0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: От 2009г - до 3 безплатни опита инвитро?!?!
« Отговор #100 -: Август 20, 2008, 10:41:09 am »
Аз лично много се ядосвам по този въпрос единствено , защото не е справедливо и всичко у нас се прави изопачено и недомислено. Лично аз и опитите, които правя до сега си ги заплащаме с мъжа ми сами и не разчитаме на друго, нито пък сматам да разчитам за в бъдеще на здравната каса за това-много е бавна процедурата и до колкото знам те определят какви лекарства да се ползват. Изобщо не ми се занимава с такава процедура да губя толкова време и усилия - до сега съм загубила достатъчно. Но определено подкрепям жените , които са притиснати от възрастта и от времето, защото не при всички става от 1-2 опита и времето върви - докато се обърнеш и си станал на годинки. Да не говорим , колко коварни заболявания има, от които не винаги можеш да се предпазиш и уж нищо ти няма , а изведнъж си се оказал в оковите на стерилитета....По време на опитите си инвитро срещнах по клиниките жени с различни проблеми - една, която след прекаран перитонит беше впоследствие с отстранени тръби, друга - която след 2 извънматочни също беше останала без тръби ....трета вследствие на катастрофа нямаше друг шанс освен инвитрото.....Въобще как е възможно да слагат възрастови ограничения....не мога да разбера що за логика е това, къде е морала в този подбор......изобщо ще дават ли от здравната касата пари за инвитро, както е във всяка европейска държава или пак ще ни бъде обърнат гръб и ще се правят , че тези проблеми ги няма и това е само една наша прищавка?!
« Последна редакция: Август 20, 2008, 10:43:40 am от marina15 »


Когато искаш, намираш начин, когато не искаш, намираш оправдание
*

    Eti76

  • ***
  • 158
  • Координатор на Фондация Искам бебе за Пловдив
Re: От 2009г - до 3 безплатни опита инвитро?!?!
« Отговор #101 -: Август 21, 2008, 16:32:53 pm »
Марина15, здравей! До голяма степен си правя да се възмущаваш, но нали за това се борим - нещата да се променят. Не е въпроса тук във форумите само да си се оплакваме и да недоволстваме, а да се променят нещата!!!
Освен това, явно не е ясно, че идеята е да се избегне НЗОК, т.е. няма Здравна каса да дава парите, ние няма да кандидатстваме там. Идеята е да се направи един национален регистър и да се отделят средства от Държавния бюджет, като това да става ежегодно, а не само за изборите. Министерството на здравеопазването ще се заеме, а не Здравна каса! Такава е идеята и ако проработи, много неща ще се променят. Дори и да има пропуски, все пак ще е голям напредък за България и за всички нас. 3 безплатни опита инвитро в момента са невероятна промяна и то без ограничението 1000 или 1500 семейства на година. Да се надяваме, че това наистина ще се случи. Пожелавам го на всички нас, дай Боже след 2009-та държавата да се сети, че инас ни има! Успех!
Не губете ВЯРА, НАДЕЖДА винаги има, докато е жива ЛЮБОВТА:)
Re: От 2009г - до 3 безплатни опита инвитро?!?!
« Отговор #102 -: Август 22, 2008, 13:34:32 pm »
Разбира се, че ако стане това ще е голям напредък - спор нама по този въпрос. Дано да стане и да не ни забрават. Днес слушах по новините казаха , че от ЕС отчитат , че единствените 2 държави със доста сериозен отрицателен приръст били Румъния и България и , че тенденцията е със големи темпове и застрашава обезлюдяването до 20-тина години на цели селища. 8O 
Понеже до сега се отпускаха парите от здравната каса, но това са пари от бюджета на държавата , а пък от къде ще се отпускат парите по-нататък е друг въпрос, но е пак от държавата. Аз не визирах непременно здравната каса, а държавата в лицето на здравната каса-всъщност не ми е ясно точно какво ще е по-различно в единия и в другия случей , донякъде се досещам и може би варианта да има такъв регистър и парите да се отпускат от министерството е по-удачен, но когато стане , чак тогава ще може да го коментираме предполагам.


