0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: От 2009г - до 3 безплатни опита инвитро?!?!
« Отговор #60 -: Август 05, 2008, 12:16:10 pm »
мисля си за това веднъж като сме били одобрени от здравната каса сега ще може ли да кандидатстваме пак
*
Re: От 2009г - до 3 безплатни опита инвитро?!?!
« Отговор #61 -: Август 05, 2008, 12:22:00 pm »
мисля си за това веднъж като сме били одобрени от здравната каса сега ще може ли да кандидатстваме пак
Не би трябвало да има проблем.
Re: От 2009г - до 3 безплатни опита инвитро?!?!
« Отговор #62 -: Август 05, 2008, 12:23:01 pm »
Пък ако го направят и за всички нуждаещи се, а не само до 40 години....
Или да се възползвам от идеята на БСП за увеличение на пенсиите, че те май на там ме бутат
:? :D
Re: От 2009г - до 3 безплатни опита инвитро?!?!
« Отговор #63 -: Август 05, 2008, 12:32:22 pm »
Днес вече всичко звучи категорично, мисля че можем да се зарадваме истински!

Държавата поема ”ин витро” бебетата
04 август 2008 / News.dir.bg
100 млн. лева ще бъдат отпуснати от бюджетния излишък, за да започне изпълнението на Националната програма "Ин витро".
Това е било решено на заседанието на Съвета на тройната коалиция в Банско и е одобрено от Министерството на здравеопазването, съобщи зам.-председателят на Здравната комисия в парламента Антония Първанова, цитирана от БТА. Предложението е на НДСВ и включва държавата да поема три опита за "ин витро”.
За 2009 г. ще бъде разработена национална програма „Ин витро” и по този начин манипулацията няма да бъде финансирана по клинична пътека, както е в момента, а от Министерство на здравеопазването, обяви Първанова. Броят на безплодните двойки, които очакват бебе "ин витро" в България са около 270 хиляди. Антония Първанова изрази надежда, че първите параметри на програмата ще могат да бъдат обявени на 15 август.
В сряда работна група ще започне очертаването на параметрите на програмата, както и ще бъдат уточнени критериите за клиниките, които ще се възползват от нея.
"Ще използваме и международни критерии. Дали ще се спрем на 40% успеваемост или 30% зависи от възможностите, които имаме към момента. В никакъв случай парите не трябва да се дават на клиники, които имат успеваемост от 5-10%, защото това ще бъде неефективно изразходване на обществения ресурс и твърде рисково за семействата, посочи Първанова. По думите й в момента има 15 регистрирани клиники у нас, но не се ангажира колко от тях ще останат след прецизирането им. В тези заведения хората ще могат да получат пълна и компетентна консултация за възможностите си още преди "ин витро", което е "висшият пилотаж" и най-тежката процедура, когато всичко друго вече не работи, посочи Антония Първанова.
Първанова отправи приветствие към участниците в обществен симпозиум в София, на който бяха дискутирани успешните модели за справяне с демографската ситуация у нас. Форумът се се организира от фондация "Искам бебе". В него участва и семейството на Луиз Браун, 30-годишната англичанка, която е първото в света родено "ин витро" бебе.


*
Re: От 2009г - до 3 безплатни опита инвитро?!?!
« Отговор #64 -: Август 05, 2008, 12:46:20 pm »
Днес вече всичко звучи категорично, мисля че можем да се зарадваме истински!

Държавата поема ”ин витро” бебетата
Току-що ставам и това е първото нещо което виждам!Днес деня ще е хубав!Много съм щастлива.Само дано наистина да стане факт за колкото се може повече хора,а не да го направят непокриваем норматив.

Re: От 2009г - до 3 безплатни опита инвитро?!?!
« Отговор #65 -: Август 05, 2008, 12:50:43 pm »
Не я обичам тази дума - "Дано". Означава, че не всичко зависи от теб и трябва да се примиряваме (в случая) с властимащите. Но това ще бъде от огромна полза за тях, ако го приемат де. А ние всички знаем, че те знаят как да извличат полза и да се възползват. Така, че  - стига с това дано, то си е направо сигурно. Че нали винаги има излишъци в края на годината?! Какво пречи да помогнат на наистина нуждаещите се. И все пак това е за бъдещото поколение. Так, че не се съмнявайте.
*
Re: От 2009г - до 3 безплатни опита инвитро?!?!
« Отговор #66 -: Август 05, 2008, 13:56:20 pm »
Честито, момичета! Дано наистина всичко се увенчае с успех по-бързо! Дано повечето от вас успеят още с първия опит!
П.П. До скоро се проклинах, че съм се родила в България, а сега, че не съм се родила поне с година по-късно!  :(

