0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #980 -: Май 05, 2011, 15:43:14 pm »
Благодаря за отговора Стефи  :D :flower:
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #981 -: Май 08, 2011, 13:11:30 pm »
Здравейте момичета  :)
незнам дали въпроса ми е за тук, но искам да попитам нещо за храненето през втория месец. С колко се увеличава порцията- грамажа на хранене и броя хранения? Знам че се намалява от 7 на 6 пъти храненията, но педиатърката ми каза засега да не намаляваме, тъй като явно малко съм давала напоследък. Последните дни по тази причина въпреки че увеличих времето за кърмене и 3 пъти на ден давам по малко добавка АМ, както ми препоръча педиатърът (най-вече преди нощната пауза) няколко пъти реве като от глад още след 2-2,5ч. като преди си искаше точно на 3 часа. И реших че май му е време да се увеличи дозата, тъй като може нуждите му вече да са по-големи. За първия месец четох че 100-110 мл. е нормата, но не намирам колко да се увеличи за втория -кърма+ евентуално АМ, ако не му стига.
« Последна редакция: Май 08, 2011, 13:14:00 pm от sami123 »
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #982 -: Май 08, 2011, 15:28:46 pm »
sami, месец 1 - 110 мл средно на хранене, месец 2 - 120, 3 - 130 и т.н. Не помня обаче до кой месец се смяташе така, тепърва ще проучвам ;)
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #983 -: Май 08, 2011, 15:58:26 pm »
Сами,
какви са тия работи? Как на едномесечно бебе ще му намаляваш броя на храненията?!

Кърми си бебето и изобщо недей да броиш. Кърми на поискване, но не по-често от 2 часа. Моето бебе до 6 месеца си го кърмих, колкото пъти поиска и не е имало как да измеря колко точно пускат гърдите ми. :wink: Сега е на година и все още си го кърмя. И през нощта - също - по два пъти, защото се буди и си иска млякото човекът. :wink:

Тия норми, милилитри и прочее се отнасят за бебета, които са изцяло на изкуствено хранене. Имай предвид, че кърмата се усвоява на 100%, за разлика от изкуствените млека. Въобще недей да гледаш часовника и милилитрите. :)

поздрави, желая ти здраво бебе! :)

