0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Секцио или нормално раждане?
« Отговор #100 -: Октомври 26, 2010, 10:33:50 am »
Боби, за да започнеш процедура или да родиш с един лекар, то това означава, че малко или много му вярваш. Следователно си приел, че той е правия. Да, може да вземеш информирано решение, но на масата няма ти да израждаш и ако нещата се объркат, няма ти да станеш и да хванеш скалпела. Прекалено много се изземват функциите на лекарите. Те за това са там, за да си вършат работата. Единственото нещо, което ние можем да направим е да намерим лекаря, който е правилния за нас.
Въпроса за сайта изобщо няма да го коментирам пък, няма нищо общо със секцио и нормално раждане...
Моите двете са секцио. Първия път лекарката ми обясни какви са проблемите при мен и аз се съгласих, че по медицински показатели просто аз няма да изляза жива или бебето няма да оцелее. При второто се оказа, че се е пукнал мехура от някаква инфекция, детето си стоеше високо горе, нямаше никаква родова дейност, предложиха да опитаме нормално, но аз настоях за секцио, защото така или иначе беше ясно, че при не започнало раждане, няма как да стане по нормалния начин, а е напълно възможно плода да страда. Заедно с лекарката го решихме и съответно тя си свърши работата. Така че това кой какво иска не е водещо, водещо е детето да излезе живо и здраво, а на майката да й няма нищо. Раждането не е концерт по желание, а съвкупност от много неща.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Секцио или нормално раждане?
« Отговор #101 -: Декември 08, 2010, 08:52:05 am »
Боби, за да започнеш процедура или да родиш с един лекар, то това означава, че малко или много му вярваш. Следователно си приел, че той е правия.
При мен не беше така. Както съм приела, че е права за дадени неща, така си смених мнението за други. След 30та седмица започнах да не се разбирам с лекарката си,защото мнението ми не съвпадаше с нейното, а беше много късно да търся друг лекар и да го разучавам, така че си останах с нея. Аз моята не съм я избирала кой знае колко понеже според мен израждането на едно дете не е като да ми правят четворен байпас, че да е от огромно значение лекаря. Това е мое мнение и никого не ангажирам с него.
А за информираното решение - аз съм си взела сама информираното решение да не и позволя да ми стимулира раждане една седмица по-рано уж по лекарско предписание, ама май беше, за да и е по-удобно на нея. Който иска да се довярява, аз  не мога да вярвам сляпо преди да съм задала един куп въпроси и да са ми обяснени причините за дадено решение.  Не виждам нищо лошо в това.
« Последна редакция: Декември 08, 2010, 08:59:05 am от Bobbie »


  
*
Re: Секцио или нормално раждане?
« Отговор #102 -: Декември 08, 2010, 10:04:42 am »
[ Аз моята не съм я избирала кой знае колко понеже според мен израждането на едно дете не е като да ми правят четворен байпас, че да е от огромно значение лекаря.
Хм, от четворния байпас зависи само твоя живот, а при раждането - твоя и на детето ти. Още по-огромно значение има лекаря тогава.
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Секцио или нормално раждане?
« Отговор #103 -: Декември 09, 2010, 00:50:31 am »
Аз моята не съм я избирала кой знае колко понеже според мен израждането на едно дете не е като да ми правят четворен байпас, че да е от огромно значение лекаря.
Ма разбира се, как ще е важен лекаря.......
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Секцио или нормално раждане?
« Отговор #104 -: Декември 09, 2010, 02:01:11 am »
Сиксче, тя май Боби е в Щатите, там верно не е важен лекаря, раждат с акушерка :wink: Ама в крайна сметка за какво да ти е важен лекаря, нали може и сама, само дето не е ясно що е ходила в болница, а не е родила в къщи :?
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Секцио или нормално раждане?
« Отговор #105 -: Декември 09, 2010, 07:29:17 am »
Никого не ангажирам с мнението си, нито съм седнала да споря кой е по- и най- прав. Когато човек не разбира дадена материя има тенденцията да я мистифицира. Освен при изключителни случаи, лекарите спазват протоколи (с малки отклонения). 10 години съм прекарала работейки по болниците на най-големият медицински център в света,та смятам да съм наясно за какво говоря. Секциото е една рутинна операция, а вагиналното раждане дори не изсиква лекар, ако няма усложнения. Всеки един лекар в родилното си има стоящи назначениия, ако нещо се случи. Ако има усложнния, помощта е еднаква независимо кой  е там в момента. Именно заради това лекаря го няма въобще до последните 15 минутнки и идва "за да го хване да не падне на земята" ( това са думи на лекар, не мои).  Как така тези хора успяват да имат 2.5 пъти по-ниска смъртност при положение, че сестрите действат по протоколите от лекаря?
Това дете да умре поради лекарска грешка в една от най-големите болници в света с трето ниво интензивно за бебета, е просто нечувано. Ако нещо стане, то е от фактори независещи от лекаря.
   
