0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Правим опити за бебе - Тема 20
« Отговор #240 -: Февруари 23, 2019, 15:41:37 pm »
HELIANTHUS много съжалявам. Прегръщам те!

Слънце и луна, кураж и за теб!

Мели от ФБ страницата му е това и аз го видях вчера.

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Правим опити за бебе - Тема 20
« Отговор #241 -: Февруари 23, 2019, 15:49:10 pm »
Мели от ФБ страницата му е това и аз го видях вчера.

Маги, би ли дала линк към ФБ страницата му.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Правим опити за бебе - Тема 20
« Отговор #242 -: Февруари 23, 2019, 17:10:22 pm »
https://www.facebook.com/ivo.kremensky това е линк към профила му  :)
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Правим опити за бебе - Тема 20
« Отговор #243 -: Февруари 23, 2019, 17:31:22 pm »
Това е линк към съответната публикация - https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10216489859353244&set=a.10216489876713678&type=3&theater

А това е оригиналът - https://www.eshre.eu/Guidelines-and-Legal/Guidelines/Recurrent-pregnancy-loss

Идеята ми е, че е добре винаги да се посочват източниците. :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Правим опити за бебе - Тема 20
« Отговор #244 -: Февруари 23, 2019, 18:30:01 pm »
Мели, не съм гледала. Имаше написано от къде е, а пък иначе има някакъв линк, който трудно се преглежда от телефона. Може дори да не е вярна информацията, не съм проверявала, просто ми се видя добре.
Re: Правим опити за бебе - Тема 20
« Отговор #245 -: Февруари 23, 2019, 19:14:04 pm »
А някой да има представа защо не се препоръчват изследване на инсулин и кръвна захар на гладно, яйчников резерв, има и други, но за тези ми стана интересно?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Правим опити за бебе - Тема 20
« Отговор #246 -: Февруари 23, 2019, 21:21:32 pm »
Павла, идеята ми беше, че когато нещо се споделя, е добре да има линк към източника на информация. По-лесно е за тези, които четат и, ако искат да го прочетат в оригинал или по-подробно, или да зададат въпрос, а и изобщо, винаги е добре да има линк към източника.

Дарк, през 2016 или 2017 г., не помня точно, Fertility Europe - това е пациентската организация, в която и Зачатие членува, от името на ESHRE ни изпратиха запитване да си кажем мнението за този документ, когато още беше в проект. Аз писах много тогава, не че някой обръща внимание на мнение от някаква източноевропейска държава.

В този документ, както и в много други, има ужасни несъответствия, независимо от огромното желание на хората, които ги правят, да са адекватни и полезни. Един основен проблем е смесването на две понятия - скрининг и диагностика. По този въпрос всяка година на световните конгреси, които посещавам, се вихрят грандиозни скандали между световноизвестни учени. До кръв - не буквално и физически, но със сарказъм и гняв, присъщи само на учени от тяхната величина.

Та така, не може да цитираш наука за скрининг и да правиш извод за изследвания, това е нелепо. Поантата е, че не бива да скринираш цялата популация жени с повтарящи се спонтанни аборти за предиабет примерно. Което не значи да не ги изследваш за това. Идеята е сериозно развита по отношение на наднорменото тегло и негативното му влияние, за това, че увеличава риска и че трябва да се коригира и т.н. Което означава, че ако жена с повтарящи са спонтанни аборти и наднормено тегло дойде при лекаря, той трябва да я консултира по отношение на рисковия фактор. И, естествено, лекарят трябва да е запознат с друг гайдлайн, който обяснява как се работи с хора с наднормено тегло и според него трябва да препоръча изследване на кръвна захар, инсулин на гладно, гликиран хемоглобин, ОГТТ, други хормони и прочие. Но това са диагностични, а не скринингови инструменти.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Правим опити за бебе - Тема 20
« Отговор #247 -: Февруари 24, 2019, 09:19:47 am »
Добро утро, момичета!
 Тери, много ме зарадва, че може би ще има шанс и с по-нисък АМХ да се кандидатства. Аз за втората заповед бях още в срок с първото изследване, но ако се стигне до 3та заповед, вече ще ми трябва ново изследване.  :-)
« Последна редакция: Февруари 24, 2019, 09:56:18 am от WideD »
Един миг обич може и ще направи света съвършен.
Re: Правим опити за бебе - Тема 20
« Отговор #248 -: Февруари 24, 2019, 13:14:39 pm »
Д-р Мели, благодаря за разяснението. Беше ми интересно да прочета. За мен лично, като неспециалист, ми е объркващо и сложно да направя разлика между скрининг и диагностика. Не се ли преплитат малко нещата? Може би оттам и двата полюса и нажежените страсти по конференции :) Поддръжниците на изследванията може би смятат, че е добре бременността да настъпи при здрав организъм и оттам да са препоръките за скрининги (а не с цел диагностициране). Поне аз лично предпочитам да си знам проблемните области. Да не говорим, че съм поддръжник на профилактичните прегледи, защото е много по-лесно да се лекува в начален стадий, отколкото в напреднал. И всякакви такива изследвания за мен, са добре дошли, без значение дали с цел скрининг или диагностика, защото крайният резултат е един и същ - установяне или отхвърляне на дадено заболяване. Какво по-хубаво от това да знаеш, че си здрав? :) Или пък, ако има проблем, да бъде хванат овреме :) Разсъждавам си просто върху частта, в която НЕ се препоръчват изследвания свързани с метаболитни проблеми и разни други.

