0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #1000 -: Май 14, 2011, 21:59:58 pm »
Много е индивидуално това нещо,не слагайте всички деца под един знаменател...
:good_post:
Илияна се отказа от нощните хранения сама на почти 2 месеца. Сега яде в 19:30-20 часа и после направо в 5-6 сутринта, много рядко се случва да се разбуди през нощта, тогава суче много кратко.
Аз съм от тези, дето не ги харесвате-без режимите :oops: гладна е - яде, не е гладна не насилвам. Има приблизителен интервал на хранене от 3 часа през деня сега е на 5-6 хранения дневно (взех да се замислям да не са малко).
Никога не съм обичала да живея под час, по тази причина съм и оставила свободен избор кога да се храни, достатъчно умна е да знае кога е гладна. Единственото, което се прави под час е банята, ако закъснея с 5 мин разбира цялата махала...
Колкото до водата от първия си ден и предлагам, но отказва. Пие само, когато е гладна.

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #1001 -: Май 14, 2011, 22:15:19 pm »
Хе хе - и аз не съм обичала да живея под час, ама ако ходеше на работа от както детето ти е на 2 месеца ще те видя колко щеше да изкараш без никакъв режим да си ляга и става когато иска. И не че не ви харесваме - аз за себе си смятам, че ми е по-добре така и затова го правя, не за детето. То детето гладно няма да се остави, нито ше се остави без сън. А от както ходи на детска градина ( от 8ми месец) е пък съвсем в час. Щото няма избор да си спи до колкото иска - аз трябва да я вдигна, нахраня и заведа там, за да съм в определено време на работа. Понякога ако не е спала добре спи и ми е жал да я будя, ама няма как. Но пък да видиш как вечер заспива почти като по часовник в 20:30 -20:45 и мама има време да гледа някое филмче, да свъши малко работа, да си пише по интернета, да си легне в 23:00 и пак да е спала 8 часа :-)


  
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #1002 -: Май 14, 2011, 22:40:50 pm »
Моята девойка я изписаха 2,500, но и тя си спря храненето в 3 на месец и половина. Не ми е казвано да я будя и не ми е хрумвало даже. А да си удвои рожденото тегло за толкова кратко време не е ли бъзо?
Но аз, да не ѝ е уроки, имам ядящо дете. Не иска да яде понякога и след кратък спор се съгласявам. Виж тати .... от както ни изписаха, го е страх, че детето е гладно. :D
*

    fibo

  • *****
  • 2168
  • Благодаря,че ни запази Дядо Боже!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #1003 -: Май 14, 2011, 23:00:27 pm »
Моята девойка я изписаха 2,500, но и тя си спря храненето в 3 на месец и половина. Не ми е казвано да я будя и не ми е хрумвало даже. А да си удвои рожденото тегло за толкова кратко време не е ли бъзо?
Но аз, да не ѝ е уроки, имам ядящо дете. Не иска да яде понякога и след кратък спор се съгласявам. Виж тати .... от както ни изписаха, го е страх, че детето е гладно. :D
Мене ли питаш Пеше? Ами,бързо качи,да...първия 1900кг,втория 1700,третия 1500 и 1200.После беше все в рамките на "нормалното" тъй да се каже.Сега си е 10.5кг.Съвсем ок.Така ми казаха докторите,да будя.Будех в 1ч.После го оставях да си прави паузата колкото поиска. :)
Борко Бърборко
Желанието да имаш дете,е изборът сръцето ти да тупти извън тялото!
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #1004 -: Май 15, 2011, 07:41:43 am »
Bobbie, на мен ми е пределно ясно, че си има причина да се държи на режим ;) За съжаление ми се налага да ходя и на работа поне 2 дни в седмицата, през останалото време работя от градинки, паркове, колата и т.н. ОБАЧЕ имам възможност да я мъкна с мен, ако нямах щяхме да сме като вас.
При нас единствено банята и последното и хранене са под час 19:30, а и тя свикна и си ги търси. Ако комшиите не са във фаза е заспала до 20–20:15 часа.
Със сигурност след известно време ще трябва да се въвежда някакъв режим, няма как постоянно да сме така.
Малко се отклоних от темата, ще прощавате...

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #1005 -: Май 15, 2011, 07:49:32 am »
Адито, е то щом банята, последното хранене и лягането са ви под час, то това е най-важното. Аз не съм кой знае колко стриктна с храненто през деня вече, но  ми е много важно  да заспива навреме и да спи по по цяла нощ, без да ми се буди.


