0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #780 -: Ноември 28, 2011, 19:38:03 pm »
Елена моите бебета бяха 3 месеца в болница и аз изцеждах по 1500мл.  на ден, малко носих там и др замразявах. После като се захранихме и отново имах повече и замразявах. И сега даже бяхме 1 мес само на замразена. Така че, може да не са точно 100л. но наистина бяха около толкова.

За това доста съм се консултирала и знам, че е добре да не се смесва.

Кърмих близнаците си 1 год и 2 месеца!!!
За моите две ангелчета родени в 25 г.с.
9.09-11.09.2008
9.09-20.02.2009

Една година без мама...
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #781 -: Ноември 28, 2011, 21:50:54 pm »
Ние сме в самото начало, малката е на 8 дена и е изцяло на кърма.
След хранене изцеждам по 20-30 мл.
Какво да ги правя в такъв случай?
Малката не иска шише, та затова събирах по-големи дози за по-нататъка, като поотрасне.
Не ми се хвърля кърмата, а разбирам, че и след размразяване пак не е добре да се смесва. Охх, не знам вече.
*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #782 -: Ноември 28, 2011, 22:02:15 pm »
Дианче, аз замразявах на порцийки от 60 мл в началото, които после ползвах за кашите. Кърмата ми е престоявала до няколко часа в хладилника, преди да събера достатъчното количество за замразяване. Не знам дали е правилно или не, но никога не съм имала проблем.
Николина, а аз съм седнала да се хваля с моите 13-14 л  :lol:!
*

    silvanchence

  • *****
  • 1971
  • Най-стимулиращият дар – надеждата.
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #783 -: Ноември 29, 2011, 20:04:02 pm »

Момичета, и аз съм с идентичен проблем. В болницата ме побъркаха разни сестри и акушерки, че съм с плоски зърна и нямам кърма. Една ме разрева направо. Мъчих се като грешен дявол с едни силиконови и ти нямаше нищо, само се изнервяхме с Ева взаимно. Вкъщи си засука без никакви силиконови зърна благодарение на помощта намайка ми, но детето постоянно е гладно, 24 часа, неспокойно е и просто не знам до кога ще издържа. Ако е само на кърма сукането става денонощен процес с 15-20 минутни паузи за сън. Издържах така само 1 денонщие, днес дадох 30 мл. АМ, за да мога да почина малко, но съм толкова изтормозена, че не знам къде се намирам просто. И аз при цедене повече от 20-30 мл. от двете гърди не мога да докарам, а напоследък станаха и по-малко, но пък Ева суче, вероятно тя го изяжда. Моля ви за съвет, защото ще полудея. Пия чай на Хип, Fenugreek, ям жито, всичко, каквото чуя или прочета, но просто явно не може да се засити. Наистина имам нужда от съвет!

Здрасти, мила!

Успя ли да увеличиш кърмата си?

Аз пия по 3 л. вода, хапвам орехи, не мога да се наспивам, но това е разбираемо, и нищо.
[/url[url=http://bg-mamma.com]


Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен
09.04.2009 г.
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #784 -: Ноември 29, 2011, 20:10:40 pm »
Силванче, по колко пълни пелени сменяш на ден и знаеш ли как наддава детето?

*

    silvanchence

  • *****
  • 1971
  • Най-стимулиращият дар – надеждата.
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #785 -: Ноември 29, 2011, 20:14:28 pm »
Първата седмица бяхме на кърма плюс 30 мл. АМ и имаше по 3 наакани памперса.

В момента сме на кърма плюс 60 мл. АМ и има на ден по един наакан памперс, рядко два.
[/url[url=http://bg-mamma.com]


Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен
09.04.2009 г.
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #786 -: Ноември 29, 2011, 21:14:02 pm »
Докато беше само на кърма моята щерка акаше по 5-6 и повече пъти, като минахме на АМ + замразените резерви и минималното изцедено (спря ми кърмата от стрес) започна да изхожда по веднъж на ден или през ден, много рядко 2 пъти. Но си качваше добре, да не кажа прекалено.
Според мен ако детето не е видимо гладно, издържа поне 2 часа без храна и наддава добре не трябва да се притесняваш.
Моля само не мери при всяко кърмене, излишни главоболия, знам че е трудно, но най-тежко е първите 30-40 дни докато не се нагодите един към друг. Не я мисли кърмата, колкото и малко да е началото е дадено, даваш му нужното. Деца растат и на АМ (що сълзи съм изревала докато го приема).