Когато искаш, намираш начин, когато не искаш, намираш оправдание
*
Re: От 2009г - до 3 безплатни опита инвитро?!?!
« Отговор #103 -: Август 22, 2008, 14:21:10 pm »
Само да не стане като отпускането на средства от Фонда за лечение на деца в чужбина. Децата си стоят и чакат някаква комисия да се събере и да реши съдбата им и при наличие на средства получават отказ, а в края на годината парите от фонда /събрани от дарители/ се връщат в държавния бюджет. На това се даде гласност в края на миналата година. Какви  парадокси.
Кай знае пак  каква бюрокрация ще измислят.....
*
Re: От 2009г - до 3 безплатни опита инвитро?!?!
« Отговор #104 -: Август 22, 2008, 14:42:05 pm »
И аз си мисля,че няма да е така просто.От хиляда кладенеца вода ще вадят сигурно и ще има да ни размотават.Но дано не съм права!

Re: От 2009г - до 3 безплатни опита инвитро?!?!
« Отговор #105 -: Август 22, 2008, 15:37:40 pm »
Мисля че alimania, marina15 а е възможно да има и други момичета,които не разграничат програмата Инвитро(досегашната)чрез пътеката на РЗОК свързана единствено чрез подпомагане с лекарствата за стимулация(и то не всички необходими, а само до 1650 лв.) и вече сега обсъжданата НАЦИОНАЛНА програма на държавно ниво за изцяло финансиране на 3 опита Инвитро-нещо съвсем различно и по мащаб и по начин на финансиране.
http://www.iskambebe.bg/article_details.php?id=148&c=10&sc=0&show=false  http://www.iskambebe.bg/article_details.php?id=146&c=10&sc=0&show=false  http://www.iskambebe.bg/article_details.php?id=145&c=10&sc=0&show=false
Така изготвената Национална проекто-програма ще бъде внесена в Парламента на есенната му сесия за окончателно гласуване. Остава ни единствено да сме единни и обнадеждени за положителни резултати. Да си пожелаем УСПЕХ.
*
Re: От 2009г - до 3 безплатни опита инвитро?!?!
« Отговор #106 -: Август 22, 2008, 20:20:04 pm »
Мисля че alimania, marina15 а е възможно да има и други момичета,които не разграничат програмата Инвитро(досегашната)чрез пътеката на РЗОК свързана единствено чрез подпомагане с лекарствата за стимулация(и то не всички необходими, а само до 1650 лв.) и вече сега обсъжданата НАЦИОНАЛНА програма на държавно ниво за изцяло финансиране на 3 опита Инвитро-нещо съвсем различно и по мащаб и по начин на финансиране.
http://www.iskambebe.bg/article_details.php?id=148&c=10&sc=0&show=false  http://www.iskambebe.bg/article_details.php?id=146&c=10&sc=0&show=false  http://www.iskambebe.bg/article_details.php?id=145&c=10&sc=0&show=false
Така изготвената Национална проекто-програма ще бъде внесена в Парламента на есенната му сесия за окончателно гласуване. Остава ни единствено да сме единни и обнадеждени за положителни резултати. Да си пожелаем УСПЕХ.

Знаеш ли в проекта на тази национална програма включено ли е възрастово ограничение. Естествено то може да бъде включено и при обсъждането в парламента. Аз лично знам за многoооо закони които са приети във вариант който няма нищо общо с добрия проект за съжаление.
Дано вносителите на програмата успеят да защитят проекта, разума в парламента да надделее и тази Национална програма да е от полза за всички. Успех.
Re: От 2009г - до 3 безплатни опита инвитро?!?!
« Отговор #107 -: Август 22, 2008, 20:30:39 pm »
Temenuda :thankyousign:за статиите.
Мисла ,че ще бъдем доволни и на 1 напълно безплатен опит,но тайничко ще се помолим да бъдат по три.
Едно ми прави впечатление,от досто време на сам се говори все за 270хил.двойки,а нима не сме повече, но това е само мое :ask:
Какво ни остава освен да чакаме.
*

