0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #100 -: Ноември 22, 2014, 20:05:15 pm »
alunsea, така изследвани хормоните LH, FSH и Estradiol не носят информация, те се тълкуват спрямо определени дни от месечния цикъл, така че ще трябва да ги повториш след като ти дойде цикълът (на 3 ден от МЦ). Но най-добре първо се консултирай с лекаря, предполагам той ще назначи цялостна схема на терапия, проследяване и изследвания.
Дуфастон (или друг прогестеронов медикамент) често се прилага за провокиране на цикъл. Приемала съм Дуфастон (за 10 дни, при теб така ли беше назначен?) и обикновено цикълът ми идва няколко дни след спирането му.
Другото, което прави впечатление е стойността на ТСХ, въпреки че е в референтни граници, за забременяване се препоръчва да е около 2 (горна граница), добре е отново да провериш хормони на Щитовидна жлеза и антитела (TSH,  FT3,  FT4, ТАТ и МАТ), но най-добре след консултация с ендокринолог. 
Това е темата за ЩЖ: Щитовидна жлеза - резултати от изследвания ,  виж последните коментари, скоро отново беше обсъждан TSH.
В тази статия също има полезна информация: Функция на ЩЖ и забременяване .
« Последна редакция: Ноември 22, 2014, 23:04:13 pm от marsi »

Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #101 -: Ноември 23, 2014, 10:24:40 am »
Добър ден!

В петък правих лаб.тест на някои от хормоните, защото бях в 3-я ден на МЦ. А и след пореден неуспешен месец за две чертички, реших да се проверя. Доколкото съм наясно сега съм в фол.фаза, нали така!?

Резултатите са:
LH- 7.1 mIU/ml при реф.ст.- фол.фаза 1.1-12; овул.фаза 17-80; лут.фаза до 15;

FSH- 8.24 mIU/ml  при реф.ст.- фол.фаза 3.5-12.5; овул.фаза 4.7-22; лут.фаза 1.7-7.7;

Естрадиол- 185.5 pmol/l при реф.ст.- фол.фаза 46.0-607.0; овул.фаза 315-1828; лут.фаза 161-774;

Пролактин- 378.8 IU/ml при реф.ст.- 102-496;/ май не е имало нужда да го правя този хормон, понеже прочетох, че е трябвало на чист ден/   :ask:

TSH-2.53 uIU/ml при реф.ст. 0.270-4.25.

Има ли нещо обезпокойтелно?!! Единственото, което знам и мога да разчета е, че ТСХ трябва да е под стойност 2, за да  може да се забременее. Как да се свали под 2.00?
Освен това се питам, дали не съм пропуснала нещо за проверка, някой хормон?!

ПС. Да допълня само, че пия масло от вечерна иглика и Прегнакеър. Започнала съм втори месец на прием. И съм на прага на 32 година. 8O  И да допълня- цикълът е редовен, всеки месец.
« Последна редакция: Ноември 23, 2014, 10:58:41 am от ai_vi »
*
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #102 -: Ноември 23, 2014, 11:39:41 am »
Добър ден!

В петък правих лаб.тест на някои от хормоните, защото бях в 3-я ден на МЦ. А и след пореден неуспешен месец за две чертички, реших да се проверя. Доколкото съм наясно сега съм в фол.фаза, нали така!?

Резултатите са:
LH- 7.1 mIU/ml при реф.ст.- фол.фаза 1.1-12; овул.фаза 17-80; лут.фаза до 15;

FSH- 8.24 mIU/ml  при реф.ст.- фол.фаза 3.5-12.5; овул.фаза 4.7-22; лут.фаза 1.7-7.7;

Естрадиол- 185.5 pmol/l при реф.ст.- фол.фаза 46.0-607.0; овул.фаза 315-1828; лут.фаза 161-774;

Пролактин- 378.8 IU/ml при реф.ст.- 102-496;/ май не е имало нужда да го правя този хормон, понеже прочетох, че е трябвало на чист ден/   :ask:

TSH-2.53 uIU/ml при реф.ст. 0.270-4.25.

