0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Планиране на бременност
« Отговор #40 -: Февруари 23, 2007, 22:10:56 pm »
д-р Даскалов при коремна операция /по повд извънматочна бременност/ и следваща успешна бременност какво раждане препоръчвате - нормално или секцио?

Самата операция по повод извънматочна бременност не е показание за начина на родоразрешение. Зависи от много други фактори и решението е редно да се вземе предвид всички обстоятелства, а не само на базата на предишната операция.
Re: Планиране на бременност
« Отговор #41 -: Февруари 23, 2007, 22:18:06 pm »
Д-р, Даскалов,
Благодарим Ви за вниманието, с което отговаряте на всеки зададен Ви въпрос и подкрепата която давате на всяка от нас.
Надявам се въпроса ми да не е отегчителен за Вас макар и непрофесионално зададен. От 4 цикъла със съпруга ми правим опити за бебе, досега без успех. Не сме си правили никакви специални изследвания освен микробиологичните и цитонамазка при мене, когато решихме да започнем опитите. Всичко при тези прегледи беше ОК, както и гинеколога, който ме прегледа каза че тръби, яйчници и матка всичко е наред. Имам редовен цикъл, не съм приемала досега противозачатъчни хапчета. Забелязвам фертилна цервикална слуз всеки месец по едно и също време- около 12-13 ден (при цикъл 27 дни). Правим опити всеки ден около тези дати, но досега нищо. Последния път реших да си направя и тест за овулация, който обаче не отчете повишение на LH хормона през четирите дни в които го правих. Интерсува ме възможно ли е да имам фертилна цервикална слуз, а да нямам овулация и рано ли е да се притеснявам дали ще завършат нашите опити неуспешно?
С надежда и най-искрени пожелания за успех!

Няма отегчителни въпроси.  :)
Възможно е да има фертилна слуз и да няма овулация, но е възможно и тестовете да са били неправилно съхранявани или да не сте ги направила както трябва. Една фоликулометрия ще даде бърз и коректен отговор на този въпрос.
Категорично е рано да се притеснявате, освен по възрастов признак.
Секс всеки ден ми се вижда малко пресилено, но може да е от възрастта ми.

Ако сте решили все пак да правите изследвания, започнете със спермограма.
Re: Планиране на бременност
« Отговор #42 -: Февруари 23, 2007, 22:21:38 pm »
Здравейте Д-р Даскалов!!!
Аз искам да попитам, принципно, при положителен тест, кога трябва да се отиде на преглед?

Изкушавам се да Ви кажа веднага. Но по принцип - на 10 дни закъснение, защото на този срок трябва да се отговори на въпроса къде е бременността - в матката или другаде. Разбира се, ако в тези 10 дни нямате болки, кървене, ниско кръвно с прилошаване и други притеснителни признаци.
Re: Планиране на бременност
« Отговор #43 -: Февруари 23, 2007, 22:28:15 pm »
Д-р Даскалов благодаря за отговора на предишния ми въпрос. Искам да ви питам още нещо което ме притеснява. От около 3 години получавам зацапване преди цикъл, което е около 5-6 дни и представлява тъмно кафяво оцветена цервикална слуз, рядко с тънки жилки кръв. Това зацапване пречи ли на забременяване и какво може да го предизвиква?
Живея в чужбина и когато питам местните гинеколози те само вдигат рамене и не ми казват нищо :?, не знам дали имам повод наистина да се притеснявам или да не обръщам внимание?

Трябва да се изключи възпаление, хормонален проблем, тумор (в този порядък). Правите ли си редовно цитонамазка? Да Ви я напиша ли на английски?

Малко отклонение - много е трудно в чужда страна, освен езиковият проблем, географски, носталгия и т.н., в повечето страни достъпът до специалист е затруднен, а това не е в полза на пациента.
Re: Планиране на бременност
« Отговор #44 -: Февруари 23, 2007, 22:30:27 pm »
д-р Даскалов,
кандидозата може ли да попречи на забременяването?

