0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Момичета, всички тук много добре знаем колко е важно качеството на яйцеклетката, за да е успешна процедурата по Инвитро/ИКСИ. Мнението на водещите специалисти е категорично - за успешна процедура от първостепенно значение е "потенциала" на ембриона, разбира се това трябва и читав сперматозоид, но нека сега да се съсредоточим върху качеството на яйцеклетката!
Моля ви споделете мнения за подобряване на качеството: ( витамини, добавки, билки, лекарства, начин на живот - всичко за което сте чели, чули или приложили ...) Доколкото съм запозната времето за производство на яйцеклетката също е 3 месеца, както и за сперматозоидите. т.е би трябвало 3 месеца преди всеки опит да се внимава какво се консумра, пие, яде...( но не съм сигурна, ако някой е по-запознат - нека да сподели ) Примерно сега минаха празниците, по тяхно време сме консумирали алкохол, пушили ( някои ), това означава ли , че в следващите 1, 2 месеца може би не е добре да се правят опити.....
Направи ми впечатление, че през годината като че ли най-успешни бяха опитите в началото на есента, може би факта, че през лятото се приемат най-много витамини е оказало влияние...ако това е така, може би е добре да се приемат някакви витамини 2-3 месеца преди процедура....
Благодаря на всички предварително! :lol:
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Инвитро/ИКСИ - Качество на яйцеклетката!
« Отговор #1 -: Януари 05, 2009, 15:32:41 pm »
благодаря  за темата  -мен също много ме терзае  този  въпрос ,въпреки че  до опит не  сме достигнали -все нещо се  обърква и отлагаме...
Евентуално този месец  пак ще започваме ,но се замислям , че  в това студено  време и  неблагоприятна храна по празниците ,дали  е  най-подходящото време да пътувам и  се подлагам ,но не ми се чака.
От  няма и два месеца  пия  глюкофаж/сиофор,метформин/ за инсулинова резистентност -знам че помага за качеството и на яйцеклетките-дали   ще  е повлиял се питам .Отделмо разни имуностимулатори  за укрепване на имунитета.

Може би наистина лятото  ,храната  ,ендорфините от  хубавото лятно настроение и почивката "зареждат  "  и дават по -добър резултат.

Дано има обективни мнения  по интересната тема.


*
Re: Инвитро/ИКСИ - Качество на яйцеклетката!
« Отговор #2 -: Януари 05, 2009, 16:59:06 pm »
Nimka, при наличие на инсулинова резистентност - наистина /сиофор,метформин/ подобряват качеството на яйцеклетката. Но това е само при наличие на такава резистентност ( пояснявам, за да не се обърка някой и да тръгне да го пие "за всеки случай" ).
Това , което аз съм чела в нета е:
1. Бял равнец - пие се най-много 3 месеца преди стимулация и увеличва броя на яйцеклетките ( имаше преди време в лек от природата една тема на Tutto_bene )
2. Доколкото четох Омега 3 мастните киселини май ( не съм много сигурна ) подобряват образуването на яйцеклети, но незнам дали точно подобряват качеството.
Хайде мацки, ако сте чували за нещо друго - пишете, пък всеки сам ще си прецени.
А най-ценни са мненията на момичетата, които са забременели с ИЯР - какво са взимали преди процедура...
Re: Инвитро/ИКСИ - Качество на яйцеклетката!
« Отговор #3 -: Януари 05, 2009, 17:08:20 pm »
Качеството на яйцеклетките живо ме интересува и мен да не кажа че само това ми е в главата.Есента започнах инсе и поради никакъв отговор го прекъснахме,с поликистоза съм и си мислех че ще тръгнат много фоликули но уви нищо подобно.Сега чакам да ми дойде и уж да започваме стимулация за Инвитро но при мисълта че може отново нищо да не тръгне ме побърква.И аз като Нимика пия метморфин заради инсулинова резизстентност,незнам дали ще има ефект и от него както се говори че влияел благоприятно.Страхувам се да не съм със изчерпан резерв,на 28 съм и нензам какво да си мисля,защо така става.Декември мислех да пусна изследвания на двата хормона които ще покажат какъв е резерва на яйчниците но не събрах смелост.Иначе ФСХ от последното изследване ноември е 4,68,а ЛХ е 15,28 тази висока стойност е от поликистозата и тя също много ме притеснява.А относно сезоните и успеваемостта незнам дали има значение но напълно възможно е и това да оказва някакво влияние на нещата.
« Последна редакция: Януари 05, 2009, 17:10:27 pm от ninkata1 »

