0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Алхимикът Фуси
« -: Март 21, 2007, 16:59:22 pm »
Обедните зеленчукови пюрета, държа да си ги приготвям аз, защото виждам какво слагам и знам какво съдържат в действителност. Така и правя, обаче, от 10-тина дни се тормозя, че на обяд Никола буха само ориз и картофи, с месо, без месо, с извара и без, с най-различни зеленчуци естествено, ама са си все ориз и картофи. Размислих се аз за видовете въглехидрати, попрочетох тук таме и установих, че има и други полезни въглехидратни продукти, които неизвестно защо аз съм пропуснала. Елда, овес и ечемик са си чудесни основи за най-различни пюрета, а съдържат и много полезни вещества, фибри и тем подобни. Та, реших аз, че е добре да се редуват хем различните видове въглехидрати, хем протеините и това ми се вдидя толкова сложно, че направих таблица за възможните комбинации.
Пюретата реших да замразявам, от това, което прочетох, видях, че качествата на храната не намаляват при замразяването. По принцип, когато готвя и за нас двамата с баща му, правя нещо подобно – полусготвям най-различни работи,  замразявам ги, а после само ги досготвям. Уверявам ви, че си стават прекрасни манджи, а и аз съм много облекчена като се върна в 18ч от работа, за 1 час има готова, топла храна.
Както и да е, в понеделник въведох елдата – пожънах успех. От долните пюрета не съм въвела чушките (печени, белени, замразени) и спанака, но ще го направя сл. 2 седмици.

Та днес, кака се спретна и направи следното: Направих долната таблица с цената на кило кръв и два предни зъба. Сварих 2 големи картофа, половин чаена чаша ориз, половин чаена чаша овес(предваритело кисне 20 мин във вода), половин чаена чаша елда. Зеленчуците са ми замразени на Бондюел, тях ги сварих и пасирах поотделно. Месото ми е пуешко и пилешко, варено и пасирано. Всичко това отнема около час, след което се отзовах по средата на кухнята с 15 купички различни пюрета. Започна голямото смесване, което също отнема час.

Във всяко пюре има по 1 мерителна лъжичка АМ, масло на върха на ножа и 1,2  суп. лъжици преварена вода.
Пюрето приготвям по следния начин – на топъл котлон разтварям във водата АМ и прибавям маслото. После прибавям основата на пюрето (въглехидратите), месото или изварата и накрая зеленчуците. Това го правя в капак на малка йенска тенджерка, че ми е таман на размер и след всяко пюре си я изплаквам. Науката установи, че едно пюре от 200 грама се равнява на 6 пълни супени лъжици

ден Протеини          Въглехидрати       Зеленчуци
    По една с.л       По две с.л     По една и 1/2 с.л
    във всяко пюре    във всяко пюре      във всяко пюре
 
1     Месо           Картоф           Грах, моркови   
2     Извара   Ориз          Тиква, спанак   
3    Постно           Булгур         Праз, моркови, тиквичка, чушка
4     Месо           Елда         Чушка, тиквичка   
5     Извара   Овес          Тиква, броколи   
6     Постно   Ечемик          Спанак, моркови, чушка   
7      месо           Ориз          Спанак, чушка   
8     Извара   Картоф          Грах, морков   
9     Постно   Булгур          Тиква, грах   
10      Месо           Овес          Броколи, морков   
11      Извара   Елда          Тиква, грах,    
12     Постно   Ечемик          Праз, чушка, тиквичка   
13      Месо           Картоф          Броколи, морков   
14     Извара   Елда          Чушка, тиква, грах   
15     Постно   Булгур          Тиква, спанак   
16      Месо           Ориз          Спанак, морков   
17     Извара   Овес          Чушка, броколи   
18     Постно   Ечемик          Тиквичка, чушка, грах   

Сега във фризера стоят пълните бурканчета, надписани по дни и състав, строени като войници. Цялата галимация отнема общо 2 часа, 2 часа и половина, обаче 18 дни няма да мисля за ядене въобще.
Второто ядене ми е по-лесно, щото каши – бол пък и разнообразни.


Тези постните пюрета в червеничкото не съм ги приготвила, защото чак по-късно (като виден месар)се сетих, че детето трябва си почива от протеини, а и не съм въвела ечемика и булгура. Докато ги въведа, ще карам на готови постни зеленчукови пюрета.
В очакване ....
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #1 -: Март 21, 2007, 17:53:45 pm »
Невероятна си :youwoman:
*

    manhattan

  • *****
  • 1439
  • Друго нe трябва, три думи само: "Добре съм, мамо."
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #2 -: Март 21, 2007, 18:00:58 pm »
моите адмирации, Фуси :youwoman:
завиждам ти за нервите и усърдието! сега като Пипи, ще взема да се помоля най-любезно да направя същото и аз :D
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #3 -: Март 21, 2007, 18:40:44 pm »
Фуси, във всяко пюре ли има АМ, дори и в месните ли? Месото и млякото не бяха ли несъвместими?


*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #4 -: Март 21, 2007, 19:37:00 pm »
Фусинка, ако ми беше по-наблизо щях да се запиша на кухня при тебе :)
Супер си!
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #5 -: Март 21, 2007, 21:18:17 pm »
ееее тоя път ме разби :D
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #6 -: Март 21, 2007, 21:38:51 pm »
Ох, ще ме умориш, честна дума!  :lol:


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #7 -: Март 21, 2007, 21:39:16 pm »
Фуси, браво на теб!
Само да попитам - не е ли по-добре АМ да се прибавя в готовото пюре непосредствено преди неговото консумиране? Доколкото знам, то е годно само до 1 час след приготвянето му.
Сега да не ме нападнете - само разсъждавам и питам! :D
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #8 -: Март 21, 2007, 21:59:48 pm »
Мели, луда ли съм а?  :lol:

Сърчице, аз си го мислех същото... но не пречи да добавям по мъничко и непосредствено преди приготвянето. Но пък когато коалата е из път по градинките, не мога да добавям млякото... Иначе си съвсем права

Сигнус - нЕма проблем. Прайм бартер - два, три  часа някой гледа Колето, докато аз бъркам и свещенодействам - пък вместо по 1 ще правя по 2 порции.

