0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Алхимикът Фуси
« -: Март 21, 2007, 16:59:22 pm »
Обедните зеленчукови пюрета, държа да си ги приготвям аз, защото виждам какво слагам и знам какво съдържат в действителност. Така и правя, обаче, от 10-тина дни се тормозя, че на обяд Никола буха само ориз и картофи, с месо, без месо, с извара и без, с най-различни зеленчуци естествено, ама са си все ориз и картофи. Размислих се аз за видовете въглехидрати, попрочетох тук таме и установих, че има и други полезни въглехидратни продукти, които неизвестно защо аз съм пропуснала. Елда, овес и ечемик са си чудесни основи за най-различни пюрета, а съдържат и много полезни вещества, фибри и тем подобни. Та, реших аз, че е добре да се редуват хем различните видове въглехидрати, хем протеините и това ми се вдидя толкова сложно, че направих таблица за възможните комбинации.
Пюретата реших да замразявам, от това, което прочетох, видях, че качествата на храната не намаляват при замразяването. По принцип, когато готвя и за нас двамата с баща му, правя нещо подобно – полусготвям най-различни работи,  замразявам ги, а после само ги досготвям. Уверявам ви, че си стават прекрасни манджи, а и аз съм много облекчена като се върна в 18ч от работа, за 1 час има готова, топла храна.
Както и да е, в понеделник въведох елдата – пожънах успех. От долните пюрета не съм въвела чушките (печени, белени, замразени) и спанака, но ще го направя сл. 2 седмици.

Та днес, кака се спретна и направи следното: Направих долната таблица с цената на кило кръв и два предни зъба. Сварих 2 големи картофа, половин чаена чаша ориз, половин чаена чаша овес(предваритело кисне 20 мин във вода), половин чаена чаша елда. Зеленчуците са ми замразени на Бондюел, тях ги сварих и пасирах поотделно. Месото ми е пуешко и пилешко, варено и пасирано. Всичко това отнема около час, след което се отзовах по средата на кухнята с 15 купички различни пюрета. Започна голямото смесване, което също отнема час.

Във всяко пюре има по 1 мерителна лъжичка АМ, масло на върха на ножа и 1,2  суп. лъжици преварена вода.
Пюрето приготвям по следния начин – на топъл котлон разтварям във водата АМ и прибавям маслото. После прибавям основата на пюрето (въглехидратите), месото или изварата и накрая зеленчуците. Това го правя в капак на малка йенска тенджерка, че ми е таман на размер и след всяко пюре си я изплаквам. Науката установи, че едно пюре от 200 грама се равнява на 6 пълни супени лъжици

ден Протеини          Въглехидрати       Зеленчуци
    По една с.л       По две с.л     По една и 1/2 с.л
    във всяко пюре    във всяко пюре      във всяко пюре
 
1     Месо           Картоф           Грах, моркови   
2     Извара   Ориз          Тиква, спанак   
3    Постно           Булгур         Праз, моркови, тиквичка, чушка
4     Месо           Елда         Чушка, тиквичка   
5     Извара   Овес          Тиква, броколи   
6     Постно   Ечемик          Спанак, моркови, чушка   
7      месо           Ориз          Спанак, чушка   
8     Извара   Картоф          Грах, морков   
9     Постно   Булгур          Тиква, грах   
10      Месо           Овес          Броколи, морков   
11      Извара   Елда          Тиква, грах,    
12     Постно   Ечемик          Праз, чушка, тиквичка   
13      Месо           Картоф          Броколи, морков   
14     Извара   Елда          Чушка, тиква, грах   
15     Постно   Булгур          Тиква, спанак   
16      Месо           Ориз          Спанак, морков   
17     Извара   Овес          Чушка, броколи   
18     Постно   Ечемик          Тиквичка, чушка, грах   

Сега във фризера стоят пълните бурканчета, надписани по дни и състав, строени като войници. Цялата галимация отнема общо 2 часа, 2 часа и половина, обаче 18 дни няма да мисля за ядене въобще.
Второто ядене ми е по-лесно, щото каши – бол пък и разнообразни.


Тези постните пюрета в червеничкото не съм ги приготвила, защото чак по-късно (като виден месар)се сетих, че детето трябва си почива от протеини, а и не съм въвела ечемика и булгура. Докато ги въведа, ще карам на готови постни зеленчукови пюрета.
В очакване ....
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #1 -: Март 21, 2007, 17:53:45 pm »
Невероятна си :youwoman:
*

    manhattan

  • *****
  • 1439
  • Друго нe трябва, три думи само: "Добре съм, мамо."
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #2 -: Март 21, 2007, 18:00:58 pm »
моите адмирации, Фуси :youwoman:
завиждам ти за нервите и усърдието! сега като Пипи, ще взема да се помоля най-любезно да направя същото и аз :D
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #3 -: Март 21, 2007, 18:40:44 pm »
Фуси, във всяко пюре ли има АМ, дори и в месните ли? Месото и млякото не бяха ли несъвместими?


*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #4 -: Март 21, 2007, 19:37:00 pm »
Фусинка, ако ми беше по-наблизо щях да се запиша на кухня при тебе :)
Супер си!
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #5 -: Март 21, 2007, 21:18:17 pm »
ееее тоя път ме разби :D
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #6 -: Март 21, 2007, 21:38:51 pm »
Ох, ще ме умориш, честна дума!  :lol:


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #7 -: Март 21, 2007, 21:39:16 pm »
Фуси, браво на теб!
Само да попитам - не е ли по-добре АМ да се прибавя в готовото пюре непосредствено преди неговото консумиране? Доколкото знам, то е годно само до 1 час след приготвянето му.
Сега да не ме нападнете - само разсъждавам и питам! :D
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #8 -: Март 21, 2007, 21:59:48 pm »
Мели, луда ли съм а?  :lol:

Сърчице, аз си го мислех същото... но не пречи да добавям по мъничко и непосредствено преди приготвянето. Но пък когато коалата е из път по градинките, не мога да добавям млякото... Иначе си съвсем права

Сигнус - нЕма проблем. Прайм бартер - два, три  часа някой гледа Колето, докато аз бъркам и свещенодействам - пък вместо по 1 ще правя по 2 порции.

Ман, много време и нерви си спестяваш... свършваш всичко са 3 часа, после сума време нямаш грижи. Ама Криско не е ли мъничък за разнообразно хранене. Знаеш ли, Никола не е помирисвал друга храна, освен АМ до 7ми месец и кусур. Незнам, но може би затова така лесно и без проблем приема и другите храни. Не че препоръчвам тия спартански методи де  :lol:

Габи, ами тъпа съм  :lol:, просто това съм пропуснала да напиша... ТАМ ДЕТО ИМА МЮСО, НЯМА МЛЯКО
По-скоро кажете какво мислите за овесената каша - там малко се колебая доколко е добра... за елдата съм сигурна
« Последна редакция: Март 21, 2007, 22:02:13 pm от Fussii »
В очакване ....
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #9 -: Март 21, 2007, 22:02:04 pm »
Мели, луда ли съм а?  :lol:

Не, съкровище, ти си прекрасна майка.  :D


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    manhattan

  • *****
  • 1439
  • Друго нe трябва, три думи само: "Добре съм, мамо."
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #10 -: Март 21, 2007, 22:03:25 pm »
да, да мъничък е, но примерът ти е заразителен. :D елдата е супер! аз ще я дам до 2 седмици.
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #11 -: Март 21, 2007, 22:05:55 pm »
Фуси, ако останеш без работа може да отвориш една бебешка кухня :-)
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #12 -: Март 21, 2007, 22:17:05 pm »
да, да мъничък е, но примерът ти е заразителен. :D елдата е супер! аз ще я дам до 2 седмици.

За елдата много хубави неща четох, а днес в Бон апети и гледах. Не съдържа глутен, затова я препоръчват и за по-малки фъстъчета  :lol:. Освен това можеш да я смесиш и с плод и със зеленчук - за вкус де, че иначе е малко безвкусно.

А на Бащата на Коалата от известно време му правя разни гарнитури с елда и булгур и въпреки първоначалното оплюване и подигравки, сега сумти доволно.

Абе горчивата истина е, че аз обичам да готвя ... ама много обичам :oops:... То си ми и личи
В очакване ....
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #13 -: Март 21, 2007, 22:49:09 pm »
аз тва ако тръгна да го правя, ще загоря 5 тенджери, ще оплескам целия под, ще си изцапам дрехите, ще науча детето на поне 10 псувни и накрая ще метна всичко в кофата, щото ще загори.

ученото си е учено.

шегата настрана, идеята ти е чудесна - организацията е реализацията също.

забележката на heart за АМ я подкрепям. трябвало е да оставиш АМ-то за слагане непосредствено преди консумация.

овес и ечемик откъде жънете?

морковите?

елдата, разправят, можело да алергизира, но мен не ме слушайте, аз съм вманиачена на тая тема.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    ultra

  • Анна Зашева
  • *
  • 7291
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #14 -: Март 22, 2007, 00:31:57 am »
Уха, ще плагиатствам :lol:


“Experience is the name every one gives to their mistakes.” Oscar Wilde
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #15 -: Март 22, 2007, 00:36:48 am »
Фуси поздравления, аз също сама си готвех и продължавам.Горе долу ми беше като твоята организацията но за по кратък период.Не съм се сещала по дълго.Правила съм за 3-4 дена, но си е кеф да имаш готова храна.Въпреки, че едно ядене или пюренце ми е отнемало не повече от 30 мин.Ели много ядеше плодови кисели от пресен плод и нишесте за следобедна закуска.Е остатъка си го хапвах аз. :lol: Аз когато нямам месо в менюто дробя яйце в супата или го давам самостоятелно с много малко диетична сол,да му е вкусно на детето
17.01.2005                                                                              21.11.2013
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #16 -: Март 22, 2007, 01:38:12 am »
Джам, Ултра,
Сигнус ми идва далечко, ама вас ви включвам в бартера за порцион срещу гледане докато готвя.  :lol:

Морковите - замразени пролетни морковчета на Бондюел

Овес, ечемик, елда, булгур - във всички диетични магазини

Пак за любимата ми елда  :lol: - днес слушах докторката при Иван Звездев, точно това разправяше, че понеже нямала глутен, била ниско алергенна
В очакване ....
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #17 -: Март 22, 2007, 01:42:28 am »
А, забравих за псувните.....
Днес, след като едно такси положи неистови усилия да ни бутне, като ни гони по Витошка (тя е пешеходна зона, някой да не би да е забравил :x)около 5 минути. Накрая спрях, посочих го на Никола и с ясен, звънък глас казах "Ето мамо, това е к...т глупав, хубаво запомни да внаеш!!!"
В очакване ....
*

    ultra

  • Анна Зашева
  • *
  • 7291
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #18 -: Март 22, 2007, 10:45:04 am »
За бартера нямаш грижи, тъкмо ще си пооформя мускулите :D
Абе, мислих, мислих и не се сетих какво е к...т :lol:


“Experience is the name every one gives to their mistakes.” Oscar Wilde
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #19 -: Март 22, 2007, 13:41:02 pm »
Фуси адмирации за усилията. Аз обаче нещо не харесвам замразени храни, ама всеки си има различен вкус. И моята бебка днес ще хапва елда за пръв път. ще видим как ще я приеме.
<br />[link=http:
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #20 -: Март 23, 2007, 08:43:30 am »
Фуси, нали стерилизира бурканчетата?
Матей - 1.04.2006 г
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #21 -: Март 23, 2007, 09:13:39 am »
в смисъл?
аз ги замразявам като ги приготвя. А преди това само ги изварявам за всеки случай, макар, че мисля, че е излишно
В очакване ....
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #22 -: Март 23, 2007, 10:11:01 am »
А, ти си ги замразила - аз разбрах, че просто си ги прибрала в хладилника! :)
Матей - 1.04.2006 г
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #23 -: Март 23, 2007, 10:26:43 am »
Истината е, че колкото и тъпо да звучи, цялата тая акция я направих от мързел  :lol: За да не се занимавам в следващите 20 дни с мислене и пасиране. А стерилизирането щеше мноооооооогооо да ме затрудни, пък и не знам дали става и дали няма да се развали някой драгоценен буркан, че да ми отиде труда на кино
Ааааа не! Бам във фризера и забрави :lol:
В очакване ....
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #24 -: Март 23, 2007, 10:38:43 am »
Айде и аз като стара свекърва да питам. Нали не ги пълниш догоре. Водата в тях при замръзване се разширява и има опасност ако са препълнени от налягането да се строши бурканчето. Това важи за всичко, което се замразява.
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #25 -: Март 23, 2007, 13:32:25 pm »
Записвам се на кухня. АбЦолютно :lol: :lol: :lol:
Аз нЕмам нерви да такива фокуси.
То и нищо не ядем в момента де. Само АМ си цоцка. :?
*

    balmi

Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #26 -: Март 23, 2007, 17:25:22 pm »
Фани, записвам се в твоя курс по готварство - пази ми място на първия ред !!! Мнооого ми хареса !!! :balk_21:
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #27 -: Март 23, 2007, 21:03:13 pm »
Сигнус, аз съм стар замразител  :lol: :lol:
какви работи за възрастни замразявам, хи  хи. После в къщи винаги има топла храна, а аз излизам жена-мечта. Абе - постановки  8)
В очакване ....
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #28 -: Май 08, 2007, 11:21:28 am »
Обедни пюрета Трета серия

