0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Планиране на бременност
« Отговор #20 -: Февруари 19, 2007, 20:15:19 pm »
Цитат
Ако Вашият лекар е пожелал точно по тази схема да си направите изследванията, значи няма от какво да се притеснявате. Приемът на оргаметрил няма да попречи на изследването.
  Благодаря!  :P
Re: Планиране на бременност
« Отговор #21 -: Февруари 19, 2007, 20:28:26 pm »
Здравейте, д-р Даскалов!
Правила съм общо 7 инсеминации - 3 на естествен цикъл и 4 със стимулации с клостилбегит и серофен. Предпоследната завърши с бременност, за съжаление извънматочна. В момента подготвям документи за инвитро. Смятах да продължа с инсеминациите, като вярвах, че щом веднъж е станало, ще стане пак. Вчера, обаче си направих хормони (на 5-ти ден от цикъла) и установих, че FSH е твърде над нормата - 19.29 при реф. ст-сти 2.5-10.2. Момичетата ми подсказаха, че може да се касае за изчерпан яйчников резерв.  Моля ви, за коментар на този хормон и за съвет как да продължа. Благодаря, че ви има!

Причините за намален яйчников резерв все още не са съвсем ясни. Затова е добре е да направите повече изследвания. Обсъждат се генетични причини, автоимунни, както и причини от околната среда. Изброявам Ви изследванията по ред на важност.

1. На 3 ден от менструалния цикъл е препоръчително да се изследват хормоните ФСХ, ЛХ, естрадиол, инхибин В. Последният е по-пряк показател за резерва на яйчника, тъй като се отделя директно от гранулозните клетки.

2. Група антитела - антифосфолипидно, антинуклеарни, антитироидни и антиовариални.

3. Да се провери функцията на щитовидната жлиза, особено в насока на тироидит на Хашимото.

4. Можете да попитате биологичната си майка, ако е жива, кога при нея е настъпила менопаузата, за да изключим наличието на генетично предразположение.

5. Тест за костна плътност.

Re: Планиране на бременност
« Отговор #22 -: Февруари 19, 2007, 20:31:08 pm »
Здравейте Д-р Даскалов,
правим опити за бебе от 6-7месеца, и този месец реших да направя фоликулометрия при цикъл средно 26дни: 8ден от МЦ- дом.фоликул-17мм,11ден-22мм, 15ден -27мм, доктора каза че е станало задържан фоликул и ми изписа Дуфастон от 16ден 2х1 за 10дни.От 11 до 15ден имах болки, но на 15ден след прегледа към обяд някъде болките спряха.
Въпроса ми е възможно ли е фоликула да се е пукнал на 15-ия ден и било ли е късно за оплождането му при размер 27-30мм.
Благодаря Ви!!!

Всичко е възможно.  :)
Трябвало е да направите още една фоликулометрия на 18 ден примерно. Разбира се, не е било късно за оплождане.
*
Re: Планиране на бременност
« Отговор #23 -: Февруари 19, 2007, 20:47:39 pm »
Здравейте, д-р Даскалов!
Правила съм общо 7 инсеминации - 3 на естествен цикъл и 4 със стимулации с клостилбегит и серофен. Предпоследната завърши с бременност, за съжаление извънматочна. В момента подготвям документи за инвитро. Смятах да продължа с инсеминациите, като вярвах, че щом веднъж е станало, ще стане пак. Вчера, обаче си направих хормони (на 5-ти ден от цикъла) и установих, че FSH е твърде над нормата - 19.29 при реф. ст-сти 2.5-10.2. Момичетата ми подсказаха, че може да се касае за изчерпан яйчников резерв.  Моля ви, за коментар на този хормон и за съвет как да продължа. Благодаря, че ви има!

Причините за намален яйчников резерв все още не са съвсем ясни. Затова е добре е да направите повече изследвания. Обсъждат се генетични причини, автоимунни, както и причини от околната среда. Изброявам Ви изследванията по ред на важност.

1. На 3 ден от менструалния цикъл е препоръчително да се изследват хормоните ФСХ, ЛХ, естрадиол, инхибин В. Последният е по-пряк показател за резерва на яйчника, тъй като се отделя директно от гранулозните клетки.

2. Група антитела - антифосфолипидно, антинуклеарни, антитироидни и антиовариални.

3. Да се провери функцията на щитовидната жлиза, особено в насока на тироидит на Хашимото.

4. Можете да попитате биологичната си майка, ако е жива, кога при нея е настъпила менопаузата, за да изключим наличието на генетично предразположение.

5. Тест за костна плътност.


Благодаря за изчерпателния ви отговор, д-р Даскалов!
За считам ли, че преди да направя всички тези изследвания, не мога да продължа напред?

