0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Дайте да ви видя графиката - 12 тема
« Отговор #600 -: Май 03, 2016, 20:55:49 pm »
Marsi, благодаря ти за отговора. Дано утре се изяснят нещата и да не е нещо сериозно
*
Re: Дайте да ви видя графиката - 12 тема
« Отговор #601 -: Май 03, 2016, 21:44:07 pm »
Marsi, благодаря ти за отговора. Дано утре се изяснят нещата и да не е нещо сериозно
пиши след прегледа  :)

Re: Дайте да ви видя графиката - 12 тема
« Отговор #602 -: Май 04, 2016, 09:20:35 am »
Да Марси ще направя тест днес , но като гледам май втората фаза пак няма да е добре защото това покачване никак не ми се случва и искам да те питам задължително ли първо на доктор и после хормони или мога да пусна хормони и след това да отида с тях напраео за консултация и ако ми изпишат прогестероноеи лекарства трябва да кажа че искам първо да се проследи о. И след това да ги започна нали правилно съм разбрала...забравих да спомена че съм учител а пише че стресът се отразява на всичко .аз обичам работата си но въпреки всичко работя с първолаци и стресът никак не е малко като се има впредвид че съм млад учител и притеснението си го има в големи дози
Re: Дайте да ви видя графиката - 12 тема
« Отговор #603 -: Май 04, 2016, 10:51:06 am »
Здравейте и от мен не съм писала отдавна но днес се притесних и искам да помоля Marsi да ми помогне с изяснението на едно розово зацапване което ме притесни и си мисля че не е имплантация защото предния месец по същото време се появи два дни преди цикала ми та въпросът ми е от какво се получава това зацапване ако е импланплантация не трябваше ли да е по рано :ask: отново ще ме посети лелката си мисля
« Последна редакция: Май 04, 2016, 11:45:35 am от viliana87 »
*
Re: Дайте да ви видя графиката - 12 тема
« Отговор #604 -: Май 04, 2016, 15:40:58 pm »
Да Марси ще направя тест днес , но като гледам май втората фаза пак няма да е добре защото това покачване никак не ми се случва .....
Рано е за такова заключение :), допустимо е БТ да се повишава и постъпателно до към 4-5 дни след + ову. тест, ще проследим как ще бъде в този цикъл.

...  задължително ли първо на доктор и после хормони или мога да пусна хормони и след това да отида с тях напраео за консултация и ако ми изпишат прогестероноеи лекарства трябва да кажа че искам първо да се проследи О. ......
Първо се започва с изследване на базисни хормони, ехографски преглед, евентуално допълнителни изследвания по преценка на лекаря, и едва тогава терапия.
Може и сама да изследваш някои от основните хормони  ФСХ, ЛХ, Е2 (на 3-5 ден от МЦ, най-добре на 3-ти) и да отидеш на преглед с изследванията. Другият вариант е да отидеш на консултация, в който и да е ден от цикъла, и да обсъдите с лекаря проследяване от началото на следвация МЦ.
При лекаря, който последно посещавах (в репродуктивна клиника), практиката беше такава: чакам менструацията и на първи ден от цикъла се обаждам за час (за втори или треди ден от МЦ), следва УЗ преглед (преброяване на антрални фоликули и проверка дали всичко е наред, примерно задържан ф.) и изследване на хормони на 3-ти ден. Още един-два прегледа (по преценка на лекаря) до овулация с изследване на естрадиол и определяне на предполагаемите дни за овулация.
След това, пак по преценка на лекаря, УЗ преглед след О., търсят се индикации за настъпила овулация, и изследване на прогестерон около 7-ми ден след овулация.

Дали точно по тази схема ще протече проследяването пак е по преценка на лекаря.... Примерно аз периодично изследвах щитовидни хормони, не съм имала проблем и терапия не се е налагала, но проверявахме през няколко месеца, тъй като съм с фамилна предразположеност, а и стресът ми беше много голям тогава .... И така, водеща е преценката на репродуктивния специалист.

