0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #80 -: Август 10, 2007, 13:52:10 pm »
Между другото в Пикадили видях да се продават домати от органично производство. Вярно 5 лв/кг бяха ама картофи, моркови и др. подобни зеленчуци бих купила за детето, независимо от цената. Ама нямаше.


*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #81 -: Август 10, 2007, 13:53:14 pm »
Между другото в Пикадили видях да се продават домати от органично производство. Вярно 5 лв/кг бяха ама картофи, моркови и др. подобни зеленчуци бих купила за детето, независимо от цената. Ама нямаше.

то понеже, другите са много по-евтини. На нашия пазар на графа са по 3 - 3.50 8O
В очакване ....
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #82 -: Февруари 26, 2012, 12:08:17 pm »
 Лелееее, невероятна тема. Добре, че попитах дали някой се доверява на зеленчуците "Бондуел", че момичетата да ме препратят тук
 Фуси, поклон. Невероятна си!
 Та по този повод и искам да те питам нещо. Естествено и други момичета, ако имат идеи, приемам. Искам на Калоян пюретата, за готовите става въпрос, да ги сгъстя до такава степен, че да мога от тях да направя топченца и така да му ги предлагам. Нашият юнак определено иска да дъвче и да се храни сам. Пщре не му допада, но босата му майка е накупила един милион  :oops:

 Мислите ли, че примерно с ориз ще се получи
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #83 -: Февруари 26, 2012, 15:07:17 pm »
хе хеDo sega samo kradqh ot tuk,sega moga i da si zadawam wyprosite.
Аз бих пробвала с ориз,овесени ядки и разни там булгури,грис ....
« Последна редакция: Февруари 26, 2012, 15:34:21 pm от kisela_2000 »


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #84 -: Февруари 27, 2012, 17:23:06 pm »
Лелееее, невероятна тема. Добре, че попитах дали някой се доверява на зеленчуците "Бондуел", че момичетата да ме препратят тук
 Фуси, поклон. Невероятна си!
 Та по този повод и искам да те питам нещо. Естествено и други момичета, ако имат идеи, приемам. Искам на Калоян пюретата, за готовите става въпрос, да ги сгъстя до такава степен, че да мога от тях да направя топченца и така да му ги предлагам. Нашият юнак определено иска да дъвче и да се храни сам. Пщре не му допада, но босата му майка е накупила един милион  :oops:

 Мислите ли, че примерно с ориз ще се получи

От къде я ировихте таз прашасала тема  :lol:
Дидон всяко пюре можеш да сгъстиш със смачкан картоф, ориз, кус кус ... такива работи
В очакване ....
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #85 -: Февруари 27, 2012, 17:29:34 pm »
 хахаха, ми питах девойките в темата за храненето и те ме пратиха на ПРАВИЛНОТО МЯСТО
 Благодаря за идеята. Още утре ще пробвам, и без това на юнака се очертава, че готвенко по-му харесва
 Я да питам още нещо, може да сте писали, но още не съм изчела всичко :oops:, замразеното колко време има трайност?
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #86 -: Февруари 27, 2012, 17:31:11 pm »
От къде я ировихте таз прашасала тема  :lol:

Прашасала, ама златна. Благодаря!

Аз специално книга си купих с инструкции и рецепти като твоите, само дето картинките по американски са повече и по-шаренки. И авторката е просто майка, няма диплома на диетолог.

Защо не публикуваш още една книга? Не е нужно да е голяма. Можеш да поразшириш менюто със съдържание и за по-големи дечица. Хич не съм запозната с книгоиздаването, но според мен ще е много полезна и търсена в България.
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #87 -: Февруари 27, 2012, 17:58:32 pm »
Лелееее, невероятна тема. Добре, че попитах дали някой се доверява на зеленчуците "Бондуел", че момичетата да ме препратят тук
 Фуси, поклон. Невероятна си!
 Та по този повод и искам да те питам нещо. Естествено и други момичета, ако имат идеи, приемам. Искам на Калоян пюретата, за готовите става въпрос, да ги сгъстя до такава степен, че да мога от тях да направя топченца и така да му ги предлагам. Нашият юнак определено иска да дъвче и да се храни сам. Пщре не му допада, но босата му майка е накупила един милион  :oops:

 Мислите ли, че примерно с ориз ще се получи

От къде я ировихте таз прашасала тема  :lol:
Дидон всяко пюре можеш да сгъстиш със смачкан картоф, ориз, кус кус ... такива работи
Съфорумките са прави - златна темичка. И аз попаднах веднъж тук ненадейно, ама после нещо я изгубих. Не съм я изчела цялата, ама определено ще се пробвам и аз домашно. :-) че каквато съм готвачкаа....


