0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Добре дошли в новата тема! Тази точно - ще е от безкрайните, ама...това е положението.  :lol:

Линк към предишната тема: http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=50023.0
« Последна редакция: Октомври 28, 2014, 12:05:46 pm от Jbrul »
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
От месец и половина не е повдигана темата, но днес се втрещих от поредното безочие, което е напът да се превърне в реалност реалната възможност да бъдат "национализирани" частните пенсионни фондове.
 http://dnes.dir.bg/news/pari-boyko-borisov-pensionna-reforma-izbori2013-18064829?nt=4

Предложението е до края на януари 2015 г. всеки роден след 31.12.1959 г. и съответно внасял в УПФ да декларира иска ли да продължи да ползва фонда си, в противен случай натрупаните суми ще бъдат автоматично прехвърлени към НОИ. Тази вечер гости на Слави бяха Каролев и бившия социален министър Нейков. Не съм им особен фен, но и двамата казаха нещо много резонно: това упражнение е очевидно за запълване на поредните дупки и недостиг в НОИ, но също така е one off, няма връщане назад. Въпросните фондове инвестират средствата си обичайно в по-ниско рискови активи, каквито са ценните книжа, издавани от държавата и съответно са един от големите й кредитори. Как точно ще им бъдат поискани непотвърдените от вложителите суми? С каква ликвидност трябва да разполагат и с цената на какво ще я постигнат, за да се осъществи тази акция?
Предложението ще се гласува в петък, ГЕРБ имат съгласие с ДПС (поне така се тиражира). Следват празници, самия януари е доволно празничен. Колко хора ще се информират и ще вземат решение на тази база?
*
До колкото разбирам,против са само от РФ. Честно казано,всичко е за запълване на дупките в НОИ.Това си личи от луната. Не мога да разбера.уж сме с дясно центриско управление,а реформите тук са към одържавяване на системата 8O?? не знам какво ще се случи и с НЗОК,защото и там могат да си го приложат същия подход :( И въобще- здравей комунизъм  :lol: :lol:
/www.mamaibebe.com][/url]
*
И забележете: в частния фонд всеки си има партида, докато такова нещо в НОИ няма. Парите постъпват и заминават директно за изплащане на пенсии.

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
то хубаво да имаме възможност да избираме, ама ние вече сме избрали. защо ще ме принуждават насила да избирам втори път? ако иска да сменям фонда с НОИ - нека тогава да подавам заявление, а не обратното. това е нонсенс. освен това - с такъв кратък срок и без опция за промяна? та тук става дума за избор до живот?!

интересно ми е само защо не видях тая вечер на жълтите павета тълпите от хора със свирки и викове "Оставка", както ги виждах всяка вечер в продължение на дълги месеци миналата година. нима са доволни сега? аз не съм чула нито един човек, който да е доволен от последните развития.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Явно хората все още не могат да се "ориентират" в предложеното :?. Честно казано аз също съм доста объркан. Сигналите и информациите са твърде разнопосочни... :( За съжаление,май това е целта в случая!!! :x Защо ,по дяволите, трябва да декларирам,че не искам промяна, а не обратното? та това е избор между две коренно различни социални системи....мамка му!!! :x
/www.mamaibebe.com][/url]
*
Е, то е ясно защо, рачо. За да не успеят хората да си подадат декларациите и всичко да се прилапа. И аз имам партида в "Доверие" от времето, когато работех в България. Познай как ще успея да декларирам през януари, че не искам парите ми да отиват към НОИ!

*
Аз не разбирам, защо е без възможност за промяна?! Защо до сега можехме веднъж годишно да си местим парите, които са в частните фондове, а сега някой гледа тотално да ги заграби?!
*
Блу,напълно разбирам. :xЯсно е,че се разчита на многото работещи и плащащши осигуровки,или им ги превеждат служебно,да не блъдат чак толкова " в час" и служебно да се налеят парите в НОИ. Доста е долничко ми се струва.Парванов сутринта отбеляза,че никъде в предизборната си програма ГЕРБ не са посочвали такава реформа...... :? Много взеха да ме изнервят! пак ,честните и редовни плътци,ще носят на гърб паразитиращите....... :x
/www.mamaibebe.com][/url]
*
Рачо, пак. Ама все по-нагло става всичко.

*
В нашия "заспал" град,никой не излиза да протестира!!! А и никой не се усеща,че леко ,леко ги "обуват" :x!
/www.mamaibebe.com][/url]
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
а междувременно, тихомълком и също така "на коляно", ни готвят и промени в НЗОК.

