0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« -: Септември 12, 2016, 17:14:33 pm »
Идва време за първия звънец, време е и за нова тема!

На добър час в новата учебна година на нашите пораснали деца. Предлагам ви един изключително добър материал със съвети за децата и училището, особено за първолаците:

http://www.segabg.com/article.php?id=822026

Линк към старата тема: http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=51634.0
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #1 -: Септември 12, 2016, 18:10:12 pm »
Нинка, обадих се и помолих да ми пратят менюто. От разговора със синковеца дето Копривщенски тутманик не знае кво е, но пък познава плодовете  :lol: е ял безвкусен зелен банан, т.е. не го е ял, в менюто пише плод в 10 и мандарина за десерт, която не я е имало. Нямало и описания айрян и него познава, та явно на хартия спазват всичко, защото разгледах менюто и си имат по 2 плода дневно или плод и натурален сок, имат и по 2 порции млечни продукти(това не знам къде го прочетох, но по регламент им искали 400мл дневно). Надявам се тия разминавания да са сега докато не се е попълнила групата, но... ще видим. Ще питам за откриване  :oops:
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #2 -: Септември 12, 2016, 19:37:27 pm »
м-и, моята Деси, беше вече 3-та група, когато за първия "учебен" ден ги посрещнаха с кюфтета и таратор, та да ти кажа, цяла година почти, на въпроса - какво ядахте? отговаряше с кюфтета и таратор :lol: :lol:
Добре че и сестра й тръгна в същата градина та получавах адекватна информация.
Един ден ги питам - какво ядахте? Еленка казва - леща и пиле с ориз и каката вика - а, и ние ядахме същото :lol: :lol: Представяш ли си, да се чудиш как става тая работа в една и съща градина :lol:
Така че, не му вярвай много, чети менюто :wink:

Успешна учебна година на всички ученици и лека адаптация на първолаците! :D
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #3 -: Септември 12, 2016, 20:42:27 pm »
м-и, дават им всичко, дето го пише в менюто. Бандата от нашия блок ходи в една и съща градина, но ако ги питаш какво са яли днес, всеки казва нещо различно  :lol:
Нимика, от предната тема да отговоря. Реактивният артрит винаги е вследствие на инфекция, възможно е и след вирус да се прояви. Правят се кръвни изследвания, рентгенова снимка на засегнатата става и симетричната и, гърлен и носен секрети. Лечението е с противовъзпалителни средства и АБ за инфекцията, назначени от ревматолог. Ние правихме и ехография на сърце, корем, панорамна снимка на зъбите, консултация с ортопед. Няма гаранция, че от време на време няма да има нова криза. "Детски ревматизъм" не знам какво е.
     
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #4 -: Септември 12, 2016, 23:42:31 pm »
Дани, дано да нямате повече кризи от този вид!
Пеше, моята Ники от време на време я болят крачетата и аз на растежа го отдавам. Татко и понякога я носи на конче и тя като я свали долу, тя пищи, че я боли и не иска да стъпи. Минава без лекарства. Стискам палци всичко да ви е наред!

М-и, аз Ники като я питам какво са яли в детската, много често е кифла с шоколад и захар! :) Много е вкусна тази кифла явно и все за нея си спомня  :lol:
« Последна редакция: Септември 12, 2016, 23:44:45 pm от Раши »


*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #5 -: Септември 13, 2016, 01:05:57 am »
Вижте сега, аз даже не съм сигурна, че има такъв термин „детски ревматизъм“. Може да съм го чула някога някъде. Не помня и какво са ми изследвали, първият път бях в 6 клас. Болеше ме и се поду десния глезен и китката. Па как решиха, че е ревматизъм, идея си нямам.
 
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #6 -: Септември 13, 2016, 05:53:23 am »
При нас би и отмина първия звънец, даже все аха-аха да ви питам ходите ли по паркове след училище, да поиграе детето или само аз му се връзвам на акъла и го водя, и все се сещам, че при вас е тази седмица :lol:

Ами, или Катерина е пипала нещо, или има нов облик сайта :) Много ми харесва това синьо, само болднатите неща ми идват със сянка отстрани и не мога да ги фокусирам, но е много приятно. Ако не сте пипали сайта и не ми се привижда, ще я правя Катерина дизайнерка :lol:
[/url][/url]
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #7 -: Септември 13, 2016, 08:12:21 am »
сайтът в момента е в процес на редизайн, ще търпим за хубаво :) нещо като да живеем в жилище, което се ремонтира...
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #8 -: Септември 13, 2016, 09:26:32 am »
Всъщност, това което виждам изглежда прекрасно.
И много благодаря на този, който се е погрижил, като пишеш отговор, шрифта да достатъчно голям, за кьорчовци като мен. :lol:
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #9 -: Септември 13, 2016, 09:35:44 am »
Абе вярвам му на детето просто, защото до сега казваше, че не знае какво е ял или ако съм питала госпожата след храненето нали и той казва същите неща. Не знам още как е. Момиченцето ходи трета година и нищо не казва още  :lol: Моят първият ден изявил претенции, че той пасирана леща яде и лелката му се присмяла, че само на бебетата се пасира. Това го научавам от трето лице и предполагам, че ей такива са причините да не казва. Ще свикне.
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #10 -: Септември 13, 2016, 20:35:32 pm »
Мина първият ни преглед при ортопеда. Първо за прасците, каза, че е от растежа и като сяда на земята да не обръща крачетата навън, а навътре. Нещо тип поза лотос. Всъщност на мен така ми е удобно, но на нея не и ще се учим. За болките горе, каза, че не му харесва и назначи изследвания. Съмнява се за реактивен артрит. Лошото е, че не помня да е прекарвала вирус наскоро, но ще видим. Каза, че артрита и ревматизма не се предават генетично, но може да има склонност да развие такива.
Та утре гладна, жадна ще дава кръв.
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #11 -: Септември 15, 2016, 10:11:59 am »
Честит първи учебен ден на всички деца!Да им върви по вода!

*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #12 -: Септември 15, 2016, 10:28:31 am »
Честит 15-ти септември! Успешна нова учебна година на всички деца!

*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #13 -: Септември 15, 2016, 10:40:31 am »
Успешна учебна година и от мен!
Пак започва кампания за безплатна силанизация на 6тите зъби за деца от 5 до 8г.
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #14 -: Септември 15, 2016, 23:38:05 pm »
Честит първи учебен ден!
Мина и нашият такъв. Доволна е, ще видим утре как ще е.
Вчера успяхме да направим изследванията и тук да се похваля с моето геройче - взимаха ѝ кръв и от вената и от пръста - не гъкна. Но на едното изследване стойността е тройна на референтната, та ортопеса даде направление за детски ревматолог.
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #15 -: Септември 28, 2016, 10:38:13 am »
Pesheck,  какви са резултатите   от  прегледа  -как е момата ?

Калоян напоследък се оплаква , че го боли корема , но не мога да разбера   дали не симулира, защото много обича всякакви капки , сиропи и хапчета и повтаря , че трябва да му дам хапче   ( аз давам смучещ  витамин и казва , че му минало :) )   или иска   да го заведа на лекар , за да му видели корема  с апарата , с които гледали моето коремче и да видят какво има в неговия корем :)


По повод вече есенното настроение и време  - на моя Калоян понеже все му е топло  , сутринта в детската градина се съблича по  тениска с къс ръкав и аз се засмях , че госпожата  пак  ще се  шашка с него .
И  в същия момент  госпожата  идва и обяснява на една майка да  сложела потник на детето   и   за сън да спял  с потник  . Аз щях да се изцъкля да ви кажа  . Калоян едвам се съгласи  да сложи един суитчер заради госпожата - то си  беше хладничко  де  все пак . 
Тя притеснено заяви , че много се отвивал като спял- казах й да не го мисли  , аз и вечер  не го знам завит ли , отвит  ли е в стаята си .
Като вземат да ги навличат тези деца  , после потни  били , болнави били .
Аз съм  много зиморничава, за това опитвам  детето да е калено и да не го обличам по моите усещания за студ ,а  той сам си  казва .

Още помня един случай  от 1ва група, когато играели навън  -  така леко хладно време , но  той събличал  връхната дреха и не искал да се облече . Госпожите притеснени   ,  една майка изкоментирала това дете защо не е облечено , но той категорично отказал  и му казали , че ще го приберат сам в стаята  тогава. В крайна сметка го заварих прибран   сам в стаята   , играе си , директорката стоеше при него, защото няма кой да  друг     и така  .
« Последна редакция: Септември 28, 2016, 10:55:02 am от nimika »


*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #16 -: Септември 28, 2016, 11:14:08 am »
О, любима тема ми е това :lol:
В София е около 18-20 градуса тази седмица, прекрасно време, моите деца са с тричетвърти клинчета и къс ръкав. Отгоре слагат или ризка или памучен сутчър, като връхната дреха общо взето е докато излезем от къщи. Обаче, снощи като се прибирахме срещнахме доста деца вече с грейки и шапки, плетени шапки, да не си помислите, че са слънчеви. Направо се чудя зимата с какво ще ги обличат тия деца...
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #17 -: Септември 28, 2016, 21:24:24 pm »
Нинка, моята щерка е със 3 пъти завишен AST тигър за артрит. Бяхме и на консултация с детски ревматолог. Каза, че щом болката отминава за ден и половина не е точно артрит, а нещо артрозно. Стафилококи въдим някакви, трябва да се срещнем и с УНГ. За сега изписа антибиотик - „Аугментин“. Първият ни антибиотик, ако не броим Тобрадекса. Хубавото е че е на 12 часа и може да си го пие в къщи. Но изписа и пробиотик, който трябва да пие на обяд. Та освен купончето за стола, пращам и по 1 таблетка. Предупредила съм госпожите, наглежсат я да го пие.
За навличането май съм писала тук, в градината по-старата госпожа за 4 години не успя да свикне, че я водим леко облечена. Другата пък в 4 група ми искаше кърпа, да ѝ слагала на гръбчето, като се изпоти. Като питах, не може ли да свали горната дреха и така да тича, ааа ама студено било. Е как ем е студено, ем па се поти. А тя си знаеше, като ще тича, сваля връхната дреха и като спре си я облича. Ама не, леко облечена била. Чудя се аз или госпожата решаваме какво и колко да е облечено МОЕТО дете.
Та и аз като Нимика, понеже съм много зиморничева и не искам Ники да е като мен. Но срещам отпор и неразбиране  :lol:
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #18 -: Септември 28, 2016, 23:20:47 pm »
Включвам се с въпрос за Хелоуин. Колкото и спорен да е празникът, тази година май ще го празнуваме с костюм на синя нинджа. Вие как се справяте с костюмите - купувате или шиете сами? В Джъмбо, примерно, дали има разнообразие от костюми? Те лего нинджите са доста популярни и може и да има готово решение, но трябва да се подготвям отрано.



   La vita è bella
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #19 -: Септември 29, 2016, 08:33:54 am »
Руми, от Джъмбо и следи брошурата на Лидъл, там редовно пускат костюми за хелоуин и по мое мнение доста по-разнообразни от тези в Джъмбо.  :)
Аз съм купила вещерски наметала, шапки, и разни други аксесоари, които общо взето използваме всяка година. Но моите са момичета, като сложат един черен чорпогащник, черна пачка и черна блузка и айде, готова вещица :lol:
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #20 -: Септември 29, 2016, 14:15:05 pm »
Да ,мацките  винаги  са по- универсални - лесно могат да бъдат трансформирани  и в принцеси .

.... Вие как се справяте с костюмите - купувате или шиете сами? ...
:lol:    шегуваш ли се - аз копчетата  не захващам да зашия на дрехите , та костюм ли? Виж майка ми едно време ми шиеше и дрехи на куклите , как е имала търпение не знам .

Специално за Хелоуин не съм купувала костюм , но пък от малък Калоян много обича    въпросните костюми и  първо му купих  на Спайдърмен  -от тези евтините трикотажни - такова щастие беше , че ходеше  с него на детска градина , облечен върху дрехите му и маската  не сваляше по улиците .
Тогава за  Коледа  му купих костюма на Бъз от Играта на играчките  , заедно с  робот и плюшен Бъз- беше голямо щастие .Отделно маски и  наметала на Батман  ,  екипировка на костенурки Нинджа с маски  . 
Та в детската градина ,ако  кажат да се  дегизират сме лесни , макар че като спомена Лего Нинджаго   , ако видя такъв   костюм , едва ли ще устоя :) - за това и мъжа ми не ни води до Джъмбо често.
« Последна редакция: Септември 29, 2016, 14:20:38 pm от nimika »


*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #21 -: Септември 29, 2016, 22:55:42 pm »
Хич не мога да шия аз, но съм ентусиаст. Покрай децата е голяма забава да се прави нещо собственоръчно и се забавлявам искрено при всяка възможност. Например, правихме мишена за писта и колички Hot Wheels от ... кутия за пица :) Или свършиха купените мъфини и момчето предложим да си направим сами - е, първата рецепта от интернет свърши чудесна работа, въпреки, че рядко готвя.

И аз съм сигурна, че ще има поне седмица да ходи само с костюма на нинджа. Но и аз съм свикнала - имаше периоди, в които излизаше само с кошница за щипки на главата, или с очила за басейн на очите... Но и това е забавно. Сигурно съм голяма късметлийката с хората, които срещам, но всички много се радват на децата. Което е облекчение за родителя, че не трябва да се обяснява за всяка приумица на детето.



   La vita è bella
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #22 -: Октомври 06, 2016, 10:26:54 am »
rumyanau,  забавленията заедно   са част от  ежедневието и  комуникацията - що  курабийки   сме месили,  точили  и пекли заедно   и т.н.  други подобни .

Пак по  темата за потниците и обличането:
 - за втори ден Калоян    ми напомня да кажа на госпожата да не  му настоява да спи с  потник  под пижамата , че му било топло  , а аз забравям .
Казали му  да не си съблича потника като ще спят   ,  макар че той облече потник от два дена  и има казал , че не иска  само по пижама , ама .... оффф, оммм  . 


*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #23 -: Октомври 18, 2016, 01:00:12 am »
Аз май скоро ще си имам третокласник. Моят син много скучае в час. Знае си всичко, някои неща, които още не са ги учили дори. Е, по математика не е гений, но се справя. Разбрахме се с учителките в 3 от 5 часа по немски да аи попълва тетрадките по математика за втори клас. И когато стигне до материала за трети клас, да го преместим една година по-напред.
Знам, че много хора ги втриса от тази мисъл, но той е много амбициозно дете и има нужда от нови предизвикателства. И те не идват, когато нивото по математика на целия клас е доста ниско и на него не му се дават допълнителни задачи. Ако учителката можеше да го занимава смислено него и останалите, които знаят повече, може би нямаше да му е толкова скучно. Въпреки че това нямаше да промени факта, че е напред и по другите предмети.
Ще видим и ще докладвам. Ще се радвам, ако някой може да сподели впечатления или мнение.

*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #24 -: Октомври 18, 2016, 09:12:33 am »
Деси, нямам личен опит, защото тук не се практикува това, колкото и да скучае детето в час, просто си скучае и чака другите да наваксват. Но, ако бях на твое място бих пробвала, не от амбициозност, не, просто не бива детето да прегаря, както се казва, този стимул, амбиция и хъс които има е добре да се поддържат. Ако се остави да скучае в един момент просто ще се пусне по течението, а не е добре това да се случва, така че щом учителката е преценила, мести го :)
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #25 -: Октомври 18, 2016, 15:12:47 pm »
имаше периоди, в които излизаше само с кошница за щипки на главата, или с очила за басейн на очите... Но и това е забавно. Сигурно съм голяма късметлийката с хората, които срещам, но всички много се радват на децата. Което е облекчение за родителя, че не трябва да се обяснява за всяка приумица на детето.

представих си го :) наскоро видях във Фейсбук снимка на една позната, детето й - на същата възраст като твоето момче - придружено от майка си в магазина и с нахлузен на кръста розов надувен пояс... радост за очите :lol:  :lol:

чак съжалявам, че моето дете никога не е имало такива приумици, не че щях да го пусна така навън, каквато съм зла и уставна...
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #26 -: Октомври 18, 2016, 22:31:20 pm »
Стеф, благодаря ти! Така ги виждаме и ние нещата.

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #27 -: Октомври 20, 2016, 09:45:26 am »
Вчера семейството на нашата любима председателка и още по-любим администратор на сайт имаше голям празник - тяхната първородна дъщеря навърши 10 години!

Като вчера беше, помня един приятен и кротък октомврийски ден, когато Деси се роди. Помня какво малко дребосъче беше на 5 дни, когато я видях за първи път. И колко бързо се превърна в едно прекрасно и добро момиче на цели 10 годинки!

Честит рожден ден на Деси на StefiZ с най-добри пожелания за много-много десетилетки по пътя на живота, за здраве, успех и щастие!
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #28 -: Октомври 20, 2016, 09:59:45 am »
Честито на прекрасната Деси! Колко е голяма вече :) Нека е здрава и щастлива и все така да радва всички около нея (най-вече Стефи)

jam, като спомена снимка и съжалих, че не го снимах тогава с очилата за плуване. Щеше да ми е страхотен спомен.




   La vita è bella
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #29 -: Октомври 20, 2016, 15:38:42 pm »
Как ме зарадва, прятелко, благодаря 😘 Нека са ни живи и здрави малките и по-големи дечица!
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #30 -: Октомври 20, 2016, 17:32:48 pm »
Честит празник, Стефи, бъдете здрави и щастливи!  :)
Честит рожден ден на прекрасната Деси, много радост и много успехи й желая!  :)

*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #31 -: Октомври 20, 2016, 18:04:46 pm »
Честит рожден ден на голямата Деси! Да ви е много здрава и все така умно и прекрасно дете!
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #32 -: Октомври 20, 2016, 19:11:11 pm »
Честит празник, Стефи! :)/на патерици/
Да ви е жива и здрава Деси! Много късмет и успехи да има. :P
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #33 -: Октомври 21, 2016, 00:05:13 am »
Стеф, ЧРД на малкото ми голямо адашче. Все така да ви радва!

*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #34 -: Октомври 21, 2016, 00:53:22 am »
Благодаря момичета, дано да е здрава и все така различно прекрасна :)
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #35 -: Октомври 21, 2016, 03:24:10 am »
Честит Рожден Ден на  Десита :sunshine:
/ :flower: Стефкина и :flower: Добромирова /



Пожелавам ти, скъпо дете, здраве, много усмивки, успехи,
мечти и страхотни моменти със семейството и приятелчетата!
« Последна редакция: Октомври 22, 2016, 06:08:19 am от mishanta »
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #36 -: Октомври 21, 2016, 17:00:33 pm »
Чрд и на Калинчето Мишантина!

*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #37 -: Октомври 22, 2016, 09:44:41 am »
На почти 7 години най-после май ѝ се клати зъбче на дребната. Ама не е много сигурно  :lol: Голям дерт ѝ бяха тези зъби, от чисто финансова страна. Пуста фея на зъбките и левче, което ще даде.
Все си повтарям да не си сравнявам детето с другите, но си ме глождеше отвътре. Даже лятото, като си бях в Димитровград се видях с приятел, който стана зъболекар и споделих притесненията си. А той ме гледа  8O така и каза „ абе ти не беше такъв човек, какво ти става сега и какви са тия глупости?“. Викам „ми станах майка, какво“. Та стигна човека до извода, че това майките не са нормални хора. :lol:
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #38 -: Октомври 25, 2016, 14:19:44 pm »
Пеше, падна ли зъбчето :)

Аз да се похваля, че отхвърлих подаръците за Коледа и Рожден ден на голямото ми момче. Той е фен на Лего Нинджаго и сега в Хиполенд има 30% отстъпка :)



   La vita è bella
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #39 -: Октомври 25, 2016, 15:27:53 pm »
аййй добре че каза, Руми, да отида и аз, че Ели и тя иска за коледа лего фермата :)
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #40 -: Октомври 25, 2016, 15:34:37 pm »
аййй добре че каза, Руми, да отида и аз, че Ели и тя иска за коледа лего фермата :)

примоцията е само за Лего Нинджаго, сватя.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #41 -: Октомври 25, 2016, 16:17:43 pm »
Е добре де, каква е тая дискриминация :lol:
освен едно нинджаго да й купя :lol: :lol: :lol:
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #42 -: Октомври 25, 2016, 17:15:28 pm »
Мда, облагодетелствани са само майките на момчета :) И освен това промоцията е за два продукта - значи само за майки на две момчета :)



   La vita è bella
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #43 -: Октомври 26, 2016, 08:34:51 am »
Не е, Руми, не е паднал никакъв зъб. :(

Това с подаръците по това време на годината ми е голяма драма. Сега трябва да измисля подаръци да РД - от нас, от дядо и баба, от кръстниците, а и някои майки на поканени деца питат „какво да ѝ подарим“. След 3 седмици идва ИД и пак подаръци, след още 3 - Коледа .... КрасотЪ.
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #44 -: Октомври 26, 2016, 08:40:07 am »
Е добре де, каква е тая дискриминация :lol:
освен едно нинджаго да й купя :lol: :lol: :lol:
Що пък да не - аз как купувах кухня  , микровълнова и кукла , че  в бебешка възраст и количка за кукли  !