*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #88 -: Февруари 29, 2012, 11:49:20 am »
Брейййй колко ми стана приятно  :oops:

Да си призная бебето вече стана голЕм калпазанин и няма нужда от замразени пюрета, обаче аз продължавам да приготвям заготовки и да замразявам. Например сварявам една огромна тенджера телешки набори за супа плюс зеленчуци. Прецеждам бульона, разпределям в малки бурканчета от детска храна, ЗАМРАЗЯВАМ  :wink: и имам поне за 2, 3 седмици натурална подправка за ориз, картофи, кус кус, сосове и тем подобни.

Пълнени чушки също - замразявам ги полуготови.
Боб и леща - готвя веднъж в голямо количество, едното изяждаме, другото замразявам. Обаче! При боба и лещата има една хитрина - замразявате си го напълно сготвено. Като го извадите и размразите, пъхате го в тенджерата и вътре нарязвате на ситно - зелен лук, суров домат, пресен магданоз. Оставяте го само да клокне и изключвате котлона. Пресните зеленчуци придават прекрасен вкус на току що сготвена храна. Отема 15 минути.
Супи сЕкви съм замразявала пак полуготови - оставало е да се добави фиде или картофи. А! Например супа топчета перфектно става  :lol:

Дидон, замразено сготвено ядене не ми е стояло повече от 3 седмици, така че мога да ти кажа само за този срок - супер си е яденето!

В очакване ....
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #89 -: Март 08, 2012, 12:42:06 pm »
Вчера за пръв път дадох елда.Купих(на биосет)сварих и сложих лъжичка в любимото(на нас всички са ни любими :D)пюре.Първата реакция беше една сърдита физиономия 8O.За пръв път я видях тази недоволна бузана.После се прие радушно...ядене е все пак :P.Обаче сега вече трябва да вкарвам месата...хич не ги обичам,ама...С пюрета ще въвеждам.Може ли някаква последователност,или както дойде.Док.каза два пъти в седмицата.След 2 седмици да почвам през ден и по мъничко жълтък(щастлив).Как да процедирам с това месо?И рибата по-късно ли е?
« Последна редакция: Март 08, 2012, 12:44:05 pm от kisela_2000 »


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #90 -: Март 08, 2012, 13:52:24 pm »
кисела, аз дадох в следната последователност - пуешко, заешко, пилешко, свинско, риба, телешко, агнешко.
като свинското е полезно за децата, не е като при възрастните, а телешкото пък им е доста тежко на тях и трудносмилаемо, за това не се дава в началото. агнешкото пък е алерген, та и то в по-късна възраст. :)
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #91 -: Март 09, 2012, 08:53:20 am »
Благодаря!


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*

    бина

  • ****
  • 845
  • "Не вървете след никого, вървете само след себе си
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #92 -: Март 11, 2012, 12:22:50 pm »
Страхотна тема Браво Fussii  :bighug:

Да си кажа аз от начало започнах с готовите пюрета,но когато ми донесоха тиква от село и реших да се пробвам да по наготвя и аз на дечурлигата и те така се оказа освен полезно за тях и голямо удоволствие за мама,от начало си мислех,че няма да имам време с две бебета,но уви с по добра организация някак си се получава :wink:.
Само сега като дойде топлото време,не знам как ще се получи,до сега не съм замразявала,но сега ще е времето
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #93 -: Март 11, 2012, 15:32:21 pm »
Село нямаме.Обаче намерих от тук-от там разни продукти да замръзя.От приятелки и разни тяхни баби :)А тиква получих по ЕКОНТ от приятелка от Силистра.Сега другата седмица ще ходим на гости в пловдивско и от сега съм спазарила заек и пиле да ни заколят за вкъщи :D

Някои неща пък купувам от пюрета.
« Последна редакция: Март 11, 2012, 15:34:53 pm от kisela_2000 »


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #94 -: Март 11, 2012, 16:36:01 pm »
Страхотна тема. Благодаря на който я изрови и на авторката най-вече ;)
Фуси, страхотни идеи и за дърти хора :) До сега не се бях сещала да правя като теб- да замразявам полуготови манджи с цел по-бързо приготвяне при нужда. Супер си!


Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #95 -: Март 15, 2012, 17:18:32 pm »
Предлагам на вниманието ви рецепти, публикувани в долуцитираната книга. Аз лично имам някои резерви по отношение на някои съвети (например към добавянето на сол и захар), но всяка от вас може да прецени кое и как може да използва от написаното.

„Хранене на алергичното дете”
Надежда Гелева
Изд. „Земиздат”, 2000 г.


БЕБЕШКИ ПЮРЕТА И КАШИ

БЪРЗО ПРИГОТВЯНЕ НА ИЗКУСТВЕНО БЕБЕШКО МЛЯКО
Ако детето се храни с изкуствено мляко, то за по-бързото му приготвяне (за да не се чака врялата вода да изстива до температура 50 oC, както се изисква в упътването) е необходимо да сесмесят равни части вряла и студена преварена вода. Така веднага ще се получи нужната температура – врящата вода е около 90 oC, а стайната – 15 oC.
Пример: За 30 г мляко в малък съд се сипват по 15 мл студена преварена вода и вряща вода и към нея без изчакване се добавя една равна мерителна лъжичка сухо мляко.

ОРИЗОВО ПЮРЕ
Две равни чаени лъжички ориз се почиства, измива се добре (най-малко в три води или в три води или в цедка на течаща вода) и се сварява до скашкване. Препоръчително е да се вари на пара в марля, закрепена над тенджера с вряща вода или върху специална решетка в тенджерата (такива тенджери се продават). Така в зеленчуците и плодовете се запазват повече витамини и други хранителни вещества. По желание заедно с ориза може да се свари и една малка ябълка, предварително обелена, почистена от семките и нарязана на ситно. За предпочитане е след сваряване при ориза да не остава вода. Отделно се приготвят 30 г от млякото, с което се храни детето – кърма или изкуствено мляко – и всичко заедно се пасира до гъстотата на рядка боза.

КАРТОФЕНО ПЮРЕ
Един неголям картоф, желателно домашен, за да е сигурно, че не съдържа нитрати и други химикали, се сварява до скашкване. Отделно се приготвят 30 г от млякото на детето – кърма или изкуствено мляко – и се прибовя към сварения ориз. Всичко се пасира до гъстотата на рядка боза.

КИСЕЛ
За периода на захранване и първата седмица след това.
Две равни чаени лъжички царевично нишесте (задължително царевично, защото те не съдържа глутен) се размиват в не повече от 20 мл студена вода и при непрекъснато бъркане се прибавят към 50 мл вряща вода. Когато кашата загуби белезникавия си оттенък, придобие наситения цвят на добавения оцветител, сгъсти се и остане лъскава (този ефект обикновено се получава за около 5 минути), към нея пак при непрекъснато бъркане се прибавя около 100 г (половин бурканче от детска храна) стерилизирано плодово пюре. Щом кипне, сместа се сваля от огъня и се добавят една непълна чаена лъжичка захар (или друг подсладител) и 50 г от млякото на детето, предварително приготвено по описания по-горе начин. Бърка се докато сместа стане отново хомогенна.
Задължително е млякото и захарта (или съответния подсладител) да се добавят към нишестето, докато е горещо, иначе то няма да ги поеме. Но не и докато сместа е на огъня, защото и кърмата, и изкуствените бебешки млека не бива да се подлагат на топлинна обработка.
Получава се около 200 г кисел.
За периода след захранването
Дозата и начинът на приготвяне остават същите. Ако детето няма алергия към глутена, царевичното нишесте може да се замени с пшенично. Но млякото си остава бебешко.

СТЕРИЛИЗИРАНИ ПЛОДОВИ ПЮРЕТА
Плодовете, независимо какви и колко са, се измиват добре, обелват се (обелването е задължително – при прасковите и кайсиите например хистаминообразуващите вещества се съдържат само в кожицата) и се смилат с машинка за месо или се нарязват на ситно и се пасират с миксер. Полученото пюре за по-голямо удобство се насипва в бурканчета от детска храна. Те се затварят добре и се варят на водна баня около 30 минути на слаб огън.
Когато се правят кисели за бебето, могат да се използват направо приготвените пюрета или да се направи следната плодова смес: 200 г ситно нарязани ябълки се варят добре около 15 минути. Пасират се с миксер и към тях се прибавя 1 бурканче от стерилизираните пюрета. Получената смес се бърка, докато стане еднородна, след това се насипва в бурканчета от детска храна. Съхранява се в хладилник и е достатъчна за кисела през четири последователни дни.
Ябълките, разбира се, могат да се смелят и да се стерилизират заедно с другите плодове. Но те, за разлика от прасковите и кайсиите, се продават на пазара целогодишно. Затова, ако се стерилизират пюрета без ябълки, ще се спестят и бурканчета и място за съхраняване.

ПОПАРА
В периода на захранването
Попарата се състои от сухар, гореща вода и захар или съответния подсладител, използван в храненето на бебето. Ако детето има алергия към глутена, сухарът може да се приготви вкъщи от безглутенов хляб.
СУХАР ОТ БЕЗГЛУТЕНОВ ХЛЯБ
Хлябът се нарязва на тънки филийки, които се подреждат една до друга в суха тава и се запичат в гореща фурна до порозовяване. Готовият сухар се завива в кърпа, докато изстине, а след това се съхранява в хартиен или целофанов плик, за да не се овлажни.
Около седмица след захранването
Горещата вода в попарата се замества с чай – шипков или плодов (отвара от плодове, каквито детето понася добре в стерилизираните плодови пюрета).

