0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Големина на жълтото тяло?
« -: Юни 01, 2007, 13:54:40 pm »
Момичета,
Може би въпросът ми е леко тъп, но търсех в нета ..., ровичках се ..., но така и не успях да намеря отговор:
Има ли някаква връзка между големината на жълтото тяло, което се вижда след овулацията и времето на настъпването й.
Да речем ако е размер "х", значи е настъпила преди "у" време  :?
Само се натъкнах на писания, че размер над 30 мм не е добър, защото може да се образува киста  :?
*
Re: Големина на жълтото тяло?
« Отговор #1 -: Юни 01, 2007, 15:41:25 pm »
Момичета,
Може би въпросът ми е леко тъп, но търсех в нета ..., ровичках се ..., но така и не успях да намеря отговор:
Има ли някаква връзка между големината на жълтото тяло, което се вижда след овулацията и времето на настъпването й.
Да речем ако е размер "х", значи е настъпила преди "у" време  :?
Само се натъкнах на писания, че размер над 30 мм не е добър, защото може да се образува киста  :?
Щом има жълто тяло овулацията е настъпила.
Re: Големина на жълтото тяло?
« Отговор #2 -: Юни 01, 2007, 16:45:21 pm »
 :D така и това жълто тяло има някакъв размер.
Той явно се променя? И това не мога да разбера кога и как?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Големина на жълтото тяло?
« Отговор #3 -: Юни 01, 2007, 18:04:08 pm »
По размерите на жълтото тяло е доста трудно да се прецени кога е била овулацията. Размери до 3-3,5 см в диаметър се приемат за нормални.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Големина на жълтото тяло?
« Отговор #4 -: Юни 01, 2007, 21:08:36 pm »
Размери до 3-3,5 см в диаметър се приемат за нормални.
Мели при нас над 2,4см го водят за киста.
А иначе относно големината на жълтото тяло-зависи от много неща.
Например при каква големина на фоликула овулираш?Или колко дена след овулацията си отишла да те видят на узи?
Например аз овулирам на 18-20мм на левият яйчник.
Засечено в деня на овулацията жълтото тяло ми беше 17 мм.
А в 2-3 дена след овулация е засичано на 13,11мм.Но не мога да ти кажа с колко мм намалява на ден  :(...защото явно при всеки е индивидуално.
*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
Re: Големина на жълтото тяло?
« Отговор #5 -: Юни 01, 2007, 21:43:57 pm »
Ама каква киста? Фоликулът, ако не се спука, става на киста. Жълтото тяло си е жълто тяло.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Големина на жълтото тяло?
« Отговор #6 -: Юни 01, 2007, 21:48:42 pm »
Размери до 3-3,5 см в диаметър се приемат за нормални.
Мели при нас над 2,4см го водят за киста.

Илияна, това предполагам е за размера на фоликула, а не на жълтото тяло.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Големина на жълтото тяло?
« Отговор #7 -: Юни 01, 2007, 22:26:26 pm »
И аз имам подобен въпрос.Докторката ми каза,че имам киста на десния яйчник с големина 29мм.на 17 ден от цикъла.Изписа ми Примолут който трябва да пия 3месеца от 16ден на цикъла.Това наистина ли е киста или фоликул?
Re: Големина на жълтото тяло?
« Отговор #8 -: Юни 02, 2007, 01:34:38 am »
Е,аз май съвсем се обърках вече.
Доколкото ми е известно,след настъпила овулация спукалият се фоликул се преверъща в жълто тяло.И ако не е настъпило оплождане на яйцеклетката,жълтото тяло започва да регресира,тъй като повече не е необходимо.
 Знам,че има неща които не зная и точно затова бих искала да получа отговор на този въпрос: Как от фоликул 20мм, след настъпила овулация,жълтото тяло може да нарасне до 30-35мм?Аз си спомням, че моето жълто тяло намаляваше с напредване на времето-бях го следила от любопиство 15-13-11-9мм и то при условие, че се измерваше в най-дългата част.А в същото време и прогестерона ми беше в нормата.
*

    adi

  • *****
  • 7710
  • УСМИХНИ СЕ И СВЕТА ЩЕ СТАНЕ ПО-КРАСИВ
Re: Големина на жълтото тяло?
« Отговор #9 -: Юни 02, 2007, 07:46:23 am »
Прочети внимателно тази статия..............................................

След освобождаването на яйцеклетката,(след пукане на фоликула) фоликулът се превръща в т.нар. “корпус лутеум” или ”жълто тяло”. Затова и фазата се нарича “Лутеална”. Корпус лутеум произвежда хормона прогестерон, който разрехавява вътрешната стена на матката, подготвяйки я за прикрепването на оплодената яйцеклетка в нея (това се нарича “имплантация на яйцеклетката”). Ако яйцеклетката бъде оплодена и започне бременност, жълтото тяло продължава да се развива в продължение на 3 месеца и отделя все повече прогестерон, за да осигури износването на плода. След този период плацентата заменя жълтото тяло. Именно прогестеронът, произвеждан от жълтото тяло, не позволява на матката да получава контракции, както това се получава при менструацията, и по този начин запазва невредимо яйцето. На седмия ден след оплождането, или на 21 (22) ден от началото на последната менструация, става имплантацията, което действително става през втората седмица след оплождането.

Ако яйцеклетката не е оплодена, жълтото тяло достига максимума си на големина и дейност след 9 дни, след което регресира (сбръчква се и умира), а нивото на прогестерона на 21 (22) ден от месечния цикъл започва да намалява. Дейността на жълтото тяло е точно определена - 14 (+ 2) дни след овулацията, то престава да произвежда секрет и се превръща в съединителна влакнеста тъкан. Внезапният спад на хормоните в кръвта предизвиква появата на менструалното кръвотечение. В момента, в който неоплодената яйцеклетка се изхвърля с менструацията, започва зреенето на нов фолукул - това е началото на нов цъкъл.
*

    denis

  • *****
  • 11303
  • Chaos absolute...
Re: Големина на жълтото тяло?
« Отговор #10 -: Юни 02, 2007, 08:32:07 am »