*

    audifen

  • **
  • 99
  • Обичам да обичам!
Re: От 2009г - до 3 безплатни опита инвитро?!?!
« Отговор #67 -: Август 05, 2008, 14:15:03 pm »
Много се зарадвахме с мъжът ми, дори не повярвахме на ушите си, но си мисля че не биха имали наглостта управляващите да направят това съобщение чрез медиите и после да се измъкнат - все пак 270 000 сме! Що се отнася до приближаващите избори и политическите сметки, ами няма пролбем всички сме големи хора и знаем, че безплатен обяд няма.
...и така изпълнена с оптимизъм и огромна благодарност към всички организации спомогнали и осъществяващи тази идея снощи спах наистина много спокойно ... абе почувствах се щастлива!
Аз съм планирана за първия опит инвитро за м. септември, но сякаш все още тогава няма да има финансиране, но ако трябва ще изчакам, което никак не ми си иска след толкова години надежди.
А на този тъп коментар и други подобни, просто не обръщайте внимание. В държавата ни има толкова нуждаещи се групи от хора, че за която и да бъдат предвидени средства все ще има нагледци които да се изказват злобно и негативно.
Re: От 2009г - до 3 безплатни опита инвитро?!?!
« Отговор #68 -: Август 05, 2008, 14:31:39 pm »
Здравейте дано това стане защото ние вече сме се ориентирали към инвитро след 5 неуспешни инсеминации сега ще пробваме още една инсеминация и ако нестане ще се насочим към инвитро но се надявам този път да е усшехна инсеминацията. :bighug:


Силно вярвам, че и нашите мечти ще станат реалност.
*
Re: От 2009г - до 3 безплатни опита инвитро?!?!
« Отговор #69 -: Август 05, 2008, 14:48:27 pm »
Никъде не прочетох да пише , че е само до 40 години... Дали има някаква надежда да няма възрастово ограничение?
*

    audifen

  • **
  • 99
  • Обичам да обичам!
Re: От 2009г - до 3 безплатни опита инвитро?!?!
« Отговор #70 -: Август 05, 2008, 15:02:31 pm »
Аз снощи в новините по национлата телевизия ясно чух, че програмата ще обхваща всички нуждаещи се двойки които подлежат на инвитро процедура или лечение - не запомних точно израза, но не казаха нищо за възраст, доходи или семейно положение. Това сигурно ще стане ясно когато стартира програмата, със сигурност ще има критерии, но да се молим да не са в ущърб на много хора.
*

    ultra

  • Анна Зашева
  • *
  • 7291
Re: От 2009г - до 3 безплатни опита инвитро?!?!
« Отговор #71 -: Август 05, 2008, 15:26:52 pm »
Бяхме вчера с Мели на събитието и изслушахме внимателно всички, които имаха какво да кажат по въпроса.
Все още нищо не е решено, демонстрира се желание за свикване на комисия, която ще разгледа предложението и евентуално до средата на август ще има насоки за действие. Явно медиите пак са избързали и са представили предложението като факт. Представителите на медиите и фармацевтите бяха по-многобройни от държавниците :?
Г-жа Първанова повтори същото, което каза и в началото на годината. Дали този път наистина ще има резултат?
Моите опасения са в две посоки:
- предложението няма да бъде прието или ще бъде в доста по-орязан вариант (обсъждаха се вчера евентуални ограничения до 35 години, избор от няколко клиники само, изискване за достатъчно голям процент самоучастие от страна на двойките, за да няма злоупотреби, разделяне на бедни и богати и т.н.)
- по-голямото ми опасение обаче е, че дори предложението да се приеме под някаква форма, то ще е последното нещо, което можем да очакваме за години напред. Никой няма да обърне внимание на настояването ни за Национална стратегия за борба със стерилитета, включваща профилактика, превенция, стандарт по АГ и андрология, включване на допълнителни изследвания към пътеките, кабинети по стерилитет и репродуктивно здраве и т.н. Сещате се за какво говоря. Ще ни казват - получихте си трите опита, какво искате повече! И всички ще са принудени да се възползват от инвитро процедурите, дори заболяването им да е в по-лека форма. Все пак не всичките 270 000 двойки се нуждаят от инвитро! АРТ не са панацея, макар и да са единствен шанс за част от пишещите тук.
Не е хубаво, когато се работи на парче. Проблемът е прекалено мащабен, но за политиците е по-удобно да развяват 3 безплатни опита в програмите си. За инвитро клиниките и фармацевтите също е удобна ситуацията.
Само пациентите могат да пострадат, ако проблемът не се огледа от всички страни.
Не казвам, че не трябва да ги има трите опита. Напротив! Притеснявам се да не решат, че инвитрото е панацея и решава проблемите на всички двойки със стерилитет.


“Experience is the name every one gives to their mistakes.” Oscar Wilde
*
Re: От 2009г - до 3 безплатни опита инвитро?!?!
« Отговор #72 -: Август 05, 2008, 17:52:05 pm »
Ох, Ани, дано не се окажеш права за някои от нещата...  :(
Ми то едва ли може да се надяваме да се случи нещо хубаво в родината ни... май рано се зарадвахме...
П.П. Все пак стискам палци да се появят повече разумни хора и да се стигне до приемливо решение за поне 3 безплатни ин витро опита!

*
Re: От 2009г - до 3 безплатни опита инвитро?!?!
« Отговор #73 -: Август 05, 2008, 20:10:47 pm »
Моите опасения са в две посоки:
- предложението няма да бъде прието или ще бъде в доста по-орязан вариант (обсъждаха се вчера евентуални ограничения до 35 години, избор от няколко клиники само, изискване за достатъчно голям процент самоучастие от страна на двойките, за да няма злоупотреби, разделяне на бедни и богати и т.н.)
Е, това вече е ...  8O :( 8O
Ами аз се чудя, що не вземат тези наши управници да приемат един такъв закон н-р - раждане на първо дете - от 20 до 25 години, раждане на второ дете - от 25 до 30???  Кариера, учене и други такива екстри, ако желаете - за сметка на някое от ражданията! 
П.П. Опс, няма да стане работата със закона, на малцинството(особено едното, което може и мнозинство да стане) просто няма начин да се успее да се обясни как да стоят вързани и да не правят секс и бебета до 20 годишна възраст!

*
Re: От 2009г - до 3 безплатни опита инвитро?!?!
« Отговор #74 -: Август 05, 2008, 21:13:00 pm »
Как само до 35 г.? Това би било безумие. Дано не го приемат с тази възрастова граница, че ще е голяма дискриминация!

*

    Tamara

  • *****
  • 1662
  • Ако спориш с идиот, вероятно същото прави и той.
Re: От 2009г - до 3 безплатни опита инвитро?!?!
« Отговор #75 -: Август 05, 2008, 22:48:17 pm »
Ами аз се чудя, що не вземат тези наши управници да приемат един такъв закон н-р - раждане на първо дете - от 20 до 25 години, раждане на второ дете - от 25 до 30???  Кариера, учене и други такива екстри, ако желаете - за сметка на някое от ражданията! 
Така е - всичко трябва да планирано. Ако можеш да си планираш всички скъпоструващи лечения, за да знаят как те да си планират бюджета ще е много добре. Сега всеки си се разболява, когато си иска, а те трябва да чакат края на годината, за да разберат с какви пари и за какво разполагат.

Моите опасения са в две посоки:
- предложението няма да бъде прието или ще бъде в доста по-орязан вариант (обсъждаха се вчера евентуални ограничения до 35 години, избор от няколко клиники само, изискване за достатъчно голям процент самоучастие от страна на двойките, за да няма злоупотреби, разделяне на бедни и богати и т.н.)
Те явно нямат доверие на лекарите. Да се бяха запитали защо е така. Дали причината не е някъде в тях. Явно "има нещо гнило в Дания". Ама тя е далече.
№1 - 18 г.
№2 - 13 г.
*
Re: От 2009г - до 3 безплатни опита инвитро?!?!
« Отговор #76 -: Август 05, 2008, 23:25:41 pm »
Ох, ultra, ultra ... толкова някак реалистично ми звучиш... (Напълно съм съгласна с теб)