Каква кандидоза, знаете ли? Не Ви ли пречи на сексуалните контакти?
*

    Scarlet_

  • **
  • 98
  • Отнесена от вихъра
Re: Планиране на бременност
« Отговор #45 -: Февруари 23, 2007, 22:49:47 pm »
Д-р Даскалов, благодаря Ви за проявеното внимание!!!
Днес правих цветна снимка. Резултатът е - две маточни тела, проходими тръби, но дясната матка според доктора е много малка, а лявата почти като израстък само, т.е. съвсем мъничка, както и лявата шийка, в която той изобщо не направи опит да вкара контрастно вещество, тъй като не можел да вкара инструмент вътре, заради теснотата и трудната й достъпност /поради влагалищния септум/. С една дума, на прима виста, положението никак не е розово според него. Утре ще ходя да ме прегледа, тъй като този лекар досега не ме е преглеждал и евентуално да обсъдим възможностите ми.
По отношение на пикочната система: преди време /10-12 години/ имах проблеми с възпаление на пикочните пътища. Доста години преди това имах същия случай и вторият път ми гледаха бъбреците на ехограф - оказа се, че имам камък в единия бъбрек. След това не съм имала проблеми от такова естество, но си мисля, че тогава ако имаше нещо притеснително /от рода на липсващ бъбрек/ щяха да го видят. А може и да се лъжа. Ясно е, че трябва да си проверя бъбреците, но искам да Ви попитам дали това има връзка с опитите ми за бебче?
Направихме и посткоитален тест на 14 ден /на 12 ден имах доминантен фоликул 19,9мм./. Резултатът е следния:"единични слабо подвижни сперматозоиди на поле 9,5 часа след половия акт". Какво означава това при уж добрата спермограма с диагноза нормозооспермия?
Знам, че е невъзможно да се постави диагноза по нета и не искам това от Вас, но ще ви бъда благодарна ако изкажете мнението си, при това положение какви биха могли да бъдат следващите стъпки!
« Последна редакция: Февруари 26, 2007, 16:35:00 pm от Scarlet_ »




*
Re: Планиране на бременност
« Отговор #46 -: Февруари 23, 2007, 23:09:44 pm »
Да считам ли, че преди да направя всички тези изследвания, не мога да продължа напред?

Не е задължително, изследванията могат да се правят успоредно с АРТ.
Благодаря ви, д-р Даскалов!

*
Re: Планиране на бременност
« Отговор #47 -: Февруари 23, 2007, 23:12:22 pm »
д-р Даскалов при коремна операция /по повд извънматочна бременност/ и следваща успешна бременност какво раждане препоръчвате - нормално или секцио?

Самата операция по повод извънматочна бременност не е показание за начина на родоразрешение. Зависи от много други фактори и решението е редно да се вземе предвид всички обстоятелства, а не само на базата на предишната операция.
Много благодаря д-р Даскалов, надявам се скоро да се наложи да мислим по този въпрос  :)

*

    marieta_1

Re: Планиране на бременност
« Отговор #48 -: Февруари 24, 2007, 10:43:22 am »
Д-р Даскалов какво е Вашето мнение относно приемането на антидепресант и опитите за забременяване и евентуално последваща бременност?
Благодаря!

Какъв антидепресант? Има някои, които повлияват нивата на хормоните (пролактин примерно), на телесната маса и т.н.
Антидепресанта който приемам е "Ципралекс".Благодаря за отговора!
*

    Butterfly_

  • ***
  • 273
  • Много, много щастлива мама и съпруга!!!
Re: Планиране на бременност
« Отговор #49 -: Февруари 24, 2007, 12:53:24 pm »
Здравейте Д-р Даскалов!!!
Аз искам да попитам, принципно, при положителен тест, кога трябва да се отиде на преглед?

Изкушавам се да Ви кажа веднага. Но по принцип - на 10 дни закъснение, защото на този срок трябва да се отговори на въпроса къде е бременността - в матката или другаде. Разбира се, ако в тези 10 дни нямате болки, кървене, ниско кръвно с прилошаване и други притеснителни признаци.