Овулацията е от 12 до 48 час след (+) тест за О.
Виж тук...
МЦ - Ендометриум
Re: Големина на жълтото тяло?
« Отговор #11 -: Юни 02, 2007, 09:09:30 am »
Мерси на всички ви за отговорите  :D За мен бяха много полезни.
Мели и на теб специално.
Ама каква киста? Фоликулът, ако не се спука, става на киста. Жълтото тяло си е жълто тяло.
Не става ли киста на жълтото тяло, ако не регресира? /и няма бременност, естествено/
iliyanas може би достига максималните си размери 30 - 35 мм на седмия ден след овулацията  :? и след това регресира, както виждаме от линка на denis.
Както и да е ... продължавам да знам, че нищо не знам  :D 
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Големина на жълтото тяло?
« Отговор #12 -: Юни 02, 2007, 09:46:33 am »
Е, спокойно, де, всички тук знаете толкова много за непрофесионалисти. Просто самият женски огранизъм е доста сложен в тази си част. След овулацията пукнатият фоликул, от който се е отделила яйцеклетката, продължава да функционира като жлеза и така го възприемайте, а не като просто ненужна обвивка на вече реализираната яйцеклетка. И като жлеза нараства, функционира, отделя хормони и когато няма бременност търпи обратно развитие и остава като белег от съединителна тъкан върху яйчника.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Големина на жълтото тяло?
« Отговор #13 -: Юни 02, 2007, 10:06:03 am »
Мели може ли при обикновен преглед на видеозон да се види дали яйчниците ми имат кисти.Имам такъв преглед защото след аборт 2000г. имам кисти на гърдата.От тогава се мажа с Прогестогел..Казват ми че са се получили на хормонална основа след аборта.Не ми дават гаранция че след евентуална хирургическа намеса те няма да се появят отново..и така вече 7г. се мажа за тези кисти...а ми казват че яйчниците са добре.Може би не са ми направили точното изследване..не знам да не би в това да е причината поради която не мога да забременея-а ми казват че няма причина за това
Свободата означава да чувстваш това, което сърцето ти желае, независимо от мнението на околните.Паулу Коелю
Re: Големина на жълтото тяло?
« Отговор #14 -: Юни 02, 2007, 11:00:43 am »
може би достига максималните си размери 30 - 35 мм на седмия ден след овулацията  :? и след това регресира, както виждаме от линка на denis.
Тъй като темата е за жълтото тяло и аз все още съм доста объркана продължавам с моите въпроси.
Щом като жълтото тяло продължава да расте ,до 7 дена след овулацията,защо тогава при мен смалява размерите си след овулацията(както съм описала по-горе)и въпреки това прогестерона остава в референтните граници.Ако предположим,че започва да регресира 14-16ден при мен,излиза,че овулирам на 7-9ти ден,а според ФМ и графиката на БТ съм в периода 10-15ти ден.Фоликулите ми растат доста бързо-на 3ти ден имам доминантни по 6 и 8мм и на 2та яйчника.Това как да го възприемам?Като кратък живот на жълтото тяло ли?А и не мога да се съглася,че е ЛУФ(с регресия на фоликула),защото съотношението на ЛХ/ФСХ е 0,8(що годе в рамките на нормалното.А този месец пък докарах прогестерон като при бременните,а знам че не съм  и на какво може да се дължи това,този рязък отскок?
Знам че задавам,много въпроси ,но хората казват ,че човек се учи докато е жив,нали?
Бих ви била благодарна ,ако успеете да ми отговорите на тях. :D
Re: Големина на жълтото тяло?
« Отговор #15 -: Юни 20, 2017, 14:01:04 pm »
Здравейте, след една седмица болки в корема посетих гинеколог. Каза ми,  че имам жълто тяло ( пълно с кръв май). След 10 дни очаквам цикъл и д-ра каза,  че 90 % ще се спука тогава.  Въпроса ми е възможно ли е дотогава да получа силни болки или кръвоизлив от Това жълто тяло и да се наложи операция например? Това най-много ме притеснява.  Моля някоя от вас,на която й се е случвало да се включи и ако може и МЕЛИ  да даде отговор.  Много ще съм благодарна... 😊😊😊
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Големина на жълтото тяло?
« Отговор #16 -: Юни 20, 2017, 15:25:34 pm »
Иванела, понякога се получава такъв проблем от руптура на (хеморагично) жълто тяло, но е доста рядко като проблем, по-вероятно е просто да претърпи обратно развитие. Все пак имай едно наум, не се отдалечавай от населените места и, ако получиш по-силни болки, тичай на лекар.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Големина на жълтото тяло?
« Отговор #17 -: Юни 20, 2017, 15:57:20 pm »
Много благодаря за бързия отговор.  А да попитам значи е по-вероятно да претърпи обратно развитие, значи не да се спука? Д-ра каза, че с цикъла ще се спука.  А опасно ли е или ще си "изтече" с цикъла . И дали ще е по-болезнен и различен, ако тотава се спука?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Големина на жълтото тяло?
« Отговор #18 -: Юни 20, 2017, 16:20:17 pm »
Няма как по менструалното кървене да разбереш какво е станало, цикълът може да протече различно във всяка ситуация. Ако се спука, ще изтече в перитонеалната кухина, което ще разбереш по усилването на болките. Но е малко вероятно.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Големина на жълтото тяло?
« Отговор #19 -: Юни 22, 2017, 12:51:45 pm »
може би достига максималните си размери 30 - 35 мм на седмия ден след овулацията  :? и след това регресира, както виждаме от линка на denis.
Тъй като темата е за жълтото тяло и аз все още съм доста объркана продължавам с моите въпроси.
Щом като жълтото тяло продължава да расте ,до 7 дена след овулацията,защо тогава при мен смалява размерите си след овулацията(както съм описала по-горе)и въпреки това прогестерона остава в референтните граници.Ако предположим,че започва да регресира 14-16ден при мен,излиза,че овулирам на 7-9ти ден,а според ФМ и графиката на БТ съм в периода 10-15ти ден.Фоликулите ми растат доста бързо-на 3ти ден имам доминантни по 6 и 8мм и на 2та яйчника.Това как да го възприемам?Като кратък живот на жълтото тяло ли?А и не мога да се съглася,че е ЛУФ(с регресия на фоликула),защото съотношението на ЛХ/ФСХ е 0,8(що годе в рамките на нормалното.А този месец пък докарах прогестерон като при бременните,а знам че не съм  и на какво може да се дължи това,този рязък отскок?
Знам че задавам,много въпроси ,но хората казват ,че човек се учи докато е жив,нали?
Бих ви била благодарна ,ако успеете да ми отговорите на тях. :D


Стана ми интересно за това съотношение между ЛХ и ФСХ, във Фуликулярната фаза, когато се проследяват тези хормони (3-5 ден на МЦ), в резултата от съотношението им трябва да има определена числова разлика ли?