ден    Протеини             Въглехидрати         Зеленчуци

1.      Месо заек           Картоф            Моркови, царевица,праз

2       Извара и сирене     Ориз              Царевица,Чушка, спанак     

3       Постно с жълтък     Булгур            Зелен фасул,моркови,праз,чушка

4       Месо пиле           Елда              Чушка, броколи, Тиквичка

5       Извара и сирене     Овес              тиква, тиквичка, чушка

6       Постно с жълтък     Картоф            Спанак, чушка

7       Месо заек           Ориз              Моркови, грах, царевица

8       Извара и сирене     Булгур            Тиква, броколи царевица

9       Постно с жълтък     Овес              Праз, моркови, спанак

10      Месо пиле           Булгур            Чушка, грах

11      Извара и сирене     Картоф            Моркови, чушка, тиквичка

12      Постно с жълтък     Овес              Тиквичка, моркови, карфиол

13      Месо заек           Ориз             царевица, спанак,

14      Извара и сирене     Елда             Чушка, моркови, праз

15      Постно с жълтък     Булгур           Тиквичка, моркови, чушки

16      Месо пиле           Картоф           Моркови, грах, праз

17      Извара и сирене     Овес             Моркови, чушки, спанак

18      Постно с жълтък     елда        броколи, тиква

19      Месо пиле           Ориз             Моркови, грах, праз

20      Извара и сирене      Картоф          Моркови, чушки, спанак

21      Постно с жълтък     Овес             Зелен фасул, чушка, тиквичка

22      Месо пиле           Елда             Моркови, грах, праз

23     Извара и сирене      Булгур           Моркови, чушки, спанак

24     Постно с жълтък      Картоф           Моркови, чушки, броколи
В очакване ....
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #29 -: Май 09, 2007, 17:14:58 pm »




А ей така изглеждат купичките преди голямото смесване - айде посмейте се малко на мой гръб.
В очакване ....
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #30 -: Май 09, 2007, 17:17:04 pm »
Фуси, страхотна си  :balk_47: :balk_47: :balk_47:

lb2f
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #31 -: Май 09, 2007, 17:34:51 pm »
Фуси, ти си готова да отвориш детска кухня!
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #32 -: Май 09, 2007, 18:35:09 pm »
Фуска, вземи го зарежи тва адвокатстване и идвай тука да правим детска кухня! Пари ще направим, ей :lol:
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #33 -: Май 09, 2007, 18:48:37 pm »
моля те, моля те запиши ни на кухня при теб :D
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #34 -: Май 09, 2007, 19:09:55 pm »
Фусита :balk_104:, уникална си ! :balk_53: :balk_47: :balk_81:
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*

    borovinka

  • *
  • 1118
  • таЙалеЩ на кълГо...
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #35 -: Май 09, 2007, 21:13:19 pm »
Искам у вас на детски рожден ден!  :D :D :D
*

    ultra

  • Анна Зашева
  • *
  • 7291
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #36 -: Май 09, 2007, 22:02:47 pm »
втората снимка от стол ли я прави :lol:
малко е да се каже, че съм впечатлена!
искам и аз да съм толкова организирана :?


“Experience is the name every one gives to their mistakes.” Oscar Wilde
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #37 -: Май 09, 2007, 23:33:03 pm »
верно, що не спретнете една детска кухня бе. частна, таковата - само за ценители.
Фуси, натюрмортът ми заприлича на снимка от японски ресторант, не знам защо.
то бива, бива, ама чак пък и помощната посуда да ти е еднаква и масата да не ти е омазана - много ми дойде...  :lol:

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #38 -: Май 11, 2007, 00:13:34 am »
Фуси, НЕВЕРОЯТНА СИ!  :youwoman:
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #39 -: Май 11, 2007, 13:59:48 pm »
Да бе да!
На малкия ти пръст не мога да се намажа, мой втори хранителен гуру Верди (първия е Джам, щото тя ме "въведе" дет се вика  :lol:)!

Ся, понеже снощи до среднощ правих ІV - тата серия бурканчета, реших в изварните пюрета, изварата/сиренето да ги слагам в деня на консумацията, т.е. да не стоят в замразеното пюре. По-вкусничко ми се струва
В очакване ....
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #40 -: Май 11, 2007, 15:11:59 pm »
Ама аз наистина ти свалям шапка! :balk_63:
Аз, подобно на твоя първи хранителен гуру, наблягах повече на купени пюрета. Домашни правех само от домашните продукти, с които разполагах. А домашни каши продължавам да правя от зърнени храни, купени от диетичните магазини.
А за сиренето (изварата) и аз съм забелязала, че при размразяването някакси се разкашкват и им се губи вкусът.
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #41 -: Май 11, 2007, 15:31:41 pm »
Сега, махнах овеса и ечемика от обедните пюрета и добавих просена каша. А пък въпросните овес и ечемик оставих за следобедните плодови каши. Така че, сега мумченциту следобед яде следните каши:
ръжени, овесени или ечемичени ядки, задушени, малко мляко и много плодове.
В очакване ....
*

    manhattan

  • *****
  • 1439
  • Друго нe трябва, три думи само: "Добре съм, мамо."
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #42 -: Май 12, 2007, 10:24:31 am »
б. му м... Фусиндо, дет се вика, ти направо счупи мрака :D и на работа одиш и от де го спретна туй време...
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #43 -: Август 01, 2007, 16:46:39 pm »
Новости в замразеното готвене и преминаването на по-обща храна.
Пиша отново по темата за да споделя челен опит по преминаването към хранене с по-едро смляна или ситно нарязана храна, както и изобщо към по-общо хранене.
Първо
От два месеца, нашето педи рече, че било добре, на обяд Николата да яде супа и пюре, като общият грамаж да е около 230 – 250 грама. Направо ми причерня, щото си представих как готвя до припадък. Оказа се, че не е толкова сложно и може да стане едновременно. По описания по-долу начин се получават около 30 бурканчета манджи и към 20тина супи, които замразявам. Когато няма супа – давам салата напр. печена чушка с домат.
Второ
с голямо нежелание въведох свинското месо, защото се оказа, че съдържа сума ти полезности, необходими за кръвта. Мислех Никола изобщо да не помирисва прасе, ама няма как...педиатърът не препоръчва телешкото за съжаление
Трето
От този месец, реших, че в случаите, в които готвя нещо подходящо за таткото, мога да отделям за следващия ден за Никола. По този случай, таткото също започва да яде без сол и само със зелени подправки.

Вчера приготвих поредната серия. Този път обаче беше по-дълго, защото рязах месата на ситно, вместо да ги меля. Всъщност смлях само царевицата и граха, всичко останало кълцах до припадък.
Всичко отнема на 2 пъти по 3 часа, като вчера приготвих месата и супите, днес зеленчуците и смесването.
Дори и никой да не се възползва от моите нововъведения, поне имате идеи за рецепти - бол

ПРОДУКТИ:
МесоПоловин голямо пиле
Половин заек
Едно малко свинско бон филе
Две парчета чистен лефер
Сурови зеленчуци
4 тиквички
½ кг моркови (македонски или гръцки)
картофи
три големи глави лук
една връзка пресен лук
домати
печени зелени чушки
целина
леща
Замразени зеленчуци Бондюел
царевица
грах
зелен фасул
спанак
броколи и карфиол
смес за супа – 4 сезона
Зърнени – по половин чаена чаша
необработен ориз
елда
белена червена леща
смесени – ръжени, овесени, ечемичени ядки

Приготвяне
Пилето, рибата и заека се сваряват поотделно много добре, във вода, заедно с:
част от сместа за супа на Бондюел
морков, целина, лук
Вадите месото от бульона и пасирате в него сварените зеленчуци. Добавяте малко наситно нарязано пилешко, рибено или заешко месо.
Получава се пилешка/заешка/рибена супа, която си наливате на порции в съответните бурканчета.
Свинското бон филе приготвям по следния начин – в много суха и гореща тенджера, слагам филето и го обръщам, докато се зачерви от всички страни. Добавям половин глава лук и малко зелен пресен лук и така оставям да се позадуши. После добавям МАЛКО вода и така си ври, докато се свари.
Агнешко приготвям по същия начин, само добавям повечко вода и правя и агнешка супа (в нея може да се добави малко спанак и ориз)

Важно!
Вадя съответното бурканче вечер. Сутрин, топля манджата на котлона и добавям в зависимост от яденето, пресен домат, сиренето и зелените подправки - магданоз, копър, джоджен, босилек
« Последна редакция: Август 01, 2007, 17:10:40 pm от Fussii »
В очакване ....
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #44 -: Август 01, 2007, 17:08:01 pm »
1. Месо -   Свинско с Картофи, царевица
2  Риба -   Булгур, праз, мащерка
3  Сирене - Смесени ядки със зеленчуци
4  Постно  - Тиквички с ориз
5  Месо -  Заешко с грах
6  Постно - Зелен фасул (както си се готви за големи, само без сол)
7  Сирене - Елда със зеленчуци
8  Месо - Пилешко с ориз
9  Риба - Картофи, моркови и копър
10 Сирене - Броколи и карфиол
11 Постно - Леща (както си се готви за големи, само без сол)
12 Месо - Свинско със спанак
13 Постно - Ориз със зеленчуци
14 Сирене - Тиквички моркови и копър
15 Месо- Заешко с елда
16 Риба - Моркови и броколи
17 Сирене - Грах със зеленчуци
18 Постно- Булгур с лук и мащерка
19 Месо - Пилешко с Картофи и царевица
20 Постно- Грах (както си се готви за големи, само без сол)
21 Сирене- Смесени ядки със спанак
22 Месо- Свинско с леща
23 Риба - Задушени зеленчуци
24 Сирене - Елда със зеленчуци
25 Постно- Спанак с ориз
26 Месо- Пилешко с булгур и лук
27 Постно - Картофи с лук
28 Сирене - Моркови с царевица
29 Месо заешко с карфиол
30 Риба Ориз със зеленчуци
31 Сирене Зелен фасул (както си се готви за големи, само без сол)
32 Постно Задушени зеленчуци с масло (моркови броколи, карфиол)
33 Месо - свинско с картофи
34 Постно- Домати с ориз
35 Сирене - Смесени ядки със зеленчуци
В очакване ....
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #45 -: Август 01, 2007, 23:12:58 pm »
Фуси!!! Откъде взе заекот?!!!
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #46 -: Август 02, 2007, 10:27:35 am »
Вариантите са 3
- Билла
- Фантастико
- месарницата, която се намира на ъгъла на бул. Прага и ул. Шандор Петьофи - последния път беше оттам

Искаш ли да проверя и ако има да ти взема?
В очакване ....
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #47 -: Август 02, 2007, 10:31:58 am »
в Билла не съм виждала от 100 години, голям Фантастико с месарски щанд нямаме наблизо, Шандор Петьофи също нямаме :)
дааааааааа, ако видиш хубав, пресен заек и му се довериш - зимай един! Марти свърши домашните запаси от село и сега карам на купешки пюрета.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #48 -: Август 02, 2007, 10:35:39 am »
Фуси, елдата с какви зеленчуци я комбинираш? И още един въпрос -откъде купуваш белена леща?
<br />[link=http:
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #49 -: Август 02, 2007, 11:06:51 am »
Елдата съм забЕлезала  :wink: най си отива със сирене. Можеш да добавиш домат, печена чушка, морков, задушен праз или лук. Пробвах веднъж - елда сирене и спанак - стана много вкусно.
Червена белена леща има в Била, Фантастико и повечето диетични магазини.
В очакване ....
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #50 -: Август 02, 2007, 15:40:02 pm »
елдата се подправя и овкусява много сполучливо с масло.
руснаците я употребяват основно в два варианта - задушена натюр с масло и малко сол (тва за възрастните, де) или сварена с мляко.
аз съм яла елда (гречка) с масло - отлична гарнитура е, апропо.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #51 -: Август 02, 2007, 15:50:44 pm »
Тури и малко задушен праз и мащерка и ставаааааааааа жестоко!
В очакване ....
*

    manhattan

  • *****
  • 1439
  • Друго нe трябва, три думи само: "Добре съм, мамо."
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #52 -: Август 02, 2007, 20:05:18 pm »
с голямо нежелание въведох свинското месо, защото се оказа, че съдържа сума ти полезности, необходими за кръвта. Мислех Никола изобщо да не помирисва прасе, ама няма как...педиатърът не препоръчва телешкото за съжаление

това ме втрещи 8O аз също не искам да му давам свинско. не съм чувала да има каквото и да е полезно нещо в него. а телешкото защо не?

Фуси, важно! замразената храна се вади от фризера преди! консумация. вадиш-размразяваш-употребяваш!
« Последна редакция: Август 02, 2007, 20:08:22 pm от manhattan »
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #53 -: Август 02, 2007, 22:59:35 pm »
Фуси, давай да четем за свинското, че аз давам много много рядко.наблягам на телешко и пилешко.А телешкото го ограничават заради белтъка нали?
17.01.2005                                                                              21.11.2013
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #54 -: Август 03, 2007, 09:12:13 am »
не знам защо битува в средите на оргахолиците мнение, че свинското е боклук, а телешкото е ок. какви са ви мотивите?

може да съм го писала, но пак да ви споделя. моята сестра, която трябва да спазва много добър подбор на храните поради заболяването си, а пък се консултира с доста начетени лекари извън България, е получила лекарска препоръка да предпочита свинското филе, а да избягва изобщо телешкото месо. честно казано, съображенията ги забравих, но фактът ме впечатли. ще я питам, като се чуем.

нашият педиатър пък каза, че свинското е важно за растящите бебета поради съдържанието на специфични мазнини, които участват в изграждането и развитието на нервната тъкан (доколкото помня), и че страховитият за възрастните холестерол е нужен за малчовците в определена степен. той също ме посъветва да избързам със свинското.

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #55 -: Август 03, 2007, 10:27:47 am »
не знам защо битува в средите на оргахолиците мнение, че свинското е боклук, а телешкото е ок. какви са ви мотивите?

Аз определено не съм специалист, но тъй като свинете са всеядни обикновено се счита че месото им не е особено качествено.
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #56 -: Август 03, 2007, 10:49:18 am »
За свинското не успях да намеря статия, обаче аз се доверявам на доктора. Купувам свинско бон филе, без милиграм тлъстина и го приговям по посочения начин.
Бебето трябва да яде пълноценна и разнообразна храна. Затова толкова държа на различните видове месо и различните зърнени храни. Плодовете и зеленчуците ясно - те са му основна храна.
Не може да буха само картофи и ориз и тук таме малко тиква с морков.

