0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Ние сме на общинска детска кухня и почти всичко се приема добре. Само в началото се подготвях с резервен вариант, но вече ядат с апетит. Слагат малко сол и захар, има умерено подправки - чубрица, девисил, джоджен, разбира се, магданоз и копър. Доста са течни и аз ги сгъстявам със сухар или ориз, картоф, когато имам време.

В общи линии, "философията" на захранването е да се запознае детето постепенно с храните на възрастните и да се доближи максимално до това, което яде големият човек. Аз се водех по това да е И вкусно, въпреки ограниченията. Сега лека-полека ги свиквам с нашата храна. Давам им да опитват сезонните зеленчуци и плодове и се надявам да ги харесат. Отдавна не се взирам в това да е БИО, защото чак толкоз екологично чисти продукти едва ли ще мога да им осигурявам постоянно. Ако ние ядем нещо и те проявяват интерес, давам им да опитат. Опитвали са сладолед, например, но това не значи, че ги храня със сладолед. Избягвам да им давам солети, бисквити и прочие междинни храни. Засега се хранят добре и растат. Не се впрягам, ако на едно ядене някой от двамата не си изяде порцията. При следващото хранене си наваксва.

Та така, изпитаната схема е "Водете се по детето" :).
*
Я кажете може ли да направя така схема за хранене:
6.00 до 7.00 - мляко 200 мл.
9.00 до 10.00 - закуска : попара, кус кус или там нещо друго предложете моля.
13.00 обяд месно или зеленчуково ядене с жълтък
след следобедния сън - каша (не я обича) или кисел или някакво кремче. Може ли кисело мляко с бисквити?
19.30 супа постна евентуално с 1 сухар
21.30 мляко 230 мл.
Мария заспива около 22 или 22.30 като днес.

Как ви се струва така? 3
*
Стоека, защо наказваш детето с кисел?  :lol: Като дете много го мразех. Аз бих давала по-скоро кисело мляко (Може да сложиш вътре и някакъв плод, напр. намачкан банан, бисквитите също стават).
Моите са големи, но гледам на междинните хранения да имат достатъчно плодове (десертът в градината почти винаги е плод, рядко - кис. мляко,  още по-рядко - крем или сладолед). Много обичат.

*
Хубава е схемата ти Стоека , може и кисело мляко с бисквити разбира се :)

Блу, "кисел" не са ли едни кремчета от детската кухня? Аз сладко не близвам, ама тях ги омитах, когато в менюто на Дани имаше такова нещо. Ако говорим за едно и също де  :lol:
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Кисел, защото това дете мрази сладко. Обаче един път й дадах кисел и още искаше. Да се чудиш с нея. Само малко са сладни и стиска уста. Ама и аз съм така, пи по кисело си падам и киселите плодове харесвам.
Значи да я почвам така....
*
Хубава е схемата ти Стоека , може и кисело мляко с бисквити разбира се :)

Блу, "кисел" не са ли едни кремчета от детската кухня? Аз сладко не близвам, ама тях ги омитах, когато в менюто на Дани имаше такова нещо. Ако говорим за едно и също де  :lol:
Не е от кремчетата с вода и захар, кисел плод или компот, без мляко е като цяло де.
И на мен ми харесва схемата  :P
Аз лично не давам кремчета, защото не виждам смисъл. Съдържат брашно, захар и сготвен плод основно. Брашно му давам достатъчно към другите яденета, а плод предпочитам да дам суров. За захарта е ясно.

И аз като сватята се каня да пусна нашия режим и да кажете как ви се струва. Основната ми чуденка е за яденето към 11 ч. дали да е закуска или обяд. Той предпочита закуските и затова сега основно това му давам.
7 ч. - 210 мл АМ
11 ч. - закуска (качамак с овесени ядки, каша 7 зърна или попара, всички с масло и сирене)
14 ч. - плодове
16 ч. - следобедна закуска (чисто кисело мляко, а вчера му го пасирах с овесени ядки и плодове - череши, ягода и банан)
19 ч. - вечеря (това, което и ние вечеряме)
21 ч. - 210 мл АМ