По повод защо съм отишла в болница - ми защото не съм толкова малоумна, че да разчитам, че няма да имам нужда от болнична помощ. Всичко се случва. А и не си падам да ме боли ( ама тук ми обясниха, че съм си измисляла, че съм имала приятно раждане, та явно нещо не съм разбрала).

Така и не разбрах какво толкова ви разгневи мнението ми.


Б.


  
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Секцио или нормално раждане?
« Отговор #106 -: Декември 09, 2010, 07:36:33 am »
Хм, от четворния байпас зависи само твоя живот, а при раждането - твоя и на детето ти. Още по-огромно значение има лекаря тогава.
Говоря за обиновено раждане, не за болест при която е съвсем различно. Бременността и раждането не са болест, а и аз  не съм имала никакви утежняващи фактори. Ако имах плацента превия приемерно, тогава щеше да е друго, но в моят случай не е било така.

Б.


  
Re: Секцио или нормално раждане?
« Отговор #107 -: Декември 09, 2010, 08:16:08 am »
добро утро!!!
Аз искам да се вмъкна в тази тема , като вече раждала. До преди да родя страшно много се рових тук и бях изключително притеснена относно раждането. Та исках само да кажа , че вече родилите гледаме по съвсем друг начин на раждането, от не-родилите. Това наистина е много важно събитие в живота. За някои раждането нормално е по-добрият вариант, за други секциото. Но според мен най-важното е да се слушат лекарите, но и вътрешният глас. Защото мен ме караха да родя нормално, въпреки посещението при един очен лекар и приближените ми диоптри до горната граница, въпреки операцията на очините мускули. Не ми признаха медицинското от 2рият очен лекар. Единствено лекарят който аз си избрах за секциото ми каза че с тези показатели единствено съм за секцио. А и в денят на секциото ми се разбра и че съм с тесен таз (преди това никой не сметна цялата бременноста за необходимо да погледне тази подробност.
Та аз искам да пожелая леко раждане на всички , на които това предстои. И наистина и аз съм от тези за които няма спомен от от болката, а и по-скоро бих казала че такава почти (изобщо)нямаше.
*
Re: Секцио или нормално раждане?
« Отговор #108 -: Декември 09, 2010, 09:50:31 am »
Хм, от четворния байпас зависи само твоя живот, а при раждането - твоя и на детето ти. Още по-огромно значение има лекаря тогава.
Говоря за обиновено раждане, не за болест при която е съвсем различно. Бременността и раждането не са болест, а и аз  не съм имала никакви утежняващи фактори. Ако имах плацента превия приемерно, тогава щеше да е друго, но в моят случай не е било така.

Б.
И аз говоря за обикновено нормално естествено раждане. И точно тогава е от голямо значение лекаря, защото всеки един момет може да се окаже критичен както за теб, така и за детето. След като познаваш в детайли работата си наясно, че за 1 сек.може да станат хиляди неща. Въпрос на стотни от секундата е дори да се реагира по адекватен начин. Радвай се, че не си имала усложнения и не ти се е наложило такава намеса, не ти се е наложило да мислиш, ще оживее ли моето бебе... Но такива категорични изказвания не прави, защото живота е дълъг...
*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Секцио или нормално раждане?
« Отговор #109 -: Декември 09, 2010, 13:38:10 pm »
Всеки човек усеща нещата по различен начин и има нужда да се предпази от тях, като за това избира различни варянти. За едни е важен лекаря, за други акушерката, трети не им пука лекаря искат си секциото, четвърти пък като чуят за секцио и сменят и най-голямото светило в медицината за да родят нормално и си избират и най-безизвестният лекар, щом и е обещал това. Ние правим най-доброто за себе си, така както го усещаме, от там нататъка е божа работа. Дори да стане нещо знаем, че сме избрали най-доброто и това сякаш помага на съвестта ни в бъдеще. Аз поне винаги си казвам така: Каквото зависи от мен Господи, аз го дадох. Мерих теглих и реших, че за толкова имам сили и възможност. Сега остава ти да си с мен и всичко да е наред.  :)

