0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #140 -: Декември 12, 2016, 21:48:18 pm »
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #141 -: Декември 13, 2016, 14:03:24 pm »
Напомням за данъчното облекчение за деца:

https://www.kik-info.com/novini/novini-i-akcenti/Do-kraya-na-dekemvri-polzvame-danachnite-oblekcheniya-za.115179.php

Благодаря за линка. Изобщо не знаех, че има данъчни облекчения за това, че имаш дете/деца.

Имам въпрос - тази декларация за изминалата година ли е или за предстоящата? Предстои ми да започна работа на трудов договор от януари. В тази връзка сега ли трябва да я подам тази декларация за следващатга година или чак декември 2017?
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #142 -: Декември 13, 2016, 14:19:45 pm »
sia, сега се подава декларацията за 2016-та г.

щом почваш от 1 януари 2017, ще подадеш декларация през декември 2017.
но ако бащата е имал облагаеми доходи през 2016-та - може той да подаде декларацията.
облекчението се ползва от единия родител, по избор на родителите.
не че е нещо, ама това ни е дала държавата, редно е да я уважим...  :lol:
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #143 -: Декември 13, 2016, 15:03:53 pm »
Нимика, за подарък на близнаците - бих попитала майка им за насоки.
Аз като майка на близнаци, но две момчета, да споделя, че не са свикнали да имат две еднакви неща. Ненужно ми се вижда и се стараем да не бъдат приучени на това, а обратно - като има едно нещо, което е ново и интересно -  да се изчакват и да си отстъпват.
Подобни неща - да, например за Коледа в детската градина съм им приготвила такива две подобни играчки.И мисля че за момче и момиче подобни, но не досущ еднакви подаръка е твърде добра идея. Дано да съм ти била полезна.
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #144 -: Декември 13, 2016, 15:13:55 pm »
hope-love , благодаря .
Аз питах майката   - определено ми каза , че за момиченцето няма нужда от кукли и подобни неща  и  ме насочи да бъде нещо за рисуване, творене ,което много ме улесни. Така ,че купих за всеки отделен комплект  , като на практика са сходни и  на двамата  и все пак различни и могат да си разменят  нещата . Иначе идеята ми беше за общ подарък за двамата - много голяма  двустранна рисувателна дъска  на стойка     и съответно мислех по нещо дребно  за всеки.
 
Нимика, за подарък на близнаците - бих попитала майка им за насоки.
Аз като майка на близнаци, но две момчета, да споделя, че не са свикнали да имат две еднакви неща. Ненужно ми се вижда
Мой познат е  с момчета  близнаци и каза , че за рожден ден всички близки знаят, че подаръците трябва да бъдат еднакви и за двамата , защото в противен случай децата много се сърдят  ! Самите деца налагат желанието  да имат еднакви неща. Даже дрехи  като купуват , рядко  се съгласяват на различни неща .


Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #145 -: Декември 13, 2016, 15:19:20 pm »
Все си мисля, че възрастните са го наложили или поне провокирали, но както и да е. За мене е ненужно и обременяващо. А и какво да правим с дрехите и най-вече огромния арсенал от играчки от баткото - всичко се пуска в употреба според възрастта и това е. :)
Иначе голямата дъска, ако си нямат за близнаци също би била страхотен подарък. Запази си идеята за друг път. :)
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #146 -: Декември 13, 2016, 15:24:52 pm »
Аз  идеята ще  я оползотворя  и приложа  веднага  за Калоян :) , че  и той е на фаза  рисуване .

А иначе  познатия ми се оплакваше   от това им желание -защото  като купуват дрехи  се случва да няма  размер и за двамата  абсолютно еднакви неща, най-вече при обувките  . Но пък после не искат да ходят еднакво облечени - просто да  знаят, че имат еднакви блузи .

Иначе  с различни  вещи , изпъква и индивидуалността на всеки  .


Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #147 -: Декември 13, 2016, 15:48:12 pm »
Да, аз интуитивно така подходих. И донякъде - от прагматични съображения. На всичко от горе да мисля винаги еднаквите дрехи/комплекти да са едновременно изпрани и изсушени, че и подредени на едно място. А пък и момчетата ни са разнояйчни близнаци. Не си приличат нито на вид, нито пък като поведение и характер. Не искам зорлем да ги правя еднакви.
А за играчките - чувала съм, че близнаци, дори да имат еднакви играчки, пак се карат и си ги дърпат от ръцете, особено докато са малки. За това ние се стараем от мънички да ги учим да не се сърдят и да си отстъпват. Чудно, но децата усвоиха този подход. Трябва само да бъдем настоятелни възрастните и да им обясняваме кротко и търпеливо.
Извинявайте, аз май се отплескнах. Те моите близнаци не са още от порасналите деца, ама реших да споделя.
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #148 -: Декември 13, 2016, 17:17:54 pm »
Jam, благодаря за отговора.
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #149 -: Декември 14, 2016, 02:35:10 am »
Мале ,  за какви хоръри си    говорите тук -   страхотии и ужасии  .
Jbrul ,     дай боже никому подобни преживявания . 
Аз попитах за отзиви за зъболекарска игра с пластелин ,а  вие какви работи взехте да разказвате  :)


Извинявай и ти и всички останали за ужасиите. Не ги споделих с цел, да ви стресирам и изнервям, а да си имате наум просто, какво може да ви споходи съвсем неочаквано, при все доброто следене на зъби. Съжалявам искрено, ако съм натоварила някого с постовете си, бяха със съвсем добри намерения наистина. На всички весели празници и много здраве и безгрижие желая! :)
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #150 -: Декември 14, 2016, 18:30:23 pm »
Jbrul ,  ти  пък  :bighug:   , мен не ме слушай - тресат ме едни хормони , то от  бременна  какво очакваш :)   , шегувах се  разбира се  за хоръра .
Иначе вчера една  с продавачка   не се изтърпяхме  , ама  аз много мразя да  ми  дишат във врата  като разглеждам нещо .


Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #151 -: Декември 15, 2016, 08:48:42 am »
Здравейте момичета, пак за съвет ви търся.
От ноември насам Марти не иска да ходи на градина, а това е новост - той ме кара събота и неделя да се обаждам на директорката да отключва градината.
Първо от лятото го плашат с полиция /беше хвърлял камъни през оградата на градината по една кола, паркирана наблизо и от тогава използват като заплахи полицията/. После с камък му спукаха главата. Срещнах се с директорката и казах, че не мисля за добра идея децата традиционно с камъни да си играят.
Преди около 3 седмици започна драмата с "Госпожа Елена" - това е замесничка в друга група, но представена в нашата група като "директорката на всички градини", та тя щяла да прави комисия от общината и да премества деца в бебешка група. Зная че звучи смешно, но Марти го е приел много насериозно и големи ревове, големи драми каза ми: "имам тревога в сърцето", спи неспокойно /което също е нетипично за него/. Говорих с госпожите да спрат да го плашат. Казаха ми, че нищо лично - това били заплахи за цялата група с цел въдворяване на ред и дисциплина.
Как се приспиват деца в нашата група? С думите: Заспивайте, защото след малко ще дойде полицейското куче, ще ви подуши всичките и веднага ще познае кой спи и кой само се преструва" - Пак говорих с госпожите - нямало такова нещо.
Вторник вечер - Марто каза че едната госпожа го ударила през лицето и му дръпнала ухото. Плака докато се задави и повърна. Попитах по телефона 3 деца от групата /родителите им де/ 2 казаха че го е ударила, 1 не е видяло такова нещо.
 На сутринта не иска да ходи на градина, напъва се да повръща. Не му се получи и каза че няма да ходи, защото щял да зарази децата. Пак не му се получи и в градината след като изял закуската се напънал и повърнал насила. Искал да ми се обадят да го прибера. Говорих с директорката - щяла да говори с госпожите...
Снощи отново разговор с тази която беше 2 смяна - никога не би си позволила да удари дете и е обидена, че съм повярвала на Марти! Да попитам цялата група ако искам, но тя не е удряла дете - каето и да е!
След вечеря Марти ми казва, че се е объркал и че не го е удряла, а тази сутрин едно от момичетата, което каза че е видяло да го удря без да го питам дойде и ми каза че не е видяла госпожата да удря Марти.
Вчера след срещата с директорката и като виждам че няма да има промяна в ситуацията ходих да проверя в друга детска градина имат ли места и дали ще го запишат от средата на годината. Уговорихме се да започне от януари.
Чудя се да го местя ли?
И друго той е на възраст-5 години, но в момента е в група 6 годишни. Няма да го пускам по-рано в училище и така или иначе от септември ще е в новата градина, а сега ще го запиша в групата, която си е неговия набор. Та дали от януари или от септември той ще бъде преместен.