Манчо, точно така, ако съм забравила да извадя бурканчето, го разтопявам на водна баня и добавям нещо прясно - сирене, домат, зелени подправки или друго.
В очакване ....
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #57 -: Август 04, 2007, 12:10:39 pm »
Малко спам: Фуси аз съм ОСОБЕНО ВПЕЧАТЛЕНА и имаш моите аплодисменти!
 :D
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #58 -: Август 06, 2007, 19:51:49 pm »
Момичета,

как я приготвяте тази елда?
Аз днес направих нещо като каша от елда с плодово пюре, но Венци след първата лъжица не пожела да хапне повече.
На мен, да си призная, елдата малко ми нагарча.
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #59 -: Август 06, 2007, 23:36:18 pm »
аз също искам да помоля за рецепти с елда.
17.01.2005                                                                              21.11.2013
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #60 -: Август 07, 2007, 15:29:20 pm »
аз лично ползвам инстантната безмлечна каша от елда на Хип. био-органична, бърза за приготвяне, не горчи.
смесвам я с плодове и мляко.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #61 -: Август 07, 2007, 15:47:10 pm »
И аз първо предложих готова каша, но не се отрази добре на коремчето. Реших да пробвам с неготова, но мога да кажа, че пак получи много газове. Иначе накисвам елдата да постои в малко вода, след това варя около 15 минути, подправям с масло и сирене и слагам адаптирано мляко.
<br />[link=http:
*

    manhattan

  • *****
  • 1439
  • Друго нe трябва, три думи само: "Добре съм, мамо."
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #62 -: Август 07, 2007, 15:47:48 pm »
май ми се изяснява. свинското от край време се води силна храна заради мазнините. само дето това са най-вредните мазнини, от които организма няма нужда. добрите мазнини могат да се получават от други източници - меса, риба, въглехидратни храни. децата имат нужда от по-калорична храна и мазнини, но защо от този източник? мастните клетки се образуват в детска възраст, и ако ние не внимаваме с какво ще се изградят, последиците са ясни - на челно място сме по детско затлъстяване.
мит е, че липсата на видима мазнина по месото го прави по-немазно. на свинското съставът му е такъв!
ами такива работи знам аз :Dдано от дискусията стигнем до истината.
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #63 -: Август 07, 2007, 16:35:31 pm »
Eй сега ще пратим едно запитване до братчедката - тя е докторка - спец по хранене у Америчко
В очакване ....
*

    manhattan

  • *****
  • 1439
  • Друго нe трябва, три думи само: "Добре съм, мамо."
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #64 -: Август 07, 2007, 18:59:04 pm »
и по-пространно, ако може, че тука сме придирчиви хехе :bighug:
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #65 -: Август 07, 2007, 20:39:31 pm »
манхатъне, чедо.
пилето, дето го купуваш у магазина, с цялата си "полезност" е натъпкано с антибиотик и напомпващи вещества за повече маса и обем.
свинското барем не го третират така... :)

аз още не съм посмяла да купя на Марти пиле от магазина. Фусси, с моя заек има ли напредък?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    manhattan

  • *****
  • 1439
  • Друго нe трябва, три думи само: "Добре съм, мамо."
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #66 -: Август 07, 2007, 22:49:48 pm »
ех, мило, ще се обиждаме ся :D мигар смяташ, че съм неосведомена на таз тематика?
на Крисундера от магазина не се дава нищо, за сега :( родителството се храни доста пестеливо с "произведени" неща - да не обяснявам какво значи това :D
свинското барем го третират баш така! то по природа си е баш...
знам подробности за отглеждането на мръвките, от които ще ти настръхне козинката 8O
сериозно - за предпочитане са агнешко, телешко и риба. дивеч, птици, също, от проверен източник, което е трудно.
ясно, че не можем да дебнем до второто пришествие, ама можем да се стараем ли кво ли...
аз залитам малко, но си мисля, че посоката е вярна :drunk:
« Последна редакция: Август 07, 2007, 22:51:44 pm от manhattan »
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #67 -: Август 07, 2007, 22:55:26 pm »
Манчо, мама, много залиташ, не малко :wink: Аз като давам от кухнята манджа, моя да не е умрял? Айде ся :wink: И в Германия като ги хранят само с био все едно не са най-дебелата европейска нация :D Не можем да ги държим непрекъснато под похлупак. Я гледай на мамите дето не четат толкоз като нас децата как растат :D
П.С. Да не говорим, че половината, че и повече са изпозахранени във втори - трети месец, а не като нас по книга.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #68 -: Август 08, 2007, 11:55:35 am »
Значи скийте ся,
при нас положението е следното - село нЕма, нема и да има като гледам. Вили два броя, от които мога да разчитам на череши, ябълки петровки и малко круши,а и малко домашна ракия от съседа, чудесна била за разтривки  :lol:. От дъжд на вятър по някое домашно яйце, ако съседката Янка реши.
Абсолютно съм се отказала от мисълта, че Николата ще яде т.нар. органична храна. Просто няма как да стане. Всичко, което се купува от магазина се е хранило с химия, но това е положението, така че като нямам избор, по-добре да не го мисля. В замяна на това, гледам да давам повече сурови плодове и зеленчуци, по възможност български, зърнените храни също са ми важни и абсолютно никаква инстантна или консервирана храна, с изключение на АМ

Ся, в месните пюрета на която и да е фирма, какво месо има мислите?
В очакване ....
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #69 -: Август 08, 2007, 12:21:13 pm »
аз наблягам много на плодове и зеленчуци.малката така е научена че вече си ги иска сама без да чака да й се предлагат.относно беб консерви - не съм купила до сега нито едно няма и да купя никога.работила съм за кратко в склада на Търговска лига,където продавахме Хип.Съжалявам но се сменяха срокове,защото имаше огромни количества на склад.Няма гаранция,че и други фирми не правят това.Твъдо съм против консервирана храна.Предпочитам аз да знам какво слагам вътре и как съм приготвила.най ме беше страх от месото, в смисъл добре да го обработя,но си има педиатри за тази работа.
17.01.2005                                                                              21.11.2013
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #70 -: Август 08, 2007, 13:24:52 pm »
Ния, извинявай, но как сменяхте сроковета на пюретата Хип в склада на Търговска лига (апропо, вносител е фирма Ивенди), след като те са отпечатани на самата капачка, а не на хартиен етикет, който можеш да закриеш с друг или да смениш?!

това, дето предпочитаме да знаем какво слагаме в храната е валидно за всички, но при положение, че не се снабдяваш от лично контролирано органично селско стопанство, а от пазара, магазина или "домашно" с неизвестен произход и начин на отглеждане - все тая дали ще готвиш или ще купуваш готово.
Ганчев, Овко и подобни никога няма да купя. но на немското качество и сертификати имам повече вяра, отколкото на пилета Градус, примерно...


"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #71 -: Август 08, 2007, 13:33:05 pm »
Джам, казвам ти това което е ставало през 1998г.сега може да са други вносителите незнам.Тогава давахме детските храни на консигнации само и само да се разкарат от склада.Всеки си преценява сам.Аз консервирана храна и престояла от склад на склад ако ще и от луната да иде няма да дам.Аз не консумирам консерви, та какво остана на дете.Още повече,че не ми отнема кой знай колко време.Всеки си преценява,иначе можем да спорим до утре кой прав кой крив.
17.01.2005                                                                              21.11.2013
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #72 -: Август 08, 2007, 13:37:09 pm »
Ния, ОК - имаш си възглед за храненето, имаш възможност да ползваш проверени продукти, това е чудесно. ако аз имах тази възможност, и аз щях да правя като теб.

но просто не е възможно да се фалшифицира срока на годност на пюретата Хип, това искам да стане ясно.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #73 -: Август 08, 2007, 13:38:49 pm »
ок - така е.не се сменя срока.обърках се.
17.01.2005                                                                              21.11.2013
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #74 -: Август 08, 2007, 14:52:55 pm »
Всеки си има мнение по въпроса, няма смисъл да спорим.
Моето дете, например, яде само готови месни или зеленчукови пюрета - аз купувам Хипп, Гербер и понякога Нестле Алете. Пробвала съм се да готвя, но той категорично отказа да яде домашно приготвена храна. Друг е въпроса, че от нашата храна, която е на масата нищо не отказва. Та сега какво - да не излезе, че си тровя детето?
Аз лично имам повече доверие на производителите на детски храни, отколкото на продуктите на пазара и месото в супермаркета. Те са длъжни да прилагат много строги правила при обработката на суровините и производството, така че определено им имам доверие.
То в такъв случай да вземем и лекарствата да си правим сами, че не знаем какво активно вещество ни слагат вътре? :wink:
А за Търговска лига много неща могат да се кажат.  :D Като всеки дистрибутор и те се стараят бързо да пласират стоката си на склад.
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #75 -: Август 08, 2007, 15:35:14 pm »
права си, много неща може да се кажат за Търговска лига.и като се замисля нищо хубаво за съжаление.
17.01.2005                                                                              21.11.2013
*

    manhattan

  • *****
  • 1439
  • Друго нe трябва, три думи само: "Добре съм, мамо."
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #76 -: Август 08, 2007, 21:05:54 pm »
при нас положението е следното - село нЕма,

рапорт-приет, другарче-съгласно :D
за момента пазя до годинката, после уроците по химия :(
така е, мило, старанието ми е до време. в саксия нама да расте. искам, до когато мога, да му спестя някои неща. ми, тва е...
копирайт на рецепКите ще искаш ли :D
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #77 -: Август 09, 2007, 11:33:21 am »
Манчо, така е душа...
Ами вместо да се офлянкваме, тя Джамата отдавна призовава, давай да отворим едно натурално стопанство. Терен предлагаме ние, че е близо до Софето  :lol: :lol:
В очакване ....
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #78 -: Август 09, 2007, 14:29:21 pm »
При нас село има и преди ставаха страхотни неща там, но сега баба ми вече е болна и не може да се занимава, та градината си пустее. Аз на Мия почнах да й правя домашни зеленчукови пюрета чак на 11 месечна възраст, а от 2 месеца насам й предлагам и готвени ястия с месо. Но освен пиле и свинско, друго месо готвено не съм й давала. Риба, пуйка, заек, агнишко и телешко си яде в бурканчета. от една страна и аз вярвам много на немския контрол, и от друга казват, че нещата, които се внасят минават през много по-голям контрол, отколкото родното производство. макар, че след историят с млякото на Милупа, смених адаптираното мляко. То у нас какво ли не може да се случи...
<br />[link=http:
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #79 -: Август 09, 2007, 21:43:25 pm »
Манчо, така е душа...
Ами вместо да се офлянкваме, тя Джамата отдавна призовава, давай да отворим едно натурално стопанство. Терен предлагаме ние, че е близо до Софето  :lol: :lol:
Направо си ви представям с навити крачоли и селскостопански тен. :)
« Последна редакция: Август 09, 2007, 21:45:07 pm от cygnus »
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #80 -: Август 10, 2007, 13:52:10 pm »
Между другото в Пикадили видях да се продават домати от органично производство. Вярно 5 лв/кг бяха ама картофи, моркови и др. подобни зеленчуци бих купила за детето, независимо от цената. Ама нямаше.


*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #81 -: Август 10, 2007, 13:53:14 pm »
Между другото в Пикадили видях да се продават домати от органично производство. Вярно 5 лв/кг бяха ама картофи, моркови и др. подобни зеленчуци бих купила за детето, независимо от цената. Ама нямаше.

то понеже, другите са много по-евтини. На нашия пазар на графа са по 3 - 3.50 8O
В очакване ....
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #82 -: Февруари 26, 2012, 12:08:17 pm »
 Лелееее, невероятна тема. Добре, че попитах дали някой се доверява на зеленчуците "Бондуел", че момичетата да ме препратят тук
 Фуси, поклон. Невероятна си!
 Та по този повод и искам да те питам нещо. Естествено и други момичета, ако имат идеи, приемам. Искам на Калоян пюретата, за готовите става въпрос, да ги сгъстя до такава степен, че да мога от тях да направя топченца и така да му ги предлагам. Нашият юнак определено иска да дъвче и да се храни сам. Пщре не му допада, но босата му майка е накупила един милион  :oops:

 Мислите ли, че примерно с ориз ще се получи
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #83 -: Февруари 26, 2012, 15:07:17 pm »
хе хеDo sega samo kradqh ot tuk,sega moga i da si zadawam wyprosite.
Аз бих пробвала с ориз,овесени ядки и разни там булгури,грис ....
« Последна редакция: Февруари 26, 2012, 15:34:21 pm от kisela_2000 »


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #84 -: Февруари 27, 2012, 17:23:06 pm »
Лелееее, невероятна тема. Добре, че попитах дали някой се доверява на зеленчуците "Бондуел", че момичетата да ме препратят тук
 Фуси, поклон. Невероятна си!
 Та по този повод и искам да те питам нещо. Естествено и други момичета, ако имат идеи, приемам. Искам на Калоян пюретата, за готовите става въпрос, да ги сгъстя до такава степен, че да мога от тях да направя топченца и така да му ги предлагам. Нашият юнак определено иска да дъвче и да се храни сам. Пщре не му допада, но босата му майка е накупила един милион  :oops:

 Мислите ли, че примерно с ориз ще се получи

От къде я ировихте таз прашасала тема  :lol:
Дидон всяко пюре можеш да сгъстиш със смачкан картоф, ориз, кус кус ... такива работи
В очакване ....
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #85 -: Февруари 27, 2012, 17:29:34 pm »
 хахаха, ми питах девойките в темата за храненето и те ме пратиха на ПРАВИЛНОТО МЯСТО
 Благодаря за идеята. Още утре ще пробвам, и без това на юнака се очертава, че готвенко по-му харесва
 Я да питам още нещо, може да сте писали, но още не съм изчела всичко :oops:, замразеното колко време има трайност?
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #86 -: Февруари 27, 2012, 17:31:11 pm »
От къде я ировихте таз прашасала тема  :lol:

Прашасала, ама златна. Благодаря!