Благодаря з аотговора, Д-р Даскалов, но такива притеснителни признаци НЯМА!!! :D
*
Re: Планиране на бременност
« Отговор #50 -: Февруари 24, 2007, 14:05:38 pm »
Здравейте д-р Даскалов!
От 2000г. до 2006г. съм имала общо 5 курса с клостилбегит. Поради различин причини приемите не са били никога в два последоватилни месеца и не повече от да пъти в годината. Това означава ли, че имам право на още един курс стимулация с клостилбегит или описанието в листовката е за 6 последователни месеца?

*
Re: Планиране на бременност
« Отговор #51 -: Февруари 24, 2007, 19:43:50 pm »
Д-р Даскалов благодаря за отговора на предишния ми въпрос. Искам да ви питам още нещо което ме притеснява. От около 3 години получавам зацапване преди цикъл, което е около 5-6 дни и представлява тъмно кафяво оцветена цервикална слуз, рядко с тънки жилки кръв. Това зацапване пречи ли на забременяване и какво може да го предизвиква?
Живея в чужбина и когато питам местните гинеколози те само вдигат рамене и не ми казват нищо :?, не знам дали имам повод наистина да се притеснявам или да не обръщам внимание?

Трябва да се изключи възпаление, хормонален проблем, тумор (в този порядък). Правите ли си редовно цитонамазка? Да Ви я напиша ли на английски?

Малко отклонение - много е трудно в чужда страна, освен езиковият проблем, географски, носталгия и т.н., в повечето страни достъпът до специалист е затруднен, а това не е в полза на пациента.

Д-р Даскалов много ви благодаря за отговора.
Правя цитонамазка на всеки 6 месеца след като 2006 началото ми откриха раничка и ПАП 3Д, биопсията показа дисплазия 1-2 степен, изгориха раничката с лазер, следващата цитонамазка беше нормална. Имам и хормонални излседвания, които уж са в норма, а зацапването продължава. Какво изследване се преви за откриване на тумор?
Re: Планиране на бременност
« Отговор #52 -: Февруари 26, 2007, 14:54:27 pm »
Здравейте д-р Даскалов,
Ваша пациентка съм, но реших в този случай да ви притесня не по телефона. Правим опити от 8 месеца, последната дата на М беше 29.01.2007. Имам ПМС вече седмица, днес правих два теста за бременност, и двата са с по-бледа втора черта, която се появява секунди след контролната. Толкова искам бебе, че нямам търпение да разбера. Датата на М беше днес. Кога най-рано може да се останови бременност? Моля да ме извините за наивния въпрос, сигурно ви е умръзнало да отговаряте на такива, но все пак ще се надявам да пишете и по моята питанка.
Предварително благодаря!
Спорна седмица!
Re: Планиране на бременност
« Отговор #53 -: Февруари 26, 2007, 22:04:26 pm »
Д-р Даскалов благодаря за отговора на предишния ми въпрос. Искам да ви питам още нещо което ме притеснява. От около 3 години получавам зацапване преди цикъл, което е около 5-6 дни и представлява тъмно кафяво оцветена цервикална слуз, рядко с тънки жилки кръв. Това зацапване пречи ли на забременяване и какво може да го предизвиква?
Живея в чужбина и когато питам местните гинеколози те само вдигат рамене и не ми казват нищо :?, не знам дали имам повод наистина да се притеснявам или да не обръщам внимание?

Трябва да се изключи възпаление, хормонален проблем, тумор (в този порядък). Правите ли си редовно цитонамазка? Да Ви я напиша ли на английски?

Малко отклонение - много е трудно в чужда страна, освен езиковият проблем, географски, носталгия и т.н., в повечето страни достъпът до специалист е затруднен, а това не е в полза на пациента.

Д-р Даскалов много ви благодаря за отговора.
Правя цитонамазка на всеки 6 месеца след като 2006 началото ми откриха раничка и ПАП 3Д, биопсията показа дисплазия 1-2 степен, изгориха раничката с лазер, следващата цитонамазка беше нормална. Имам и хормонални излседвания, които уж са в норма, а зацапването продължава. Какво изследване се преви за откриване на тумор?