Боби


  
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #1006 -: Май 15, 2011, 11:20:50 am »
Мисля, че отдавна се разбрахме, че всичко е индивидуално и тук просто всяка от нас споделя своя опит, със своето/своите 1-2-3 деца - никой никого не слага под един знаменател. Не става въпрос дали харесваме тези с режимите или тези без режимите - всяка от нас си търси собственото удобство и споделя как го е постигнала или не е успяла да го постигне, казва какви грешки мисли, че е допуснала, и какво би променила евентуално следващия път. Ако на някоя мама й е по-удобно без режим, няма да чете нашите съвети. Но повечето хора предпочитат някаква предвидимост и затова си споделяме преживелиците. Лично аз се уморих да уточнявам, че моето дете не може да е пример за това как аз съм се справила, защото то си е спокойно, само си създаде някакъв порядък и от мен се искаше само да си донаглася нещата, както ми е удобно. Но виждам, че много от нещата, които съм правила, са помогнали и съвпадат с това, което и други майки са правили, мисля, че Боби прави същото.
Поздрави и хубав ден!
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

*

    power

  • *
  • 1116
  • трябва да сме силни !
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #1007 -: Май 29, 2011, 15:06:28 pm »
Здравейте,и при нас наближава вече времето за захранване.Прочетох цялата тела-доста неща ми се изясниха,но и леко се пообърках от толкова инфо и за това искам да питам някои работи.
  1.Какво количество трябва да се изяде от новата храна,за да се смята за въведена?
  2.Когато се въвежда нова храна може ли да е от комбинирано пюре-напр. картофи и моркови,и с него ли се захранва с 2,4,6 и т.н. лъжички или направо се дава новото пюре?
  3.За жълтъка- пишете,че яйцето трябва да се вари 15мин,а дали става да се вари в яйцеварка?
  4.За оризовата каша разбрах,че се смесва с плодовите пюрета.А царевичната?Тя кога се дава,смесва ли се с плодове или се дава чиста?Тази каша на Плазмон-Перли е царевична,нали?
  5.И последно за сега- кой пюрета са за предпочитане?Видях,че Бебивита са малко по-евтини от другите,те дали стават?И да ви кажа,че няма от къде да взимам домашни плодове и зеленчуци и затова пюретата ще са купешки поне на първо време.
07.10.2009
*

    fibo

  • *****
  • 2168
  • Благодаря,че ни запази Дядо Боже!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #1008 -: Май 29, 2011, 23:55:31 pm »
Пауър,мога да ти отговоря едва на някой от въпросите :) Аз по-принцип не съм много пример за захранване "по книга".Не съм се придържала чак толкова стриктно,към увеличаването броя лъжички например :)

1.Според мен 2-3ч.л.Не съм се ограничавала до точно 2/4/6л.По скоро го оставях сам да си "казва" ама под мой контрол.Аз,по съвет на педиатърът,давах първо кърма/като гледах да не се наяжда съвсем/ после "дохранвах" със съответното избрано.Започнах със оризова каша/безмлечна/ + АМ.При въвеждането давах избраното 3дни,като на третия го смесвах с каша или нов избор.После,като имах достатъчно въведени неща редувах ден зеленчук,ден плод,ден комбинирано/например ден ябълка,ден морков,ден ябълка+морков/.Като това винаги е било дохранване,след 6.5м заместих хранене и дохранвах с кърма.
2.Когато въвеждаш храна,даваш само този вид.В началото.После,когато въведеш повече неща можеш да добавяш новото към вече познатите.Но никога две нови в един ден.Така ако има някаква реакция ще знаеш лесно от какво може да е.
3.Жълтък тук при нас дават едва след годинката.
4.Оризовата каша може да се прави и с АМ.Може и с плод.За царевичната не знам,тук такава няма.Но ако не е сладка или с ванилия,можеш сигурно и със зел.пюре предполагам.