Аз специално книга си купих с инструкции и рецепти като твоите, само дето картинките по американски са повече и по-шаренки. И авторката е просто майка, няма диплома на диетолог.

Защо не публикуваш още една книга? Не е нужно да е голяма. Можеш да поразшириш менюто със съдържание и за по-големи дечица. Хич не съм запозната с книгоиздаването, но според мен ще е много полезна и търсена в България.
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #87 -: Февруари 27, 2012, 17:58:32 pm »
Лелееее, невероятна тема. Добре, че попитах дали някой се доверява на зеленчуците "Бондуел", че момичетата да ме препратят тук
 Фуси, поклон. Невероятна си!
 Та по този повод и искам да те питам нещо. Естествено и други момичета, ако имат идеи, приемам. Искам на Калоян пюретата, за готовите става въпрос, да ги сгъстя до такава степен, че да мога от тях да направя топченца и така да му ги предлагам. Нашият юнак определено иска да дъвче и да се храни сам. Пщре не му допада, но босата му майка е накупила един милион  :oops:

 Мислите ли, че примерно с ориз ще се получи

От къде я ировихте таз прашасала тема  :lol:
Дидон всяко пюре можеш да сгъстиш със смачкан картоф, ориз, кус кус ... такива работи
Съфорумките са прави - златна темичка. И аз попаднах веднъж тук ненадейно, ама после нещо я изгубих. Не съм я изчела цялата, ама определено ще се пробвам и аз домашно. :-) че каквато съм готвачкаа....


*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #88 -: Февруари 29, 2012, 11:49:20 am »
Брейййй колко ми стана приятно  :oops:

Да си призная бебето вече стана голЕм калпазанин и няма нужда от замразени пюрета, обаче аз продължавам да приготвям заготовки и да замразявам. Например сварявам една огромна тенджера телешки набори за супа плюс зеленчуци. Прецеждам бульона, разпределям в малки бурканчета от детска храна, ЗАМРАЗЯВАМ  :wink: и имам поне за 2, 3 седмици натурална подправка за ориз, картофи, кус кус, сосове и тем подобни.

Пълнени чушки също - замразявам ги полуготови.
Боб и леща - готвя веднъж в голямо количество, едното изяждаме, другото замразявам. Обаче! При боба и лещата има една хитрина - замразявате си го напълно сготвено. Като го извадите и размразите, пъхате го в тенджерата и вътре нарязвате на ситно - зелен лук, суров домат, пресен магданоз. Оставяте го само да клокне и изключвате котлона. Пресните зеленчуци придават прекрасен вкус на току що сготвена храна. Отема 15 минути.
Супи сЕкви съм замразявала пак полуготови - оставало е да се добави фиде или картофи. А! Например супа топчета перфектно става  :lol:

Дидон, замразено сготвено ядене не ми е стояло повече от 3 седмици, така че мога да ти кажа само за този срок - супер си е яденето!

В очакване ....
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #89 -: Март 08, 2012, 12:42:06 pm »
Вчера за пръв път дадох елда.Купих(на биосет)сварих и сложих лъжичка в любимото(на нас всички са ни любими :D)пюре.Първата реакция беше една сърдита физиономия 8O.За пръв път я видях тази недоволна бузана.После се прие радушно...ядене е все пак :P.Обаче сега вече трябва да вкарвам месата...хич не ги обичам,ама...С пюрета ще въвеждам.Може ли някаква последователност,или както дойде.Док.каза два пъти в седмицата.След 2 седмици да почвам през ден и по мъничко жълтък(щастлив).Как да процедирам с това месо?И рибата по-късно ли е?
« Последна редакция: Март 08, 2012, 12:44:05 pm от kisela_2000 »


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #90 -: Март 08, 2012, 13:52:24 pm »
кисела, аз дадох в следната последователност - пуешко, заешко, пилешко, свинско, риба, телешко, агнешко.
като свинското е полезно за децата, не е като при възрастните, а телешкото пък им е доста тежко на тях и трудносмилаемо, за това не се дава в началото. агнешкото пък е алерген, та и то в по-късна възраст. :)
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #91 -: Март 09, 2012, 08:53:20 am »
Благодаря!


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*

    бина

  • ****
  • 845
  • "Не вървете след никого, вървете само след себе си
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #92 -: Март 11, 2012, 12:22:50 pm »
Страхотна тема Браво Fussii  :bighug:

Да си кажа аз от начало започнах с готовите пюрета,но когато ми донесоха тиква от село и реших да се пробвам да по наготвя и аз на дечурлигата и те така се оказа освен полезно за тях и голямо удоволствие за мама,от начало си мислех,че няма да имам време с две бебета,но уви с по добра организация някак си се получава :wink:.
Само сега като дойде топлото време,не знам как ще се получи,до сега не съм замразявала,но сега ще е времето
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #93 -: Март 11, 2012, 15:32:21 pm »
Село нямаме.Обаче намерих от тук-от там разни продукти да замръзя.От приятелки и разни тяхни баби :)А тиква получих по ЕКОНТ от приятелка от Силистра.Сега другата седмица ще ходим на гости в пловдивско и от сега съм спазарила заек и пиле да ни заколят за вкъщи :D

Някои неща пък купувам от пюрета.
« Последна редакция: Март 11, 2012, 15:34:53 pm от kisela_2000 »


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #94 -: Март 11, 2012, 16:36:01 pm »
Страхотна тема. Благодаря на който я изрови и на авторката най-вече ;)
Фуси, страхотни идеи и за дърти хора :) До сега не се бях сещала да правя като теб- да замразявам полуготови манджи с цел по-бързо приготвяне при нужда. Супер си!


Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #95 -: Март 15, 2012, 17:18:32 pm »
Предлагам на вниманието ви рецепти, публикувани в долуцитираната книга. Аз лично имам някои резерви по отношение на някои съвети (например към добавянето на сол и захар), но всяка от вас може да прецени кое и как може да използва от написаното.

„Хранене на алергичното дете”
Надежда Гелева
Изд. „Земиздат”, 2000 г.


БЕБЕШКИ ПЮРЕТА И КАШИ

БЪРЗО ПРИГОТВЯНЕ НА ИЗКУСТВЕНО БЕБЕШКО МЛЯКО
Ако детето се храни с изкуствено мляко, то за по-бързото му приготвяне (за да не се чака врялата вода да изстива до температура 50 oC, както се изисква в упътването) е необходимо да сесмесят равни части вряла и студена преварена вода. Така веднага ще се получи нужната температура – врящата вода е около 90 oC, а стайната – 15 oC.
Пример: За 30 г мляко в малък съд се сипват по 15 мл студена преварена вода и вряща вода и към нея без изчакване се добавя една равна мерителна лъжичка сухо мляко.

ОРИЗОВО ПЮРЕ
Две равни чаени лъжички ориз се почиства, измива се добре (най-малко в три води или в три води или в цедка на течаща вода) и се сварява до скашкване. Препоръчително е да се вари на пара в марля, закрепена над тенджера с вряща вода или върху специална решетка в тенджерата (такива тенджери се продават). Така в зеленчуците и плодовете се запазват повече витамини и други хранителни вещества. По желание заедно с ориза може да се свари и една малка ябълка, предварително обелена, почистена от семките и нарязана на ситно. За предпочитане е след сваряване при ориза да не остава вода. Отделно се приготвят 30 г от млякото, с което се храни детето – кърма или изкуствено мляко – и всичко заедно се пасира до гъстотата на рядка боза.

КАРТОФЕНО ПЮРЕ
Един неголям картоф, желателно домашен, за да е сигурно, че не съдържа нитрати и други химикали, се сварява до скашкване. Отделно се приготвят 30 г от млякото на детето – кърма или изкуствено мляко – и се прибовя към сварения ориз. Всичко се пасира до гъстотата на рядка боза.

КИСЕЛ
За периода на захранване и първата седмица след това.
Две равни чаени лъжички царевично нишесте (задължително царевично, защото те не съдържа глутен) се размиват в не повече от 20 мл студена вода и при непрекъснато бъркане се прибавят към 50 мл вряща вода. Когато кашата загуби белезникавия си оттенък, придобие наситения цвят на добавения оцветител, сгъсти се и остане лъскава (този ефект обикновено се получава за около 5 минути), към нея пак при непрекъснато бъркане се прибавя около 100 г (половин бурканче от детска храна) стерилизирано плодово пюре. Щом кипне, сместа се сваля от огъня и се добавят една непълна чаена лъжичка захар (или друг подсладител) и 50 г от млякото на детето, предварително приготвено по описания по-горе начин. Бърка се докато сместа стане отново хомогенна.
Задължително е млякото и захарта (или съответния подсладител) да се добавят към нишестето, докато е горещо, иначе то няма да ги поеме. Но не и докато сместа е на огъня, защото и кърмата, и изкуствените бебешки млека не бива да се подлагат на топлинна обработка.
Получава се около 200 г кисел.
За периода след захранването
Дозата и начинът на приготвяне остават същите. Ако детето няма алергия към глутена, царевичното нишесте може да се замени с пшенично. Но млякото си остава бебешко.

СТЕРИЛИЗИРАНИ ПЛОДОВИ ПЮРЕТА
Плодовете, независимо какви и колко са, се измиват добре, обелват се (обелването е задължително – при прасковите и кайсиите например хистаминообразуващите вещества се съдържат само в кожицата) и се смилат с машинка за месо или се нарязват на ситно и се пасират с миксер. Полученото пюре за по-голямо удобство се насипва в бурканчета от детска храна. Те се затварят добре и се варят на водна баня около 30 минути на слаб огън.
Когато се правят кисели за бебето, могат да се използват направо приготвените пюрета или да се направи следната плодова смес: 200 г ситно нарязани ябълки се варят добре около 15 минути. Пасират се с миксер и към тях се прибавя 1 бурканче от стерилизираните пюрета. Получената смес се бърка, докато стане еднородна, след това се насипва в бурканчета от детска храна. Съхранява се в хладилник и е достатъчна за кисела през четири последователни дни.
Ябълките, разбира се, могат да се смелят и да се стерилизират заедно с другите плодове. Но те, за разлика от прасковите и кайсиите, се продават на пазара целогодишно. Затова, ако се стерилизират пюрета без ябълки, ще се спестят и бурканчета и място за съхраняване.

ПОПАРА
В периода на захранването
Попарата се състои от сухар, гореща вода и захар или съответния подсладител, използван в храненето на бебето. Ако детето има алергия към глутена, сухарът може да се приготви вкъщи от безглутенов хляб.
СУХАР ОТ БЕЗГЛУТЕНОВ ХЛЯБ
Хлябът се нарязва на тънки филийки, които се подреждат една до друга в суха тава и се запичат в гореща фурна до порозовяване. Готовият сухар се завива в кърпа, докато изстине, а след това се съхранява в хартиен или целофанов плик, за да не се овлажни.
Около седмица след захранването
Горещата вода в попарата се замества с чай – шипков или плодов (отвара от плодове, каквито детето понася добре в стерилизираните плодови пюрета).

ОРИЗОВА КАША (ЗА 200 Г)
В около 20 мл студена вода се размиват 4 равни чаени лъжички оризово брашно. Когато сместа стане еднородна, с гъстотата на средно рядка боза, при непрекъснато бъкане се изсипва в 120 мл вряща вода. Вари се 5 минути на слаб огън, като от време на време се разбърква. След това към врящата каша по желание се прибавят 1 пълна чаена лъжичка плодово пюре за аромат и 1 непълна чаена лъжичка захар или друг подсладител. Сместа се сваля от огъня и към нея се прибавят 50 г от млякото на детето, предварително приготвено по описания по-горе начин.
В зависимост от предпочитанията на бебето кашата може да бъде и солена. Вместо плодово пюре и захар или подсладител може да се добави щипка сол (макар лекарите напоследък да отхвърлят нейната употреба, особено при бебетата и малките деца).
Готовата каша се оставя да изстине за около 10 минути. Желателно е да се дава на детето още топла.

ОРИЗОВО-СОЕВА КАША (ЗА 200 Г)
В 120 мл вряща вода се сипва 1 пълна чаена лъжичка соево брашно, предварително разтворено в малко студена вода. Вари се 5 минути на силен огън – соята като бобено растение увира по-бавно. Към врящата соя при непрекъснато бъркане се прибавят 4 пълни чаени лъжички оризово брашно, също разтворено предварително в малко студена вода, както беше описано по-горе. Сместа ври 5 минути на слаб огън, като от време на време се разбърква. После, в зависимост от предпочитанията на бебето, се прибавя 1 пълна чаена лъжичка плодово пюре и непълна лъжичка захар или друг подсладител, или щипка сол. Кашата се разбърква, сваля се от огъня и към нея се прибавят 50 г от млякото на детето, приготвено предварително. Оставя се да изстине за около 10 минути и е готова за консумация.

ОРИЗОВО-ЦАРЕВИЧНА ИЛИ БЕЗГЛУТЕНОВА КАША (ЗА 200 Г)
Четири пълни чаени лъжички безглутеново брашно се размиват в малко студена вода до гъстотата на средно рядка боза и при непрекъснато бъкане се изсипват в 120 мл вряща вода. Кашата ври 5 минути на слаб огън, като при непрекъснато бъркане. Непосредствено преди свалянето от огъня по желание може да се добави 1 чаена лъжичка плодово пюре за аромат. Ако кашата е приготвена от домашно безглутеново брашно, трябва да се добави и непълна чаена лъжичка захар или друг подсладител или щипка сол. След това сместа се сваля от огъня и се прибавят 50 г от млякото на детето, приготвено предварително. Оставя да изстине за около 10 минути и е готова за консумация.