И моля,  моля  :)   -най-после и майките на момчета да  сме облагодетелствани  :)   .
Влезем в магазин за дрехи и   за момичетата - 3  рафта  ,а за момчетата само  един  рафт !Избора при- момичетата от цветове до модели  - все красота , цветни  , пъстри  , а за момчетата - синьо и сиво  , тук там зелено и жълто .
Тъкмо имаме едни ваучери за Хиполенда , да ги оползотворим сега  е момента .


*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #45 -: Октомври 26, 2016, 08:54:37 am »
Нинка, на мен не ми пречи, ще й купя, но тя няма да го хареса :lol: Имаме цяла торба колички дома, още си ги карат.
А за дрехите да ти кажа, то който каквото си няма явно, защото аз пък толкова се дразня на шариниите и розовите парцалки за момичета, че ми се драйфа вече. Като бяха малки пазарувах само онлайн, ама вече не става, защото едното дълго и мега кльощаво и ако не премери няма как да купя дреха, а другото пък с претенции, то иска да си избира дрехите, абе не е лесно :lol:
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #46 -: Октомври 26, 2016, 12:32:48 pm »
Много се дразня на цените на Лего в България. Хареса си Алекс за рождения ден една лего въртележка за 45 лв, а в немския Амазон я гледам 15 евро. Ама не, диването рече: Имам си пари, сега ще я вземем.
Ама тия немци мноу прости бе, що така се минават да продават толкоз евтино, начи?
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #47 -: Октомври 26, 2016, 15:19:37 pm »
nimika, а ти почакай да минете 7-8 годинки, тогава да видиш какво значи бедно предлагане на дрехи за момчета и сиво-синьо-зелено-черна гама с отвратителни картинки и дизайн. а пък като минете 35-ти номер обувки и изведнъж се оказва, че момчетата вече не са деца и обувки детски няма за момчета, а не са и мъже, разбира се, щото това израстване горе-долу става на 9-10 години, така че за нашите синчета обувки просто няма!

sia, по принцип Лего евтино няма, освен на някакви намаления. В България понякога и някои Легота са по-скъпи, но като цяло цените не се различават съществено. казвам го от дългогодишни наблюдения на тоя пазарен сегмент :)

Peshek, а па бива да пропуснете един повод за подарък, все пак! Аз не разбирам защо трябва и за имен ден да се правят подаръци, честно... аз от 3 години съм ограничила подаръците на 2 пъти годишно - РД и Коледа, и да имаше как и още щях да намаля.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #48 -: Октомври 26, 2016, 22:54:44 pm »
Аз пък закупих календарите за Адвент и съм доволна. За рд сигурно на моята ще й купя къщичка за кукли, защото играчки и книжки с лопата да ги риеш. И пак се карат двете маймуни за дупло-то. И дрехи има много. Като ме питат какво да й подарят, наистина не знам. Моята приятелка реши да ги заведе двете с нейната дъщеря на театър (те са първи приятелки и са в една група в градината).
Моят няма нинджаго и няма и да проима скоро, ако зависи от мен. Голяма съм консерва, ама не ми харесват и това си е.

*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #49 -: Октомври 26, 2016, 23:11:17 pm »
А то пък за момичета над 35 номер обувки сигурно има, ни деца, ни жени :( А на дете 38 номер на 10 г. какво да купя като всички модели мадамски :?
Иначе и аз съм ограничила подаръците отдавна само за РД и Коледа. Сега за РД на Деси й купих обички, че си счупи нейните, нищо че бяха златни, аз купих сребърни, че ми се досвидя за златни на които ще види сметката след 2 м. има няма :lol:
За Коледа Ели иска лего, Деси обикновено нищо не иска, та ще е пак зор с измислянето.
Дес, и на мен ми е много трудно като ме питат какво да им се купи за РД, дрехи бол, с играчки вече не играят, 2 кутии огромни с лего, книги няма място вече и от тях...
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #50 -: Октомври 27, 2016, 08:49:16 am »
Джаме, не знам и аз що правим подаръци и за ИД, ама верно бива да го махнем тоя повод за подаръци. Не стига, че стават 3, ами и са нагъсто. :lol:
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #51 -: Октомври 27, 2016, 09:13:20 am »
И аз не харесвам, като са на гъсто :) Сега Коледа и РД са с един месец разстояние само. Именният ден и за него единият вариант е през февруари, но аз предпочитам да празнуваме през септември, че е по-отдалечено от другите празници. Но без подаръци за имен ден. Ако някой друг се присети, приемаме, но аз не купувам.



   La vita è bella
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #52 -: Октомври 27, 2016, 09:45:18 am »
Аз пък за  именния ден   не виждам проблем   да се купи подарък  -какво толкова ? Особено , ако има нещо , което са си  желали.
Самата емоция  човек да получава подарък  , носи много  усмивки и радост  -така че си заслужава .
Нашият  е на Ивановден и малко близо след Коледните   празници , но въпреки всичко   миналата година даже го отпразнувахме  подобаващо с детски купон  .  Рождения ден е през лятото и    като тръгне на училище   не винаги ще празнува с деца и  може  да почерпи и да  не го изпитват :) , та нека на именния ден   - да  си свиква от сега . че му е празник .
А и лично за мен именния ден е  по-хубав празник от рождения ден , но това си е  лично мое усещане и мнение .

Макар , че ви се възхищавам на   волята  да не купувате подаръци освен на Коледа и р.ден -  или на покупките през годината просто да  не им казвам  подаръци :) 
« Последна редакция: Октомври 27, 2016, 10:17:40 am от nimika »


*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #53 -: Октомври 27, 2016, 10:14:23 am »
При мен е второ

Макар , че ви се възхищавам на   волята  да не купувате подаръци освен на Коледа и р.ден -  или на покупките през годината просто да  не им казвам  подаръци :) 

При мен е второто - на покупките през годината не им казвам подаръци :)



   La vita è bella
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #54 -: Октомври 27, 2016, 12:03:53 pm »
nimika, то не е до воля - просто като поотраснат, спират да играят с толкова много и различни играчки, съответно - спират и да ги искат. отделно от това, просто нямат вече време кога да играят толкова - особено децата, които ходят и на училище, и на занималня.

купуването на книги и дрехи не го отлагам за празнични поводи и не го наричам подарък. и то не остана. ако ти кажа, че още има 1 неразопакован подарък от рождения му ден през юни и 1 от миналата коледа, хем не е бил обсипан с много подаръци...
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #55 -: Октомври 27, 2016, 14:05:53 pm »
е да, и аз не наричам подарък гуменките които трябва да купя, за да има с какво да ходи, все пак :lol: Но например поредната рокля, макар да има поне 10, но я е харесала и не спира да мрънка за нея дни на ред, си е чист подарък, ей сега от баба й за РД на сестра й :lol:
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #56 -: Октомври 28, 2016, 21:35:42 pm »
sia, по принцип Лего евтино няма, освен на някакви намаления. В България понякога и някои Легота са по-скъпи, но като цяло цените не се различават съществено. казвам го от дългогодишни наблюдения на тоя пазарен сегмент :)

И аз откакто имам легофен имам наблюдения. И винаги цените, със все доставката от Германия, са били по-изгодни. Винаги съм поръчвала или от майтойс или от амазон. За първи път купих от тук в края на септември (всъщност детето си го купи с пари, които получи вместо подарък) и беше с 15 лв. по-скъпо отколкото в немския амазон. Всички от серията Лунапарк също бяха по-евтини в немските сайтове, и то значително.
Единственият път, когато бяха равностойни като цена, беше, когато в Хиполенд (или пък беше в Комсед) имаше 30-40% намаление. Това е моето скромно наблюдение за последните 6-7 години. И ще продължавам да поръчвам от Германия и занапред.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #57 -: Октомври 28, 2016, 22:21:17 pm »
sia, обикновено не са сериозни разликите.

в момента, например, в Amazon.de има намаление на Лего и излиза по-евтино.

но ако сравняваш нормалната цена в Амазон.де, то тя е по-евтина с няколко лева от тази в Комсед, и като прибави разходите за доставка, излиза практически еднакво.

сравни, примерно, LEGO Classic 10702 в Амазон и в Комсед. Без намалението, в Амазон е 50 лв, в Комсед е 55 лв. сложи доставката и ще излезе, че от Бг цената е по-ниска...

Lego 10695 е 26 евро в Амазон и 55 лв в Комсед.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #58 -: Октомври 29, 2016, 10:21:21 am »
С директна доставка ли пазарувате от немския амазон или с превозвач? И кой превозвач ако ползвате?
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #59 -: Октомври 29, 2016, 11:54:30 am »
Аз ползвам Габко за посредник.

jam, в амазон и в майтойс постоянно има намаления, а за майтойс и кодове има най-редовно, така че никога не ми се е случвало да купя лего на редовна цена. Е, и аз купувам два пъти в годината и явно все нацелвам намаления.
А и аз ги сравнявам по текущата цена, на която ще ги купя реално, а не по първоначалната.
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #60 -: Ноември 01, 2016, 09:15:05 am »
е да, и аз не наричам подарък гуменките които трябва да купя, за да има с какво да ходи, все пак :lol: Но например поредната рокля, макар да има поне 10, но я е харесала и не спира да мрънка за нея дни на ред, си е чист подарък, ей сега от баба й за РД на сестра й :lol:
  Ами значете ли точно тогава сутринта с мъжа ми си говорехме , че ние като бяхме малки  в онези години , подарък  бяха и дрехите - ако някой намереше нещо по-различно и хубаво , беше повод за подарък  . Даже бабите плетени пуловери подаряваха и пак се радвахме.

Така , че  не говоря , че всяка нужна дреха  да наричаме подарък , но понякога  ако обърнем  поднасянето на нещо като подарък , а не даденост , децата се радват много повече .
 
Например  с писмата на Рошко ( това ме подсети да  приключа и  изпратя  писмото за млякото  , мале как забравих ...)  понякога  има и някакъв дребен подарък  - чифт чорапи със Спонж боб  , изпратени от Рошко  -са такава радост   :)



За легото -добре , че моят се задоволява  и с Бан Бао   и разни подобни. Аз писах и преди -   качеството им не е като на Легото , но пък той си ги носи в градината , губи разни части и на този етап  , това ме задоволява като цена . Той знае кое е  Лего  и сам казва : това е истинското лего , другото е Бан бао   , но не може да оцени разликата и стойността .
Аз съм против играчки еднодневки от евтина и некачествена пластмаса , но конкретно в случая  с този тип конструктор  , правя компромис  , пред това след първото сглобяване  да загуби някаква част и да съм дала  няколко пъти повече  ..
С вашите по-големи деца  е друго , а и така или иначе желанията за играчки вече  са по-малко и избора ограничен , та си струва една  по- скъпа.
« Последна редакция: Ноември 01, 2016, 09:18:57 am от nimika »


*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #61 -: Ноември 03, 2016, 23:18:33 pm »
да ви попитам, на 10 години има ли смяна на зъби?
моят докладва, че му се клател зъб...
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #62 -: Ноември 03, 2016, 23:29:00 pm »
Джам, всичките първи, мисля 20 зъба се сменят. Май по различно време при всички или сега децата рано ги сменят, знам ли... Гледам, че масово на 5-годишните им падат резци, моите сигурно на 7 ги сменях.
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #63 -: Ноември 03, 2016, 23:39:27 pm »
Около тази възраст (9-10 год.) се сменят горните кучешки (ако още не са паднали) и предкътниците долу и горе (4-ти и 5-ти зъби).
"Не ми казвай, че небето е лимитът, след като има стъпки на Луната."
"И все пак, докато имам дъх, топя ледените цветя по прозорците си, защото имам душа, която не може да не се надява.”
“Sad birds still sing.”
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #64 -: Ноември 04, 2016, 08:41:39 am »
Ох, тая смяна на зъби ... голяма драма е при нас. Скоро ще стане на 7, а още е с пълен комплект млечни заби. И „страда“, иска да е като другите и тя.
Да ви кажа на всички - бройте и следете сменените зъби. Понеже моите кучешки поникнаха чак в 10 клас за изненада на всички. И естествено са криви та криви.
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #65 -: Ноември 04, 2016, 08:47:44 am »
точно на 10 г. не знам, ама по принцип трябва да имат по около 8 сменени до сега, т.е. е нормално да се клатят, защото до към 14-15 г. се сменят всички :wink:
По принцип предкътниците са преди кучешките, но както всички знаем биологията не е математика, така че може кучешките да се сменят преди предкътниците :)
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #66 -: Ноември 04, 2016, 09:50:09 am »
Кучешки и предкътници се сменят на принципа долни кучешки-горни предкътници и обратно - това е, за да се запази правилна захапка. Разбира се, едно е на "книга", друго как се случва индивидуално при всяко дете. На шефката ми момчето на 11год имаше два поникнали 7-ми зъба, което си е раничко за дете на тази възраст. На кръщелника ми 7-ми зъб проби, когато беше на 13 год. Иначе, Пешето е права - трябва да се следят кои зъби са сменени. Даже е препоръчително около 7-8мата година да се посети ортодонт и да се направи снимка, за да се види какво е положението на постоянните зъби и съответно на захапката. С тези тенденции да липсват я четвърти, я пети постоянни...
"Не ми казвай, че небето е лимитът, след като има стъпки на Луната."
"И все пак, докато имам дъх, топя ледените цветя по прозорците си, защото имам душа, която не може да не се надява.”
“Sad birds still sing.”
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #67 -: Ноември 04, 2016, 12:17:20 pm »
 На  около 23-25 г . започна да ми се клати  един горен зъб -   резеца между кучешкия и  първия резец  . Бил млечен , не сменен и снимката показа , че няма корен  и изгледи да израсте друг . Та  всичко може да се случи. Въпреки , че са ме мъкнали по зъболекари , носих едновремешните апаратчета за изправяне на зъбите , за това никой не беше обърнал внимание.

На мен на 5 ми се струва рано да  се сменят зъбите  - като че ли при нас  тези работи ставаха по-късно ,ама то сега всичко   с децата е  така-  акселерация  :)


*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #68 -: Ноември 04, 2016, 13:28:00 pm »
хора, аз съм много невежа по зъбните въпроси, признавам, че дори не знам какво е предкътник.  :(

значи, да опиша - клати се горно зъбче, в съседство с гледащите право напред зъби. сигурно трябва да е кучешки зъб? то е малко зъбче, наполовина по размер на тия предните, които са постоянни със сигурност, та трябва да е млечно...

при редовните прегледи от зъболекар е установено, че всичко е нормално досега.

та предполагам, че и това е така?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #69 -: Ноември 04, 2016, 14:19:19 pm »
jam, не мога да открия по-хубаво изображение на картинката (буквичките не се виждат много ясно), но пък сравнително добре е обяснено кога приблизително се сменят зъбчетата (пробиват постоянните):

Щом стоматологът е казал, че всичко е наред, няма за какво да се притесняваш :)
"Не ми казвай, че небето е лимитът, след като има стъпки на Луната."
"И все пак, докато имам дъх, топя ледените цветя по прозорците си, защото имам душа, която не може да не се надява.”
“Sad birds still sing.”
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #70 -: Ноември 04, 2016, 15:52:34 pm »
да, кучешкия му се клати, всичко е ок :D
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #71 -: Ноември 04, 2016, 21:53:44 pm »
Моите долни кучешки зъби са си все още млечните, а отдолу си имам и зародиши и единия млечен си се клати. Често се шегувам, че като ми опадат на стари години всички постоянни ще ми изникнат кучешките и ще се разхождам с два стърчащи зъба като вампир или поне ще има къде да ми закрепят моста  :lol:. А на 15 заедно с коронката ми извадиха уж "последния" млечен зъб, единия от горните кучешки. Та сега като една "фея на зъбките" събирам на децата зъбите, та да видя ще ми излезе ли сметката или ей тъй като на мен на около 30 да им открият изостанали млечни зъби.

Иначе съм казвала, че Ели нямаше 5 като и падна първия млечен зъб...


Imagination sets the spirit free into a distant land of fantasy;
close your eyes and you will see within your mind there lays the key.

Почивай в мир мамо - обичаме те!
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #72 -: Ноември 05, 2016, 22:45:17 pm »
Гери, усещам, че новите зъби просто са ти заклещили млечните кучешки и наистина няма падане, до преди да останеш беззъба  :lol:
На мен на 14-15 така ми се наредиха два реда зъби от едната страна(така де, само един зъб излезе на горният ред) и докато ида на зъболекар, взе, че падна следващият зъб и тоя от горният ред, слезе там  :lol: та после се придвижи един вид на местото си, след изваждането на млечният, но още имам местенце там.
ПП Направо си представям аз с толкова зъбаци из къщи кво ще правя  :lol:
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #73 -: Ноември 06, 2016, 10:39:12 am »
да ви се похваля и да си отдъхна - зъбчето падна най-после!

не знам какво беше туй чудо и по каква причина, но детето много му се нервеше и нещо като че му беше притеснено, леко уплашено или неприятно от това клатещо се зъбче... колко пъти и кой ли не му обяснявахме, че е нормално, че да чака да падне само, да не пъха пръсти там, да не дърпа, да не се плаши... не и не! даже една вечер видях, че е взел конец и се е опитвал да си го извади сам като Пипи Дългото чорапче - завързан за дръжката на вратата  :lol:

преди 4 години изобщо не обръщаше внимание на тия неща, когато сменяхме първите зъбчета...
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #74 -: Ноември 06, 2016, 12:43:14 pm »
Браво на детето! И ние с брат ми така си вадехме зъбите, или поне пробвахме де, вързан с конец за дръжката на вратата и другия дърпа ли дърпа :lol: Добре че татко ни виждаше и се притичваше на помощ, та с пръсти ни ги вадеше :lol:
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #75 -: Ноември 06, 2016, 20:51:37 pm »
Ооо и аз съм пробвала с конец (тайно естествено  :lol:, както дядо ме научи), ама и мен мама ме излавяше бързо. Но пък ние в училище имахме уникален зъболекар (навремето и такива имаше по училищата). Всички деца го обожаваха и по коридора му се хвалехме „чичо Недкооооо, тука ми се клати зъбче“ и той докато види кой е и го показваше, питайки „тоя ли?“ :lol: Никой не се страхуваше когато ни привикваше на преглед, абе училищен зъболекар мечта.
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #76 -: Ноември 07, 2016, 15:16:34 pm »

Да се пръсединя към Пешек. Хубаво е да следим кои и колко зъби за паднали на дечицата, а не като моите родители, дето са ме оставили с едни млечен зъб и на 2- години студентка отивам заради някаква болка на зъболекар, за да открият след снимка, че имам зародиш на постоянен зъб под млечен кучешки горе. И до сега си седи, но тъй като не е здрав като постоянните се руши лека-полека е и останал един малък, а отстрани на него другите са криви, криви, защото зародишът на постоянния им е попречил да си заемат мястото. От време на време ме наболява и дразни тям.
Стана ми смешно, влизам във форума след месеци отсъствие, за да открия, че тук има и друг като мен /gery_k77/ с млечен зъб на "стари години". Ех, и преди и сега тук винаги съм успявала да открия сродна душа по какъвто и да е проблем.  :)
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #77 -: Ноември 07, 2016, 20:15:15 pm »
А аз си мислех, че съм голямо изключение с тея млечни кучешки в 10 клас. И да ви кажа поговорката „каквото сам си направиш и цяло село не може да ти направи“ е много вярна. Значи моите постоянни кучешки започнаха да никнат зад наличните, ама аз отидох ли на зъболекар - нееее. Ми то втори ред зъби ми расе, ще трябва да ти оперират и да извадят онези мъничките. Та чак след година, когато си станаха нормален размер се престраших да отида на доктор. Е, извадиха вмечните, ама ония закъснелите вече се бяха наместили и решението беше скоби - от ония гадните, с които фъфлиш яко. А аз последна година в у-ще, нов клас, нови хора .... къ пъ да не ида фъфлеща. Та си излизах от къщи с телчета в устата и ги пъхах в чантата при първа възможност. И резултата е ясен - криви зъби.
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #78 -: Ноември 10, 2016, 14:16:16 pm »
Здравейте.  :)
Моят син, който е на шест и половина, все още си е с пълен комплект млечни зъби. Млечно момче.  :D
Но е ученик и при това е много старателен и амбициозен, за разлика от сестра си.

