0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част X
« Отговор #460 -: Февруари 02, 2015, 14:29:44 pm »
и аз така помислих .


*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част X
« Отговор #461 -: Февруари 02, 2015, 20:22:59 pm »
Коластрата се дава заради антителата в нея, само дето те помагат срещу чревни инфекции иначе човек не може да приема антитела през червата си ( което е и причината да се дават само венозно, а не на хапче).
Боби , аз питам ,защото ми стана интересно -не търся спор   , а наистина не знам -  ако антителата от коластрата не се усвояват през червата , тогава как  новородените ги приемат  и усвояват ? Или това не важи за  новородени ?
Не ги приемат и усвояват :-). Това е заблуда. При другите бозайници червата на малките им са пропускливи, но при човека дори и при бебетата не се усвояват антителата. Бебетата получават последният си имунитет ( в кръвта, имам предвид) от майката чрез пъпната връв. Антителата от кърмата предимно ги пазят от чревни инфекции, които при едно малко бебе са смъртоносни. Има някои, които поддържат теорията, че и при човека се усвояват, но дори и да беше това ( а кават, че не е ), то би било много малко количество и за лимитирано време от първите няколко месеца, както е при животните.
Виж тук, основно първите 2 абзаца ( после има и по-подробно, ако те влече)
http://www.thenakedscientists.com/HTML/questions/question/3175/

Ето и на български обяснение как антителата помагат срещу инфекции инфекции от към червата http://bebok.eu/article/214-%D0%9A%D0%B0%D0%BA-%D0%BA%D1%8A%D1%80%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B7%D0%B0%D1%89%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%B2%D0%B0-%D0%BE%D1%82-%D0%B1%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8%3F
« Последна редакция: Февруари 02, 2015, 20:35:04 pm от Bobbie »


  
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част X
« Отговор #462 -: Февруари 06, 2015, 11:09:48 am »
Преди няколко месеца писах в други теми за това как Явор изведнъж спря да яде всякаква готвена храна. Към днешна дата проблемът се задълбочава. Пуснах му изследване на кръвна картина, за да видим как са нещата и резултатите не са особено добри. Според педиатърката ни клонят към анемия. Половината показатели са по-ниски, а други са по-високи, макар че хемоглобинът му е в норма. детето не показва здравословни проблеми, изключително жизнен е, има енергия като за трима. Онова, което продължава да ме притеснява не е количеството храна, което поема, а нейният  много ограничен асортимент. Продължава да яде единствено и само попара, качамак, кус-кус с масло и сирене, кремчета, солетки, бисквитки, отвреме навреме филия пак с масло и сирене  и АМ. принудих се да правя какви ли не странни комбинации, за да вкарам нещо различно - в кус-куса слагам много финно пасирано месо, за да не го види, в качамака съм слагала варен картоф или жълтък, но невинаги успявам. В попарата дори сложих ситно настърган морков, за да не го види или усети, че ще откаже да яде. Приема между 150 и 330 мл. АМ, което според мен му поддържа добрия хемоглобин, давам и Саностол витамини, но явно че не е достатъчно.  Нямам идея как да го накарам пак да се храни нормално, не проумявам и как и защо изведнъж спря да го прави. педиатърката ни вдига рамене и ми дава съвети от рода: Трябва да го храните с месо". Е, знам, че трябва, ама как да стане??? ще взема да купувам пак бебешки пюренца и да слагам по някоя лъжичка където успея, пак би било по-добре от нищо. Да познавате някой специалист като д-р Бърди, за да ми даде адекватен съвет?
<br />[link=http:
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част X
« Отговор #463 -: Февруари 06, 2015, 20:40:28 pm »
Мешко, аз бих пробвала с пюретата задължително, ако се получи бих му и готвила така. Щом яде крем-прави яйчен. Той ходи ли на ясла сега? С други деца как се храни? Пробвай като са повече да го приобщиш. Сам ли се храни или ти го храниш?
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част X
« Отговор #464 -: Февруари 06, 2015, 23:29:52 pm »
Продължава да яде единствено и само попара, качамак, кус-кус с масло и сирене, кремчета, солетки, бисквитки, отвреме навреме филия пак с масло и сирене  и АМ.
Извини ме, ама яде само тези неща, защото му уйдисваш на акъал да яде само тези неща.  Да, знам, ще кажеш, ама иначе не яде. Ми няма да яде един ден, два дена, пък ще прояде. Повярвай ми, няма да умре от глад, ако си настоиш на това да яде и друго нещо. Аз не смятам, че децата трябва да се карат насила да ядат каквото не им харесва, но ти знаеш какво е харесвал преди, не е като да му даваш вкусове, които го отвращават. Спри гореизброените храни и издръж ден, до два и ще прояде. Направи различни храни, все нещо трябва да му хареса, особено като е гладен. Щом поне пие АМ, няма кой знае какво да загуби, ако не хапне храна известно време.