Току що ми се обади сестрата от градината, че го боли стомах. Разбрахме се след като закуси ако още го боли стомах да го приберем. А довечера имат тържество и исках да присъства...
« Последна редакция: Декември 15, 2016, 08:51:48 am от cofee lungo »
Има във морето на детските игри бисерче, което ни прави по–добри!
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #152 -: Декември 15, 2016, 14:51:09 pm »
Кафенце, представям си в душата ти какво е  :bighug:
Толкова да искам и така да не мога да ти дам съвет,
но ако дете преживява нещо такова в продължение на близо два месеца,
а последните му реакции показват, колко иска да избяга от там всячески,
може би е добре да го преместиш и сменяйки средата да се успокой! Знам, ли?
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #153 -: Декември 15, 2016, 15:01:36 pm »
кафенце, и аз като мишето не мога да кажа твърдо "да" или твърдо "не", ти си познаваш детето и можеш най-добре да прецениш. И по-добре от всички нас тук познаваш детската, и че не бива на 100% да им се има вяра на малките дяволчета. :)
И моя малкия дявол не искаше да ходи на градина, защото я караха да спи и въпреки безборйните ми разговори с госпожите да не я карат, ефект нямаше, защото не можело само нея да я оставят в стаята за игра да си кротува, и другите щели да искат. Та, така си изкара 4 г.
Понякога родителите реагираме и малко първосигнално, не казвам, че при теб е така, защото си имала достатъчно време да провериш и обмислиш ситуацията. Така че, помислете с баща му още малко, поговри с него отново, разкажи му варианта с двете смени, да видиш и той как реагира.
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #154 -: Декември 15, 2016, 15:31:35 pm »
Според мен пък детето не лъже. Ако ви изглеждат по-добре нещата, като детето да е излъгало, това е типично заравяне на глава в пясъка.
 Бих го изместила, щом има такава възможност. Бих пуснала и жалба, писмена. Не че нещо ще се докаже сега, но когато има и втори и трети сигнал, би се взело под внимание.
А това, че децата започват да се отмятат за мен означава, че ги подработват от градината. Я с госпожа Елена са ги плашили, я с връщане в бебешката група.
cofee lungo, помня и други проблеми от градината ви. Що да не си изкара щастливо детето тия години в друга градина и ти с него, ми да се нервираш с тия хора?! Вярвам, че ще свикне бързо и дано му е по-хубаво с новите деца!

Аз да се похваля. Явно отглеждам Пикасо и определено е неразбран от мен  :lol: :lol: :lol: спечел награда за рисунка. Ще помоля и рисунката да ми пратят и ще я рамкирам  :D
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #155 -: Декември 15, 2016, 15:40:44 pm »
Coffe lungo, мести без замисляне и то най-бързо. Няма смисъл другото...

Не разбираме ние детската душа. Помня, че и моят син, кой знае защо, много се плашеше от заплахата с местене в бебешката група. Идиотите не си дават сметка за това как работи мозъка на малкото дете и как преработва информацията.

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #156 -: Декември 15, 2016, 21:25:25 pm »
Кафенце, две неща. Дете, което винаги е ходило с мерак на градина, ако внезапно и "необяснимо" вземе да не иска и то с такива драматични прояви, каквито описваш...няма да е "период", "случайност" и причина 100% има при това сериозна. Дете, което у дома не е удряно и плашено, а извън дома си ходи на градина само - няма как внезапно да си изфантазира такива неща по уж "необясними причини".
И аз на мнение - сменяй градината и то още януари, щом имаш възможност. Градинският персонал - ясен. Ще се покриват една друга, ще обработват и другите деца "да си променят показанията" и пр. класика. Каквото си могла и отгоре - направила си по съответния ред, но проблемът си стои. А и "педагожките" щом считат за нормално да плашат децата с нещо, ама те "успокояват", че те плашели така ВСИЧКИ, а не само твоето - какво да коментирам още?

Сега по почивните дни, ще се поуспокои донякъде, като си е повече с вас и след нова година - в другата градина дано е по-добре положението. Успех!

НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #157 -: Декември 16, 2016, 14:48:56 pm »
Coffe lungo, на твое място и аз бих търсила подкрепа за правилното решение.А струва ми се, отстрани се виждат по-ясно нещата. Мести детето и не се връзвай на обяснения и оправдания.

Понякога, децата имат особени реакции, причините за които не можем да разберем.Не отговарят на нашата логика, но си имат добра обосновка от гледната точка на детето. В момента имам такъв един казус, който се опитвам да разгадая-получи за подарък комплект на AVON  и се разплака, отказа да го вземе в къщи, много се разстрои. Обясни ми, че е виждала този комплект в "книжка" в градината и приятелчето й споделило, че ще си поиска от майка си такъв. Аз предполагам, че го отказва, защото е казала на приятелката си, че тя не желае да ползва такава козметика(къпе се само с един бебешки душ-гел на Klorane,превантивно). Озадачена съм, но знам, че има основателна причина за реакцията й. :ask:
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #158 -: Декември 16, 2016, 16:35:22 pm »
Моето дете също от няколко месеца плаче като затръгва на градина . В началото не й вярвах също и го отдавах на това ,че не ходи непрекъснато и не е свикнала , но после разбрах ,че има нещо . Тя не плаче примерно , не прави драми , а само тихичко хлипа до като я водя и казва ,че ще й липсвам много там . Факт е ,че като види "добрата " госпожа, както тя й казва  и спира да плаче . Другата ...ох ,не ми се говори за нея просто , но това , което Ния ми казва е ,че много викала . Смислени обяснения не ми дава и като я питам -по теб ли вика , тя казва не , но въобще не я харесва и види ли я .... почва да плаче ужасно . Аз също ще я местя в друга градина и все се надявам ,че  там ще й е по -добре .
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #159 -: Декември 17, 2016, 01:28:00 am »
Когато са съвсем малки бебета... "хипоталамично същество", както казва майка ми - тонове писанки съм чела тук - "води се по детето". Е, по коя логика, когато те са вече доста по-големи и осъзнати същества, ако нещо не им е ок, следва да е "прави се, лъже ме , манипулира...". Защото има И такава опция, заради придобитите му познания и умения за справяне с живота и някакви ситуации? Да, има. Но както в едно съдебно дело - следва да има мотив (причина) нещо да се случи и такъв винаги има. Небъдни филми са тези, дете което е супер социално по принцип, тръгнало и ходещо на градина с мерак доста време - внезапно да плаче, повръща от рев и каквото успее да измисли още, че да не ходи. Щом се случва - е предизвикано от нещо/някой, не е спонтанна хрумка на детето.
Това го казвам като майка, която е била и все още е "анти" на ясли и градини, що се отнася до мен самата. Но Дани пък...с кеф и без драма тръгна и досега обича, сменихме градината от октомври и без предизвестия и подготовки за него, госпожите бяха изумени че той нямал "период на адаптация"...ми такова си е детето. Мога само да се радвам. В тази ситуация, ако Дани внезапно вземе да плаче, повръща от рев и пр. за да не ходи на градина, да ми сподели че е малтретиран физически, или вербално... Е, уверявам ви - няма да си помисля, че "нещо се прави", няма да се разправям с даскалици, жалби и "каналния ред", ами ако няма някой яко бит - ще трябва да черпят.

Вярвайте на децата си и се водете по тях, както когато са били на дни и месеци - ние сме им опората и сигурността. Ако и ние се усъмним в тях, емоциите им, това което преживяват, в полза на няк'ви си там чиновници...вредим им повече от всички "госпожи", във всички детски градини на света. Ако на мама не може да се облегне и да разчита едно малко човече, когато не се чувства добре, на кого бе? Илюзорна и неправилна нагласа е момичета, че "да стигне до ясла/ДГ детето и мама вече ще може по-спокойно да живее, работи и пр.". Всичко в държавата ни е тотална леш, ама някак е подминало ясли и детски градини? Сериозно ли го мислите това? Има и "подминати" - да. Частни, или общински , ама добре финансирани и с директор "от старата школа". Не е това правилото обаче, да не се заблуждаваме. Бият, наказват, заплашват и стресират всякак децата масово по тези детски заведения и това е "обществена тайна". Изключенията не променят общия пейзаж. Та не се "утешавайте", че детето ви "нещо се прави", ако ви споходи такава ситуация - най-вероятно не се прави.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!