Подаръци видях, че обсъждате.
За щастие, моите деца се радват на дреха, на анцуг, на домашни пантофи. Разбира се, и на играчки.
Онзи ден дъщерята имаше имен ден и подаръкът беше по 1 билет за Маша и Мечока - постановка с участието на руски актьори. Най-евтините билети са от 20лв.
Преди това им бях взела по една пижама на Таласъмчо.
Но щерка ми е най-щастлива, че получи подарък от гаджето си - едно портмоне на Ана и Елза.  :D (Тяхната любов продлжава вече втора година, за справка, те са във втори клас. :wink:)

За моя огромна беда, все още вярват в Дядо Коледа и ми излизат с думите, че това, което е скъпо ще го поръчат на Добрия старец, за да не се охарчим ние с баща им.  :D
Май дъщерята взе да се разколебава и от време на време ме пита, дали наистина го има Дядо Коледа. А аз не смея все още така рязко да й съсипя вярата и отговарям неопределено, че "щом ти вярваш в него, то значи го има!"  :)

Бъдете добри и не губете кураж! :)
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #79 -: Ноември 10, 2016, 15:36:17 pm »
кокиче, отдавна не си писала, радвам се да те "видя" :)

преди време моя човек си спомни как са се дуелирали с твоя човек на миналогодишното коледно парти :)
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #80 -: Ноември 11, 2016, 08:52:49 am »
Кокиче, моята мома е на 7 (почти) и също е млечно буболече. Ама не е чак толкова старателна, според класната ѝ. Бърза и претупва нещата и не вдига ръка всеки път, когато знае. Но явно учителката ѝ я е усетила и си я пита без тя да е вдигнала ръка  :lol:
За Дядо Коледа още миналата година ми излезе с лафа „съществува за този, който вярва в него и аз ще вярвам, да са получа подарък“ - а ся де :lol:, па много хитро дете ми се случи. Иначе си избра рокля за подарък и ще я купуваме днес.
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #81 -: Ноември 11, 2016, 09:53:46 am »
кокиче, отдавна не си писала, радвам се да те "видя" :)

преди време моя човек си спомни как са се дуелирали с твоя човек на миналогодишното коледно парти :)

Ааа, тук съм, завърнах се.  :D
Преди време имаше тук, във форума номинации в категорията "Халеевата комета". Та аз се боря за нея!  :lol:
Джам, синът ми също запази хубави спомени с твоето момче. Искаше даже да му пише писмо, нооо после забравихме. Майка му е виновна. :oops: Но пък носи негови дрехи и чипици.

Стеф, а щерка ми носи едни ботички от Вас. :D

Пеше, та аз точно като отговор към теб написах, че и синът ми, също като твоята дъщеричка, все още не е сменил зъб. Та, да те успокоя един вид. Иначе, знам, че са на една възраст, нали в хотела ги обсъждахме с теб. :)

Дъщеря ми пък е със скоби на зъбите, тъй като предните й са ужасно криви. Докторката я кара да ги сваля при всяко хранене. Аз също носех на времето, но не съм ги сваляла, с тях се хранех. Заради това сваляне на скобите, като беше на училищна екскурзия в Трявна преди месец, тя ги загуби. Обади ми се плачеща. А после, представете си ужаса и срама ми, но почти целият персонал на хотела и една учителка са участвали в издирването на скобите. Открили ги в коша за боклук в стаята им. Управителката на хотела ми звъня лично.... абе срамувам се. На всичко отгоре, учителките я набедиха пред мен, че тя сама си ги е изхвърлила, в което аз не вярвам.
 :lol: да се смееш ли, да плачеш ли  :lol:

Ако има и други деца със скоби, махат ли ги?

Бъдете добри и не губете кураж! :)
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #82 -: Ноември 11, 2016, 11:32:39 am »
И моят големият помни миналогодишното коледно парти - как дядо Коледа събори лампата :)



   La vita è bella
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #83 -: Ноември 11, 2016, 21:19:27 pm »
Кокиче, Ели е със скоби, вече година и нещо. Нейните са и на долните и на горните зъби. Ортодонта каза да не ги сваля и да се храни с тях. Тя пробва в началото, но не и беше удобно и взе да ги сваля докато яде. Миналата учебна година ги носеше в училище до обяд, докато ги свали и ги сложи в кутийката и после чак вечер ги слагаше, но тая година само спи с тях. Изобщо съм я оставила да прави каквото си иска, само и натяквам от време на време, че като стане тинейджърка и реши, че са и криви зъбите, ще трябва да наринем една камара пари за брекети, защото сега не си ги носи съвестно.


Imagination sets the spirit free into a distant land of fantasy;
close your eyes and you will see within your mind there lays the key.

Почивай в мир мамо - обичаме те!
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #84 -: Ноември 16, 2016, 14:08:22 pm »
Снощи една мацка от групата на Калоян    непрекъснато си буташе  предното зъбче , че вече се клатело и няма търпение да падне .
Едно  две деца вече имали паднали зъбчета и очаквам  и нас да ни настигне  манията "Кога  " и да чакаме зъбната фея  с нетърпение .


*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #85 -: Ноември 18, 2016, 14:50:39 pm »
В Хиполенд днес има 25% намаление онлайн и в магазините.
А в Комсед има 30% намаление за тези с карти гетти и регистрирани в сайта потребители. Също е онлайн и на живо от днес до неделя вкл.
« Последна редакция: Ноември 18, 2016, 14:54:04 pm от sia »
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #86 -: Декември 01, 2016, 09:08:23 am »
Ех, улисани в уроците и ние забравяме да пишем тук :)

Кажете до къде я докарахте с коледните подаръци. Аз тази година почти до никъде. Ели си пожела лего - ветеринарната каравана за коне, та на намаленията на Комсет я купих с 30 % надолу и съм доволна. Деси, както обикновено нищо не иска, но на нея поръчах едно много красиво яке от май мол, че беше и то на 60% намалено, пък детето има нужда. Поръчах им й по една книга и туй то. Долу горе тях съм ги уредила, обаче племенниците, приятелчетата, ужас, за там идея нямам :lol:
Та, споделяйте, моля ви, вие какво сте намислили и децата какво са си пожелали, че да обменим идеи. :D
« Последна редакция: Декември 01, 2016, 14:13:44 pm от StefiZ »
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #87 -: Декември 01, 2016, 09:32:17 am »
 Ние още в неделя украсихме елхата   , а  след  символичните снежинки , които видяхме оня ден , децата вече с  нетърпение чакат дядо Коледа :).
Аз обичам Коледа .

Калоян  отдавна е  готов - той харесва и би се зарадвал на  толкова много неща, че не ми е никак труден .

Добре , че не е проверил шкафа на баща си , че  даже не съм скрила хубаво подаръка  -от дядо Коледа  пожела Джони черепа :
http://www.hippoland.net/johny
На роднините даже си е  казал от кого какво иска   -  конструктор лего  замък  ,  комплект голям несесер с принадлежности  за рисуване  , някаква хот   уилс   , ама още   уточнява каква .Понеже  баба    и дядо му няма да знаят какво да му купят - от едното място  ще е  къщичката от Лидъл за оцветяване   , а от другото- детски микроскоп  .
Всякакви дреболии  в допълнение -като  интересни ръкавички , чорапки  или касичка , потрмоне са  добре  дошли .
Поръчала съм му една пижама  със супер герои и  някаква светеща ръкавица изстрелвачка от Али- дано дойдат да ги сложим и тях под елхата  . За баща му часовника  вече пристигна  .

Сега гледах намалени едни книжки за рисуване и оцветяване  -  ще ги взема - може да са му за имения ден , че то Ивановден е веднага след Нова година :
https://cleverbook.net/koledno-predlozhenie-za-nay-malkite-2-3-4-godishnite-214

Въобще децата на 5 г.  са  много благодатна възраст за избор на подаръци - харесват много неща  , играят с играчки ,  занимателни неща  са им интересни .
Така  за  най- близките приятелчета   ми е лесно -  светещи мечове,    конструктори  ,  коли  и т.н.

Племенниците ни вече са толкова големи , че  им даваме пари  - няма шанс  да изберем ние подарък .

ЗА момиченце  3-ти клас -  картина за рисуване  по номера съм решила да взема .

Но момченца  на     същата възраст   много ме затрудняват  ?  Едното   е запален футболист , другото е по майсторене  , разглобяван , сглобяване - дайте идеи  за тях ?

Идея  -ако детето обича  подобни неща- миналата година подарих абонамент за  Детския нешънъл джеографик  . Шегуваме се , че съм се изхитрила всеки месец да имат подарък от мен  .


И да споделя -  телевизията     е ужас с рекламите !
Аз едва сега го установявам   , защото   у нас телевизор нямаме . Гледаме през интернет  , като  филмчетата   , който Кало гледа не са прекъсвани от безброй реклами .
НО - при баба му   бяхме , при  дядо му -  ами като се заблее в телевизора и то през 5 мин .реклама  на разни  неща на баснословни цени в Хипо , Комсед   и не знам къде си  - и той  -мамо , може ли това , може ли онова   . Тотални консуматори   създават .

« Последна редакция: Декември 01, 2016, 10:23:05 am от nimika »


*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #88 -: Декември 01, 2016, 13:59:25 pm »
аз на моя човек ще му купя абонамент за играта Майнкрафт, за която лелееше през октомври. поръчала съм и ръководства към нея. дребният проблем е, че той вече не мечтае за нея, а има нови фаворити, ама ръководствата вече са купени и това е положението....  :lol:
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #89 -: Декември 01, 2016, 15:35:24 pm »
Страшна работа с рекламите  osi_7
Наша ТУдорка гледала някакво яйце, дето се излюпва пингвинче от него и струва 130лв глупостчицата. Писахме писмо на Дядото, като аз диктувам буква по буква, а тя пише. Та искала Хечимълс /яйцето/. Рекох - аз това не знам как се пише  :lol:, ама тя го измисли много хитро - нарисува го  8O. На леля й сме поръчали кукла Йоана лекар и това ще е. Бабите дават пари и лакомства.
На мен ми беше трудна голямата ни племенница /16г/, но го питах детето и решихме бързо. Иска епилатор, ще й взема и една книга и сме готови. Малката ще получи коте Текста мини и още нещо, но все още не съм измислила какво.
     
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #90 -: Декември 01, 2016, 20:52:05 pm »
Мишо издънката ми викат, поръчахме електрона книга от намаленията за
семеен подарък и болна мома Калина я видя  8)

Митака се оказа още от миналата година знаел, че няма Дядо Коледа, но си мълчал
за да си получи каквото си е пожелал, осведоми и нея, обаче Тате им каза, че който
не вярва поучава суров картоф и сега е в размисъл - вярва или не  :lol:
Той иска много екип на Меси и ще се опитаме да намерим.
Калина  говорещо куче, обаче и казах, че имитации на
домашни любимци няма как да достави добрия дядо и сега мисли друго!




Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #91 -: Декември 02, 2016, 01:27:09 am »
Нимика, може би някакво лего, щом обича да сглобява и разглобява. Има за 8-9- годишни голям избор.
За футболиста - не знам. Не съм по тази част.

При нас момъкът също не вярва в дядо Коледа и знаел какво ще му подарим. Питам го откъде знае. Ами, как да не знаел, нали бил написал бележка какво искал. Явно си мисли, че ще изпълним всички желания. Блажени са вярващите.  :lol: И му казах да не разправя много на сестра си!

*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #92 -: Декември 02, 2016, 07:40:39 am »
Има голяма вероятност племенниците да получат парички. Синковеца иска робот-кола, някакъв комплект за готвене от Джъмбо, дядо му е харесал един пуф, а аз се чудя дали да му дам таблета, който поръчах или да изчакаме още една година.
Още вярва в Дядо Коледа, но никак не съм убедителна явно, че не слуша ли, няма подаръци  :?
Много ме нервира с телевизора, казвам, че е време за вечеря, ма да свърши детското, то да не е като едно време, канала е денонощен  :lol: прибрах дистанционните за вечерта и това е. Баща му го чака и става едно велико чакане, за баня-детското да свърши, за сън-също, ми той ляга в 23.30....  :x не мога да изтърпя до толкова късно да имам будно дете. Ааааа ставам лоша! И явно от преживявания и впечатления и от деня, не може и да заспи и се върти по един час в леглото и са едни ръкомахания(явно вътрешни дискусии води  :lol: ) и току почва да ми обяснява нещо или да пита...
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #93 -: Декември 02, 2016, 08:19:07 am »
 м-и, може би пропускате часът му за заспиване и за това е пренапрегнат и буен. Поне при Ники е така - ако не си легне, когато наистина ѝ се спи, става невъзможна. Даже сама се усещаше и казваше „май пропуснахме времето за сън“ (повтаря думите на баща си  :lol:). Това беше до скоро, сега просто заспива, но като ѝ кажеш отговаря „неее, само си представям и мижам, ама не спя“. Та с лягането взе да става по-лесно откакто ходи на училище. Мъничко по-лесно, но все пак ....
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #94 -: Декември 02, 2016, 09:26:20 am »
Още вярва в Дядо Коледа, но никак не съм убедителна явно, че не слуша ли, няма подаръци  :?

Много ме нервира с телевизора, казвам, че е време ...
Моят вярва  и слуша :) .
Другия му стимул засега е ,че  като не слуша дава лош пример на бебето ,а  то и от корема вижда и чува   всичко  . Направо като с магия  действа това ,много е ентусиазиран .

За телевизора  -  и мен много ме   нервира  .
Макар у нас да няма  телевизор ,а  компютър и монитор , ама то пак същото , но при нас  е сутрин  драмата-  зазяпал се в нещо  и забравя да се облече    и като кажа , че е време да тръгваме    , се сеща,че не   е готов, почва да си търси някаква играчка , да иска нещо ,  да погледал още малко ...
.
Вечер , пу , почти нямаме проблем     8,30-9  си е  в леглото  в стаята. Там  си пуска  една музикална светеща бебешка лампа ,която прожектира  на тавана  . Тя му е  от бебе  и още  я експлоатира .Каня се  да му   взема някаква друга  вече .
Наистина , ако изпуснем времето , после е толкова крив , че  миенето на зъбите става голяма  драма  .
А  като заспиват в 23-23,30 ч.  сутрин как стават  децата  ? 


Имаме едно съседче - на 6 г .  , на чиято майка от бебе ,  само мога да завиждам . Сега  детето ляга  към 22 часа да кажем  и сутрин спи до към 9,30-10 , след обяд пак  по няколко часа сън  . Направо ме изумява  , ама има и такива деца . Та й казвам да не се оплаква , че бил палав , във времето което не спи-  все пак  малко време  е буден  :lol:
« Последна редакция: Декември 02, 2016, 11:26:11 am от nimika »


*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #95 -: Декември 02, 2016, 16:01:23 pm »
Изпускаме го, и знам, че го изпускаме. Работя по въпроса, но ми идва трудно да вкарам всички в режим. Все има изключения и като по-голям, съответно той е на опашката.
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #96 -: Декември 03, 2016, 00:58:12 am »
Нищо не съм купила още. От черния пеъък купихме пъзели с марвелските герои, ще купя един детски микроскоп че тази годинс има сайнс клас след училище и е запален. Евентуално нещо летящо, че счупи хеликоптера. Катето ми е сложна. Мислих за кукла бебе с биберон, че на настоящите им налива вода с нейните биберони в устите и има локви вода навсякъде щот тия кукли не искат водата и туй то. С мъжа се чудя какво да го правя. Купих му лаптоп септември че имаше нужда и сега нищо не иска. Ама на Коледа с празни ръце няма да мине. Приемам двайсет доларовк идеи че го успах на намаленията януари да му купя ново зимно яке, че ходи като клолар от суета, щот нищо не му е по вкуса. Ама 250$ за яке марка Канадска гъска не мога да дам.


Казах ли ви че на Ники му вадиха зъб с райски газ или забравих? Сега иска пак да идем да вадим втория😁
[/url][/url]
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #97 -: Декември 03, 2016, 08:10:53 am »
Леле! Вени ,в Канада млечните зъби не падат ли сами  :lol: :lol: :lol: Разказвай! Много ми е интересно.
Двайсетдоларови подаръци освен пуловер, книга за друго не се сещам.
Аз купих една мултифункционална бебешка играчка и бебетата не могат да се докопат до нея от батко  :lol: електрическата четка за зъби получи 0 внимание. Ми правилно тя само за 2минути дневно  :lol:
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #98 -: Декември 03, 2016, 20:35:24 pm »
Те падат, ама не и на моето дете. Чакахме зъба да падне, той се клатеше на всички страни, опитах даже да го натисна напред, обаче той избяга :lol: и след седмица гледаме постоянния излязъл отзад и накриво, та по спешност да вадим млечния. ММ го заведе, те му дали маска с райски газ, той се отнесъл при розовите слонове и като свършило му дали 15 минути да диша кислород, за да изгонят райския газ :) и сега не ми дава да пипна другите там клатещи се, защото при зъболекаря и подаръци получава...така де, що да го боли, като може да има три в едно: един ден извън училище, райски газ+пликче с подаръци.

М-И електрическата четка на каква възраст я въвеждаш? На Ники от 4тата година, чудя се на Катерина кога?
[/url][/url]
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #99 -: Декември 03, 2016, 23:08:30 pm »
Вени, на четката пише подходяща над 3г., до сега след 5 само бях виждала и не бях купила, а младежа ги навърши и петте де  :D
И на мен два зъба като на Ники ми тръгнаха, но 5-6ти примерно и направо са ме прецакали и упойка на спрей не ми дадоха дори  :lol: въпреки, че тя е по-скоро гадна :)
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #100 -: Декември 04, 2016, 07:55:45 am »
Аз му взех елект.четка на около 3,5г като в началото и до скоро ги миех аз .Преди време първо го оставих сутрин сам ,а вечер задължително ние ,от известно време го оставям  вечер сам .  И пастата за зъби свършва нещо много бързо :)

Задължително има поне 2пасти за зъби ,и една-две обикновени четки -така му харесва :) .И много обича в ДМ или някоя дрогерия да си избере  сам паста и четка .


*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #101 -: Декември 04, 2016, 11:44:06 am »
nimika, ние за баткото поръчахме от тази серия на LEGO: https://www.lego.com/de-de/creator Аз обичам от тези 3 в 1, може да се развали и да се почне отначало. Това са начите: https://www.lego.com/de-de/creator/products/future-flyers-31034, https://www.lego.com/de-de/creator/products/red-creatures-31032. Имаме вече и това: https://www.lego.com/de-de/creator/products/cargo-heli-31029. Много интересни са и тези игри от Ravensburger, ноне знам дали се предлагат в България: https://www.tiptoi.com/de/start/index.html Подходящи са за различни възрасти, с образователен характер са под формата на игри. Сега имаше и Adventskalender и купих такъв за децата. Марти не е спрял да играе с игришките, които са вътре.

Ние преди две седмици бяхме на зъболекар и зъболекарката ни каза, че трябва и аз да мия на децата зъбите след тях докато се научат да пишат бързо и четливо. :lol: Значи имаме доста време още. Марти му купихме първата електрическа четка, като беше на 3 г., те и първите са от тази възраст. Имаше сега един малък кариес и разреши дори веднага да му го направят, като видя че лекарката има пломби в различни цветове. Ние си избрахме разбира се в синьо.   :)


Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #102 -: Декември 05, 2016, 05:44:59 am »
Уф, аз се чудя как да прекратя дрането по време на миене на зъби на бебето, пиши като че я коля :( докато не й дам четката да я осмуче. Та затова подпитвам за електричките кога ги въведохте, ама ще има да чакам и мъча бебето.

Тази седмица ми предстои важен разговор в училището на Ники най-вероятно, събота и неделя разбрах, че е принуден да прави нещо, което аз веднага отчетох като сексуален тормоз, звъннах и на психолог да питам аз ли откачам или имам повод за тревога, тя потвърди, че не откачам. Снощи не мигнах и писах писмо на преподавателя за среща. Ужасно се чувствам, че бях подготвила детето за много неща, ама не за всичко явно. Като мине и се поуспокоя и мога да пиша читаво ще споделя.
[/url][/url]
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #103 -: Декември 05, 2016, 09:03:08 am »
 jasmin_veni ,    това с осмуканите четки  , дето ги раздъвква   е от малък  и сега    обикновените  четки   бързо са" разчекнати "  .  Електрическата не успява  , че му се  върти бързо из устата , макар в началото да я раздъвкваше и нея , но купих достатъчни  накрайници за смяна.


ЗА другото , което пишеш  за баткото  , направо съм изумена  . Моля те пиши , когато   е удобно , защото   информацията ще е полезна  за  всички ни . Не се сблъскваме  с подобни  неща и не сме подготвени  ,  рядко с е говори за това    в Бг .
Дано всичко    е максимално леко и благоприятно за  Ники .


И  пак да с е върнем към подаръците  ,че  не съм ги приключила още.
  . Tова струва ли си  :
« Последна редакция: Декември 05, 2016, 10:24:49 am от nimika »


*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #104 -: Декември 05, 2016, 15:05:52 pm »
Те падат, ама не и на моето дете. Чакахме зъба да падне, той се клатеше на всички страни, опитах даже да го натисна напред, обаче той избяга :lol: и след седмица гледаме постоянния излязъл отзад и накриво, та по спешност да вадим млечния. ММ го заведе, те му дали маска с райски газ, той се отнесъл при розовите слонове и като свършило му дали 15 минути да диша кислород, за да изгонят райския газ :) и сега не ми дава да пипна другите там клатещи се, защото при зъболекаря и подаръци получава...така де, що да го боли, като може да има три в едно: един ден извън училище, райски газ+пликче с подаръци.


С първия паднал зъб на Дани и ние я свършихме същата - излезе накриво. Умирам от яд е меко казано.  :x  Разклати се и то доста стабилно, ама разбира се не ми даде да опитвам да го вадя. Баща му го заведе на зъболекар, но дамата казала, че ако го дръпне сега и ще го заболи, а аз искам на всяка цена да избегнем риска да се наплаши от зъболекарски процедури. У нас разбира се (в Ст. Загора конкретно) такива "космически" неща, като маска с газ - няма. Що не са му пръснали един лидокаин и да го дръпнат, все пак клатещ се млечен зъб...най-много дискомфорт щеше да усети, не чак болка - така и не получих смислено обяснение. В крайна сметка, зъбът така се разклати, че един ден Дани пристигна с него в ръката - извадил го сам. И естествено този, който е изникнал е накриво, амааааа много накриво. Млечните му изникнаха така наредени, абсолютна "холивудска усмивка", а сега такива издънки. Явно и за зъбите ще трябва да търчим до Пловдив, или София, където все пак има нормални кабинети и са чували за анестезия. Сефте.  :?

И за да е истинска "зъбната трагедия" у нас - в средата на миналия месец, без никакви болки и предизвестия на мен ми се наду чудовищно половината лице. За часове. Ама така, че дясното ми око се затвори почти изцяло и главата ми стана двойна. Зъболекарката ми ме праща при колега - хирург - много именит уж, с много опит, за съжаление - човекът допуска поредица грешки в моя случай. Положението става откровено трагично, разбира се в петък късния следобед. Трябва нещо да се направи веднага, понеже и окото ми е пряко застрашено, инфекцията е зверска, нямам време да проучвам и да търся лицево-челюстен хирург в друг град разбира се (при нас вече нямало такива), че да ходя... Поради невъзможност да се ползва никаква друга упойка освен инжекционна - на все отоци, невралгия на лицев нерв, гнойна колекция и пр. "прелест" - се наложи да преживея и вадене на зъб без упойка. Защото инжекционната просто не хваща в такава ситуация, ама ню ню не хвана. Ще ви спестя детайлите, но имайте предвид, че зъб не се вади с "щрак", ами първо се оголват корените, че се хваща там, че се почва едно дърпане и усукване и реално се изтръгва кост от кост. Класическо средновековно мъчение, благодарение на което се оказах и с разместени стави на челюстта от "скачане" по лицето ми. Последва венозен антибитиок вливан на 8 часа за седмица, лежане в болница, фраксипарин и пр. Признавам си, че до този момент - страх за живота си не бях брала, но тук си беше за страх. И ви го разправям това, не за да ви се жалвам. Във връзка с децата е. В кабинета на въпросния хирург, се засичаме с момиченце приблизително на възрастта на сина ми, което е със същия проблем, само че е още по-надуто от мен, като за гарнитура проблемният зъб при нея е жив и с пулпит (моят беше мъртъв, та поне не ме болеше и той). Вие си представете, дете в такова състояние, как изобщо можеш да го склониш да седне на стола, че и да му правят нещо. А то "нещото" - следва да е каквото и при мен - вадене на зъб без упойка + рязане и поставяне на дренаж, като "бонус". Понеже при детето са минали дни в такова състояние и се е събрала бая гной. Аз докато се надуя и отидох, че се беше събрала, ако бях стояла така няколко дни...не знам. Разбирам, че сме много далеч от Канада и други нормални държави в доста отношения, но това което ви описвам е 16-и век. В областен град на държава от ЕС. Абсурдно е и изобщо не трябва да е допустимо да се случва. Особено пък на деца.  :x То, не че е много нормално и на мен да се случи, но аз поне съм възрастен човек, давам си ясна сметка, че в главата ми се вихри яка инфекция и, че мога да гушна букета от раз, ако не изтърпя еди какво си. Но след преживяното, дори аз - вече не съм в състояние да изтърпя някаква по-сериозна стоматологична намеса, ако съм в съзнание. А за това детенце...вие се сетете.
За подобни изродщини - няма и не може да има оправдания от сорта на: "ама скъпо било, ама правилата били такива, че не позволявали да се отнема съзнание в амбулаторни условия и пр." Все пак, не говорим за правене на някой повърхностен кариес в такива ситуации... Дано на никого не идват до главата подобни неща, но никой не е застрахован за жалост. Единственото, което успях да измисля след случката е, да проучвам кой и къде има възможност в такива ситуации, да работи по начин нормален за 21-и век и да си събера телефони и адреси на такива места и хора, ако пази Боже се случи пак нещо такова. И ако - да се мятам на колата и моментално да тръгвам натам. Не искам да ви развалям предколедното настроение с това, което пиша, а да ви посъветвам "да си вържете гащите" и вие по темата и да си имате представа къде и при кого можете да отидете възможно най-бързо, ако ви споходят такива неволи.

Хубав следобед на всички!
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #105 -: Декември 05, 2016, 16:31:16 pm »
В Бг само хирург зъболекар има право да ползва генерални упйки за стола и действително трябва да има зала тип операционна. Райския газ не се ползва при вадене на зъб.
Аз тази история я направих преди 5 години на долна челюст и помня болката. Съчувствам и на теб и на детето :(
[/url][/url]
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #106 -: Декември 05, 2016, 17:13:42 pm »
Вени, споменатия от мен тип Е хирург-зъбар (с над 35 години стаж). Как и защо може да практикува като хирург, а не като "редови" стоматолог, при все че кабинетът му не е по-различно оборудван от този на "нормалната" ми зъболекарка - не знам. Упойка с газ, явно може да се ползва при вадене на зъб на дете (както е било при Ники), но предполагам че при нормално състояние на нещата, а не с гноен абцес и пр. При вас, във втората ситуация - вероятно си има клиника, анестезиолог, ползват се може би венозни упойки, или каквото там от по-сериозния арсенал, но нали...при дете, или възрастен в такова състояние - не ще да е: "ай ся потърпи, щото няма друг начин". Това ми беше мисълта в случая. Или, ако някой все пак си позволи да причини на пациент каквото на мен, или на споменатото дете - моЕ остане без разрешително да практикува по "етични причини".
Ок, окаяна ни е държавата, няма във всяка паланка съответни специалисти на разположение, с оборудвани както следва помещения, работещи с анестезиолози и пр. Разбирам. И за мен е редно, в една такава ситуация - поне да насочиш пациент Х там, където тези неща ги има. Пък той да си решава и "ако ще". Ако си реши, че иска той и детето му практически да се запознаят с методите на Светата инквизиция - техен си избор. И дори не просто "да насочиш" на думи, знаят се в гилдията. Вдигаш телефона, звъниш на съответен колега, казваш че пращаш спешен пациент, с еди какъв си проблем. Така както процедира личната ми зъболекарка в случая и ме насочи към колега с по-високо ниво на компетентност от нея тогава. Той като няма оборудване и хора за такива манипулации - ами да каже и да ме прати другаде бе! Нищо сложно не виждам. Сложното за мен беше, че в петък по тъмно вече, ако той не ми каже къде и при кого да отида моментално (ясно, че в друг град), аз до понеделник може и да не съм между живите. Ми не знаел къде (амииии?), а и нямало нужда, тя упойката така щяла да ме хване, че 4 аса да не се чувствам лицето. ;) Ама не позна уви....

Ако не бях аз, а Дани - просто щях да наруша всякакви ограничения на скоростта в държавата и да кацна във ВМА в София и...който се случи дежурен в техните клиники - все ще е по-добре от въпросния касапин.  :? Ама нали е за мен и...му се вързах на акъла и си викам...е, малко поне ще хване тази упойка, майната му, да боли търпимо - ще устискам. Морееее де късмет. Пък, че според "светилото" след случката трябваше да си ида спокойно у дома и да пийвам "Аугментин" на таблетки - да не коментирам. Щото на венозен Клиндамицин, на 48-я час още бях надута като балон и с CRP в небесата. Сещай се.  :?
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #107 -: Декември 05, 2016, 18:05:38 pm »
Жбрул, в СЗ стоматологични операции се правят в бившата Стоматология. Имат си зали и упойки. И бас държа, че хирургът-зъболекар, при който си била, работи и там. Съжалявам за случилото ти се, дано вече си по-добре.
Миналата година там извадиха 5-ти кътник на Теодора, също с абцес. Цепиха венец, дренираха, но имаше инжекционна упойка. Нямахме време да тръгваме на където и да било.
Теодора смени вече 6 зъба, като само първите два ги извади зъболекаря. Само намаза с лидокаиново тампонче и ги дръпна. Другите 4 тя ги държа до последно ужасно клатещи се и при гризване на нещо просто си увиснаха, а аз с марличка ги махах.
Израстналите постоянни зад млечните може и да се наместят - езикът е много силен мускул и като се освободи мястото ги избутва в правилна позиция.
« Последна редакция: Декември 05, 2016, 18:18:59 pm от dani_ j »
     
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #108 -: Декември 05, 2016, 18:41:35 pm »
Не Дани, не работи и там. Работи си единствено и само в неговия си частен кабинет. Изрично и многократно го попитах, има ли в града място, където се работи в такива случаи баш както във всяка друга операционна. Без значение дали е "държавно", частно, колко струва и какъв вид анестезия ще се ползва - само да хване въпросната както следва. Увери ми, че вече нямало, едно време в Окръжна само, ама той Д-р Славов отдавна бил в "Токуда" и пр. Редовите стоматолози, които аз познавам тук - в петък вечер не бяха "на линия". За да дадат някакъ акъл поне. Моята сегашна пък е софиянка, работи в града отскоро и не е наясно. За този знае - при него ме прати.
Инжекционните упойки (във венец и небце имам предвид) са ми "за добър ден" от години, не трепвам и не сумтя дори при поставянето им. В ситуацията тогава - два пъти беше поставена такава упойка, но тя просто не върши работа в тези случаи. Не хваща сред цялата гной и отоци. Не е виновен лекарят за това нещо и аз не съм, за тези ситуации - са измислени друг вид решения все пак. Не става дума нещо за капризи, или лиготия пациентска.  :? Време да ровя и търся друг вариант лично и то преди уикенд - нямах и аз, както казах. Виж...4-5 часа, за да стигна до друго място - имах със сигурност, но не и "на сляпо". Ако знам къде, при кого и ме очакват - да. Изобщо...споделям случката, единствено с тази цел, както казах и в първия си пост. Такива сиуации не са нещо, което мислим и очакваме и за себе си и за децата си, случват се ужасно бързо и с доста драматична проява и тогава хич не ти е момент - тепърва да проучваш как да ги решиш най-адекватно. Че затова само си позволих да "дам съвет" - всеки да си проучи, да има координати на по-така специалисти, ако пази Боже опре до тях.

Откакто съм излязла от болницата - доста рових, четох за такива неща как се процедира "по белия свят". Уверявам те, че подобни изпълнения като случилото се на мен и на куп други хора - няма. И неслучайно няма, защото това е просто крайно ненормално. При съвременното ниво на медицината все пак. Няколко века назад да беше - да си кажем, че "няма друг начин" - ок. Ама не е така. Сегашната ми зъболекарка, преди да дойде тук е работила няколко години в Швеция. След като акостирах в нейния кабинет пак - ни жива, ни умряла и й обясних какво се е случило ме гледаше ето така:  8O 8O 8O Ако не се познавахме лично - сигурно щеше да реши, че нещо си измислям , толкова й се виждаше абсурдно. Мани Швеция, една София да вземем за пример...и майка й и баба й на моята зъболекарка са такива, три поколения това работят в България. И на този фон - жената не беше чувала в своята, или тяхната практика, при такъв проблем да се действа по такъв начин. Обясни ми, че като е така, както беше при мен - пациентът спешно се насочва към съответна клиника, (специализирано болнично отделение) и се действа с обща анестезия. Каква и как - там си има анестезиолози, те го решават това. И по клинична пътека се оказва, че могат да те приемат с такъв проблем (ако ще си говорим за пари). Да, там, където има подобна клиника, не е във всеки град, но не е като да нямаш опции. Ако ги знаеш овреме обаче... :?

П.П. За теб и момичетата в региона да кажа, Д-р Шарланов се казва въпросният хирург, ако имате подобен зор - не препоръчвам при него да ходите. Освен всичко друго - и без цепене и дренажи ме прати да си ходя човека. Та после и по този повод брах страха, след като всеки в болницата имал подобен проблем се кокореше защо това не е направено... Както и да е, достатъчно оспамих вече, което не беше целта. Просто (май като за всичко друго) - си имайте "каталог" с правилните специалисти и за такива ситуации.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #109 -: Декември 05, 2016, 23:19:08 pm »
ДЖей, изключително силно те съветвам да направиш преглед след няколко месеца в личево-челюстна хирургия във ВМА, д-р Чешмеджиева. Или някой от колегите й. След подобно вадене на зън, след антибиотици и всичко, зъболекарите казваха, че всичко е ок. Няколко месеца по-късно на панорамна снимка лъсна стопена долна челюст, беше ми останало около 0,7 мм. на мястото на зъба и спешно ме вкараха на втора операция и поставяне на косто заместващ материал. Имах късмет, че моята зъболекарка беше работила 3 години в лицево-челюстната във ВМА та се усъмни като пипна мястото на вадения зъб. След два месеца трябва да е втърдо и обло, да има кост. При мен сондата пропадна и се стигна само до меки тъкани, което се оказва е размекнатата челюст. Та изкюретираха всичко наново и сложиха костозаместващ прах и имитираща тъкан мембрана (500лв.) иначе щеше да стане голям проблем. НА това място кост като кост няма да имам, невъзможно е да се сложи имплант и това е.

За деца също съветвам проследяване във ВМА за всичко, което е лицево-челюстно и уши-нос-гърло. Но си изхождам от личен опит.
[/url][/url]
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #110 -: Декември 06, 2016, 01:19:44 am »
Вени, тук ти отговарям http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=51585.60 Не искам повече да спамя темата за деца просто. Ако някой се интересува от тези проблеми в детайли - по избор да чете в другата :)
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #111 -: Декември 06, 2016, 04:57:14 am »
Имам развръзка на ситуацията.
Ники онзи ден изцепва, че момче от класа, с коео са приятелчета взима ръката му и я слага на пениса си(през дрехите) и прави определени репетитивни движения. Това се е случвало в междучасията в клас (когато ядат първата закуска явно) и в занималнята след това. Предвид филм, който гледах по истински случай заснет тук, как едно 10 годишно момче насилва орално 7 годишно, сетете се какво ми беше събота вечер. Написах бележка в тефтера, че искам среща леко намеквайки за сюжета. От училището са се презастраховали и не ми направиха среща, но учителите и предполагам психо учителя са се срещнали с двете деца и родителите на другото дете са уведомени, че това поведение не се толерира по никакъв начин. Ще работим с Ники след случката, изпитва на първо време срам, заради това не е потърсил помощ от възрастен, не е знаел какво става и как да реагира. На някакво ниво е знаел, че не е редно и не му е било приятно, но нали за да запази да не му се сърди приятеля.
Ядосах се, че са разпитвали Ники без мое присъствие, но пък явно това е премахнало бариерата за споделяне и се справил със ситуацията. Обаче, майко мила, не съм мислила, че на 6 години ще се обяснявам за тези неща!

Академичните му успехи бележат спад, разбира се, вече не ми дреме, ама хич. само да е жив и здрав и никой да не го пипа!

Не знам, как е в училищата в България, нямам опит, обаче бога ми, този семестър, като за последно, всеки ден третираме истински досиета и почвам да се чудя къде сгрешихме като човечество, че насилието било физично, било психологично, било сексуално, стана толкова често срещано, че чак норма?
Миналата година подковах Ники с няколко приложения за това че никой не може да го пипа, ама обратния вариант, че някой може да го принуждава да го пипа, не го бях засегнала.

В кариерата и на учителя и на психо обучителя и на отговорничката в занималнята такова нещо не е имало и са шокирани не по-малко от мен.
Трябва да преосмисля подаването на информация и вече не два, а 10 хода напред да мисля, а е само на 6 години м*м*а му!

П.С. ако бяха по-големи, на 10 години имам правото да подам сигнал в полицията и те си действат и го третират като криминален акт. Това само за информация какви са мерките.
« Последна редакция: Декември 06, 2016, 04:59:01 am от jasmin_veni »
[/url][/url]
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #112 -: Декември 06, 2016, 08:40:41 am »
Вени, много неприятна случка. Не се обвинявай, как да се сетиш, че на едно 6 г. дете ще му дойде наум да накара приятеля си да прави подобно нещо. Като писа вчера, първосигнално си помислих, че Ники е подложен на подобен тормоз от някой по-голям в училището.  :?
Сис, пък ти изби рибата направо, ужасно е това което си преживяла.
Момичета, дано нямате повече подобни случки, а на никой да не му се налага да минава през такива ситуации.

Аз тази високосна година съм я обявила за една от най-гадните в живота ми, още от януари, и с нетърпение чакам да дойде новата...
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #113 -: Декември 06, 2016, 09:56:30 am »
За деца също съветвам проследяване във ВМА за всичко, което е лицево-челюстно и уши-нос-гърло. Но си изхождам от личен опит.
Вени, а можеш ли да препоръчаш лекар, за едното ни дететце става въпрос. Евентуално д-р Чешмеджиева, за която си писала, би ли консултирала детето, или друг специалист да търся.
А случката с Ники, много неприятно, дано по-леко мине през тази ситуация детето!

Сис, бързо възтановяване!

Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #114 -: Декември 06, 2016, 17:13:18 pm »
Да, мисля, че ще го поеме като случай. Но съм й загубила телефона :( Не работят с пълна упойка за деца предполагам, но така поставят местната, че наистина не се усеща болка.
Ако искаш мога да ти дам координати на моята зъболекарка в България, която има опит със сложни операции и може да ти даде по-професионално мнение преди ВМА. За единия от зъбите тя директно си каза "не е за мен случая" и ме заведе при нейн приятел с операционна и всьо, който е хирург и постави упойката така, както във ВМА.
Гадничкото в тия случаи е, че лицето се покрива със стерилен чаршаф и пациента не вижда нищо. Във ВМА поне това не го направиха, та нямах паника, че ми блокираха едно от сетивата :)
[/url][/url]
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #115 -: Декември 06, 2016, 17:42:58 pm »
Вени, много неприятна ситуация с Ники, но поне си в държава, в която никой няма да се направи на чук, да замаже, да ти каже "какво толкова, деца са...". Не мога да те кажа какво ме е подтикнало от твърде рано (явно) да пиля на Дани по такива въпроси, като вашия и 100% изобщо не съм подходила професионално по тях (нямам подобна квалификация). Казвала съм, много пъти, в прав текст и без "нежни наименования" на този и онзи орган... НИКОЙ, освен твой лекар и то когато аз съм с теб - не може, не трябва, няма право да те съблича, пипа, особено пишката и дупето. Ти също не може и не трябва, дори и да те карат да пипаш хората по такива места, независимо деца, или възрастни. Това е лошо и опсано, ако се случи - веднага трябва да ми кажеш. Е, явно ме е разбрал и е запомнил, ако и малко в крайна степен да ме е разбрал, понеже ми докладва, че госпожата в градината му е вързвала връзките на един по-особен модел панталон след като е пишкал и ме пита дали това може, или и то е лошо и опасно.  :lol: Обясних разбира се, че госпожите в градината да помагат при нужда за обличане и събличане е напълно ОК, но си отметнах наум, че явно все пак е запомнил какво съм казала по тези въпроси. И по-добре "фалшива тревога" и дообясняване от моя страна, вместо да стане нещо и да не се сети овреме да ми го каже. В този изтрещял свят и време - няма правила, няма "още са деца и е рано". Поне за мен.

Марси и във ВМА и доколкото знам в пловдивската болница - има съответни звена, работещи с деца и с пълна анестезия в определени случаи. Това не е екзотика, нито по-опасно от анестезия по друг належащ повод. У нас, за жалост не само за зъби, а за куп други манипулации - има една порочна инерция, че ако няма да колабираш от даден вид болка - може и без обезболяване, или с някакво локално такова колкото "да се трае" и к'во толкова. Психическият стрес за пациента, особено пък за дете - никой не го брои за важен фактор, не се мисли до какви тежки последствия може да доведе в бъдеще, вкл. и до неглижиране на собственото здраве в зряла възраст, поради страх от определени интервенции... Дълга тема. Но в общи линии - в нормалните държави с нормална медицина - правилото е, че всеки стрес, болка, или дори дискомфорт за пациент, особено дете - следва и ТРЯБВА да бъдат спестени, ако има как. В общия случай - има как. У нас, се оказва че има как, ако се запънеш и настояваш до посиняване и запенване. Ако не - в общия случай, никой не счита за нормално и редно да ти каже, че има подобна опция.

Мерси на всички за пожеланията. Аз ви пожелавам такива неща да не ви идват до главите - на вас, деца, близки :)

Аз тази високосна година съм я обявила за една от най-гадните в живота ми, още от януари, и с нетърпение чакам да дойде новата...

Същата история и при мен.  :lol: Знам, че то календарът си е човешка направа и не от датите в него зависят нещата, но... Някаква такава настройка имам и аз, че всичко лошо ще остане в тази календарна година и следващата ще е по-добра. Дано е така наистина. За всички ни! :)
« Последна редакция: Декември 06, 2016, 17:46:41 pm от Jbrul »
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #116 -: Декември 06, 2016, 19:14:32 pm »
Благодаря ви, Вени и Джбрул, за съветите!
Вени, би ли ми дала координатите на твоята лекарка, нака да ги имам!

Преди време бях писала за проблемното зъбче, но накратко да кажа за какво става дума. Това е единият от предните горни зъби, счупен много отдавно и наполовина си стои. Миналата година, по това време беше, се възпали и се поду доста венецът и към носа също, та детето беше на антибиотик една седмица. Консултирахме се с трима стоматолози тогава и общото мнение беше, че детето е много малко (на 2г. и половина) и за да се извади зъбът, ще трябва пълна упойка. С местна няма да стане, защото трудно може на такова малко дете да се обясни да стои правилно на стола с отворена уста, и т.н. По тая логика сега (на три и половина) отново би трябвало да е с пълна упойка според мен.
Та тогава ни казаха, че можем да изчакаме, ако този зъб не създава проблеми, но ако пак се възпали, да ходим да го махат. Даже единият от лекарите спомена, че е по-добре да си стои този зъб, ако може, за да държи подредбата на зъбите, не мога да преценя доколко това е важно.
За радост, от тогава венецът не се е възпалявал, но скоро забелязах, че зъбът се е разделил на две вертикално и едната част се клати, а другата е стабилна. Освен това доста потъмня и усещам неприятна миризма. Затова ми се иска да се консултирам със специалист, който да прецени дали е наложително да се извади, и ако да, направо да насрочим кога, къде, и да се приключва с тоя зъб.

*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #117 -: Декември 06, 2016, 20:04:07 pm »
Марси, не искам да те шашкам. И категорично - не приемай каквото пиша, като следствие на личния ми стрес от моя си скорошен проблем. Аз от зъби цял живот патя и по принуда просто - знам някои неща.

Ако бях на твое място... Близо си до София. Взимам си детето, отивам във ВМА и НАСТОЯВАМ този зъб да се махне възможно най-бързо. Вертикално разцепен зъб, е реално отворен зъб - към  челюст, синуси, очи, оттам към мозък "по съседство". Че има и кофти миризма - говори за вече налична инфекция. Пък това е вход и за още инфекции (пази Боже) Няма никаква основателна и вързана със здрав разум причина, това чудо да стои в устата на дъщеря ти. Точно напротив - веднага, ама по най-бързия начин трябва да се разкара оттам! Това е млечен зъб, нищо работа да се махне. Дивотии какво намествал, змаествал...абсурдни са предвид какво рискуваш. Да вземе постоянният зъб да е крив - има брекети, чиста проба козметика, това са решими неща. Ако е Дани - вариант да преговарям за локална упойка дори - няма. Дори да не я боли самата процедура - стресът, който ще й докараш докато се постави инжекционна и докато насила я държите да не мърда - стига напълно, за да не можеш с "шутове и шамари" да я вкараш в зъболекарски кабинет повече. Цял живот. Стига сте се филмирали с "опасните упойки". Как пък само у нас са "опасни",а по целия нормален свят - не? Няма логика. Ако е апендиск, ако е проблем със сърце, друго - няма дерт, не се мисли. Ама, ако е за някакви подобни инквизиции - аууу упойката ни е дерта, тя е опасна и страшна. Ама и родителите сме виновни да е така, сърдете ми се, ако щете, но го мисля наистина. Аз съм от малкото хора, които не биха допуснали на детето им да се случват такива неща в съзнание и знам точно защо не бих. Знам какво коства това вече в зряла възраст просто...

Така, че още утре Марси - отивай, идват празници, не разчитай на късмета си. Да ти "втаса" това малко дете както бях аз, че да е по Коледа, че да се чудиш къде и при кого, че някакви дежурни специализанти да поемат...по-добре не. Такъв зъб - няма място в ничия уста, не само детска. От него ползи не може да има, ако изобщо има са нищожни спрямо риска. Още няма надуване и болки, което е добре. Води я, говори да я приспят, да го махнат и си гледайте спокойно празниците. С ръка на сърцето - друго не мога да те посъветвам. Да те лъжа и да те "успокоявам" лицемерно - нямам намерение. Не защото съм лош човек, повярвай ми :)
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #118 -: Декември 06, 2016, 20:24:42 pm »
Джбрул, напълно съм съгласна, това с миризмата го усетих от няколко дни и определено смятам, че трябва много скоро да отидем при специалист и да се приключва с тоя зъб. Затова и се включих с конкретен въпрос към Вени за координати, ако има такива, тъй като тя спомна за ВМА, ще се чувствам по-спокойна да отидем при препоръчан лекар.

*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #119 -: Декември 06, 2016, 20:39:48 pm »
Предвид часовите ни разлики с местообитанието на Вени - ще се включи със сигурност и ще ти даде координати. Като родител - те разбирам идеално, защо искаш да знаеш при кого отиваш, да е говорено преди това по телефона поне какво и как и аз така бих постъпила. Аз не се наемам да ти давам контакт във ВМА, защото не съм тествала лично препоръчаните ми хора още, а и те бачкат с възрастни (доколкото разбрах). Всеки оттам можел и с деца (като ниво на компетентност става дума), но все пак - с деца си имало конкретни хора, които работят главно. Това е моята информация поне.
По моя казус поне, ме увериха, че ако АЗ настоявам за пълна анестезия (за планираното вадене ма мъдреци), ако и технически да не е дерт с локална такава - няма да ми се откаже пълна. Имат техническата възможност за целта, зали, анестезиолози и пр. Беше обяснено какво се е случило наскоро и, че просто - чисто психически стресът би ми дошъл в повече. При това положение - не си представям как на майка на полубебе - биха отказали пълна анестезия, ако настоява за такава. Настоявай да е това, е моят съвет. Не защото две боцкания във венец и небце са чудовищно страдание. Не са. Но не са за мен, с моя акъл и на моята възраст. За едно малко дете - натискано, дърпано, анестезирано по все пак доста неприятен начин - рискуваш мноооого. За много важни неща в бъдещето й и свързани със здравето й. Не й причинявай такъв стрес, за нищо на света.

И не "скоро", ами ако можеш до края на работната седмица - гледай да го няма този зъб. Не по друга причина, а наистина за часове може да стане ****, че тогава ще ти е последен дерт пълна анестезия, или не.  :?  Пожелавам ви успех и късмет и ще следя как са нещата. Пиши :)
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #120 -: Декември 06, 2016, 21:37:49 pm »
Марси, на вашата възраст му направиха няколко зъба на Ники с местни упйки. Първо слагат паста, за да не се усеща боцкането и после боцкат. Ама вие сте май-май малко по-сложен случай.
Писах на моята зъболекарка и чакам отговор. Междувременно провери д-р Атанаска чешмеджиева в сайта на ВМА и се подготвие до утре да си взела час някъде. Има ли миризма има инфекция и добре, че е разчупен, че да изтича нанякъде, но според мен категорично ти трябва консултация по спешност.

Другарки, писах курсова работа върху Макаренко и очите ми изтекоха. Днес съм вкъщи, затова съм активна :)
[/url][/url]
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #121 -: Декември 06, 2016, 21:56:09 pm »
Вени, Макаренко е личният идол (явно) на моя зъбен хирург. Ако нещо закъсаш за материали - имам му телефона, да му звъннеш.  :lol:
По принцип си права, че такъв инфектиран зъб - е добре да бъде отворен, все тая как и по каква причина. НО. Както наскоро се убедих на свой гръб, дори отворен, при тръгнала сериозна инфекция вече - това няма значение. И като го махнеш - пак няма.  Разделяйте нещата в случая ми е мисълта. Зъб може да се нфектира, да се извади, но с това действие - проблемът не се ликвидира грам вече.  :? Отивате на друго ниво "на играта", което няма общо със стоматологията изобщо. Има остра инфекция, която се нахожда в главата. А от това по-голям кошмар за всеки нормален лекар - няма. Покрай моя случай, майка ми ми разправя как главният лекар я е попилял навремето, че е пуснала пациент с разчоплена пъпка на лице за "домашно лечение". Това едно време, веднага след МУ, когато е почвала като общопрактикуващ. Шефът й е казала, че щом е нещо на глава, било и пъпка разчоплена - пациентът с приема, за наблюдение и няма хър-мър. Та ходила да го издирва у тях  въпросния и го завлякла в болницата все пак. И добре, че е, щото се оказали стрептококи, та вливки, та чудо....

Това го говорихме разбира се по повод моята си ситуация и колко безумно се е действало. Но обръщам внимание, че не следва да се фиксирате върху зъбът в момента. Той може да е причина за проблем , да се извади, но ваденето не би решило проблема причинен от зъба. Т.е. след ваденето - още консултации и мерки трябват. Непременно!
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #122 -: Декември 06, 2016, 22:16:58 pm »
Всъщност методите на Макаренко откричат физическата болка и наказание, досега четох доклад на Уницеф. Много лоша слава има, ама май само в Бг.

нашият счупен горен зъб беше на подвенечно ниво, та имаше гранулом, който изкюретираха и даже и антибиотик не пи, ама защото не беше засегнал нагоре. проследиха ни тук само с обикновени прегледи+ренген
[/url][/url]
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #123 -: Декември 06, 2016, 23:35:46 pm »
проследиха ни тук само с обикновени прегледи+ренген

ТУК си наясно, че това в общия случай  - просто не е възможно. Причина, поради която отдавна взимам медицински решения, не толкова "по целесъобразност" и "да минем по тънкото", а повече в посока - "да е по-малкият риск". Жалко, осъзнавам го, но...това е положението у нас засега. Излязла от нечий кабинет, все тая за какво и все тая дали аз, Дани, ти, Марси, някой...сме на произвола. Съвсем буквално. Ако е след работно време, ако е уикенд, ако са празници - няма какво да се лъжем. Хеле , ако не сме в София и да тичкаме до "Пирогов", ама и там не е сигурно поради наплива. Не щото не са кадърни.

Утре по план пътувам за София, до неделя съм там. Дани го взима мама. Дани кашля, пие Флудитек, има задръстен нос...Ако не  е до часове, то е до ден-два (за мен), че ще пие АБ. И няма да има начин да се размине. Майка ми, поради явно старческо - бабински отклонения - много държеше да го видела педиатърката му днес. Направо ме нервира като прави така, честно. Абе човек, ти това си работила 100 години преди да вземеш специалност и да бачкаш по нея. Какво ще чуе колежката дето ти не можеш м? Ама като се тръшка да го водела - да го води. Звъни ми. Ми такова, онакова, не се чуват хрипове на слушалка. Знам и аз имам слушалки и не се чуват, казах ти и ти не ги чу. Ни с твоите, ни с моите слушалки. Щото ОЩЕ няма такива! "Новините" са, че му е запушен носа и кашля. Не думай?! Тука се чудя вече,що ЛЛ взимат пари и що майка ми и тя ходи там с детето ми, но си трая. Изрежда се списък с "хомеопатия" за 100 кинта изписана, капки за уши, щото новото е , че Дани е казал, че вече го боли ухо. При това инфо настръхвам, нямаше го сутринта такова оплакване. Изписан бил АБ, ама, ако станело зле - тогава.
Казвам й на мама да ходи да взима АБ и да го почва веднага, другата гняс - да не се купува. Аб, Отипакс за ухото, капките за нос и да се почва моментално всичко това. Предлагам да го води у дома и да не пътувам, ако е притеснена. А не! Аман - заман, да ходя, аз след всичко това...мисли ме жената, не е лесно да си майка. Очевидно. Ама все пак да почвала ли АБ сега, бил видимо добре, колежката не казала, че е за АБ... Кипвам и я уверявам, че преди да си легнат - ще е недобре вече - видимо, невидимо, темепратурно и всякак. Добре, добре, явно съм била изнервена и праноична в момента. Ми не, не съм! Познавам си детето, носа му, всеки вид "смрък", 'кашлица", не съм толкова неграмотна и не съм идиот. Или се почва АБ сега и минава по-леко , или се почва с треска, възпалено ухо и Т 39,5 и го пие повече, по-дълго и му е зле повече време. Няма да се размине каквото е. С "хомеоптаия". Няма и 2 часа - мама звъни. Ми той вече има 39 Т, ама дадох му АБ де, щото ти настояваше... Хубаво си направила й казвам, сега не истерясвай покрай него, всичко ще мине.

Вени, няма чалъм кой и как да проследява нещо като това на Дани у нас, нейде три пъти на ден в поредни дни. А и нужда няма. Когато родителите не са малоумни поне - даже няма нужда да се влачи по кабинети такова дете, за такива неща. За по-лошите неща у нас специално - опциите са само две. Прием в болница, или "ако имаш късмет - ще се опраИш". Между тези двете - реално няма нищо като вариант. Не и в масовия случай, извън определени специалисти в частния сектор, да не говорим да е извън столицата , или Пловдив. Това е положението. И по ТАЗИ причина точно - кардиналните решения за нещо са доста по-малко рисковите. Не казвам по-добрите по принцип. И дотук, от личен опит и за мен и за детето - кога съм се навила на мотане, "проследяване"и пр. ослушванки - все съм яла дървото. Вкл. и последния път. И не мога да посъветвам никого у нас с чиста съвест - да следва "добри медицински практики", само че възможни в едни други държави. У нас - не са просто. не са реално приложими, което от теоритично добри - ги прави просто опасни за пациента. Ще ми се да кажа друго, ама...няма как.



НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #124 -: Декември 07, 2016, 05:14:16 am »
ти нали осъзнаваш, че майка ти се чалдисва? щом медик почва да приема на сериозно хомеопатията при налични УНГ проблеми, то положението е сериозно. На мен пък една приятелка ми заяви, че е от ваксините и ме включи в тайна група против ваксините, та тия са много голямо движение бе, забавлявам се като ги чета.

Аз скоро казах ли ви как подпалих на тема майчинство? След поредната статия на пострадало дете в детската градина, моя съученичка е постнала коментар "ей затова жените трябва да си стоят у дома и да гледат деца, а не да ги отглеждат институциите". Зяпнах! Тя има две момиченца, за които на смени се грижат 2 броя баби и дядовци, тя, мъжът й и не знам още кой. Единствената й работа е да хубавее, да ходи на Инсанити, да прави селфита тип 3 кила грим и моите деца и аз, обаче видиш ли, всички останали майки сме грешни, че работим?, учим?, нямаме менажерия ?, на всичкото отгоре не веднъж е изявявала мнение, че това килограмите са от мързел и 90% от майките са повлекани. Не в пряк смисъл, но контекста е разбираем.

НО! изненадващо за мен МНОГО жени и МЪЖЕ бяха подкрепили мнението й! За момент се запитах в кой век сме, даже се погледнах дали не нося кринолин. Та казах си аз, каквото има да си казвам, знаете, Ники до 3тата година сама го гледах, Катерина от петмесечна е на градина. Смятам, че връзката ми и с двамата е еднакво силна, въпреки разликите в отглеждането в домашни условия, Катерина се развива по-бързо по отношение на реч, моторика, ритуали у дома (носи си чиниите в мивката бе!). Обаче видиш ли, тия кат мен едва ли не си раждали децата и после институциите са ги гледали, те домашно възпитаните деца говорят за космос и старогръцка митология. Ей бре! И един мъж иМА наглостта да ме пита какво налага една жена да работи или учи?!

Тревожното е, че това са образовани хора, юристи, преводачи, собственици на аптеки и сме различни поколения завършили една и съща гимназия. И всички са на мнение жената край печката, в мола, при децата и толкоз.

Нещо съвсем сериозно народа изтрещя!
[/url][/url]
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #125 -: Декември 07, 2016, 07:51:41 am »
Май и аз съм член на антиваксърската група  :lol: Съгласна съм да си ги гледам у дома. Реално плюсът от тази лудост обаче е само един и той е боледуването. С колкото и възрастни да общува, те рядко се държат с тях като с равни и елементарни неща, като примера с вдигане на чиниите, няма да се случат. Синът ми още говори лошо, поправям постоянно, но нали го разбираме и не му дреме много. За това просволуто Р, вече мисля и на логопед да го водя. Отделно, че мама е слугиня 24 часа в денонощието и на моменти и аз се чувствам повлекана, не защото не ползвам грим, а и имам нужда от различно общуване. Вече мразя да ме питат за децата ми, тази тема ми е безкрайна, но и безинтересна толкова за обсъждане.
Записвам се в групата на болните. Тази нощ и аз боря едни 39.5 градуса и също давам АБ. Снощи си ги смятам и явно не е супер зле, само 4ти АБ за 4 месеца е  :) Продължавам да се чудя, защо тия деца не боледуват като не са на ДГ, а играят заедно, същите... започвам да мисля, че някой там нарочно носи вируси и бацили, та да им пада работата  :lol:
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #126 -: Декември 07, 2016, 08:43:02 am »
Явно си е до дете, м-и. И извън всякаква логика не винаги е свързано с каляване, правилно и здравословно хранене и т.н. Ей го Дани на Жбрула и Стефания на Мини - и готвят домашни храни и здравословни и какво ли не - и не и не - как се мярнат в градината и се тръшват болни. Сина на една приятелка е същия модел, но за него знам, че е изнежен, Колкото моята Ники е, ама 11 месеца по-голям, ами колкото пъти сме се събирали, той все е по-облечен от нея и все го преоблича, слага кърпи на гърба и какво ли не. Обаче и той като Дани боледува и доде пусне сопол и работата отива на зле. Та се оказва, че няма чак толкова голямо значение как се отглежда въпросното дете, ако е от боледуващия модел, ще си боледува, ако ще майка му на челна стойка да застане. Но се въдят безброй „перфектни“ майки имащи късмет с не боледуващи деца, които ръсят съвети на едро и гледат някак отгоре и с укор. Простата истина е, че понякога някои деца боледуват по-често и понякога това няма общо с начина на отглеждане.
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #127 -: Декември 07, 2016, 11:05:54 am »
Вени, тя майка ми изобщо не знае, че са изписали на Дани, освен нормални лекарства и "хомеопатии" разни.  :lol: По нейната логика - щом е на рецепта и го е писал колега с диплома по медицина и две специалности, а не някой вещер - значи това са лекарства. ИстЕнски. Просто ми прочете по телефона какво пише на рецептата, а аз ги знам по заглавия тези "вълшебни лекове" и какво са всъщност. Никой не е толкУ луд, че да ме адне в анти-ваксърска група, или про-хомеопатична, но и извън групите - попадат ми У фейса всякакви дискусии между майки, на тема "как да спре да боледува детето". И оттам знам куп заглавия на ей тия скъпи боклуци, чиито инструкции за приложение и дозировка само - следва да светнат лампата на всеки с 2гр. мозък, че е взет за мезе. "Давайте по една супена лъжица, три пъти дневно, за три месеца. Ако няма ефект - увеличете дозата на сиропчето на половин шише дневно за още три месеца, ако и тогава не действа - пийте сиропчето на корем, докато подейства."  :lol: И не забравяйте да си преведете заплатата, директно на сметката на аптеката до вас. Детето ви, като пие сиропчето три години, ама РЕДОВНО -  най-после ще спре да боледува. Вероятно ще спре, просто защото е вече на 8 години, но никой няма право да ви убеждава, че не дължите този ефект на вълшебното "хомеопатично" сиропче Се пак. Това последното апропо, съм го чела съвсем наистина, от майка която познавам лично. Твърдеше, че просто трябвало упоритост с хомеопатията, за да подейства и ей на - тя понеже била упорита и давала сиропче три години (вярно, скъпичко било това, освен всичко друго), нейният син във 2-ри клас - значително разредил боледуванията. Евала на такава упоритост наистина! И на такава чудовищна глупост де... :lol: Аз откога разправям, при това с искрена завист, че това е бизнесът на века. На който му е дошло на акъла - поклон! Произвеждаш и продаваш нищо (гола вода и шекер) и най-големият ти разход в такова производство е всъщност опаковката на нищото. После продаваш въпросното нищо и то на обичайно мазни цени, а народът сам се натиска да го купува, защото така "воюва с фарма-мафията" и й натрива носа отвсякъде. Обемите на тези продажби са изумителни и постоянно нарастват, а за какви пари иде реч... Всеки едър търговец на оръжие, дрога, или петрол може да се разплаче. И с право. А това, че въпросните продукти съдържащи нищо, се дистрибутират в аптеките, наред с истинските лекарства, биват изписвани на рецепта от медици, препоръчват се от самите аптекари на клиентите им - е съвършен завършек на тази маркетингова стратегия.

