0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Нова лятна седмица 28.07 - 03.08
« Отговор #60 -: Юли 29, 2008, 10:28:00 am »
Тук няма да се съглася с Мари, че майката само изгражда режима.

И аз не мога да се съглася. Моята братовчедка и майка й са изградили режим на детето, така е. Е да, НО! Малката сладуранка не го харесва. Казват, сега ще спиш и почват да я приспиват, докато милото не се предаде и не заспи. Сега ще ядеш, а тя милата не е гладна тогава и стиска малките устни и плаче.
Аз съм привърженик да има режим, но детето само да си го изгради и ние просто да се водим по него.
*
Re: Нова лятна седмица 28.07 - 03.08
« Отговор #61 -: Юли 29, 2008, 10:39:33 am »
Силви, аз имах над 100 дни платен отпуск, но си ги взех след като ми свършиха 9-те месеца болнични, т.е. не си пуснах майчинство, а направо отпуска, не съм ходила и един ден на работа. Незнам при теб как точно трябва да стане, но предполагам, че трябва да подадеш молба за прекъсване на майчинството и от следващата дата пускаш молбата за отпуска. :)
*
Re: Нова лятна седмица 28.07 - 03.08
« Отговор #62 -: Юли 29, 2008, 12:35:42 pm »
Ами айде да взема вече да си призная... :oops: След месец съмнения за "кухо яйце", днес видяхме бебе и сърдечна дейност и така живот и здраве, в края на февруари Ели ще става кака. Явно ми съм имала дълъг цикъл и късна овулация, две доста нетипични неща за мен и сега си върви с около 2 седмици назад, но щом нараства пропорционално всичко трябва да е ОК.

Цветенце, курса тая седмица е в отпуск на морето, но последния път от устата на инструктура се откъсна едно "имаш малък напредък", но това беше преди да кача колата два пъти на бордюра. ;)

За режим, в общи линии почнахме да имаме след захранването, но пак с времето си настъпват промени и аз си се водя по детето. специално за съм не насилвам щото няма смисъл, а за хранене, Ели е ящно дете и храна почти не отказва и изпада в дива радост като си види лъжицата, чашата, шишето или гърдите ми.

Питка така и не правихме, защото тъкмо се бяхме прибрали от Търново, беше зимно и студено и пропуснахме тоя ритуал.


Imagination sets the spirit free into a distant land of fantasy;
close your eyes and you will see within your mind there lays the key.

Почивай в мир мамо - обичаме те!
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Нова лятна седмица 28.07 - 03.08
« Отговор #63 -: Юли 29, 2008, 13:11:33 pm »
Момичета, помагайте.
Предстои ни да правим погача ама толкова противоречиви неща прочетох в нета, че съвсем се обърках. Преди 40-тия ден или след него се прави? Понеже 40-тия ни се пада в петък и тогава ще отидем само на църква. А и трябвало задължително да бъде в неделя, така ли е? Вие как правихте вашите?

"погачата" се прави на или след 40-тия ден. не е задължително да е в неделя, няма такова нещо. канят се само жени, не присъстват мъже, и се носят и предлагат сладки неща за ядене - да му е сладък живота на детето.

изобщо, в ритуалите няма много "задължителни неща", особено в подробностите.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    deep

  • *
  • 2887
  • believe in YOU
Re: Нова лятна седмица 28.07 - 03.08
« Отговор #64 -: Юли 29, 2008, 13:18:33 pm »
Ами айде да взема вече да си призная... :oops: След месец съмнения за "кухо яйце", днес видяхме бебе и сърдечна дейност и така живот и здраве, в края на февруари Ели ще става кака. Явно ми съм имала дълъг цикъл и късна овулация, две доста нетипични неща за мен и сега си върви с около 2 седмици назад, но щом нараства пропорционално всичко трябва да е ОК.


Гери, честито! Хи, хи колко е  хубаво, когато нещата се случват бързо и изненадващо...  :lol:
Спокойна втора бременност и сладък бебок на финала!

