0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #160 -: Декември 13, 2009, 16:01:22 pm »
Някой беше питал по-нагоре за гаранцията на Зелмер-а, проверих, че не помних - 2 години е.
За мерките - аз първо ползвах мерителните лъжици към машината, после обикновени чаени и супери и след няколко проби се оказа, че съм леко в грешка - хлябът взе да хлътва в средата. Докато загрея да премеря мерителната колко събира спрямо обикновените лъжички... оказа се, че същото количество едвам се събриа в обикновените лъжици, стават с голям куп, даже преливат.
Така че - причина за хлътване на хляба в средата може да е недостатъчното количество сол! (добре, че го прочетох някъде, иначе смених брашното, маята...)

Обаче пълнозърнестият засега продължава да ми хлътва, рецептата е с яйце, смесвам бяло брашно с грахам на Техра и хлътва по средтата. Първият път се надуваше обещаващо до едно време и към края хлътна (програмата е по-дълга от обикновената, която е 3 часа), вторият път не го гледах. Дайте някоя рецепта, по която ви се получава пълнозърнестият хляб и ако може с какво брашно, мая - подробности? И на колко дълга програма го правите.

А дайте и съвет как да сложа отгоре поръска мак или сусам - не смея да отворя капака като спре бъркането, да не прецакам втасването?
« Последна редакция: Декември 13, 2009, 17:41:57 pm от FreshBreeze »
Благодаря ти, Бени!







Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #161 -: Декември 14, 2009, 09:58:13 am »
А дайте и съвет как да сложа отгоре поръска мак или сусам - не смея да отворя капака като спре бъркането, да не прецакам втасването?

Фреши, на моята рецепта за пълнозърнест самата машина изписква когато трябва да се добави нещо такова, т.е. това е предвидено в цикъла.

Лекарства след процедура се спират само след изрична консултация с лекуващия лекар!!!
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #162 -: Декември 14, 2009, 10:07:38 am »
 На повечето машини има звуков сигнал за момента на поставяне на добавки. Дори и на програмата за бял хляб.
Хлътването на хляба най-вероятно означава по-голямо количество вода, отколкото е записано в рецептата.

За да се получи хлябът, трябва стриктно да се спазват мерките (затова е добре да има кухненска везна) на продуктите и поредността на смесването им.
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #163 -: Декември 14, 2009, 15:58:50 pm »
При звуковия сигнал слагам слънчогледови семки (сурови, белени, от Била) - става страхотно. И с тиквени пробвах. Щеше ми се обаче да сложа сусам или мак, ама само отгоре, затова ви питам, че иначе след звуковия сигнал нали помесва още мъничко и добавките влизат и "вътре" в хляба.
За хлътването на пълнозърнестия, и аз така подозирам, защото рецептата е пак с толкова мляко и толкова брашно, но пък има и яйце - ще взема да намаля млякото или да увелича малко брашното и да видя какво ще стане, или ще пробвам без яйце.
« Последна редакция: Декември 14, 2009, 16:08:16 pm от FreshBreeze »
Благодаря ти, Бени!







*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #164 -: Декември 14, 2009, 17:29:47 pm »
Фреш, просто си виж кога започва печенето на хляба и следи да прибавиш семките точно като започва тази фаза от програмата
на Мулинекса обикновено започва при оставащи 51-52 минути от цялата програма, отваряла съм и съм слагала продукти, точно като поръска си става
« Последна редакция: Декември 14, 2009, 20:40:49 pm от mini »
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #165 -: Декември 14, 2009, 20:36:46 pm »
Фреши, и аз, като Мини, така правя - отварям малко преди печенето и си слагам сусам или ким. Нямам проблеми. Аз до сега съм правила само веднъж пълнозърнест хляб по рецептата от книжката на мулинекса. Стана супер, но в рецептата няма яйце. Ако искаш, ще ти я напиша.

Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #166 -: Декември 15, 2009, 14:46:56 pm »
Душе, нали ти щеше да правиш козунак, давай рецептата!