Ман, много време и нерви си спестяваш... свършваш всичко са 3 часа, после сума време нямаш грижи. Ама Криско не е ли мъничък за разнообразно хранене. Знаеш ли, Никола не е помирисвал друга храна, освен АМ до 7ми месец и кусур. Незнам, но може би затова така лесно и без проблем приема и другите храни. Не че препоръчвам тия спартански методи де  :lol:

Габи, ами тъпа съм  :lol:, просто това съм пропуснала да напиша... ТАМ ДЕТО ИМА МЮСО, НЯМА МЛЯКО
По-скоро кажете какво мислите за овесената каша - там малко се колебая доколко е добра... за елдата съм сигурна
« Последна редакция: Март 21, 2007, 22:02:13 pm от Fussii »
В очакване ....
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #9 -: Март 21, 2007, 22:02:04 pm »
Мели, луда ли съм а?  :lol:

Не, съкровище, ти си прекрасна майка.  :D


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    manhattan

  • *****
  • 1439
  • Друго нe трябва, три думи само: "Добре съм, мамо."
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #10 -: Март 21, 2007, 22:03:25 pm »
да, да мъничък е, но примерът ти е заразителен. :D елдата е супер! аз ще я дам до 2 седмици.
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #11 -: Март 21, 2007, 22:05:55 pm »
Фуси, ако останеш без работа може да отвориш една бебешка кухня :-)
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #12 -: Март 21, 2007, 22:17:05 pm »
да, да мъничък е, но примерът ти е заразителен. :D елдата е супер! аз ще я дам до 2 седмици.

За елдата много хубави неща четох, а днес в Бон апети и гледах. Не съдържа глутен, затова я препоръчват и за по-малки фъстъчета  :lol:. Освен това можеш да я смесиш и с плод и със зеленчук - за вкус де, че иначе е малко безвкусно.

А на Бащата на Коалата от известно време му правя разни гарнитури с елда и булгур и въпреки първоначалното оплюване и подигравки, сега сумти доволно.

Абе горчивата истина е, че аз обичам да готвя ... ама много обичам :oops:... То си ми и личи
В очакване ....
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #13 -: Март 21, 2007, 22:49:09 pm »
аз тва ако тръгна да го правя, ще загоря 5 тенджери, ще оплескам целия под, ще си изцапам дрехите, ще науча детето на поне 10 псувни и накрая ще метна всичко в кофата, щото ще загори.

ученото си е учено.

шегата настрана, идеята ти е чудесна - организацията е реализацията също.

забележката на heart за АМ я подкрепям. трябвало е да оставиш АМ-то за слагане непосредствено преди консумация.

овес и ечемик откъде жънете?

морковите?

елдата, разправят, можело да алергизира, но мен не ме слушайте, аз съм вманиачена на тая тема.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    ultra

  • Анна Зашева
  • *
  • 7291
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #14 -: Март 22, 2007, 00:31:57 am »
Уха, ще плагиатствам :lol:


“Experience is the name every one gives to their mistakes.” Oscar Wilde
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #15 -: Март 22, 2007, 00:36:48 am »
Фуси поздравления, аз също сама си готвех и продължавам.Горе долу ми беше като твоята организацията но за по кратък период.Не съм се сещала по дълго.Правила съм за 3-4 дена, но си е кеф да имаш готова храна.Въпреки, че едно ядене или пюренце ми е отнемало не повече от 30 мин.Ели много ядеше плодови кисели от пресен плод и нишесте за следобедна закуска.Е остатъка си го хапвах аз. :lol: Аз когато нямам месо в менюто дробя яйце в супата или го давам самостоятелно с много малко диетична сол,да му е вкусно на детето
17.01.2005                                                                              21.11.2013
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #16 -: Март 22, 2007, 01:38:12 am »
Джам, Ултра,
Сигнус ми идва далечко, ама вас ви включвам в бартера за порцион срещу гледане докато готвя.  :lol:

Морковите - замразени пролетни морковчета на Бондюел

Овес, ечемик, елда, булгур - във всички диетични магазини

Пак за любимата ми елда  :lol: - днес слушах докторката при Иван Звездев, точно това разправяше, че понеже нямала глутен, била ниско алергенна
В очакване ....
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #17 -: Март 22, 2007, 01:42:28 am »
А, забравих за псувните.....
Днес, след като едно такси положи неистови усилия да ни бутне, като ни гони по Витошка (тя е пешеходна зона, някой да не би да е забравил :x)около 5 минути. Накрая спрях, посочих го на Никола и с ясен, звънък глас казах "Ето мамо, това е к...т глупав, хубаво запомни да внаеш!!!"
В очакване ....
*

    ultra

  • Анна Зашева
  • *
  • 7291
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #18 -: Март 22, 2007, 10:45:04 am »
За бартера нямаш грижи, тъкмо ще си пооформя мускулите :D
Абе, мислих, мислих и не се сетих какво е к...т :lol:


“Experience is the name every one gives to their mistakes.” Oscar Wilde
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #19 -: Март 22, 2007, 13:41:02 pm »
Фуси адмирации за усилията. Аз обаче нещо не харесвам замразени храни, ама всеки си има различен вкус. И моята бебка днес ще хапва елда за пръв път. ще видим как ще я приеме.
<br />[link=http: