0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Л-Тироксин
« Отговор #300 -: Януари 24, 2010, 18:01:54 pm »
Мерси, Рокси. И аз започнах на 8ми септември с ТСХ 5.0 и дневна доза от 25 микрограма, но засега хормонът се държи около 4.

Решила съм да спра дневния мултивитамин, защото съдържа йод - може пък това да ми е проблемът.

Ще падне, просто в началото е била по-висока стойността. Разбира се, ако бързаш за процедура е кофти, въпреки че аз направих ИКСИ точно, когато ТСХ ми беше 3,6. Е, не беше успешно, но докторът ми каза, че в никакъв случай неуспехът не е бил свързан с този хормон. Не знам дали наистина е така. Просто споделям опит.

Да, и една лека поправка, че това, което съм написала в предишния си пост са 25 микрограма Л-тироксин/половин хапче/, а не 25 милиграма  :wink:.
Re: Л-Тироксин
« Отговор #301 -: Януари 29, 2010, 15:58:46 pm »
Здравейте,
наскоро и аз се сблъсках с тази болест Хашимото и се наложи да пия Л-тироксин. Докторката ми каза, че трябва да стигна до 100 мг, но започнах с 25 и ми беше зле. Прочетох листовката и симптомите ми отговаряха на предозиране. Съответно намалих дозата на 12-13 мг и така 1 седмица. Бях добре и покачих повторно на 25 , но пак ми се гади, лошо ми е, сърцебиене и т.н.
Също така от болестта имам отоци по лицето е най-видимо в главата (то и заради тези отоци разбрах и че имам проблеми с щитовидната). След колко време от приемането на лекарството би трябвало да изчезнат тези отоци?
А пропуснах и да дам резултатите от направените ми изследвания:
TSH >100                             
T4 4.6                             
MAT 229   

Някой имал ли е този проблем и как се е преборил с него.
Благодаря
*

    Nataly*

  • *****
  • 2785
  • Няма несбъднати мечти. Има изоставени желания!
Re: Л-Тироксин
« Отговор #302 -: Януари 29, 2010, 17:51:09 pm »
Здравейте,
наскоро и аз се сблъсках с тази болест Хашимото и се наложи да пия Л-тироксин. Докторката ми каза, че трябва да стигна до 100 мг, но започнах с 25 и ми беше зле. Прочетох листовката и симптомите ми отговаряха на предозиране. Съответно намалих дозата на 12-13 мг и така 1 седмица. Бях добре и покачих повторно на 25 , но пак ми се гади, лошо ми е, сърцебиене и т.н.
Също така от болестта имам отоци по лицето е най-видимо в главата (то и заради тези отоци разбрах и че имам проблеми с щитовидната). След колко време от приемането на лекарството би трябвало да изчезнат тези отоци?
А пропуснах и да дам резултатите от направените ми изследвания:
TSH >100                             
T4 4.6                             
MAT 229   

Някой имал ли е този проблем и как се е преборил с него.
Благодаря

ТСХ-то ти е повече от 100? 8O
Re: Л-Тироксин
« Отговор #303 -: Февруари 01, 2010, 09:18:35 am »
Здравейте,
наскоро и аз се сблъсках с тази болест Хашимото и се наложи да пия Л-тироксин. Докторката ми каза, че трябва да стигна до 100 мг, но започнах с 25 и ми беше зле. Прочетох листовката и симптомите ми отговаряха на предозиране. Съответно намалих дозата на 12-13 мг и така 1 седмица. Бях добре и покачих повторно на 25 , но пак ми се гади, лошо ми е, сърцебиене и т.н.
Също така от болестта имам отоци по лицето е най-видимо в главата (то и заради тези отоци разбрах и че имам проблеми с щитовидната). След колко време от приемането на лекарството би трябвало да изчезнат тези отоци?
А пропуснах и да дам резултатите от направените ми изследвания:
TSH >100                             
T4 4.6                             
MAT 229   

Някой имал ли е този проблем и как се е преборил с него.
Благодаря

ТСХ-то ти е повече от 100? 8O
Да и на мен ми се струва много :(
*

    Nataly*

  • *****
  • 2785
  • Няма несбъднати мечти. Има изоставени желания!
Re: Л-Тироксин
« Отговор #304 -: Февруари 01, 2010, 14:33:52 pm »
Защо не повториш изследването? Често се получават лабораторни грешки.
Re: Л-Тироксин
« Отговор #305 -: Февруари 02, 2010, 17:27:32 pm »
Защо не повториш изследването? Често се получават лабораторни грешки.
Повторих изследванията и като се отчете че 12 дни съм вече на л-Тироксин резултатите са:
FT4   7.54
TSH  90.51

