0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Тема на бременните 106
« Отговор #320 -: Февруари 28, 2022, 20:03:44 pm »
Танче, и аз пусках Пренатест. Просто при стерилитет си се препоръчва. Сума си е, но си казахме, че толкова пари сме хвърлили покрай инвитрото за какво ли не, за това ли ням
Имай предвид, че на теб възрастовия риск на Бхс ще ти излезе висок. Това не се базира на твоето изследване (от твоята кръв), това е статистика.
« Последна редакция: Февруари 28, 2022, 21:22:03 pm от teri_90 »
Бъди промяната, която искаш да видиш в света
*
Re: Тема на бременните 106
« Отговор #321 -: Февруари 28, 2022, 22:34:47 pm »
Ох, знам че има вероятност да излезе висок. И това ме притеснява много. В крайна сметка ще пуснем и ние. Но тези хора направо не знаят стойността на парите. Днес за Фетална+БХС+витамини (кръвни изследвания) сме дали 400 лв. Отделно всички медикаменти дневно, ако успеем да ги намерим са много средства и те. И за какво плащаме се чудя всички осигуровки   :( Да дадем още 1500 за пренатест. И ЗК предлага 4 ехографа за 9 месеца. Направо е страшно.
Не мрънкам, не се оплаквам, радвам се, че можем да ги даваме и че Господ ни е дарил с шанса да имаме дете за което да ги даваме. Просто се чудя, как ще имат детенце хората с минимални заплати...
Re: Тема на бременните 106
« Отговор #322 -: Март 02, 2022, 02:08:15 am »
Лейди, много се радвам, че всичко е минало добре. Този преглед е много вълнуващ! И аз пусках пренатест просто, защото не им вярвам тук какво гледат. За следващо пак ще пусна. В България по ЗК са 4 ехографа, а тук два, та и по- зле има.
*
Re: Тема на бременните 106
« Отговор #323 -: Март 02, 2022, 09:26:48 am »
400 лв са много пари. Бхс вече е по ЗК мисля,фетална 100лв, какво са ти изследвали толкова  8O
Иначе една бременна от друг град ми беше писала, че имало Пренатест, който се праща към щатите: 99 долара и 150лв на лаборатория се плаща. Изследвало се за Даун, Едуардс и Пату.  Нямало посредници и затова по-евтино излизало. Потърси какви варианти имате, че доста пари ви излиза явно всичко
Бъди промяната, която искаш да видиш в света
*
Re: Тема на бременните 106
« Отговор #324 -: Март 02, 2022, 21:09:04 pm »
Излязоха ми резултатите от БХС. Патау и Едуардс са с нисък риск 1:23259, Даун е 1:858. Имах консултация с генетик, обясниха ми, че въпреки възрастта ми резултатите са добри. Но препоръчаха единствено за Даун, ако реша неинвазивен тест. Обясниха ми, че при Едуардс и Патау има изменения, които са щели да се видят при феталната. Казаха ми, че  Пренатест има само за Даун и е на доста нормална цена 650 лв. Решихме да го пуснем, за да сме спокойни. При отрицателен резултат генетиците преизчислявали БХС.

Вярно, че има и по-зле. Пак казвам, че не се оплаквам, а се чудя 🤷‍♀️
*
Re: Тема на бременните 106
« Отговор #325 -: Март 04, 2022, 10:37:54 am »
Много добри резултати, Лейди. Сигурна съм, че и Пренатест ще е отрицателен, но поне ще разберете пола със сигурност :)

Много пари дават хората, които дълго са чакали бебе. А тези, които имат загуби, сигурно и повече дават. Те цените са си такива, малко разлики има между лекари, но има сума ти и изследвания, който иска да ги прави. Аз не разбрах и не ми се занимаваше да споря колко ехографа са безплатни по ЖК. Аз имах само 1 безплатен преглед. На всички останали за ехограф съм плащала 40 лв. А за ФМ  - 50 лв. Пък да оставим за вливания на Октагам / Привиген колко съм дала. Отделно и на други лекари извън ЖК нали ходех...
Да оставим това. По-дразнещото е, че онова, което действително ми се полага по ЗК, не ми го дават. И то в спешни случаи - по време на бременност, дето личната знаеше колко загуби имам и ходене по мъките. А именно изследванията за щитовидната. През личната може да се взема направление за ТСХ и ФТ4, а моята се направи на интересна, че вече за годината 2 пъти ми била дала направление и не ми се полага повече, както винаги е казвала за всичко, защото има много пациенти. А аз трябваше всеки месец да изследвам... Както и да е. Има жени, които при един АГ в Русе всеки път си ходеха с направление, а аз 1 път не съм взела извън бременността, щото все не ми се полагало - 1 път за годината и толкоз. Но пък тя ни е педиатърът, така че няма смисъл да се оплаквам.