5.По тоя въпрос хал хабер си нямам,ама и на мен ми е интересно :D Че се прибираме за два месеца и ще се случва да не успявам все да има сготвено :)

Дано съм ти била полезна
Борко Бърборко
Желанието да имаш дете,е изборът сръцето ти да тупти извън тялото!
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #1009 -: Май 30, 2011, 14:07:09 pm »
  1.Какво количество трябва да се изяде от новата храна,за да се смята за въведена? - няма определено количество, просто след като я даваш 2-3 дни (в началото е желателно 4-5) се смята за въведена 
 2.Когато се въвежда нова храна може ли да е от комбинирано пюре-напр. картофи и моркови,и с него ли се захранва с 2,4,6 и т.н. лъжички или направо се дава новото пюре? - може, ако предварително си въвела картофите примерно, не е задължително само новата храна да даваш, правиш си комбинации с вече въведени. Ако ползваш готови пюрета си изчисляваш спрямо процента на морковите например в пюрето. Ако в 190гр.има 20%моркови, това са 38гр.в цялото пюре. За да дадеш първия ден 5гр.моркови, даваш около 25гр.пюре, следващия ден около 50гр и т.н. (дано си ме разбрала)
  3.За жълтъка- пишете,че яйцето трябва да се вари 15мин,а дали става да се вари в яйцеварка?- зависи каква ти е яйцеварката, дали с ти си нагласяш таймера или е настроен, ако ти го нагласяш според мен не е проблем.
  4.За оризовата каша разбрах,че се смесва с плодовите пюрета.А царевичната?Тя кога се дава,смесва ли се с плодове или се дава чиста?Тази каша на Плазмон-Перли е царевична,нали? - Всяка каша можеш да я смесиш с плодови или зеленчукови пюрета. Аз само така съм давала каша, дори като сладни по-добре ядат и зеленчуковите пюрета  :wink: Перлите на Плазмон са от вида на кус-куса и скоро стана ясно че имат глутен. Има каша ориз и царевица на Милупа. 
5.И последно за сега- кой пюрета са за предпочитане?Видях,че Бебивита са малко по-евтини от другите,те дали стават?И да ви кажа,че няма от къде да взимам домашни плодове и зеленчуци и затова пюретата ще са купешки поне на първо време.  - гледай състава на пюретата, ако ти идват скъпи Хип и Гербер (то на кой ли не идват), можеш да взимаш и Сънвал. От Бебевита съм взимала, но определи пюрета. Каквато и марка да вземеш гледай да нямат сол, захар, Е-та и всичко което е изброено вече да си го въвела. Защото например чиста тиква без нишестета е само на Хип. Сега е вече сезона на плодовете и зеленчуците и на пазара ще има български, спокойно можеш да си вземеш и от там, естествено след като прецениш дали е добро.
*

    power

  • *
  • 1116
  • трябва да сме силни !
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #1010 -: Май 30, 2011, 14:32:05 pm »
Благодаря ви за бързите отговори!
Изтеглих си схемата и в сравнение с един сайт пак посочен тук има някой разминавания и не знам на кое да вярвам.Например в схемата пише,че ягоди и малини могат да се дават от 10мес, а в сайта от 2 год.  :ask:
07.10.2009
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #1011 -: Май 30, 2011, 14:38:17 pm »
power, точно ягодите не ги мисли. Както каза онзи ден моя мъж на майка си - "Нищо няма да ѝ стане, ако две години не яде ягоди. Все пак не са жизненоважна храна." Пък и след ягодите идват с пълна сила още доста други плодове, така че ... няма да липсват пресни витамини на детето.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #1012 -: Май 30, 2011, 15:32:51 pm »
Да ви разкажа една смешка във връзка с ягодите и малините.
Моят син не беше ял нито едно от двете и миналата седмица бяхме на имен ден на едно детенце. И таткото пристига, за да ми каже, че му дал ягоди. И аз тъкмо обяснявам, че това му е сефтето за ягодите и таткото добави плахо: "Ами, имаше и две малинки." И като прихнаха всички да се смеят. После "за благодарност" си изтрихме малинените ръце в белия диван.  :lol: Нищо не му стана, разбира се. Просто аз бях много вманиачена в захранването. Иначе ме питаха защо не му давам тортичка и фъстъци. Аз от 15 г. не ям фъстъци и не виждам да ми липсва нещо, освен това е рано за ядки, а за тортичката - след като не си иска още съзнателно, не смятам да го гоня и да му бутам в устата нещо, което и без това ще прояде, но иначе не бих квалифицирала като полезно и нужно.

*

    fibo

  • *****
  • 2168
  • Благодаря,че ни запази Дядо Боже!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #1013 -: Май 30, 2011, 16:01:02 pm »
Ягоди и малини дадох на 8м,от бурканче.Не е имал проблем.Пресни ягоди едва преди месец дадох,в началото ги белех заради семките,после ги давах цели.Имаше един момент в който се беше изринал по дупето,но се оказа че е друго.Аз доколкото четох,проблема не бил в самия плод,а във семките.