Бъдете добри и не губете кураж! :)
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #984 -: Май 08, 2011, 16:17:43 pm »
сами, тези норми и милилитри са само ориентировъчни, напълно подкрепям синьо кокиче в това, което е казала. Но мисля, че и друг път сме ти казвали, че най-добре е да минеш на кърмене на поискване. Разбира се, ти си решаваш. Никога не съм се притеснявала от това на колко време огладнява Бобо - понякога на 2,5 часа (през деня), понякога - на 4, а нощем от началото на втория месец започна да прави 5-6 часова пауза.
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #985 -: Май 09, 2011, 12:42:59 pm »
Ами така е - като реве не мога да го държа гладен, но аз все си мисля какво му е лошото да си има режим и по възможност от по-рано  :ask:. Относно режима знам, че повечето сте против и давате на поискване, но честно да ви кажа ме плаши варианта на Синьо кокиче да се буди 2 пъти нощем дори на 1 година за ядене. Точно това ми се струва, че е въпрос на режим и бих искала да го избегна, все пак детето може да си взема дневните дажби и през деня след 2-3 месец (ако не бъркам). Също така едва ли случайно се препоръчва 5-6 часа пауза нощем- което е добре и за детето и за майката. Знам, че по принцип режим може да се изгради от 3 месец, но дори на мен ми е много по-лесно като знам горе-долу кога какво предстои..
 От друга страна не може по часовник на 3 часа, въпреки че ние досега бяхме почти така. Сега обаче от 2 дни почва да реве, изглежда от глад, след 2 часа и аз се втрещих какво му е. После прочетох за т.нар. кризи на разтежа около 20 и 40 ден, но може би просто кърмата не му стига вече и докато се регулира е гладен и затова питах за дажбата за периода. Режимът му обаче е все същия защото след дневните гладни периоди, като спи изкарва по повече от 3 часа, а нощем от 2-3 дни и по 5 часа, точно както при Камбозолка. А като предложа по малко добавка я излапва мигом и след това е доста по-спокоен- явно нещо кърмата в тези периоди не му стига  :o А не ме е страх да не се откаже от гърда, защото това така и не стана - еднакво лакомо се нахвърля и на двата варианта.
Усмихнати деца ви желая и аз  :D
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #986 -: Май 09, 2011, 13:03:38 pm »
сами, не мисля, че е удачно да се опитваш да налагаш ти някакъв режим на толкова малко бебе. Бобо се хранеше на поискване и си направи режима сам - водех се по него и нещата се случиха естествено. Не можеш да контролираш (в момента) храненето нощем и преди детето да стане на повечко месеци, 7-8 примерно, не мисля, че е разумно да се опитваш да го ограничаваш в това отношение. Аз имах късмет, Бобо сам си спря нощното хранене някъде през втория месец, не съм правила нищо по въпроса. После инцидентно се е будил и съм му давала да суче - щом е гладен, значи има причина. Намесих с по-твърдо, когато стана на 6 месеца и започнах захранването - постепенно го ориентирах към 5 хранения и сега си е с идеален режим. Понякога прескача едното ядене.
Това, с което можеш да си помогнеш за режима, е да правиш останалите неща под час и по един и същи начин - къпане, разходки, лягане вечер...
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #987 -: Май 09, 2011, 15:52:18 pm »
Ами така е - като реве не мога да го държа гладен, но аз все си мисля какво му е лошото да си има режим и по възможност от по-рано  :ask:. Относно режима знам, че повечето сте против и давате на поискване, но честно да ви кажа ме плаши варианта на Синьо кокиче да се буди 2 пъти нощем дори на 1 година за ядене. Точно това ми се струва, че е въпрос на режим и бих искала да го избегна, все пак детето може да си взема дневните дажби и през деня след 2-3 месец (ако не бъркам). Също така едва ли случайно се препоръчва 5-6 часа пауза нощем- което е добре и за детето и за майката. Знам, че по принцип режим може да се изгради от 3 месец, но дори на мен ми е много по-лесно като знам горе-долу кога какво предстои..
 От друга страна не може по часовник на 3 часа, въпреки че ние досега бяхме почти така. Сега обаче от 2 дни почва да реве, изглежда от глад, след 2 часа и аз се втрещих какво му е. После прочетох за т.нар. кризи на разтежа около 20 и 40 ден, но може би просто кърмата не му стига вече и докато се регулира е гладен и затова питах за дажбата за периода. Режимът му обаче е все същия защото след дневните гладни периоди, като спи изкарва по повече от 3 часа, а нощем от 2-3 дни и по 5 часа, точно както при Камбозолка. А като предложа по малко добавка я излапва мигом и след това е доста по-спокоен- явно нещо кърмата в тези периоди не му стига  :o А не ме е страх да не се откаже от гърда, защото това така и не стана - еднакво лакомо се нахвърля и на двата варианта.
Усмихнати деца ви желая и аз  :D
Колкото хора, толква мнения. Аз обаче смятам, че нищо лошо няма да си има режим. Мен също ме ужасава мисълта, че може Ивана още да ми се буди да яде посред нощ. Според мен не режима, а дажбата е това, което не трябва да налагаш. Какво пише по разните препоръки не е важно, ако детето ти още е гладно, При нас пък беше обратното - Ивана ядеше много по-малко на едно ядене, от колкото пишеше по всички правила, но си качваше и аз се ръководох по нея. Обаче не очаквай, че режима ше е непоклатим, защото бебето ти все пак е мъничко. Ако ревне преди определеното време, просто на следващият ден дай малко повече, не го дръж да чака в момента. И знай, че този режим ще се променя непрекъснато като расте.

Б.


  
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #988 -: Май 09, 2011, 19:14:35 pm »
   Аз пак ще питам. Предполагам въпросът е обсъждан многократно, но нямам възможност да търся и чета в момента. Каква вода давате на вашите бебчета? Аз доскоро преварявах чешмяна. После преминахме на преварена изворна, в момента давам директно изворна. Не знам коя е за предпочитане, купувала съм на Трънска Банкя / pH - 7,25 / и на Девин / розов етикет, pH - 7,8 /. Зная, че изворната не се преварява, но все пак мога ли директно да я давам и откога? 
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #989 -: Май 10, 2011, 10:09:36 am »
Можеш да я даваш директно, не я преварявай.
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #990 -: Май 12, 2011, 11:12:17 am »
Цитат
честно да ви кажа ме плаши варианта на Синьо кокиче да се буди 2 пъти нощем дори на 1 година за ядене.