Хиляди гори са скрити в един малък жълъд. Р.У. Емерсън
*

    mecheto

  • ****
  • 753
  • на мама джудженцата
Re: Нова лятна седмица 28.07 - 03.08
« Отговор #65 -: Юли 29, 2008, 13:29:18 pm »
gery_k77 , браво! Страхотно! Лека бременност ти пожелавам, и на финала едно сладко и здраво бебоче!
« Последна редакция: Юли 29, 2008, 13:30:51 pm от mecheto »
*

    yana-v

  • *****
  • 1207
  • Ще порасна голяма!!!
Re: Нова лятна седмица 28.07 - 03.08
« Отговор #66 -: Юли 29, 2008, 13:40:30 pm »
Здравейте и от нас!
Честито на всички, сдобили се с две чертички!
Честито зъбче на бебока!
Ние чакаме с нетърпение да духнем 1вата свещичка! Хем се радвам, хем си мисля, че куца подготовката ни! Няма да каним много хора, ще отидем на заведение с много зеленина, животни и място за разходки! Мисля да купя балони с хелий и вечерта да ги раздам на нейните другарчета-наборчета в парка и да се порадват всички на купона! Надявам се Вики да усети празника!
Да помоля майките на християнчета - тука ми казаха две роклички за кръщенето, детето се съблича голо и после се облича с другата премяна! Вики тези процедури хич не ги обича! Не може ли да я топнат само и да не я преобличам? :oops:
Re: Нова лятна седмица 28.07 - 03.08
« Отговор #67 -: Юли 29, 2008, 13:47:56 pm »
Гери, честито! Лека и успешна бременност и здраво бебе на финала! Възхищавам се на смелостта ви да гледате 2 бебета едновременно. Браво.
<br />[link=http:
*
Re: Нова лятна седмица 28.07 - 03.08
« Отговор #68 -: Юли 29, 2008, 13:51:46 pm »
Гери, честито, лека и безпроблемна :D

За кръщене не са необходими толкова много нови роклички :wink: Нас попа ни пита изрично дали ще преобличаме детето, т.е. има опция и да не се прави, просто трябва да кажеш предварително. На Деси й намокриха краката, ръчичките и малко главичката-челцето.
*
Re: Нова лятна седмица 28.07 - 03.08
« Отговор #69 -: Юли 29, 2008, 14:23:53 pm »
gery_k77  честито и безпроблемна бременност.
*
Re: Нова лятна седмица 28.07 - 03.08
« Отговор #70 -: Юли 29, 2008, 15:15:07 pm »
Здавейте мацки,
Пиша Ви с молба да ме осветлите малко по един въпрос.Касае се за следното:Искам да тръгна на работа и да си взема след това отпуската, която съм натрупала и си е доста. Междувременно няколко пъти за времето, в което не съм на бачкане ми е актуализирана заплатата и ми се иска за отпуската да вземам новата заплата и да се видя и аз малко в пари различни от великите 220лв.Та,интерсува ме следното:Подават ли се някакви документи, че ще се връщам на работа? Трябва ли да попълвам някакви декларации и т.н бумаги, че детето ми ще тръгне на ясла, колко дни трябва да се ходи на бачкане, за да може заплатата за времето на отпуска да е актуализираната ми?
Съжалявам, че Ви занимавам с тия неща, но за пореден път като запитам личен състав в работата ме ядосва само и ми обяснява да съм чела еди къде си, че тя не знаела. То сигурно и заради това спокойствие дето я е налегнало е 200кг и се тресе като желе.
Питам Ви тези неща, понеже доста от Вас тръгнаха на работа и сигурно имате идея от опит какво се прави.Аз сега чета разни форуми, но за момента така и не намирам отговори точно з моя си случай.

