0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #60 -: Ноември 01, 2016, 09:15:05 am »
е да, и аз не наричам подарък гуменките които трябва да купя, за да има с какво да ходи, все пак :lol: Но например поредната рокля, макар да има поне 10, но я е харесала и не спира да мрънка за нея дни на ред, си е чист подарък, ей сега от баба й за РД на сестра й :lol:
  Ами значете ли точно тогава сутринта с мъжа ми си говорехме , че ние като бяхме малки  в онези години , подарък  бяха и дрехите - ако някой намереше нещо по-различно и хубаво , беше повод за подарък  . Даже бабите плетени пуловери подаряваха и пак се радвахме.

Така , че  не говоря , че всяка нужна дреха  да наричаме подарък , но понякога  ако обърнем  поднасянето на нещо като подарък , а не даденост , децата се радват много повече .
 
Например  с писмата на Рошко ( това ме подсети да  приключа и  изпратя  писмото за млякото  , мале как забравих ...)  понякога  има и някакъв дребен подарък  - чифт чорапи със Спонж боб  , изпратени от Рошко  -са такава радост   :)



За легото -добре , че моят се задоволява  и с Бан Бао   и разни подобни. Аз писах и преди -   качеството им не е като на Легото , но пък той си ги носи в градината , губи разни части и на този етап  , това ме задоволява като цена . Той знае кое е  Лего  и сам казва : това е истинското лего , другото е Бан бао   , но не може да оцени разликата и стойността .
Аз съм против играчки еднодневки от евтина и некачествена пластмаса , но конкретно в случая  с този тип конструктор  , правя компромис  , пред това след първото сглобяване  да загуби някаква част и да съм дала  няколко пъти повече  ..
С вашите по-големи деца  е друго , а и така или иначе желанията за играчки вече  са по-малко и избора ограничен , та си струва една  по- скъпа.
« Последна редакция: Ноември 01, 2016, 09:18:57 am от nimika »


*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #61 -: Ноември 03, 2016, 23:18:33 pm »
да ви попитам, на 10 години има ли смяна на зъби?
моят докладва, че му се клател зъб...
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #62 -: Ноември 03, 2016, 23:29:00 pm »
Джам, всичките първи, мисля 20 зъба се сменят. Май по различно време при всички или сега децата рано ги сменят, знам ли... Гледам, че масово на 5-годишните им падат резци, моите сигурно на 7 ги сменях.
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #63 -: Ноември 03, 2016, 23:39:27 pm »
Около тази възраст (9-10 год.) се сменят горните кучешки (ако още не са паднали) и предкътниците долу и горе (4-ти и 5-ти зъби).
"Не ми казвай, че небето е лимитът, след като има стъпки на Луната."
"И все пак, докато имам дъх, топя ледените цветя по прозорците си, защото имам душа, която не може да не се надява.”
“Sad birds still sing.”
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #64 -: Ноември 04, 2016, 08:41:39 am »
Ох, тая смяна на зъби ... голяма драма е при нас. Скоро ще стане на 7, а още е с пълен комплект млечни заби. И „страда“, иска да е като другите и тя.
Да ви кажа на всички - бройте и следете сменените зъби. Понеже моите кучешки поникнаха чак в 10 клас за изненада на всички. И естествено са криви та криви.
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #65 -: Ноември 04, 2016, 08:47:44 am »
точно на 10 г. не знам, ама по принцип трябва да имат по около 8 сменени до сега, т.е. е нормално да се клатят, защото до към 14-15 г. се сменят всички :wink:
По принцип предкътниците са преди кучешките, но както всички знаем биологията не е математика, така че може кучешките да се сменят преди предкътниците :)
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #66 -: Ноември 04, 2016, 09:50:09 am »
Кучешки и предкътници се сменят на принципа долни кучешки-горни предкътници и обратно - това е, за да се запази правилна захапка. Разбира се, едно е на "книга", друго как се случва индивидуално при всяко дете. На шефката ми момчето на 11год имаше два поникнали 7-ми зъба, което си е раничко за дете на тази възраст. На кръщелника ми 7-ми зъб проби, когато беше на 13 год. Иначе, Пешето е права - трябва да се следят кои зъби са сменени. Даже е препоръчително около 7-8мата година да се посети ортодонт и да се направи снимка, за да се види какво е положението на постоянните зъби и съответно на захапката. С тези тенденции да липсват я четвърти, я пети постоянни...
"Не ми казвай, че небето е лимитът, след като има стъпки на Луната."
"И все пак, докато имам дъх, топя ледените цветя по прозорците си, защото имам душа, която не може да не се надява.”
“Sad birds still sing.”
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #67 -: Ноември 04, 2016, 12:17:20 pm »
 На  около 23-25 г . започна да ми се клати  един горен зъб -   резеца между кучешкия и  първия резец  . Бил млечен , не сменен и снимката показа , че няма корен  и изгледи да израсте друг . Та  всичко може да се случи. Въпреки , че са ме мъкнали по зъболекари , носих едновремешните апаратчета за изправяне на зъбите , за това никой не беше обърнал внимание.