Има ли нещо обезпокойтелно?!! Единственото, което знам и мога да разчета е, че ТСХ трябва да е под стойност 2, за да  може да се забременее. Как да се свали под 2.00?
Освен това се питам, дали не съм пропуснала нещо за проверка, някой хормон?!

ПС. Да допълня само, че пия масло от вечерна иглика и Прегнакеър. Започнала съм втори месец на прием. И съм на прага на 32 година. 8O  И да допълня- цикълът е редовен, всеки месец.

Здравей, от колко време опитвате? Ако е повече от година, с оглед на възрастта ти, насочете се към репродуктивна клиника.
 За коригирането на TSH се консултирай с ендокринолог.
Относно Пролактина, по-важно е да не си имала сексуален контакт пердната вечер, или сутринта изследването да е правено 2-3 часа след ставане от сън и преди самото вземане на кръв да си била в покой поне 15 минути.
Останалите хормони ми се стурват добре, но може да има други причини бебето да не става. Имаш ли скоро правена цветна снимка, изследване за хламидия, спермограма на партньора? Това са базови изследвания, които освен нивата на хормоните, носят информация за репродуктивния статус на двойката. Успех и моето лично мнение е, че трябва да се консултирате с репродуктивен специалист, тъй като при теб с всяка следваща година статистическите шансове за зачеване ще намаляват.
« Последна редакция: Ноември 23, 2014, 11:43:51 am от kati_vm »
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #103 -: Ноември 23, 2014, 14:03:50 pm »
Едва от 2-3 месеца сме се захванали сериозно. Което кратко време, знам че не е успокойтелно.  :balk_144: Относно  пролактина съм спазила условията преди вземането му. Само незнам доколко е реален, защото прочетох, че не е трябвало на 3-ия ден. Ехх, благодаря ти! Нещо ми стана свито на душата като прочетох репродуктивен специалист.
*
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #104 -: Ноември 23, 2014, 14:21:10 pm »
Едва от 2-3 месеца сме се захванали сериозно. Което кратко време, знам че не е успокойтелно.  :balk_144: Относно  пролактина съм спазила условията преди вземането му. Само незнам доколко е реален, защото прочетох, че не е трябвало на 3-ия ден. Ехх, благодаря ти! Нещо ми стана свито на душата като прочетох репродуктивен специалист.
Да, не е приятно като ти кажат за тежката артилерия. Изчакайте с лекарите, щом пробвате от скоро. Но след това, ако бебето не става, отивайте директно в репродуктивна клиника. Не си губи времето с квартални гениколози. Успех и дано да стане бързо бебчо!
*
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #105 -: Ноември 24, 2014, 01:01:47 am »
Едва от 2-3 месеца сме се захванали сериозно. Което кратко време, знам че не е успокойтелно.  :balk_144: Относно  пролактина съм спазила условията преди вземането му. Само незнам доколко е реален, защото прочетох, че не е трябвало на 3-ия ден. Ехх, благодаря ти! Нещо ми стана свито на душата като прочетох репродуктивен специалист.
ai_vi, най-общо препоръката е при неуспешни опити около 1 година, да се направи консултация със спецалист и основни изследвания, както за жената, така и за нейния партньор. За жени след 35г. - след 6 месеца, за да не се губи време, тъй като фертилността с напредване на годините намалява. Нямам за цел да те притеснявам допълнително, но това е част от нормалната промяна с годините. Освен хормоните, добре е да се провери проходимостта на тръбите, спермални показатели на партньора, проверка за инфекции ... 
Явно от скоро правите опити, вие ще си прецените колко време да опитвате спонтанно, а и консултацията със специалист не означава непременно ин витро, а на първо време базисни изследвания, включително преглед с ултразвук (евентуално проследяване, за да се провери настъпва ли овулация) ... Според мен LH, FSH и Estradiol са добре, TSH също не ми се струва притеснително висок, чела съм коментар на лекар, че до към 2.5 е приемлива стойност, но ако се отнасяше за мен, бих го проверила отново след няколко седмици, а също и пролактина, прегледай тези теми:  Пролактин  и   Причини за висок пролактин