КАША ОТ ЕЛДА НА ЗЪРНА (ЗА 200 Г)
Две равни супени лъжици зърна от елда се изчистват и се промиват, както се чисти и се промива ориз. Слага се в студена вода. Когато кипне, отпенва се, както се отпенва месо. Вари се около 30 минути, докато елдата омекне. Водата, в която е вряла, се изхвърля, прибавят се 50 г предварително приготвено бебешко мляко и според вкусовите предпочитания на детето 1 чаена лъжичка плодово пюре (може и без него) и 1 чаена лъжичка захар или друг подсладител или щипка сол и 1 чаена лъжичка предварително приготвено зеленчуково пюре – от сварени морков, чушка и/или домат, ако детето ги понася добре. (Добавката от зеленчуково пюре също не е задължителна.) Ако детето няма алергия към млечния белтък, в кашата може да се сложи и бучка сирене, колкото средно голям орех, и парченце прясно краве масло, колкото грахово зърно. Всичко се пасира с миксер. Така приготвената каша е готова за консумация.

КАША ОТ ЦАРЕВИЧЕН ГРИС (ЗА 200 Г)
Царевичният грис, който се продава в нашите магазини, е много едър. Затова трябва да се почисти от триците, да се пресее и първо по-дребната част, а после и по-едрата да се смелят с машинка за кафе.
В 120 мл вряща вода се сипват 4 пълни чаени лъжички от смления грис, като след всяка лъжичка се разбърка. Сместа ври на слаб огън 5 минути при непрекъснато бъркане. Веднага след свалянето от огъня към гриса се прибавят 50-60 г от млякото на детето, приготвено предварително, и щипка сол или 1 чаена лъжичка плодово пюре и 1 чаена лъжичка захар или друг подсладител. (Плодовото пюре може да не се слага, то е само за аромат). Сместа се бърка докато отново стане хомогенна, оставя се да изстине за около 10 минути и е готова за консумация.

КАЧАМАК (ЗА 200 Г)
Пет пълни чаени лъжички фино царевично брашно се разтварят в малко студена вода и се изсипват в 150 мл вряща вода. Бърка се непрекъснато 20 минути. Веднага след свалянето от огъня към кашата се прибавят 50 г от млякото на детето, приготвено предварително, и щипка сол заедно с 1 чаена лъжичка зеленчуково пюре или 1 чаена лъжичка захар или друг подсладител и по желание 1 чаена лъжичка плодово пюре за аромат. Оставя се да изстине за около 10 минути и е готова за консумация.

КАША ОТ ПРОСЕНО БРАШНО (ЗА 200 Г)
Четири пълни чаени лъжички от ситно смляно просено брашно се размиват в малко студена вода и се изсипват в 120 мл вряща вода. Сместа ври на слаб огън 10 минути, като през вторите 5 се бърка непрекъснато. Веднага след свалянето от огъня се прибавят 50 г от млякото на детето, приготвено предварително, и щипка сол или 1 чаена лъжичка захар или друг подсладител и по желание 1 чаена лъжичка плодово пюре за аромат. Оставя се да изстине за около 5 минути и е готова за консумация.

КАША ОТ ПРОСЕНО БРАШНО (ЗА 200 Г)
Четири пълни чаени лъжички от ситно смляно просено брашно се размиват в малко студена вода и се изсипват в 120 мл вряща вода. Сместа ври на слаб огън 10 минути, като през вторите 5 се бърка непрекъснато. Веднага след свалянето от огъня се прибавят 50 г от млякото на детето, приготвено предварително, и щипка сол или 1 чаена лъжичка захар или друг подсладител и по желание 1 чаена лъжичка плодово пюре за аромат. Оставя се да изстине за около 5 минути и е готова за консумация.

ОРИЗОВО-ПРОСЕНА КАША (ЗА 200 Г)
Две пълни чаени лъжички оризово брашно и две пълни чаени лъжички просено брашно се смесват на сухо. Размиват се в малко студена вода и се изсипват в 120 мл вряща вода. Сместа ври на слаб огън 10 минути при непрекъснато бъркане. Веднага след свалянето от огъня се прибавят 50 г от млякото на детето, приготвено предварително, и щипка сол заедно с 1 чаена лъжичка зеленчуково пюре или 1 чаена лъжичка захар или друг подсладител и по желание 1 чаена лъжичка плодово пюре за аромат. Оставя се да изстине за около 5 минути и е готова за консумация.

БЕЗГЛУТЕНОВ ХЛЯБ
(Рецептата е разработена от ИЗХФП, град Костинброд. Прилагам я с някои допълнения и пояснения.)
В 70 мл топла вода се разтварят 10 г хлебна мая и 1 супена лъжица безглутеново брашно. Тази смес втасва около 10 минути на топло. След това се прибовят предварително разбити 1 яйце (ако детето не понася яйчния белтък, яйцето се изключва), 1 супена лъжица олио (ако детето не понася слънчогледовото олио – зехтин, соево олио или друга мазнина, която бебето приема добре, например разтопена свинска, кокоша, телешка или агнешка мас, разредена с вода в пропорция 1:5, т.е. 1 част мас и 5 части вода), 1 непълна чаена лъжичка сол и 200 г безглутеново брашно. Разбива се 5 минути с миксер, втасва 30 минути без да се бърка и отново се разбива 30 секунди. Прехвърля се в малка кексова форма, желателно с незалепващо покритие, за да не се налага употребата на мазнина за нейното намазване. Така втасва още 15 минути. Пече се 30 минути при 240 оС, като във фурната едновременно сепоставя и съд с вода.

ЦАРЕВИЧНА ПИТКА
Приготвя се каша от фино царевично брашно по описания по-горе начин, като врящата вода е 200 мл. Бебешко мляко не се добавя. След като кашата се свари, още гореща се изсипва в съд с незалепващо покритие или в обикновен съд, намазан с мазнината, която приема детето, разстила се до дебелина ½ см и се запича в умерена фурна за около 15 минути. Трайността на питката, съхранявана в полиетиленов плик в хладилник, е два дни.

ОРИЗОВА И ОРИЗОВО-СОЕВА ПИТКА
Приготвя се оризова или оризово-соева каша по описания по-горе начин, като врящата вода е 170-180 мл и вместо 4 се слагат 4 ½ чаени лъжички оризово брашно, за да стане кашата по-гъста. Бебешко мляко не се добавя. След като кашата се свари, още гореща се изсипва в съд с незалепващо покритие или в обикновен съд, намазан с мазнината, която детето приема добре, разстила се до дебелина ½ см и се запича в умерена фурна за около 10 минути. Трайността на питката, съхранявана в полиетиленов плик в хладилник, е два дни.

ПРОСЕНА ПИТКА
Приготвя се просена каша по описания по-горе начин, като врящата вода е 170-180 мл и вместо 4 се слагат 5 чаени лъжички просено брашно, за да стане кашата по-гъста. Бебешко мляко не се добавя. След като кашата се свари, още гореща се изсипва в съд с незалепващо покритие или в обикновен съд, намазан с мазнината, която детето приема добре. Разстила се до дебелина ½ см и се запича в умерена фурна за около 15 минути. Трайността на питката, съхранявана в полиетиленов плик в хладилник, е два дни.

ОРИЗОВО-ПРОСЕНА ПИТКА
Приготвя се оризово-просена каша по описания по-горе начин, като врящата вода е 190-200 мл и вместо по 2 се слагат по 3 чаени лъжички оризово и просено брашно, за да стане кашата по-гъста. Бебешко мляко не се добавя. След като кашата се свари, още гореща се изсипва в съд с незалепващо покритие или в обикновен съд, намазан с мазнината, която детето приема добре. Разстила се до дебелина ½ см и се запича в умерена фурна за около 15 минути. Трайността на питката, съхранявана в полиетиленов плик в хладилник, е два дни.











Намерих нещо интересно,но още ми е рано на мен. :D


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #96 -: Март 15, 2012, 17:21:04 pm »
ПРЕДЯСТИЯ

БЕЗЯЙЧНА МАЙОНЕЗА
(Рецептата е разработена от СД „Благополучие”, град Павликени. Прилагам я с някои допълнения и пояснения.)
В подходящ съд се смесват 1 чаена чаша соево брашно и 1 супена лъжица царевично брашно. Към тях се прибавят 2 чаени чаши вряща вода и с енергично бъркане се получава кремообразна смес. Оставя се да изстине, след което на малки порции при непрекъснато бъркане с миксер последователно се прибавят 2 чаени чаши слънчогледово или друг вид олио, в зависимост от поносимостта, 1 чаена лъжичка сол и 2 непълни чаени лъжички лимонена киселина или лимонов сок. Бъркането продължава още 2-3 минути. В зависимост от поносимостта към готовата вече майонеза може да се добавят и различни пикантни подправки – копър, чесън, червен пипер, черен пипер, къри и др.
От тази майонеза може да се приготвят различни салати със зеленчуци, които се приемат, - руска салата, зелева салата, салата от ситно нарязани печени или от туршия чушки и др.
От безяйчната майонеза може да се приготви и деликатесна горчица. Достатъчно е към готовата майонеза да се добави 1 супена лъжица горчица на прах. Деликатесната горчица, сервирана с нарязани кисели краставички, представлява диетичен сос, подходящ за гарниране на птичи меса и варени картофи.

ПАСТЕТ ОТ ПРОСО ИЛИ ЕЛДА
Една кафена чаша елда или просо се сварява добре, изсипва се в купа, удобна за бъркане, и се смесва с 2 супени лъжици прясно краве, сусамово, фъстъчено или друг вид масло според поносимостта и ситно нарязани 1 малка глава лук, див чесън, копър и соли и се пасира с миксер до получаване на гладка маса. По желание и според поносимостта може да се добавят 1-2 варени яйца и 1 чаена лъжичка горчица.

ПАСТЕТ ОТ ПРОСО
Приготвя се просена каша по описания по-горе начин от 1 чаена чаша просено брашно и 400-500 мл вода. Към готовата каша се прибавят ½ чаена чаша слънчоглледово или соево олио или друга мазнина, каквато приема детето, 2 супени лъжици соев сос, също според поносимостта, и щипка сол. Всичко се обърква добре и пастетът е готов. Съхранява се в хладилник.

ПАСТЕТ ОТ ТОФУ
В дълбок съд се размачква с вилица 100 г тофу и се прибавят 1 супена лъжица от мазнината на детето и 1 супена лъжица вода или само 2 супени лъжици вода. Разбива се с миксер до получаването на еднородна смес. Към нея по желание и според поносимостта могат да се добавят поотделно или в комбинация ситно нарязани магданоз (1 супена лъжица), маслини (1 супена лъжица), шунка или пушено филе (1 супена лъжица), брашно от орехови ядки (1/2 супена лъжица), 1-2 скилидки смачкан чесън или ½ лъжичка брашно от чесън, смлени печени тиквени или слънчогледови семки (1 супена лъжица) и на вкус сладък или лютив червен пипер, черен пипер и сол.

ПЕЧЕНИ САНДВИЧИ
Филийка безглутенов хляб се намазва с мазнината, която приема детето, гарнира се с описания по-горе пастет от тофу или със смес от тофу и разбито яйце. По желание под пастета от тофу се нареждат резенчета пресен домат, краставица, лук и/или чушка. Пастетът от тофу може да се смеси с доматено пюре или то да се намаже върху хляба като отделен слой.
Сандвичът се запича в гореща фурна. По желание след запичането се гарнира с резенчета пресни зеленчуци, ако те не са били включени в него преди да се запече. Може да се гарнира също с чубрица, червен пипер и/или ситно нарязан магданоз.


СУПИ

Месните супи се приготвят, като пилешкото или телешкото месо, пилешките или телешките дреболии се сваряват заедно с приеманите зеленчуци – лук, морков, чушка и/или целина, сол и подправки. Месото се обекостява, нарязва се на ситно и се прибавя към бульона заедно с 2-3 супени лъжици изчистен и измит ориз и/или оризово фиде. Всичко ври на слаб огън още 20-25 минути, докато се сварят оризът и фидето.
Със зеленчуковите супи обаче нещата са по-сложни. Преди да се приложат описаните по-долу рецепти, трябва внимателно да се провери доколко детето понася съответните зеленчуци. Експериментът се провежда по споменатата вече схема на захранване с непознати продукти.

СУПА ОТ МОРКОВИ И КАРФИОЛ
Една по-малка глава карфиол се изчиства, сварява се в подсолена вода и се изважда в друг съд, за да се отцеди. Изчистват се 4 големи моркова и 1 средно голяма глава лук, нарязват се на ситно и се задушават в 1 чаена чаша вода с 1 супена лъжица мазнина, каквато приема детето. Когато водата изври, морковът омекне и лукът порозовее, към сместа се прибавят 4 чаени лъжички просено брашно, предварително разтворено в малко студена вода. Долива се около 1 ¼ вода (може да се използва и отварата от карфиола) и се вари още 15 минути. Пасира се с миксер. Карфиолът се начупва на розички и се прибавя към сварената супа. По желание той също може да се пасира и според поносимостта да се добавят малко лимонов сок и няколко ситно нарязани пресни зелеви листа. Посолява се на вкус.

СУПА ОТ ЦЕЛИНА
Изчистват се и се измиват добре 1 средно голяма глава целина заедно с листата, 1 връзка магданоз, 1-1 1/3 стръка праз и 5 супени лъжици бял или кафяв ориз. Оризът заедно със ситно нарязаните целина и праз се сваряват в около 1 л подсолена вода до омекване. Тогава към тях се прибавят също ситно нарязаните листа от целина и магданоз. По желание се долива още вода и може да се добавят 2-3 супени лъжици мазнана, каквато приема детето. Към супата могат да се прибавят и отделно сварени оризово фиде, оризови макарони или оризово-царевична юфка или да заместят ориза.