На мен на 5 ми се струва рано да  се сменят зъбите  - като че ли при нас  тези работи ставаха по-късно ,ама то сега всичко   с децата е  така-  акселерация  :)


*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #68 -: Ноември 04, 2016, 13:28:00 pm »
хора, аз съм много невежа по зъбните въпроси, признавам, че дори не знам какво е предкътник.  :(

значи, да опиша - клати се горно зъбче, в съседство с гледащите право напред зъби. сигурно трябва да е кучешки зъб? то е малко зъбче, наполовина по размер на тия предните, които са постоянни със сигурност, та трябва да е млечно...

при редовните прегледи от зъболекар е установено, че всичко е нормално досега.

та предполагам, че и това е така?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #69 -: Ноември 04, 2016, 14:19:19 pm »
jam, не мога да открия по-хубаво изображение на картинката (буквичките не се виждат много ясно), но пък сравнително добре е обяснено кога приблизително се сменят зъбчетата (пробиват постоянните):

Щом стоматологът е казал, че всичко е наред, няма за какво да се притесняваш :)
"Не ми казвай, че небето е лимитът, след като има стъпки на Луната."
"И все пак, докато имам дъх, топя ледените цветя по прозорците си, защото имам душа, която не може да не се надява.”
“Sad birds still sing.”
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #70 -: Ноември 04, 2016, 15:52:34 pm »
да, кучешкия му се клати, всичко е ок :D
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #71 -: Ноември 04, 2016, 21:53:44 pm »
Моите долни кучешки зъби са си все още млечните, а отдолу си имам и зародиши и единия млечен си се клати. Често се шегувам, че като ми опадат на стари години всички постоянни ще ми изникнат кучешките и ще се разхождам с два стърчащи зъба като вампир или поне ще има къде да ми закрепят моста  :lol:. А на 15 заедно с коронката ми извадиха уж "последния" млечен зъб, единия от горните кучешки. Та сега като една "фея на зъбките" събирам на децата зъбите, та да видя ще ми излезе ли сметката или ей тъй като на мен на около 30 да им открият изостанали млечни зъби.

Иначе съм казвала, че Ели нямаше 5 като и падна първия млечен зъб...


Imagination sets the spirit free into a distant land of fantasy;
close your eyes and you will see within your mind there lays the key.

Почивай в мир мамо - обичаме те!
*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #72 -: Ноември 05, 2016, 22:45:17 pm »
Гери, усещам, че новите зъби просто са ти заклещили млечните кучешки и наистина няма падане, до преди да останеш беззъба  :lol:
На мен на 14-15 така ми се наредиха два реда зъби от едната страна(така де, само един зъб излезе на горният ред) и докато ида на зъболекар, взе, че падна следващият зъб и тоя от горният ред, слезе там  :lol: та после се придвижи един вид на местото си, след изваждането на млечният, но още имам местенце там.
ПП Направо си представям аз с толкова зъбаци из къщи кво ще правя  :lol:
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #73 -: Ноември 06, 2016, 10:39:12 am »
да ви се похваля и да си отдъхна - зъбчето падна най-после!

