0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #100 -: Март 16, 2012, 16:13:49 pm »
И аз в темичка  :wink:
Благодаря, Фуси  :D!

Преди около 2месеца я намерих и реших и аз да замразявам. Но тъй като нямам време да приготвям на куп толкова зеленчуци, варя, пасирам и слагам в бурканчета по 80мл. от един вид. После само вадя 4-5 бурканчета и ги смесвам в различни пропорции и така имам за два-три дни хапване. Така съм си замразила сладък картоф, морков, спанак, броколи, карфиол, тиква, печена чушка  :)
« Последна редакция: Март 16, 2012, 16:36:30 pm от Надеж »

*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #101 -: Март 25, 2012, 22:17:45 pm »
Такааа, да се отчета и аз  :lol: :lol:
След като 2 и повече седмици се навивах да направя и аз като Фуси повече пюренца, то днес най-после дойде големия ден. И то не за друго ами вчера бях опекла чушки и щяха да отидат на кино.
Та извадих аз какво що бях накупила продукти - картофи, морковчета, ориз,броколи и т.н. включих 4-те котлона на печката и се започна голямото варене и пасиране.  Свари се едното, махам го пасирам, и слагам следващото да ври  :lol:  кое стана по-рядко, кое по-гъсто, няма да влизам в подробности. Да не казвам, че не си бях преценила количествата и някои не стигнаха, други останаха. Комбинациите - да не ви говоря  :lol: де ми ги измисли русата глава, не знам. Да не говоря,че така загорих ориза, че дори след целодневно киснене и стържене, още си стои чернилката :lol: :lol: :lol: :oops:
Както и да е - след 2,5 часа и омацана кухня имам във фризера( смесих ги и направо ги сложих в него) 15 бурканчета със невероятни комбинации и цветове :ask: и почти всички буркани с различна вместимост, та трябваше да меря и горе долу доза за едно ядене.
Днес следобяд изяде  8O 8O 8O едно от творенията ми!!! Слава Богу все още не се е продриснал или пък  нещо по-лошо. :lol:

Та така с моите кулинарни шедьоври.  :lol: :lol: Дано се е получило нещо, че като се има предвид каква съм ужасна готвачка....
Милия ми мъж и той попадна на жена  :balk_56:  чудя се как още не ме е изхвърлил със все тенджерите и тиганите!

П.П. И естествено за десерт  :dishes: :dishes: буркани, канчета, тенджери и т.н. един час! Ама айде
« Последна редакция: Март 25, 2012, 22:20:53 pm от ivanita »


*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #102 -: Март 26, 2012, 00:09:07 am »
и защо ви е всичко това...?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #103 -: Март 26, 2012, 11:24:05 am »
на мен лично, за да не яде Никола готови пюрета или млечна кухня, за да имам готово пюре за всеки ден и поне 2 седмици да не го мисля. Всъщност при мен сметката беше такава - с половин ден зор си осигурявах между 2 и 4 седмици свободно от готвене време.
Млечната кухня никога не ми е била опция, защото не вярвам че се готви с качествени подукти. А като сложа на кантара домашно приготвена замразена храна срещу стерилизирана Хип-ска, моите везни накланят към първото.
Въпрос на личен избор
В очакване ....
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #104 -: Март 26, 2012, 15:06:55 pm »
Джам, казвам ти това което е ставало през 1998г.сега може да са други вносителите незнам.Тогава давахме детските храни на консигнации само и само да се разкарат от склада.Всеки си преценява сам.Аз консервирана храна и престояла от склад на склад ако ще и от луната да иде няма да дам.Аз не консумирам консерви, та какво остана на дете.Още повече,че не ми отнема кой знай колко време.Всеки си преценява,иначе можем да спорим до утре кой прав кой крив.

Консерви купувам за кучето и котарака(имам и двете)За детенцето-не бих искала да яде неща от буркан,ако има алтернатива.


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #105 -: Март 27, 2012, 09:58:01 am »
... един пакет грис е 0,99лв. С него можеш да направиш N броя закуски, плодови, солени... каквито си поискаш. Една каша струва около 7лв. Ако имаш късмета да не я яде, отива в кофата :)...
 
 Аз обаче, купувам и бурканчета, не готвя с такъв замах като Фуси, правя го ден за ден, когато реша, всъщност отнема много малко време. Основният ми аргумент е, че Калоян има предпочитания именно да дъвче, и много му се услажда всичко по-едричко. Та, когато аз му готвя, се съобразявам с това
« Последна редакция: Март 27, 2012, 10:00:48 am от didon »
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #106 -: Март 27, 2012, 22:20:37 pm »
Моята логика е подобна на тази на Фуси. Не че не му давам и купени пюрета, ако си осъмнем навън. :) Друг е въпроса, че нещо не ми се получиха много домашните :? :(
Фуси като изкарах бурканче от фризера, оставям го да се размрази в хладилника, ама нещо консистенцията му се скапва. :-( Става като на боробонки, водата като че ли се отделя и става много гадно. Малкия не го яде вчерашното. А уж, всичко си пасирах хубаво. Нещо бъркам, ама ако знам квоо  :lol:
Дидон, може ли да ми пратиш на лични рецепти за закуски с гриз. :-)


