0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #160 -: Февруари 04, 2015, 20:50:49 pm »
Snapi Андростендионът е основният прекурсор за производството на тестостерон и е мъжки хормон, който обаче има по-слабо андрогенно действие от тестостерона. Приема се като индикация за хиперандрогенемия,която се лекува със съответните  антиандрогенни препарати, спиронолактон, евентуално орални контрацептиви. Преди години лекувах висок тестостерон със контрацептиви, не съм изследвала никога Андростендион  :oops:
Благодаря ти.Преди 5 години ми бяха назначили лечение със спиронолактон,но аз глупава и не грамотна го метнах в кофата....

Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #161 -: Февруари 05, 2015, 14:56:49 pm »
Здравейте, може ли някой да разчете и моите резултати.......... Направени са на 3 ден от МЦ, само че един месец съм приемала противпзачатъчни таблетки "Логест" заради нередовен цикъл. Ще бъда благодарна да се включат няколко мнения.
    Резултат    Мерни ед.    Референтни стойности
   FSH   6.23    mIU/mL   
   Estradiol   337    pg/mL   
         Testosteron   Testosteron   0.26    ng/mL   0.10 to 0.75
         TSH   1,60    uIU/ml   0.34 - 5.60
   LH   1,64    mIU/ml   фол.фаза 2,12 - 10,89
   Prolactin   12,20    ng/ml   под 50 г. 3,34 - 26,7
*

    sunita_30

  • **
  • 64
  • когато вярата срещне надеждата живота намира начин
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #162 -: Февруари 05, 2015, 15:38:12 pm »
ЗДРАВЕЙТЕ ,може ли да кажете и за моите резултати,правени на 3 ден от мц.БЛАГОДАРЯ МНОГО
 
LH- 4.0  mIU/mL
FSH   10.3    mIU/mL
*
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #163 -: Февруари 05, 2015, 17:57:01 pm »
ЗДРАВЕЙТЕ ,може ли да кажете и за моите резултати,правени на 3 ден от мц.БЛАГОДАРЯ МНОГО
 
LH- 4.0  mIU/mL
FSH   10.3    mIU/mL

Какви са референтните стойности на тези хормони, така няма как да се коментират!

:fget.
*

    sunita_30

  • **
  • 64
  • когато вярата срещне надеждата живота намира начин
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #164 -: Февруари 05, 2015, 19:46:07 pm »
ЗДРАВЕЙТЕ ,може ли да кажете и за моите резултати,правени на 3 ден от мц.БЛАГОДАРЯ МНОГО
 
LH- 4.0  mIU/mL
FSH   10.3    mIU/mL
Име на тест (изследване)    Резултат    Единици    Рефер.граници от - до
LH             
     фоликуларна фаза   -            4,0    IU/l              1.10    11.60
     овулаторна фаза                                            17.00    77.00
     лутеална фаза                                                              14.70
     менопауза                                                          11.30    39.80
     *             
     деца             
FSH             
     фоликуларна фаза    10,3                      IU/l    3.00    14.40
     овулаторна фаза                                 IU/l    5.80    21.00
     лутеална фаза                                         IU/l    1.20    9.00
     менопауза                                                 IU/l    21.70    153.00
     *    
*
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #165 -: Февруари 05, 2015, 19:59:02 pm »
Съни няма проблем, в нормата са  :P
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #166 -: Февруари 05, 2015, 20:41:50 pm »
f_30 за моите нещо може ли да кажеш? :P
*
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #167 -: Февруари 05, 2015, 21:27:39 pm »
f_30 за моите нещо може ли да кажеш? :P