Погледнах графиките ти назад, месечият цикъл доста варира като продължителност и е възможно да не сте улучвали времето около овулация при опитите досега. Добре е да използваш тестове за овулация всеки месец, започвайки около два дни преди предполагаемия ден за О. за най-късия цикъл (възможно е в някои от месеците да се наложи да използваш повече лентички, но тествай всеки ден без прекъсване). В  Опити за забременяване  има информация относно овулацията, прегледай темите, ако имаш въпроси пиши.
Пожелавам ти това да е твоят успешен цикъл!  :)


« Последна редакция: Ноември 24, 2014, 02:09:42 am от marsi »

*

    naskomimi

  • ****
  • 1024
  • "Това, което Бог е събрал, човек да не раздели!"
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #106 -: Ноември 24, 2014, 14:13:47 pm »
Здравейте, момичета!
Бихте ли коментирали и моите резултати?

FT4( free Т4)   1.440 ng/dl   0.93 - 1.7
TSH   2.630 uIU/ml                   0.27 - 4.20
Prolactin   25.15 ng/ml           Ж (3.0 - 23.50); М (3.0 - 15.2)   
   
OГТТ+ трикратен Инсулин/обременяване с глюкоза/   
Глюкоза - на Гладно   5.47   mmol/l   3.0 - 6.0
Глюкоза - след 60 мин.   6.86   mmol/l   преценка от лекар
Глюкоза - след 120 мин.   5.65   mmol/l   преценка от лекар

Инсулин - на Гладно   8.630   µIU/ml   2,6 - 24,9
Инсулин - след 60 мин.   140.400   µIU/ml   над 40 /трикратно от с-та на гладно/
Инсулин - след 120 мин.   97.130   µIU/ml   под 2 пъти от с-та на 60 мин.

FT3 ( free Т3)   3.320 pg/ml   2.02 - 4.43
Anti TPO   5.00   IU/ml             0 - 34
Anti TG   24.48 IU/ml             0 - 115


След първият ми опит при д-р Персенска, при прекрасни бластоцисти и прекрасни условия и за съжаление - неуспех, д-р Персенска ми препоръча да си видя ТСХ, ФТ4, ТАТ, МАТ и пролактин. Биопсия преди опита като си взема заповедта и генетични и имунологични. Генетичните и имунологичните са ок.

Сега пуснах хормоните, ФТ3 и Инсулинова резистентност си ги самоназначих.  :oops:
Та...какво ще кажете за резултатите? Това, което виждам на пръв поглед е, че ТСХ ми е над 2 /последно лятото беше 1.85/, пролактина също ми е над нормата, а лежах 30 мин. /снощи почти не съм спала, много ми беше нервно и превъзбудено и не знам дали има отношение/, но инсулина....нещо не ми е ясен...По тези референтни на Писанец втората стойност трябва да е трикратна, а на мен ми е мноооооооого над трикратна, а третата стойност трябва да е под половината на втората, а пак ми е доста над това...Какво ще кажете? Да ходя ли сега да търся Начев в София, защото живи и здрави през февруари ще си взема заповедта и ако трябва да коригираме нещата дотогава?
Или да ида при този ендокринолог в Пловдив, за да ми коментира резултатите?

