0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Планиране на бременност
« -: Февруари 13, 2007, 23:56:02 pm »
 
       
      Д-р Васил Даскалов, акушер–гинеколог


     Пловдив,   ул. "Велико Търново" 21, тел.: 032/ 63 44 63, 62 48 81

     Тел:    0898 / 20-60-05

     www.medicusalpha.com

Здравейте, бъдещи майки!

За мен е удоволствие да бъда с вас по време на важните етапи в планирането на бременността.

Чувствайте се свободни да задавате своите въпроси по темите и проблемите, които ви вълнуват. Ще се постарая да бъда максимално полезен и да отговарям конкретно на въпросите ви.

Представям на вниманието ви следния материал:
Пренатален скрининг, женска консултация

Д-р Васил Даскалов
« Последна редакция: Декември 24, 2007, 21:49:31 pm от Мели »
*
Re: Планиране на бременност
« Отговор #1 -: Февруари 14, 2007, 00:10:24 am »
Д-р Даскалов!
Благодарим ви за вниманието и информацията, която ни предоставяте винаги навреме и ни помагате, когато имаме нужда от вас!
*

    лили

  • *****
  • 2151
  • мързи ме да натискам шифт-а
Re: Планиране на бременност
« Отговор #2 -: Февруари 14, 2007, 00:27:09 am »
д-р даскалов благодаря :D
ОСТАВЕТЕ СТЕФКА НА МИРА!
*
Re: Планиране на бременност
« Отговор #3 -: Февруари 14, 2007, 10:25:57 am »
Аз първо искам да благодаря за указаното внимание!

И сега искам да попитам по какъв начин става заразяването с хламидия. Чела съм доста материали, че това става смо по полов път, но в някои статии съм срещала и други обяснения. На какво да вярвам?

Благодрая предварително.

"С моя приятел споделяме всички проблеми. Често не успяваме да ги решим, но това, че сме един до друг, готови да се изслушаме, е единствената помощ която ни е нужна!"Линда Макфарлън
Re: Планиране на бременност
« Отговор #4 -: Февруари 14, 2007, 10:49:49 am »
Здравейте!
И аз се интересувам от хламидията. Никога не ми е правено такова изследване, нямам оплаквания, но ме притеснява това, че може да протича безсимптомно. Всъщност тази безсимптомност постоянна ли е ими се има впредид инкубационния период? Със съпруга ми сме заедно от 3 години и ако е имало някаква зараза, то е от преди. Възможно ли е да сме заразени и досега заболяването да не се е проявило?
Правим опити за бебе и ми се иска всичко да е наред. :)
*
Re: Планиране на бременност
« Отговор #5 -: Февруари 14, 2007, 16:39:24 pm »
Здравейте д-р Даскалов, благодаря ви че отделяте от личното си време за да отговаряте на въпросите ни.

Моето запитване е относно инфекция с Ентерококи след 2 месечно лечение с антибиотик са налични отново, плюс че се изолира нова бактерия Е.Colli. Въпросът ми е дали тези бактерии се предават и по сексуален път и какво друго освен пиене на антибиотици може да помогне за излекуването им.
*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
Re: Планиране на бременност
« Отговор #6 -: Февруари 14, 2007, 20:32:07 pm »
Д-р Даскалов, добре дошъл, благодаря за вниманието.
Re: Планиране на бременност
« Отговор #7 -: Февруари 14, 2007, 21:07:06 pm »
Официалното становище на съвременната медицинска наука е, че хламидията се предава само по полов път (разбира се, и от майка на дете при раждане). Теоретично, но много малко вероятно е да има контактно-битов път на заразяване. По-скоро самият ход на протичане на заболяването, дългогодишното безсимптомнно носителство и късното и често случайно откриване, особено при двойки, които имат моногамни сексуални отношения, да са причина за подозиране на друг път на заразяване.

Възможно е в течение на години да не се проявява активната форма на хламидиалната инфекция, затова е добре да се издирват активно заразените хора чрез изследване.

