0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #20 -: Октомври 12, 2009, 21:02:02 pm »
Мидж, това за яслите и аз не го знаех, че става така....

Нуну, и аз не знаех, но звъннах по телефона (в мамата ги има) и ми обясниха, че мога да отида по всяко време и да го запиша. Трябва ти копие от Акта за раждане и молба, която ти дават на място.

Мише, това със записването важи само за същата календарна година ли? На мен ми казаха, че не е само за същата календарна година, а просто приема е по реда на депозиране на молбите  :ask:
« Последна редакция: Октомври 12, 2009, 21:06:35 pm от midge »
*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #21 -: Октомври 12, 2009, 21:03:02 pm »
Нуну не си закъсняла, документи само за Ясла се подават в първия работен ден на новата година на място.
Така беше тази, но аз не изпратих мъжа ми на 05.01 в най-големия сняг през ноща в 2-3 часа да се реди,
за да бъде по-напред и така отпаднахме!А и си мислех да си го гледам до 3 г,
 но после друг "акъл" ни дойде и така!

при нас, в източните райони, не е съвсем така. аз разбрах за тези т.нар. "чисти ясли" в средата на януари и тогава отидох да подам молба. нямахме никакъв проблем, бяхме номер 30 и някой си, а те приеха 80 деца, от които една част се отказаха, защото бяха приети в ОДЗ, така че дефакто приеха почти всчики деца подали молби до юни.
имам наблюдения и върху други чисти ясли в района, почти никъде няма проблем с приемането на деца, проблемът е в това, че после се кандидатства наново за градина, където вече е доста по-трудно.

Мише, кажи какво мляко пие Миташки?

*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #22 -: Октомври 12, 2009, 21:48:54 pm »
Хайде и аз да се разпиша в новата темичка :).За съжаление при нас баткото е болен и аз се моля на Митко да му се размине.Иначе нещата не са розови-адски червено гърло което засега се опитваме да лекуваме без намеса на антибиотик пък ще видим.
Здрави дечица и спокойни мами!

*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #23 -: Октомври 12, 2009, 21:54:25 pm »
Кокиченце,аз съм съм сложила Ротарикс - в 3 дози (на 2,3 и 5м му ги сложихме),но тази година имаше такова тежко разтройство с повръщане в продължение на 12 дена.Две следмици след излекуването,се продиска за още 7 дни.

parsi ,да се оправя бързо баткото и дреби да не се зарази!

Ние с яслата имахме страхотен късмет.Аз изобщо не бях запозната,какво трябва да направя.От отчетната в мамата си правиха някакви профили в интернет от януари,аз изобщо не ги четях.Февруари обаче разбрах,че в София приемат само септември ,а аз мислех,че може и март.Направих и аз профил към началото на март и бяхме доста назад в списъците.Май месец ,пак случайно , разбрах че са излезли резултатите и о чудо  приети бяхме - на последно място чрез някакъв жребий.Тогава даже бяхме в Белгия и много набързо си оправихме там документи разни и баща ми го записа.
И сега като кажем ,че е приет и ходи в ОДЗ-то срещу нас и на площадката веднага ни питат - "е как"  едно подозрително ,все едно сме си платили да сме там.
« Последна редакция: Октомври 12, 2009, 22:06:34 pm от z22 »
<br />
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #24 -: Октомври 12, 2009, 22:02:43 pm »
Инфарикс е ДТК ваксина - дифтерия, тетанус и коклюш.
Пентаксим - петвалентна. Освен ДТК съдържа и полиомиелит и хемофилиус инфлуенце.
Според мен трябва да се водиш по имунизационната програма, по която е започнало детето, което не изключва поставяне на Акт Хиб примерно.

За млякото - ползвам Пършевица. Най-ми прилича на истинско мляко. В началото на даването на млякото ползвах "домашна" и "проверена" крава, но в един момент просто стана невъзможно, а да разчитам, че в съмнителни шишета ще ми продадат хубаво мляко от крава, кво ли не /включително залежали пасти и вафли/, мерси съм.

Това което не знаете за българските крави /случаят ми е известен от гледна точка на моята професия, за да не ядосам някой, няма да пиша каква/. Та в БГ законът е, че големите производители на мляко трябва да изкупуват мляко от регистрирани земеделски производители с ферма първа категория. Да де, ама не - един на десет души в селото се регистрира, за да набави количество глави добитък прави негласна партия с още един и двама съселяни. После още един и двама съселяни, умножени по десет предават млякото на големия производител на млечни продукти под шапката на единствено регистрирания земеделски производител, който отговаря пред закона , ако се открие нередност в млякото...Като разбрах за кви цифри в лева и литри се говори в конкретния случай, свят ми се изви...