Re: Инвитро/ИКСИ - Качество на яйцеклетката!
« Отговор #4 -: Януари 05, 2009, 17:21:50 pm »
А това истина ли е, че времето за производството на яйцеклетките е около 3 месеца? :o
Как ще е 3 месеца като жената си е родена с определения брой яйцеклетки. Нещо не ми се връзва. Моля, обяснете ми.
Re: Инвитро/ИКСИ - Качество на яйцеклетката!
« Отговор #5 -: Януари 05, 2009, 17:26:08 pm »
Това за трите месеца и аз не съм сигурна че важи за нас,знам че при мъжете е така но за яйцеклетките не съм срещала до сега такава информация.

Танита кое те кара да мислиш че и при нас са нужни три месеца,както казва Звездичка жената се ражда с даден брой яцеклетки и това е.

Re: Инвитро/ИКСИ - Качество на яйцеклетката!
« Отговор #6 -: Януари 05, 2009, 17:31:36 pm »
мисля че е важен сьщо и препарата. синтетичните са За предпочитане (гонал, пурегон, ОСОБЕНО при ПКЯ.

да, метформина има ефект САМО при инсулинова реЗистентност.

За храни или добавки, които да окаЗват влияние...това ми се вижда малко несериоЗно честно каЗано. лекарите поне са категорични, че няма врьЗка. а сьм питала поне 7-8 до тоЗи момент, kакто и двама ембриолоЗи.

@ нинката1, поговори с лекаря си За протокол с антагонисти, той се смята За най- подходящ при ПКЯ. сьщо така не се притеснявай предварително За ИЯР, ами пусни АМХ и помоли лекаря да провери броя на антралните фоликули. ако са над 10 няма какво да се притесняваш.
Re: Инвитро/ИКСИ - Качество на яйцеклетката!
« Отговор #7 -: Януари 05, 2009, 17:33:11 pm »
А това истина ли е, че времето за производството на яйцеклетките е около 3 месеца? :o
Как ще е 3 месеца като жената си е родена с определения брой яйцеклетки. Нещо не ми се връзва. Моля, обяснете ми.

и За мен това е ново...
Re: Инвитро/ИКСИ - Качество на яйцеклетката!
« Отговор #8 -: Януари 05, 2009, 17:33:58 pm »
gallardo какви са тези антрални фоликули,за първи път чувам за тях.
А иначе ще говоря с д-р Стаменов преди да започнем с оглед поликистозата и това високо ЛХ.И точно когато трябва да ми идва цикъла го няма никакъв,спрях Дуфастона в четвъртък и вече четвърти ден чакам ли чакам,а и нямам никакви признаци.
« Последна редакция: Януари 05, 2009, 17:39:20 pm от ninkata1 »