Ако решиш сама да изследваш хормони, за начало LH, FSH, Estradiol (E2), може и Пролактин (изследването на този хормон не е свързано с определен ден от цикъла, но има специфични изисквания: сутрин на гладно, предишната вечер по-лека храна, без секс и без дразнене на гърдите, непосредствено преди изследването почивка 20-30 мин. в лабораторията) и хормони на щитовидна жлеза евентуално.
В някои лаборатории има пакетни изследвания и намаление на цената, ползвала съм пакет в лаборатория в София: TSH (Тиреотропен хормон), Prolactin (Пролактин), LH (Лутеинизиращ хормон), FSH (Фуликул стим. хормон), Estradiol (Естрадиол), Testosterone (Тестостерон), предполагам за Варна също има такива възможности....

Но пак да кажа, рано е да се прави заключение, че има проблем с базалната температура в ЛФ, ще проследим в следващите дни... :) 

*
Re: Дайте да ви видя графиката - 12 тема
« Отговор #605 -: Май 04, 2016, 15:47:00 pm »
viliana87, възможно е да има зацапване около дните за имплантация (очаквано около седмица след О., но може да е малко по-рано или по-късно), а може и да няма такова, а да се появи на следващ етап от бременността.... Примерно при моята спонтанна бременност не е имало зацапване около дните за имплантация, а по-късно (около месец след овулацията), индивидуално е.
Така че от тази гледна точка това зацапване не носи съществена информация.... а също може и да е знак за предстояща ментруация. Но докато не дойде следващият цикъл надежда има :). Според мен до ден-два ще стане ясно, дано да не е цикъл!
« Последна редакция: Май 04, 2016, 15:55:28 pm от marsi »

Re: Дайте да ви видя графиката - 12 тема
« Отговор #606 -: Май 04, 2016, 16:23:04 pm »
Благодаря marsi
Re: Дайте да ви видя графиката - 12 тема
« Отговор #607 -: Май 04, 2016, 18:39:19 pm »
Марси пак + и сега на графиката + да го отбелязвам и утре да си купя още да правя докато стане - нали ...а сега кога да очаквам повишаване на БТ ден два след днешния тест ли или ден два след вчерашния ? Или пак задържам фуликул или вече незнам и това главоболие днеска ужас  :(
Re: Дайте да ви видя графиката - 12 тема
« Отговор #608 -: Май 04, 2016, 21:01:46 pm »
Здравей, marsi. Да се отчета от посрщението при лекарката ми - оказа се киста 4 см., това от което най се страхувах. И сега следва туморен маркер и да видим, трябва да започна да пия оргаметрил макар да не ми се иска :(  Ако до 3 месеца не изчезне ще трябва лапароскопия :(
Re: Дайте да ви видя графиката - 12 тема
« Отговор #609 -: Май 04, 2016, 21:53:35 pm »
Здравей Vesi 88 и аз май съм в твоето положение и аз получих зацапване сутринта беше розово но сега ми се вижда по наситено дано всичко при теб мине с хапчетата и да не се налага лапаро дръж ни в течение и аз ще изчакам МЦ и ще отида на преглед дано скоро и ние с усмихнем и видим  :bfp: най- важно е да не изпадаме в паника има лечение за всичко
*
Re: Дайте да ви видя графиката - 12 тема
« Отговор #610 -: Май 04, 2016, 23:22:08 pm »
Марси пак + и сега на графиката + да го отбелязвам и утре да си купя още да правя докато стане - нали ...а сега кога да очаквам повишаване на БТ ден два след днешния тест ли или ден два след вчерашния ? Или пак задържам фуликул или вече незнам и това главоболие днеска ужас  :(

SteliNiki, да, и утре още един тест (и дано утре да е отрицателен). И в предишния цикъл беше така, нали - положителен в два поредни дни?
Тестовете за овулация улавят така наречения пик на LH, който в повечето случаи е за един ден, но при по-високи нива на LH е възможно тестовата черта да е с почти еднаква наситеност в два поредни дни, тогава е трудно да се каже кога е бил този пик.
Овулацията настъпва около 24ч. след + тест, но тъй като е много индивидуално, може да е по-рано или по-късно (до към 48 часа). Затова в опитите е добре да се имат предвид по-широки граници - от 12ч. до около 48 ч. след положителен тест за овулация.
Добре е да се започне с опитите вечерта след първия + тест, пък ако и при втория чертата е пак така наситена, това на практика ще удължи опитите с още един ден. Ако се правят опити през ден за този период, е напълно достатъчно. Успех!  :)
« Последна редакция: Май 05, 2016, 15:08:36 pm от marsi »