Между 9 и 11 и между 14 и 16 ч. спи.
*
Много интересна тема сте захванали :)
Ще ви напиша и нашия режим:
6:00-7:00ч се кърмим
9:30-10:00ч се опитваме да закусваме същите неща като Смайли, като много трудно ни се получава преминаването към хранене с лъжица в този час - иска си от биберон и често след неуспешно ядене му давам кърма или кърма с бисквитки, според колко е изял преди да се тръшне. Варя му и овесена каша от фини овесени ядки и му я давам с кърма също.
13:00ч - 200мл зеленчуково пюре с жълтък или с месо и му давам да си гризе сухар - колкото изяде толкова :)
16:00ч - 200мл каша с пресен плод или плодово пюре според наличностите. Вчера му пасирах един банан с три ягодки и малко натрошени бисквити вътре - е няма такъв кеф :lol: До скоро ядеше само плодово пюре в този час, но по съвет на неонатолога наблягаме на въглехидратите и затова включихме и каша.
20:00ч - 180-200мл кърма от шише
21:00ч заспива :D
Понякога ако не спи около 11 или около 15ч му давам плод междинно. Спи почти между всеки две хранения, като ако се наспи следобеда прескача вечерната дрямка, ама нещо не ни се получава напоследък тази работа с хубавия дневен съм и затова все придремва :(

stoeka71, мляко с бисквитки си е любима детска закуска :lol: Аз мисля да му давам като въведа киселото мляко (надявам се да е някъде тази седмица) :wink:
« Последна редакция: Май 26, 2015, 08:40:13 am от Mousyt »
Стоека,не са ли и много храненията на Мария? Кога ядете следобед? Алек от сега като го нахраня в 17h/ 17.30h с каша яде чак в 21.30 мляко след банята....някак на гъсто ми се виждат тия в 19.30 и после пак в 21.30 според мен е голяма вече да яде по шест пъти.. но ти си знаеш детето все пак.. :lol: моя хубостник тая нощ не е ял за първи път и още спи :) обикновено към 5.30/6 яде мляко и после в 10  :lol: сестра му още от петия месец спря да се буди и яде нощем т.е. рано сутрин в 5 и мина на петкратно хранене,а към годинката ядеше по четири пъти вече  :lol:
Jbrul,кисела е царевично нишесте с плод не е от най-вкусните кремчета :lol: примерно аз грис обичах повече и имаше един крем "шоко" който обожавах като дете,ама идея нямам как са го правили :lol:
Аааа,Смайли вие пък сте на 1г. и ядете шест пъти...отчайвате ме  :lol: в 14h му давай обяд на човека плодовете като десерт към обяда или следобед
Ето ви нашия режим:
5.30-6 АМ 130 мл
10- АМ 190 мл
13- пюре зеленчуково или месно
17-17.30 каша с плод
21.30 АМ 190 мл
След седмица в 10 ще давам попара или кускус...е,ама като спре да ми се буди сутрин като днес директно в 9 ч.ще е попарата или АМ и към 11.30 примерно ще дам плод та да издържи до обяда и натам си остава така схемата...
Аааа,Смайли вие пък сте на 1г. и ядете шест пъти...отчайвате ме  :lol: в 14h му давай обяд на човека плодовете като десерт към обяда или следобед
Алекс, точно защото често хапва не му давам в 14 ч. обяд. Все едно минават само 3 часа от предишното стабилно хапване. До скоро му давах АМ тогава, но реших малко по-диетично да го даваме, че наддава повечко.
Смайли,разреждай храненията тогаз не може без обяд :lol: в 11 му давай плод и обядвайте към 13 примерно...
*
Алекс, аз не я храня така. Питах дали е добра такава схема на хранене. Защото сега като яде на обяд и например в 17.30 яде плод или бисквитка,  и вече в 20 е умряла от глад и като изпие млякото в 3 през нощтс се буди от глад. Така стават 5 хранения следобед само плод или кисел. Вечеря и преди сън мляко.
Стоека,ами тя като яде само плод или бисквитка в 17 нормално да е умряла от глад в 20  :lol: казваш не обича каша,ми какво по хранително в 17 да и даваш,пробвай повече бисквити с кисело мляко и плод да и даваш,че да може към 21 да вечеря с АМ направо....не издържа до сутринта казваш буди се в 3 ....Алек ме разби днес,снощи е ял в 21.30 и се събуди преди 20 мин. :lol:  към 5 ми се събуди,ама аз малко вода му дадох и след това видях,че е 5 и докато се усетя дали да правя АМ той бе заспал... :lol:
*
Не иска повече да яде в 17 часа. Вчера яде в 13.30, после една бисквитка около 17 часа, в 19 за първи път й дадох супа с едно сухарче. Около 60 мл да е била супата. И в 22 пи мляко и за първи път от 2 седмици не се буди през нощта. Но ето днес пробвах да й дам бебешко мюсли  за закуска и стиска уста. На попара не отказва обаче. Не може всеки ден попара. А юфка може ли?
Ох май ще се стремя да яде към 19, не знам днес пак ще пробвам така. Да видим дали се приема. Аз като се събуди нощем давах вода. Но тя си е гладна и спи неспокойно. А тази нощ спа непробудно.
« Последна редакция: Май 26, 2015, 10:44:56 am от stoeka71 »
Тогава се водиш по детето щом не иска да яде в 17 яжте в 19 и после към 22 :lol: ми освен попара щом може кускус що да не може юфка :lol:
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Смайли,разреждай храненията тогаз не може без обяд :lol: в 11 му давай плод и обядвайте към 13 примерно...
и аз същото си помислих да  предложа.

