0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Нашите пораснали деца през януари 2016 г.
« Отговор #100 -: Януари 25, 2016, 15:43:07 pm »
е, аз не съм чак от това поколение, дето е нямало захар дори, не съм чак толкова стара :)
ама аз и не съм написала , че си  :balk_21:


Re: Нашите пораснали деца през януари 2016 г.
« Отговор #101 -: Януари 25, 2016, 15:43:31 pm »
Да питам и майките на по-големите дечица 3а добър очен в София. 3а бебе на 7-8м - много му съл3и оченцето и се 3ачервява. Чернодрниска я 3нам като най-добра, но 3а нея часовете са след месец, а е добре да иде скоро. Благодаря предварително!
Д-р Димитрова в Токуда. Там водя Мия от няколко години и съм много доволна от нея.
<br />[link=http:
*
Re: Нашите пораснали деца през януари 2016 г.
« Отговор #102 -: Януари 25, 2016, 17:15:17 pm »
Аз пък не препоръчвам Чернодринска. Може да е добър специалист, но не се усеща отношението към детето, а надделява желанието да се вземат парите.
С 2 ръце и аз препоръчвам д-р Лолова. При нея сме вече 4 години.
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Нашите пораснали деца през януари 2016 г.
« Отговор #103 -: Януари 25, 2016, 17:46:12 pm »
.................. едва ли има семейство без запас от бисквити, бонбони, шоколади, всякакви готови сладкарски изделия

Моето, бре. И то понеже аз ще изям всичко и няма да остане на склад. Иначе мама все беше на някаква диета и рядко правеше някакви сладкиши.
За млечния шоколад, като стана дума - колко бива да яде едно 6 годишно. Моето обикновено изяжда по 2 блокчета, през ден - два. Един дядо Коледа и един шоколад ги яде от Коледа до онзи ден. Понеже ме е срам и ми е грехота да я подяждам, та само каквото на нея ѝ се откъса от сърце съм хапнала. :lol:
*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Re: Нашите пораснали деца през януари 2016 г.
« Отговор #104 -: Януари 25, 2016, 18:11:02 pm »
Благодаря 3а бър3ите отговори 3а доктори - 3нам си а3, че тук ще получа помощ  :bighug: Ама толкова съм свикнала да споделям и да се съветвам с вас :) Ще предам на майката и тя да си преценява.
Пеше, не 3нам колко е нормално а шоколад. Ние даваме мноооого рядко, ама и Божидар е още по-малък и, ако не види, сам не се сеща ;)
Удома имаме торби със 3ахарни и3делия, но всичките подарени от то3 и оня. Хем обясняваме, че такова не даваме да се яде. Понякога му даваме по малко, понякога баща му си хапва, но много често преглеждам и хвърлям с и3текъл срок. Хем ми е грях да хвърлям храна, ама то храна ли е? Предпочитам да правя домашни кремове, кексове, тортичка - с истинско мляко и яйца ;) И това пак е рядко. Десертът удома са плодове и кисело мляко с мед. 3а сега минава номерът.


*
Re: Нашите пораснали деца през януари 2016 г.
« Отговор #105 -: Януари 25, 2016, 18:37:24 pm »
bebe_13+15, да вземем да ти дойдем на гости,  :wink:
Кандидатирам се веднага.
"Една малка крачка за човека - един голям скок за човечеството..."
Нийл Армстронг
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Нашите пораснали деца през януари 2016 г.
« Отговор #106 -: Януари 25, 2016, 20:30:45 pm »
bebe_13+15, да вземем да ти дойдем на гости,  :wink:
Кандидатирам се веднага.

Бебе, и аз идвам, и аз  :lol:
За подаряващите негодни за възрастта неща - знаеш ли как ги излекувах. Като ѝ подадяхя нещо си (винаги много държаха на нея лично в ръцете да ѝ го натикат) аз го грабвах в движение и с мил гласец казвах „Ооо, благодаря, много обичам ...“ Опитите за протест, че то за детето не за мен, пресичах с „малка е още за това, когато може да го яде ще ви кажа“.
Не трябва да уточнявам, че основно за родата на мъжа ми става дума  :lol:
*
Re: Нашите пораснали деца през януари 2016 г.
« Отговор #107 -: Януари 25, 2016, 22:21:14 pm »
Моите не са много по шоколада. За някои празници в училището и градината получават толкова много сладки работи, че после се чудя какво да ги правя. Повечето заминават директно в коша. Някои ги ядем ние, ако са хубави, че май купуват най-евтините и те на нищо не приличат. Други ги слагам на сладкиши. Най мразя близалките.  :x

*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Re: Нашите пораснали деца през януари 2016 г.
« Отговор #108 -: Януари 26, 2016, 09:47:14 am »
Гости приемаме по всяко време :) Освен сладки, имаме планина 3а ра3ходки и спа курорт на 10км от нас ;)
И ние имаме от детската градина торбички с евтини 3ахарни... ами боклуци. 3а 1ви юни, 3а Коледа. При положение, че събраха по 4 лв 3а Коледа 3а сладко - представете си с какво са напълнили една торба. Единственото свястно беше една мандаринка. Лошото е, че им ги дават там на пра3ника и някои неща са ометени преди да ги видим още. Бли3алките 3а мен са яки ра3рушители на 3ъби - половин час държиш в устата си концентрирана 3ахар с малко бои и аромати. Иначе родата се понаучи уж - предупредени са да не дават директно на него, или поне първо да попитат сега ли е моментът. Не сме съвсем цербери и по3воляваме, но ако може не преди основното хранене и не най-скапаните боклуци. 3а Коледа майка ми донесе една малка кутийка киндер шоколадчета - по едно шоколадче си ги и3яде детето. От време на време си в3емаме бонбони Линд - мъничко, но качествено.


*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Нашите пораснали деца през януари 2016 г.
« Отговор #109 -: Януари 26, 2016, 10:28:04 am »
... мъничко, но качествено.
:hug2:
По-добре блокче шоколад, отколкото вафла, кроасан или купешко кексче , повярвайте ми .
Та изяснихме  и споделихме  аспектите на здравословното хранене - всички си ги знаем , да минем пак на образователна тема :
Има ли регламент      да е опредено по учебен план    в коя група на детската градина    ,  децата че трябва да научат еди колко стихчета и песнички . И трябва ли персонала да  споделя с родителите  и дава като материал това , което учат  с децата , за да го  затвърждават с   родителите . Ясно , че всяко дете запомня според своите възможности , но коментирахме с една позната , чев  различните градини учат различно количество  неща .
 
За това ме интересува има  ли заложено по план  да "учат  " , усвоят , запомнят определен  брой  стихотворения , песни и  т.н. Или  някъде госпожите си ги "изпяват " и който каквото запомнил , запомнил ;  а  на други места   персонала набляга повече  ...

Надявам се Синеочка или друг с  преки познания  и информация да се включи .


*
Re: Нашите пораснали деца през януари 2016 г.
« Отговор #110 -: Януари 26, 2016, 10:31:32 am »
по стара обсъждана тема, но интервюто е добро - http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=1174982
Re: Нашите пораснали деца през януари 2016 г.
« Отговор #111 -: Януари 26, 2016, 11:30:34 am »
 nimika, аз съм в същата питанка. Госпожите на Марти /посещава трета група, подготвителна 5год. или както там се наричат/ по-миналата седмица изнесоха стихотворение "Болен Мечо" - 5 куплета. Миналата седмица изнасят "Зимен сън" - 5 куплета и "Ех, че време!Ех, че сняг"- още 5 куплета. Реших, че нещо на мен ми се губят стандартите какво трябва да учат децата в норма, че нали работя с деца с умствена изостаналост повече. Та започнах да питам колко стихчета трябва да се учат. Отговора беше по 1 на седмица и не повече от 3 за месеца. Без да претендирам, че източника ми е експерт или нещо подобно. Марти трудно учи наизуст, та събота и неделя се озорихме и двамата с научаването на новите стихотворения. Трудна мотивация, нерви, стиснати зъби и т.н.
Пак да кажа, че паметовите функции се тренират и не се оплаквам, че имат да учат много стихотворения... Някак си обаче рязко започнаха да учат толкова много след като няколко майки се оплакахме, че смятаме, че на децата ни не се отделя достатъчно внимание, а понякога тенденциозно се пренебрегват.
ще следя дискусията!
Има във морето на детските игри бисерче, което ни прави по–добри!
*
Re: Нашите пораснали деца през януари 2016 г.
« Отговор #112 -: Януари 26, 2016, 12:06:24 pm »
Относно заучаването на стихчета, мога да споделя наблюденията, които имам от ДГ, в която ходеше Константин.
Нямам спомен да е носел вкъщи листчета с дълги текстове, които да учи. Всичките им тържества бяха уникални, сценаристи винаги се оказваха самите госпожи. Текстовете, които е казвал на тях бяха от сорта на  - Хан Аспарух, "Аз казах! Тук ще бъде моята държава! Мойте внуци тук ще тичат, ще им бъде тук дома!". Тук-таме някое дете казваше по едно куплетче от "Аз съм Българче", напр. Никога не съм чувала някой да декламира дълги стихотворения. Както и нито една майка не е споделяла, че имат някаква трудност със заучаването.
Песничките, разбирах, че ги знае на самото тържество, не сме "репетирали" вкъщи...
Та, ако има някакъв стандарт, или "задължителен минимум", в нашата ДГ определено не са го спазвали :)



*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Re: Нашите пораснали деца през януари 2016 г.
« Отговор #113 -: Януари 26, 2016, 12:29:13 pm »
Ръчнахте една тревожеща ме тема, дето не 3наех 3а тук, или 3а по-малките е :( 3а правилата в ДГ. Моето момче ходи в нещо като първа група в градина. До сега е учил 1 стихче от 8 реда - 3а дядо Коледа. Явно учат и песнички, щото редовно ми пее. Но ме дра3ни, че също така редовно гледат и ТВ - сега не ги и3карват навън и с това им уплътняват деня. Айде детското иди-дойди, ама вчера вика "Гледахме "Малката булка"!"  8O До колкото 3нам, това е индийска сапунка и много се подра3них. Та ра3решена ли е телеви3ията по принцип и особено пък да ги 3атъпяват с такива простотии :?
Стефи, следях обсъждането по-рано на напишкването, макар да не съм се включвала активно. Много ми хареса отношението на то3и лекар :) И ние пробвахме да спи Божидар бе3 памперс нощем, но не се получи и отложихме. 3а сега само следобедният сън е бе3 памеперс и няма да му давам 3ор. А явно не трябва и да го будим 3а пиш ;) Приемам, че е малък и всичко ще се случи скоро - като му дойде времето.