Не искам да има ограничения! Нито за възраст - защото не е честно, откога има арт в България и започна да се работи... до преди 4 години какво се знаеше...
Не искам да има и други ограничения - за тези, които забременяват, но правят аборт след аборт; и за тези, които вече имат едно дете и се опитват да имат още...
В края на краищата в тази държава колко българи останахме, вярно след 50 години ще сме само 50% от общото население, ако не и по-малко... Ама кой да мисли - важното е пари за коли да има и да си уреждат хората сделките...
Особеност на огъня е, че гори независимо от посоката на вятъра!
*
Re: От 2009г - до 3 безплатни опита инвитро?!?!
« Отговор #77 -: Август 06, 2008, 09:18:04 am »
Аз пък правя друга сметка- 100 000 000  лв са достатъчни за поемане на 1 опит за 20 000 двойки.Нещо математиката ми за 3 опита не излиза...Но нека първо го приемат, да си кажат условията и тогава да коментираме.Все пак ще е пълен абсурд ограничението до 35 годишна възраст...
Re: От 2009г - до 3 безплатни опита инвитро?!?!
« Отговор #78 -: Август 06, 2008, 10:12:51 am »
Спокойно момичета, не вярвам да има ограничения, защото ще бъдат веднага обвинени и съдени за възрастова дискриминация. Не съм гледала новините,където е казано това но това е някаква журналистическа недомислица според мен отново. Нали се сещате, че всеки един може да подаде жалба и да бъдат осъдени за дискриманация. Те за рекламата на бирата успяха да ги осъдят преди година-две, а това е още по-сериозно нещо, а и няма основания да се ограничава над 35 години , да не би да са имали предвид 45 фодини все пак, защото иначе как ще го формулират ми е интерсно?!  :eggsperm:


Когато искаш, намираш начин, когато не искаш, намираш оправдание
*

    Eti76

  • ***
  • 158
  • Координатор на Фондация Искам бебе за Пловдив
Re: От 2009г - до 3 безплатни опита инвитро?!?!
« Отговор #79 -: Август 06, 2008, 14:09:15 pm »
Здравейте на всички!
Снощи късно си идвам от София от рождения ден на Луиз Браун и не се стърпях да видя какво се пише и коментира тук...
Та аз, също бях на този обществен симпозиум, даже имах удоволствието да се изкажа!!! Вече няколко пъти присъствам на такива конференции и все пак е напредък факта, че беше дадена думата и на някой, който е потърпевш и наистина живее с този проблем. Омръзна ми да слушам разни хора, които обсъждат нашите проблеми, ама хал-хабер си нямат от тях (говоря за политиците, които си чешат езиците насам-натам).
Та така, получих личните поздравления от доста хора - пациенти, политици, гинеколози и т.н. и всички твърдяха, че моето емоционално и изстрадано изказване ги е разчувствало и жегнало...
Дали това е така, не е толкова важно. Важното е, че обещанията звучат все по-конкретно и по-високо (в сравнение с тези, дадени през март, сега са мноооого по-конкретни и ясни). Така че, дори и да има трудности по пътя на реализация на тази идея, важното за нас е, че все пак се започна някакво развитие на нещата. По-добре да се зарадваме малко и да се борим още по-активно да ни чуят, вместо да се оплакваме и да се предаваме на негативизма. Има воля според мен и дори реална вероятност, това да се случи...
Сега ще поумуват как, колко, на кой и т.н. да дадат, ще има и недостатъци (непременно, типично по български), но все пак, ще се тръгне в ПРАВИЛНАТА ПОСОКА!!
Аз лично съм страшно благодарна на всички, които говорят за проблема открито и не се крият зад него. И смятам, че Фондация Искам бебе направи наистина много и продължава да прави, за да се зарадваме най-сетне и ние, борещите се, за така желаната рожба! Аз лично за себе си мога да кажа, че влагам цялата си любов и енергия в тази борба, надявайки се да помогна поне с малко, нещата да се променят!
И дай Боже това наистина да се случи!
П.П. Важно инфо - Идеята е да се излезе от НЗОК и да се финансира програмата по друга линия - директно към Министерството на здравеопазването!!!
Не губете ВЯРА, НАДЕЖДА винаги има, докато е жива ЛЮБОВТА:)