..Но ето днес пробвах да й дам бебешко мюсли  за закуска и стиска уста. На попара не отказва обаче. Не може всеки ден попара. А юфка може ли? ..
Виж сега -ако иска попара -ами да яде попара . То юфката , кус -куса -пак са глутеново производни ,произведени от брашно -така че аз не виждам проблем .
ЗА хранене през вечерта и кога  мляко , ми е трудно да дам мнение , защото аз си кърмех .А буденето може да е и от други неща-не от глад , но ти си познаваш детето -ако мислиш , че се буди от глад , не остава нищо друго освен да предложиш АМ.



*
Привет:)

Като гледам имате по 6 хранения (ние 5) и направо не ми се мисли какво готвене ще падне като се заместят хранения :lol: 8O
Ние имаме едно заместено вече,но само момата,младежа не ще........................
Ако реша да опитам с каша на обяд ли да я предложа както зеленчуците?
И през 3 часа са ви храненията,ние сме на 4 .......Добре ли е?
Ох,незнам с мляко си е по-лесно........то непрекъснато ще трябва да се забъркват манджички :lol: :wink:.Докато се запишем на кухня бая има да захранвам:)
Смайли,разреждай храненията тогаз не може без обяд :lol: в 11 му давай плод и обядвайте към 13 примерно...
и аз същото си помислих да  предложа.
Мерси момичета  :P
Ще видим как ще се получи. Проблемът е, че не знам дали само с плодове ще го залъжа до към 13 ч. А тогава сме и навън обичайно. А той толкова си обича закуските. Само тях изяжда целите. Може би като отпадне спането преди обед ще се нареди и по-добре режимът със закуската и обяда.
Дне мисля като стане да му дам от вчерашната крем-супа със сухарче.

Mih-че, кашата можеш да я предложиш или на обяд, или като следобедна закуска. Повечето май я предлагат за следобедна закуска, като оставят зеленчуците на обяд. Но виж и децата дали ще са готови на 2 твърди хранения за деня. Някои също смесват кашата с плод. Дани не я харесваше така.
*
Смайли, на възрастта на Дани режимът на моето хлапе беше такъв:

около 7.00 ч. - попара или кус-кус с масло и сирене, но попарата се котираше повече
около 10.00 ч.  - плод
между 12.00 и 13.00 ч. - обяд - супичка, подходящо готвено ядене - давах домашна храна
между 16.00 и 17.00 ч. - каша с плод (банан, печена ябълка, круша); кисело мляко с бисквитки, овесени ядки, плод; запечена филия с яйце и сирене или кашкавал - имаше достатъчно зъби и много успешно ръфаше :)
около 20.00 - 21.00 - АМ

На около 1 г. 4 м. започнах да предлагам и вечеря с готвено ядене, а преди втората година сам се отказа от вечерното АМ. Сега мляко не ще да близне, но пък много обича сирене и кашкавал. Аз следвах режима, който вече имаше. Помисли да замениш сутрешното мляко със закуска, междинно плод и обяд в подходящото време.
*
47 Smiles, ето и нашият режим на хранене в момента

м/у 5:0 и 6:00 180мл АМ
9:00 закуска – кис. мляко с бисквити, попара, каша с плод или плодово пюре, кус–кус с АМ или само със сирене и масло, сухар с АМ
м/у 12:00 и 13:00 обяд, готвено или пюре от бурканче
15:00 плод и бисквитка и почти винаги 120 мл АМ
м/у 18:00 и 19:00 вечеря, която е пак готвено
м/у 20:30 и 21:00 180мл АМ

На бебетата до 2г. възраст не се препоръчва в следобедните и вечерните часове да се дава кисело мляко, защото е трудносмилаемо за стомахчетата им, особенно непрепоръчително е за деца с рефлукс, защото го засилва още повече. Това го беше писал и д–р Бърди в старите теми.