио трафик на наш тате!

Нуну, аз си мислех, че някой е звъннал докакто пие кафенце и си е поръчал място!
Надявам се, че Мормотче е права и са влязли дечица с предимство, както е по правилата.
« Последна редакция: Октомври 14, 2009, 14:33:36 pm от mishanta »
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #58 -: Октомври 14, 2009, 14:35:24 pm »
По въпроса с яслите, аз само искам да отбележа, че детето на нашите кумци също тръгва на ясла този месец и са искали Васерман на един от родителите. Явно всяко детско заведение си има своите изисквания...
*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #59 -: Октомври 14, 2009, 14:43:19 pm »
Честито на новопокръстените християнчета  :lol: Аз много се вълнувам на таквиз събития.
На здравите дечица и бебоци - браво добри деца!!!! На болничките -
"Махай се веднага хремо ти
или таз помпа към теб лети!!!

Да ви почерпя  :lol:
Наш Никола се оказа природен талант "по тънката част". Аз отдавна го подозирам, но в събота дитету обра всичките ми точки...
На рожден ден сме, на девойка на 6 години. Действието се развива в двора на една прекрасна къща - поляна само с райграс, на една маса родителите, децата на отделни малки масички с малки столчета. Всички дечица са бая по-големи от него и съответно Нико е в трета глуха... хем притеснен, хем много, много не му обръщат внимание, както и да е. Имаше клоуни, номера, тинтири минтири - за децата прекрасно. Към края на купона, гледам аз че моя син загражда една девойка глава и половина над него, нещо я води за ръка, говори и такаааа.... В тоз момент носят разрязаната вече торта и аз чувам Нико да води момиченцето към масата и да й казва:
"Ти сега ела тука с мен,аз спокойно да си изядъ тортата, пък ти можеш да ми потанцуваш отпред"  8O 8O
Даде й обръч, седна си най-гордо, яде торта, а момиченцето развъртя обръча....
На мен и на майката на девойката ни увиснаха ченетата, накрая жената каза, че можела съм да бъда спокойна, сина ми добре се оправял  :lol: :lol: :lol:
« Последна редакция: Октомври 14, 2009, 14:46:40 pm от Fussii »
В очакване ....