*
Re: Инвитро/ИКСИ - Качество на яйцеклетката!
« Отговор #9 -: Януари 05, 2009, 17:37:14 pm »
В зачатие някъде бях чела, сега ще потърся....някой беше направил аналог м/у яйцеклетките и сперматозоидите
*
Re: Инвитро/ИКСИ - Качество на яйцеклетката!
« Отговор #10 -: Януари 05, 2009, 17:44:03 pm »
Антралните фоликули са тези , които тръгват всеки цикул, преди да се оформи доминантен фоликул. Броя на антралните фоликули се определа 2-4 ден от началото на цикъла.
Ясно е, че жената се ражда с определен брой яйцеклетки, става въпрос, че 3 месеца е времето за генезата на яйцеклетката, сега ще потърся по-подробно. Разбира се, може и да не съм доразбрала
*
Re: Инвитро/ИКСИ - Качество на яйцеклетката!
« Отговор #11 -: Януари 05, 2009, 23:44:07 pm »
мисля че е важен сьщо и препарата. синтетичните са За предпочитане (гонал, пурегон, ОСОБЕНО при ПКЯ.

да, метформина има ефект САМО при инсулинова реЗистентност.

За храни или добавки, които да окаЗват влияние...това ми се вижда малко несериоЗно честно каЗано. лекарите поне са категорични, че няма врьЗка. а сьм питала поне 7-8 до тоЗи момент, kакто и двама ембриолоЗи.

@ нинката1, поговори с лекаря си За протокол с антагонисти, той се смята За най- подходящ при ПКЯ. сьщо така не се притеснявай предварително За ИЯР, ами пусни АМХ и помоли лекаря да провери броя на антралните фоликули. ако са над 10 няма какво да се притесняваш.


Здравей!И аз съм с поликистоза,от сряда запо4вам стимулация с Фостимон 75.Кои спадат към антагонисти? :oops:
Вчерашния ден е история!
Утрешния е мистерия!
Днешният е дар от Бога!

Re: Инвитро/ИКСИ - Качество на яйцеклетката!
« Отговор #12 -: Януари 06, 2009, 07:55:10 am »
Цитат
Антагонистите на гонадолиберина са съвсем нов клас медикаменти, които се прилагат също инжекционно, но само през последните пет дни на стимулацията. Такъв медикамент е рекомбинантния препарат Orgalutran. При неговото приложение се работи само по къс протокол, използва се естественото отделяне от хипофизата на ФСХ и по този начин се намалява общата доза ФСХ, например Puregon, използван за стимулацията.

Цитат
GnRH-антагонист протоколи:

два са основните протоколи, които въз основа на начина на приложение на GnRH антагониста се разделелят на: многократно дозиращ Lubeck протокол (GnRH антагонист се включва след 6-ти ден, с аплициране на доза от 0,25 mg/дневно); еднократно дозиращ French протокол (GnRH антагонист се включва в 8-9-ти ден, с еднократна апликация на доза от 3 mg).


Това открих съвсем набързо, но в темата за АРТ има доста материали.
Успех
*
Re: Инвитро/ИКСИ - Качество на яйцеклетката!
« Отговор #13 -: Януари 06, 2009, 08:51:00 am »
Танита,и мен ме вълнува същия проблем но мисля че няма как да се подобри качеството. Има все пак и при ИЯР останали качествени яйцеклетки но не се знае кога ще излезне такава. Цялостно подобряване състоянието на организма би могло да бъде благоприятно. Здравословно хранене с повече плодове и зеленчуци, риба, витамини, чела съм че пчелния прашец действа добре, също попаднах в един руски форум, че консумацията на тиква действало много добре за зреенето на яйцеклетките.Аз още нищо не съм правила от това но мисля да опитам. И най-важна според мен е психиката, да си спокойна и с положителна нагласа ама не съм открила рецептата как се постига това особено когато годините са в повече.
*
Re: Инвитро/ИКСИ - Качество на яйцеклетката!
« Отговор #14 -: Януари 06, 2009, 10:43:29 am »
Anelka, това за тиквата е интересно, не го знаех, благодаря за инфото!;-)
Момичета, а чели ли сте нещо за тези цитамини, много ги рекламират по руските сайтове, но незнам тука дали се продават изобщо?
*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Re: Инвитро/ИКСИ - Качество на яйцеклетката!
« Отговор #15 -: Януари 06, 2009, 14:29:09 pm »
...
Здравей!И аз съм с поликистоза,от сряда запо4вам стимулация с Фостимон 75.Кои спадат към антагонисти? :oops:

Цитротид, Оргалутран.

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
*
Re: Инвитро/ИКСИ - Качество на яйцеклетката!
« Отговор #16 -: Януари 06, 2009, 15:46:26 pm »
Мили момичета,
и мен много ме вълнува въпроса за качеството на яйцеклетките.

Ето какво ми изписа Д-р Тодорова за тях:Метформин/за инсулинова резистентност/,Билката "бабини зъби"-пие се по указание,а Д-р Стаменов ми изписа със същата цел хранителните добавки ДХЕА и Л-аргинин/купуват се от фитнес центровете/.Пия и Омега -3 мастни киселини и  се  старая да ям много сьомга.

На мен Д-р Тодорова ми обясни следното за действието на Метформина:той избутвал на повърхността на яйчника най-зрелите и качествени яйцеклетки, а при стимулация,ако не го пиеш често излизали на повърхността на яйчника незрели и некачествени яйцеклетки.Същото ми каза и за бабините зъби.
*
Re: Инвитро/ИКСИ - Качество на яйцеклетката!
« Отговор #17 -: Януари 06, 2009, 16:01:00 pm »
Andy_baby, а ти имаш ли инсулинова резистентност?
А бабините зъби как ги пиеш , колко време се пие, има ли значение по кое време на цикъла го започваш и може ли всеки да го пие?
А какво е това Л-аргинин, да не е Л-карнитин?
*
Re: Инвитро/ИКСИ - Качество на яйцеклетката!
« Отговор #18 -: Януари 06, 2009, 16:37:06 pm »
Танита 7,аз имам инсулинова резистентност,доказана с глюкозен тест.

Бабините зъби се пият по указание,написано е на гърба на хартиената обвивка, с която ги купуваш увити от аптеката-вариш 1 супена лъжица от тях в половин литър вода и като заврат-чакаш 5 минути и ги махаш.Сипваш течността в едно шише и си я пиеш всеки ден по няколко глътки независимо кой ден от цикъла ти е.Трябва да се пият поне 6 месеца за да подействат-това важи за всички билки.

ДХЕА и Л-аргинин са хранителни добавки, които се купувт от фитнес центровете и се пият по 1 капсула на ден сутрин след ядене.Л-карнитин е друго-него обаче не съм го пила.
Re: Инвитро/ИКСИ - Качество на яйцеклетката!
« Отговор #19 -: Януари 06, 2009, 16:53:37 pm »
А това истина ли е, че времето за производството на яйцеклетките е около 3 месеца? :o
Как ще е 3 месеца като жената си е родена с определения брой яйцеклетки. Нещо не ми се връзва. Моля, обяснете ми.
[/quote]Нарастването и зреенето на яйцеклетката трае около 120 дни.Ние се раждаме с 6 милиона яйцеклетки,но когато достигнем полова зрелост те са вече 200-300 хиляди,от които само около 500 узряват през живота ни.Около 40 годишна възраст имаме останали около 1000-1500.Тези факти са от книгата на д-р Стаменов "Надежда за дете"(много е интересна и полезна).А това,че около 4 месеца зрее една яйцеклетка не означава,че толкова време имаме "кухи" периоди.Нали затова Майката Природа ни е снабдила с толкова много яйцеклетки,за да може те да се редуват,едната докато расте в 30-ти ден,другата да е в 50-ти и т.н.,и да имаме възможност да се възпроизвеждаме.А някъде съм ела,че веднъж на всеки 12 или 13 цикъла имаме празен такъв,нямаме овулация.Това е правило за всички,а при нас може и повече от ведъж да нямаме Ову,щом имаме репродуктивни проблеми
Човек трябва да обича избрания начин на живот точно толкова,колкото претенции ще му предяви подир време;и аз го обичам