Леко се притесних....
Ще се радвам ако погледнете резултатите и ми кажете вашето мнение. 
« Последна редакция: Ноември 24, 2014, 14:27:32 pm от naskomimi »


"Най-мощната сила на света - вярата" Майка Тереза
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #107 -: Ноември 24, 2014, 22:33:50 pm »
Едва от 2-3 месеца сме се захванали сериозно. Което кратко време, знам че не е успокойтелно.  :balk_144: Относно  пролактина съм спазила условията преди вземането му. Само незнам доколко е реален, защото прочетох, че не е трябвало на 3-ия ден. Ехх, благодаря ти! Нещо ми стана свито на душата като прочетох репродуктивен специалист.
ai_vi, най-общо препоръката е при неуспешни опити около 1 година, да се направи консултация със спецалист и основни изследвания, както за жената, така и за нейния партньор. За жени след 35г. - след 6 месеца, за да не се губи време, тъй като фертилността с напредване на годините намалява. Нямам за цел да те притеснявам допълнително, но това е част от нормалната промяна с годините. Освен хормоните, добре е да се провери проходимостта на тръбите, спермални показатели на партньора, проверка за инфекции ... 
Явно от скоро правите опити, вие ще си прецените колко време да опитвате спонтанно, а и консултацията със специалист не означава непременно ин витро, а на първо време базисни изследвания, включително преглед с ултразвук (евентуално проследяване, за да се провери настъпва ли овулация) ... Според мен LH, FSH и Estradiol са добре, TSH също не ми се струва притеснително висок, чела съм коментар на лекар, че до към 2.5 е приемлива стойност, но ако се отнасяше за мен, бих го проверила отново след няколко седмици, а също и пролактина, прегледай тези теми:  Пролактин  и   Причини за висок пролактин

Погледнах графиките ти назад, месечият цикъл доста варира като продължителност и е възможно да не сте улучвали времето около овулация при опитите досега. Добре е да използваш тестове за овулация всеки месец, започвайки около два дни преди предполагаемия ден за О. за най-късия цикъл (възможно е в някои от месеците да се наложи да използваш повече лентички, но тествай всеки ден без прекъсване). В  Опити за забременяване  има информация относно овулацията, прегледай темите, ако имаш въпроси пиши.
Пожелавам ти това да е твоят успешен цикъл!  :)


Непременно ще ги прочета тези неща.
Пролактина,да, пак ще го видя. На места прочитам, че трябвало да се прави на чист ден.
Запасирала съм се със стотина бройки ибейски ово-лентички.
Нова съм в този форум/въпреки отдавнащната ми регистрация/, още не съм изчела информацията, но ще напредвам.
Благодаря ти,marsi, много топло посрещане! :thankyousign:
*
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #108 -: Ноември 25, 2014, 00:42:53 am »
ai_vi, за пролактина няма значение на кой ден от цикъла ще се изследва, важно е да се спазят останалите изисквания, описани са и в тази статия, раздел  Хиперпролактинемия , включително как високите нива се отразяват на забременяването.

Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #109 -: Ноември 25, 2014, 14:20:36 pm »
Момичета не знам дали тука мога да наместя тези изследвания,искат ми ги преди лапароскопия