Което показва, че предните изследвания са вярни :(
И колко ли време ще ми е нужно да ги вкарам в нормата не знам :(
*
Re: Л-Тироксин
« Отговор #306 -: Февруари 02, 2010, 17:51:17 pm »
ТСХ-то е високо и това обяснява симптомите ти. Малко вероятно е 25 микрограма левотироксин да ти ги причинява. Дори съм изненадана, че си започнала с най-ниската възможна доза. Нужно е да го пиеш, за да вкараш хормона в граници. И непременно се консултирай с добър ендокринолог.
*

    Nataly*

  • *****
  • 2785
  • Няма несбъднати мечти. Има изоставени желания!
Re: Л-Тироксин
« Отговор #307 -: Февруари 02, 2010, 22:50:55 pm »
Така е. Цигуларче е права. Трябва ти добър ендокринолог.
Колко време ще си на тази ниска доза? Моето ТСХ беше 4.78 и приемам по 75мг на ден, за да го държа под 2. Станно е, че ти си на толкова ниски дози.
Re: Л-Тироксин
« Отговор #308 -: Февруари 03, 2010, 12:27:10 pm »
Здравейте всички!

Въпросът ми е следният - след 4-дневен прием на Л-тироксин от 50 микрограма веднъж на ден, TSH ми падна от 4.15 на 3.15. Изследването реално го пуснах 24 часа след последния прием, тъй като го пия сутрин, а тази сутрин не бях взимала преди даването на кръв. Интересно ми е какво да очаквам - дали стойностите ще продължават да падат с течение на приема, или ще ми бъде увеличена дозата?

Бременна съм и се целим в стойност под 2. Естествено, не очаквам от вас да ми назначите лечение, имам уговорка с д-р Тодорова да й пиша и тя ще ми каже какво да предприема, но тъй като май не се чувствам много добре от лекарството ми е малко притеснено как ли ще се почувствам при евентуално качване на дозата.

А и още нещо - тя ми изписа и Лимфомиозот и аптекарката го разчете като 5 капки веднъж дневно, но на листовката пише доста по-висока обичайна доза. Май и за това трябва да изгубя малко време на д-р Т., а? Може би е станала грешка в аптеката, вие по колко капки пиете?

Мерси и лек ден
Re: Л-Тироксин
« Отговор #309 -: Февруари 03, 2010, 13:29:07 pm »
Защо не повториш изследването? Често се получават лабораторни грешки.
Повторих изследванията и като се отчете че 12 дни съм вече на л-Тироксин резултатите са:
FT4   7.54
TSH  90.51

Което показва, че предните изследвания са вярни :(
И колко ли време ще ми е нужно да ги вкарам в нормата не знам :(

При тези стойности е много ниска дозата от 25мг. При мен при ТСХ 7.80 започнах с доза 75мг, НО... имаше поетапен прием на медикамента. Два дни по 25мг после другите два по 50мг и така до достигането на 75мг за да може организма да свикне, а не веднага поставената доза.
Потърси друг консулт за всеки случай!
Re: Л-Тироксин
« Отговор #310 -: Февруари 03, 2010, 16:30:10 pm »
Защо не повториш изследването? Често се получават лабораторни грешки.
Повторих изследванията и като се отчете че 12 дни съм вече на л-Тироксин резултатите са:
FT4   7.54
TSH  90.51

Което показва, че предните изследвания са вярни :(
И колко ли време ще ми е нужно да ги вкарам в нормата не знам :(

При тези стойности е много ниска дозата от 25мг. При мен при ТСХ 7.80 започнах с доза 75мг, НО... имаше поетапен прием на медикамента. Два дни по 25мг после другите два по 50мг и така до достигането на 75мг за да може организма да свикне, а не веднага поставената доза.
Потърси друг консулт за всеки случай!
Аз по горе съм написала, че докторката ми каза, че трябва да стигна до 100 мг, но започнах с 25 и ми беше зле. Прочетох листовката и симптомите ми отговаряха на предозиране. Съответно намалих дозата на 12-13 мг. Бях добре и покачих повторно на 25 , но пак ми се гади, лошо ми е, сърцебиене и т.н. Вече съм даже на 50 мг. и пак първите дни ми е лошо гади ми се.
Питам това нормално ли е?