На този фон, хич не се чуди, че има куп народ, който и на тема майчинство - счита, че трябва да се върнем пак на клона, или в пещерата (или до печката). Такава е актуалната тенденция в момента за всичко. "Назад към природата" и към средните векове. Тогава всичко е било цветя и рози, не кЪт сега зер... Ще раждаш две деца, че ще им трепериш, ще ваксинираш, ще се занимаваш с дивотии, като учене и работа и пр. глупости? Можеш да си седиш у вас, да бъркаш манджички, да родиш 10 деца, 8 от тях ще умрат от какво ли не, но накрая пак ще имаш 2 живи. Просто е. Но за разлика от първия случай, във втория ще си осмислила живота си и ще си изпълнила "женското си предназначение" - слугинаж до смърт и инкубатор, докато дойде менопаузата. Осъзнай се бе!  :lol:
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #128 -: Декември 07, 2016, 13:26:26 pm »
И тъй като сте на тема - ДГ и боледувания , да питам нещо .
Jbrul, понеже те чета доста често виждам ,че Дани продължава да  боледува  . Пишеш ,че даваш АБ /като се налага и изписан от лекаря ти /  и все ми се иска да попитам като давате АБ на децата си , пускате ли антибиограма всеки път . Аз ли съм карък не знам, но на Ния за втори път й се случи да пие АБ , който не й подейства . След седмица и се наложи да пие втори , но след като стигнах до Токуда при доктор пак УНГ и след като ми се накара как мога да давам на детето си АБ без такова изследване .Там наистина веднага й пуснаха всички нужни изследвания и се установи ,че има три вида бактерии в гърлото и има гнойни налепи . Два дни преди това я водя при педиатърът , ей тъй да не се разхождам пак до другия край на София при другата УНГ - докторка , че тя не спира да кашля , а уж пи АБ. педиатърът -казва -нищо й няма ,няма зачервено гърло , кашля от сополите . Ай едни антибиотични капки за нос , че скоро не съм капала .... Да , ама тя се дава неистово още два дни и решавам да я водя в Токуда вече .  Държа да поясня ,че първият й АБ беше изписан пак от доктор УНГ и уж добър . Та случвало ли ви се антибиотика да не е правилен ? Как давате на децата си АБ без антибиограма , щото аз повече няма да посвмея.
Да не помислите ,че това е укор към някоя от вас , щото то и аз до сега така съм правила . Та Ния е пила  6 АБ до сега , като само два от тях не са били правилните !!! Това е обаче , защото от само март е на градина . Косата ми настръхва как ще я пусна след Нова година и колко още ще изкара здрава . Честно .....
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #129 -: Декември 07, 2016, 14:39:20 pm »
Никога не е пускал антибиограма педиатърът ни. Тук няма и при кой да заведа, за да пусне, дори и да плащам. В много лоша ситуация бях изпаднала, когато разбрах, че и на частен педиатър мога да ида със седмица напред записан час, а не ДНЕС, когато ми трябва... Александра е с хъркащ нос от последният АБ, който пи преди близо месец, преди това имаше и обилен теч, явно все пак нещо умря, но не всичко. Според педиатъра, естествено е от сух въздух, алергия, хванала е новият вирус на баткото и каквото и да е, но ще и мине със солен разтвор....  :x антибиотични капки капах още преди да пие антибиотика. Сега пак се влошава и започва да кашля, гърлото било ок, гърди чисти и да пие Стодал... че съм го и купила, съответно тя не го харесва и аз като знам, че е гола вода, не я и зоря да го пие...
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #130 -: Декември 07, 2016, 21:48:08 pm »
Марси, на вашата възраст му направиха няколко зъба на Ники с местни упйки. Първо слагат паста, за да не се усеща боцкането и после боцкат. Ама вие сте май-май малко по-сложен случай.
Писах на моята зъболекарка и чакам отговор. Междувременно провери д-р Атанаска чешмеджиева в сайта на ВМА и се подготвие до утре да си взела час някъде. Има ли миризма има инфекция и добре, че е разчупен, че да изтича нанякъде, но според мен категорично ти трябва консултация по спешност.
Вени, много благодаря за координатите!

Срещнахме се с д-р Чешмеджиева и още един неин колега, когото тя повика. На база рентгеновата снимка и оглед на зъбчето, ми препоръчаха да не бързаме да го вадим, а да направим още една консултация в Юниордент, които добре работят с деца, и евентуално да се направи опит за спасяване на зъба (почистване, затваряне).
След това посетихме въпросната клиника и лекарката, която прегледа Цвети, прецени че този зъб може да остане така и дори е по-добре да не се затваря. Той сега си дренира, затова не се подува венецът, и така е по-добре. Ако се затвори, е по-голяма вероятността след известно време отново да се възпали с оток. Така както сме го наблюдавали досега този зъб, ако си остане за още 2 години би било най-добре, и разбира се, дано не създава по-големи проблеми.
Лесно може да се извади, но проблемът с разместването на зъбите е много голям - на такова малко дете да се слага местопазител просто няма да е ефективно, а и за тъкъв дълъг период.

Това е в общи линии. Успокоих се донякъде, че не е наложително влизането ни в болница и махането на този зъб, а и явно начинът по който процедираме вкъщи е правилен, ние вече една година го наблюдаваме това зъбче и много внимаваме за храненето (примерно да не отхапва твърди храни с предните зъби), почистването, и т.н.
« Последна редакция: Декември 07, 2016, 23:35:56 pm от marsi »

Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #131 -: Декември 08, 2016, 04:32:00 am »
Марси, това беше и мнението на зъболекарката ми като й казах снощи, но реших да си премълча да видя какво казват специалистите независимо един от друг. Тази сутрин тя замина за Испания и чака новини по твоя случай от мен :)
следете положението но като слушам, то дете е, все ще отхапе я ябълка, я шоколад. Така си мисля. И ще падне сам.
[/url][/url]
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #132 -: Декември 08, 2016, 05:05:51 am »
Всички болни да оздравяват ВЕДНАГА , абра кадабра, сим слабин!
Аз тази седмица се върнах 6-7 години назад и захранвам Калина като бебе,
от къде извади това дете толкова търпение, чудя се! Явно много се уплаши
от състоянието в което беше или аз съм била обезумяла много качествено
та безропотно изпълнява всичко предписано от лекарката ни.

Марси, прегръщам ви!
След две години се има предвид естествената смяна на зъбите, нали?
А как е зародиша на постоянния зъб, на ренгеновата снимка видя ли се?

Вени, реагирала си адекватно, силно се надявам тази неприятна случка
да не остави никаква трайна следа у Ники, щом е споделил доверието между вас е на ниво.
Признавам си, много искам и се стремя да ми бъдат приятели
и да си доверяваме всичко, за да можем да им помагаме във всяка ситуация.

М-и, факт е 3 месеца лятото НИЩО, сега за един месец 2 пъти ентеро вирус
и двамата.
Говоря *1000000 за хигиената в училище ръцете, миене, тоалетни .....
У дома няма проблем на маса се сяда с измити ръце, щом се приберат
се минава през банята, често дори си слагат душ и сменят дрехи, ако са тренирали.
Няма да ти прозвучи успокоително, но след 7мата година мишоците разредиха драстично
неразположенията и разболяванията тип хрема, уши и гърла! Много пиша, рогатия не спи
и ще ме калеса с някое от изброените. Та тихо  8)
« Последна редакция: Декември 08, 2016, 05:07:43 am от mishanta »
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #133 -: Декември 08, 2016, 13:43:40 pm »
Марси, чудесни новини! И аз като Вени питах моята си зъболекарка, какво мисли по вашия случай - същото каза относно дренирането, разместването на зъби, ако се вади сега, ама с уговорката че не е виждала детето все пак - не може да е категорична. И затова и аз си трая и чакам какво ще кажат във ВМА.  :lol:  Дано не й прави проблем този зъб, докато дойде ред да си пада сам. Ако все пак направел проблем - не било зор да се махне спешно, хем млечен, хем резец. Но пожелавам да не се налага. За наблюдението си знаете и досега сте го правили, ама хубаво че отидохте и при тесен специалист по темата, да ти е спокойно сега по идващите празници.  :D

Дидомира, антибиограми съм му пускала няколко пъти, НО в ситуации, когато е можело да се изчака ден-два, за да се започне лечение. Примерно, точи някакви бистри секрети седмица, ни по-зле става, ни по-добре, взимаме секрет, пуска се антибиограма. Добрата медицинска практика е такава наистина - пуска се антибиограма, винаги когато обстоятелствата го позволяват, че тогава се решава какъв АБ точно да се изпише. В доста случаи обаче, вкл. и у нас, състоянието на Дани става много тежко за часове. Температура гонеща 40-то, калица + бронкоспазъм, възпалено и болезнено ухо... В такава ситуация - може да се вземе материал, да се пусне за изследване и да се чака антибиограмата, но докато тя излезе - се започва симптоматично лечение с АБ по преценка на лекаря. Шансът да се улучи точния и така, зависи и от опита на въпросния лекар и от това доколко познава пациента, знае по принцип как се развиват определени състояние при него, има ли някакви други особености (както при Дани и мен синусите са проблемни) и пр. Аз и за себе си и за малкия - посещавам специалисти в такава ситуация - УНГ, пулмолог и двамата, ако трябва. Хич не се помайвам, ако ми се каже, че трябва рентген. Особено след една вирусния пневмноия, преди две години, която просто не се чуваше на слушалки, ама като снимахме - чудоооо. Целия десен дроб и левия наполовина. Ако се случи така, че този АБ който вече се пие не е правилния, или най-подходящия за случая, спира се и се започва друг, който е най-добър според антибиограмата. И пак не е задължително да има такава, че да те лекуват адекватно. При споменатия случай с пневмонията - бях започнала "Аугментин" и четвърди ден го пиех, че тогава снимахме. Просто се усещах,че на толкова дни прием - не следва да се чувствам като прегазена от валяк, ако този АБ си вършеше работата и явно ме е треснало нещо по-тежичко, отколкото изглеждаше в началото. Пулмоложката ми изписа два други, които да пия в комбинация, реално - вече в състоянието в което бях - няма какво друго да се изпише. Та антибиограма е тотално излишна, а и няма време да се чака. И все пак по нейно мнение - това, че съм пила "Аугментин"-а - е "покрило" ситуацията в достатъчна степен тогава, за да успея вече с точните за случая АБ - да се освестя за няма и 48 часа. Да, слабичък е дошъл той, за да се справи изцяло с инфекцията тогава, но ако не го бях почнала и пила - щях да се окажа в гръдна хирургия и я прескоча трапа, я не. Та не е бил "без нужда" и "грешка" и той. Между другото, това ми е единствения случай, в който вместо при специалист - се гръмнах при ЛЛ. ;) Кадърна е жената, има специалност педиатрия и алергология взе наскоро, но няма опита и познанията на пуломолжката, за да реагира адекватно при една такава атипична пневмония. И си беше само моя грешка тогава, че се гръмнах при ЛЛ. Разказвам ти го подробно, за да обясня защо е по-добре да си водиш детето при специалисти в дадена област. Шансът и без антибиограма, да предпишат точния АБ е доста висок. Аз не съм имала случай досега поне - изписаният ми АБ по симптоми, да не съвпадне с този, който излиза на антибиограмата после (когато сме пускали такава). Само, че тя излиза на третия ден на започнато вече лечение ;)
А пък при ситуация, като тази последната ми, дето тръгна от зъба...нещата са буквално на живот и смърт. Не дни, ами часове нямаш да се ослушваш и да мислиш какъв да е АБ.  :? Клиндамицинът беше избран, защото покрива и грам положителните и грам отрицателните и е достатъчно силен в същото време, за да пребори такъв тип инфекция. А и не съм първият им пациент все пак, попаднал в болница в такова състояние, провокирано от точно такъв проблем, та и опитът им си има значение. Естествено - следяха се нещата с кръвни изследвания, не само "на око" да решават  дали се подобрявам и се имаше предвид какво още ще ми включат като АБ, ако и този не е достатъчен.
Та така с антибиограмите. Не е зле да се пусне, ама пак си зависи от конкретна ситуация както виждаш. И в двата споменати от мен случая, които са си доста тежки - без такава ме лекуваха съвсем правилно и успешно. Предвид факта, че при децата - всичко се развива доста по-бързо  нямат все пак устойчивостта на един зрял организъм, не е ли за някой сопол, без нещо друго - лично аз антибиограма няма да чакам, че тогава да се мисли какво и как. Предпочитам да пие не баш правилния АБ и после друг вид, ако се налага, вместо да зазлее сериозно от ослушванки. НО това си е моето лично мнение, което се отнася за мен, моето дете и моите близки. Нито е професионално, нито е с претенции за меродавност. То е такова, защото моят опит ми е показал, че по-добре така, вместо няколко дни чудене, мотане и да имам по-голям проблем за разрешване от първоначалния, заради загубата на време.

Последния път, докато попадна на точните специалисти, като добавиш и малшнаса да има поредица грешни преценки и действия от страна на хирурга  - тази драма се точеше близо три дни. Ако не бях пила междувременно АБ (макар и не точните за ситуацията), щях да се окажа в болницата в още по-лошо състояние отколкото бях. Първо ми изписаха "Доксициклин", после "Родажил", после "Аугментин" (това в рамките на няма и три дни повтарям). Те с инфекцията не са могли да се справят, камо ли да я излекуват - да. Но малко от малко са я задържали да не стане още по-остра и да се докопа и до окото ми, че....тогава да видиш чудо.  :? Като направиш рекапитулация - за няма и 2 седмици съм взела 4 различни вида АБ, последния от които - бая хард, че и венозно. Не звучи хич радостно това, да. Но по метода "полза/вреда" - ползите са къде повече от вредата. Вредата е, че съм си понатоварила черния дроб след всичко това, аз съм в общо добро здраве, черният ми дроб също, за няма и месец ще е компенсирал приема на медикаментите. Не е "болка за умирачка" това, ама изобщо. Предвид "алтернативата" пък - сещай се. С което не казвам, че е ОК да се пият АБ на корем, с нужда, без нужда, да не са точните и пр. Хич не е ОК даже. Само напомням, че в куп ситуации, пиенето на АБ, дори не само един без антибиограма -  е най-малкият дерт възможен. Пожелавам на всички да нямате такива ситуации разбира се. :)
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #134 -: Декември 08, 2016, 15:48:56 pm »
Jbrul,не съм съгласна с теб и то за първи път , признавам  :).Първо -от две годишна възраст на Ния- аз педиатър не ползвам, щото и без него чудесно се справям като са леки нещата , сещаш се . Второ - ходим при доктор УНГ точно от тогава ,защото Ния има уголемена трета сливица и в повечето случаи това й е проблема,като при твоя Дани . При Ния сега  бяха доста зле нещата , макар да беше вече пила един път АБ. Освен ,че спря да вдига температура , друго подобрение нямаше . Три седмици не беше спало това дете и едва гледаше от умора , щото кашляше не като магаре , ми ... не знам като какво . Молеше ме всяка вечер да й помогна и да заспи да не се буди по сто пъти вечер от пристъпи  . Аз как съм се чувствала , няма да коментирам просто . Та ..  , когато вече отидох в Токуда напълно отчаяна след нЕнам си кви илачи и докторката ми се накара и аз облещих очи , че тя няма да пие нищоооо до като не излезнат резултатите,демек поне още три дни .Думите й бяха - до сега като си я натъпкала с какви ли не химии да има резултат.... Е , права беше жената . Та прибрахме си се чинно , отидохме пак сутринта да дадем на гладно и жадно секрет от гърлото и тогава тя ми каза да я мажа с гранофорин /незная правилно ли го пиша това / , но дано пък на някой от вас помогне в подобна ситуация.Ама грам не възложих надежди ,че с това чудо , което цапа и ужасно и те ще спре да кашля и ще й облекчи гърлото . Ми спря от не помня колко време на сам и спа детето дооо като излезнат резултатите и не се видя ,че тя е чувствителна към ен-та наб рой  АБ-ци .Почнахме правилния АБ и след още втория прием кашлицата и сополите й спряха . Та с целия този разказ искам да кажа ,че явно си от късметлийките ,колкото и да е тъпо това като го казвам , че детето ти се повлиява от антиботиците изписани без антибиограма .Аз за моето , пък и докторката ми го каза изрично да внимавам много , защото просто всеки организъм е различен . Аз с нея изпих също два АБ и всеки път като го спирах пак ме заболяваше гърлото зверски , но това е било защото имайки тя три бактерии всеки път ме е заразявала .Поне така си мисля ,де .
Надявам се не се обиждаш , не назидавам , а просто обяснявам моята ситуация и защо има случаи когато пък може да се изчака и не само може , ами и желателно . Остави ,че се трови , ами и не помага грам и се мъчи детето .
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #135 -: Декември 08, 2016, 16:42:13 pm »
Дидомира, от какво да се обиждам бе човек?  :lol: Но обърни внимание на някои неща. Аз никъде не казвам, че антибиограма е излишна и ненужна, таман напротив, НО при условие, че състоянието на пациента допуска да се изчака технологично нужното време, че същата да стане готова. И не е така остро и тежко, за да е належащо през този период пациентът да се крепи единствено и само с някакъв АБ и всяка друга алтернатива да е прекомерен риск. И двата примера лични, които аз ти дадох - са за остри и тежки състояния.  :wink: При тях - всичко друго, освен АБ по симптоматика - би било поемане на неоправдан риск. В описания от теб последен случай с дъщеря ти - нещата са различни. Повярвай ми - знам що за мъка е било и за теб и за нея това й състояние, но то все пак не влиза в графата "остро". Т.е. да те притиска времето чак толкова, че да не чакаш антибиограма, заради дискомфорта й. При секрети от носа, болезнено гърло, видими полипи...логично се предполага, че бактерията не е само една. И тогава си е наистина задължителна антибиограмата. И съвсем правилно са ти казали в Токуда, за този ваш КОНКРЕТЕН случай. Има и налична история на пациента - да не действа някакъв АБ пит, предполага се налична резистентност. Всичко това е показание, че е належаща антибиограма, да, освен това - нищо не ви притиска да не можете да я дочакате въпросната.

Но от частния случай - не бива да се правят обобщения за "общия" и всяка друга ситуация, в която може да изпаднете нататък. Единствено това казвам аз. В смисъл - ето сега се е оказало и то по недвусмислен начин, че не е провеждано правилно лечение, именно защото не е пусната антибиограма още в самото начало. Защо не е пусната, когато е имало възможност за същата т.е. не е било толкова остро, че да кажеш...много рискуваме с чакане - нямам идея. Не ти познавам лекарите. Моите във вашата ситуация - щяха да пуснат такава. Да пази Господ обаче, след тази случка при вас, ако дойде една такава, като споменатите от мен? И ти вече с този опит и убеждения - запънеш и не щеш да се дава АБ без излязла антибиограма, а ситуацията просто не позволява да я чакате същата? Не знам дали се изразявам добре и разбираемо в момента. Ако не - ще дообясна при нужда, за да не досаждаме и на ЛС ще го направя.

В общи линии, нещата са "грешката е вярна" понякога, ама зависи от конкретни обстоятелства и организъм това. Сега е било така. Следващ път - можеш да сгрешиш, именно чакайки антибиограма. И няма как да се предвиди предварително дали, или... Гаранции - няма. Единственото по нашите сили и това, което аз лично правя е внимателен избор на лекари за едно и друго, "държа ги на каталог" и ако някаква ситуация е "на кантар" и не особено ясна - разчитам на преценката им. Може да не е най-доброто решение, ама друго засега - не съм измислила. Дотук поне, може и късмет да е както казваш - не са ме подвеждали и не са грешили. Ама медицина е това, не математика...може и да сгрешат някога, надявам се да не се случва и толкова. "Пенкелер - решения" по тези въпроси - просто няма. Примири се и винаги го отчитай. Всяка ситуация и пациент - отделни и сам за себе си. Пример: С проблем като с моя зъб - през ръцете на хирурга са минали 100-ици пациенти, че и къде по-зле от мен. Стигало е при тях - да се отвори зъба, че после даже е можело да се лекува, ремонтира и запази. Логиката и процедурите при мен - бяха същите, има база рационална да са такива. Не е некомпетентност. Ама...1 на 500 да съм била - "нъц" се оказа положението и стана дебело за часове. Общи правила и алгоритъм в медицината има разбира се и неслучайно това наричаме "добра медицинска практика". Тя е валидна и сработва в масовия случай. Ама мега добрите в своята област лекари, винаги знаят, че на Х броя пациенти - някой случай ще е от изключенията. И няма да действат по обичайният протокол с тях, което не означава автоматично, че ще действат погрешно. Таман напротив. Късмет за нас е, да имаме под ръка такъв тип лекари - хем с познания, хем с отношение към работата и пациента. Трудно се намират, знам, ама...има все още и такива.

Аз с чиста съвест - не мога да ти кажа: "Ааааа оттук нататък, без антибиограма, никога не се съгласявай да се почва АБ". Щото в 1 от 10 случая - такова решение може да ти коства непосилно скъпо за жалост, нищо че е по принцип правилното. Достатъчно си интелигента и все повече опит добиваш по тези въпроси и да не искаш. Та все по-лесно ти самата ще можеш да прецениш в бъдеще - коя от двете ситуации ви е споходила и все по-малко грешки като последната ще се случват. :) И да уточня - не пиша за да споря, да те убеждавам в нещо, щото смятам че разбирам повече от теб и пр. глупости. Само ти давам аргументи за мненията си. Ако са ти полезни с нещо - радвам се, ако не - не са ми се счупили пръстите от това, че съм ги написала. Здраве да е.