ПКК                     
     WBC(левкоцитен брой)       8.7       10^9/L    3.5-10.5   
     RBC(еритроцитен брой)       4.49       10^12/L    М 4.6 - 6.2; Ж 4.2 - 5.4   
     HGB(хемоглобин)       148       g/L    120 - 165   
     Htc(хематокрит)       0.455       L/L    М 0.40-0.54; Ж 0.37-0.47   
     MCV(среден обем на еритроцита)       101.3       fl    82-98   
     MCH(средно хемаглобиново съдърж.в еритроцита)       33       pg    28.0-33.0   
     MCHC(средна хемаглобинова конц. в еритроцита)       325       g/L    330-350   
     PLT(тромбоцитен брой)       167       10^9/L    140 - 490
Ще съм благодарна ако ми ги разчетете :D
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #110 -: Ноември 26, 2014, 19:59:28 pm »
Вчера ми гледаха изследванията и вс било ок само TSH можело да е причина за моя проблем. Предписаха ми оргаметрил първите два месеца после клостилбегит един месец. Да се надяваме вс да се оправи.
*
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #111 -: Ноември 26, 2014, 20:48:48 pm »
Вчера ми гледаха изследванията и вс било ок само TSH можело да е причина за моя проблем. Предписаха ми оргаметрил първите два месеца после клостилбегит един месец. Да се надяваме вс да се оправи.
Здравей, това лечение от професора ли ти беше назначено? Клостилбегита по каква схема ще го вземаш? Ще те проследят ли с ултразвук докато го вземаш? Имаш ли правена цветна снимка за проходимост на тръбите? За TSH не ти ли назначиха лечение, след като тя е проблемът? Ще идеш ли на консулт с ендокринолог?
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #112 -: Ноември 26, 2014, 21:09:42 pm »
Да от него. От днес оргаметрила 5 дни по 2 като ми дойде пак от 16 ден 10 дни по 1. От третия ден на трети цикъл клостилбегит 5 дни по 2. Снимка нямам меслих да изчакам да видим какво ще стане. А на ендокринолог нз къде да отида :(
*
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #113 -: Ноември 27, 2014, 08:13:03 am »
Да от него. От днес оргаметрила 5 дни по 2 като ми дойде пак от 16 ден 10 дни по 1. От третия ден на трети цикъл клостилбегит 5 дни по 2. Снимка нямам меслих да изчакам да видим какво ще стане. А на ендокринолог нз къде да отида :(
За съжаление, аз не съм от София и не мога да те посъветвам за добър ендокринолог. Дано други момичета се включат. Странни ми се струват в случая две неща:
1. Клостилът се назначава с цел стимулиране на овулация при опити за забременяване. Прави се ултразвуково проследяване в началото на цикъла преди започването на приема на лекарството и по време на приема му до засичането на овулация. Не разбрах ще ти правят ли такова проследяване? Ако си със запушени тръби няма как да забременееш. Имай предвид, че това лекарство не е безобидно, тъй като продължителният му прием може да доведе до изчерпване на яйчниковия резерв, макар че на теб ти е назначено за един месец, което не е чак такъв проблем. Предполагам лекарят иска да види, дали ще реагираш на него.
2. Как така ти се казва, че имаш проблем с TSH, а не се предприема никакво лечение?

Все пак този лекар е професор, може да има нещо предвид, но не сработи ли лечението му, не си губи времето с него. Успех!
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #114 -: Ноември 27, 2014, 08:58:03 am »
За такова проследяване не е споменал даже... и каза, ме може и TSH да е причината и за това да пия тези неща. Изрично му казах, че искам да забременея. Много се обърках вече да пия ли клостилбегита януари,  да не го ли?
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #115 -: Ноември 27, 2014, 11:49:45 am »
alunsea, Клостилбегит се пие САМО при доказана проходимост на тръбите - хидротубация, цветна снимка, лапароскопия. Това не е безобиден препарат /както е споменала също kati_vm/. Моят съвет е първо да си направиш едно от изследванията за проходимост на тръбите, като през това време се консултирай с ендокринолог, който ще ти назначи правилна терапия за TSH.
Успех!
*
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #116 -: Ноември 27, 2014, 18:45:23 pm »
За такова проследяване не е споменал даже... и каза, ме може и TSH да е причината и за това да пия тези неща. Изрично му казах, че искам да забременея. Много се обърках вече да пия ли клостилбегита януари,  да не го ли?
Отиди на ендокринолог и направи цветна снимка. Ако след три месеца нямаш подобрение, смени лекаря. А да попитам, с нормално тегло ли си? Често момичета с тегло под нормата страдат от  аменорея.
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #117 -: Ноември 27, 2014, 19:24:50 pm »
До 19-21 бях 43-45 кг 165 и като почнах линдинета и прималута качих. Сега съм 60. Някой да препоръча ендокринолог моля ви :)
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #118 -: Ноември 27, 2014, 20:44:36 pm »
За гр. София - д -р Емил Начев, д -р Катя Тодорова.Аз лично ходя при Начев. Той работи в Майчин дом и МЦ Панацея.
*
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #119 -: Ноември 27, 2014, 20:58:30 pm »
До 19-21 бях 43-45 кг 165 и като почнах линдинета и прималута качих. Сега съм 60. Някой да препоръча ендокринолог моля ви :)
О.к. нямаш проблем с теглото за момента.