0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #160 -: Септември 23, 2014, 15:45:54 pm »
Споко, ти си шесторъката Шива, но аз точно с тая цел писах.

Ще ми се цигу, но всъщност съм невероятна смотла  :lol: Вчера от един кетчуп, зелен фасул и малко измазване на една стена...към 19ч. вече бях ни жива ни умряла. Гледам съседите си (хора, които живеят тук) и чак се ядосвам на себе си от колко окапвам аз и като сравня те какво блъскане блъскат и не казват "ох"... Ние "гражданчетата" сме много изнежени ми се струва, или поне аз. Не, че не се хвърлям с мерак да върша всичко, но просто "ми падат батериите" много по-бързо, отколкото на хората дето блъскат по цял ден в пъти повече от мен и съм и на половина на годините за капак.

Относно туршиената пропорция - аз също мисля, че ти е вярна логиката. Аз въпреки, че имах съд - относително отговарящ на пропорциите за маринатата, която ти писах - пак после нанасях корекции, докато втасваше. В оригинал - 400гр. беше морскаката сол и толкова сложих миналата година. Но аз, дето ям солено и то доста - беше непоносимо солена, честно. Затова ти писах на теб 300гр., толкова ще сложа и тази година. Миналата - някъде 1,5 литра марината ги заместих после с чиста вода и така стана баш на вкус, откъм сол.  :)
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #161 -: Септември 23, 2014, 15:54:05 pm »
Jbrul-че, много се радвам, че си се справила с кетчупа :) Много ми беше вкусен, но за съжаление маман вече не се захваща с такива трудоемки зимнини. А аз като разчитам на доставки не претендирам и изисквам в рамките на приличието  :wink:
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #162 -: Септември 24, 2014, 12:27:15 pm »
Днес гледах тази рецепта за пикантни кисели краставички по Бон Апети.
Понеже имам джинджифил и домашни краставички, мисля да експериментирам.
http://www.bonapeti.bg/recepti/Pikantni-kiseli-krastavichki/
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #163 -: Септември 24, 2014, 15:10:46 pm »
Новия раздел в Рецептурника е оформен  :P

*** Консервиране на зеленчуци и меса *** ТУК


Имам молба, ако забележите неточност или съм пропуснала рецепта, споделете
и веднага ще поправя грешката си.

Рецепта за Домашен пастет също трябва да бъде в този раздел, нали?
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #164 -: Септември 24, 2014, 15:35:54 pm »
мише, и плодове?
или нямаме такива консерви, прости, но не съм чела новата тема все още :oops:
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #165 -: Септември 24, 2014, 15:38:17 pm »
Стеф, плодовете са под този раздел *** Сладка, мармалади, сиропи ***
« Последна редакция: Септември 24, 2014, 15:41:31 pm от mishanta »
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #166 -: Септември 24, 2014, 16:45:47 pm »
aaaa кой да гледа :)
*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #167 -: Септември 24, 2014, 17:35:02 pm »

Рецепта за Домашен пастет също трябва да бъде в този раздел, нали?[/color]
Може би да, аз няколко пъти съм правила пастет, ако се бях сетила да го стерилизирам нямаше да изхвърлям такава вкусотия, нещо не съобразявам количествата добре  :oops:
*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #168 -: Септември 25, 2014, 00:14:10 am »

Рецепта за Домашен пастет също трябва да бъде в този раздел, нали?[/color]
Може би да, аз няколко пъти съм правила пастет, ако се бях сетила да го стерилизирам нямаше да изхвърлям такава вкусотия, нещо не съобразявам количествата добре  :oops:
Аааа шЕ дойдете на мойта, че "масова стерилизация" му е майката! На буркани разбира се, не нещо друго.  :lol:

Марго, днес купих един буркан сушени домати, за да чета на спокойна на етикета му какво пише, че са сложили. Пише за оцет, чудесно, понеже мислех да направя една партида с такава марината, да видим какво ще стане. Пише и куп стабилизатори и други работи, че има... Зехтин - 5%  :lol: Като ме отмързи - ще препиша всичко и ще го метна. Тези дето ги взех са годни до 2017-а, демек и нашите трябва да изкарат поне година, щом сме ги "посварили" все пак.

За феновете на манджа със зелен фасул - мога да ви кажа точната пропорция матрЯл, нужен ви за да направите 9 буркана от същата (от по 720мл.).  :lol: :lol: :lol: Направо се олях с тоя фасул, предвид че само дребния го яде, ама...здраве да е. За по-сигурно - варих бурканите по час и 10-ина минути този път, че ме наплашихте с това бомбиране.... Ето го и бобецът  :lol:



НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #169 -: Септември 25, 2014, 06:11:32 am »
Официално номинирам Jbrul за "Консерватор на годината"  :balk_63: шапки  долу!