*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Л-Тироксин
« Отговор #311 -: Февруари 03, 2010, 16:32:07 pm »
[Повторих изследванията и като се отчете че 12 дни съм вече на л-Тироксин резултатите са:
FT4   7.54
TSH  90.51

DIDKA77, би ли споделила  референтните с-сти  , мерните единици и ако не е тайна -в коя лаборатория  са правени ?И аз първоначално  като другите момичета мислех ,че е  грешка.Такава с-ст  не съм срещала досега  :? и направо съм  учудена.
При мен от тироксина не съм забелязала да ми се гади ,даже и при доза 75.

bonniem ,на мен лимфомиозота ми е изписван  3* 10 капки / предполагам знаеш -преди храна / ,но твоята доза може да е  друга.Така че по -добре попитай д-р Тодорова.
Иначе  след 4 дни  прием  е твърде малък период  от време ,за да правиш изследването  на ТСХ наново  или така ти каза д-р Тодорова  ли ?В една и съща лабборатория  ли е.


Re: Л-Тироксин
« Отговор #312 -: Февруари 03, 2010, 16:42:17 pm »
[Повторих изследванията и като се отчете че 12 дни съм вече на л-Тироксин резултатите са:
FT4   7.54
TSH  90.51

DIDKA77, би ли споделила  референтните с-сти  , мерните единици и ако не е тайна -в коя лаборатория  са правени ?И аз първоначално  като другите момичета мислех ,че е  грешка.Такава с-ст  не съм срещала досега  :? и направо съм  учудена.
При мен от тироксина не съм забелязала да ми се гади ,даже и при доза 75.

bonniem ,на мен лимфомиозота ми е изписван  3* 10 капки / предполагам знаеш -преди храна / ,но твоята доза може да е  друга.Така че по -добре попитай д-р Тодорова.
Иначе  след 4 дни  прием  е твърде малък период  от време ,за да правиш изследването  на ТСХ наново  или така ти каза д-р Тодорова  ли ?В една и съща лабборатория  ли е.
   FT 4    7.54 pmol/l    11.00 - 22.60
   TSH    90.510mIU/l    0.35 - 5.00
Лабораторията е Цибалаб.
То аз като чета листовката на лекарството отговаряше на предозиране и затова започнах да покачвам с 1/4 от 50 мг и в този случай пак първите 2 дни ми се гади и повръщам :(
Re: Л-Тироксин
« Отговор #313 -: Февруари 03, 2010, 16:55:15 pm »
[Повторих изследванията и като се отчете че 12 дни съм вече на л-Тироксин резултатите са:
FT4   7.54
TSH  90.51

DIDKA77, би ли споделила  референтните с-сти  , мерните единици и ако не е тайна -в коя лаборатория  са правени ?И аз първоначално  като другите момичета мислех ,че е  грешка.Такава с-ст  не съм срещала досега  :? и направо съм  учудена.
При мен от тироксина не съм забелязала да ми се гади ,даже и при доза 75.

bonniem ,на мен лимфомиозота ми е изписван  3* 10 капки / предполагам знаеш -преди храна / ,но твоята доза може да е  друга.Така че по -добре попитай д-р Тодорова.
Иначе  след 4 дни  прием  е твърде малък период  от време ,за да правиш изследването  на ТСХ наново  или така ти каза д-р Тодорова  ли ?В една и съща лабборатория  ли е.

Нимика, да, д-р Тодорова ми каза да изследвам веднага, вероятно причината е, че не живея в момента в БГ и само за малко съм сии дошла. И да, повторих в същата лаборатория. Аз за пръв път се сблъсквам с лечение на щитовидната си жлеза и затова съм толкова ненаясно с нещата. Значи да разбирам ли, че тя примерно е търсела начална реакция на организма и мога да очаквам при същата доза още да пада хормонът? Така ли работят нещата? Писах й, дано скоро отговори, но дотогава ще се радвам на вашите отговори.
*
Re: Л-Тироксин
« Отговор #314 -: Февруари 03, 2010, 19:16:28 pm »
То аз като чета листовката на лекарството отговаряше на предозиране и затова започнах да покачвам с 1/4 от 50 мг и в този случай пак първите 2 дни ми се гади и повръщам :(

Редно е ендокринолог да отсъди с каква доза да продължиш.