ФСХ и Естрадиол нямат референтни стойности и за тях не мога да кажа нищо. Ако хормоните са правени в цикъла след спиране на противозачатъчните е
нормално ЛХ да е ниско , защото противозачатъчните подтискат овулацията, а при такова ЛХ няма такава, и според мен именно противозачатъчните са причина за ниско ЛХ. Според мен е редна консултация с лекар , и хормонални изследвания на ЛХ,ФСХ,Етраидол, Пролактин на 3 ден от цикъл без противозачатъчни...
ЛХ  с такива стойности реално е признак за проблем с хипофизата.  :o
*
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #168 -: Февруари 05, 2015, 21:43:46 pm »
Здравей, Sunita_30.
Виждам, че f_30 вече е писала относно твоите стойности, но аз от личен опит да споделя, че въпреки, че са в референтни граници, съотношението LH:FSH е редно да е 1:1 или близо до тази стойност. При теб е 1:2,5. При мен също бяха в граници и почти 1:2 - изникнаха съмнения за проблеми с ЯР, които доведоха до допълнителни изследвания и за мое нещастие, се оказаха основателни. Препоръчвам ти да се консултираш със специалист,а не с квартални АГ, защото на мен именно такива близо две години ми твърдяха, че няма нищо и не трябва да се притеснявам. Успех ти желая.
"Не ми казвай, че небето е лимитът, след като има стъпки на Луната."
"И все пак, докато имам дъх, топя ледените цветя по прозорците си, защото имам душа, която не може да не се надява.”
“Sad birds still sing.”
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #169 -: Февруари 05, 2015, 21:44:49 pm »
Правени са на 3 ден от цикъла след приема на логест. Не знам дали е възможно да е в него причината на ниските нива на лх, защото пък на фсх са нормални, както и на останалите хормони. Не знам какво да мисля, какви са проблемите с хипофизата, когато лх е ниско?
*
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #170 -: Февруари 05, 2015, 21:59:53 pm »
В противозачатъчните е причината, няма смисъл да пускаш тема след тема, а има смисъл да отидеш и да говориш с лекар, а това което трябва да мислиш е нещо положително. Говори с лекар и както казах ако се съмняваш в тези резултати повтори написаните от мен хормони в цикъл през противозачатъчни. Което си е най добре. И най добре се консултирай с лекар.  :x
Другото което че нивата на ЛХ имат при влияние и при стрес както и анорексия. И както казах вероятно ЛХе нисък заради приема на противозачатъчни но аз не съм лекар, а на теб ти трябва консултация с такъв.  :wink:
« Последна редакция: Февруари 05, 2015, 22:06:19 pm от f_30 »
*
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #171 -: Февруари 05, 2015, 22:19:26 pm »
Здравей, Ivanela Ivanova.
Както ти е писала f_30, най-удачно е да се консултираш с лекар. Ние можем да ти дадем някакви насоки, предположения, съвети, но не сме медицински лица и нито поставяме диагнози, нито правим предписания. Повечето момичета говорят на база личния си опит и познания, които са натрупали по пътя, който извървяват.
Аз мога да ти помогна със следния откъс от статия, която ти посочвам основно заради втората част, защото ми направи впечатление, че Екстрадиолът ти на 3-ти ден е 337 pg/mL. Не си посочила референтни стойности, но ми се струва височък.
 
 "Регулацията на секрецията на ЛХ се осъществява двупосочно:

- Посредством оста хипоталамус-хипофиза-полови органи (гонади). Секретираният от хипоталамуса гонадотропин - освобождаващ фактор стимулира аденохипофизата да продуцира лутеинизиращ хормон (и фоликулостимулиращ хормон). ЛХ попада в кръвния ток и достига до половите жлези, където се свързва с рецептори в тестисите и яйчниците и стимулира секрецията на полови хормони.

- От друга страна на принципа на отрицателната обратна връзка при повишаване концентрацията на естрогените или прогестерона се потиска продукцията на съответните хормони от хипофизата."

Все пак, вероятността да са ти нарушени хормоните от противозачатъчните е голяма. Консултирай се с компетентен лекар. Успех!  :)
"Не ми казвай, че небето е лимитът, след като има стъпки на Луната."
"И все пак, докато имам дъх, топя ледените цветя по прозорците си, защото имам душа, която не може да не се надява.”
“Sad birds still sing.”
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #172 -: Февруари 06, 2015, 11:09:36 am »
Точно така, Логест е естрогенов препарат, аз съм го пила също. Напълно е възможно от него да са тези нива на ЛХ. Естрадиолът е доста височък, обикновено е признак за задържан фоликул, но при прием на противозачатъчни това е малко вероятно, макар и да не е невъзможно, на мен ми се е случвало. Вероятно имаш СПКЯ, правя този извод от казаното от теб - нередовен цикъл. Според мен, тези изслведвания не са коректни, тъй като в предходния цикъл си приемала хормонален препарат и стойностите са компрометирани от това.  Добре е да изчакаш поне още един цикъл да мине, без да пиеш противозачатъчни, за да повториш изследванията.

Sunita_30, ФСХ е два пъти и повече по-висок от ЛХ, което по принцип може да е индикация за проблеми с яйчниковия резверв. Пила ли си някакви хормонални препарати скоро? На колко си години /извинявай за нетактичния въпрос, не питам от любопитство, важно е за нивата на ФСХ/?
Съветвам те да посетиш специалист по репродуктивна медицина и да направите допълнителни изследвания за оценка на резерва.