П.П. Причината за боледувания при Дани, случващи се по една и съща схема и обстоятелства - се изясни окончателно. Лошата новина е, че това, че вече знам защо - е все тая. Освен да го правим наново и да го родя наново, надявайки се определени мои гени да не му се лепнат - няма какво да се направи.  :? Относително добрата е, че след някоя и друга година, организмът му ще е достатъчно укрепнал, за да не го събарят така често и тежко проблемите със синусите му. Премахнатат трета сливица - значително облекчава картинката също така.  И при мен беше така и при баща ми е било така....дефектният ни ген върви по тази схема. Новият ми кошмар във връзка със синусите е, прясното осъзнаване, че с висока степен на вероятност - те при Дани ще докарат зъбни проблеми, каквито аз влача цял живот.  :x  Това, че аз за тази връзка не знаех доскоро - нищо не променя. Сега като знам - методи да предотвратя подобен развой при него - не са измислени. "Чудничко" :(
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #136 -: Декември 08, 2016, 16:59:04 pm »
Jbrul-че ,прекрасно те разбрах .Първият АБ го почнахме в неделя ,помня щото сещай се къде да я водя от събота като е така и с температура и щото е пред пневмония , каза доктор УНГ - доктор и директор в еди коя си болница , да не пиша и това сега . Бях уплашена много , защото това на Ния й се случва за втори път и дъх не може да си поеме като се закашля ... ,очите й ще изскочат .
Дано не ми се налага да избирам като дойде следващия път , заклевам се ,че ще умра вече от нерви и притеснения и както по -горе писахте - аз съм  групата на тия дето НЕ искат децата им да стъпват в ДГ , ама пусто пари няма .  Честно , но съм пред дилемата пак дали да не напусна пак работата си , която харесвам и да не я спра от тая градина ,че сега като си помисля как пак ще я пусна след Нова Година и лошо ми става . Айде да не се оплаквам вече .
Та с две думи ... прекрасно те разбрах и опита учи , това е ясно . В друга , подобна ситуация не бих дала АБ вече , пази боже да имам тоя избор , обаче , нали !!
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #137 -: Декември 08, 2016, 17:33:49 pm »
Дидомира, аз май го разправях навремето, ама...изкушаваш ме да повторя.   :lol: Шефът на УНГ отделението в болница "Тракия" в С.З. (Токуда е мизерна раУта спрямо нашата) - прегледа Дани по повод третата сливица и моите тогавашни подозрения спрямо нея. Мега именит, яка надувка, преподавател в МУ, "черешката на тортата", часове за преглед се записват 2 месеца напред... Как аз няма да заведа детето баш при него м? Всички връзки се пускат в действие, че да го види от днес за утре. Дани, ако реве 3 пъти в годината - много е. И то ако нещо се пребие чудовищно. И като новороден не плачеше. "Светилото" го разрева на 30-тата секунда в кабинета си, а мен ме изби на агресия чак. За капак - този така и не погледан това дете има ли изобщо трета сливица и ако да - в какво състояние е  8O. Сопна ми се, все едно съм видимо малумна с: "Ако мислите, че като я извадя ще спре да боледува...". Казах "мерси, приятен ден", оставих чинно 30лв. за нищото което получих"...и по обичайните причини - колата, детето, Пловдив. Месец по-късно - се насладих на отстранената трета сливица - уголемена 3-та степен. Дори закъсняхме с ваденето. Ама добре, че в "Каспела" случих на лекар - слънце, дамммм. Човекът е кадърен и знае какво и защо работи, без да се мисли за "пъпа на света", като споменатия напред и го работи добре.
Ще досадя за пореден път и с метода си на подбор на лекари. Не най-именитите, тцъ. Търси хора, които вече имат достатъчно опит, ама още работят за име и са мотивирани. "Светилата" твърде често лежат на стари лаври и бачкат през пръсти. В общия случай.

За ДГ...аз мога да го гледам у дома все още и тогава болести няма с месеци. Обаче при почти 6-годишно дете - има други фактори, които няма как да пренебрегнеш. Иска си средата, децата, предучилищната и дилемата ти е- здраво дете, или да отглеждаш социопат един вид.  :? Докато стане на 3 - такава дилема нямах, но след това.... Или нормален социален живот и по-чести болести и хапове, или го гледам здрав, ама му прецаквам психо-емоциналното развитие. Егати "избора" нали.

За АБ с антибиограма, или без такава, ако недай боже ви споходи неясна ситуация... Искай я задължително. Ако лекар, на когото имаш доверие все пак, настоява поне 2-3 пъти, че рискуваш много и някакъв трябва сега и веднага - съгласи се. Просто съвет и той е за конкретни ситуации, разбираш за какви. Това, че само й е гадно и на теб ти се свива душата както на всяка майка, ама можеш да чакаш (чисто медицински) антибиограма - не е причина да не я чакаш. Ако се съмняваш, че е разумно да чакаш - давай каквото казват по симптоми. Това, че три дни го е пила, ама не било баш нужното - не е нещо, което ще й навреди трайно и задълго.  Ама и веднъж стига то да ти е грешна преценката в някоя засукана ситуация, че цял живот да скубеш коси.

П.П. Да те "утеша" - от нерви не се мре така лесно. Ако ставаше - да сте ми купили чемшир още 2012  :lol: Иначе чувството, че ще умреш от нерви - в един момент хронифицира и просто му свикваш. Както на безсънието, друсането на пазарска количка в супера, когато чуваш бебешки рев, ама ти си без дете. На по-късен етап, след 5 години с дете навсякъде - си отишла на море веднъж без него и си изпускаш книгата и коктейла от внезапно обзел те ужас, че не си виждала и чувала детето и то се е удавило...и ти отнема 20 сек. да се сетиш, че си на плажа без дете и то е на сигурно при майка ти... Смътни са ти спомените, за живота преди да имаш дете, чудно ти е какво те е изнервяло преди това, но си даваш сметка винаги, че всъщност...не би се отказала от това сега за нищо на света. ;) И си лягаш с чувството, че все пак си нормален и добър човек, жена, майка. Аз поне си лягам така. От доста време. Е...имам съмнения, че съм в някаква степен мазохист, ама с натренираните ми нерви - хич не ме тревожат такива неща.  :lol:

НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #138 -: Декември 11, 2016, 17:05:37 pm »
Мале ,  за какви хоръри си    говорите тук -   страхотии и ужасии  .
Jbrul ,     дай боже никому подобни преживявания . 
Аз попитах за отзиви за зъболекарска игра с пластелин ,а  вие какви работи взехте да разказвате  :)

Радвам се   малкото марсианче  е  прегледано и  зъбчето е проверено   , така че marsi  да е спокойна.

Останалите дечица да са здрави   и щастливи .


При нас дядо Коледа от толкова рано взе да идва , че  ще омръзне  .
Но някой тържества и мероприятия започнаха още от този уикенд .

А  единия  дядо Коледа  е разконспириран вече , че не бил истински - първо  по обувките     ;  второ  - бил много дребен     ; и накрая -  видял , че на блузата на  единия чичко имало бял и червен мъх от костюма . Поне Кало  е много  наблюдателен . Обясних , че този е  артист , който помага и понеже още не е дошла Коледа , облича костюма само за снимките .

Аз се чудя основния подарък , който си пожела  -дали да е  под елхата или да му  го подари дядо Коледа  на коледното парти  в детския кът .  Подпитах го -той каза -под елхата ,че очаква да е . А и в детския кът , ако пак  разконспирира  добрия старец , рискувам да се разочарова .


Дайте съвет -  за рожден ден на близнаци момче и момиче -  общ голям подарък за двамата  или  поотделно за всеки е по- подходящо да взема ?
 Не знам дали са свикнали да имат едни и същи неща  .
Аз  мисля  да взема   за всеки  отделен   , но сходни -някакви творчески комплекти .
 


*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #139 -: Декември 12, 2016, 13:57:22 pm »
Дайте съвет -  за рожден ден на близнаци момче и момиче -  общ голям подарък за двамата  или  поотделно за всеки е по- подходящо да взема ?
 Не знам дали са свикнали да имат едни и същи неща  .
Аз  мисля  да взема   за всеки  отделен   , но сходни -някакви творчески комплекти .
Ако можеш, попитай майка им как е най-добре. Зависи и от възрастта на децата. Моят опит показва, че е най-добре отделни подаръци. Може и да са доста различни. В крайна сметка пак ще си играят и двете деца с тях :).
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #140 -: Декември 12, 2016, 21:48:18 pm »
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #141 -: Декември 13, 2016, 14:03:24 pm »
Напомням за данъчното облекчение за деца:

https://www.kik-info.com/novini/novini-i-akcenti/Do-kraya-na-dekemvri-polzvame-danachnite-oblekcheniya-za.115179.php

Благодаря за линка. Изобщо не знаех, че има данъчни облекчения за това, че имаш дете/деца.

Имам въпрос - тази декларация за изминалата година ли е или за предстоящата? Предстои ми да започна работа на трудов договор от януари. В тази връзка сега ли трябва да я подам тази декларация за следващатга година или чак декември 2017?
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #142 -: Декември 13, 2016, 14:19:45 pm »
sia, сега се подава декларацията за 2016-та г.

щом почваш от 1 януари 2017, ще подадеш декларация през декември 2017.
но ако бащата е имал облагаеми доходи през 2016-та - може той да подаде декларацията.
облекчението се ползва от единия родител, по избор на родителите.
не че е нещо, ама това ни е дала държавата, редно е да я уважим...  :lol:
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #143 -: Декември 13, 2016, 15:03:53 pm »
Нимика, за подарък на близнаците - бих попитала майка им за насоки.
Аз като майка на близнаци, но две момчета, да споделя, че не са свикнали да имат две еднакви неща. Ненужно ми се вижда и се стараем да не бъдат приучени на това, а обратно - като има едно нещо, което е ново и интересно -  да се изчакват и да си отстъпват.
Подобни неща - да, например за Коледа в детската градина съм им приготвила такива две подобни играчки.И мисля че за момче и момиче подобни, но не досущ еднакви подаръка е твърде добра идея. Дано да съм ти била полезна.
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #144 -: Декември 13, 2016, 15:13:55 pm »
hope-love , благодаря .
Аз питах майката   - определено ми каза , че за момиченцето няма нужда от кукли и подобни неща  и  ме насочи да бъде нещо за рисуване, творене ,което много ме улесни. Така ,че купих за всеки отделен комплект  , като на практика са сходни и  на двамата  и все пак различни и могат да си разменят  нещата . Иначе идеята ми беше за общ подарък за двамата - много голяма  двустранна рисувателна дъска  на стойка     и съответно мислех по нещо дребно  за всеки.
 
Нимика, за подарък на близнаците - бих попитала майка им за насоки.
Аз като майка на близнаци, но две момчета, да споделя, че не са свикнали да имат две еднакви неща. Ненужно ми се вижда
Мой познат е  с момчета  близнаци и каза , че за рожден ден всички близки знаят, че подаръците трябва да бъдат еднакви и за двамата , защото в противен случай децата много се сърдят  ! Самите деца налагат желанието  да имат еднакви неща. Даже дрехи  като купуват , рядко  се съгласяват на различни неща .


Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #145 -: Декември 13, 2016, 15:19:20 pm »
Все си мисля, че възрастните са го наложили или поне провокирали, но както и да е. За мене е ненужно и обременяващо. А и какво да правим с дрехите и най-вече огромния арсенал от играчки от баткото - всичко се пуска в употреба според възрастта и това е. :)
Иначе голямата дъска, ако си нямат за близнаци също би била страхотен подарък. Запази си идеята за друг път. :)
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #146 -: Декември 13, 2016, 15:24:52 pm »
Аз  идеята ще  я оползотворя  и приложа  веднага  за Калоян :) , че  и той е на фаза  рисуване .

А иначе  познатия ми се оплакваше   от това им желание -защото  като купуват дрехи  се случва да няма  размер и за двамата  абсолютно еднакви неща, най-вече при обувките  . Но пък после не искат да ходят еднакво облечени - просто да  знаят, че имат еднакви блузи .

Иначе  с различни  вещи , изпъква и индивидуалността на всеки  .


Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #147 -: Декември 13, 2016, 15:48:12 pm »
Да, аз интуитивно така подходих. И донякъде - от прагматични съображения. На всичко от горе да мисля винаги еднаквите дрехи/комплекти да са едновременно изпрани и изсушени, че и подредени на едно място. А пък и момчетата ни са разнояйчни близнаци. Не си приличат нито на вид, нито пък като поведение и характер. Не искам зорлем да ги правя еднакви.
А за играчките - чувала съм, че близнаци, дори да имат еднакви играчки, пак се карат и си ги дърпат от ръцете, особено докато са малки. За това ние се стараем от мънички да ги учим да не се сърдят и да си отстъпват. Чудно, но децата усвоиха този подход. Трябва само да бъдем настоятелни възрастните и да им обясняваме кротко и търпеливо.
Извинявайте, аз май се отплескнах. Те моите близнаци не са още от порасналите деца, ама реших да споделя.
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #148 -: Декември 13, 2016, 17:17:54 pm »
Jam, благодаря за отговора.
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #149 -: Декември 14, 2016, 02:35:10 am »
Мале ,  за какви хоръри си    говорите тук -   страхотии и ужасии  .
Jbrul ,     дай боже никому подобни преживявания . 
Аз попитах за отзиви за зъболекарска игра с пластелин ,а  вие какви работи взехте да разказвате  :)


Извинявай и ти и всички останали за ужасиите. Не ги споделих с цел, да ви стресирам и изнервям, а да си имате наум просто, какво може да ви споходи съвсем неочаквано, при все доброто следене на зъби. Съжалявам искрено, ако съм натоварила някого с постовете си, бяха със съвсем добри намерения наистина. На всички весели празници и много здраве и безгрижие желая! :)
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #150 -: Декември 14, 2016, 18:30:23 pm »
Jbrul ,  ти  пък  :bighug:   , мен не ме слушай - тресат ме едни хормони , то от  бременна  какво очакваш :)   , шегувах се  разбира се  за хоръра .
Иначе вчера една  с продавачка   не се изтърпяхме  , ама  аз много мразя да  ми  дишат във врата  като разглеждам нещо .


Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #151 -: Декември 15, 2016, 08:48:42 am »
Здравейте момичета, пак за съвет ви търся.
От ноември насам Марти не иска да ходи на градина, а това е новост - той ме кара събота и неделя да се обаждам на директорката да отключва градината.
Първо от лятото го плашат с полиция /беше хвърлял камъни през оградата на градината по една кола, паркирана наблизо и от тогава използват като заплахи полицията/. После с камък му спукаха главата. Срещнах се с директорката и казах, че не мисля за добра идея децата традиционно с камъни да си играят.
Преди около 3 седмици започна драмата с "Госпожа Елена" - това е замесничка в друга група, но представена в нашата група като "директорката на всички градини", та тя щяла да прави комисия от общината и да премества деца в бебешка група. Зная че звучи смешно, но Марти го е приел много насериозно и големи ревове, големи драми каза ми: "имам тревога в сърцето", спи неспокойно /което също е нетипично за него/. Говорих с госпожите да спрат да го плашат. Казаха ми, че нищо лично - това били заплахи за цялата група с цел въдворяване на ред и дисциплина.
Как се приспиват деца в нашата група? С думите: Заспивайте, защото след малко ще дойде полицейското куче, ще ви подуши всичките и веднага ще познае кой спи и кой само се преструва" - Пак говорих с госпожите - нямало такова нещо.
Вторник вечер - Марто каза че едната госпожа го ударила през лицето и му дръпнала ухото. Плака докато се задави и повърна. Попитах по телефона 3 деца от групата /родителите им де/ 2 казаха че го е ударила, 1 не е видяло такова нещо.
 На сутринта не иска да ходи на градина, напъва се да повръща. Не му се получи и каза че няма да ходи, защото щял да зарази децата. Пак не му се получи и в градината след като изял закуската се напънал и повърнал насила. Искал да ми се обадят да го прибера. Говорих с директорката - щяла да говори с госпожите...
Снощи отново разговор с тази която беше 2 смяна - никога не би си позволила да удари дете и е обидена, че съм повярвала на Марти! Да попитам цялата група ако искам, но тя не е удряла дете - каето и да е!
След вечеря Марти ми казва, че се е объркал и че не го е удряла, а тази сутрин едно от момичетата, което каза че е видяло да го удря без да го питам дойде и ми каза че не е видяла госпожата да удря Марти.
Вчера след срещата с директорката и като виждам че няма да има промяна в ситуацията ходих да проверя в друга детска градина имат ли места и дали ще го запишат от средата на годината. Уговорихме се да започне от януари.
Чудя се да го местя ли?
И друго той е на възраст-5 години, но в момента е в група 6 годишни. Няма да го пускам по-рано в училище и така или иначе от септември ще е в новата градина, а сега ще го запиша в групата, която си е неговия набор. Та дали от януари или от септември той ще бъде преместен.


Току що ми се обади сестрата от градината, че го боли стомах. Разбрахме се след като закуси ако още го боли стомах да го приберем. А довечера имат тържество и исках да присъства...
« Последна редакция: Декември 15, 2016, 08:51:48 am от cofee lungo »
Има във морето на детските игри бисерче, което ни прави по–добри!
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #152 -: Декември 15, 2016, 14:51:09 pm »
Кафенце, представям си в душата ти какво е  :bighug:
Толкова да искам и така да не мога да ти дам съвет,
но ако дете преживява нещо такова в продължение на близо два месеца,
а последните му реакции показват, колко иска да избяга от там всячески,
може би е добре да го преместиш и сменяйки средата да се успокой! Знам, ли?
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #153 -: Декември 15, 2016, 15:01:36 pm »
кафенце, и аз като мишето не мога да кажа твърдо "да" или твърдо "не", ти си познаваш детето и можеш най-добре да прецениш. И по-добре от всички нас тук познаваш детската, и че не бива на 100% да им се има вяра на малките дяволчета. :)
И моя малкия дявол не искаше да ходи на градина, защото я караха да спи и въпреки безборйните ми разговори с госпожите да не я карат, ефект нямаше, защото не можело само нея да я оставят в стаята за игра да си кротува, и другите щели да искат. Та, така си изкара 4 г.
Понякога родителите реагираме и малко първосигнално, не казвам, че при теб е така, защото си имала достатъчно време да провериш и обмислиш ситуацията. Така че, помислете с баща му още малко, поговри с него отново, разкажи му варианта с двете смени, да видиш и той как реагира.
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #154 -: Декември 15, 2016, 15:31:35 pm »
Според мен пък детето не лъже. Ако ви изглеждат по-добре нещата, като детето да е излъгало, това е типично заравяне на глава в пясъка.
 Бих го изместила, щом има такава възможност. Бих пуснала и жалба, писмена. Не че нещо ще се докаже сега, но когато има и втори и трети сигнал, би се взело под внимание.
А това, че децата започват да се отмятат за мен означава, че ги подработват от градината. Я с госпожа Елена са ги плашили, я с връщане в бебешката група.
cofee lungo, помня и други проблеми от градината ви. Що да не си изкара щастливо детето тия години в друга градина и ти с него, ми да се нервираш с тия хора?! Вярвам, че ще свикне бързо и дано му е по-хубаво с новите деца!

Аз да се похваля. Явно отглеждам Пикасо и определено е неразбран от мен  :lol: :lol: :lol: спечел награда за рисунка. Ще помоля и рисунката да ми пратят и ще я рамкирам  :D
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #155 -: Декември 15, 2016, 15:40:44 pm »
Coffe lungo, мести без замисляне и то най-бързо. Няма смисъл другото...

Не разбираме ние детската душа. Помня, че и моят син, кой знае защо, много се плашеше от заплахата с местене в бебешката група. Идиотите не си дават сметка за това как работи мозъка на малкото дете и как преработва информацията.

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #156 -: Декември 15, 2016, 21:25:25 pm »
Кафенце, две неща. Дете, което винаги е ходило с мерак на градина, ако внезапно и "необяснимо" вземе да не иска и то с такива драматични прояви, каквито описваш...няма да е "период", "случайност" и причина 100% има при това сериозна. Дете, което у дома не е удряно и плашено, а извън дома си ходи на градина само - няма как внезапно да си изфантазира такива неща по уж "необясними причини".
И аз на мнение - сменяй градината и то още януари, щом имаш възможност. Градинският персонал - ясен. Ще се покриват една друга, ще обработват и другите деца "да си променят показанията" и пр. класика. Каквото си могла и отгоре - направила си по съответния ред, но проблемът си стои. А и "педагожките" щом считат за нормално да плашат децата с нещо, ама те "успокояват", че те плашели така ВСИЧКИ, а не само твоето - какво да коментирам още?

Сега по почивните дни, ще се поуспокои донякъде, като си е повече с вас и след нова година - в другата градина дано е по-добре положението. Успех!

НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #157 -: Декември 16, 2016, 14:48:56 pm »
Coffe lungo, на твое място и аз бих търсила подкрепа за правилното решение.А струва ми се, отстрани се виждат по-ясно нещата. Мести детето и не се връзвай на обяснения и оправдания.