Хрумва ми само, че ако пиеш генерична форма на левотироксин, можеш да опиташ с оригиналната марка - май че е Euthyrox в България.

Американската асоциация на ендокринолозите е официално против заместването на оригиналната марка с генерични форми поради съображения за терапевтични разлики. На практика масово се предписва предимно марката Synthroid, въпреки, че има и по-евтини генерични варианти. Просто има медикаментозни терапии, при които аргументът е обоснован клинично и не се диктува от търговски интереси.
Re: Л-Тироксин
« Отговор #315 -: Февруари 03, 2010, 20:47:47 pm »
Аз приемам от самото начало Euthyrox. Много сън доволна от медикамента, нямам странични ефекти. Единствено си коригирам дозата ако получа сърцебиене. Тогава си пускам контролни изседвания и от там или намалям или увеличавам дозата. А... и лятото в големите жеги, задължи телно си намалям дозата. Просто се вслушвам в тялото си :) и естествено имам напътствия от лекаря си, при определени резултати и състояния как да действам. На контролни прегледи ходя на 3 или 6 месеца. По време на бременността задължително до края на първия месез после всеки триместър.

Стана много дълъг пост, за което се извинявам. :)
*
Re: Л-Тироксин
« Отговор #316 -: Февруари 04, 2010, 23:27:39 pm »
Момичета на Euthyrox 75 съм от много години. Тироид на Хашимото. От няколко дни изпитвам болки в областта на щитовидната жлеза и доста е подута, избиха ми и някакви пъпки в областта на шията. Боли и като преглъщам. Имали сте такива проблеми. Аз се боря с тази болест от 1998год. и до сега не съм изпитвала такава болка, за зимата трябваше да увелича дозата до 100, но не мога да я понасям - изпотяване, сърцебиен, умора и така нататъка, затова си пия по 75, но тази зима се появи този проблем. След неуспешно ИКСИ съм, в следствие на което ми спря цикъла и ве4е 3 месеца дори с лекарства като Дуфастон не могат да го предизвикат.
*
Re: Л-Тироксин
« Отговор #317 -: Февруари 04, 2010, 23:54:15 pm »
Момичета на Euthyrox 75 съм от много години. Тироид на Хашимото. От няколко дни изпитвам болки в областта на щитовидната жлеза и доста е подута, избиха ми и някакви пъпки в областта на шията. Боли и като преглъщам. Имали сте такива проблеми. Аз се боря с тази болест от 1998год. и до сега не съм изпитвала такава болка, за зимата трябваше да увелича дозата до 100, но не мога да я понасям - изпотяване, сърцебиен, умора и така нататъка, затова си пия по 75, но тази зима се появи този проблем. След неуспешно ИКСИ съм, в следствие на което ми спря цикъла и ве4е 3 месеца дори с лекарства като Дуфастон не могат да го предизвикат.

Непременно ехографски преглед на щитовидната жлеза и консултация с ендокринолог. Ако се наложи, и биопсия. Миналото лято ми откриха два малки възела и се скъсаха да ме питат боли ли ме мястото и преглъщам ли трудно.  Дано установите проблема!
Re: Л-Тироксин
« Отговор #318 -: Февруари 18, 2010, 05:56:56 am »
Момичета, нова съм в пиенето на Л-тироксина - доза-0.25 :D Имам студен възел и начален стадий на Хашимото. ТСХ е в границите 3.56-4.6. ТАТ и МАТ са в норма. Предстои ми инвитро. На 10 ден след приема на лекарството започна едно сърцебиене и нарушение на месечния цикъл - два пъти за месец.Кажете нормално ли е според вас?Означават ли тези симптоми намаляване на дозата?Че тя нали си е и минимална? :wink:
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Л-Тироксин
« Отговор #319 -: Февруари 18, 2010, 10:22:30 am »
vaiana,дозата може и да е по- малка -защо 25 да е минималната?Може да се пие през ден   , а пък Еутирокса от 75  много удобно се чупи на 4 части -варианти много ...

Прочетох ,че си ходила при д-р Начев  - той как коментира тези с-сти  на ТСХ  3.5-4.6 ? Предполагам  ти е казал да изчакате с процедурата  ,докато ТСХ влезе в норма -ударното сваляне не е за препоръчване.
За студения възел  ,аз не  мога да коментирам  нищо ,защото  не съм компетентна.

Най -добре се консултирай с  д-ра  за оплакванията и  го питаш  да намалиш ли дозата  ?