0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    sunnynevi

  • ***
  • 273
  • Слънца и усмивки за всички!!!
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #280 -: Януари 25, 2012, 12:43:28 pm »
Здравейте, момичета  :D :bighug:
Сигурно ли е наистина, че вече са приели 24-те месеца назад за изчисляване на сумата за майчинство ??????????????
Чувам все различни мнения.............за мен лично, е много добре, ако е така  :wink:

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #281 -: Януари 25, 2012, 12:49:17 pm »
да, прието е!
*

    sunnynevi

  • ***
  • 273
  • Слънца и усмивки за всички!!!
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #282 -: Януари 25, 2012, 14:21:35 pm »
Благодаря за отговора, Силве - зарадва ме ) :D

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #283 -: Януари 28, 2012, 18:08:12 pm »

Може, може, с това правителство вече всичко може да се очаква. Нали това е поредното предложение- да не може да се трупа така отпуска по време на майчинство...

А за тази простоия някой нещо чувал ли е :(? Дано поне не е с обратна сила, ако го приемат.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #284 -: Януари 30, 2012, 00:00:11 am »
За сега само се обсъжда, по време на болничен и на майчинство да не се трупа отпуск. но не е прието.

Бъдете добри и не губете кураж! :)
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #285 -: Януари 30, 2012, 15:14:31 pm »
Благодаря! Дано поне тази простотия ни спестят... :?
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #286 -: Февруари 01, 2012, 14:59:06 pm »
За сега само се обсъжда, по време на болничен и на майчинство да не се трупа отпуск. но не е прието.

Ако го приемат ще е поредния абсурд на правителството ни. Раждайте, че няма деца - а насреща какво - нищо  :x
*

    silvanchence

  • *****
  • 1971
  • Най-стимулиращият дар – надеждата.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #287 -: Февруари 07, 2012, 19:17:26 pm »
Момичета, на някоя от вас случвало ли се е да откажат болничен, поради превишаване на броя на дните?

През цялата ми бременност от трети месец бях в болничен, като всеки месец се явявах на телк ( по документи ).Последния ми болничен, преди този от 45 дни преди раждане, беше за 20 дни и нои ми го отказа, основанието беше, че за последните две календарни години имам повече от 360 дни в болничен ( не е пред мен листа да видя точно цитата как е ).Преди няколко дни получих писмо от телк, да отида на конкретна дата с всички изследвания и епикризи.

На конкретната дата не мога да отида.Има ли някакви санкции за това?
[/url[url=http://bg-mamma.com]


Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен
09.04.2009 г.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #288 -: Февруари 08, 2012, 01:34:11 am »
Момичета, на някоя от вас случвало ли се е да откажат болничен, поради превишаване на броя на дните?

През цялата ми бременност от трети месец бях в болничен, като всеки месец се явявах на телк ( по документи ).Последния ми болничен, преди този от 45 дни преди раждане, беше за 20 дни и нои ми го отказа, основанието беше, че за последните две календарни години имам повече от 360 дни в болничен ( не е пред мен листа да видя точно цитата как е ).Преди няколко дни получих писмо от телк, да отида на конкретна дата с всички изследвания и епикризи.

На конкретната дата не мога да отида.Има ли някакви санкции за това?

Имаш право на 180 дни болничен за година.За всеки следващ се явяваш(явявала си се на ЛКК,а не на ТЕЛК).След като направиш 180 дни(45 дни преди раждане на влизат в тези)по закон задължително трябва да се явиш на ТЕЛК за инвалидизиране.Следва категоризация и пенсиониране  :D

Чисто любопитство(може и да не ми отговаряш)кой ти следеше бременността по ЗК(женската консултация).Тези доктори уж следят стриктно да не превишиш 180 дни...,а твоя пък и ЛКК ти организирал)))Твоя доктор за малко да те пенсионира по болест заради бременност.Смяяяяяяяях! :P


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #289 -: Февруари 08, 2012, 08:32:02 am »
Ттцц, Силве пълно безхаберие на ЖК-то!
*

    silvanchence

  • *****
  • 1971
  • Най-стимулиращият дар – надеждата.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #290 -: Февруари 08, 2012, 10:38:12 am »
Не сте ме разбрали, в рамките на 2011 г. не съм превишила тези 180 дни, към 172 са преди 45 дни болничен преди раждане, за тази година няма проблем.
Но имало и такова условие, в рамките на две години общо дните за болнични да не превишават 360 дни, това от нои ми го обясниха.
И сега за последния болничен от 20 дни, преди този от 45 дни, искат да отида на телк и не са ми го изплатили.
[/url[url=http://bg-mamma.com]


Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен
09.04.2009 г.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #291 -: Февруари 08, 2012, 12:16:34 pm »
Не сте ме разбрали, в рамките на 2011 г. не съм превишила тези 180 дни, към 172 са преди 45 дни болничен преди раждане, за тази година няма проблем.
Но имало и такова условие, в рамките на две години общо дните за болнични да не превишават 360 дни, това от нои ми го обясниха.
И сега за последния болничен от 20 дни, преди този от 45 дни, искат да отида на телк и не са ми го изплатили.