*
Re: Дайте да ви видя графиката - 12 тема
« Отговор #611 -: Май 05, 2016, 02:32:43 am »
Здравей, marsi. Да се отчета от посрщението при лекарката ми - оказа се киста 4 см., това от което най се страхувах. И сега следва туморен маркер и да видим, трябва да започна да пия оргаметрил макар да не ми се иска :(  Ако до 3 месеца не изчезне ще трябва лапароскопия :(

Vesi88, много съжалявам за кистата, дано бързо се редуцира.

И все пак ще споделя мислите си около направеното заключение, може да е от полза.
По това време на цикъла на УЗ може да се наблюдава жълтото тяло (възможно е да се сбърка с киста), а при евентуално зачеване то увеличава размера си и би могло да достигне посочения размер, и повече. При такава ситуация аз бих направила един кръвен тест за бременност или отново уринен след 2-3 дни.
Прегледай тази тема:  Големина на жълтото тяло?

Другата възможност е да е задържан фоликул от предишния цикъл (в предишния МЦ имаше ли прием на Дуфастон?). Но при задържан ф. често изследваните хормони в началото на следващия цикъл дават информация за това (по-точно нивото на естрадиола, макар и в референтни граници би трябвало да е под определено ниво), а беше споделила, че резултатите от изследванията са добри. Би ли написала стойностите на изследваните хормони в началото на този цикъл.
« Последна редакция: Май 05, 2016, 02:59:03 am от marsi »

Re: Дайте да ви видя графиката - 12 тема
« Отговор #612 -: Май 05, 2016, 07:53:37 am »
Здравей marsi, това са ми резултатите

TSH    0,827   референтни с-ти  0,27 - 4,2
Пролактин    468,2   референтни с-ти 127-637
LH   6,52    референтни с-ти   Ж.фол. 2,4-12,6
FSH   5,97   референтни с-ти   Ж.фол.  3,5-12,5
Estradiol   115,9   референтни с-ти   Ж.фол.  46-607
Testosteron 0,82 референтни с-ти   Жени 0,22-2,9
Progesteron  3,18   референтни с-ти   Ж.фол.  0,6-4,7


Началото на април ходих при нея за да ми разчете резултатите и тогава ме прегледа и не видя да има киста, така че явно сега се е образувала. Възможно ли е да бърка бременност с киста?
Re: Дайте да ви видя графиката - 12 тема
« Отговор #613 -: Май 05, 2016, 08:12:41 am »
Пропуснах да кажа че не съм пила нищо преди менструацията, дойде си спонтанно. Тези дни си имам придърпване, при прегледа също усетих болка. Лекарката каза, че кистата има белези на доброкачествена, гладка е и съдържанието й било бистра течност,  Сега чуденката ми е дали да започвам оргаметрил, ако е евентуална бременност ще навреди ли?
Re: Дайте да ви видя графиката - 12 тема
« Отговор #614 -: Май 05, 2016, 09:56:57 am »
Vesi88 всичко е възможно може и да бърката мен ме пратиха на лапоро с диагноза шоколадова кистаа а се оказа срастване на шийката и малка киста но уж не от локоладовите така че според мен направи консултация и с друг лекар че да не те тъпчат с лекарства като мен уж за едно а то друго стискам палци да е бременост и тя да е объркала не бързай да пиеш каквото и да е фокато не направиш консултация и с друг успех
*
Re: Дайте да ви видя графиката - 12 тема
« Отговор #615 -: Май 05, 2016, 10:50:35 am »
Здравей marsi, това са ми резултатите

TSH    0,827   референтни с-ти  0,27 - 4,2
Пролактин    468,2   референтни с-ти 127-637
LH   6,52    референтни с-ти   Ж.фол. 2,4-12,6
FSH   5,97   референтни с-ти   Ж.фол.  3,5-12,5
Estradiol   115,9   референтни с-ти   Ж.фол.  46-607
Testosteron 0,82 референтни с-ти   Жени 0,22-2,9
Progesteron  3,18   референтни с-ти   Ж.фол.  0,6-4,7

Началото на април ходих при нея за да ми разчете резултатите и тогава ме прегледа и не видя да има киста, така че явно сега се е образувала. Възможно ли е да бърка бременност с киста?

