0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #900 -: Март 30, 2011, 13:35:49 pm »
Значи просото ще го въведа, имам пюрето. После въвеждам пшеницата /купила съм пюре със сухар, само сухари и каша Пшеница с ябълка на Нестле/.
След това ще въведа ръжта с ръжени сухари, в които има и пшенично брашно, но вече ще съм го въвела.
И остава тоя ечемик, който евентуално с някаква каша пак  :)
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #901 -: Март 30, 2011, 17:58:23 pm »
Просото нали уж не е глутен или аз пак нещо не съм разбрала? :?
Чисто просо има каша на  Хип.

Иначе и аз видях голям зор с намирането на нужните продукти за въвеждането на глутена в тоя ред. В крайна сметка импровизирах и въведох ръжта и ечемика с ръжени и ечемичени ядки, купени от диетичен магазин - смлях ги на брашно с блендера и така по лъжичка прибавях към плодовете. Не знам доколко съм била права, но толкова време се бутах да намеря нещо подходящо, с което да ги въведа едно по едно и това беше единствения възможен вариант, който намерих. С пшеницата след това беше лесно - нея в какво ли я няма. ;)

Аз да питам какъв ориз давате? Искам да спра вече тези каши, но се чудя какъв ориз да взема.
« Последна редакция: Март 30, 2011, 18:01:24 pm от twin »
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #902 -: Март 30, 2011, 19:41:11 pm »
Аз да питам какъв ориз давате? Искам да спра вече тези каши, но се чудя какъв ориз да взема.
Купувам само бланширан ориз. Гледах предаване, в което точно това се коментираше - бланширания ориз претърпява обработка, при която се маха  нишестето (било вредно), което е по необработения. Отделно е по-чист.
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #903 -: Март 30, 2011, 22:58:36 pm »
Аз въведох просото с кашата на ДМ-просо  ,Емо много я харесваше :)

Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #904 -: Март 31, 2011, 00:45:33 am »
Да, просото не съдържа глутен.
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #905 -: Април 01, 2011, 15:41:55 pm »
Благодаря, cambozzola! Аз иначе проблем с дърпането на деколте нямам, както обикновено се случва с по-големите кърмачета. През деня изобщо не ме закача :)


Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #906 -: Април 01, 2011, 17:36:30 pm »
джиджи, опазила си значи тайната - къде се крие млякото ;)  :lol: :lol: :lol:
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #907 -: Април 04, 2011, 00:31:43 am »
 :lol: :lol: :lol:  А бе да съм я опазила, колко да съм я опазила :) Сутрин ми бие шамари по гърдите докато не покажа от къде идва млякото :) И на мен ми е странно обаче, защо го прави само тогава :)


Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #908 -: Април 04, 2011, 19:04:04 pm »
Айде, пак аз с въпрос: абе, как въвеждате месото? Днес започнах пуешко, ама се зачудих как да въведа после заешко, пилешко... Значи, давам 3 дни пуешко и после? Замислила съм да го направя така: след 3-те дни пуешко, продължавам 1 ден месно пюре, 1 ден зеленчуково. През това време може да въведа нов зеленчук или плод (за следващите 3 дни), т.е. ето го като схема:
ден 1-3 пуешко със зеленчуци
ден 4 - зеленчуково пюре (с нов зеленчук или плод)
ден 5 - пуешко със зеленчуци (+ новия зеленчук/плод)
ден 6 - зеленчуково пюре (+ новия зеленчук/плод)
ден 7-9 - заешко със зеленчуци
ден 10 - зеленчуково пюре
и т.н., докато въведа позволените меса за съответната възраст.
Правилно ли е това?
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #909 -: Април 04, 2011, 19:09:50 pm »
Аз въвеждах различните меса с интервал поне от 20 дни едно от друго.
Така бях чела тук по схема на Бърди.
Ако греша, да ме поправят по вещите. ;)

Благодаря, Мими, за споделеното относно ориза.  :flower:
« Последна редакция: Април 04, 2011, 19:12:08 pm от twin »
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #910 -: Април 04, 2011, 21:58:00 pm »
мерси, twin! И аз това се чудех всъщност, дали трябва да правя някаква по-дълга пауза между различните меса. Не пречи да изчакам.
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #911 -: Април 04, 2011, 22:12:51 pm »
При мен случайно, но се получи така, че първите меса ги въвеждах по месец. Започнах с пуешко филе, домашно. После свеки позаколи някой бройлер, та въведох пиле. След това ми намериха домашен заек. Май него го въведох с готово пюре и после продължих с домашния. Телешкото и рибата си купувам от определени магазини. От около годинка въведох и свинско. На сегашнта криза и 100 - 150 гр филе режат :lol:. Агнешко още не съм дала, но по Гергьовден и това няма да  се размине.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #912 -: Април 05, 2011, 08:49:43 am »
Айде, пак аз с въпрос: абе, как въвеждате месото? Днес започнах пуешко, ама се зачудих как да въведа после заешко, пилешко... Значи, давам 3 дни пуешко и после?