Успех, момичета!
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #173 -: Февруари 06, 2015, 18:34:29 pm »
Мъчи ме един въпрос. Ще питам лекарката си в понеделник, но ако някоя от вас е запозната, ще съм благодарна да сподели. Приемът на Дуфастон може ли да повлияе резултатите на стандартните хормони, които се пускат в първите (3-5) дни на цикъла? Аз го пия вече 4 месеца по схема след овулация, за регулиране на лутеиновата фаза. Трябва да проследя как се движат нещата с хормоните, но не знам дали да изчакам един цикъл без Дуфастон или да действам още сега. Според мен е малко вероятно да повлияе, но все пак е хормонален препарат. Благодаря ви предварително.
« Последна редакция: Февруари 06, 2015, 19:57:02 pm от Zlateto »
"Не ми казвай, че небето е лимитът, след като има стъпки на Луната."
"И все пак, докато имам дъх, топя ледените цветя по прозорците си, защото имам душа, която не може да не се надява.”
“Sad birds still sing.”
*
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #174 -: Февруари 06, 2015, 20:23:35 pm »
Мъчи ме един въпрос. Ще питам лекарката си в понеделник, но ако някоя от вас е запозната, ще съм благодарна да сподели. Приемът на Дуфастон може ли да повлияе резултатите на стандартните хормони, които се пускат в първите (3-5) дни на цикъла? Аз го пия вече 4 месеца по схема след овулация, за регулиране на лутеиновата фаза. Трябва да проследя как се движат нещата с хормоните, но не знам дали да изчакам един цикъл без Дуфастон или да действам още сега. Според мен е малко вероятно да повлияе, но все пак е хормонален препарат. Благодаря ви предварително.
Приемът на Дуфастон оказва влияние на целия хормонален фон, но ако изследванията са ти назначени от лекуващия ти лекар, значи така е преценил. Ако искате да видите как са хормоните ти без прием на Дуфастон, трябва да изчакаш един цикъл без прием на хормонални препарати и на 2-3 ден от следващия да пуснеш хормони. За 5 ден от МЦ не съм чувала да се пускат хормони, най-късния ден е 4 и то в най-лошия случай.
*
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #175 -: Февруари 06, 2015, 20:41:16 pm »
Благодаря ти, kati_vm. Писала съм 3-5, защото така пише на всички бланки, които са ми давали за изследвания от болницата, иначе и аз си ходя винаги на 2,3-ти ден, защото така си знам. Ще видим какво ще каже и лекуващата ми, че ми е важно всичко да е достоверно. Жалко, че ще трябва да загубя един месец, но пък точно сега нямам излишни пари да повтарям изследвания. Все няма угодия  :lol:
"Не ми казвай, че небето е лимитът, след като има стъпки на Луната."
"И все пак, докато имам дъх, топя ледените цветя по прозорците си, защото имам душа, която не може да не се надява.”
“Sad birds still sing.”
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #176 -: Февруари 19, 2015, 19:06:53 pm »
Здравейте,ще ви помоля за помощ при разчитането на резултатите ми направени на 3 ден от цикъла.
Естрадиол - 20,86 (референтна стойност 19,5 - 144,2)
Пролактин - 25,41 (референтна стойност 2,8 - 29,2)
Тестостерон - 0,24 (референтна стойност жени - 0,14 - 0,76)
LH - 3,33 (референтна стойност - 1,9 - 12,5)
FSH - 6,39 (референтна стойност - 2,5 - 10,2)

Много ви благодаря предварително
*
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #177 -: Февруари 19, 2015, 21:07:40 pm »
Здравейте,ще ви помоля за помощ при разчитането на резултатите ми направени на 3 ден от цикъла.
Естрадиол - 20,86 (референтна стойност 19,5 - 144,2)
Пролактин - 25,41 (референтна стойност 2,8 - 29,2)
Тестостерон - 0,24 (референтна стойност жени - 0,14 - 0,76)
LH - 3,33 (референтна стойност - 1,9 - 12,5)
FSH - 6,39 (референтна стойност - 2,5 - 10,2)

Много ви благодаря предварително
Здравей,
Пролактинът ти е близко до горната граница, което не е добре. Може би е добре да се проследи с трикратно изскедване, за да се види има ли проблем.
*
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #178 -: Февруари 19, 2015, 21:25:53 pm »
Здравей, Наталия.
Копирам това, което бях писала малко по-нагоре, защото и при теб забелязвам сходен проблем, както при  Sunita_30 и при мен самата.

...но аз от личен опит да споделя, че въпреки, че са в референтни граници, съотношението LH:FSH е редно да е 1:1 или близо до тази стойност. При теб е 1:2,5. При мен също бяха в граници и почти 1:2 - изникнаха съмнения за проблеми с ЯР, които доведоха до допълнителни изследвания и за мое нещастие, се оказаха основателни.

В твоя случай LH:FSH e 1:2. Дано това съотношение да не е тенденция при теб и всичко да е наред. При мен обикновените АГ лекари не реагираха на тази особеност и ме уверяваха, че всичко е наред, но на репродуктивния специалист, който сега посещавам, веднага й направи впечатление. Успех и дано да няма повод за притеснение  :)
"Не ми казвай, че небето е лимитът, след като има стъпки на Луната."
"И все пак, докато имам дъх, топя ледените цветя по прозорците си, защото имам душа, която не може да не се надява.”
“Sad birds still sing.”
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане - Тема 2
« Отговор #179 -: Февруари 19, 2015, 21:56:07 pm »
Благодаря за бързите отговори момичета...но от това,което прочетох малко се уплаших :? Ще изследвам и прогестерон на 18-ия ден и чак тогава трябва да ги занеса при лекарката ми за да ги разчете.От няколко месеца опитваме за бебе,но не се получава,а преди две години имах мисед аборт и много трудно го преживях,дано сега стане бързо и няма проблеми