Не е задължително при заразяване да се получат сраствания. Зависи много от реактивността на организма и от агресивността на хламидията.
Re: Планиране на бременност
« Отговор #8 -: Февруари 14, 2007, 21:15:41 pm »
Моето запитване е относно инфекция с Ентерококи след 2 месечно лечение с антибиотик са налични отново, плюс че се изолира нова бактерия Е.Colli. Въпросът ми е дали тези бактерии се предават и по сексуален път и какво друго освен пиене на антибиотици може да помогне за излекуването им.

Проблемът с ентерококите е сложен, тъй като при изследването им е необходимо освен да се дакожат, да се отчете и тяхното микробно число и дали се изолират в чиста или в смесена култура. При микробно число под 1х10^4 и ако са в смесена култура е по-вероятно да са условни патогени. Ентерококите живеят в съседни на влагалището органи и могат да присъстват във влагалището, без това да ни тревожи особено, затова е необходима и количествена оценка.

С антибиотиците трябва да се внимава. Има антииотици, на които в лабораторни условия (при антибиограмата) ентерококите са чувствителни, но в действителност не е така и приложението им само селектира микроорганизма и го прави по-силно нечувствителен. Затова трябва да се подбира внимателно правилния антибиотик. Освен антибиотици могат да се прилагат и средства, които подпомагат имунната защита, примерно пробиотици и имуномодулатори.
*

    adi

  • *****
  • 7710
  • УСМИХНИ СЕ И СВЕТА ЩЕ СТАНЕ ПО-КРАСИВ
Re: Планиране на бременност
« Отговор #9 -: Февруари 14, 2007, 21:23:34 pm »
Д-р Даскалов!
Благодарим ви за вниманието ,за съветите,за подкрепата която ни оказвате. :D
*
Re: Планиране на бременност
« Отговор #10 -: Февруари 15, 2007, 10:06:11 am »
Д- р Даскалов, някои лекари препоръчват при започване на опитите за забременяване да се взима фолиева киселина, но има и такива които съветват да не се взима, изобщо, какъв е вашият съвет. Може ли киселината с нещо да спомогне за успешно за бременяване
*
Re: Планиране на бременност
« Отговор #11 -: Февруари 15, 2007, 11:09:02 am »
Благодаря Ви д-р Даскалов!Страхотни сте и Вие и Мели!
Пристрастена към д-р Хаус!
Re: Планиране на бременност
« Отговор #12 -: Февруари 15, 2007, 20:25:44 pm »
Здравейте Д-р Даскалов,
искам да попитам: със супруга ми от 2 месеца правим опити да забременея и въпроса ми е дали е необходимо да си правя някакви изследвания. Последно бях на гениколог през декември заради гъбички.
Благодаря :)
Re: Планиране на бременност
« Отговор #13 -: Февруари 16, 2007, 18:30:08 pm »
 Здравейте  Д-р Даскалов!  :)
Искам да попитам,дали употребата на Оргаметрил 2по1 от 16 ден за десет, може да повлиае на резултатите от изследвания на хормони ФСХ,ЛХ,Пролактин,Естрадиол.Имам задържан фоликул и при следващия цикъл,трябва да пусна тези изследвания.
  Благодаря! :)
*
Re: Планиране на бременност
« Отговор #14 -: Февруари 16, 2007, 19:09:36 pm »
Здравейте, д-р Даскалов!
Правила съм общо 7 инсеминации - 3 на естествен цикъл и 4 със стимулации с клостилбегит и серофен. Предпоследната завърши с бременност, за съжаление извънматочна. В момента подготвям документи за инвитро. Смятах да продължа с инсеминациите, като вярвах, че щом веднъж е станало, ще стане пак. Вчера, обаче си направих хормони (на 5-ти ден от цикъла) и установих, че FSH е твърде над нормата - 19.29 при реф. ст-сти 2.5-10.2. Момичетата ми подсказаха, че може да се касае за изчерпан яйчников резерв.  Моля ви, за коментар на този хормон и за съвет как да продължа. Благодаря, че ви има!