СУПА ОТ ПОКЪЛНАЛИ СОЕВИ ЗЪРНА
Една глава лук, 1 морков и малко целина се нарязват на ситно и се сваряват до омекване в 1 л вода. След това към тях се прибавят 1 чаена чаша покълнали соеви зърна (те понякога се намират в магазините за диетични храни), 3 супени лъжици фино пълномаслено соево брашно, предварително размито в малко вода, и по желание 1-2 супени лъжици от мазнината, която детето приема. Вари се още 15 минути и се прибавят сол, ситно нарязани листа от целина и магданоз, джоджен и/или други подправки на вкус.

СУПА ОТ СУХИ СОЕВИ ЗЪРНА
Три супени лъжици сухи соеви зърна се накисват в студена вода, поставят с в хладилник и престояват 12-14 часа. Водата, в която са киснали, се изхвърля, налива се нова вода и се кипва. Сваля се от огъня, оставя се малко да изстине, почиства се от люспите – те би трябвало да са паднали след нагряването – и се сварява без сол в около ½ л вода в автоклавна тенджера за около 1 час заедно с 1 глава ситно нарязан лук (може и праз), 1 морков, 1 пиперка и малко целина. След като се отвори автоклавната тенджера, прибавят се сол, 1 чаена лъжичка червен пипер, 1 чаена лъжичка доматено пюре, размито в малко студена вода, и 1 шепа тънко оризово фиде. Супата ври на слаб огън още 10 минути, подправя се с джоджен, девесил, ситно нарязан магданоз и 1 чаена лъжичка соево масло.

ГРАХОВА СУПА С ПРОСО
Грахът от една малка кутийка се изсипва в гевгир, промива се на течаща вода, слага се в тенджера, залива  се с 1 л вода и се оставя да заври. В друг съд за около 30 минути се сварява 1 чаена чаша лющено просо. Пасира се, подправя се с 1 чаена лъжичка соево масло или от мазнината, която приема детето, малко сол, индийско орехче, ситно нарязан магданоз и други подправки на вкус и се прибавя към врящия грах. Сваля се от огъня и супата е готова за консумация.

СУПА ОТ ЕЛДА
Една кафена чаша елда сесварява в около ½ л посолена вода заедно с 1 глава лук, 2 моркова, малко целина, 3-4 пресни гъби печурки и 2-3 скилидки чесън. Зеленчуците могат да се варят нарязани на ситно или след сваряване да се пасират с миксер. Когато всичко омекне, супата се подправя със ситно нарязан магданоз, джинджифил, босилек, майорана и/или други подправки на вкус.

ЗЕЛЕНЧУКОВА СУПА
Около ½ кг зелен фасул се вари в автоклавна тенджера заедно с 1 средно голяма глава лук, 1 морков, 1 чушка и сол на вкус около 30 минути. Зеленчуците могат да бъдат нарязани на ситно преди да се сварят или да се пасират след сваряване. В така приготвения бульон се прибавят 5 супени лъжици безглутеново брашно, предварително разтворено в малко вода заедно с 1 супена лъжица доматено пюре. Сместа ври на слаб огън още 10-15 минути, подправя се с нарязания магданоз.

СУПА ОТ ЗЕЛЕН ФАСУЛ
Един морков, ¼ глава целина и 3-4 корена магданоз се настъргват на ситно и се задушават в 1 чаша вода, смесена с 1-2 супине лъжици от мазнината, която понася детето. Когато омекнат, зеленчуците се заливат с около 1 ½ л вода. Към врящата смес се прибавят 300 г нарязан зелен фасул и 5 супени лъжици изчистен и измит ориз. Когато зеленият фасул и оризът се сварят, към бульона се прибавят 3 настъргани и почистени от кожицата домата или 1 пълна с връх супена лъжица доматено пюре, предварително размито в малко студена вода. Супата се вари още 5 минути, посолява се, подправя се с нарязан магданоз и е готова за консумация.

ЗЕЛЕНЧУКОВА СУПА С МАКАРОНИ И ПИЛЕ
Един голям морков, 1 глава лук и 2-3 скилидки чесън се почистват и се задушават в 200 г вода, смесена с 2-3 супени лъжици от мазнината, която приема детето. Когато водата се изпари, а зеленчуците омекнат, сместа се залива с около 1 л вода, пилешки бульон или смес от двете. Прибавя се 1 пълна с връх супена лъжица доматено пюре, разтворено в малко вода, подправя се със сол и по желание с майорана, мащерка, 1 равна чаена лъжичка червен пипер и няколко зърна черен пипер. Добавят се една шепа оризови макарони и се вари още 15 минути на слаб огън. След това се прибавя предварително сварено голямо пиле или същото количество шунка. По желание може да се подправи със ситно нарязан магданоз.

От тези супи могат да се приготвят и вкусни ястия, като водата се намали на половина или се замени със същото количество месен бульон и 10 минути преди сваляне от огъня към сместа се прибавят 1-2 супени лъжици безглутеново брашно, предварително размито в малко вода. Зеленчуковите съставки според поносимостта могат да бъдат обогатени с нарязани на малки кубчета тиквички и грах.

ДИЕТИЧНА СУПА ОТ РИБА
Вземат се 2-3 средно големи глави от шаран или толстолоб, измиват се добре и се сваряват в около 2 л вода заедно с 2 големи изчистени и нарязани на ситно моркова, 2 големи глави лук, също нарязани на ситно, 1 супена лъжица ситно нарязана целина, 2 кафени чаши изчистен и измит ориз, 2-3 дафинови листа, 1-2 нарязани корена от магданоз и сол на вкус. Всичко се вари около 30 минути, след което към супата се прибавят 2 настъргани корена от магданоз и сол на вкус. Всичко се вари около 30 минути, след което към супата се прибавят 2 настъргани домата или 1 супена лъжица доматено пюре, размито в малко вода, и по една голяма щипка ситно нарязани листа от целина и магданоз.




Пак от там.Явно мама Верди ще проследявам :)


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #97 -: Март 15, 2012, 17:22:19 pm »
само внимавай със соевото брашно.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #98 -: Март 15, 2012, 18:13:11 pm »
 :ask:
То никъде не е споменато.Какво за соята?По-скоро се притеснявам от това фъстъчено масло.
« Последна редакция: Март 15, 2012, 18:15:29 pm от kisela_2000 »


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #99 -: Март 15, 2012, 21:04:51 pm »
:ask:
То никъде не е споменато.Какво за соята?По-скоро се притеснявам от това фъстъчено масло.

пусни едно търсене за "соя" и "соево" в тоя дълъг текст, дето си го цитирала и ще видиш дали не е споменато никъде. има соя поне в няколко рецепти от копираните.

какво за соята? - ГМО и алерген. точно както и фъстъченото масло.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #100 -: Март 16, 2012, 16:13:49 pm »
И аз в темичка  :wink:
Благодаря, Фуси  :D!

Преди около 2месеца я намерих и реших и аз да замразявам. Но тъй като нямам време да приготвям на куп толкова зеленчуци, варя, пасирам и слагам в бурканчета по 80мл. от един вид. После само вадя 4-5 бурканчета и ги смесвам в различни пропорции и така имам за два-три дни хапване. Така съм си замразила сладък картоф, морков, спанак, броколи, карфиол, тиква, печена чушка  :)
« Последна редакция: Март 16, 2012, 16:36:30 pm от Надеж »

*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #101 -: Март 25, 2012, 22:17:45 pm »
Такааа, да се отчета и аз  :lol: :lol:
След като 2 и повече седмици се навивах да направя и аз като Фуси повече пюренца, то днес най-после дойде големия ден. И то не за друго ами вчера бях опекла чушки и щяха да отидат на кино.
Та извадих аз какво що бях накупила продукти - картофи, морковчета, ориз,броколи и т.н. включих 4-те котлона на печката и се започна голямото варене и пасиране.  Свари се едното, махам го пасирам, и слагам следващото да ври  :lol:  кое стана по-рядко, кое по-гъсто, няма да влизам в подробности. Да не казвам, че не си бях преценила количествата и някои не стигнаха, други останаха. Комбинациите - да не ви говоря  :lol: де ми ги измисли русата глава, не знам. Да не говоря,че така загорих ориза, че дори след целодневно киснене и стържене, още си стои чернилката :lol: :lol: :lol: :oops:
Както и да е - след 2,5 часа и омацана кухня имам във фризера( смесих ги и направо ги сложих в него) 15 бурканчета със невероятни комбинации и цветове :ask: и почти всички буркани с различна вместимост, та трябваше да меря и горе долу доза за едно ядене.
Днес следобяд изяде  8O 8O 8O едно от творенията ми!!! Слава Богу все още не се е продриснал или пък  нещо по-лошо. :lol:

Та така с моите кулинарни шедьоври.  :lol: :lol: Дано се е получило нещо, че като се има предвид каква съм ужасна готвачка....
Милия ми мъж и той попадна на жена  :balk_56:  чудя се как още не ме е изхвърлил със все тенджерите и тиганите!

П.П. И естествено за десерт  :dishes: :dishes: буркани, канчета, тенджери и т.н. един час! Ама айде
« Последна редакция: Март 25, 2012, 22:20:53 pm от ivanita »


*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #102 -: Март 26, 2012, 00:09:07 am »
и защо ви е всичко това...?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #103 -: Март 26, 2012, 11:24:05 am »
на мен лично, за да не яде Никола готови пюрета или млечна кухня, за да имам готово пюре за всеки ден и поне 2 седмици да не го мисля. Всъщност при мен сметката беше такава - с половин ден зор си осигурявах между 2 и 4 седмици свободно от готвене време.
Млечната кухня никога не ми е била опция, защото не вярвам че се готви с качествени подукти. А като сложа на кантара домашно приготвена замразена храна срещу стерилизирана Хип-ска, моите везни накланят към първото.
Въпрос на личен избор
В очакване ....
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #104 -: Март 26, 2012, 15:06:55 pm »
Джам, казвам ти това което е ставало през 1998г.сега може да са други вносителите незнам.Тогава давахме детските храни на консигнации само и само да се разкарат от склада.Всеки си преценява сам.Аз консервирана храна и престояла от склад на склад ако ще и от луната да иде няма да дам.Аз не консумирам консерви, та какво остана на дете.Още повече,че не ми отнема кой знай колко време.Всеки си преценява,иначе можем да спорим до утре кой прав кой крив.

Консерви купувам за кучето и котарака(имам и двете)За детенцето-не бих искала да яде неща от буркан,ако има алтернатива.


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #105 -: Март 27, 2012, 09:58:01 am »
... един пакет грис е 0,99лв. С него можеш да направиш N броя закуски, плодови, солени... каквито си поискаш. Една каша струва около 7лв. Ако имаш късмета да не я яде, отива в кофата :)...
 
 Аз обаче, купувам и бурканчета, не готвя с такъв замах като Фуси, правя го ден за ден, когато реша, всъщност отнема много малко време. Основният ми аргумент е, че Калоян има предпочитания именно да дъвче, и много му се услажда всичко по-едричко. Та, когато аз му готвя, се съобразявам с това
« Последна редакция: Март 27, 2012, 10:00:48 am от didon »
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #106 -: Март 27, 2012, 22:20:37 pm »
Моята логика е подобна на тази на Фуси. Не че не му давам и купени пюрета, ако си осъмнем навън. :) Друг е въпроса, че нещо не ми се получиха много домашните :? :(
Фуси като изкарах бурканче от фризера, оставям го да се размрази в хладилника, ама нещо консистенцията му се скапва. :-( Става като на боробонки, водата като че ли се отделя и става много гадно. Малкия не го яде вчерашното. А уж, всичко си пасирах хубаво. Нещо бъркам, ама ако знам квоо  :lol:
Дидон, може ли да ми пратиш на лични рецепти за закуски с гриз. :-)


*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #107 -: Март 27, 2012, 23:11:34 pm »
трябва да ми кажеш какво е било пюрето, за да видим от какво се е скапало. По принцип така става ако е по-редичко или зеленчука е бил не добре сварен. Може да се оправи така: стопляш на котлона и добавяш малко сухо АМ и/или една точка масълце. Смачкан варен картоф също оправя работата
В очакване ....
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #108 -: Март 27, 2012, 23:26:07 pm »
Темата е чудесна и много полезна,адмирации за Фуси,която не само готви,но и намира време да пише и споделя опита си с нас.Аз съм твърдо за домашно приготвената храна,още повече,че разполагам с домашно месо,картофи и други еко продукти.А и кулинарията ми е хоби,ще ви чета с интерес ,докато дойде време да бъркам пюренца:)))
АКО ИМАШ ЛЮБОВ,НЕ СЕ НУЖДАЕШ ОТ НИЩО ДРУГО.АКО ЛИ НЯМАШ,НЕ Е ОТ ОСОБЕНО ЗНАЧЕНИЕ КАКВО ДРУГО ИМАШ.
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #109 -: Март 28, 2012, 08:42:32 am »
трябва да ми кажеш какво е било пюрето, за да видим от какво се е скапало. По принцип така става ако е по-редичко или зеленчука е бил не добре сварен. Може да се оправи така: стопляш на котлона и добавяш малко сухо АМ и/или една точка масълце. Смачкан варен картоф също оправя работата
Ами конкретно броколи с картоф и ориз, ама като гледам май всички ще се окажат така :(
Ще видим като ги стопля или добавя картоф дали ще се оправи работата.


*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #110 -: Март 28, 2012, 08:46:19 am »
Добави и сухо АМ!
Иванита, когато пасираш за замразяване, предварително добре изцеждай зеленчуците. Не трябва да има вода. Иначе става точно така - при размразяване водата се отделя и става гадничко
В очакване ....
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #111 -: Март 28, 2012, 20:58:40 pm »
ivanita,

ориз и картоф не стават добре за замразяване.
след размразяване, вкусът и консистенцията се променят към лошо.