http://www.segabg.com/article.php?id=730973
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Вчера ББ самодоволно раздаваше интервюта, че възложил на финансовия министър да предложи схема как да се реши въпросът хората да имат възможност да разполагат с парите, "прибрани" от фондовете. Не ми е ясно как практически ще стане това, защото парите ще запълнят дупки и много скоро ще заминат по направление и за да генерират ресурс ще вдигат осигуровки, осигурителни прагове и т.н. Освен това би следвало на хората с "прибрани" пари пенсиите да се изчисляват по друга схема, защото вече НОИ разполага с всички внесени за тях осигуровки и от УПФ няма да получат нищо.
От 2015 г. максималния праг се вдига с нови 200 лв. Плоския данък засега го удържаха, но прогнозирам в следващите години да преминем отново към прогресивно облагане, макар и плавно. Пак се разчита на редовните платци.  :?
*
Както и предполагах и на  НЗОК посегнаха.  :x Абе Москов,не стига,че говориш невротично и създаваш само поводи да те атакуват,но от големите ти приказки за реформи нищо не излиза. Отдавна трябва министърът на здравеопазването да не е медицински лице,както и директорите на болниците?май преди години имаше нещо в тази посока/. Ясно е,че "гарван,гарвану ,око не вади". Реформа трябва вътре, в системата,че е заприличала на гевгир- от всякъде тече,и всеки се наредил и пълни канчето. След това вече реформирайте и системата на здравни вноски и застраховки и услугите. Ми то по-добре да не плащам на НЗОК и изцяло де преминем към здравните застраховки/май това е САЩ модела/. :(Иначе,пак здравите  ще опъваме за останалите докато се скапем и ние..... :?
« Последна редакция: Декември 20, 2014, 07:00:06 am от ra40 »
/www.mamaibebe.com][/url]
*
Аз и сега разчитам повече на допълнителната здравна застраховка. В Токуда например ако искаш преглед с направление от здравната каса може доста да почакаш за свободен час. За сметка на това платените прегледи стават почти на секундата. Вървим към здравните застраховки, което може би не е толкова лошо. Но в такъв случай ако здравните осигуровки продължат да съществуват като задължителен минимум за покриване на спешни случаи, пенсионери, деца, поне да се намалят осезаемо. Срещу сегашните 8%, които особено на максимален доход са немалко пари, обслужването не само не се подобрява, а напротив. И по-зле ще стане, защото лекарите масово заминават в чужбина и скоро и да можем да си платим, просто няма да има кой да ни лекува качествено или изобщо.
Промените минаха вчера - с гласовете на ГЕРБ и ДПС - каква ирония. Плевнелиев се кълне, че няма да слага вето на закона за бюджета, защото видите ли ББ обещал диалог. Дано поне конституционния съд се задейства.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
проблемът е, когато не си част от корпоративна допълнителна здравна застраховка.

това е описано добре в статията на Янина Здравкова, към която дадох линк.

частните здравно-осигурителни фондове никак не желаят индивидуални клиенти и цените на застраховките са такива, че е по-добре да си плащаш кеш на лекаря.

моят работодател престана да ни прави корпоративна здравна осигуровка и се видях в чудо. исках да направя семейна здравна застраховка и ударих на камък. ако някой има идеи - приемам....
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
jam в темата на Боби някой беше дал линк. Аз мисля да го потърся и разгледам пак.

Додич, никой не смята нас да ни облекчава, те гледат как да ни вземат и малкото, което ни остава.
*
jam, работодателят ми ни прави здравни застраховки и има опция да си застраховаме лично членове на семейството при корпоративните условия. Много колеги застраховат не само прякото семейство. Ако намериш такава възможност чрез приятели, роднини - е вариант.

Иначе в настоящата ситуация наистина ако лично тръгнеш да се застраховаш е почти безсмислено, предвид цената. Ако обаче здравното застраховане стане основна част от масовото здравеопазване не би следвало да е много по-скъпо. Да речем останат задължителни 2% осигуровки, които да покриват спешни нужди, деца, пенсионери, вероятно животоспасяващи интервенции и лечение а другите 6 % за застраховки, които работодателят / самоосигуряващото се лице да прави в съответен фонд. При един осигурителен доход от 1000 лв. това са 60 лв. месечно. Едната опция, която моя работодател предлага е малко по-малка като стойност и покрива приличен пакет изследвания, болнично лечение, възстановяване на средства за лекарства, дентално лечение, диоптрични стъкла, вкл. и почти неограничено ползване на услуги от една конкретна болница. Другата опция е по-скъпа, но и там има съществено възстановяване на средства, които така или иначе и сега НЗОК не покрива на здравноосигурените лица. Та би могло да се направят пакети дори в рамките на настоящите осигуровки, които да покриват съществена част от рисковете. А когато е масово, вероятно и цените няма да са непосилни, ще има повече фондове и хората ще имат възможност да избират.

Ако се запази сегашната схема ние ще продължаваме да наливаме в НЗОК, а възможността да получаваме качествена услуга в замяна ми се струва все по-далечна. За да запълват дупки ще  вдигат осигуровките като %, минималните и максималните прагове и т.н. и накрая ще излиза, че си плащаме като за една много прилична здравна застраховка, а насреща няма да получаваме адекватна услуга.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Dodich, освен да дойда да ме застраховаш към твоя работодател, друга опция не виждам, честно... :(

много търсихме с колегите ми, но навсякъде ударихме на камък. много, много лошо ни порязаха, като спряха корпоративната застраховка. сега ни дават същата сума в брой, да се оправяме сами - но с нея не можем да получим онова, което бихме получили чрез груповата застраховка.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Много сте прави относно застраховките- ако не са корпоративни,а лични,са безсмислено скъпи. Догодина добавям 230лв и се застраховам към корпоративната на половинката. няма и 20 лв на месец ,а пакета е доста добър,поне на належащото. Даже се полагат 900 лв за секцио,което си е доста добра сума. И все пак,защо тогава да наливаме във държавен "фонд" целия % по закон,а в същото време да даваме пари за застраховане.... :?
/www.mamaibebe.com][/url]