ОРИЗОВА КАША (ЗА 200 Г)
В около 20 мл студена вода се размиват 4 равни чаени лъжички оризово брашно. Когато сместа стане еднородна, с гъстотата на средно рядка боза, при непрекъснато бъкане се изсипва в 120 мл вряща вода. Вари се 5 минути на слаб огън, като от време на време се разбърква. След това към врящата каша по желание се прибавят 1 пълна чаена лъжичка плодово пюре за аромат и 1 непълна чаена лъжичка захар или друг подсладител. Сместа се сваля от огъня и към нея се прибавят 50 г от млякото на детето, предварително приготвено по описания по-горе начин.
В зависимост от предпочитанията на бебето кашата може да бъде и солена. Вместо плодово пюре и захар или подсладител може да се добави щипка сол (макар лекарите напоследък да отхвърлят нейната употреба, особено при бебетата и малките деца).
Готовата каша се оставя да изстине за около 10 минути. Желателно е да се дава на детето още топла.

ОРИЗОВО-СОЕВА КАША (ЗА 200 Г)
В 120 мл вряща вода се сипва 1 пълна чаена лъжичка соево брашно, предварително разтворено в малко студена вода. Вари се 5 минути на силен огън – соята като бобено растение увира по-бавно. Към врящата соя при непрекъснато бъркане се прибавят 4 пълни чаени лъжички оризово брашно, също разтворено предварително в малко студена вода, както беше описано по-горе. Сместа ври 5 минути на слаб огън, като от време на време се разбърква. После, в зависимост от предпочитанията на бебето, се прибавя 1 пълна чаена лъжичка плодово пюре и непълна лъжичка захар или друг подсладител, или щипка сол. Кашата се разбърква, сваля се от огъня и към нея се прибавят 50 г от млякото на детето, приготвено предварително. Оставя се да изстине за около 10 минути и е готова за консумация.

ОРИЗОВО-ЦАРЕВИЧНА ИЛИ БЕЗГЛУТЕНОВА КАША (ЗА 200 Г)
Четири пълни чаени лъжички безглутеново брашно се размиват в малко студена вода до гъстотата на средно рядка боза и при непрекъснато бъкане се изсипват в 120 мл вряща вода. Кашата ври 5 минути на слаб огън, като при непрекъснато бъркане. Непосредствено преди свалянето от огъня по желание може да се добави 1 чаена лъжичка плодово пюре за аромат. Ако кашата е приготвена от домашно безглутеново брашно, трябва да се добави и непълна чаена лъжичка захар или друг подсладител или щипка сол. След това сместа се сваля от огъня и се прибавят 50 г от млякото на детето, приготвено предварително. Оставя да изстине за около 10 минути и е готова за консумация.

КАША ОТ ЕЛДА НА ЗЪРНА (ЗА 200 Г)
Две равни супени лъжици зърна от елда се изчистват и се промиват, както се чисти и се промива ориз. Слага се в студена вода. Когато кипне, отпенва се, както се отпенва месо. Вари се около 30 минути, докато елдата омекне. Водата, в която е вряла, се изхвърля, прибавят се 50 г предварително приготвено бебешко мляко и според вкусовите предпочитания на детето 1 чаена лъжичка плодово пюре (може и без него) и 1 чаена лъжичка захар или друг подсладител или щипка сол и 1 чаена лъжичка предварително приготвено зеленчуково пюре – от сварени морков, чушка и/или домат, ако детето ги понася добре. (Добавката от зеленчуково пюре също не е задължителна.) Ако детето няма алергия към млечния белтък, в кашата може да се сложи и бучка сирене, колкото средно голям орех, и парченце прясно краве масло, колкото грахово зърно. Всичко се пасира с миксер. Така приготвената каша е готова за консумация.

КАША ОТ ЦАРЕВИЧЕН ГРИС (ЗА 200 Г)
Царевичният грис, който се продава в нашите магазини, е много едър. Затова трябва да се почисти от триците, да се пресее и първо по-дребната част, а после и по-едрата да се смелят с машинка за кафе.
В 120 мл вряща вода се сипват 4 пълни чаени лъжички от смления грис, като след всяка лъжичка се разбърка. Сместа ври на слаб огън 5 минути при непрекъснато бъркане. Веднага след свалянето от огъня към гриса се прибавят 50-60 г от млякото на детето, приготвено предварително, и щипка сол или 1 чаена лъжичка плодово пюре и 1 чаена лъжичка захар или друг подсладител. (Плодовото пюре може да не се слага, то е само за аромат). Сместа се бърка докато отново стане хомогенна, оставя се да изстине за около 10 минути и е готова за консумация.