*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Нашите пораснали деца през януари 2016 г.
« Отговор #114 -: Януари 26, 2016, 13:14:20 pm »
в повечето групи в ДГ имат телевизор и следобед им пускат филмчета - ДЕТСКИ.
гледането на сериали за възрастни е недопустимо и те съветвам да се отнесеш до директорката. това е безобразие, малки деца са! за такива неща има и агенция за закрила на детето...
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Нашите пораснали деца през януари 2016 г.
« Отговор #115 -: Януари 26, 2016, 15:11:39 pm »
Явно тая малка булка е много популярна. И на дъщерята на Ники й я бяха пускали.
Аз пък не разбирам защо са им телевизори в градината. Сигурно защото при нас няма. Нали им се плаща на учителките, за да ги научат на нещо тези деца, а не само да ги трапосат пред телевизора?!

Re: Нашите пораснали деца през януари 2016 г.
« Отговор #116 -: Януари 26, 2016, 15:16:46 pm »
Откакто тръгна на градина, въпреки многобройните болести се пристрасти към сладкото и често отказва плодове, говори като селянче(а преди говореше по-правилно от мен) и говори по  бебешки, ужасно се държи на масата, не е научила нищо повече от едно стихче с 2 реда, все още не й се рисува. Не им дават да се движат, нито танцуват, нито спортуват, нито ги извеждат...
Затъпява и физическите й възможности намаляват. :(
От друга страна, не искам да я товаря отсега, защото бях накупила разни помагала и се бях изсилила, та вече като ги види и вика "не искам да учим"...
*
Re: Нашите пораснали деца през януари 2016 г.
« Отговор #117 -: Януари 26, 2016, 22:52:17 pm »
...
Стефи, следях обсъждането по-рано на напишкването, макар да не съм се включвала активно. Много ми хареса отношението на то3и лекар :) И ние пробвахме да спи Божидар бе3 памперс нощем, но не се получи и отложихме. 3а сега само следобедният сън е бе3 памеперс и няма да му давам 3ор. А явно не трябва и да го будим 3а пиш ;) Приемам, че е малък и всичко ще се случи скоро - като му дойде времето.
И аз не съм се включвала по тази тема  :), да разкажа как е при нас, че дечицата ни са на една възраст почти.
Бебе, моите деца са без памперс вече, но задължително го слагам по време на сън. И при следобедния сън са с памперс, но в повечето случаи остава сух.
Нощем засега не мисля да правя опити за махане. Задължително преди сън минават през тоалетната, така памперсът дори и да е мокър, не е препълнен и си изкарват до сутринта. Нощем не съм ги будила. Предполагам, че постепенно с израстването ще започнат да задържат за повече часове и е възможно и нощният памперс да си остава сух, както е при дневния сън, ще видим. :)

Когато излизаме навън пак са с памперс, който винаги остава сух. Те си казват и ползваме тоалетна при нужда, но тъй като често сме извън къщи за няколко часа или за цял ден и не винаги има наблизо тоалетна, така ми е по-спокойно, а и понякога заспиват в колата, та е по-сигурно с памперс :).
« Последна редакция: Януари 26, 2016, 23:23:56 pm от marsi »

*
Re: Нашите пораснали деца през януари 2016 г.
« Отговор #118 -: Януари 26, 2016, 23:26:18 pm »
Моята също е с памперс през нощта.  8)

Алиа, и какво ги правят тези деца по цял ден?  8O
Аз като отида да я прибирам моята и тя ми носи по три картини. Голяма художничка се извъди! Момичетата обикновено седят кротко и рисуват, момчетата може да се поскарат, но оставам изумена как успяват да внушат респект на група от 15-20 деца на различна възраст. След 16 ч. ги събират в няколко групи, за да може и някои учители да си тръгнат по-рано (тези, които са дошли по-рано, имат си някакви техни смени).

*
Re: Нашите пораснали деца през януари 2016 г.
« Отговор #119 -: Януари 27, 2016, 09:16:08 am »
Лятото в сборните групи и в нашата градина се е гледал "Малката булка". Веднъж нещо стана въпрос, питам : "Ти откъде знаеш толкова за малката булка?" - "Ами г-жа Х. го гледаше лятото на нашия телевизор". Добре, че г-жа Х. беше приходяща, после не съм чувала вече за "Малката булка".
When the things seem most hopeless - this is a prelude to when real opportunities begin