Изобщо не се шегувам, а съм силно респектирана! Браво, Балзак!
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #170 -: Септември 25, 2014, 09:05:03 am »
Жбрул, за доматите, които аз писах - те са БИО  :lol: и пак до 2016.
На боба и чесън ли слагаш? Ще взема да си поръчам един буркан да ми пратиш, моите мъже големи капризи, не щат и да чуят за такива манджи. Усещам, че големият е виновен, щото дребното вчера като го нямаше облиза една "отхвърлена" чиния лазаня с патладжани  :lol:  Такъв боб не съм виждала, тук зеления боб е на едни тънки като кутрето ми чушки, има жълт с тази ширина, но на пазара само една зла жена го продаваше, така увика една баба, че счупила чушката пък като чу цена 2.50 и не купи, че ми идваше да я поучавам, не да пазарувам  :lol: :lol: :lol:

Съгласна с Мишанта, наградата е за теб, ноооо трЕбе дегустация  :lol:
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #171 -: Септември 25, 2014, 09:25:30 am »
Jbrul, стархотно изглежда зеления боб  :P
М-и, на мен като ми пратят такъв, варя телешко (свинското защото го избягваме) и накрая смесвам с боба. Става супер и има шанс и мъжете да го ядат. 
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #172 -: Септември 25, 2014, 10:21:35 am »
Аз, както е известно съм мега капризна и такъв боб не ям. Но да ми е жива и здрава свека, че иначе нейното дете ще яде зелен боб само като иде у майкини си.

Зеления боб на свека

Тя само го бланшира, леко посолява и като го натъпче в буркана, слага отгоре 2 шайби домат.
Стерилизира бурканите един час. Когато гледаха прасе и от него затваряше буркани.
Е нема по лесна манжа - отваряш буркан сварено свинско и буркан свален зелен боб,
смесваш в тенджерата, „кавърдисваш“ го и след 10 минути яденето ти е готово.
Та на който му се занимава и яде такива неща, да си направи - пести много време после.
« Последна редакция: Октомври 02, 2014, 19:08:21 pm от mishanta »
*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #173 -: Септември 25, 2014, 12:56:15 pm »
А аз го обожавам зеления боб. Винаги съм сяла и от зеления и от жълтия боб. Но тая година по разбираеми причини не съм. Аз го бланширам, отцеждам и във фризера, после го вадя и готвя. Навремето в буркани го слагах, но не съм стерилизирала готово ядене. Иначе и аз го готвя с чесън и доматки.
Добре, че тази година открих един замразен зелен боб на Бондуел и сега отвя от него.
*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #174 -: Септември 25, 2014, 16:48:53 pm »
Мише, мерси за оказаната чест, ама аз първо съм супер нескромна по природа и въпреки това - титлата не е за мен. Аз консервирам някакви елементарише неща. Призовете са за хора дето правят лютеница, плюс всичко дето направих и аз. Просто аз съм много "прясна" в тези дейности и повече споделям какво съм сътворила, че затова са ти грешни впечатленията ;)
Пък и да ви кажа - цялата тази дейност ме разтоварва психически и ми прави кеф, та за мен дори не е усилие. Това, че окапвам физически понякога е просто щото съм калпава, не че вари какво си съм свършила.

Да ви кажа мацки...ама никакъв хабер нямам колко вида зелен фасул има изобщо на тоя свят. :oops: То като не го ям... На село, понеже ме познават - просто казах в единия зеленчуков, че искам ХУБАВ зелен фасул, който ще готвя за малкия и хората ми доставиха такъв, който бил хубав, те му разбират. Мама и баба го ядат също - тестваха го сготвен и казаха, че бил чуден. Понеже целта ми беше да го затворя така, че после само да сипя в чиния и да почерпя принца - затова го сготвих така, както се вижда на снимките. Не като "полуфабрикат", ами направо да се яде. Пък така го сготвих, понеже такава рецепта ми казаха баба и вуйна за манджа със зелен фасул. Сигурно има още 1000 начина, но така го яде Дани и заложих на сигурно. Единствената ми намеса е, че го сготвих със зехтин, ама аз почти всичко готвя със зехтин вместо с олио. На снимките (както виждам) - изглежда бая мазен, ама не е всъщност, просто зехтинът винаги стои "на капки" когато е в покой, че оттам е тоя "ефект" на снимките. На кетчупа например - изплува отгоре на бурканите и като се хапват после - първо трябва да се разбърка добре, че да се "смеси".