Милички, ако стигна до четвърти байпас, надали ще ми пука вече какъв лекар ще ми го слага  :?
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Секцио или нормално раждане?
« Отговор #110 -: Декември 09, 2010, 16:26:35 pm »
Боби, ти си микробиолог, доколкото помня, нали? Не Акушер-гинеколог. Както и да е.
В България също естественото раждане се води предимно от акушерка, докторът проверява от време на време положението...евентуално. Очевидно е, че не живееш в България, щом така наивно смяташ, че няма значение кой е докторът. Има, повярвай ми, има огрооооомно значение. Недей да ми сравняваш най-големия медицински център в света с всяка болница, че и в България. Достатъчно примери за некадърни и небрежни лекари има в БГ, че да си говорим тук, как нямало значение. Както и Мими е отбелязала, нещата могат да се обърнат за секунди и само адекватната намеса на лекар, могат да помогнат. Бременността и раждането не са болест, но като всяко друго неперманентно състояние на организма, могат да предизвикат проблем. Не ми казвай, че раждането е нещо, което не може да бъде опасно за здравето на родилката или бебето, защото всички сме наясно, че не е така. Еле пък ти, щом си толкоз навътре, трябва да го знаеш най-добре.
Една жена може да кара перфектна бременност и накрая, в последната секунда на раждането нещо да се обърка. Повярвай - знам. Сестра ми ражда юли месец. Изкара една прекрасна бременност, без грам усложнения, всичко беше перфектно. Отиде да ражда, естествено, дори без упойка. Раждането минало като по вода, извадили бебето, живо и здраво, тя уж добре. Да, ама не. Плацентата е била залепен за матката и се е наложило да я упояват, за да я извадят. Получи зверски кръвоизлив, лежа в реанимация, преливаха й кръв. Лекарката й като излезе беше бяла като платно и си призна колко са се уплашили. Ние да не ти казвам на кой свят бяхме. Как мислиш, дали не беше важен лекаря в тоя случай, а? Дали ако беше при някой некадърник, който не е реагирал мигновено, нямаше да стане нещо лошо...Не ми се иска и да си помислям просто. Да ми е жива и здрава, оправи се и всичко е наред, но знам, че това го дължим на адекватната и навременн намеса на лекарката й. Така че, не ми казвай, че нямало значение кой е лекаря. Има, винаги има!
Ти между другото, скоро стъпвала ли си в БГ болница? А в родилно отделение в такава? Мога да ти разказвам, много......Ма то не е нужно, потърси в гугъл, доста имфо има какво и как се случва в някои болници....
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Секцио или нормално раждане?
« Отговор #111 -: Декември 09, 2010, 18:37:03 pm »
Въпрос на стотни от секундата е дори да се реагира по адекватен начин. Радвай се, че не си имала усложнения и не ти се е наложило такава намеса, не ти се е наложило да мислиш, ще оживее ли моето бебе... Но такива категорични изказвания не прави, защото живота е дълъг...
Както вече казах, аз смятам, че хората имат тенденцията да мистифицират неща, които не са им познати.
За бебето - много е важен неонатологът! Обаче него за съжаление никога не си го избираш.

Б.
« Последна редакция: Декември 09, 2010, 18:42:15 pm от Bobbie »


  
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Секцио или нормално раждане?
« Отговор #112 -: Декември 09, 2010, 18:40:49 pm »
Боби, ти си микробиолог, доколкото помня, нали? Не Акушер-гинеколог.
И медицинска сестра съм била почти 10 години.

За кръвоизлива на сестра ти - радвам се, че всичко се е оправило.Не отричам, че лекарката я е спасила. Обаче... кръвоизлив не се третира по различни начини. Всеки лекар ще направи същото.

Хайде да не спорим повече. Разговорът тръгна от там, че аз казах, че не съм избирала кой знае колко лекарката. Трябваше ми да е близо до работата, да има винаги някой да ме приеме като имам нужда, да вдига телефоните през нощта, когато се наложи и да родя в една от избраните от мен болници ( именно заради нивото на неонатолозите там). Според мен болницата е от по-голямо значение, заради следните фкатори - ниво на сестрите, ниво на неонатолозите, какво имат в наличност.
 Аз така съм преценила за себе си и така съм постъпила. Не смятам, че съм била безотговорна, а и все пак това си е мое решение.