Лейди, кога е терминът?
« Последна редакция: Март 04, 2022, 10:47:16 am от Gracy »
*
Re: Тема на бременните 106
« Отговор #326 -: Март 04, 2022, 12:45:05 pm »
Грейси, какво да ти кажа, аз съм на 38 год и се водя рискова бременност, АГ ми обясни, че ми се полагат по ЗК: 4 ехографа, 2 микробиологии, всички кръвни при регистриране пп ЖК ми бяха по ЗК, като към тях ми бяха дали направление и за антителата зарафи Rh-. Тях трябва да изследвам през 3 седмици, та вече ще си е за моя сметка, както и всички витамини, кръвосъсирване, хормони... Само веднъж попитах личната за направление за ТСХ и Т4 и тя ми каза, че не ми се полага, никога не са ми давали. Доколкото знам имаме право, само ако сме диспансеризирани при ендокринолог. Смешното е, че аз няма да оздравея и цял живот ще пия Еутирокс, цял живот ще го следя, а пък нямам право на тези направления. Но такава ни е системата! Няма да се ядосвам, за да не изпращам лоши мисли на онова малкото, защото се паля от раз, пък да не говорим, че плача за всичко  :lol: Направо съм психически нестабилна 🤣
Иначе аз сама си се набутах в скъпа болница, никой не ми е виновен. Бях избрала Шейново, но ММ има изключително лоши спомени и ми каза, че не иска да сме там. Каза Токуда или Св. София. Избрах Токуда, заради неонатология и добри отзиви, много кадърни доктори. Обаче се оказа, че това е най-скъпата болница  :lol: 160 лв ми е първата фетална, до колкото знам другите стават по-скъпи. Отделно платените прегледи са първичен 90, а останалите по 60 лв. Запис на тонове 50 лв. Абе като слушам на касата, какви суми се плащат е страшно, но всички знаем кое е най-важно ❤

Дмес записах час за Пренатест на 11.03.2022. Пиша тук, за да може някой да го прочете и когато му се налага да се възползва. Ако се заяви онлайн час и то вечер, системата прави изненада- 10% отстъпка  :D

Терминът ми е по ПРМ на 11.09.2022  :D
*
Re: Тема на бременните 106
« Отговор #327 -: Март 04, 2022, 14:24:51 pm »
Лейди, аз само по ЗК ходя на ендокринолог. Дава ми направление два пъти годишно, от там едното ми пуска направление за ТСХ.
Отделно като бременна този който ти води ЖК може да ти дава направления и да те праща на ендо. Той дори е длъжен.
Аз бях във Фемина и ми бяха по-евтини нещата че бяха близначки.

*
Re: Тема на бременните 106
« Отговор #328 -: Март 04, 2022, 15:55:05 pm »
Ще попитам при следващото назначение за ТСХ. Сега не ми дадоха направление и си го пускам за своя сметка.
*
Re: Тема на бременните 106
« Отговор #329 -: Март 04, 2022, 17:16:18 pm »
Ако се роди на термин, ще има точно 11 месеца разлика с моето момиче. :)

И аз изкарах на 38 г. бременността и след като се роди Ивона, навърших 39 г. същия месец. Всъщност аз имам Хашимото и затова се водя диспансеризирана. Разбира се, че и ендокринологът също си дава направление. Сега се сетих, че и от ЖК едвам изпросвах направления за съсирване, желязо, също за ТСХ и др.

То сега не знам тази година дали няма поскъпване на ехографите и ФМ предвид инфлацията. Не съм ходила на АГ скоро.

Дано поне да си доволна от обслужването, Лейди, в Токуда. Аз, ако бях в София, сигурно там щях да искам да раждам.
*
Re: Тема на бременните 106
« Отговор #330 -: Март 04, 2022, 18:19:51 pm »
Също като теб, Грейси, октомври ще направя 39  :D Живот и здраве!
Аз също съм с Хашимото и хипофункция, никой не ми е предложил диспансеризиция, а съм питала веднъж. Майната им, няма да се натискам!  :D