КАЧАМАК (ЗА 200 Г)
Пет пълни чаени лъжички фино царевично брашно се разтварят в малко студена вода и се изсипват в 150 мл вряща вода. Бърка се непрекъснато 20 минути. Веднага след свалянето от огъня към кашата се прибавят 50 г от млякото на детето, приготвено предварително, и щипка сол заедно с 1 чаена лъжичка зеленчуково пюре или 1 чаена лъжичка захар или друг подсладител и по желание 1 чаена лъжичка плодово пюре за аромат. Оставя се да изстине за около 10 минути и е готова за консумация.

КАША ОТ ПРОСЕНО БРАШНО (ЗА 200 Г)
Четири пълни чаени лъжички от ситно смляно просено брашно се размиват в малко студена вода и се изсипват в 120 мл вряща вода. Сместа ври на слаб огън 10 минути, като през вторите 5 се бърка непрекъснато. Веднага след свалянето от огъня се прибавят 50 г от млякото на детето, приготвено предварително, и щипка сол или 1 чаена лъжичка захар или друг подсладител и по желание 1 чаена лъжичка плодово пюре за аромат. Оставя се да изстине за около 5 минути и е готова за консумация.

КАША ОТ ПРОСЕНО БРАШНО (ЗА 200 Г)
Четири пълни чаени лъжички от ситно смляно просено брашно се размиват в малко студена вода и се изсипват в 120 мл вряща вода. Сместа ври на слаб огън 10 минути, като през вторите 5 се бърка непрекъснато. Веднага след свалянето от огъня се прибавят 50 г от млякото на детето, приготвено предварително, и щипка сол или 1 чаена лъжичка захар или друг подсладител и по желание 1 чаена лъжичка плодово пюре за аромат. Оставя се да изстине за около 5 минути и е готова за консумация.

ОРИЗОВО-ПРОСЕНА КАША (ЗА 200 Г)
Две пълни чаени лъжички оризово брашно и две пълни чаени лъжички просено брашно се смесват на сухо. Размиват се в малко студена вода и се изсипват в 120 мл вряща вода. Сместа ври на слаб огън 10 минути при непрекъснато бъркане. Веднага след свалянето от огъня се прибавят 50 г от млякото на детето, приготвено предварително, и щипка сол заедно с 1 чаена лъжичка зеленчуково пюре или 1 чаена лъжичка захар или друг подсладител и по желание 1 чаена лъжичка плодово пюре за аромат. Оставя се да изстине за около 5 минути и е готова за консумация.

БЕЗГЛУТЕНОВ ХЛЯБ
(Рецептата е разработена от ИЗХФП, град Костинброд. Прилагам я с някои допълнения и пояснения.)
В 70 мл топла вода се разтварят 10 г хлебна мая и 1 супена лъжица безглутеново брашно. Тази смес втасва около 10 минути на топло. След това се прибовят предварително разбити 1 яйце (ако детето не понася яйчния белтък, яйцето се изключва), 1 супена лъжица олио (ако детето не понася слънчогледовото олио – зехтин, соево олио или друга мазнина, която бебето приема добре, например разтопена свинска, кокоша, телешка или агнешка мас, разредена с вода в пропорция 1:5, т.е. 1 част мас и 5 части вода), 1 непълна чаена лъжичка сол и 200 г безглутеново брашно. Разбива се 5 минути с миксер, втасва 30 минути без да се бърка и отново се разбива 30 секунди. Прехвърля се в малка кексова форма, желателно с незалепващо покритие, за да не се налага употребата на мазнина за нейното намазване. Така втасва още 15 минути. Пече се 30 минути при 240 оС, като във фурната едновременно сепоставя и съд с вода.

ЦАРЕВИЧНА ПИТКА
Приготвя се каша от фино царевично брашно по описания по-горе начин, като врящата вода е 200 мл. Бебешко мляко не се добавя. След като кашата се свари, още гореща се изсипва в съд с незалепващо покритие или в обикновен съд, намазан с мазнината, която приема детето, разстила се до дебелина ½ см и се запича в умерена фурна за около 15 минути. Трайността на питката, съхранявана в полиетиленов плик в хладилник, е два дни.

ОРИЗОВА И ОРИЗОВО-СОЕВА ПИТКА
Приготвя се оризова или оризово-соева каша по описания по-горе начин, като врящата вода е 170-180 мл и вместо 4 се слагат 4 ½ чаени лъжички оризово брашно, за да стане кашата по-гъста. Бебешко мляко не се добавя. След като кашата се свари, още гореща се изсипва в съд с незалепващо покритие или в обикновен съд, намазан с мазнината, която детето приема добре, разстила се до дебелина ½ см и се запича в умерена фурна за около 10 минути. Трайността на питката, съхранявана в полиетиленов плик в хладилник, е два дни.