Понякога, децата имат особени реакции, причините за които не можем да разберем.Не отговарят на нашата логика, но си имат добра обосновка от гледната точка на детето. В момента имам такъв един казус, който се опитвам да разгадая-получи за подарък комплект на AVON  и се разплака, отказа да го вземе в къщи, много се разстрои. Обясни ми, че е виждала този комплект в "книжка" в градината и приятелчето й споделило, че ще си поиска от майка си такъв. Аз предполагам, че го отказва, защото е казала на приятелката си, че тя не желае да ползва такава козметика(къпе се само с един бебешки душ-гел на Klorane,превантивно). Озадачена съм, но знам, че има основателна причина за реакцията й. :ask:
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #158 -: Декември 16, 2016, 16:35:22 pm »
Моето дете също от няколко месеца плаче като затръгва на градина . В началото не й вярвах също и го отдавах на това ,че не ходи непрекъснато и не е свикнала , но после разбрах ,че има нещо . Тя не плаче примерно , не прави драми , а само тихичко хлипа до като я водя и казва ,че ще й липсвам много там . Факт е ,че като види "добрата " госпожа, както тя й казва  и спира да плаче . Другата ...ох ,не ми се говори за нея просто , но това , което Ния ми казва е ,че много викала . Смислени обяснения не ми дава и като я питам -по теб ли вика , тя казва не , но въобще не я харесва и види ли я .... почва да плаче ужасно . Аз също ще я местя в друга градина и все се надявам ,че  там ще й е по -добре .
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #159 -: Декември 17, 2016, 01:28:00 am »
Когато са съвсем малки бебета... "хипоталамично същество", както казва майка ми - тонове писанки съм чела тук - "води се по детето". Е, по коя логика, когато те са вече доста по-големи и осъзнати същества, ако нещо не им е ок, следва да е "прави се, лъже ме , манипулира...". Защото има И такава опция, заради придобитите му познания и умения за справяне с живота и някакви ситуации? Да, има. Но както в едно съдебно дело - следва да има мотив (причина) нещо да се случи и такъв винаги има. Небъдни филми са тези, дете което е супер социално по принцип, тръгнало и ходещо на градина с мерак доста време - внезапно да плаче, повръща от рев и каквото успее да измисли още, че да не ходи. Щом се случва - е предизвикано от нещо/някой, не е спонтанна хрумка на детето.
Това го казвам като майка, която е била и все още е "анти" на ясли и градини, що се отнася до мен самата. Но Дани пък...с кеф и без драма тръгна и досега обича, сменихме градината от октомври и без предизвестия и подготовки за него, госпожите бяха изумени че той нямал "период на адаптация"...ми такова си е детето. Мога само да се радвам. В тази ситуация, ако Дани внезапно вземе да плаче, повръща от рев и пр. за да не ходи на градина, да ми сподели че е малтретиран физически, или вербално... Е, уверявам ви - няма да си помисля, че "нещо се прави", няма да се разправям с даскалици, жалби и "каналния ред", ами ако няма някой яко бит - ще трябва да черпят.

Вярвайте на децата си и се водете по тях, както когато са били на дни и месеци - ние сме им опората и сигурността. Ако и ние се усъмним в тях, емоциите им, това което преживяват, в полза на няк'ви си там чиновници...вредим им повече от всички "госпожи", във всички детски градини на света. Ако на мама не може да се облегне и да разчита едно малко човече, когато не се чувства добре, на кого бе? Илюзорна и неправилна нагласа е момичета, че "да стигне до ясла/ДГ детето и мама вече ще може по-спокойно да живее, работи и пр.". Всичко в държавата ни е тотална леш, ама някак е подминало ясли и детски градини? Сериозно ли го мислите това? Има и "подминати" - да. Частни, или общински , ама добре финансирани и с директор "от старата школа". Не е това правилото обаче, да не се заблуждаваме. Бият, наказват, заплашват и стресират всякак децата масово по тези детски заведения и това е "обществена тайна". Изключенията не променят общия пейзаж. Та не се "утешавайте", че детето ви "нещо се прави", ако ви споходи такава ситуация - най-вероятно не се прави.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #160 -: Декември 17, 2016, 06:35:37 am »
Аз пък не мисля, че с една пребита учителка, проблема на Кафенцето
и другите майки ще се реши, крайно е това. Убедена съм обаче, че и не може да се превъзпита
един човек на възраст и с позиция "директор" на всички градини. Много е сложно
и не искам да съм на ваше място, но мога да ви подкрепя в решенията ви.
Едно е сигурно обаче, че за тази работа се иска сърце, а не всички имат.
Много от персонала в детските заведения просто работи нещо.

Подобен случай имахме в училище с чистачка, която не пускаше децата в тоалетната
с не знам какви си доводи, ми уволниха я, защото се вдигнахме много родители.

Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #161 -: Декември 17, 2016, 08:50:03 am »
Аз пък съм абсолютно убедена, че ако с "госпожите" се прилагат техните методи, те няма да са такива.
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #162 -: Декември 17, 2016, 13:18:30 pm »
mishanta, аз също не считам, че с една, или 1500 пребити учителки ще се решат тези проблеми разбира се. Но очевидно не се решават и с разговори с тях, с жалване до началника им... Ами покриват се една друга, отричат всичко, твърдят че съответното дете нещо си измисля и това е. И много родители в такава ситуация, понеже са в безизходица в общия случай, ако детето им не посещава ясла/градина - започват сами себе си да убеждават как тяхната "малка маймунка" просто играе някакво там театро, щото не й се ходело на детско заведение. И пред мен учителки в детската градина на Дани, убеждават други родители в подобни неща. Сори, ама здраво, нормално развиващо се дете, което да не иска да си играе и общува с други деца по цял ден - в общия случай няма. И най-често за такова поведение у дете - вината е на някой от околните възрастни. Дали заради неадекватни действия, или бездействия - варира.

Мои приятели имат осиновено момиченце от ромски произход. Етносът на детето е ясно видим и ситуацията при тръгването на госпожицата от ясла на градина, се получи като описаната от Кафенцето. Изведнъж едно 3-годишно, по думите на госпожата взе да си "измисля", че някой му казвал "циганка мръсна". Сериозно ли? Та тя тази дума не я знаеше. Одрано лице със синка - пак си била измислила, че е ударена от друго дете в групата, била се спънала и паднала и се ударила сама. Стигна се до директорката, тя припява на версията на учителката и не та не, малката яко си фантазира бе!!! За обидите, за травмите - халюцинира това дете нещо. Таткото - супер интелигентен и ерудиран човек се свърза с мен и ми разказа подробно за ситуацията, понеже моето дете е по-голямо и да ме пита, дали е възможно наистина дъщеря му да си измисля такива неща, типично ли е наистина за възрастта й както го убеждават "педагожките". Смятай в какъв филм бяха вкарали дори него... Какво му отговорих и сама се сещаш. И след смяна на градината - дъщеря му рЕзко спря да си "измисля" и да има странни физически наранявания. В проблемната градина - човекът опита с всички възможни, законни, предвидени за такива случаи средства да се реши проблемът, е - не се реши.

Аз с детските заведения дотук - явно имам късмет просто. Как да се решават ефективно ситуации, като коментираните - не знам, честно. Знам единствено, че предвиденият начин сега - нищо не решава. Освен, ако не се пребориш за нечие уволнение, както сте успели вие. Ама рядко се стига до това, знаеш. Пък то и персоналът е кът като цяло и става един "омагьосан кръг", чиято главна жертва се оказват децата ни.

НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #163 -: Декември 18, 2016, 13:53:34 pm »
Сис, изобщо не съм имала предвид, че детето лъже, моля те не скачай кардинално отново :wink:
тук как всички сме грешни си го знаем, така че, няма човек, или поне аз не познавам, с изключение на теб разбира се, който да е винаги 100% прав :wink:

Имах предвид, кафето като голям и разумен човек да прецени ситуацията от всички страни. Ясно е че ще направи на-доброто за детето си, и аз бих преместила, разбира се, след като се опитам да чуя всички гледни точки.
А това че децата лъжат и манипулират, повярвай ми, така е, и никак не са рядко срещани тези деца. Имам достатъчно контакти и наблюдения върху деца, не че ми се иска, просто ми се налага покрай двете кифли, така че много добре знам за какво говоря.
Да, факт, Марти е малък, както и твоя Дани, за да манипулира, малко по-късничко започват, но не е лошо човек по принцип да си има едно на ум. Разбира се, че ние сме им опората и няма да ги предадем никога, но е хубаво да не реагира винаги първосигнално.
Това исках да кажа, нищо повече.
А че тук сме се събрали вещици, които хал хабер си нямат как де гледат деца е ясно, без теб разбира се :wink: :lol: :P
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #164 -: Декември 18, 2016, 18:25:51 pm »
Коментирам моя случай -Ния плаче , защото НЕ Й ХАРЕСВА в градината , а не ,че нещо страшно и лошо й се случва . Просто не обича да се разделя от мен и баща й .Плаче и ,когато свекърва ми идва в София  у нас да я гледа и като тръгна на работа сутрин. Преди не е правела така и затова и не се шашкам ,че нещо лошо се случва в градината , защото самата тя не дава някакви смислени обяснения.Просто има деца у които нямат против да са там и им харесва и има и други , на които не им харесва.От два месеца е вкъщи и като й кажа примерно-виж колко ти е скучно цял ден с баба ти , студено е ,не можете да излизате , пък в градината си сред деца ... тя пак казва -НЕ ,не искам да ходя , вкъщи си ми е добре . Та наистина всеки случай е много индивидуален . Разбира се , ако ми разказва някакви страхотии и аз няма да стоя безучастно и ще се опитам да разбера кой лъже и кой не , но се съмнявам ,де ако се стигне до там да се разбере истината какво точно се случва аджеба в градината .

StefiZ,аз пък смятам ,че вече на тази възраст децата много умело манипулират , поне моето е така и то с доста ясна мисъл какво точно прави . Не визирам обаче по горе описаното при нас . Не искам , разбира се и да кажа за детето на която и да е майка от вас , защото всяка една си познава детето кога точно го прави.
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #165 -: Декември 18, 2016, 19:18:32 pm »
Дидомира, може разбира се, просто моите явно са по-захлюпени и по-късничко започнаха да се пробват, не точно с манипулации, а да си премълчават разни неща, та се наложи да поработим в тази посока :)
Аз затова казах, всеки си познава детето, има глава на раменете и ние тук само можем да си споделим собствените мисли и опит, но в никакъв случай да насаждаме мнение и действия. :)
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #166 -: Декември 18, 2016, 21:52:54 pm »
Момичета благодаря ви за коментарите. Определено сте ми от полза, защото ми давате още някои странични гледни точки. Те за съжаление накланят везните за преместване.
Марти по принцип е много социален, обича да играе с деца и още в яслата се адаптира много бързо. Никога, ама наистина никога не е плакал. Имайте предвид, че го гледаме изключително ние с баща му - нямаме баби, дядовци и лели. Освен от нас и от градината никой друг няма отношение към отглеждането му. За първи път детето има против да ходи на градина. И за мен е определено странно поведението му, а се оказа че има и причина. От "госпожа Елена " и други деца са се оплаквали вкъщи.
Не мисля че манипулира, първо защото ако няма причина не би измислял причини да не ходи на градина; и второ насън няма как да манипулира. Всъщност точно нощните му хлипания, мрънкания и като цяло неспокойния сън ме провокираха да се вгледам по-сериозно. Иначе в начин на хранене, взаимоотношения с деца си е както преди.
За последно беше на градина в четвъртък. Имаха тържество за коледа. Ами моя човек се раздаде да прави простотии от сорта - да използва коледарската гега като автомат срещу публиката; да бърка в торбичката на главния коледар, да провери какво са ги дарили; да се сърди, че едното момче го дразни и накрая с пълно гърло ме попита защо го гледам "нахално". Исках да гледам страшно, явно не ми се получи. След това като го питах защо се държи така, каза че искал да провали тържеството, защото Иванова му казала "да идва комисията и да те отнася". Глагола "отнася" Марто никога до този момент не го е използвал в такъв контекст.
В петък го взех с мен на работа. Като видя луминисцентните лампи каза че в лампата има камера, която понякога прожектира към телевизора на госпожа Елена, а понякога към телевизора на Дядо Коледа. Включени са всички заплахи просто. И Марто реагира много емоционално и не мога да го убедя, че страховете му са неоснователни. А до сега е реагирал като абсолютно перде.
Утре пак ще го водя с мен на работа, след обяд имаме тържество от работата, та ще има среща с Дядо Коледа. От вторник обаче ще се наложи да е 3 дни на градина, че в четвъртък пък дядото ще посети градината. Успокоява ме само факта, че и трите дни имам по три часа в неговата градина.

Утре ще трябва да подам заявление за отпусно и да ми подготвят другите му документи за преместването в другата градина. Стискайте палци да мите без скандали, че много не ги обичам тези работи!
Има във морето на детските игри бисерче, което ни прави по–добри!
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #167 -: Декември 18, 2016, 21:58:44 pm »
при така описаната ситуация, няма какво да му мислиш, мести и туй то, дано попадне на по-добри госпожи :)
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #168 -: Декември 19, 2016, 00:06:57 am »
StefiZ, абсИлютно нищо от това, което ти си разбрала във връзка с моите мнения не съм имала предвид. Но ще спестя на себе си и на околните някой чаршаф, с който да уточнявам 15 поста напред, за да продължи уточнението още 30 след него, докато всички забравят каква е темата. ;)
Децата манипулират, или поне опитват, моето разбира се също. Само, че е важно кога и за какво опитват все пак. И дали е ясен мотивът им, или не е. Аз разбира се съм малоумна и а реши моето да ме врътне - а първосигнално съм захапала. Така де е.

Кафенце, успех с местенето и дано в новата градина детето да се чувства нормално и спокойно. :)
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #169 -: Декември 19, 2016, 09:06:58 am »
Абе всичко разбрах аз, макар и облечено перфектно в безброй думи, чаршаф както му казваш ти. Ама аз не съм такъв творец, та рекох в 5 изречения да си кажа направо какво съм разбрала :lol:
Което всъщност няма значение аз и ти какво сме разбрали, в крайна сметка, важното е в случая кафето и Марти да се справят със ситуацията по най-добрия за тях начин  :D

Ох, вижда й се края на таз година, аз тихичко започвам да се радвам, макар да има още 2 седмици, но се надявам бързо и неусетно да си отминат  :lol:
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #170 -: Декември 20, 2016, 06:44:58 am »
Значи модата с манипулирането чрез страх не е била само с Торбалан в моето детство :(

Мести, Кафенце, но имай предвид две неща: 1) хлипането може да продължи много време, може и напишкване да се появи, зависи, колко дълбоко е вкоренен страха. Ники спа на светната лампа повече от година.
2) местенето в нова градина също поражда стрес, но може да използваш случая да промениш това в положителен стрес, за да намалиш негативните ефекти в номер 1.

има една хубава интервенция, работи с по-големи деца, ти си познаваш твоето и ти може да прецениш дали може да я възприеме.

Чертаеш линия на дъска отбелязвайки с точка единия край, със сърчице другия. Слагаш разделител по средата. Обясняваш, че точката е най-лошото, което някога си си представял да ти се случи, сърчицето най-хубавото. Започваш с градация на ситуацията от лошо към хубаво. Кое е най-лошото, което може да ти се случи и къде го слагаш на линията? детето отбелязва примерно близо до средата. И почваш да надграждаш. "а ако се случи и еди-какво си (пак от към лошата страна)". После а кое е най-хубавото което може да ти се случи (големите винаги казват печалба от лотарията :lol:). А ако не спечелиш 5 милиона, а 4, къде те поставя това в линичта? А ако спечелиш 5 милиона, но загубиш мечето си (гаджето си, котето си, нещо към което си привързан), къде ще си на линията?

И така, докато не дедраматизират сами ситуацията. Обикновено тревожността рязко спада след една-две подобни интервенции, но пак да кажа, говоря за по-големи деца.
[/url][/url]
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #171 -: Януари 05, 2017, 16:41:31 pm »
Здравейте, момичета,

Честита Нова Година! Много здраве и късмет на всички вас !:)

Кафенце, успешно местене ви желая и да нямате такива неприятни изживявания в новата градина! :)

Вени, ще те ползваме май за личен консултант по детските въпроси. ;)

Момичета, има ли някой, чието дете сега предстои да е първолак. Хвърлила съм се в размисли и дебна да видя кога ще отворят подаването на документи в различните софийски училища. Като гледам критериите, то направо като при детските градини станало, брей. :)

Хубав и успешен ден от мен!

« Последна редакция: Януари 05, 2017, 17:08:37 pm от Раши »


*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #172 -: Януари 06, 2017, 01:12:46 am »
Раши, ти тази година ли ще я пускаш? В България май повечето деца ги пращат на навършени 7 г. на у-ще.

*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #173 -: Януари 06, 2017, 10:37:28 am »
В годината, през която навършват 7г, Блу.
Раши, аз ще имам първолаче тази година. От миналата година при нас, в Стара Загора, за прием в първи клас също се кандидатства по електронен път. Вероятно заявления ще се подават в началото на м.май, както миналата година. Има райониране на училищата и адрес /постоянен или настоящ/ носят определен брой точки. Масово майките сменят настоящ адрес, за да могат децата да кандидатстват в по-добрите училища. В нашия район се падат две училища - едно от добрите и едно, в което аз не искам да учи детето ми. В заявлението ще посоча само първото училище и дано я приемат.
     
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #174 -: Януари 06, 2017, 12:28:37 pm »
Честита нова година на порасналите ни деца и техните родители!
Бъдете много щастливи деца - смейте се, играйте и правете пакости умерено. Най-важното да сте здрави, за да са щастливи мама и тате!

Дани, дано запишеш Теди където ви е по сърце!

Аз да разкажа за преместването. Като подадох заявлението за преместване се оказа, че директорката е отпуск до края на годината. Така че взех отпусното на 3.01 и още същия ден записах Марти в новата година. На следващата сутрин го заведох със свито сърце. Учителката го посрещна усмихната взе го да му показва новата група и да го запознава с децата. Моя човек само се обърна каза чао и ме отсвири. На обяд говорих с госпожата - каза че всичко е наред, дошъл е треньора по футбол и Марти отишъл на тренировка, играл, ял, държал се сякаш е в тази група от първия час на първа група. Вечерта беше много доволен, но искал да си говори по телефона с две от децата от старата група. Говори, разказва, общо взето добре. Вчера пак с желание тръгна на градина, влезе си спокоен, вечерта като го взех вече беше разказал на децата и госпожата много нещо за наши пътувания, спортните състезания и ралито, на което ходи с баща си. На връщане ми каза, че иска децата от старата му група да дойдат в новата градина. Абе тъгува си за децата, а е лошо времето и няма как да ги събираме по площадките и да си вижда приятелчетата. За сега всичко е наред, да не се хваля, но не се и оплаквам. Днес вече получих инструкция да застана на прозореца, че да си пращаме въздушни целувки "за приятен ден"

Плюсовете май ще са повече от минусите на преместването. Резултата е следния:
- Ставаме по-рано
- Пътува с тролей до новата градина, а от спирката до градината растоянието е по-дълго от вкъщи до старата градина
- тъгува за децата, все още няма приятел в новата група
+ Новата градина е близо до офиса и поне вечер не тичам да го прибирам все от последните, не давам пари за такси /но май ще се наложи сутрин да се придвижвам с такси понякога/
+ Докато се прибираме пазарувам за вечерята от по-добри магазини отколкото кварталното магазинче, което бях принудена да ползвам до момента
+ Градината си е в центъра на града и като стане топло ще можем да си правим разходки
+ От градината ги водят на концерти, театри и други мероприятия, които са през деня /не е само театъра, който ходи по градините/
+ Госпожите още да не ги хваля, ама хайде и те да са в плюсовете  :wink:
 
Утре ще се налага да излизаме с шейната. Весели пързалки и на вас  :D :D :D

ПП. На Марто от баницата първия късмет беше "Ново начало". Другите не се броят, че той изръшка всичките...
« Последна редакция: Януари 06, 2017, 12:32:49 pm от cofee lungo »
Има във морето на детските игри бисерче, което ни прави по–добри!
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #175 -: Януари 06, 2017, 13:53:33 pm »
добре започвате, coffee_lungo - пожелавам така и да продължите! :)

понякога нещата ни изглеждат по-трудни и страшни, отколкото са в действителност...
браво на вас!
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #176 -: Януари 06, 2017, 14:03:36 pm »
Прекрасно ново начало за Марти, Кафенце! Нека все така да му харесва в новата градина, а приятелчета бързо ще намери.
     
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #177 -: Януари 07, 2017, 11:33:56 am »
Кафенце, пожелавам ви много плюсове в новата градина и никакви минуси! За тъгата по приятелчета - при Ники след половин година още я има. Намери си приятелчета в класа, но пак ѝ липсват децата от групата. Даже новите си приятелки така ги определя „тази е като ... от градината, онази пък като ...“. Училището, което избрахме е по-далечно за останалите деца от групата и има само 3 дечица в него. Другите 2 момченца са в съседен клас, тя е сама и редовно се търсят в междучасията, за да играят заедно. Хубавото е, че и учителките им научиха номерата и не им пречат да се виждат и играят редовно. Но с любимите приятелки няма как да се виждат в тоя студ, добре че има няколко рожденички, на на техните празници се виждат. Като се стопли пак ще играем там където ходехме след градина, но сега просто ....
Дани, дано я вземат Тедка там където искаш!
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #178 -: Януари 07, 2017, 14:19:45 pm »
Честита нова година и от нас!
Аз също искам да се включа с питане. Спрях детето от градина заради студа и се чудя дали трябва да пиша бележки по сем. причини или не, тъй като удължиха ваканцията на учениците?
Другото, което ме вълнува е кандидатстването в първи клас за София.
Можем да обменяме опит с Раши, ако иска и на лични-знам че живее близко до нас и я вълнува същия казус.
Накрая желая на всички много здраве и успехи през новата година и от късмет да не се отървете.
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #179 -: Януари 07, 2017, 18:18:39 pm »
Здравейте, момичета,

Блу, да тази година тръгва Никол на училище. Есента става на 7. :)

Дани, дано ви приемат там, където най-много искате! :)

Шани, стискам палци и на вас! Аз ще подавам документи в училищата в центъра, пък да видим. :)

Кафенце, много късмет в новата градина!  :)

Ники от тази нощ ми е болна. Честито на печелившите.


*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #180 -: Януари 07, 2017, 21:12:33 pm »
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!