Ами има поскъпване в Токуда в абсолютно всички отделения, даже бяха свалили цените от сайта. Още докато бях при доктор Шефкетова ги повишиха, в лабораторията също.
За сега съм посещавала само 2 пъти ЖК, не мога да дам мнение, но чакалните са не пълни, а фрашкани, и много бременни жени постъпват за раждане. Всички по групите са доволни. Пишат обаче, че няма АГ отделение за раждащи с Ковид, вкарвали ги при тежките случаи, а там било страшно. За това препатилите жени съветват, ако не дай Боже стане така, да се ходи в Майчин дом.
*
Re: Тема на бременните 106
« Отговор #331 -: Март 05, 2022, 16:02:25 pm »
Лейди, аз бях на левотироксин, НМХ и не съм първа младост. Полагат ми се също 4 УЗИ. Моята лекарка (При един си правих ехографии и само това, а друг ме следеше) ме викаше всеки месец, защото имах много неуспешни бременности в различни периоди. Едва МБ, ОГТТ и това е. Не съм изследвала ТСХ, витамини или други неща. В 8м и ПКК с биохимия ми пуснаха. При двете бременности ми беше така. 
*
Re: Тема на бременните 106
« Отговор #332 -: Март 05, 2022, 16:35:40 pm »
Павла, аз ги пускам, защото АГ ми ги назначи. Иначе ТСХ и Т4 пусках преди месец и беше чудесен, всичко си върви нормално и не мисля, че се е повишил, но мога ли да й кажа, че няма да ги изследвам  :D Значи при рискова бременност са те викали всеки месец по веднъж, а мен на 15 дни за сега (но така се разбрахме с нея). Щом е достатъчно по веднъж в месеца, може да ги разредим през 3 седмици да речем. Разбрах те за изследванията, малко се престараваме.
*
Re: Тема на бременните 106
« Отговор #333 -: Март 06, 2022, 00:39:02 am »
Искам да кажа, че не е нужно да се фиксираме в изследванията. Ако нещо е важно, това са ехотата. Имам 7 бременности и не съм прекалявала с изследванията. Имах и диабет, бях и на инсулин. Абе почти всички екстри имах с успешните си бременности. Пиеш си вит д, фолиева, б12, правиш си НМХ и ходих да те гледат. При теб и за резус фактора. Това е важното. Другото го изследва, ако има нужда. Медикализира се и брамеността, и раждането, и периода на новороденото прещалено много.
*
Re: Тема на бременните 106
« Отговор #334 -: Март 06, 2022, 10:44:44 am »
Звучиш адекватно, както обикновено 😊 Опита се АГ да ме изпрати на генетични изследвания заради ендометриозата. Каза ми, че щом имам MTHFR мутация, нещо се свързвало с ендометриозата и не се усвоявали витамините от Б група в метилирана форма, каквато аз пия. Тези изследвания били нови и може да се наложи да се сменят от метил на хидрокси или кобаламин (не помня). Но аз не се впечатлих от думите й и тя се отказа, защото и фолиевата ми е над горна граница и Б12. Та най-вероятно си усвоявам прекрасно метилираните форми.

Единствено вит Д не пия, живеех със спокойствието от последното изследване, беше добре. А сега съм под долна граница. Имам Вигантол и започнах да пия по 3 капки.
Пили ли сте някое вит Д, което по-бързо покачва стойностите?
« Последна редакция: Март 06, 2022, 10:47:23 am от Lady01 »
*
Re: Тема на бременните 106
« Отговор #335 -: Март 06, 2022, 12:05:07 pm »
Да, Павла е много права. Аз съм изследвала само ТСХ всеки месец, друго не съм пускала. Ехо правех веднъж месечно дори с близначките, макар че бях на 38г, с проблеми и рискова бременност уж. Аз бях спокойна, лекарката ми също, това беше важното за мен.

Аз имам друг проблем, нормален хемоглобин, но ниско желязо, много ниско. Не знам какво да правя.

*
Re: Тема на бременните 106
« Отговор #336 -: Март 06, 2022, 21:57:47 pm »
Маги, защо не минеш през хематолог, да не е анемия това? Имах колежка с този проблем, цикъла й беше жестоко обилен.
*
Re: Тема на бременните 106
« Отговор #337 -: Март 06, 2022, 22:49:49 pm »
Защото в Плевен няма читави. Трябва да пътувам до София. Пак съм в дупка. Имам роднина хематолог, но работи във Варна, ще взема да му пиша тези дни един мейл.

*
Re: Тема на бременните 106
« Отговор #338 -: Март 06, 2022, 23:55:07 pm »
Добра идея, той ще те насочи и какво да пуснеш като изследване, ако има нужда. На близък човек е по-добре да се довериш.
Ако имаш нужда да поговориш с някой, аз съм насреща. Може да ми пишеш на лично. Няма да се предаваш  :bighug:
*
Re: Тема на бременните 106
« Отговор #339 -: Март 10, 2022, 10:26:37 am »
Лейди, вит. Д е много важен за бременността. Максималната доза за приемане на Вигантол е 10 капки на ден. 3 капки е много малко за под долна граница, те са за поддържане. Би трябвало за месец-два да качиш нивата. Изследвай се след 2 месеца да видиш накъде е, ако не ти се дават пари за след месец. После повече на слънце пролет и лято, паралелно с приема. Вигантол е, да кажем, най-доброто или едно от най-добрите медикаменти за вит. Д.

Маги, то сигурно не е хубаво да се пие безразборно, но аз с Тотема си качих желязото, освен хемоглобина. Според мен и средностатистически хематолог би следвало да ти реши проблема. Едва ли е нещо много сложно това. Щом свекъра го оправиха в Свищов... А той беше с много нисък хемоглобин, желязо и висок ИНР и имаше кръвоизливи.
« Последна редакция: Март 10, 2022, 10:29:30 am от Gracy »