ПРОСЕНА ПИТКА
Приготвя се просена каша по описания по-горе начин, като врящата вода е 170-180 мл и вместо 4 се слагат 5 чаени лъжички просено брашно, за да стане кашата по-гъста. Бебешко мляко не се добавя. След като кашата се свари, още гореща се изсипва в съд с незалепващо покритие или в обикновен съд, намазан с мазнината, която детето приема добре. Разстила се до дебелина ½ см и се запича в умерена фурна за около 15 минути. Трайността на питката, съхранявана в полиетиленов плик в хладилник, е два дни.

ОРИЗОВО-ПРОСЕНА ПИТКА
Приготвя се оризово-просена каша по описания по-горе начин, като врящата вода е 190-200 мл и вместо по 2 се слагат по 3 чаени лъжички оризово и просено брашно, за да стане кашата по-гъста. Бебешко мляко не се добавя. След като кашата се свари, още гореща се изсипва в съд с незалепващо покритие или в обикновен съд, намазан с мазнината, която детето приема добре. Разстила се до дебелина ½ см и се запича в умерена фурна за около 15 минути. Трайността на питката, съхранявана в полиетиленов плик в хладилник, е два дни.











Намерих нещо интересно,но още ми е рано на мен. :D


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #96 -: Март 15, 2012, 17:21:04 pm »
ПРЕДЯСТИЯ

БЕЗЯЙЧНА МАЙОНЕЗА
(Рецептата е разработена от СД „Благополучие”, град Павликени. Прилагам я с някои допълнения и пояснения.)
В подходящ съд се смесват 1 чаена чаша соево брашно и 1 супена лъжица царевично брашно. Към тях се прибавят 2 чаени чаши вряща вода и с енергично бъркане се получава кремообразна смес. Оставя се да изстине, след което на малки порции при непрекъснато бъркане с миксер последователно се прибавят 2 чаени чаши слънчогледово или друг вид олио, в зависимост от поносимостта, 1 чаена лъжичка сол и 2 непълни чаени лъжички лимонена киселина или лимонов сок. Бъркането продължава още 2-3 минути. В зависимост от поносимостта към готовата вече майонеза може да се добавят и различни пикантни подправки – копър, чесън, червен пипер, черен пипер, къри и др.
От тази майонеза може да се приготвят различни салати със зеленчуци, които се приемат, - руска салата, зелева салата, салата от ситно нарязани печени или от туршия чушки и др.
От безяйчната майонеза може да се приготви и деликатесна горчица. Достатъчно е към готовата майонеза да се добави 1 супена лъжица горчица на прах. Деликатесната горчица, сервирана с нарязани кисели краставички, представлява диетичен сос, подходящ за гарниране на птичи меса и варени картофи.

ПАСТЕТ ОТ ПРОСО ИЛИ ЕЛДА
Една кафена чаша елда или просо се сварява добре, изсипва се в купа, удобна за бъркане, и се смесва с 2 супени лъжици прясно краве, сусамово, фъстъчено или друг вид масло според поносимостта и ситно нарязани 1 малка глава лук, див чесън, копър и соли и се пасира с миксер до получаване на гладка маса. По желание и според поносимостта може да се добавят 1-2 варени яйца и 1 чаена лъжичка горчица.

ПАСТЕТ ОТ ПРОСО
Приготвя се просена каша по описания по-горе начин от 1 чаена чаша просено брашно и 400-500 мл вода. Към готовата каша се прибавят ½ чаена чаша слънчоглледово или соево олио или друга мазнина, каквато приема детето, 2 супени лъжици соев сос, също според поносимостта, и щипка сол. Всичко се обърква добре и пастетът е готов. Съхранява се в хладилник.

ПАСТЕТ ОТ ТОФУ
В дълбок съд се размачква с вилица 100 г тофу и се прибавят 1 супена лъжица от мазнината на детето и 1 супена лъжица вода или само 2 супени лъжици вода. Разбива се с миксер до получаването на еднородна смес. Към нея по желание и според поносимостта могат да се добавят поотделно или в комбинация ситно нарязани магданоз (1 супена лъжица), маслини (1 супена лъжица), шунка или пушено филе (1 супена лъжица), брашно от орехови ядки (1/2 супена лъжица), 1-2 скилидки смачкан чесън или ½ лъжичка брашно от чесън, смлени печени тиквени или слънчогледови семки (1 супена лъжица) и на вкус сладък или лютив червен пипер, черен пипер и сол.