Silwi25, декларации се подават, но на мен бланкта ми я даде нашата счетоводителката. А иначе мисля, че възнаграждението през отпуската се изчислява на база на възнаграждението през предходните три месеца. Т.е. ако си била на 220 лв и това не те устройва, трябва да поработиш преди да излезеш в платен отпуск. Но смътно си спомням за някаква промяна за болничните, че ако в период взет като база за изчисление на възнаграждението има друг болничен, то се взема базата на която той е изчислен. Не зная обаче дали това се отнася и за платения годишен отпуск.

gery_k77, честито и лека бременност! Ще споделяме опит как да се справяме с две малки деца, че при вас разликата май ще е още по-малка.

Иначе и ние сме в списъка на страдащите от летни вируси. Таткото ни се прибра по-миналата седмица от командировка с разстройство. Малката уж се държеше, само дето в понеделник и петък мин. седмица повърна. Добре, ама в петък следобед ми се наложи да я оставя при майка ми и тя притеснена, че детето не било акало предния ден и спретнала ударана доза от праскови, круши и не знам какво още. Та детето в събота и неделя ходеше радко, ама поне по един път, вчера три пъти, а днес за 2 часа сутринта 4 пъти, въпреки че вчера и давах ориз на вечеря. Та сега пък пак "ударно" взех Орс 2000 на Хип, пюре от шипка, направих и чай от шипка и малко бял ориз хапна. Да видим дали това ще помогне или ще трябва да минем към лекарства. Междувременно и аз не съм съвсем добре. Днес обаче пак трябва да оставя малката при баба и, която е толкова притеснена от състоянието на малката, така че се притеснявам, че под нейните вещи грижи, въпреки моите инструкции сега ще се сдобие със запек.


Re: Нова лятна седмица 28.07 - 03.08
« Отговор #71 -: Юли 29, 2008, 15:16:47 pm »
Гери, честито! Пожелавам ти лека бременност!
*
Re: Нова лятна седмица 28.07 - 03.08
« Отговор #72 -: Юли 29, 2008, 15:25:49 pm »
Заплата по време на отпуска си е такава каквато ти е по принцип за щата, тя не се изчислява на никаква база-предходни месеци :)
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Нова лятна седмица 28.07 - 03.08
« Отговор #73 -: Юли 29, 2008, 15:31:21 pm »
Заплата по време на отпуска си е такава каквато ти е по принцип за щата, тя не се изчислява на никаква база-предходни месеци :)

преди се изчисляваше от средното брутно трудово възнаграждение за предходните 6 месеца. сега промяна ли има?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Нова лятна седмица 28.07 - 03.08
« Отговор #74 -: Юли 29, 2008, 15:32:04 pm »
Заплата по време на отпуска си е такава каквато ти е по принцип за щата, тя не се изчислява на никаква база-предходни месеци :)
Лепвам се тук, че загубих питането - Заплатата по време на отпуск се изчислява на база последния отработен месец, т.е. месеца преди да излезеш в майчинство. Ако искаш да излезеш в отпуск и да получаваш новата си, индексирана заплата, трябва да се върнеш за един пълен месец на работа и да ползваш след това отпускът - така за времето на отпуска ще получаваш новата заплата. Дано съм станала ясна.
Баткото - 11.12.2004 г., по-малката сестра - 07.01.2008 г.
*
Re: Нова лятна седмица 28.07 - 03.08
« Отговор #75 -: Юли 29, 2008, 15:34:29 pm »
Ха така, това имах предвид, не се взема база 6м. като при болничните :D
*
Re: Нова лятна седмица 28.07 - 03.08
« Отговор #76 -: Юли 29, 2008, 15:43:29 pm »
Гери, честито! Ето, че малката, сладка Ели ще става голяма кака! Хубаво е, че имаш напредък в курса, дори и с тази пестелива реплика. На моя инструктур му се отрони от устата нещо подобно едва вчера, а на мен скоро ми предстои изпита.
За пишлето и аз съм в голяма чуденка. Старателно почиствам по време на баня, но се старая да не напъвам много и до сега нищо не е изкочило. Дали съм закъсняла или не правя нещо както трябва?
Каси, питам конкретно теб, защото ти го спомена. Декларация за тези 220лв се подава когато детето е навършило 9 или 10 месеца? На мен също ми предстои, но не знам точно кога да отида.
Относно изчисляването на заплатите аз знам, че трябва да имащ 10 работни дни, за да я индексират, но може би нещата са се променили.
Re: Нова лятна седмица 28.07 - 03.08
« Отговор #77 -: Юли 29, 2008, 15:46:52 pm »
Zdraveite ot nas! Mnogo sujaliavam za latinicata, baba ima samo BDS kirilica, kredorut ne ste da trugne, a az imam samo 5 min.