За водата - купувам все още девин розов етикет.Не че и тя не е като в един стар лаф "чешмяна , от маркуч". Не знам до кога ще я купувам, защото доколкото знам фирмата е обявена за продан.
*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #25 -: Октомври 12, 2009, 22:13:59 pm »
Лейди,Инфанрикса е 6 валентна ваксина - дифтерия ,тетанус,коклюш,полиомиелит,хемуфилус инфлуенце и хепатит.Пентаксима е 5 валентна.

Сега гледам,че в БГ тази ваксина май е само 3 валента наистина,което ме притесни .В Белгия се поставя 6 валентна Инфанрикс хекса се казва и на нас нея са ни сложили.Аз сега с какво ще го реимунизирам.
« Последна редакция: Октомври 12, 2009, 22:27:03 pm от z22 »
<br />
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #26 -: Октомври 12, 2009, 22:18:25 pm »
И аз да се включа в дискусията за млеката.  След навършване на годинка постепенно преминахме на обикновено - купувам на Май Дей, 3% масленост.  Купувам и в шише, и в кутия, но май предпочитам шишетата, че се затварят по-плътно. 

Въпрос за ваксините.  Някой слагал ли е противогрипна на дете на 1 г.  Къдя я вместихте между всички останали?  На нас ни предстои този месец Превенар, следващия - Приорикс, а на 1г.6м. - Пентаксим.  Педиатърката не е склонна да слага ваксините с по-кратък промеждутък от 1 месец, та това допълнително ме хвърля в чудене.
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #27 -: Октомври 12, 2009, 23:25:28 pm »
В мамата четох тема по въпроса за сополите и яслата и съм в потрес направо.Според голяма част от майките,сополите не били признак на болно дете ,нищо им нямало щом има само сополи и не било причина да не ходи на ясл/градина.


Зори, в Германия, също сополи, кашлица и Т до 38 гр, не се смятат за болестни симптоми. Ако детето вдигне Т през деня там се обаждат ако тя надхвърли 38,2 гр.
А нали ходих през пролртта ок 3 седмици с дъщеря ми, нагледах се на деца с провиснали, тлъсти сополи :D, Това е положението.
Но както си говорихме скоро с една приятелка, те от октомври до април са почти нон стоп със сопли, не можеш да си позволиш /ако рабориш/ да стоиш 5 месеца в къщи, Имай предвид, че началните месеци в яслата са така, много често се разболява детето, особено ако не е имало досега много контакти. Докато се изгради имунната с-ма.
Според нашия педиатър, това било по-добрия вариант за изграждане на  силна имунна с-ма.

Поздрави

*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #28 -: Октомври 12, 2009, 23:53:20 pm »
Мише, това със записването важи само за същата календарна година ли? На мен ми казаха, че не е само за същата календарна година, а просто приема е по реда на депозиране на молбите  :ask:

midge, хвана ме неподготвена! :D
Предплагам, че щом вече ни има в системата за ясла, няма да кандидатстваме наново за детска.
Дано някой с повече опит се включи.

Пипи, пие си Фризо 3 и хич не му е зор.
Кисело яде с лъжица, а прясно слагам в кус-кус и в попарка с хляб или бисквити.
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*

    _Elfita_

  • ****
  • 673
  • Няма невъзможни неща!
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #29 -: Октомври 13, 2009, 00:52:49 am »
Здравейте, момичета!
Парси, Зори бързо оздравяване на юнаците.
Иначе тук в квартала децата като тръгнаха на ясла и градина веднага почнаха да боледуват, и се надявам да не лепнем и ние нещо, ама нали все се радват на бебетата.
Аз също подадох документи за ясли.В нашия квартал има една ясла (7 групи) и едно ОДЗ с 2 яслени групи.В първата ми казаха, че реда ни е юни 2012г. и тогава ще сме за градина, във втората сме 45 номер, т.е. имаме шанс.В краен случай аз ще си го гледам.
*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #30 -: Октомври 13, 2009, 08:09:50 am »
Елфита,Зори ,мерси :)Брей с тези детски градини бая зор ще видим.На мен ми казаха да подам пролетта на 2010Г.И аз иначе ако не стане ще си го гледам.
« Последна редакция: Октомври 13, 2009, 08:12:57 am от parsi »

*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #31 -: Октомври 13, 2009, 08:42:23 am »
Момичета, нужно ли е да се преварява прясното мляко преди да го дадем на децата?
Аз давам Верея 3%. На кутията пише пастьоризирано, за консумация без варене, но все пак.... :ask:
*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #32 -: Октомври 13, 2009, 09:07:25 am »
Ами аз мисля че пастьоризираното не би трябвало да се вари-нали е минало обработка?

Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #33 -: Октомври 13, 2009, 09:24:00 am »
Аз не варя.  След като е пастьоризирано, няма нужда от варене.
*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #34 -: Октомври 13, 2009, 10:05:04 am »
Ели е на АМ (вече Джуниър 2), прясното не и харесва, набира се няколко пъти да пие от моето, но като усети, че не е същото и се отказва. Кисело яде, но да не е плодово. На плодовите в магазина им се нахвърля заради шарените опаковки, купуваме и, ама после аз си ги ям  8).
Ох, с тези ясли сега пак ще са ми на дневен ред със Стефко. Ще се пробваме през системата, че като е в ОДЗ не го мислиш 4-5 години, а ако влезе в ОДЗ-то където е Ели ще е супер...
Вчера нали бях на родителска среща и сериозно са решили да връщат децата със сополи (сплашиха със свинския грип ;) ), дано да е така, защото ми писна да водя Ели здрава и да си я вземам сополива и аз да си я държа в къщи докато оздравее, а другите да продължават да ги водят болни  :x.

Парси, Зори, бързо оздравяване на младежите!


Imagination sets the spirit free into a distant land of fantasy;
close your eyes and you will see within your mind there lays the key.

Почивай в мир мамо - обичаме те!
*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #35 -: Октомври 13, 2009, 10:12:55 am »
Ох...вече съвсем се обърках с тия ясли и градини :( на нас ни е рано още да се регистрираме в системата, защото набор 2009-та ще започнат да записват от януари догодина. Но доколкото разбрах /поправете ме ако не е така/ мога да я запиша още сега да си пази ред в чиста ясла, като съответно трябва наново да кандидатстваме за градина. А докато стане на възраст за градина дори и да не я приемат има някакъв вариант майка ми да я гледа...Ние обаче ще сме на ръба на силите си, най-вече финансово, септември догодина, така че живи - умрели, Дарето трябва да е на ясла!
Зори, в БГ ваксината Инфанрикс наистина е само ДТК, единствения + е, че е безклетъчна. Имама съвсем пресен пример, защото имунизираха племенницата с такава и отделно слагаха и полиомиелит, което за мен беше безмислено - така или иначе Инфанрикса струва 30-тина лв, що да не дадеш още 30 и да бодеш детето веднъж /Пентаксим/, но тяхната педиатърка не им го беше препоръчала...
Хубава седмица на всички!!!
*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #36 -: Октомври 13, 2009, 10:18:28 am »
nunu, правилно си разбрала. За ОДЗ набор 2009 ще се кандидатстава другата година даже мисля, че е от февруари и приема е само септември. За чистите ясли приема е март и септември и мисля, че по всяко време можеш да подадеш документи на място в съответната ясла. Тук с яслите проблема е че като стане на 3 години детето и "остава на улицата", т.е. ще трябва да кандидатствате за градина.


Imagination sets the spirit free into a distant land of fantasy;
close your eyes and you will see within your mind there lays the key.

Почивай в мир мамо - обичаме те!
*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #37 -: Октомври 13, 2009, 13:19:41 pm »

Зори, в БГ ваксината Инфанрикс наистина е само ДТК, единствения + е, че е безклетъчна. Имама съвсем пресен пример, защото имунизираха племенницата с такава и отделно слагаха и полиомиелит, което за мен беше безмислено - така или иначе Инфанрикса струва 30-тина лв, що да не дадеш още 30 и да бодеш детето веднъж /Пентаксим/, но тяхната педиатърка не им го беше препоръчала...
Хубава седмица на всички!!!

то въпроса не е в парите ,а в това че пентаксима е 5 валента и не покрива всичко,което сме сложили( хепатит Б),но няма как ще сме с него.Аз мислех ,че и хексата я има тук и за това настоявах,жалко.
<br />
*
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #38 -: Октомври 13, 2009, 13:33:36 pm »
Ясленски трески вече и у нас - сега чакам изследванията да станат.
Да ви се похваля набързо - имам си християнчета вече. В събота правихме кръщене в Троянския манастир. Не знаех, че имам толкова послушни деца  :lol:
А за млякото и нощното хранене - май ще ядем до абитуриентската  :lol:
*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Re: Втора октомврийска седмица - есенна 12.10-18.10.2009!
« Отговор #39 -: Октомври 13, 2009, 13:35:58 pm »
Мими.да са ви живи и здрави християнчетата!И Жорето в Троянският манастир го кръстихме .
Да се адаптират бързо в яслата.
Ние от утре пак ще го пускаме,но няма да е лесно според мен.Като го питаме ще ходи ли и отговаря - няма.
<br />