ПЕЧЕНИ САНДВИЧИ
Филийка безглутенов хляб се намазва с мазнината, която приема детето, гарнира се с описания по-горе пастет от тофу или със смес от тофу и разбито яйце. По желание под пастета от тофу се нареждат резенчета пресен домат, краставица, лук и/или чушка. Пастетът от тофу може да се смеси с доматено пюре или то да се намаже върху хляба като отделен слой.
Сандвичът се запича в гореща фурна. По желание след запичането се гарнира с резенчета пресни зеленчуци, ако те не са били включени в него преди да се запече. Може да се гарнира също с чубрица, червен пипер и/или ситно нарязан магданоз.


СУПИ

Месните супи се приготвят, като пилешкото или телешкото месо, пилешките или телешките дреболии се сваряват заедно с приеманите зеленчуци – лук, морков, чушка и/или целина, сол и подправки. Месото се обекостява, нарязва се на ситно и се прибавя към бульона заедно с 2-3 супени лъжици изчистен и измит ориз и/или оризово фиде. Всичко ври на слаб огън още 20-25 минути, докато се сварят оризът и фидето.
Със зеленчуковите супи обаче нещата са по-сложни. Преди да се приложат описаните по-долу рецепти, трябва внимателно да се провери доколко детето понася съответните зеленчуци. Експериментът се провежда по споменатата вече схема на захранване с непознати продукти.

СУПА ОТ МОРКОВИ И КАРФИОЛ
Една по-малка глава карфиол се изчиства, сварява се в подсолена вода и се изважда в друг съд, за да се отцеди. Изчистват се 4 големи моркова и 1 средно голяма глава лук, нарязват се на ситно и се задушават в 1 чаена чаша вода с 1 супена лъжица мазнина, каквато приема детето. Когато водата изври, морковът омекне и лукът порозовее, към сместа се прибавят 4 чаени лъжички просено брашно, предварително разтворено в малко студена вода. Долива се около 1 ¼ вода (може да се използва и отварата от карфиола) и се вари още 15 минути. Пасира се с миксер. Карфиолът се начупва на розички и се прибавя към сварената супа. По желание той също може да се пасира и според поносимостта да се добавят малко лимонов сок и няколко ситно нарязани пресни зелеви листа. Посолява се на вкус.

СУПА ОТ ЦЕЛИНА
Изчистват се и се измиват добре 1 средно голяма глава целина заедно с листата, 1 връзка магданоз, 1-1 1/3 стръка праз и 5 супени лъжици бял или кафяв ориз. Оризът заедно със ситно нарязаните целина и праз се сваряват в около 1 л подсолена вода до омекване. Тогава към тях се прибавят също ситно нарязаните листа от целина и магданоз. По желание се долива още вода и може да се добавят 2-3 супени лъжици мазнана, каквато приема детето. Към супата могат да се прибавят и отделно сварени оризово фиде, оризови макарони или оризово-царевична юфка или да заместят ориза.

СУПА ОТ ПОКЪЛНАЛИ СОЕВИ ЗЪРНА
Една глава лук, 1 морков и малко целина се нарязват на ситно и се сваряват до омекване в 1 л вода. След това към тях се прибавят 1 чаена чаша покълнали соеви зърна (те понякога се намират в магазините за диетични храни), 3 супени лъжици фино пълномаслено соево брашно, предварително размито в малко вода, и по желание 1-2 супени лъжици от мазнината, която детето приема. Вари се още 15 минути и се прибавят сол, ситно нарязани листа от целина и магданоз, джоджен и/или други подправки на вкус.

СУПА ОТ СУХИ СОЕВИ ЗЪРНА
Три супени лъжици сухи соеви зърна се накисват в студена вода, поставят с в хладилник и престояват 12-14 часа. Водата, в която са киснали, се изхвърля, налива се нова вода и се кипва. Сваля се от огъня, оставя се малко да изстине, почиства се от люспите – те би трябвало да са паднали след нагряването – и се сварява без сол в около ½ л вода в автоклавна тенджера за около 1 час заедно с 1 глава ситно нарязан лук (може и праз), 1 морков, 1 пиперка и малко целина. След като се отвори автоклавната тенджера, прибавят се сол, 1 чаена лъжичка червен пипер, 1 чаена лъжичка доматено пюре, размито в малко студена вода, и 1 шепа тънко оризово фиде. Супата ври на слаб огън още 10 минути, подправя се с джоджен, девесил, ситно нарязан магданоз и 1 чаена лъжичка соево масло.

ГРАХОВА СУПА С ПРОСО
Грахът от една малка кутийка се изсипва в гевгир, промива се на течаща вода, слага се в тенджера, залива  се с 1 л вода и се оставя да заври. В друг съд за около 30 минути се сварява 1 чаена чаша лющено просо. Пасира се, подправя се с 1 чаена лъжичка соево масло или от мазнината, която приема детето, малко сол, индийско орехче, ситно нарязан магданоз и други подправки на вкус и се прибавя към врящия грах. Сваля се от огъня и супата е готова за консумация.