Re: Планиране на бременност
« Отговор #15 -: Февруари 17, 2007, 14:13:46 pm »
Здравейте Д-р Даскалов,
правим опити за бебе от 6-7месеца, и този месец реших да направя фоликулометрия при цикъл средно 26дни: 8ден от МЦ- дом.фоликул-17мм,11ден-22мм, 15ден -27мм, доктора каза че е станало задържан фоликул и ми изписа Дуфастон от 16ден 2х1 за 10дни.От 11 до 15ден имах болки, но на 15ден след прегледа към обяд някъде болките спряха.
Въпроса ми е възможно ли е фоликула да се е пукнал на 15-ия ден и било ли е късно за оплождането му при размер 27-30мм.
Благодаря Ви!!!
Re: Планиране на бременност
« Отговор #16 -: Февруари 19, 2007, 19:41:07 pm »
Д- р Даскалов, някои лекари препоръчват при започване на опитите за забременяване да се взима фолиева киселина, но има и такива които съветват да не се взима, изобщо, какъв е вашият съвет. Може ли киселината с нещо да спомогне за успешно за бременяване

Фолиевата киселина не помага за забременяване. Тя се дава като първична профилактика на дефекти на невралната тръба (спина бифида и менингоцеле). Нямам представа каква друга освен незнание би могла да бъде логиката на лекар, който препоръчва да не се приема витамин В9.

Повече и много подробна информация на български за ползата от подобен род профилактика и липсата на вреда можете да намерите на този сайт http://www.tomytodorov.net/bg/.
Re: Планиране на бременност
« Отговор #17 -: Февруари 19, 2007, 19:46:56 pm »
И да Ви попитам: Вече почти се установи при мен десен яйчник, който е "ленив"/5 месеца фоликулометрия-3 месеца ляв яйчник с доминантен фоликул и два ановулаторни цикъла/.Тръби проходими, спермограма отлична. Док предложи клостилбегит-по едно на ден от 5 до 9 ден.Според Вас удачно ли е да го вземам?Или да изчакам левия да овулира.Правим опити от 1 год.

При положение, че вече сте имала овулация, доказана с форликулометрия, проходими тръби и добра спермограма, какъв е смисълът да се чака овулация вляво? Идеята Ви може би е да направите  инсеминация на нестимулиран цикъл, така ли? Обсъдете с Вашия лекар при приема на клостилбегит дали няма да се появи цервикален фактор, тъй като този препарат е антиестроген и влошава силно условията в цервикалния канал (цервикалната слуз става негостоприемна). Затова е добре при стимулацията да се направи и инсеминация.
Re: Планиране на бременност
« Отговор #18 -: Февруари 19, 2007, 19:53:15 pm »
Здравейте Д-р Даскалов,
искам да попитам: със супруга ми от 2 месеца правим опити да забременея и въпроса ми е дали е необходимо да си правя някакви изследвания. Последно бях на гениколог през декември заради гъбички.
Благодаря :)

Сигурно вече знаете, че при 2 месеца опити не се говори все още за проблем. Затова не е и нужно да се правят целенасочени изследвания в тази насока, освен общоздравословните, които съм изброил в статията. Конкретно можете да ме попитате за отделните изследвания, тъй като не всички са необходими, а при някои трябва да се уточни вида на изследването. Не забравяйте да си пиете фолиевата киселина.

Ако обаче имате някакви съмнения - примерно имате предишни спонтанни аборти или партньорът Ви е имал сексуално трансмисивно заболяване, тогава трябва да започнете с изясняването на евентуалните причини за незабременяване.
Re: Планиране на бременност
« Отговор #19 -: Февруари 19, 2007, 20:05:13 pm »
Здравейте  Д-р Даскалов!  :)
Искам да попитам,дали употребата на Оргаметрил 2по1 от 16 ден за десет, може да повлиае на резултатите от изследвания на хормони ФСХ,ЛХ,Пролактин,Естрадиол.Имам задържан фоликул и при следващия цикъл,трябва да пусна тези изследвания.
  Благодаря! :)

Ако Вашият лекар е пожелал точно по тази схема да си направите изследванията, значи няма от какво да се притеснявате. Приемът на оргаметрил няма да попречи на изследването.