Ето как съм въвеждала аз:
   7 месец: каша ориз, царевица, суров банан, пиле, сливи, копър, пащърнак, бебешки бишкоти Plasmon, карфиол
   8 месец: елда, зехтин, пуйка, манго, червена чушка , сурова ябълка, грах, рожкови
   9 месец: боровинки, алабаш, сурова круша, овес (глутен), спанак, ванилия, лук, заек
телешкото на 10м; рибата на 11,5м; свинското към годинката
като всяка нова храна, въвеждах минимум 3 дни след предишната.
Започнах с пиле, защото имах налично домашно.
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #913 -: Април 05, 2011, 09:02:58 am »
Благодаря на всички - започнах с пуйка, домашна няма от къде да взема, така че действам с пюретата. Другият месец ще въвеждам зайци-майци и пилци.
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #914 -: Април 05, 2011, 14:33:10 pm »
Аз въведох месото по следния начин:
Започнах с пуешко на Хип. Първият ден дадох 2 лъжички и дохраних със зеленчуково пюре, следващите 2 дни увеличавах лъжичките и пак дохранвах със зеленчукови пюрета. Когато стигнах до половин бурканче месо, дохраних с кърма. Така следващият ден беше само зеленчуков. И започнах да редувам един ден зеленчуково, един месно-зеленчуково. Следващото месо ще е заешко и мисля по същата схема да го дам. Ще изчакам да стане месец откакто съм дала пуешко.
Ако се появят препятствия по пътя Ви - сменете посоката, а не крайната цел...





БЛАГОДАРЯ ВИ, Д-Р СТАМЕНОВ!
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #915 -: Април 05, 2011, 16:01:03 pm »
Можеш спокойно да смесиш месото със зеленчуковото.
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #916 -: Април 05, 2011, 16:08:16 pm »
mimi26, хубаво уточнение, защото аз точно така правя и се зачудих дали не е грешно по някаква причина ;) Въобще всичко ново му смесвам с нещо старо, за да не му е много натрапчив новия вкус, макар че пуешкото доста се усеща като аромат.
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #917 -: Април 05, 2011, 16:15:19 pm »
Разбира се, че не е грешно, дори така е по-нормално. Ето какво имам аз за месото: За начало 10-15 г месо са достатъчни, после се добавят по 5-10 г за всеки следващ месец, като на 1 год. се достига между 30 и 80 г месо дневно.
2 к.л. месо (пасирано или ситно скълцано) = 10 г месо
1 с.л. месо (пасирано или ситно скълцано)= 10-15 г месо
10-15 г месо = 1 парченце 2х1 см
Аз започвах с по една чаена лъжичка месо.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #918 -: Април 07, 2011, 22:13:38 pm »
Аз въведох първо заешко месо, че имаме домашно. След това пуйка, после пиле. Следвщото ще е телешко. Правя пауза от 20 дни между видовете меса.  Горе-долу се водя по  схемата, която цитирам, но смятам да направя малко разместване, агнешкото мисля да дам след годинката. Още не съм решила кое от двете - свинско или риба да дам след телешкото, но съм чела д-р Бърди, че свинското не е тежко месо, както се смята и спокойно може да се въведе 8-9 месец  :)


Цитат
Въвеждане на месо

Пауза между видовете месо
Между първите 2 вида месо е добре да се направи пауза от около 20 дни или 2 седмици. Веднъж включено в менюто, месото се счита за въведено. Обаче тъй като е възможно детенцето да направи някаква реакция към състава на самото месо например, добре е да се въведе по класическото правило 3-4 дни. Така се дава и възможност да храносмилането да се приспособи.

Дни на въвеждане
Първият вид месо се въвежда се 3-7 дни. Дозата за 6-8 м. е около 15 г. Най-напред може 2-3 лъжички от готово пюре, после 1/3 бурканаче, после 2/3 в продължение на ден-два-три, после цяло. Може и по-бързо, по преценка. Зависи как ще се разпредели готовото пюре или дали ще се приготви домашно.
Когато се въвежда, месото се дава всеки ден. След това се редува през ден със зеленчуци (и жълтък, когато се въведе).

Колко често месо
До 10-12 м. се редува през ден месно и зеленчуково пюре. След 1 год. е добре месото да се включи по-осезаемо и да се предлага 5-6 пъти седмично.

Как се въвежда месо от пюре

Примерна схема:
* 3-4 лъжички месно пюре 1-ия ден
* 1/3 от пюрето през 2-ия ден
* 2/3 от пюрето през 3-ия ден
* цяло пюре
* предлага се през ден или всеки ден

Може и по-плавно въвеждане.
Хубав ориентир е как най-удобно да се разпредели едно бурканче.

Месо се въвежда според правилото за всяка нова храна - 'лъжичка по лъжичка'. Месото в готовите пюрета е 8-12% от общото количество – въпреки че е малка част от пюрето, това е цялата доза нова храна. Пълната доза месо, вкарана наведнъж, може да натовари стомахчето. Освен това, за да се тества алергична реакция (колкото и слабоалергенно да е месото по принцип) трябва да се дава още 2-3 последователни дни т.е. ако отново се предлага пълен грамаж, това би могло ненужно да затормози стомахчето.

Отделен е въпросът, че месото съвсем не е малко, зависи какви препоръки се гледат и колко често се предлага месо според възрастта. Тези 8-12% се равняват на 15-20 г месо, което е препоръчваното количество при въвеждане и през първия-втория месец от захранването с месо.
Пуйка или заек е хубаво да е първото месо.
След това пилешко, агнешко, телешко. Свинско и риба след 1 година.
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #919 -: Април 08, 2011, 10:12:32 am »
Момичета, мога ли да давам на бебка на 7.5м пюре от сурови плодове?
И ако да, пасирам ги като пюре от бурканчетата ли?
Дайте някакви идеи. :oops: