0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Л-Тироксин
« Отговор #320 -: Февруари 18, 2010, 13:30:33 pm »
Ами, за дозата- така разбрах от д-р Начев, а и днес като бях на кардиолог- за всеки случай, той също се учуди, че получавам сърцебиене от тази ниска доза Л-тироксин.Обясни ми,че вероятно е в следствие на сваляне на ТСХ-то.Стойностите на ТСХ са три различни-от три лаборатории с различни реферантни граници.Не ги е коментирал ендокринологът- то е ясно, че са високи и трябва да са под 2, а директно назначи лекарството.Не каза и за изчакване на процедура, тъй като тя няма да е по-рано от три месеца, а на 11 ще съм при него, за да види как вървят нещата с щитовидната жлеза и възела, който според него не налага оперативно отстраняване. Ако сте ходили при Емил Начев, имате ли представа дали мога да пусна сутринта изследване на ТСХ в Ендокринологията и по-късно-същия ден- да ме приеме лекарят за консултация, или е необходимо предишен ден да съм правила изследването?
*
Re: Л-Тироксин
« Отговор #321 -: Февруари 18, 2010, 22:40:09 pm »
Здравейте, момичета,

От утре и аз започвам Еутирокс 50мг. За съжаление ТСХ-то ми е доста високо 6,24 и док. категорично ми заяви, че с тези стойности бебе няма да стане. При мен това се повтаря, преди първата си бременност също бях с високо ТСХ, но не си спомням колко, поразрових се тук и намерих само контролното си изследване в 5-ти месец (когато и сме прекратили приема на Л-тироксина) и виждам, че е бил 2,587 т.е. все още твърде висок.
След две седмици ще пуснем отново изследване, за да прецезираме дозата.
Не знам какво да си мисля, явно първата ми и единствена за сега бременност все пак е започнала и протекла при ТСХ над нормите...

... И забравих да попитам - Можем ли да подпомогнем лечението с някакъв хранителен режим?
« Последна редакция: Февруари 18, 2010, 22:41:48 pm от Snegina »
Re: Л-Тироксин
« Отговор #322 -: Февруари 19, 2010, 22:50:46 pm »
Невиждам от какво се притесняваш. Пий си Еутирокса, в дозата която определите и всичко ще е наред. Моето ТСХ беше 7.80 свалих го до 1 -1,5 и забременях. ПОсле по време на бременността се вдигна на 2.5 което е нормално да се вдигне. Праих си контролни изселдвания всеки месец, контролирах си дозата, за няколко месеца даже и ги спрях. Но след като спрях да кърмя пак се вдигна на 6.0 и сега си ги пия пак като редувам дозите 50, 75мг. Не спазвам специален хранителен режим, и не знам да се влияе от тов. Просто се вслушвам в тялото си. Когато пула сърцебиене правя контрола и намлям или увеличавам малко дозата. Лятото винаги я намалям, защото от топлото пада ТСХ. Дано съм била полезна.
Успех!
*

    wild cat

  • ***
  • 404
  • Няма начин да няма начин!
Re: Л-Тироксин
« Отговор #323 -: Февруари 20, 2010, 10:21:52 am »
... И забравих да попитам - Можем ли да подпомогнем лечението с някакъв хранителен режим?
Док. ми каза, че няма такъв режим.  :? Но на мен ми забрани категорично приема на витамини съдържащи йод, както и почивката край морето, заради йодните изпарения...  :?
*
Re: Л-Тироксин
« Отговор #324 -: Февруари 20, 2010, 12:36:48 pm »
Благодаря, момичета!
Аз нямам притеснения, просто споделям, защото доколкото проследих постингите тук, останах с впечатлението, че и по време на брем. ТСХ трябва да е под 2, а при мен не е било така...
Голямата глупост от моя страна е, че след като родих повече така и не проверих състоянието на ЩЗ, а и в интерес на истината нямах и в момента нямам симптомите, които съм имала преди - така силното стягане в областта на гушата. А може би трябваше да обърна повече внимание на чупещите се нокти, сухата кожа, капещата коса, която напоследък започна и много да се омазнява (описах се ужасно, е не изглеждам толкова зле  :balk_128:).
 

То е ясно, Еутирокса ще бъде неизменно в дамската ми чанта, защото си чакам скоро второто чудо.
 ... а морето направо обожавам ...

Успех и на вас!
 :bighug:
*

    sonyas

  • ***
  • 224
  • Живота е хубав, защото е красив!
Re: Л-Тироксин
« Отговор #325 -: Февруари 20, 2010, 15:34:21 pm »
Здравейте момичета!
Извинявам се за въпроса, възможно ли е без да се приема Л-тироксин/Еутирокс ТСХ да падне, да се възстанови от самосебе си. Имам ТСХ - 4.72 / 0.34-5.6 / все още нямам назначено лечение, имам час за АГ за юни а той да ме изпрати на Ендокринолог /пак с чакане/  :(. Мога ли да го сваля с хранителен режим... Моля за съвет

Това, което прави живота интересен е възможността да осъществим мечтите си! Животът не се измерва по броя на вдишванията, а по миговете, които спират дъха ти.
*
Re: Л-Тироксин
« Отговор #326 -: Февруари 20, 2010, 16:12:28 pm »
Соня,

Както писаха и по-горе момичетата, няма друг лек.
Моят съвет е да посетиш ендокринолог и да не чакаш няколко месеца. Понякога след терапията с Еутирокс хормона влиза в норма много бързо.
При теб определено трябва да се свали.
Успех!
Re: Л-Тироксин
« Отговор #327 -: Февруари 20, 2010, 18:19:49 pm »
Здравейте момичета!
Извинявам се за въпроса, възможно ли е без да се приема Л-тироксин/Еутирокс ТСХ да падне, да се възстанови от самосебе си. Имам ТСХ - 4.72 / 0.34-5.6 / все още нямам назначено лечение, имам час за АГ за юни а той да ме изпрати на Ендокринолог /пак с чакане/  :(. Мога ли да го сваля с хранителен режим... Моля за съвет

Соня,
Незнам в коя лаборатория си правила изследването, но вече референтните стойости са променени (занижени т.е 0.27 - 4.20) така, че не се успокоявай че си в норма, не не си. Но...имаш възможност всичко да се промени и то по-бързо, ако не чакаш направления и други глупости, а да отидеш на платен преглед и да започнеш с Еутирокса. цената му е 3.40лв и стига за много дълго време. За съжаление не става да се коригира от самосебе си. Няма никакви странични реакции приема на този хормон, нито е килограмите нито за организма ти. Така, че смело напред и успех!!!
Re: Л-Тироксин
« Отговор #328 -: Февруари 21, 2010, 16:13:29 pm »
Моля, кажете ми, ниското кръвно свързано ли е с л-тироксина? От около 40 дена съм на доста сериозни дози - всеки ден по 50, а в събота и неделя по 75 (тоест, хапченце и половина).

А не ми се ще на своя глава да си изследвам ТSH, защото и безтуй всеки месец правя изследвания и прегледи за по стотина лева... Та ако някой е забелязал нещо странно при високи дози л-тироксин, да пише
Re: Л-Тироксин
« Отговор #329 -: Февруари 23, 2010, 22:16:44 pm »
Какво значи висока доза? Сериозни дози?!?!?
50 и 75 не е висока доза. Аз ги пия от няколко години и нямам проблем. Моя приятелка пък е на 100мг, така че "висока доза" е много относително. Всичко е индивидуално.
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Л-Тироксин
« Отговор #330 -: Февруари 24, 2010, 09:15:59 am »
Моля, кажете ми, ниското кръвно свързано ли е с л-тироксина? От около 40 дена съм на доста сериозни дози - всеки ден по 50, а в събота и неделя по 75 (тоест, хапченце и половина).

А не ми се ще на своя глава да си изследвам ТSH, защото и безтуй всеки месец правя изследвания и прегледи за по стотина лева... Та ако някой е забелязал нещо странно при високи дози л-тироксин, да пише
Аз  винаги съм била с ниско кръвно -отпреди да започна тироксина.Аз поне не съм забелязала дали  тироксина влияе.

ТСХ се повлиява именно след около 40 дневен прием на тироксин .Така че, щом вече са минали 40 дни ,не е лошо да го изследваш ,за да се види как реагираш на предписаната  доза.
А освен да го изследваш на своя глава ,аз друг вариант не виждам - то  и при консултация  с ендокринолог  ,той ще иска да види ТСХ .
Опитай  с направление  при ендокринолог и той да ти  назначи  изследването и да коментирате резултата.
Но имай впредвид ,че "кварталните " ендокринолози приемат референтните с-сти ,а това ,че при опити за  забременяване  ТСХ трябва да е под 2 ,някой даже не са го чували.


*
Re: Л-Тироксин
« Отговор #331 -: Март 05, 2010, 11:57:13 am »
Привет отново,

След две седмици прием на Еутирокс 50, ТСХ днес ми е 1,32 при старт от 6,24 8O
Струва ми се невероятно ... дали резултата се повлиявав от това, че преди пробата вече съм изпила дневната си дажба?
*

    Марина75

  • *****
  • 3039
  • Скоро и ние ще бъдем родители!Вярваме в това!
Re: Л-Тироксин
« Отговор #332 -: Март 05, 2010, 12:41:50 pm »
Снежи,не е трябвало да пиеш хапче преди да дадеш кръв,поне на мен така ме каза док.Повлиява се резултата.

 "Преживените трудности не определят живота ти, а те научават да бъдеш победител!"
*
Re: Л-Тироксин
« Отговор #333 -: Март 05, 2010, 12:53:07 pm »
Да, преди малко и аз се консултирах с док.
Така че ще повторя изследването, но... като ми свърши цикъла.

Така че, момичета, три важни правила за изследване на ТСХ:

1. Да не сте в цикъл, задължително в чист ден
2. Сутрин, на гладно, преди кафе
3. Преди прием на медикамент, ако вече е било назначено лечение
Re: Л-Тироксин
« Отговор #334 -: Март 08, 2010, 16:09:12 pm »
Днес си взех резултата от TSH-6.27-гадост. :x
А през Януари ми беше под нормата 0,043 и лекарката казада да спра Еутирокса.
Как да го вкарам бързо в норма- поне към 1 и нещо, за да мога най-после да започна и аз процедура, защото вече ме е срам от гинеколога - непрекъснато отлагаме заради този тъп хормон - ту нагоре, ту надолу... :x
През тази една седмица докато чаках резултата пих по 25 микрогами.
То се е видяло, че и този месец ще си мине ей така...  :x
Чувствам се гадно...
 :(
Re: Л-Тироксин
« Отговор #335 -: Март 08, 2010, 18:12:51 pm »
Днес си взех резултата от TSH-6.27-гадост. :x
А през Януари ми беше под нормата 0,043 и лекарката казада да спра Еутирокса.
Как да го вкарам бързо в норма- поне към 1 и нещо, за да мога най-после да започна и аз процедура, защото вече ме е срам от гинеколога - непрекъснато отлагаме заради този тъп хормон - ту нагоре, ту надолу... :x
През тази една седмица докато чаках резултата пих по 25 микрогами.
То се е видяло, че и този месец ще си мине ей така...  :x
Чувствам се гадно...
 :(

Увеличи си дозата за една седмица на 75мг. После редувай 50, 75. Мисля че до месец ще си в норми. Когато има проблем с ЩЖ не се почва и спира лекарството ей така. По скоро ще си контролираш дозите. Щом се е наложило да го пиеш значи имаш проблем с ЩЖ. Когато ми падне ТСХ намалям малко дозата, но не спирам медикамента изведнъж. Наложи ми се да го спра, като намалях дозата постепенно в рамките на месец.
Re: Л-Тироксин
« Отговор #336 -: Март 12, 2010, 13:27:57 pm »
Здравейте,
Искам да се допитам до вас за нещо. В началото на м.Януари TSH ми беше 3,575, след консултация с д-р Начев, каза ми че на ехографа всичко е нормално и след два месеца да изследвам пак TSH, ако не е паднал под 2, тъй като плануваме бременност, да започна да пия л-тироксин. Всички тези неща ми ги изписа на един лист, който е ходил при него знае как е... :D
Лошото, е че не мога да му разчета написаното сега. Знаете ли при такива стойности за да се намали под 2, каква доза от това лекарство се пие.
Нищо не мога да му разчета, а за жалост не мога да ида на преглед този месец при него.
И по принцип тази стойност пречи на забременяването по принцип или пречи на износването на плода.

*
Re: Л-Тироксин
« Отговор #337 -: Март 12, 2010, 21:19:47 pm »
И по принцип тази стойност пречи на забременяването по принцип или пречи на износването на плода.


Здравей!
Пречи на износването. Но твоето ТСХ не е много високо, така че не се притеснявай.
Аз забременях с ТСХ - 7.45. Смъкнахме го за около 40 дни под 1. Родих здраво момченце.
Дозата само лекар може да ти я определи. Непременно се обади на д-р Начев и говори с него.
И му се довери! :))) Той е прекрасен специалист.
Успех!
Re: Л-Тироксин
« Отговор #338 -: Март 12, 2010, 22:00:46 pm »
Днес бях на консултация при д-р Начев.Написа и на мен 1 лист,но аз успоредно с него си записвах.Не можеш сама да си определяш дозата .Имам му телефона .По-добре му се обади.Пиши ми на лични.
*
Re: Л-Тироксин
« Отговор #339 -: Март 13, 2010, 10:07:35 am »
Къртиче,
При мен за две седмици смъкнах от 6,24 на 1,32. Тъй като бях направила изследването неправилно след приема на Еутирокса, една седмица по-късно направих контрола и беше 1,39.
Ще се справиш бързо!
Вероятно при намалена функция на ЩЖ, трябва винаги да се приема Еутирокс, като се варира с дозата според контролните стойности. Поне така аз разбирам, четейки листовката - буквално си пише "до живот".