Ултразвуков преглед и хистероскопия, но първо вижте за възпалителен елемент - хламидия, микоплазма, микробиология от влагалищен секрет. Евентуално общи кръвни заболявания, които могат да доведат до кървене.
Re: Планиране на бременност
« Отговор #54 -: Февруари 26, 2007, 22:34:00 pm »
Ясно е, че трябва да си проверя бъбреците, но искам да Ви попитам дали това има връзка с опитите ми за бебче?

Направихме и посткоитален тест на 14 ден /на 12 ден имах доминантен фоликул 19,9мм./. Резултатът е следния:"единични слабо подвижни сперматозоиди на поле 9,5 часа след половия акт". Какво означава това при уж добрата спермограма с диагноза нормозооспермия?

Все пак имате 2 бъбрека, нали? Това няма отношение към забременяването, а само към Вашето общо здравословно състояние.

Посткоиталния тест не е оценен по всички параметри.

Все пак основен момент остава да се прецени състоянието на по-голямото маточно тяло, дали ще се прилага някаква оперативна интервенция или ще се минава към инсеминация.
Re: Планиране на бременност
« Отговор #55 -: Февруари 26, 2007, 22:35:03 pm »
Здравейте д-р Даскалов!
От 2000г. до 2006г. съм имала общо 5 курса с клостилбегит. Поради различин причини приемите не са били никога в два последоватилни месеца и не повече от да пъти в годината. Това означава ли, че имам право на още един курс стимулация с клостилбегит или описанието в листовката е за 6 последователни месеца?

Не, могат да се направят още няколко стимулации с клостилбегит или в комбинация с друг препарат.
Re: Планиране на бременност
« Отговор #56 -: Февруари 26, 2007, 22:39:20 pm »
Антидепресанта който приемам е "Ципралекс".Благодаря за отговора!

Точно тази група антидепресанти (селективни инхибитори на обратния захват на серотонина) могат да предизвикат повишени нива на пролактин, галакторея (отделяне на кърма от гърдите) и да подтискат овулацията. Но не е задължително да стане това при Вас. Аз бих проследил овулацията чрез фоликулометрия и нивата на пролактина на 3 ден от менструалния цикъл. Ако има проблем, може да се обсъди замяната на препарата с друг. И не е добре да се приема по време на бременност.
Re: Планиране на бременност
« Отговор #57 -: Февруари 26, 2007, 22:42:04 pm »
Здравейте д-р Даскалов,
Ваша пациентка съм, но реших в този случай да ви притесня не по телефона. Правим опити от 8 месеца, последната дата на М беше 29.01.2007. Имам ПМС вече седмица, днес правих два теста за бременност, и двата са с по-бледа втора черта, която се появява секунди след контролната. Толкова искам бебе, че нямам търпение да разбера. Датата на М беше днес. Кога най-рано може да се останови бременност? Моля да ме извините за наивния въпрос, сигурно ви е умръзнало да отговаряте на такива, но все пак ще се надявам да пишете и по моята питанка.
Предварително благодаря!
Спорна седмица!

Никога не ми омръзва да отговарям на въпроси за бременност.  :)
Обадете ми се по телефона утре.
Или направо елате да Ви видя на ултразвук на 7 дни закъснение.
През това време, ако сте нетърпелива, можете да си направите тест за ЧХГ в кръвта.
*
Re: Планиране на бременност
« Отговор #58 -: Февруари 27, 2007, 09:51:34 am »
Здравейте д-р Даскалов ще ви бъда благодарна,ако можете да ми кажете,
защо в майчин дом практикуват прием на антибиотик Доксициклин след направена хистеросалпингография.Това означава ли че болничното заведение е рисково от бктериално замърсяване по време на манипулацията? Друго ми е интересно,а и не само на мен ,защо предварително ми искат направено РУЕ и левкоцити (тези изследвания)?
 
*
Re: Планиране на бременност
« Отговор #59 -: Февруари 27, 2007, 10:49:20 am »
Благодаря за отговора Д-р Даскалов и за вниманието!