Ох, Сами, и на мен никак не ми се харесва това положение, повярвай ми, мила. Но не виждам как бих могла да го променя. :) И затова не се и опитвам.  :wink: Той се пробужда, проплаква леко, вземам го, суче си спящ и в определен момент сам се отдръпва и го поставям обратно в леглото.
По някой път пък, просто спи неспокойно, не иска гърда и в тези случаи го вземам да спи при мен. Така че, ако трябва да съм точна, се буди повече от два пъти.

подкрепям Камбозола, затова че бебето само ще си изгради режим. Ти ще се водиш по него, а не - то по теб. То ще диктува условията, а ти само ще ги следваш. :)

За водата - розов Девин давам директно от тубата.
« Последна редакция: Май 12, 2011, 11:50:15 am от синьо кокиче »

Бъдете добри и не губете кураж! :)
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #991 -: Май 12, 2011, 11:24:14 am »
подкрепям Камбозола, затова че бебето само ще си изгради режим. Ти ще водиш по него, а не - то по теб. То ще диктува условията, а ти само ще ги следваш. :)
Абсолютно вярно!
Колкото и да се опитвах, моите бяха на друго мнение - решиха, че до 2 годинки и половина не трябва да спят по цяла нощ и това е. Вече е друго, но пак има изключения естествено.
*

    fibo

  • *****
  • 2168
  • Благодаря,че ни запази Дядо Боже!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #992 -: Май 12, 2011, 21:56:47 pm »
И аз така мисля.Колкото пъти съм се опитвала да наложа часове за хранене(еле пък нощем) само по-зле е ставало.Детето само спря да се храни през ноща към 11м.Много е идивидуално.Има бебета които още на 5-6м спят по цяла нощ и правят пауза от 12ч.Ние на 11м,а ето на Мими едва на 2г6м така че каквото ти се е паднало душата... :wink: Има и деца които се повлияват,ти ще си разбереш сама детенцето.То ще си покаже.А ако се притесняваш,че с кърмене на поискване ще се храни "безразборно" така да се каже - спокойно.Няма да е така,детето само ще си покаже интервалите.И ще се убедиш сама,че след време ще огладнява що годе по едно и също време.
Борко Бърборко
Желанието да имаш дете,е изборът сръцето ти да тупти извън тялото!
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #993 -: Май 13, 2011, 05:21:41 am »
Ох, Сами, и на мен никак не ми се харесва това положение, повярвай ми, мила. Но не виждам как бих могла да го променя. :) И затова не се и опитвам.  :wink: Той се пробужда, проплаква леко, вземам го, суче си спящ и в определен момент сам се отдръпва и го поставям обратно в леглото.
По някой път пък, просто спи неспокойно, не иска гърда и в тези случаи го вземам да спи при мен. Така че, ако трябва да съм точна, се буди повече от два пъти.

подкрепям Камбозола, затова че бебето само ще си изгради режим. Ти ще се водиш по него, а не - то по теб. То ще диктува условията, а ти само ще ги следваш. :)

С повечко услия можеш да го промениш. Изместваш времето за хранене с по 5 минутки на нощ. Не всяка ще става, ама ако не се отказваш ще стане.  Така хем бебето няма да седи гладно, хем евентуално ще имате режим, който да ти е удобен на теб.  Етествено аз не я приучвам към някакви нереални неща, но не виждам нищо нереално дете на 10 месеца да не се храни посред нощ. През нощта, ако се събуди, предлагам водичка, но тя обикновено не иска. Сутрин, ако се събуди по-рано я гледам на монитора, но в стаята и не влизам докато не стане време за закуската и. Оказа се, че от както си е в нейна стая и като не ме вижда и започва да се занимава сама и не реве. А види ли ме - край, започват ревове да я вдигна на ръце и вече режима е разбит. Та така я караме вече доста дълго и честно казано се родих. Започнах да спя като нормален човек. Не че не се случва да се буди през нощта - буди се, ама не е като да е редовно. Снощи например беше решила, че и се играе. Като и дадох вода, смених и памперса и я видях, че нищо не я боли, полюлах я и като се разлигави, че ше си играе я оставих сама, казах и лека нощ и излезнах. Ами рева точно минута и половина и сама си легна и заспа. Първият път, който се осмелих да я оставя така ревяща, беше след като ни разиграва с баща и цяла нощ до 4:00 и накрая като вече не издържахме и я оставихме се дра от рев 10 минути. От тогава вече не ги прави тези номера - плаче по 1-2 минутки и заспива. Та според мен всяко дете може да се научи, стига човек да има дупце да го гледа как му е мъчно милото. На мен ми беше много кофти да я оставям, но сега съм много доволна, че го направих.
 Аз не съм съгласна с мнението, че трябва ти да се водиш по режима на бебето до толкова късна възраст. Какво му е лошото човек да им направи режим? Според мен е по-добре за всички. А за това, че можело да не стане - според мен просто при някои деца е по-лесно от колкото при други.