Охх, аз имам още приблизително 4 дена до очаквания цикъл... Чудя се дали да правя тест изобщо тази седмица. Иска ми се да изчакам и да видя дали ще ми дойде или не, но дали ще устискам? Ако тестът е отрицателен, супер, няма да го мисля повече. Ако обаче е положителен, то има вероятност отново да е биохимична бременност и ще е по-добре да не знам. Но от друга страна, ще е добре да се знае, за да може да се следи прогестерона (може би?)

Видяло се, че днес ще попиша малко повечко, дано не досаждам. Но ми се иска да споделя какво по-различно правя този път прямо предишния опит.
- И при двата опита имах циститни симптоми. Първия път взех Цистон, защото уж бил безобиден, този път не се престраших
- Като си махам налепите от сливиците, след това ги мажа с Гранофурин - този път, отново се въздържам
- Миналия път приемах доста големи дози витамин Ц (по 1000 мг дневнл) :( А след това четох, че има разни митове (или не), че витаминът се използва за предизвикване на аборт. Става дума за много по-високи дози (6000 мг дневно), но този пък не си го и помислям даже.
- И последното (но смятам най-важното) - пия много малко вода. Подозирам, че на ден ми се събират под 500 мл, в по-добрите дни под литър. Е, наложих си още от самия опит да пия повече вода и вече ми се събират твърдо по два литра на ден :)

Най-вероятно просто оплодената яйцеклетка е била негодна, но не спирам да се вглеждам къде точно сбърках  :oops:

Чудех се дали да не натисна хикса и написаното да отиде в кошчето за боклук, ама хайде...пускам го :P

Хубав ден, момичета!  :balk_64:
*
Re: Правим опити за бебе - Тема 20
« Отговор #249 -: Февруари 24, 2019, 13:55:13 pm »
Така е, Мели. От телефона това можах да направя. Извинявам се ако съм подвила или заблудила някого със скрийн шота.

Дарк, скрининг и засичането на рисков фактор или болест, която няма проявретие в здравия човек. Това и много общо и може да обхване
много хора.
Диагностика, диагностичен тест, е с цел установяване на дадена област, с които се цели назначаване на лечение и определено специфично поведение за дадената болест.
Скрининг тестовете са по- евтини и всеобхватни, защото диагностичните могат да бъдат инвазивни и скъпо струващи.
Профилактика е действия, с които се избягва болест.
Превенция е да се спре вече започнало състояние\ болест.
Ако греша се извинявам, но в общи линии това означават думите.
Re: Правим опити за бебе - Тема 20
« Отговор #250 -: Февруари 24, 2019, 17:29:10 pm »
Привет отново и от мен. Знаете ли при инвитро на естествен цикъл като се вземе яйцеклетката и се оплоди и ако всичко е наред след колко времее ме викат пак за да я върнат в мен.
*
Re: Правим опити за бебе - Тема 20
« Отговор #251 -: Февруари 24, 2019, 17:41:25 pm »
Ти нали имаш стимулация? Иначе е като друго инвитро-3-5 дена, както се прецени.
Re: Правим опити за бебе - Тема 20
« Отговор #252 -: Февруари 24, 2019, 17:53:50 pm »
Ами да, биха ми хириомон и цетротид май се казваше другото. А защо питаш
*
Re: Правим опити за бебе - Тема 20
« Отговор #253 -: Февруари 24, 2019, 18:01:44 pm »
Защото за ЕЦ питаш.
*
Re: Правим опити за бебе - Тема 20
« Отговор #254 -: Февруари 25, 2019, 07:07:20 am »
Nelita, това не е чист ЕЦ. На ЕЦ няма никаква стимулация, никаква. Но в БГ рядко правят такова ин витро, макар така да му викат.