*
Re: Планиране на бременност
« Отговор #24 -: Февруари 19, 2007, 20:58:06 pm »
Извинете за грешката! (да считам, не "за" считам)

*
Re: Планиране на бременност
« Отговор #25 -: Февруари 20, 2007, 10:16:25 am »
Благодаря Ви д-р Даскалов!
Пристрастена към д-р Хаус!
Re: Планиране на бременност
« Отговор #26 -: Февруари 20, 2007, 10:36:06 am »
Благодаря Ви д-р Даскалов!
*

    gery_mur

Re: Планиране на бременност
« Отговор #27 -: Февруари 20, 2007, 12:44:07 pm »
Благодаря Ви, Д-р Даскалов!!!
Re: Планиране на бременност
« Отговор #28 -: Февруари 20, 2007, 14:11:50 pm »
Здравейте д-р Даскалов!
Бих искала да попитам дали тесния цервикален канал може да е  причина за незабременяване?

Предварително Ви благодаря!
*

    marieta_1

Re: Планиране на бременност
« Отговор #29 -: Февруари 20, 2007, 15:01:30 pm »
Д-р Даскалов какво е Вашето мнение относно приемането на антидепресант и опитите за забременяване и евентуално последваща бременност?
Благодаря!
*

    Scarlet_

  • **
  • 98
  • Отнесена от вихъра
Re: Планиране на бременност
« Отговор #30 -: Февруари 20, 2007, 23:38:10 pm »
Здравейте, д-р Даскалов,
ще се опитам да опиша накратко моят случай. Със съпругът ми правим опити за бебе от около 8 месеца. Някаде към 5 месец отидох на профилактичен преглед, който беше претупан набързо и ме изпратиха с думите :"При тази матка и тези яйчници не виждам причина да не стане". Става въпрос за преглед с вагинален ултразвук. Имаше доминантен фоликул от дясно - 16 мм. На въпроса ми, обаче в какво положение е матката /нормална или обърната/ ми се каза, че не е погледната и ако искам да ми направят гинекологичен преглед. При него се установи септум във влагалището. Казаха ми, че не знаят дали би бил пречка за забременяване, но със сигурност бил пречка за раждане и ме посъветваха да го махна, чрез операция. Два месеца по-късно, тъй като бебе все още нямаше, отидох при друг лекар, светило в нашият град, който каза, че не само имам септум във влагалището ами имам и две матки с две шийки!!! Препоръча ми операция за премахване на септума във влагалището, като каза, че по този начин шансовете за забременяване ще се увеличат с 50 %, но че сигурно ще имам проблеми с износването. Операция на матката била възможна, но не се препоръчвала, защото положението можело да се влоши. Записах си час за операцията, но реших да потърся и друго мнение и така отидох при трети лекар. Първоначално, той се учуди за диагнозата, но после я потвърди, с изключение на препоръката за операция на септума. Според него си имало съвсем реален шанс да забременея, ако се уцели овулация от дясно /септума бил косо разположен и закривал лявата шийка и сперматозоидите много трудно можели да достигнат до нея/, и да си износя бебе без особени проблеми, тъй като и двете ми матки били добре развити. По негово предписание започнах да пия клостилбегит за да се накара десният яйчник да работи всеки месец. На вторият месец потърсих консултация и с още един лекар , специалист по стерилитет. Неговото мнение не беше толкова категорично като на предните двама. Според него съм имала една матка със септум вътре и една шийка, но все пак не беше много сигурен. Посъветва ме да направя хистероскопия за изрязване на септумите, съчетана с лапароскопия. След това решихме първо да направя цветна снимка / до този момент не съм правила, имаме само спермограма/ и тогава да видим какво може да се направи.
Стана много дълго, за което се извинявам но вече не знам на кого да вярвам и какво да правя.
Та въпросът ми е : Пречат ли тези проблеми на забременяването и дали операцията е единственото решение?
Предварително благодаря!
« Последна редакция: Февруари 20, 2007, 23:53:45 pm от Scarlet_ »




*
Re: Планиране на бременност
« Отговор #31 -: Февруари 22, 2007, 01:32:58 am »
д-р Даскалов при коремна операция /по повд извънматочна бременност/ и следваща успешна бременност какво раждане препоръчвате - нормално или секцио?
« Последна редакция: Февруари 22, 2007, 01:34:35 am от maia_st »