*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #107 -: Март 27, 2012, 23:11:34 pm »
трябва да ми кажеш какво е било пюрето, за да видим от какво се е скапало. По принцип така става ако е по-редичко или зеленчука е бил не добре сварен. Може да се оправи така: стопляш на котлона и добавяш малко сухо АМ и/или една точка масълце. Смачкан варен картоф също оправя работата
В очакване ....
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #108 -: Март 27, 2012, 23:26:07 pm »
Темата е чудесна и много полезна,адмирации за Фуси,която не само готви,но и намира време да пише и споделя опита си с нас.Аз съм твърдо за домашно приготвената храна,още повече,че разполагам с домашно месо,картофи и други еко продукти.А и кулинарията ми е хоби,ще ви чета с интерес ,докато дойде време да бъркам пюренца:)))
АКО ИМАШ ЛЮБОВ,НЕ СЕ НУЖДАЕШ ОТ НИЩО ДРУГО.АКО ЛИ НЯМАШ,НЕ Е ОТ ОСОБЕНО ЗНАЧЕНИЕ КАКВО ДРУГО ИМАШ.
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #109 -: Март 28, 2012, 08:42:32 am »
трябва да ми кажеш какво е било пюрето, за да видим от какво се е скапало. По принцип така става ако е по-редичко или зеленчука е бил не добре сварен. Може да се оправи така: стопляш на котлона и добавяш малко сухо АМ и/или една точка масълце. Смачкан варен картоф също оправя работата
Ами конкретно броколи с картоф и ориз, ама като гледам май всички ще се окажат така :(
Ще видим като ги стопля или добавя картоф дали ще се оправи работата.


*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #110 -: Март 28, 2012, 08:46:19 am »
Добави и сухо АМ!
Иванита, когато пасираш за замразяване, предварително добре изцеждай зеленчуците. Не трябва да има вода. Иначе става точно така - при размразяване водата се отделя и става гадничко
В очакване ....
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #111 -: Март 28, 2012, 20:58:40 pm »
ivanita,

ориз и картоф не стават добре за замразяване.
след размразяване, вкусът и консистенцията се променят към лошо.

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #112 -: Март 29, 2012, 00:26:06 am »
Ivanita, аз слагам бурканчето както е замръзнало в топла вода за известно време и след това на водна баня на слаб котлон. Вкусът и консистенцията са като на току-що приготвена храна, даже и ако има картоф вътре.
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #113 -: Март 29, 2012, 10:33:03 am »
И аз размразявам по начина, описан от Северина. Но когато беше на 1-2 годинки детето замразявах по изключение - по една-две порции или замразявах само сварено месо и бульона от него, а после ги готвех с прясно сварени зелунчуци, ориз и тогава пасирах.
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #114 -: Март 29, 2012, 21:30:09 pm »
Ivanita, аз слагам бурканчето както е замръзнало в топла вода за известно време и след това на водна баня на слаб котлон. Вкусът и консистенцията са като на току-що приготвена храна, даже и ако има картоф вътре.
Ок, ама като сложа замръзналото бурканче в топла вода няма ли да се пукне? osi_10 osi_10




*

    Eille

  • *
  • 916
  • Понякога мечтите се сбъдват двойно!
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #115 -: Март 29, 2012, 21:54:48 pm »
Не, бурканчетата от фризера първо ги измивам под чешмата с топла вода.


*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #116 -: Март 29, 2012, 22:19:24 pm »
Както съм писала и преди, и на мен ми беше полезна много тази тема. Само че аз не практикувах "напълно замразяване", а само частично :-) Приготвях си зеленчуците един по един - когато им е сезона, или се сдобия с домашни такива (сварени, пасирани, замразени на кубчета), също и месото. Винаги държах да има и нещо прясно в пюрето - варях картофи и моркови най-често, лук също, ориз, елда, ядки (т.к. не обичаме каша, в пюретата слагах овес, ръж, ечемик, различни смески). Приготвях пюрета през ден - по 4 бр (т.к. са ми 2 бебетата). Сварявах "пресните съставки" и още докато са горещи добавях кубчета от замразените. Изчаквах да се размразят и пасирах - и готово. Съхранявах в хладилника до следващия ден.
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #117 -: Март 30, 2012, 14:53:16 pm »
аз продължавам да практикувам замразяването, макар бебето отдавна вече да е момче и периодът на пюретата си отиде ехе хеее. Също частично замразявам...задушено месо с бульон напр.
Чакайте да ви пиша какво съм започнала напоследък да правя. по идея на Исабел Алиенде и книгата и Афродита. Та там пише, че една от лелите и правела различни бульони и ги използвала като подправка за сосове, оризи и всякакви храни.
Аз засега съм правида 2 вида бульони по следния начин:
1. Телешки
Телешки набор за супа плюс сол, целина и морков се вари до припадък, докато месото и кокалите буквално се разпаднат. Това означава за мен - когато тенджерата под налякане засъска - 2 часа на намален котлон.

2. Пилешки
6 броя пилешки фенери с вода до горе в тендерата под налягане моркови, чушка, лук. Същото варене

Когато изстине всичко това се прецежда и познайте ...  :lol: замразявам в малки бурканчета. После мога да добавям в каквото се сетите. Страшно е удобно. Ориза ми става БОЖЕСТВЕН!

Другата седмица ще пробвам с рибен бульон
В очакване ....
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #118 -: Април 02, 2012, 09:12:15 am »
Фанчо, само да ти кажа, че бульона е най-малотраен, т.е. не бива да го държиш повече 3-4 седмци във фризера.
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #119 -: Април 02, 2012, 11:37:42 am »
 :lol: :lol: Абе кой ще ти чака 3 седмици  :wink:
Стефи мерси за инфото, не знаех!
В очакване ....