*

    silvanchence

  • *****
  • 1971
  • Най-стимулиращият дар – надеждата.
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #787 -: Ноември 29, 2011, 21:27:10 pm »
И аз така мисля, направих всичко за увеличаване на кърмата, колкото има, толкова, какво да се прави.
[/url[url=http://bg-mamma.com]


Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен
09.04.2009 г.
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #788 -: Ноември 29, 2011, 23:33:02 pm »
Хм, според мен за увеличаване на кърмата трябва да се разчита главно на бебето. Т.е. колкото повече се дохранва, то толкова по-малко ще се "мори" да суче. Просто гледа да му е по-лесно.
Мога да споделя своя опит - на 10-15 ден бебето сучеше едва 35 мл и въпреки това спрях да дохранвам (да добавя, че между 5 и 10 ден беше свалила 90 гр. и беше под рожденното си тегло). Въпреки това я оставих полугладна, т.е. само с изсуканата от нея кърма, като няма да обяснявам колко трудно ми беше да се реша. Полека-лека бебето започна да суче повече и организмът ми да произвежда повече.
Мисля си, че ако бебето се дохранва то не трябва да е с идеята да се нахрани хубаво, а колкото да не е съвсем гладно и да има сили да суче следващия път. Орехи и чайове се полезни, спор няма, но те са на второ място.
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #789 -: Ноември 30, 2011, 12:48:26 pm »
напълно съм съгласна с азалеа, детето си регулира само количеството кърма. наистина е изтощително особено в началото, но ако си е при вас, не в отделна стая, кошарка и тн не е чак такова усилие. ние си живяхме на леглото и на канапето закачени една за друга първите месец - месец и нещо. и сега е така, но вече има и по-големи интервали. аз дори не смятам, че задължително трябва да има пауза от 2 часа. като говорих с консултантката ми по кърменето и като изчетох интернета никъде не видях такова изискване. нека не забравяме, че кърмата се усвоява за 1.5 часа, не за два или три. нека също не забравяме, че кърмените деца могат да изкарат няколко дена без пълни пелени и това НЕ Е проблем. след като детето е спокойно и наддава, след като не минава повече от 4 часа без храна (тоест не спи, защото е в хипогликемия и е недохранено) няма смисъл да се тревожите. наистина производството на кърма се регулира, стига само да му се даде шанс - това го пише човек, който беше категоричен, че ще си купува везна да мери "преди-и-след" всяко кърмене. радвам се, че не го направих. мисля, че това, от което майките имат нужда в този момент е подкрепа и шоколадови бисквити, аз на такива живея (и не, шоколада не причинява колики, само щастие на майката причинява :)). стискам палци
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #790 -: Ноември 30, 2011, 14:06:39 pm »
Кърмените бебета наистина акат по-рядко от тези на АМ, но това се случва обикновено след 40ия ден. Моите щерки са имали и по една седмица без ако в пампата и това не ме е притеснявало, но е било след втория им месец! Преди това редовното пълнене на памперсите е сигнал за добро хапване.  :D Едно мерене на ден е достатъчно, стига да е по едно и също време на деня - преди къпане например.
Не бързайте с дохранването. Слагайте бебето на гърда при всяка възможност, а не под час. За него сученето е не само хранене, то е и майчина ласка, успокоение, приспиване. Чува как бие сърцето ви, до което е било толкова близко през бременността. Не забравяйте и че търсенето определя предлагането. Също така предлагането/цеденето в часовете между 3 и 8 сутринта е най-полезно за увеличаване на кърмата.

Силве
, ако не си пробвала все още, вземи си лактогонен чай - има български, има и на Хип. Количеството кърма се увеличава многократно. Друго - течни храни като супички много помагат, месо също. При мен действаше и сок от ябълка на Флорина, този, който е 100%. Също Калмацин.  :lol:

Ох и аз умирах за шоколадови бисквити и козунак първите месеци.  :lol: Резултат - 10 кг отгоре. През бременността почти нищо не качих, но след товаааа.  :oops:

ПП Аз още кърмя...
« Последна редакция: Ноември 30, 2011, 14:11:08 pm от Жабче »
  09.11.2007
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #791 -: Ноември 30, 2011, 14:51:18 pm »

Не бързайте с дохранването. Слагайте бебето на гърда при всяка възможност, а не под час. За него сученето е не само хранене, то е и майчина ласка, успокоение, приспиване. Чува как бие сърцето ви, до което е било толкова близко през бременността. Не забравяйте и че търсенето определя предлагането. Също така предлагането/цеденето в часовете между 3 и 8 сутринта е най-полезно за увеличаване на кърмата.


Напълно подкрепям написаното от Жабче. Българският лактогонен чай наистина е ефикасен.

Аз също още кърмя  :wink:
     
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #792 -: Ноември 30, 2011, 16:46:06 pm »
И аз така мисля, направих всичко за увеличаване на кърмата, колкото има, толкова, какво да се прави.
Аз също  Силванче - изядох и изпих де що имаше за увеличение на кърмата- резултат никакъв :? :( А, уж имах кърма, и както си имах, та и малко резерва, так изведнъж се изпариха и резерви и всичко. И аз не знам как   :?
и се примирих, защото след всяко следващо "средство" за увеличение, и съответно липсата на такова, се отчайвах повече и повече. Накрая си казах колкото толкова и взех да си се цедя и си събирам - като направя порцийка - давам станалото АМ. Съгласна съм с Aditoo , но също и с |Elena, Azalea  и Жабчето.
Но аз лично не можах да се преборя, още ми е трудно да се примиря, но така се получиха нещата при мен.