Няма значение какво е ин витро ембриона се връща до 5-ти ден, когато преценят ембриолозоте и доктора. На мен най-рано са ми връщали на втори ден, а най-късно на 5-ти.

Re: Правим опити за бебе - Тема 20
« Отговор #255 -: Февруари 25, 2019, 09:38:35 am »
Момичета, имам въпрос, който не ми дава мира! Кога и при какви условия лекарят изписва прогестерон в начална бременност? И защо на някои го изписват профилактично още в началото, а на други не?
*
Re: Правим опити за бебе - Тема 20
« Отговор #256 -: Февруари 25, 2019, 09:52:52 am »
Зависи от лекаря. Без изследване на Прогестерон няма как да се знае има ли нужда. Моята лекарка го изписва "профилактично" в месеците, когато сме таймирали овулацията. На Слънчицето лекаря не го изписва и след инсеминация. Общо взето е от тези лекарства, които така да кажем няма да навредят, а може само да помогнат. Просто е важно да започне приема след като е минала овулацията.
Бъди промяната, която искаш да видиш в света
Re: Правим опити за бебе - Тема 20
« Отговор #257 -: Февруари 25, 2019, 10:10:11 am »
Чудя се защо не ми изписаха и на мен... Ще чакаме да станат 2 загуби ли? 3? 5? :(
Не знам защо, но усещам вътрешно съпротивление да го споделя (може би защото е твърде рано все още), но все пак ще обясня защо питам...

Вчера не се сдържах и направих един тест за бременност. Очаква се да ми дойде от утре нататък, като не знам кой ден точно. Може би сряда. И се появи бледа втора чертичка. Днес повторих теста и пак се появи бледа чертичка. Какво може би се разбира, не смея да се зарадвам още. Още повече, че ме гложди този прогестерон.... В петък стойността му беше 117 nmol/l (Изследвах го, защото ми беше назначено за 21-ви ден от цикъла) .АГ-то каза, че добре и че няма забележки. Да дойда пак след седмица закъснение...

Имам ли полезен ход освен да чакам да ми дойде/да не ми дойде? Да пускам ли толкова рано ЧХГ? Може би ще е добре да проследя нивото на прогестерон?
*
Re: Правим опити за бебе - Тема 20
« Отговор #258 -: Февруари 25, 2019, 10:28:40 am »
Дарк, може би загубата си е била просто лош късмет. Много често срещан за съжаление. На мен ми се струва, че Прогестерона е добре. Аз също имам добър Прогестерон, но все пак винаги ми изписват Дуфастон. Вероятно и да е в повече не вреди. На мен ми изписваха 3х1 Дуфастон. Ако искаш, пиши в темата на д-р Мели да я питаш дали ще навреди да пиеш Дуфастон.
Пожелавам ти щастлив край този път. Аз на твое място бих проследила ЧХГ и прогестерон. Според мен сега трябва да ти се е вдигнал, щом има имплантация. Бих пуснала още веднъж, ако е паднал, да започваш с терапия.
Миналия път имаше нисък Прогестерон, но не стана ясно дали е заради миседа или е бил такъв през цялото време. Пусни го според мен.
Бъди промяната, която искаш да видиш в света
Re: Правим опити за бебе - Тема 20
« Отговор #259 -: Февруари 25, 2019, 10:41:55 am »
Arilena дъщеря ми е от 1 опит инвитро на естествен цикъл.За мен беше леко,не съм имала друго инвитро и не мога да кажа за разликата межу 2те.В първите чисти дни започнахме прегледите,докторът ме викаше през 2-3 дни(при мен О е късна),имаше съмнение че може за въпросния цикъл да пропуснем,защото беше доста късна,но нещата се получиха.Пункцията не мога да кажа,че е някаква драма,упойката е  много лека(като цяло нямам проблем с упойките,а имам не малко).Нямах проблем с поддържащата терапия.Имах доста силни болки 3-4 дни след трансфера,но аз имам не малко операции и може да се дължи  на някакво срастване.Върнаха ми 5 дневно ембрионче.Направих уринен тест около 7 ден след трансфера,беше отрицателен,2 -3 часа по-късно направих кръвен ,който беше положителен