МОМИЧЕТА, НЕ ПРОПУСКАЙТЕ ЗАДЪЛЖИТЕЛНИЯ ПРЕГЛЕД НА МЛЕЧНАТА ЖЛЕЗА, НАПОМНЯЙТЕ НА БЛИЗКИ И ПРИЯТЕЛКИ!!! http://www.mamolog.info/profilaktika
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #167 -: Декември 15, 2009, 18:41:54 pm »
Душе, нали ти щеше да правиш козунак, давай рецептата!
Само да ми остане малко свободно време и ще я напиша! Получи се добре, но може и по-добре!  :wink: :lol:

Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #168 -: Декември 15, 2009, 20:17:50 pm »
Душе, нали ти щеше да правиш козунак, давай рецептата!
Само да ми остане малко свободно време и ще я напиша! Получи се добре, но може и по-добре!  :wink: :lol:
Сигурна съм, че е достатъчно добре :bighug:


МОМИЧЕТА, НЕ ПРОПУСКАЙТЕ ЗАДЪЛЖИТЕЛНИЯ ПРЕГЛЕД НА МЛЕЧНАТА ЖЛЕЗА, НАПОМНЯЙТЕ НА БЛИЗКИ И ПРИЯТЕЛКИ!!! http://www.mamolog.info/profilaktika
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #169 -: Декември 17, 2009, 12:24:46 pm »
Душка, дай рецептата за пълнозърнестия, ако не те затруднявам, ако не ще направя някои промени на принципа проба-грешка :lol:
Нямам идея кога започва печенето, в книжката няма разбивка на прорамите по минути, но сигурно и при мен ще е последните 55 мин, така че ще ръсна нещичко в този момент, да видим :D :D
Благодаря ти, Бени!







*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #170 -: Декември 24, 2009, 08:27:25 am »
Добро утро, момичета!
Включвам се и аз да следя темичката!  :D
От вчера съм горд притежател на Moulinex OW 300
Днес мисля да я изпробвам! Дано се получи.
Весела Коледа!
Живи и здрави! :D
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #171 -: Декември 26, 2009, 21:31:12 pm »
Тук прочетох, че FreshBreeze има хлебопекарна Zelmer. Такава имам и аз. Даже току-що се регистрирах. Аз си купих хлебопекарна отпреди десетина дни. Всеки ден я ползвам, че и по два пъти на ден. Даже започнах с мая на кубчета, пак става.Искам да попитам освен хляб, нещо друго правила ли е в нея? Приемам идеи за рецепти, особено се интересувам от кексовете.
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #172 -: Декември 26, 2009, 22:26:04 pm »
Здравейте момичета!
Миналия ден и ние се сдобихме с хлебопекарна Мулинелс ОВ-3000
След три неуспешни опита с маика ми сега решихме да се поровим и да попитаме за някакви съвети от тези които вече имат опит в правенето и с яденето.
Хляба ни става един като плочка не се поддува и вътре е суров.
Но сега като чета маята не трябва да има допир с водата а ние я слжихме при нея.Другото което е 4е слагаме от тази прясната мая.Аз си мисля 4е може и там да е проблема.
Моля ви ако ги разбирате пове4е тези хлябове пишете някои съвет,и ако някои има такава машина и знае изпитана рецепта и програма ще съм му много благодарна да ме посъветва. :) :hungry: :hungry:
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #173 -: Декември 27, 2009, 10:14:14 am »
Аз ползвам рецепти основно от книжката, иска ми се да пробвам нещо ново, но се страхувам, защото ако не се спазват точните пропорции, нищо няма да се получи.
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #174 -: Декември 27, 2009, 10:18:11 am »
Здравейте! И аз моята я пробвах с първата рецепта от книжката и стана перфектен!  :D
Занесох го на Коледа да си го хапнем с компания и всички бяха във възторг! :D
Успех! И спазвайте указанията от книжката!
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #175 -: Декември 27, 2009, 16:31:46 pm »
Момичета, чета ви и не мога да ви се нарадвам! Как го правите този хляб и козунаци!
Аз има хлебопекарна Мулинекс ве4е втора година и нищо не се получава!. Не може да се изпече отгоре хляба, остава си една бяяяяяяла коричка и това е! Пробвах всичко - да пека с по-малък грамаж - има за 500гр., 750 гр. и 1000гр. На програма за силно препечена коричка, но не се получава! Спазвам точно рецептите от книжката - но уви! Купих си и електронна везна, но никакъв ефект! Козунакът пък стана солен, но не и сладък, след като спазих рецептата! Моля помагайте, че ве4е две години си стой само на плота и мъжът каза ве4е да я разкарам от там!
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #176 -: Декември 27, 2009, 18:10:06 pm »
stoeka71, като първо ти препоръчвам да ползваш точно рецептите от книжката на "Мулинкс" - всички са сполучливи. Второ, в мамата има над 20 теми за машини за хляб и рецепти - аз ги изчетох всички преди да си купя машината и след това си изпринтих доста рецепти. Моята хлебопекарна е купена на 6-ти декември и от тогава хляб от магазина не сме купували, дори и като имаме гости. За бъдни вечер мъжът ми меси там пита, а после я изпече в обикновена фурна - стана много хубава. Нямам апаратче и не мога да си покажа произведенията на изкуството.  :( Тестото за пици също е супер!
Фреши, извини ме за огромното закъснение с рецептата за пълнозрнестия хляб. Ще ти я запиша така, както е в книжката, а довечера или утре ще правя този хляб и ще ти запиша голямата и малката лъжичка на колко грама се равняват. Ох, голямо мазало се получава с таблицата. Ще ги препиша пак. Има три големини хляб с моята машина - 750, 1000 и 1500 гр. Тъй като твоята няма за 1500 гр, ще препиша само първите 2.
Рецепта за Пълнозърнест хляб 750 гр
вода - 300 мл
олио - 0,5 г.л.
сол - 1,5 м.л.
захар - 1 г.л.
сухо мляко - 1,5 г.л.
бяло брашно - 180 гр.
пълнозърн. брашно - 340 гр.
хл. мая - 1 м.л.