не знам какво беше туй чудо и по каква причина, но детето много му се нервеше и нещо като че му беше притеснено, леко уплашено или неприятно от това клатещо се зъбче... колко пъти и кой ли не му обяснявахме, че е нормално, че да чака да падне само, да не пъха пръсти там, да не дърпа, да не се плаши... не и не! даже една вечер видях, че е взел конец и се е опитвал да си го извади сам като Пипи Дългото чорапче - завързан за дръжката на вратата  :lol:

преди 4 години изобщо не обръщаше внимание на тия неща, когато сменяхме първите зъбчета...
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #74 -: Ноември 06, 2016, 12:43:14 pm »
Браво на детето! И ние с брат ми така си вадехме зъбите, или поне пробвахме де, вързан с конец за дръжката на вратата и другия дърпа ли дърпа :lol: Добре че татко ни виждаше и се притичваше на помощ, та с пръсти ни ги вадеше :lol:
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #75 -: Ноември 06, 2016, 20:51:37 pm »
Ооо и аз съм пробвала с конец (тайно естествено  :lol:, както дядо ме научи), ама и мен мама ме излавяше бързо. Но пък ние в училище имахме уникален зъболекар (навремето и такива имаше по училищата). Всички деца го обожаваха и по коридора му се хвалехме „чичо Недкооооо, тука ми се клати зъбче“ и той докато види кой е и го показваше, питайки „тоя ли?“ :lol: Никой не се страхуваше когато ни привикваше на преглед, абе училищен зъболекар мечта.
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #76 -: Ноември 07, 2016, 15:16:34 pm »

Да се пръсединя към Пешек. Хубаво е да следим кои и колко зъби за паднали на дечицата, а не като моите родители, дето са ме оставили с едни млечен зъб и на 2- години студентка отивам заради някаква болка на зъболекар, за да открият след снимка, че имам зародиш на постоянен зъб под млечен кучешки горе. И до сега си седи, но тъй като не е здрав като постоянните се руши лека-полека е и останал един малък, а отстрани на него другите са криви, криви, защото зародишът на постоянния им е попречил да си заемат мястото. От време на време ме наболява и дразни тям.
Стана ми смешно, влизам във форума след месеци отсъствие, за да открия, че тук има и друг като мен /gery_k77/ с млечен зъб на "стари години". Ех, и преди и сега тук винаги съм успявала да открия сродна душа по какъвто и да е проблем.  :)
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #77 -: Ноември 07, 2016, 20:15:15 pm »
А аз си мислех, че съм голямо изключение с тея млечни кучешки в 10 клас. И да ви кажа поговорката „каквото сам си направиш и цяло село не може да ти направи“ е много вярна. Значи моите постоянни кучешки започнаха да никнат зад наличните, ама аз отидох ли на зъболекар - нееее. Ми то втори ред зъби ми расе, ще трябва да ти оперират и да извадят онези мъничките. Та чак след година, когато си станаха нормален размер се престраших да отида на доктор. Е, извадиха вмечните, ама ония закъснелите вече се бяха наместили и решението беше скоби - от ония гадните, с които фъфлиш яко. А аз последна година в у-ще, нов клас, нови хора .... къ пъ да не ида фъфлеща. Та си излизах от къщи с телчета в устата и ги пъхах в чантата при първа възможност. И резултата е ясен - криви зъби.
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #78 -: Ноември 10, 2016, 14:16:16 pm »
Здравейте.  :)
Моят син, който е на шест и половина, все още си е с пълен комплект млечни зъби. Млечно момче.  :D
Но е ученик и при това е много старателен и амбициозен, за разлика от сестра си.

Подаръци видях, че обсъждате.
За щастие, моите деца се радват на дреха, на анцуг, на домашни пантофи. Разбира се, и на играчки.
Онзи ден дъщерята имаше имен ден и подаръкът беше по 1 билет за Маша и Мечока - постановка с участието на руски актьори. Най-евтините билети са от 20лв.
Преди това им бях взела по една пижама на Таласъмчо.
Но щерка ми е най-щастлива, че получи подарък от гаджето си - едно портмоне на Ана и Елза.  :D (Тяхната любов продлжава вече втора година, за справка, те са във втори клас. :wink:)

За моя огромна беда, все още вярват в Дядо Коледа и ми излизат с думите, че това, което е скъпо ще го поръчат на Добрия старец, за да не се охарчим ние с баща им.  :D
Май дъщерята взе да се разколебава и от време на време ме пита, дали наистина го има Дядо Коледа. А аз не смея все още така рязко да й съсипя вярата и отговарям неопределено, че "щом ти вярваш в него, то значи го има!"  :)

Бъдете добри и не губете кураж! :)
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Нашите пораснали деца - есен-зима 2016
« Отговор #79 -: Ноември 10, 2016, 15:36:17 pm »
кокиче, отдавна не си писала, радвам се да те "видя" :)

преди време моя човек си спомни как са се дуелирали с твоя човек на миналогодишното коледно парти :)
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!