Vesi88, при тази стойност на естрадиола е възможно да е задържан фоликул от предишния цикъл. Нивото на Естрадиол на 3 ден от МЦ трябва да е около 50 pg/ml или по-ниско, тази стойност е висока за началото на цикъла.

На такъв ранен етап не може да се види плоден сак в матката, но може да се види жълтото тяло в яйчника и да се сбърка с киста. Но при тази завишена стойност на естрадиола в началото на МЦ, вероятно действително е задържан фоликул от предишния цикъл, а и описанието (гладка повърхност, бистра течност...) също насочва за този вариант.

Активното вещество в Оргаметрил е линестренол (прогестаген), има действие сходно на хормона прогестерон, аналогично на Дуфастона (при него активната съставка е дидрогестерон, пак от групата на прогестагените). И да има бременност не може да навреди, но явно наистина става въпрос за киста (задържан ф. от предишния цикъл).


Но прави впечатление и друго, стойността на пролактина е завишена, макар и в референтни граници, препоръчително е да е около 200-300 при опити за забременяване. Прегледай тези теми:
Пролактин
Стойности пролактин
Но може и да не са спазени изискванията при изследване, добре е да се провери отново. Изследването на този хормон не е свързано с определен ден от цикъла, но има специфични изисквания тъй като е стресов хормон и лесно може да се повлияе. Трябва да се изследва сутрин на гладно, предишната вечер по-лека храна, без секс и без дразнене на гърдите, непосредствено преди изследването в лабораторията успокояване и почивка 20-30 мин.

Ако действително този хормон има тенденция към завишаване, то е наложителна консултацията с репродуктивен специалист и добър ендокринолог за терапия евентуално. Останалите хормони са добре.
В кой град (район на страната) живееш, възможно е някой да се включи с препоръка за репродуктивен специалист и ендокринолог.
« Последна редакция: Май 05, 2016, 15:12:38 pm от marsi »

Re: Дайте да ви видя графиката - 12 тема
« Отговор #616 -: Май 05, 2016, 18:15:36 pm »
От София съм marsi. Записах си час за преглед в Майчин дом, понеже изглежда лекарката при която ходя не е разчела много добре резултатите. Попринцип бях чела че е добре пролактина да е около 200 /300, даже й наблегнах на тези стийности но тя каза че съм си в норма. За естрадиола също не ми каза, че е завишен. Още не съм започнала да пия оргаметрила и не знам въобще дали да го почвам, или да изчакам да мине прегледа в Майчин дом и да видя там какво ще ми кажат, но пък и се страхувам да не стане по- зле. С две думи  - пълна каша.
*
Re: Дайте да ви видя графиката - 12 тема
« Отговор #617 -: Май 05, 2016, 23:28:55 pm »
Vesi88, за пролактина е добре да се консултираш с ендокринолог, а след като си от София бих ти препоръчала д-р Емил Начев, в някои дни от седмицата консултира в Майчин дом, но и в други клиники, има информация в тази тема: 
Ендокринолог д-р Начев, имам и телефонния му номер, мога да ти го пратя на лични, ако искаш.
« Последна редакция: Май 05, 2016, 23:48:54 pm от marsi »

Re: Дайте да ви видя графиката - 12 тема
« Отговор #618 -: Май 06, 2016, 07:28:22 am »
Марси притесних се много ...защо тая БТ пада вместо да се качва о. Ли нямам пак :-( 
*
Re: Дайте да ви видя графиката - 12 тема
« Отговор #619 -: Май 06, 2016, 08:15:05 am »
SteliNiki, колебаене на температурата за един ден е допустимо, да видим как ще е утре и вдругиден, дано да започне да се повишава. Пробвай да включиш упражнения, коремни преси, и т.н. .... за спукването на фоликула.
« Последна редакция: Май 06, 2016, 08:24:53 am от marsi »