Рецепта за Пълнозърнест хляб 1000 гр
вода - 400 мл
олио - 1 г.л.
сол - 2 м.л.
захар - 1,5 г.л.
сухо мляко - 2 г.л.
бяло брашно - 240 гр.
пълнозърн. брашно - 460 гр.
хл. мая - 1,5 м.л.
Съкращения - м.л. - малка лъжичка, а г.л. - голяма лъжичка. Става въпрос за мерителните лъжички на мулинекса. Пече се на програма 3. За по-малкия хляб - 3:37 ч, а за по-големия - 3:42 ч.
Спазва се последователността на слагане на продуктите, както съм ги записала. Успех! :wink: :lol:
« Последна редакция: Ноември 28, 2013, 14:41:05 pm от mishanta »

Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #177 -: Декември 27, 2009, 20:20:53 pm »
Здравейте момичета, дойде време и аз да се запиша в темичката  :) И ние преди няколко дни се сдобихме с хлебопекарна MOULINEX OW-5000 , първите два хляба не ги докарахме много, защото нямах везна, но след това стават супер на вкус :) По препоръка на Cygnus направих млечния хляб от книжката, но незнам защо както беше идеално бухнал и зведнъж падна надолу и отгоре стана един като накъдрен  :?, но пък на вкус е направо невероятен  :) Имате ли идея защо се получи така :ask: Първият път като го правих беше на отложен старт и продуктите бяха мерени с тези мерителните канички и пак се получи по същия начин, тогава си го обясних с неточните продукти, но днес :ask: Млякото ми е от тези в кутиите, да не би да трябва да е съвсем прясно? Ако може съветче  :) А, и да попитам момичетата с такива машинки, как се препича коричката при вас, при мен на средна степен ми се струва много слабо препечена, дали не съм случила на по-слаба партида машинки :oops:
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #178 -: Декември 27, 2009, 20:37:00 pm »
здравейте момичета бях ви писала скоро и аз много е важно да спазваш наистина точна мярка,а за спадането аз открих проблема в маята сега използвам суха френска мая и не ми хлътва хляба вече и го правя по тази рецепта която е написала "du6ka" става невероятен :) :wink:
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти!
« Отговор #179 -: Декември 28, 2009, 09:33:25 am »
Някой беше питал по-нагоре за гаранцията на Зелмер-а, проверих, че не помних - 2 години е.

Благодаря FreshBreeze, сега видях, че си ми отговорила - питането беше мое :) И аз вече имам същата машинка и съм много доволна. Хляба става чудесен. Пробвала ли си да правиш кекс или козунак в нея?

Душе честита ти придобивка и на теб :) Много се радвам, като знам колко много я искаше :wink:. Същата като твоята купихме за подарък на родителите ми Мулинекс OW 5000 При тях обаче горната кора на хляба стои малко по- светла от останалите,(при мен Зелмера като че ли по- добре я изпича) при теб така ли е? Направихме и козуначени кифлички, получиха се много добре :).

Искам да попитам някой правил ли е царевичен хляб и ако се е получил моля за рецепта :)?