Боби
« Последна редакция: Май 13, 2011, 05:30:29 am от Bobbie »


  
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #994 -: Май 13, 2011, 08:39:50 am »
Боби, аз си мисля, че говорим за почти едно и също нещо. Просто моята теория е, че преди да започнеш да "изместваш" нещата и да ги нагласяш, трябва да видиш кога бебето си е организирало храненията, които да изместиш. Поне аз така съм се опитвала да правя. Хранила съм на поискване, но не си мисли, че съм го хранила 24х7 - в края на първия месец още знаех кога са по-обилните му похапвания и кога суче само за успокоение. Бебетата все пак не са някакви ненаситници, които ядат непрекъснато - когато си наблюдаваш детето и му помагаш да се придържа към една и съща програма, лесно се забелязва повтаряемата дневна схема. Тя вече може да помогне на майката да донагласи нещата така, че режимът да е удобен и на нея. Макар че не винаги се получава - примерно с бебетата, които будуват главно нощем.

Примерно, Бобо като стана на 5 месеца вече трябваше да му намаля храненията от 6-7 на 4-5, не да ми се държи като новородено. Изчислих си кога ми е удобно да се случват и постепенно ги изместих в желаните часове, постепенно увеличавах интервала между храненията и премахнах двете излишни. Но не е било (примерно) от ден 1 да реша кои са часовете за хранене и без никакъв плавен преход да ги закова и да не мърдам от тях.

Да се опитваш да налагаш режим на бебе на 1-2 месеца, според мен е глупаво, най-малкото, защото то тепърва се учи да се храни - все пак, докато е било в майката, е получавало храната си непрекъснато, чувството за глад не му е било познато.

Иначе и аз съм фенка на режима и смятам, че много подпомага майката, но трябва да се подхожда внимателно, за да не се тормозят и двете страни. Както вече казах, не само часовете за хранене образуват "режим", но и другите дневни ритуали, които, ако се спазват, създават усещането за сигурност и последователност и помагат на бебето да се придържа към някакъв ред на нещата.
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #995 -: Май 13, 2011, 22:15:07 pm »
Ох всички сте прави до някаква степен. Аз клоня към мнението на Боби, че все пак трябва ние да се опитаме поне да наложим някакъв режим удобен за нас и детето, а не изцяло да се водим по тях. А то дали ще стане си зависи от детето и от нашите нерви  :oops: Иначе съм на път да стана като циганките -само да проплаче и веднага цица  :lol: Обаче и Камбозолка е права, че още сме малки за режим и аз го виждам- ето сега се чудя какво му става реве от глад след 2 часа, а просто вече втори месец има увеличени нужди и моята кърма още не е толкова май  :? Прочетох някъде че приблизително се смята 100+ месеца*10 (т.е. 2 месец -120мл) и сега увеличавам постепенно като се опитвам да не намалявам много интервалите.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #996 -: Май 14, 2011, 12:54:27 pm »
Боби, аз си мисля, че говорим за почти едно и също нещо. Просто моята теория е, че преди да започнеш да "изместваш" нещата и да ги нагласяш, трябва да видиш кога бебето си е организирало храненията, които да изместиш.
Ами да, то нали при всяко полежение си се храни на някакви часове, но просто ти решавша кои от тях за изместиш, не да го чакаш то да ги измести. Аз наприемр установих, че Ивана е можела да прекъсне нощното хранене по-рано,вместо да измествам по малко, ама аз съм била загубена, че не съм се опитала. Тя си имаше навика да се буди по едно и също време през нощта и аз така си бях свикнала, че в мометна, вкойто чуех леко изплакване я грабвах и започвах да я храня. И така си карахме доста дълго и през ум не ми е минало, че може да не е гладна, след като реве като на глад. Обаче една вечер се реших да и дам водичка - вече беше на около 6 месеца. А тя вода по принцип не пие и не обича. Пийна една глътка и заспа. При което аз не можах да повярвам, но си легнах и аз. На следващата вечер пак така - събуди се, предложих вода и пак същото. И така престана после и вода да пие и реши, че ще го премахне това ядене и го измести с цели 2 часа изведнъж. Ако не бях пробвала с водата, както все съветват колко било лошо, още щяхме да си се храним посред нощ. Аз не съм я държала гладна, че да ми е в режима, но пък определено съм била загубена, че по-рано не съм се опитала да я откажа от нощните хранения, а съм чакала тя сама да престане да се буди. Сега с това бебе ще съм по-настоятелна от по-рано. Също като новородено( първият месец) се е случвало да я будя за хранения, че пишеше, че бебето можело да се дехидрира и ако не станало, да го будиш. И аз шматката будя на 3 часа да храня, вместо да оставя детето поне оше един час да спи, че да ми е и на мен по-лесно. Е тази грешка повече няма да я повторя.
Въобще установих, че много от новостите при гладане на бебе са меко казано глупости. Сега не мога да си науча детето да пие вода, защото слушах да не давам.Едвам я карам да пие сок, разреден с вода, ама иначе други течности не близва освен АМ. Като се замисля - защо да не двам, какво ще и се случи, че е пила малко вода? Ще умре от недохранване ли? И други подобни - примерно захранването. Аз в началото го направих все едно дипломна работа пиша - то не бяха записки, планове ,кое кога и т.н. Пък глутен не смеех да давам. А то хората седнаха и направиха изледване което показа, че глутен е по-добре да захраниш преди 6м възраст. Значи пак се връщаме на това, че много то новостите са пълни глупости. И започнах напринципа как баба си е гледала децата (който повечето момичета тук не го одобряват -). И от тогава живота ми е по-лесен.