Б.
« Последна редакция: Декември 09, 2010, 18:59:01 pm от Bobbie »


  
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Секцио или нормално раждане?
« Отговор #113 -: Декември 09, 2010, 19:07:50 pm »
Никой не говори за безотговорност тук. Говорим за собствените си ибори, споделяме мненията си и ги аргументираме с факти.
Не съм съгласна, обаче с ето това ти твърдение - "Обаче... кръвоизлив не се третира по различни начини. Всеки лекар ще направи същото."
Не, не всеки лекар ще направи същото, но не защото не знае протокола или има някаква различност в реакциите при кръвоизлив. Мога да ти разкажа случай за мъртва родилка, именно поради неадекватна реакция от страна на доктора при кръвоизлив след секцио....защото докторът е бил.....хммммм да кажем леко подпийнал и не е спазил нито протокола, нито е направил първото логично нещо, което се прави в такива случаи. Не че не ги знае, едва ли, но някои лекари са небрежни, разбери го. Колкото и да ми е кофти да ко кажа, България не е бяла държава откъм ниво на здравеопазването. Сори, ама това е голата и грозна истина. Нали знаеш лафа - като знам как станах инженер, ме е страх да ида на лекар. Това категорично не е обобщение за всички лекари, държа да отбележа. Но поради липсата на контрол, както е по белия свят, някои си позволяват да бъдат престъпно небрежни и откровено некадърни. Докато това не се промени, винаги ще има огромно значение кой точно е лекаря.
Всички искаме при нас да е като в най-големия медицински център в света или поне като в някой такъв в бяла държава, но засега това са само мечти.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*

    Raissa777

  • *****
  • 1672
  • Засадиш ли горчиви плодове-няма да береш сладки.
Re: Секцио или нормално раждане?
« Отговор #114 -: Декември 09, 2010, 19:14:26 pm »
Има хора, които не понасят мнение, различно от тяхното...и започва едно дъвкане и убеждаване - сякаш ще даде резултат. Всеки си има свои виждания и това е.
И кой си ти да кажеш, че твоето правилно е по-правилно...( не го насочвам конкретно към някого )
Боби каза няколко пъти, че не ангажира никого с мнението си.

Аз много исках да родя нормално, но уви. Знаех че трябва да мисля позитивно и все си представях раждането си като това на Боби .  :)
Изтекоха ми водите ... отидох в болницата с 1 см разкритие, започнаха и контракции. Цяла нощ изкарах, имах контракции на около 5-7 мин. Само това обаче.
След като минаха 10 часа ми сложиха система Окситоцин. За 2 часа контракцийте ми станаха на 1-2 мин, а разкритие само 2 см. Видях че гледат апарата, който записва тоновете, явно нещо не беше наред защото се притесниха, но пък нищо не ми казаха за бебето. Казаха ми, че повече не могат да ме чакат и ме закараха в операционната, след 10 мин видях дъщеря ми.
Гледах моя корем, гледах и тези на съседките ми ( 3 жени се изредиха да раждат на леглото до мен ) и моя беше доста различен. Стоеше високо и някак накриво. Техните кореми при контракциите стояха ниско и централно...без води се вижда доста по-добре как е застанало бебето.

Още от самото начало си бях избрала лекаря, при който ще раждам и нито за миг не съм се притеснявала. Моето раждане беше неговата работа и той си я свърши прекрасно  :D
« Последна редакция: Декември 09, 2010, 19:16:12 pm от Raissa777 »
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Секцио или нормално раждане?
« Отговор #115 -: Декември 09, 2010, 19:22:14 pm »
Раиска, права си, че всеки си има мнение. Само че, когато има намесени факти, някак нещата са очевидни, или?
Изобщо не става дума дали някой можел да приеме чуждото мнение. Мисля, обаче, че трябва да се придържаме към обективните факти. Дискусията, последвала поста на Боби, не се породи от мнението й, че за нея лекарят нямал значение, а от обобщенията, които тя прави, които аз лично смятам за неверни от фактологическа гледна точка.
За n-ти път се повтарям с тия "факти", ама са важни, да им се невиди. Нали знаеш, когато фактите говорят и боговете мълчат :D
Надявам се няма обидени и засегнати, ни най-малко не целя подобно нещо. Разискваме си тук едни важни въпроси и си споделяме мненията :D
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Секцио или нормално раждане?
« Отговор #116 -: Декември 09, 2010, 19:40:01 pm »
Дискусията, последвала поста на Боби, не се породи от мнението й, че за нея лекарят нямал значение, а от обобщенията, които тя прави, които аз лично смятам за неверни от фактологическа гледна точка.
Аз си правя обобщение от моята позиция. Естествено, че при друга ситуация нещата ще са различни. Обаче като някой ми казва, че трябвало едва ли не сляпо да вярвам на лекаря как да раждам, аз не мога да се съглася с това. Всички лекари някой си е избрал, ама фактите са, че поне 15-20% от жените със секцио не са имали нужда от такова. Значи 15-20% от избраните лекари не са си свършили работата като хората, въпреки нашата вяра в тях.  Аз лично смятам, че това често се прави, защото при секцио се правят повече пари, а е и по-удобно. При Раиса не е такъв случаят, защото при нея са чакали, но знаеш ли колко жени лекарят ги е уплашил с нещо понеже не разбират и ги е убедил да правят операция, за която няма нужда. А като някой ти каже, че става дума за живота на детето ти и не спориш, а отиваш и не питаш. Е, аз питам. И това всъщност стана обект на дискусията - каква съм аз, че да имам мнение по въпроса ( според Ганка), след като не съм лекар.  Аз смятам, че след като нещо ще ми се прави на мен, искам да съм напълно информирана, да задавам въпроси и да си създам мнение по въпроса. Пък който иска да вярва сляпо.