П.П. За любителите на зелен фасул, ако не сте го готвили баш така - ще ви кажа рецептата, да го тествате и в този вид де. Тя една "рецепта" елементарна де, ама...нейсе  :lol:
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #175 -: Септември 25, 2014, 17:02:54 pm »
Имам нова информация за зреенето на моята туршийка: беше прекъснато!
Майка ми проявила инициатива и обърнала буркана. Ненужно, според мен, защото на три литра съд и при предварително сварена марината с разтворена сол, какъв е смисълът от обръщане?
Прибирам се вчера, бурканът празен, а мазата мирише на кисело. Сварих нова марината и залях отново зеленчуците. Продължавам броенето от ден трети.

Извод: Не обръщайте малки съдове, няма нужда. Големите може и да имат нужда от претакане, опитните да кажат.
*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #176 -: Септември 25, 2014, 17:21:21 pm »
цигу, обръщах бурканите (3-литрови мисля са моите), защото така ми каза да направя свеки. Доколкото разбрах, така се овкусявали по-равномерно зеленчуците просто, а не че нещо друго. Въпреки, че е варена маринатата, пропорцията е такава, че става наситен разтвор и оттам - имало шанс, ако не ги обръщаш - да ти станат по-солени и кисели тези в долната част, пък тези горе - безвкусни. ДАЛИ е така реално - не знам, защото не съм пробвала без обръщане на буркани и претакане на бидончета. Напълно възможно е за малки съдове - да няма значение както казваш. Като втаса - ще докладваш дали, или.  :D

Защо е изтекла маринатата ти? Капачките ти ли не са ОК? Аз миналата година, взех малки бидончета за туршията, не само за да не преизчислявам пропорцията, ами и с идеята да ги обръщам само, вместо да претакам. Ама естествено...китайски ли са, български ли са - капачките им само за карсотЪ.  :? Обърнах на капак единия и не мога да сваря да го слагам в нормална позиция...то направо взе да се лее марината, не да цъцри.  :lol: Направих и 3 буркана освен бидоните, понеже бях прекалила с шопинга на зеленчуци (типично за мен) и ми останаха доста, дето не влизат в бидоните. На тях им сложих обикновени винтови капачки и капка не е излязла като ги обръщах. Втасаха ми перфектно и бяха годни за ядене за около 10-ина дни. Бидоните искаха 20-30 обаче. Не помня точно, тази година ще си отбележа обаче сроковете и ще ги напиша нататък.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #177 -: Септември 25, 2014, 17:38:15 pm »
Въпреки, че е варена маринатата, пропорцията е такава, че става наситен разтвор и оттам - имало шанс, ако не ги обръщаш - да ти станат по-солени и кисели тези в долната част, пък тези горе - безвкусни.

Защо е изтекла маринатата ти? Капачките ти ли не са ОК? 

Ако ги обръщам в ръце сутрин и вечер и го разкаламбичкам този наситен разтвор, но си държа буркана сложен на дъно, резултатът ще е същият според мен. Опитах - само карфиолът не е съвсем овкусен. Давам й 5 дни на туршийката и ще е готова.

Отказвам дори да мисля за капачки - тази тема ми е непоносима от детството, когато приготвих консервите, лютениците, компотите и конфитюрите си за този живот. Имам един буркан и една капачка - ако ще става туршия така, добре. Ако не, без мен.
*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #178 -: Септември 25, 2014, 18:07:47 pm »
 :lol: :lol: :lol: цигу, не знам за какви капачки да мислиш... Те са си съвсем прости капачки винтови, за стъклен буркан с резба. Като на всичко в буркан, което има по магазините - маслини, компоти, каперси...все тая. Поне половината буркани, които ползвам за зимнина са ми останали точно като съм пазарувала нещо консервирано, преди да се захвана да ги правя тези неща лично. После само докупувам буркани и капачки.

И аз мисля, че ако само ги разкламбичкваш сутрин и вечер ще е същото, просто то отнема повече време, вместо да обърнеш от дъно на капак и обратното веднъж на 24 часа. Но то и времето за "обгрижване на туршията" - зависи от това колко туршия правиш естествено. Аз претаках бидони все пак, та тая в бурканите ми беше по-удобно да я обръщам вместо да я кламбичкам... Големи обЕснения писахме, ако някой ни чете - ще се смее  :lol:
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #179 -: Септември 25, 2014, 18:19:55 pm »
Ами да - капачка с винт е тази, ама явно пропуска. Аз обаче мога само да използвам буркан с капачка, чието съдържание сме изяли. Нов буркан и нови капачки изобщо не знам мога ли да купя, и не ме интересува.

Ще стане работата и ще демонстрирам как с един оборотен буркан постоянно може да се яде туршия. (Аз имам целогодишен достъп до зеленчуци обаче.)