ами доколкото смятам 45 дни са ти били миналата година.Ако за 2011-та са ти 172 какъв е проблема?А ти кога роди?И от коя дата ти е 45 дневният болничен?Май нещо не сме се разбрали.Нали детенцето е на 3 месеца?
45 дневният болничен е за раждане и гледане на дете и се изплаща на 90%,а тези 180 дни за година са за общо заболяване-изплащат се на 80%.Ако питаш за теб,уточни ми моля те датите.


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*

    silvanchence

  • *****
  • 1971
  • Най-стимулиращият дар – надеждата.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #292 -: Февруари 08, 2012, 13:47:21 pm »
Този болничния от 45 дни е от 29.09.2011 г., и преди него за цялата 2011 г. имам 172 дни болнични общо заболяване.
Но през 2010 г. съм излизала много болнични, и за двете години 2010 г. и 2011 г. общо се събират повече от 360 дни болнични.
От тук идва проблема с дните.
[/url[url=http://bg-mamma.com]


Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен
09.04.2009 г.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #293 -: Февруари 08, 2012, 14:44:17 pm »
ЛКК разрешават непрекъснат отпуск по болест до шестия месец от началото на отпуска, след което при необходимост насочват болния към ТЕЛК.


Наистина от НОЙ правят справка за 18 месеца назад.с право ти е отказан последният болничен.
Виж това:
От Наредбата за медицинската експертиза.
чл.6
5) Когато временната неработоспособност е продължила повече от 6 месеца без прекъсване или 12 месеца с прекъсване в две предходни години и в годината на боледуването, отпускът се разрешава само след контролен преглед на ТЕЛК на всеки два месеца, при условие че са налице обективни признаци за възстановяване на работоспособността в следващите 6 месеца.

(6) Неработните дни, както и ползването на друг законоустановен отпуск не прекъсват временната неработоспособност. Прекъсване на временната неработоспособност се допуска само когато лицето се е явило на работа със съгласието на органа, разрешил отпуска по болест (лекуващият лекар, ЛКК, ТЕЛК или НЕЛК). Това обстоятелство се отразява в ЛАК по реда на правилника по чл. 109 от Закона за здравето (ЗЗ).

(7) По изключение за отделни случаи след мотивирано решение на ТЕЛК отпускът за временна неработоспособност може да се продължи и след изтичането на новите 6 месеца само за някои болести, като туберкулоза, травматични увреждания, следоперативни състояния, хепатит, инфаркт на миокарда и др., когато е очевидно, че осигуреният ще възстанови работоспособността си в следващите 6 месеца. Не се разрешава ползването на отпуск за временна неработоспособност непрекъснато за повече от 18 месеца

Мисля,че и да се явиш на ТЕЛК,ще ти откажат(не си от изкюченията,за щастие).ТРЯБВАЛО Е ДА ПРЕКЪСНЕШ ПОНЕ ЗА ДЕН БОЛНИЧНИТЕ ЗА 2011 ГОДИНА И ЩЕШЕ ДА МИНЕ И ДРУГИЯТ.Лек ден!


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*

    elma

  • *****
  • 1289
  • Само преживяното е истински разбрано
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #294 -: Февруари 08, 2012, 14:48:23 pm »
Искам да попитам кой и как може да издаде болничен в много ранна бременност /7г.с./ - личен лекар или АГ?
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #295 -: Февруари 08, 2012, 16:52:32 pm »
И ДВАМАТА МОГАТ,но до 7 дни.После ЛКК и го продължават с месец.Другият вариант е да влезеш в болница и от там като те изпишат-до 30 дни.


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*

    silvanchence

  • *****
  • 1971
  • Най-стимулиращият дар – надеждата.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #296 -: Февруари 08, 2012, 18:00:09 pm »
Благодаря за подробното разяснение!

Не мисля изобщо да се занимавам за тези 20 дни, добре че е само последния болничен неизплатен.
[/url[url=http://bg-mamma.com]


Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен
09.04.2009 г.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #297 -: Февруари 09, 2012, 00:09:38 am »
Аз съм в болничен от 7г.с., д-рът на ЖК ми го пише и го издават комисия ЛКК.
*

    elma

  • *****
  • 1289
  • Само преживяното е истински разбрано
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #298 -: Февруари 09, 2012, 09:18:21 am »
Благодаря за отговорите. Тази сутрин в Тина Киркова ми казаха, че толкова рано, когато не е регистрирана още бременността, не могат да ми издадат изобщо болничен 8O. Трябва да ме приемат в болница. Другият вариант, който ми предложиха е болничен от личния лекар, но той може да е до 7 дни доколкото разбрах.
anichka.bs, а за ЖК толкова ли рано те регистрираха за да почнат да ти издават болничните?
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #299 -: Февруари 09, 2012, 11:38:58 am »
Да, докторът от ЖК ме регистрира, макар че мрънкаше, че било рано, можело да загубя бебетата до 12г.с. и прочие. Ама аз бях настоятелна и не съжалявам.