СУПА ОТ ЕЛДА
Една кафена чаша елда сесварява в около ½ л посолена вода заедно с 1 глава лук, 2 моркова, малко целина, 3-4 пресни гъби печурки и 2-3 скилидки чесън. Зеленчуците могат да се варят нарязани на ситно или след сваряване да се пасират с миксер. Когато всичко омекне, супата се подправя със ситно нарязан магданоз, джинджифил, босилек, майорана и/или други подправки на вкус.

ЗЕЛЕНЧУКОВА СУПА
Около ½ кг зелен фасул се вари в автоклавна тенджера заедно с 1 средно голяма глава лук, 1 морков, 1 чушка и сол на вкус около 30 минути. Зеленчуците могат да бъдат нарязани на ситно преди да се сварят или да се пасират след сваряване. В така приготвения бульон се прибавят 5 супени лъжици безглутеново брашно, предварително разтворено в малко вода заедно с 1 супена лъжица доматено пюре. Сместа ври на слаб огън още 10-15 минути, подправя се с нарязания магданоз.

СУПА ОТ ЗЕЛЕН ФАСУЛ
Един морков, ¼ глава целина и 3-4 корена магданоз се настъргват на ситно и се задушават в 1 чаша вода, смесена с 1-2 супине лъжици от мазнината, която понася детето. Когато омекнат, зеленчуците се заливат с около 1 ½ л вода. Към врящата смес се прибавят 300 г нарязан зелен фасул и 5 супени лъжици изчистен и измит ориз. Когато зеленият фасул и оризът се сварят, към бульона се прибавят 3 настъргани и почистени от кожицата домата или 1 пълна с връх супена лъжица доматено пюре, предварително размито в малко студена вода. Супата се вари още 5 минути, посолява се, подправя се с нарязан магданоз и е готова за консумация.

ЗЕЛЕНЧУКОВА СУПА С МАКАРОНИ И ПИЛЕ
Един голям морков, 1 глава лук и 2-3 скилидки чесън се почистват и се задушават в 200 г вода, смесена с 2-3 супени лъжици от мазнината, която приема детето. Когато водата се изпари, а зеленчуците омекнат, сместа се залива с около 1 л вода, пилешки бульон или смес от двете. Прибавя се 1 пълна с връх супена лъжица доматено пюре, разтворено в малко вода, подправя се със сол и по желание с майорана, мащерка, 1 равна чаена лъжичка червен пипер и няколко зърна черен пипер. Добавят се една шепа оризови макарони и се вари още 15 минути на слаб огън. След това се прибавя предварително сварено голямо пиле или същото количество шунка. По желание може да се подправи със ситно нарязан магданоз.

От тези супи могат да се приготвят и вкусни ястия, като водата се намали на половина или се замени със същото количество месен бульон и 10 минути преди сваляне от огъня към сместа се прибавят 1-2 супени лъжици безглутеново брашно, предварително размито в малко вода. Зеленчуковите съставки според поносимостта могат да бъдат обогатени с нарязани на малки кубчета тиквички и грах.

ДИЕТИЧНА СУПА ОТ РИБА
Вземат се 2-3 средно големи глави от шаран или толстолоб, измиват се добре и се сваряват в около 2 л вода заедно с 2 големи изчистени и нарязани на ситно моркова, 2 големи глави лук, също нарязани на ситно, 1 супена лъжица ситно нарязана целина, 2 кафени чаши изчистен и измит ориз, 2-3 дафинови листа, 1-2 нарязани корена от магданоз и сол на вкус. Всичко се вари около 30 минути, след което към супата се прибавят 2 настъргани корена от магданоз и сол на вкус. Всичко се вари около 30 минути, след което към супата се прибавят 2 настъргани домата или 1 супена лъжица доматено пюре, размито в малко вода, и по една голяма щипка ситно нарязани листа от целина и магданоз.




Пак от там.Явно мама Верди ще проследявам :)


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #97 -: Март 15, 2012, 17:22:19 pm »
само внимавай със соевото брашно.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #98 -: Март 15, 2012, 18:13:11 pm »
 :ask:
То никъде не е споменато.Какво за соята?По-скоро се притеснявам от това фъстъчено масло.
« Последна редакция: Март 15, 2012, 18:15:29 pm от kisela_2000 »


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #99 -: Март 15, 2012, 21:04:51 pm »
:ask:
То никъде не е споменато.Какво за соята?По-скоро се притеснявам от това фъстъчено масло.

пусни едно търсене за "соя" и "соево" в тоя дълъг текст, дето си го цитирала и ще видиш дали не е споменато никъде. има соя поне в няколко рецепти от копираните.

какво за соята? - ГМО и алерген. точно както и фъстъченото масло.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!