    alimania

  • ***
  • 212
  • Златно детенце си имам
Re: От 2009г - до 3 безплатни опита инвитро?!?!
« Отговор #108 -: Август 23, 2008, 22:23:41 pm »
temenuga, правя разлика, да...То и до сега всичко беше на нацинално ниво, но.....
Просто съм скептична, ако тази програма пак ще минава през касата... :nono:
Дай Боже да греша в скептицизна си и всичко не се окаже само партенка!
БЛАГОДАРЯ ВИ, ПРИЯТЕЛИ ОТ "ЗАЧАТИЕ"
*

    Eti76

  • ***
  • 158
  • Координатор на Фондация Искам бебе за Пловдив
Re: От 2009г - до 3 безплатни опита инвитро?!?!
« Отговор #109 -: Август 25, 2008, 16:20:55 pm »
Момичета, не се стърпявам отново да ви пиша... Напълно ви разбирам да сте скептични, особено, защото живеем в България и сме разочаровани и обезверени... Прави сте, препятствия ЩЕ ИМА. НЯМА ДА Е ЛЕСНО, НИТО ПРОСТО, но промяната ще е огромна, напредъка също. Това е толкова голяма крачка, че въобще не можем да си представим разликата... До скоро, при запитвания за помощ на каузата на фондация Искам бебе, държавните учреждения ни отговаряха, че безплодието не е проблем на държавата, защото борбата с него не била национален приоритет!!! Ако сега тази Национална програма се приема, нашите проблеми ще са национален приоритет. Това е основната разлика, но тя е толкова съществена, че въобще не бива да недоволстваме, а да се надяваме и подкрепяме!!! Само дано мине през парламента. На Обществения симпозиум в София в началото на Август нещата изглеждаха доста обнадеждаващи, за прив път от години. Политиците вече обърнаха внимание на този проблем, забелязаха ни. До сега това с НЗОК беше капка в морето, нямаше стратегия, нищо особено не се правеше. Сега ще се работи на принципно нова основа. А относно цифрата 270000, ще се направи Национален регистър и ще се разбере, колко сме наистина. Догодина в преброяването също ще има подобен въпрос и ще се направи статистика за безплодните семейства. А по повод коментара, че ще е сложно, няма начин, така ще е. Доста хора ще искат да се възползват от тази програма, която ще стартира изведнъж, всичко ще е ново, докато заработи, ще е трудно, неминуемо. Но не може държавата да похарчи толкова пари, без да създаде критерии и контрол. Тепърва ще се напасват нещата, стандарти ще се въвеждат, изисквания към клиниките и т.н. Много са нещата, за които трябва да се помисли, но до колкото знам, тази програма се пише съвместно с компетентни хора, които са наясно с проблемите на безплодието и с процеса по подготовка и изпълнение на инвитро процедурите. То дори може накои пациенти да се справят без инвитро, а други и с 3 опита да не успеят, но поне ще имаме шанс за финансова подкрепа...
Надявам се да се родят много бебета от тази програма, дано! Пожелавам го на всички:)
Не губете ВЯРА, НАДЕЖДА винаги има, докато е жива ЛЮБОВТА:)
Re: От 2009г - до 3 безплатни опита инвитро?!?!
« Отговор #110 -: Септември 14, 2008, 19:09:29 pm »
Писах в друга тема, но май мястото на постинга ми е тук. Просто ще го копирам.
Току що Антония Първанова каза, че 20 милиона от бюджетния излишък ще бъдат отделени за двойки с репродуктивни проблеми (това е вече взето решение). После уточни, че щели да се направят 4000 ин витро процедури, което щяло да доведе до раждането поне на 2000 деца. За 2009 пък планират 100 милиона от излишъка за същата цел.
Това, за съжаление, много ми прилича на номера с почивката на пенсионерите. Как ще определят нуждаещите се? И нали държавата щеше и без това да си поеме по 3 безплатни опита от догодина (поне такова беше предложението). А и кой ще се сети за семействата, които имат нужда от друг вид лечение и АРТ процедури?
*
Re: От 2009г - до 3 безплатни опита инвитро?!?!
« Отговор #111 -: Септември 14, 2008, 19:33:48 pm »
Бубе, ще споделиш ли източника на информация?
Re: От 2009г - до 3 безплатни опита инвитро?!?!
« Отговор #112 -: Септември 14, 2008, 19:47:49 pm »
Предаването на Цветанка Ризова по Нова ТВ тази вечер.
Re: От 2009г - до 3 безплатни опита инвитро?!?!
« Отговор #113 -: Септември 14, 2008, 21:48:31 pm »
Да и аз го гледах предаването но не ми е ясно как ще определят на кой да помогнат и на кой не щом става въпрос за определена бройка.