*
Re: Планиране на бременност
« Отговор #32 -: Февруари 22, 2007, 16:55:57 pm »
Д-р, Даскалов,
Благодарим Ви за вниманието, с което отговаряте на всеки зададен Ви въпрос и подкрепата която давате на всяка от нас.
Надявам се въпроса ми да не е отегчителен за Вас макар и непрофесионално зададен. От 4 цикъла със съпруга ми правим опити за бебе, досега без успех. Не сме си правили никакви специални изследвания освен микробиологичните и цитонамазка при мене, когато решихме да започнем опитите. Всичко при тези прегледи беше ОК, както и гинеколога, който ме прегледа каза че тръби, яйчници и матка всичко е наред. Имам редовен цикъл, не съм приемала досега противозачатъчни хапчета. Забелязвам фертилна цервикална слуз всеки месец по едно и също време- около 12-13 ден (при цикъл 27 дни). Правим опити всеки ден около тези дати, но досега нищо. Последния път реших да си направя и тест за овулация, който обаче не отчете повишение на LH хормона през четирите дни в които го правих. Интерсува ме възможно ли е да имам фертилна цервикална слуз, а да нямам овулация и рано ли е да се притеснявам дали ще завършат нашите опити неуспешно?
С надежда и най-искрени пожелания за успех!
*

    Butterfly_

  • ***
  • 273
  • Много, много щастлива мама и съпруга!!!
Re: Планиране на бременност
« Отговор #33 -: Февруари 22, 2007, 16:59:58 pm »
Здравейте Д-р Даскалов!!!
Аз искам да попитам, принципно, при положителен тест, кога трябва да се отиде на преглед?
*
Re: Планиране на бременност
« Отговор #34 -: Февруари 22, 2007, 18:54:04 pm »
Д-р Даскалов благодаря за отговора на предишния ми въпрос. Искам да ви питам още нещо което ме притеснява. От около 3 години получавам зацапване преди цикъл, което е около 5-6 дни и представлява тъмно кафяво оцветена цервикална слуз, рядко с тънки жилки кръв. Това зацапване пречи ли на забременяване и какво може да го предизвиква?
Живея в чужбина и когато питам местните гинеколози те само вдигат рамене и не ми казват нищо :?, не знам дали имам повод наистина да се притеснявам или да не обръщам внимание?
*

    nidiq

  • *
  • 32
  • Надявам се
Re: Планиране на бременност
« Отговор #35 -: Февруари 23, 2007, 12:53:33 pm »
д-р Даскалов,
кандидозата може ли да попречи на забременяването?
Re: Планиране на бременност
« Отговор #36 -: Февруари 23, 2007, 21:54:01 pm »
Здравейте д-р Даскалов!
Бих искала да попитам дали тесния цервикален канал може да е  причина за незабременяване?

Предварително Ви благодаря!

Само ако се дължи на стеноза на цервикалния канал като резултат от травма, облъчване (радиотерапия), оперативна намеса върху маточната шийка (например конизация). Проблемът може да идва и от недостатъчна и негостоприемна цервикална слуз и това е показание за прилагане на вътрематочна инсеминация.

Понякога се спекулира с този термин тесен цервикален канал. Една стандартна дилатация би решила проблема.
Re: Планиране на бременност
« Отговор #37 -: Февруари 23, 2007, 21:55:51 pm »
Д-р Даскалов какво е Вашето мнение относно приемането на антидепресант и опитите за забременяване и евентуално последваща бременност?
Благодаря!

Какъв антидепресант? Има някои, които повлияват нивата на хормоните (пролактин примерно), на телесната маса и т.н.
Re: Планиране на бременност
« Отговор #38 -: Февруари 23, 2007, 22:06:39 pm »
Та въпросът ми е : Пречат ли тези проблеми на забременяването и дали операцията е единственото решение?
Предварително благодаря!

Съчувствам Ви за удивителната епопея.
Дайте сега по ред на нещата - първо диагнозата, после лечението. Вие нямате диагноза. Подозренията за вродени дефекти трябва да се докажат - чрез хистероскопия, лапароскопия, ЯМР, ХСГ, ултразвук на бъбреци (за да се изключи комбинирана аномалия на половата и на пикочната система), урография (разбира се, не всички методи ще са Ви нужни).

След като изясните какво е състоянието на пикочо-половата система, едва тогава ще можем да говорим за поведение, оперативно или не. Много важно е да се видят маточните тела (ако са 2), маточните тръби, да се прецени има ли вътрематочен септум, има ли наистина 2 шийки и т.н. Да се прецени какви са шансовете за износване на бременността. Комбинацията и тежестта от дефекти могат да бъдат най-различни.

Разбира се, спрете да пиете клостилбегит, това е смешно.
Re: Планиране на бременност
« Отговор #39 -: Февруари 23, 2007, 22:08:37 pm »
Да считам ли, че преди да направя всички тези изследвания, не мога да продължа напред?

Не е задължително, изследванията могат да се правят успоредно с АРТ.