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #112 -: Март 29, 2012, 00:26:06 am »
Ivanita, аз слагам бурканчето както е замръзнало в топла вода за известно време и след това на водна баня на слаб котлон. Вкусът и консистенцията са като на току-що приготвена храна, даже и ако има картоф вътре.
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #113 -: Март 29, 2012, 10:33:03 am »
И аз размразявам по начина, описан от Северина. Но когато беше на 1-2 годинки детето замразявах по изключение - по една-две порции или замразявах само сварено месо и бульона от него, а после ги готвех с прясно сварени зелунчуци, ориз и тогава пасирах.
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #114 -: Март 29, 2012, 21:30:09 pm »
Ivanita, аз слагам бурканчето както е замръзнало в топла вода за известно време и след това на водна баня на слаб котлон. Вкусът и консистенцията са като на току-що приготвена храна, даже и ако има картоф вътре.
Ок, ама като сложа замръзналото бурканче в топла вода няма ли да се пукне? osi_10 osi_10




*

    Eille

  • *
  • 916
  • Понякога мечтите се сбъдват двойно!
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #115 -: Март 29, 2012, 21:54:48 pm »
Не, бурканчетата от фризера първо ги измивам под чешмата с топла вода.


*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #116 -: Март 29, 2012, 22:19:24 pm »
Както съм писала и преди, и на мен ми беше полезна много тази тема. Само че аз не практикувах "напълно замразяване", а само частично :-) Приготвях си зеленчуците един по един - когато им е сезона, или се сдобия с домашни такива (сварени, пасирани, замразени на кубчета), също и месото. Винаги държах да има и нещо прясно в пюрето - варях картофи и моркови най-често, лук също, ориз, елда, ядки (т.к. не обичаме каша, в пюретата слагах овес, ръж, ечемик, различни смески). Приготвях пюрета през ден - по 4 бр (т.к. са ми 2 бебетата). Сварявах "пресните съставки" и още докато са горещи добавях кубчета от замразените. Изчаквах да се размразят и пасирах - и готово. Съхранявах в хладилника до следващия ден.
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #117 -: Март 30, 2012, 14:53:16 pm »
аз продължавам да практикувам замразяването, макар бебето отдавна вече да е момче и периодът на пюретата си отиде ехе хеее. Също частично замразявам...задушено месо с бульон напр.
Чакайте да ви пиша какво съм започнала напоследък да правя. по идея на Исабел Алиенде и книгата и Афродита. Та там пише, че една от лелите и правела различни бульони и ги използвала като подправка за сосове, оризи и всякакви храни.
Аз засега съм правида 2 вида бульони по следния начин:
1. Телешки
Телешки набор за супа плюс сол, целина и морков се вари до припадък, докато месото и кокалите буквално се разпаднат. Това означава за мен - когато тенджерата под налякане засъска - 2 часа на намален котлон.

2. Пилешки
6 броя пилешки фенери с вода до горе в тендерата под налягане моркови, чушка, лук. Същото варене

Когато изстине всичко това се прецежда и познайте ...  :lol: замразявам в малки бурканчета. После мога да добавям в каквото се сетите. Страшно е удобно. Ориза ми става БОЖЕСТВЕН!

Другата седмица ще пробвам с рибен бульон
В очакване ....
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #118 -: Април 02, 2012, 09:12:15 am »
Фанчо, само да ти кажа, че бульона е най-малотраен, т.е. не бива да го държиш повече 3-4 седмци във фризера.
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #119 -: Април 02, 2012, 11:37:42 am »
 :lol: :lol: Абе кой ще ти чака 3 седмици  :wink:
Стефи мерси за инфото, не знаех!
В очакване ....
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #120 -: Април 02, 2012, 11:54:49 am »
и месо с кокал, ребра и прочие, също :)
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #121 -: Юли 06, 2012, 05:36:34 am »
Подбутвам пак темата, защото е добра и вероятно ще даде добри идеи и вдъхновение на захранващи майки.

За мен най-полезна беше информацията за приготвяне и замразяване на бульон и месо. Замразявам ги на кубчета и ги вадя преди хранене. Зеленчуците приготвям и поднасям в рамките на няколко дни от хладилника. Приготвям на пара малки количества, така че се готвят много бързо. Обикновено се застъпват и смесват 2-3 вида зеленчук.

Ново и радушно прието ястие беше смес от зелена тиквичка, картоф, праз и пиле, с няколко капки зехтин.
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #122 -: Юли 06, 2012, 16:13:20 pm »
цигу,така и така си я подигнала,да запиша моята рецепта за сезонните плодове.
Слагам 2 чаши вода(чаени)да се сварят и прибавям 2супени лъжици ориз.Докато се свари оризът изчиствам,измивам и беля 10 кайсии(сега това е прясно).
Към кайсиите слагам свареният ориз с бульона и малко масло(както е горещо).Пасирам(вече по-наедро за нашата възраст)Като захранвах пасирах само плода с малко преварена или изворна водичка на пюре,и после прибавях безмлечна оризова каша(Милупа).
Цялата работа ми струва себестойността на продуктите+10мин.
Стават точно 3 бурканчета.Двете прибирам надписани във фризера,а другото се изяжда на момента.Към това,което е за деня мога да сложа сварен жълтък,или изкиснато сирене,или АМ(1МЕНЗУРКА).
Преди месец така приготвях черешите...сега си имаме запаси :D,а след 20-тина дни ще станат прасковите....
За мен лично е по-удобно да имам под ръка нещо готово,та за това така процедирам.
Същото може да се приготви с елда,грис,булгур,кус кус или някаква друга паста,с малки разлики в технологиите...
« Последна редакция: Юли 06, 2012, 16:59:10 pm от kisela_2000 »


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*

    Misty

  • ***
  • 273
  • "Най-хубавото предстои!"
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #123 -: Юли 16, 2012, 13:19:03 pm »
Да питам и аз нещо.Предстои ни захранване към септември, и ми се иска да си замръзя малко сезонни зеленчуци и плодове.Въпросът ми е как точно?!Примерно тиквичка-да сваря на пара и да пасирам  и в торбички за лед?!?Така правилно ли е?!Плодовете/праскова, каисия/ нъстъргани на ситно ренде и пак в торбички за лед?!Плодовете да минават ли топлинна обработка и кога, преди или след замръзяване?!Нужно ли е да пасирам плодовете после?!


*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #124 -: Юли 16, 2012, 13:25:38 pm »
хмм важното е да отстраниш макс. водата от това, което си решила да замразяваш. Аз лично не бих обработвала предварително нищо. Тиквичките бих настъргала и изцедила максимално - напр в тензухена кърпа.Плодовете - незнам - малко рискуваш ако ги настържеш да станат на пюре
В очакване ....
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #125 -: Юли 16, 2012, 13:30:09 pm »
Тиквичките ги замразявах обелени и нарязани на кубчета.
*

    Misty

  • ***
  • 273
  • "Най-хубавото предстои!"
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #126 -: Юли 16, 2012, 13:57:28 pm »
хмм важното е да отстраниш макс. водата от това, което си решила да замразяваш. Аз лично не бих обработвала предварително нищо. Тиквичките бих настъргала и изцедила максимално - напр в тензухена кърпа.Плодовете - незнам - малко рискуваш ако ги настържеш да станат на пюре
Ами с оглед на месеците /6 м./ който ще е Борис, не е ли по добре да стържа, все пак като за начало ми трябват пюрета?!
Значи сурово всичко ?! после вадя смесвам и варя?!то ще са безумно малки количества/смятам да захранвам от 6-ти месец/!?А фокуса с торбичките за лед удачен ли е?!варианта за бурканчета отпада - мисля, че като за начало няма да мога да използвам цялото бурканче/пък било то и от най-малките/ за няколко дни.Колко време може да стой пюре в хладилник?!мисля не повече от два или три?!


Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #127 -: Юли 16, 2012, 14:08:43 pm »
Плодовете почиствам,измивам и обелвам(няма значение какъв плод е)и слагам в торбички.Преди употреба размръзявам и слагам в пасатора.Дори круши и ябълки съм замръзявала така(бяха еко продукти :D)
Зеленчуците-също сурови,на кубчета.
Бързо ще дойде времето и на бурканчетата.Аз взех 2 комплекта за подправки(стъклени,150 гр.с пластмасови капачки на винт) :D
« Последна редакция: Юли 16, 2012, 14:18:14 pm от kisela_2000 »


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*

    Misty

  • ***
  • 273
  • "Най-хубавото предстои!"
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #128 -: Юли 16, 2012, 14:30:14 pm »

Аз пак като малоумна  :oops: :lol: за зеленчуците -ясно, но плодовете минават ли някаква топлинна обработка?! :oops:
Бързо ще дойде времето и на бурканчетата.Аз взех 2 комплекта за подправки(стъклени,150 гр.с пластмасови капачки на винт) :D
Така е  :D, я после няма да стига по едно бурканче.... :lol:


Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #129 -: Юли 16, 2012, 17:02:09 pm »

Аз пак като малоумна  :oops: :lol: за зеленчуците -ясно, но плодовете минават ли някаква топлинна обработка?! :oops:
Бързо ще дойде времето и на бурканчетата.Аз взех 2 комплекта за подправки(стъклени,150 гр.с пластмасови капачки на винт) :D
Така е  :D, я после няма да стига по едно бурканче.... :lol:

Само първият месец съм давала плодовете на пара...Вече си ги яде само сурови.А за количеството...още не може да го изяде(бурканчето) на едно ядене....голяма мъка е с това захранване...колкото-толкова.Винаги след храна бърза да си дояжда с кърма :D....мислех за отбиване,ама тя не го мисли


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #130 -: Юли 16, 2012, 21:57:29 pm »
На мен тази темичка също ми е много полезна и интересна.
Все още сме в началото на захранването, всичко до тук се яде с охота, ако се е метнал на мама ще иска и специални менюта после, така че трябва да се подготвям  :lol:

*

    Misty

  • ***
  • 273
  • "Най-хубавото предстои!"
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #131 -: Юли 17, 2012, 14:07:28 pm »
Е, Мишле тези дни си мислех за вашето захранване/следя темата захранване на нашите дългоочаквани бебета/.
покажи някой фокус и ти...радвам се че ви е потръгнало захранването. :)
В крайна сметка със сладък картоф ли захрани?!


Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #132 -: Юли 17, 2012, 15:51:53 pm »
Е, Мишле тези дни си мислех за вашето захранване/следя темата захранване на нашите дългоочаквани бебета/.
покажи някой фокус и ти...радвам се че ви е потръгнало захранването. :)
В крайна сметка със сладък картоф ли захрани?!
О, още не съм на ниво фокуси. Картоф не съм давала, започнах с плодовете първо. Имаме още няколко и тогава. Всичко му е много вкусно, на мен ми е много интересно също да приготвям. Купила съм си вече формичка за лед с капаче за бульоните и чакам да й дойде времето. Чудя се сега какви плодове е подходящо да си замразя.

*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #133 -: Юли 17, 2012, 16:01:35 pm »
В неделя започнахме захранването - със сладък картоф. Сварен на пара и пасиран има вкус на тиква... Доста добре се прие - вече трети ден сме на него, но утре ще продължим с тиквичка.

Като казвате "бульон" какво точно имате предвид?
« Последна редакция: Юли 17, 2012, 16:03:20 pm от vaci »


*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #134 -: Юли 24, 2012, 20:53:00 pm »
 Аз съм боса в замразяването, но ми се иска да питам нещо по повод месата, какви избирате, ако искате да готвите? Имам предвид, ако е свинско- какво да е / плешка , врат и т.н/ в този редна мисли и за другите меса. Е, пилето и заешкото ясно / целите/ :)

Извинявам се за въпроса, ако ви се стори глупав, но съм много боса в пазаруването на месата и от кое какво се получава добре
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #135 -: Юли 25, 2012, 07:43:34 am »
Бях взела свински шол...ама ако ме питаш защо точно това :D-не знам.Каквото ти хареса.Гледам да е прясно,а не замръзено.


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #136 -: Юли 25, 2012, 09:23:31 am »
Дидон, по принцип най-чистото месо, без тлъстини и тем подобни е от бута. Вече зависи и какво искаш да готвиш, все пак :)
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*

    Misty

  • ***
  • 273
  • "Най-хубавото предстои!"
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #137 -: Август 03, 2012, 10:51:30 am »
Въпросче:по какъв начин точно замръзявате пиперка /чушка/ по нашия край и казавме така.
Начина е да се обели нареже и замрази.Как точно се случва беленето.Предполагам печенето в чушкопек не е удачно ?!Или греша?!Дайте ми идея или опитност!
Също така съм решила да си замръзя сок от домат - розов градински  :wink:.Смилам в машинка за домат, коят отделя люспи и семки и слагам в малки торбички с крлипс.И замръзявам.Знам че е за след 8 -ми месец. :D


*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #138 -: Август 03, 2012, 11:01:11 am »
удачно е, изпичаш чушката, нарязваш по желание и замразяваш :)
и доматите е ок да замразиш на сок.
изпробвано е :)
*

    Misty

  • ***
  • 273
  • "Най-хубавото предстои!"
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #139 -: Август 03, 2012, 12:47:52 pm »
удачно е, изпичаш чушката, нарязваш по желание и замразяваш :)
и доматите е ок да замразиш на сок.
изпробвано е :)
Благодаря! :P


Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #140 -: Август 03, 2012, 12:57:04 pm »
Мисти, аз чушката я нарязах на 4-5 по-големи парченца, приготвих ги на пара и после много лесно ги обелих. През пасатора и във формичките за лед. В тези формички между другото прибирам всякакви пасирани плодове и зеленчуци, много са удобни.

*

    Misty

  • ***
  • 273
  • "Най-хубавото предстои!"
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #141 -: Август 03, 2012, 15:59:31 pm »
Мисти, аз чушката я нарязах на 4-5 по-големи парченца, приготвих ги на пара и после много лесно ги обелих. През пасатора и във формичките за лед. В тези формички между другото прибирам всякакви пасирани плодове и зеленчуци, много са удобни.
Мишле в торбички за лед или  обикновени формички за лед използваш?!
Праскови мислиш ли да си замръзяваш?!


Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #142 -: Август 03, 2012, 16:21:39 pm »
Мисти, аз чушката я нарязах на 4-5 по-големи парченца, приготвих ги на пара и после много лесно ги обелих. През пасатора и във формичките за лед. В тези формички между другото прибирам всякакви пасирани плодове и зеленчуци, много са удобни.
Мишле в торбички за лед или  обикновени формички за лед използваш?!
Праскови мислиш ли да си замръзяваш?!
В торбичка за лед мисля, че нещо много течно като вода може само да се налее.
В пластмасови формички, така че да прибирам кубчета после :) Всяко кубче увивам в хартия за печене като бонбонче и тогава в найлоново пликче. Може да е прекалено, но не искам да контактува с найлона храната директно. Пликчетата за кърма дават един особен дъх на кърмата, и заради това не исках сега да рискувам. Праскова прибрах снощи.
Имам праскови, кайсии, сини сливи, чушка, тиквичка, ябълка на резени, круша.

*

    Misty

  • ***
  • 273
  • "Най-хубавото предстои!"
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #143 -: Август 03, 2012, 16:39:37 pm »
Сините сливи пак на пара и белиш и пасираш?!Благодаря за идеите! Горе долу какво количество си приготвяш от плодовете /зеленчуците/?!Аз мисля основно да готвя до  навършване на 9 мес.после на кухнята.Чувам добри отзиви от  познати майки.
Аз кърма си замръзих в шишенца от минерална вода 0,330 ml.изварени.
« Последна редакция: Август 03, 2012, 16:51:51 pm от Misty »


Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #144 -: Август 03, 2012, 17:18:08 pm »
Ами аз исках по-малки дозички да имам, от 40мл до 120мл в отделни пликчета, за да не размразявам голямо количество, ако се наложи. Колко имам....и колко ще изхвърля, не е истина просто, но това е друга тема  :lol:

Плодовете сурови, не ги обработвам термично, само зеленчуците.
Какво количество, трудно мога да ти кажа, имам две форми по 12 кубчета всяка, едните са по-големички. Пасирам и пълня, докато си заема мястото и слагам във фризера. Снощи примерно от 6 праскови направих към 40 кубчета.Но примерно ако искам да слагам в кисело мляко или каша ги виждам като две кубчета за едно ядене. Рано е да преценя още де, но така си мисля в момента.

*

    Misty

  • ***
  • 273
  • "Най-хубавото предстои!"
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #145 -: Август 04, 2012, 12:56:06 pm »
Верно то е според зависи.Предпочитания, апетит...Снощи ме хвана музата и правих праскови.Тази сутрин сливи.И двата плода по 1 кг.без термична обработка беля и пасирам сурови във формите,  после в торбички.Прасковите излязоха повече.Мисля да взема още кило сливи.Смятам и домот розов градински да си замръзя и печена пиперка червена към Септември.Мишле ти пиперка дава ли вече?!


*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #146 -: Август 04, 2012, 15:29:57 pm »
А защо пасирате? То докато дойде зимата децата вече ще ядат цели парчета. Според мен е по-добре да прибирате нарязани на кубчета, а ако решите като размразите можете пак да ги пасирате.
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #147 -: Август 04, 2012, 15:42:41 pm »
Мими, то някои ги пасирах, с по-ранните дати, които ще дам по-раничко, но тия последните с блендера ги разкашках само, колкота да влязат във формичките. Нали ти казах, че не исках директно в пликче да слагам. Парченцата трябва в пликче, а кубчето правя на бонбонче в хартия хахаха луда работа  :lol:
Мисти, чушка не съм дала още, то само чушка не знам дали ще яде, ще я въведа като я добавя към вече опитан зеленчук. То на мен гадно ми мирише, не знам за него.

Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #148 -: Август 27, 2012, 11:59:05 am »
Чушките ги режех на няколко парчета /нещо като правоъголник/, сварявах във вода, докато омекнат /може и на пара разбира се/ - тогава всяко парченце се олва мното лесно. Прибавях ги към другите зеленчуци за приготвяне на пресни пюрета, като пасирах всико заедно. Може са зе замразят на парченца и след размрязяване да се прибяват към каквото искате.
*

    Misty

  • ***
  • 273
  • "Най-хубавото предстои!"
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #149 -: Август 27, 2012, 13:16:03 pm »
Пак питане от мен.Другата седмица съм решила да захранавам, по съвет на педиатърката с ябълка.Тя препоръча да бланширам ябълката във вряла вода за минути и после да пасирам.Дали ще е добре или да пробвам да пека и така да давам?!
И още нещо, тъй като в началото ще се хапва от бебо твърде малко количество, мога ли примерно да си пасирам 1/2 ябълка да я сложа в хладилника за два дни примерно, да давам.Да "готвя" на два дни.Колко време е нармално/безопасно да се държи  пюре в хладилник /не във фризер/ по принцип?!


*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #150 -: Август 27, 2012, 16:20:57 pm »
Колко време е нармално/безопасно да се държи  пюре в хладилник /не във фризер/ по принцип?!
Препоръчва се до два дни престой в хладилника.


Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #151 -: Август 27, 2012, 16:25:37 pm »
Да - до 48 часа може да е престояло в хладилник. Но моят съвет е на такома малко дете да даваш прясно приготвени неща. Нямам научни аргументи, но мисля, че така ще бъде по-полезно - ще усвоява пълноценно полезните неща от плода.
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #152 -: Август 27, 2012, 17:27:12 pm »
Мисти, аз ябълката я пекох, по съветите на др.Бърди. Мисля, че ще е по-вкусна за детето от бланшираната. А и смятам, че част от витамините й ще останат във врялата вода. Всеки ден пекох по половин ябълка, за 20 мин е готова във фурната. Не съм прибирала храна за следващ ден. Приготвяй прясно на детето си, няма да ти отнема много време, създава се организация и се свиква.

*

    Misty

  • ***
  • 273
  • "Най-хубавото предстои!"
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #153 -: Август 28, 2012, 11:25:26 am »
ОК.Значи пека! :D
Другата седмица съм на ябълкова диета... :lol:
Благодаря за съветите!
Пожелайте ми успех и ящтно дете... :D


Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #154 -: Август 31, 2012, 08:00:06 am »
http://vkuhniata.wordpress.com/2009/12/06/kids-oat-squares/


Нещо подходящо за закуска(с гултен)


Цитат:
КЪРМЕТЕ МАКСИМАЛНО ДЪЛГО! ЗАХРАНВАЙТЕ С ГЛУТЕН СЛЕД 8-МИЯ МЕСЕЦ! Глутен съдържат пшеницата, ечемика, овеса и ръжта.
НЕ ДАВАЙТЕ И ОВЕСЕНИ ЯДКИ И ВОДАТА ОТ ТЯХ, често педиатрите я дават на бебета още във втория месец!
При захранване с глутен е важно да се започне с малки количества и те да се увеличават много бавно. Веднъж въведен, глутенът трябва да се предлага всеки ден, за да може да се получи натрупване и да се види има ли реакция. Важното е да не се пропуска няколко дни да не се дава глутен. За съжаление реакцията може да се появи след месеци. Според нови изследвания ако се захрани с глутен твърде късно, децата премат по-големи количества храна и съответно приемат по-големи количества глутен. Това може да отключи непоносимост. Затова е важно количеството да се увеличава много бавно, а не както при въвеждането на другите храни в рамките на седмица.
Най-лесно се усвоява глутенът от овеса и е хубаво именно той да първата глутенова храна. Много добра е схемата на въвеждане първо на овес,  след това ръж, ечемик и накрая пшеница.

Бистра Здравкова-представител на Асоцияцията
0899314834
bistra.s@abv.bg
« Последна редакция: Август 31, 2012, 08:07:24 am от kisela_2000 »


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #155 -: Август 31, 2012, 11:06:29 am »
http://vkuhniata.wordpress.com/2009/12/06/kids-oat-squares/

Нещо подходящо за закуска(с гултен)

Цитат:
КЪРМЕТЕ МАКСИМАЛНО ДЪЛГО! ЗАХРАНВАЙТЕ С ГЛУТЕН СЛЕД 8-МИЯ МЕСЕЦ! Глутен съдържат пшеницата, ечемика, овеса и ръжта....
......

Бистра Здравкова-представител на Асоцияцията
0899314834
bistra.s@abv.bg

Нищо чудно, че въпросът със захранването с глутен е толкова често дискутиран, като всеки Пенчо, Генчо и Иван излиза с мнение.

Коя е тази госпожа, на коя асоциация е представител и на какво базира мнението си? Лично, ако ще следвам нечие мнение, бива да е добре базирано на нещо солидно.

пп. не се пише асоциЯция, а асоциАция
http://www.kakvo.org/pravopis/%E0%F1%EE%F6%E8%E0%F6%E8%FF

« Последна редакция: Август 31, 2012, 11:11:14 am от vaci »


Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #156 -: Август 31, 2012, 11:19:14 am »
Ако това последното се отнася за мен,заповядай,Ваци.
http://www.schaer.com/smartedit/documents/download/AZ_BG.pdf

Това е българска асоциация на болните от тази зависимост.А госпожата не я познавам :D


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*

    Misty

  • ***
  • 273
  • "Най-хубавото предстои!"
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #157 -: Август 31, 2012, 14:46:27 pm »
Бре тоз глутен! 8O
Чак страх ме хваща! е, аджаба, кога е добре да се въведе до 8 -мия мес.или след него?!Направо се обърках вече... :?
С голямата щерка въвеждането, сякаш не беша чак такава драма...пък съм и забравила вече ...


*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #158 -: Август 31, 2012, 15:51:21 pm »
е вярно голямо чудене :lol:
въвеждайте на 7м. навършени например, та до 8-я да е въведен.
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #159 -: Август 31, 2012, 16:26:48 pm »
Ако това последното се отнася за мен,заповядай,Ваци.
http://www.schaer.com/smartedit/documents/download/AZ_BG.pdf

Това е българска асоциация на болните от тази зависимост.А госпожата не я познавам :D

:) А според ЕС и американски източници, е за предпочитане да се въведе м/у 4-6 месец.
http://cot.food.gov.uk/pdfs/cotsacnstatementgluten201101.pdf

Да се чуди човек на кого да вярва :)


Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #160 -: Август 31, 2012, 16:34:37 pm »
Всеки сам си решава.vaci ,ти въвела ли си го?
Аз на 7м.въведох месата....и някъде в края на 7-мия глутена.Това е моя опит по препоръка на педиатъра :)А започнах захранването след 6-тия месец :ask:не може по-рано при такова захранване


е вярно голямо чудене :lol:
въвеждайте на 7м. навършени например, та до 8-я да е въведен.


СОЛОМОНОВСКО РЕШЕНИЕ,StefiZ
« Последна редакция: Август 31, 2012, 16:39:01 pm от kisela_2000 »


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #161 -: Август 31, 2012, 16:40:24 pm »
Така е, кисела, но нали уж искаме да правим информирани решения...

Честно, не съм въвела глутена изцяло (и аз като теб започнах 6 месец захранване, дотогава изцяло на кърма) и доста се шашнах, но съфорумки ме успокоиха, че не е късно. А и пише, че рискът при въвеждането скоро след 6 месец не е толкова голям (разбирай 7-8 месец желателно). Та сега ще въведа ръж и пшеница.

Важно е да няма предразположение към този вид болест в семейството, което донякъде ме успокоява.

А от месата - буквално въведох 3 за 1.5 седмица :) - телешко, свинско и пилешко.


*

    Misty

  • ***
  • 273
  • "Най-хубавото предстои!"
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #162 -: Септември 01, 2012, 13:29:26 pm »
Тъй като реших да захраня вече, Понеделник е големият ден!Взех си чудесни ябълки жълти и червени-красота!
Ще пека 1/2 ябълка, пасирам и....
каква гъстота да докарам като за първа външна храна, та да го спечеля за идеята?! :eating:
по рядка или с нормална консистенция на ябълката?! :ask:
+ Кърма или АМ и малко преварена вода...
Споделете от опит, как се приема по добре?!


Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #163 -: Септември 01, 2012, 13:40:08 pm »
Аз пасирах с кърма.
Ползвай жълтата ябълка, вероятно е по-сладка.
Гъстота като пюренце, как да ти кажа като какво...направи го малко по-редичко в началото. Детето няма да има рефлекс да преглъща, повече ще се опитва да суче лъжичката. Дани поне беше така. Ако му е много течно и изтича, защото не го преглъща го посгъсти. По детето се води. Ако пък му е много гъсто, Дани го премяташе из устата си и вземе, че го изплюе.

*

    Misty

  • ***
  • 273
  • "Най-хубавото предстои!"
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #164 -: Септември 01, 2012, 14:18:03 pm »
 Мишле82 благодаря за съвета, ще видим как ще е...ще го пробвам със средна гъстота... :wink:


*

    Misty

  • ***
  • 273
  • "Най-хубавото предстои!"
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #165 -: Септември 24, 2012, 18:01:43 pm »
Момичета въпросче: Морковът, в комбинация с ябълка мисля суров да давам, а в комбинация с картоф сварен?!...правилно мисля, нали  :ask:?!да давам варен морков със сурова ябълка, нещо не ми се връзва...


Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #166 -: Септември 24, 2012, 20:56:32 pm »
Мисти, аз мисля, че суровия морков няма да се понесе добре от бебешкото стомахче. Няма как суров морков да направиш на хомогенно пюре. На тази възраст всичко трябва да е идеално "смляно". Пробвай варен морков с печена ябълка. Зеленчуците се дават нермично обработени със сигурност. Само плодове можеш да даваш сурови.

*
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #167 -: Септември 25, 2012, 11:03:09 am »
В началото на захранването не давайте сурови плодове и зеленчуци - много са силни. Моркова варен, ябълката варена или печена. Не гледайте от наша гледна точка и не преценявайте според нашите вкусове.
В очакване ....
*

    Misty

  • ***
  • 273
  • "Най-хубавото предстои!"
Re: Алхимикът Фуси
« Отговор #168 -: Септември 26, 2012, 12:19:50 pm »
Благодаря сърдечно! :)