  
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Секцио или нормално раждане?
« Отговор #117 -: Декември 09, 2010, 19:51:46 pm »
Боби, в желанието си да наддумаш всички и да излезеш права вече и не четеш. Сори, ама не съм казала такова нещо. Имай си го правото на мнение, но не сравнявай несравними неща. Едно е навън, друго е в БГ.
И не всички лекари правят секцио, защото така им е удобно или вземат повече пари. Затова и навсякъде казват, че трябва да се говори с лекаря, да се реши заедно с него, защото той е основния фактор, който води цялата процедура и от него зависи всичко да е наред и за майката, и за бебето.
Аз съм рязана два пъти, защото така се налагаше и нито за минута не съм се съмнявала в лекарите - при седалищно придлежание и двурога матка, трудно може друго да се направи. Нито съм ги виждала преди това, нито съм говорила с тях. По простата причина, че тук нямаш много право на избор на такива неща.
И пак казвам - не може ти сам да вземеш решение какво да се направи, ако не си наясно с всичко, но трябва да се довериш на лекаря си, защото не си ти човека, който води раждането или който прави секциото. Ако е така - оставаш в къщи и раждаш сама.
П.С. Това ще ми е последното писано по темата, защото смятам да приложа принципа - по-умния отстъпва :wink:
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*

    Raissa777

  • *****
  • 1672
  • Засадиш ли горчиви плодове-няма да береш сладки.
Re: Секцио или нормално раждане?
« Отговор #118 -: Декември 09, 2010, 20:08:31 pm »
Сиксче, съгласна съм, че когато фактите говорят и боговете мълчат, но идеята ми беше, че всеки си има някакви свои факти върху които гради мнението си.

Аз например не мога да дам отговор секцио или нормално...То си идва според случая.
Е, ако всичко е наред съм за естествено раждане.
Но не мога да се съглася с казването, че възстановяването след секцио е бавно и болезнено. Това си е до човека...ако легнеш да охкаш и пъшкаш - вероятно нещата ще се проточат, но ако се хванеш в ръце става бързо. Аз правех всичко, което щях да правя и без операцията, още на следващия ден. Няма да се кривя, много ме болеше, но се търпи. За една седмица отшумяха всички болки. След месец започнах с гимнастика вкъщи, а от 2 седмици спортувам в зала.

Ганке, защо да нямаш избор тук за такива неща ?
« Последна редакция: Декември 09, 2010, 20:11:30 pm от Raissa777 »
*
Re: Секцио или нормално раждане?
« Отговор #119 -: Декември 09, 2010, 20:15:46 pm »
Въпрос на стотни от секундата е дори да се реагира по адекватен начин. Радвай се, че не си имала усложнения и не ти се е наложило такава намеса, не ти се е наложило да мислиш, ще оживее ли моето бебе... Но такива категорични изказвания не прави, защото живота е дълъг...
Както вече казах, аз смятам, че хората имат тенденцията да мистифицират неща, които не са им познати.
За бебето - много е важен неонатологът! Обаче него за съжаление никога не си го избираш.

Б.
И от мистерии взе да разбираш явно, след като реши, че в поста ми има мистерия. Няма такава, поради простата причина, че точно от лекаря ми зависеше ще имам ли 2 момченца или едно. Но коя съм аз, че да знам какво става при едно раждане, нали не съм била мед.лице  :wink: , явно съм кон с капаци и не съм разбрала какво става... но както и да е... и аз като Ганка не мисля вече да се включвам, явно е че мислиш, че си най-разбираща по тези въпроси. Здрава да си, да не ти се налага да разчиташ на лекар.