*

    Zlatulka

  • *
  • 2153
  • Спермограма се прави САМО в клиника по стерилитет!
Re: От 2009г - до 3 безплатни опита инвитро?!?!
« Отговор #114 -: Септември 15, 2008, 09:57:40 am »
Аз все се ослушвах тези дни да чуя нещо по въпроса и малко се притесних, че се говореше за всичко друго, но не и за пари за ин витро. Сега малко ме обнадеждавате. Остава да се включи някой с информация "от първа ръка" за да внесе малко повече яснота по въпроса. Да, определено ще има и тук съмнения за критериите на избор на двойки, но все пак това е една сериозна помощ (до който и да достигне тя). Дано "огрее" всички ни.

*

    Lisko

  • *
  • 5448
  • Липсваш ми Бари:)
Re: От 2009г - до 3 безплатни опита инвитро?!?!
« Отговор #115 -: Септември 15, 2008, 12:04:26 pm »
но все пак това е една сериозна помощ (до който и да достигне тя).

С това съм напълно съгласна и аз:)
Което и семейство да попадне сред избраните ще го заслужава и ще е огромен напредък.
То е ясно, че немогат отведнъж да помогнат на всички, но всяка помощ от държавата си е добре дошла.
Re: От 2009г - до 3 безплатни опита инвитро?!?!
« Отговор #116 -: Септември 15, 2008, 13:50:14 pm »
Да абсолютно сте прави момичета,всяка помощ е добре дошла.

Re: От 2009г - до 3 безплатни опита инвитро?!?!
« Отговор #117 -: Септември 15, 2008, 15:07:00 pm »
Момичета, може ли някой да ми обясни какво означава "неуспех от други конвенционални методи за лечение на стерилитета в продължение на 6 месеца", вероятно това условие, ще е включено и при изискванията за следващата година?
Искам да попитам и дали някой е чувал - може ли да кандидаства за програмата лице, което вече има едно дете, макар и направено инвитро със собствени средства?
*

    Lisko

  • *
  • 5448
  • Липсваш ми Бари:)
Re: От 2009г - до 3 безплатни опита инвитро?!?!
« Отговор #118 -: Септември 15, 2008, 15:13:06 pm »
Моето мнение е, че на този етап всичко е само предположения и гадаене.Все още не е окончателно решено дали ще има такава помощ (или греша?) а оттам нататък ще определят и критериите.
Може би да изчакаме докато стане реалност за да не се ядосваме предварително със слухове и догадки.
И ако този път наистина се допитат до специалистите в областта на стерилитета при определяне на критериите мисля ще се получи максимално добре и полезно.
Re: От 2009г - до 3 безплатни опита инвитро?!?!
« Отговор #119 -: Септември 15, 2008, 16:19:07 pm »
Каква ли е ИСТИНАТА? Имайки в предвид изказването на Станишев http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=287592&audio_id=24879
което навежда на извода че няма да има бюджетен излишък за харчене ???
Тепърва ни остава да узнаем  :( НАДЕЖДАТА никога не умира