Боби
« Последна редакция: Май 14, 2011, 12:56:53 pm от Bobbie »


  
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #997 -: Май 14, 2011, 13:13:22 pm »
Точно, много добре го каза! Аз опит с нощно хранене и отказване от него нямам, просто извадих късмет, но в началото и аз будех Бобо, за да го храня. После реших, че той по-добре си знае и не съм го тормозила, явно на детето му се спеше повече, отколкото му се ядеше, а и наддаваше добре, даже твърде добре. За водата съм в абсолютно същата ситуация, като теб - и аз (вече) смятам, че е тъпо това да не се дава допълнително вода на кърмено бебе, ама... късно. Разреждам сок 2:1 в полза на водата и така пие, но чиста вода - не! Ти сега имаш поправителен, ще кажеш как е минало, като дойде време хихихи  :lol: :lol: :lol:
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #998 -: Май 14, 2011, 13:27:33 pm »
Така е. Аз разбирам,че наистина няма нужда от вода ( както твърдят бабите ни), но пък е добре по мъничко не за друго, ами да започне да харесва вкуса и, че виждаш сега какво е . Пък не е добре все калорични пиенета да поема.

Б.


  
*

    fibo

  • *****
  • 2168
  • Благодаря,че ни запази Дядо Боже!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #999 -: Май 14, 2011, 20:27:28 pm »
За нощното събуждане за хранене съм съгласна,но по принцип.Нас ни изписаха 2кг600,аз будех за да храня по лекарска препоръка!И така докато детето стигна 5кг(горе долу 1.5м) .Тогава започнах да го оставям да се буди сам.Първото нощно хранене в 1ч спря сам,още в края на 2рия м. Другото "нощно" в 3-4ч остана доста.Точно на 7м беше Борко,когато реших да му изместя храненето.И вместо в 20ч и в 4ч,да се храни в 23ч(когато си лягам) и в 7-8ч като повечето деца.Ами Боби,не е да не съм упорствала да ти кажа :).Четири месеца упорствах.И не стана.Единственото което се получи беше детето да се научи да се буди в 23ч,но никога не прояде.Така вместо за 3мин да дам шише в 4ч,аз приспивах в 20ч,в 23ч,хранех в 4ч и ставах в 7-8ч.Та и аз,дай боже,на реванша ще си оставя детето на мира.Всякакви нощи хранения отказа сам на 11м.А съм сигурна и по-рано щеше да е,ако не го бях "разбутала" и натискала.

Хранене не съм спирала докато Борко сам не покаже,че му е излишно.Когато след определената пауза не си изяде АМа,просто увеличавах времето м/у храненията(да речем с 30мин) и на следващото давах повече.Така и храненията се редуцираха автоматично.

пп Нито вода помогна,нито мляко - нищо.Да не казвам,че имаше и периоди в които се будеше в 23ч, ядеше и в 1ч и после в 6ч...
Много е индивидуално това нещо,не слагайте всички деца под един знаменател...
« Последна редакция: Май 14, 2011, 22:06:56 pm от fibo »
Борко Бърборко
Желанието да имаш дете,е изборът сръцето ти да тупти извън тялото!