Geri, chestito! Kato gledam, celite se v nashata razlika ot 1g 4m:) Gurch e, ama i kef, goliam! Chestito i na vsichki novi bremenni, da ste jivi i zdravi i samo dobri novini da chuvame!

Meche, kupi obezopasiteli sa shkafovete i premesti vsichko chuplivo i rejesto navisoko, taka ste e sledvastite 1-2 godini, da sa ti jivi i zdravi mechencata. Kasi, mnogo hubavi sa stanali momcite, pu, pu!
Fanince, radvam se mnogo za Kole-bole.
Lady, mnogo kofti tova s ochichkite, dano se opravite burzo. Moje da potursish dobur detski oftalmolog v Aleksandrovska (preporuchvam Topov i Galia Dimitrova), susto d-r Oblashka ot Vita e prekrasna, mnogo mi pomogna s edna seria konyunktiviti na Dimana. Spriaha sled kato spriah da ya puskam v detskiya basein i da ya kupia vuv vanichkata, sega se kupe pod dusha i ochite sa super.
Jazzy, mnogo sa sladki shapchovcite!

Nie sme ok, na men mi beshe dosta trudno, no se prisposobih veche kum selskiya jivot. Dani si bere sam bio krastavici, koito spodelia s kucheto i kokoshkite, kani se sam u vsichki komshii; ako propusne, te izlizat na ulicata da go pokaniat, posturia i porastna za 2 sedmici. Dimana umira za kakite-susedki, pokazva kolko ste porastne i sama si rakopliaska; pulzi mnogo, hodi izpravena po mebelite i za edin den gostuvane nauchi i dusteriata na sestra mi (s 1 den po-goliama ot nas) da pulzi i da stoi izpravena v kosharata. Az karam kola vseki den, no s tova umeniata mi ne sa se podobrili osobeno, ta ste vi predupredia koga ste se vurna v Sofia :-)

Cunki ot nas. Gaby32, pojelavam prekrasen podaruk za rojdenia den na Yulia! Az kato rajdah Dimana, imah susedka po staya, koyato rodi v sustia den, a tova beshe i rojden den na tehnia batko, mnogo veselo beshe - pokanili gosti na zavedenie za batkoto, a tatkoto gi posresta i cherpi dvoino. Kogato i da e, samo da ste zdravi! Za vsichki vi vaji, mnogo mi lipsvate!
Даниел 07.06.06  Димана 05.10.07
*
Re: Нова лятна седмица 28.07 - 03.08
« Отговор #78 -: Юли 29, 2008, 17:19:15 pm »
След като изтечат 315 дни се подава молба до работодателя да ползавате платен отпуск за отглеждане на дете до 2 години по чл.164,ал.1 от КТ. Попълва се Молба-декларация за изплащане на парично обезщетение за отглеждане на малко дете на основание чл.53 КСО - приложение №3. Към тази мобла декларация се добавят отново заверено копие от разрешение на работодателя за ползването на този отпуск и заверено копие на акта за раждането на детето.Работодателят има задължението да представи документите в НОИ.
Ако решите след 315 дни да се върнете на работа ще получавате освен заплатата си и 50% от 220 лв.
« Последна редакция: Юли 29, 2008, 17:24:39 pm от asi73 »
*
Re: Нова лятна седмица 28.07 - 03.08
« Отговор #79 -: Юли 29, 2008, 17:33:48 pm »
Гери, вече официално честито! Много лека бременност и здраво бебче на финала. Ели ще бъде страхотна кака, сигурна съм!