На нас проблеми ни правят портокалите,зел боб,леща/белена/.
Борко Бърборко
Желанието да имаш дете,е изборът сръцето ти да тупти извън тялото!
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #1014 -: Май 30, 2011, 18:12:13 pm »
На 2 годинки дадох ягоди - домашни. Дани се изрина целия от 2 ягоди, Криси отказа да яде. Чудя се дали да ги пробвам тази година пак... Имам още време да реша, докато станат домашните. В пюрета ядат - нищо им няма.
Аз съм обявена за луда, защото не давам торта, шоколади, зрънчота и чипсове, ядки иииии.... бираааааааааа  :lol:
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #1015 -: Май 30, 2011, 18:57:28 pm »
Ха, като каза бира - днес моя диетолог напираше много упорито към чашата ми с бира. Ама толкова упорито, че ѝ я дадох, чашата де, не съм ѝ помагала да пие. Но понеже беше доста студена бързо се отказа да я държи дори.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #1016 -: Май 30, 2011, 19:24:28 pm »
Аз ягоди дадох от бурканче преди няколко месеца,а преди един месец дадох и пресни инямамме проблем.Сега и ги мачкам и тя много обича.
Момичета да ви питам дали се е случвало това на някого. Значи реших аз да започна по малко мляко преди 2 седмици ( нали отдавна го мисля, ама все отлагах) и дадох два дена по 30мл, после увеличих на 60, на 90 и като ситгнах до 120мл и на детето така се изрина дупето, че не е истина. Подобен жесток обрив не съм виждала. Спрях мялкото и мина. Иначе нищо и няма - няма алергия от млечният протеин(правиха и тест) или нетолерантност към лактозата, та не знам дали не е от някаква промяна в изпражненията.Четох по интернета, доста майки се оплакват от подобни обриви.  Кисело мляко си яде от 6 месечна възраст без проблеми. Сега се чудя какво да правя с това въвеждане на млякото - може би да и давам по мъничко дълго време. Кажете имали ли сте подобен проблем и как го решихте?


Боби


  
*

    fibo

  • *****
  • 2168
  • Благодаря,че ни запази Дядо Боже!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #1017 -: Май 30, 2011, 21:35:52 pm »
Не знам,Боби,аз до там още не съм стигнала.педиатърът препоръча да сме на АМ3 до 2рата...Ама кис.мляко давам понякога,и точно така както го описваш,ако е малко -няма проблем,ако обаче си позволя пълна купичка/че юнака много го обича/и резултата е дрисок,а където е било в контакт с дупето е страшна червенина,направо огнено и болезнено за детето/плаче като го чистя/.Така ми се получи и когато опитах да дам детско прясно мляко.Ето това...
Борко Бърборко
Желанието да имаш дете,е изборът сръцето ти да тупти извън тялото!
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #1018 -: Май 30, 2011, 22:41:18 pm »
Фибо, моята педиарърка каза мляко на 1 годинка, ама както е тръгнало май няма  да стане. Сега отивам да и купя АМ за по-големи деца. Ние с киселото мляко нямаме никакъв проблем - може да изяде цяла купичка без да има някакви странични ефекти.

Интересното е, че Ивана не хвана разстройство от млякото - може би съвсем малко по-меки изпражнения ( извинявам се за описаниято, ама няма как), но не чак дрисок както ти казваш. Не знам какво е детско прясно мляко.


А да - забавих да кажа, че млякото го варя преди да и го дам.

Боби


  
*

    fibo

  • *****
  • 2168
  • Благодаря,че ни запази Дядо Боже!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #1019 -: Май 30, 2011, 23:42:02 pm »
Ами дет.прясно е това което е на картинката.Нещо средно между АМ и обикновенно мляко.При вас няма ли такова?Спецялно пригодено и обогатено за деца.Има го в много вариянти - ванилия,бисквита,сереалс,+1г,+2г и +3г.

Да,при нас си беше направо разстройство - до 3-4 пъти малко след хранене,светло жълто и много лоша миризма.Много прилича на акото при кърмене.
 :oops: ще извините...

Не вярвам варенето да има някаква връзка,честно казано...

пп Сега се сещам,Борко имаше един период в който така се изриваше и тогава се оказа,че памперсите му идват вече малки и дупето се спарваше,а при ако ставаше доста зле...Беше и доста топло времето...
Борко Бърборко
Желанието да имаш дете,е изборът сръцето ти да тупти извън тялото!