*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #793 -: Ноември 30, 2011, 16:54:12 pm »
Да, това са начините за увеличаване на лактацията, най - вече честото хранене. Аз приложих всичките и видях резултат. Но познавам момичета, които направиха и повече и кърмата им не "тръгна". За това е измислено АМ... за да облекчи тези майки, а не да ги кара да се чувстват виновни, че са се "провалили".
Леко, приятно и успешно кърмене на всички!
*

    silvanchence

  • *****
  • 1971
  • Най-стимулиращият дар – надеждата.
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #794 -: Ноември 30, 2011, 19:52:36 pm »
Ако майката пие фервекс, тайлол, може ли да кърми?
[/url[url=http://bg-mamma.com]


Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен
09.04.2009 г.
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #795 -: Ноември 30, 2011, 20:04:17 pm »
Силванченце, по-добре да пие чист Парацетамол. В изброените от теб има и други вещества, които не съм сигурна, че са подходящи при кърмене.
     
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #796 -: Ноември 30, 2011, 20:55:19 pm »
Не мисля, че някой тук се опитва да всява вина! Напротив, опитвам се да помогна с информация като минала по този път.  :o Кърменето не бива да се превръща в идея фикс. Знам колко е объркващо и притеснително в началото покрай малкото човече и как играят хормоните. И как се притесняваш дали правиш всичко правилно. Затова и давам съвет какво може да се направи. Има и специалиалисти, към които винаги може да се обърнете, като кабинета по кърмене към Майчин дом или Ла Лече Лига. Помощ няма да ви откажат.
Важно е да сте спокойни, че алтернатива винаги има.

А как разбирате, че нямате кърма? В един определен момент гърдите омекват, няма го това усещане за препълване. Но това не значи, че кърма няма. Същото е и при цеденето с помпа - аз с помпа почти нищо не успявах да изкарам, докато на ръка резултатът беше различен, децата също успяваха да се нахранят, че и да им остане. Затова и бих препоръчала стимулацията в началото да се прави на ръка, а не с помпа. Най-важни за стимулиране на кърмата са първите дни, още докато майката е в болницата.
  09.11.2007
*

    silvanchence

  • *****
  • 1971
  • Най-стимулиращият дар – надеждата.
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #797 -: Ноември 30, 2011, 21:16:36 pm »
Благодаря ви за съветите!

Аз точно в болницата май изпуснах момента, разтривах, масажирах, с помпа опитвах, станаха ми твърди гърдите, и все не тръгва.В последния на изписването една акушерка ми каза, че не са ми отпушени каналите долу при зърната, показа ми как да стискам на ръка.На същия ден и нощ съм изстисквала на ръка, но не много.

С помпата едва успявам да изцедя 30 мл., затова си мисля, че нямам.И малкия след като суче от двете, пуска по някое време и пищи, че е гладен, като му дам 60 мл. АМ изпива и даже иска още, търси си, но повече не му давам.

Опитах по съвет на консултант, да кърмя плюс 30 мл. само, та да може малкия да суче на следващото хранене.Но полежа 15 минути и такъв рев почна, че е гладен, та направих още 30 мл. АМ и така.

Пак по неин съвет опитах да изцедя на средата между двете хранения, та да стимулирам, но на храненето малкия сука съвсем малко, сърди се, може да е нямало, след което дадох изцедената 30 мл. и 30 мл. АМ, и пак беше гладен, само това не му стига.

Не правя нещо както трябва, но няма да се притеснявам повече, колкото има  :D .
[/url[url=http://bg-mamma.com]


Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен
09.04.2009 г.
*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #798 -: Ноември 30, 2011, 21:26:37 pm »
Не мисля, че някой тук се опитва да всява вина!

Ако смятах, че някой се опитва да всява вина, щях да се обърна към него поименно /а дори не съм използвала подобен израз/, така че не разбирам и препинателния знак  :).

Всеки може да каже сам за себе си как разбира, че няма кърма. Моя близка кърмеше денонощно, бебето и непрекъснато беше гладно и плачеше, не наддаваше, не можеха да спят. После се "успокои" изведнъж. Поради хипогликемия.
 Аз кърмех успешно 6 месеца без дохранване. Разбрах, че кърмата ми намаля, когато бебето ми сучеше последователно от двете гърди и продължаваше да плаче от глад. След 6-ия месец не съм се и съмнявала кога детето ми е гладно.

Без спокойствие няма успешно кърмене.

Силванче, писали сме заедно. Ето заради последното ти изречение написах постинга, с който разгневих Жабчето  :D. Съветът, който консултантът ти е дал, много ми допада. Вероятно нещата няма да се оправят от раз, имай търпение.
 :bighug:
« Последна редакция: Ноември 30, 2011, 21:31:25 pm от elle22 »
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #799 -: Декември 01, 2011, 07:08:39 am »
Не правя нещо както трябва, но няма да се притеснявам повече, колкото има  :D .
Според мен си правиш всичко както си трябва.