  
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част X
« Отговор #465 -: Февруари 07, 2015, 23:28:44 pm »
Преди няколко месеца писах в други теми за това как Явор изведнъж спря да яде всякаква готвена храна. Към днешна дата проблемът се задълбочава. Пуснах му изследване на кръвна картина, за да видим как са нещата и резултатите не са особено добри. Според педиатърката ни клонят към анемия. Половината показатели са по-ниски, а други са по-високи, макар че хемоглобинът му е в норма. детето не показва здравословни проблеми, изключително жизнен е, има енергия като за трима. Онова, което продължава да ме притеснява не е количеството храна, което поема, а нейният  много ограничен асортимент. Продължава да яде единствено и само попара, качамак, кус-кус с масло и сирене, кремчета, солетки, бисквитки, отвреме навреме филия пак с масло и сирене  и АМ. принудих се да правя какви ли не странни комбинации, за да вкарам нещо различно - в кус-куса слагам много финно пасирано месо, за да не го види, в качамака съм слагала варен картоф или жълтък, но невинаги успявам. В попарата дори сложих ситно настърган морков, за да не го види или усети, че ще откаже да яде. Приема между 150 и 330 мл. АМ, което според мен му поддържа добрия хемоглобин, давам и Саностол витамини, но явно че не е достатъчно.  Нямам идея как да го накарам пак да се храни нормално, не проумявам и как и защо изведнъж спря да го прави. педиатърката ни вдига рамене и ми дава съвети от рода: Трябва да го храните с месо". Е, знам, че трябва, ама как да стане??? ще взема да купувам пак бебешки пюренца и да слагам по някоя лъжичка където успея, пак би било по-добре от нищо. Да познавате някой специалист като д-р Бърди, за да ми даде адекватен съвет?

Мешко, пробвай наистина с бурканчетата. Тук /мисля и в Бг/ има т, н, менюта, за деца между 1 и 3 години. Комбинации от месо, заленчуци, макарони.  моите деца ги харесваха. Дори дъщеря ми, която беше доста злояда като малка.
Успех.
А  крем-супи, не харесва ли? С кротони вътре. Дацата обичат по принцип кремсупи

Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част X
« Отговор #466 -: Февруари 09, 2015, 09:41:54 am »
Мерси, задължително ще пробвам всичко. Ходи на ясла. На обяд или хапва филия с нещо (каквото е имало за закуска, защото той закусва вкъщи) или хапва десерта, който невинаги е крем, но нещо подобно. Следобед хапва пак кремчето и това е. Изключително рядко успяват да му дадат 3 лъжици супа. Не знам за вашите деца, но моите са страшно упорити и двамата, макар че по различен начин изразяват упоритостта си. Възпитателките в яслата казват, че не са имали друг път такова дете, дето толкова дълго време да отказва да яде. седял си, гледал как другите ядат, може да се порови в купичката, да нарони малко хляб, но не желаел да хапне и това си е. Сам се храни вече, в много редки случаи ми дава аз да го храня. Ако не му дам нищо от нещата, които яде, по-скоро ще стои гладен, отколкото да хапне друго. Вкъщи го слагам да се храни заедно със сестра си, която има завиден апетит, но той не проявява никакъв интерес. Може да вземе от храната, но тръгва да я  храни нея или мен, но не и себе си. Единственият шанс засега е наистина да сложа където каквото мога в храните, които яде.
<br />[link=http:
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част X
« Отговор #467 -: Февруари 10, 2015, 01:33:34 am »
Момичета, имам нужда от съвет от лекар или фармацевт относно дозировката на аугментин 600 es. Изписана ни е доза, която е в пъти по-малка от указаната в листовката и тези, които намирам в нета, спрямо кг на детето.
Днес повдигнах въпроса пред докторката, защото се влошава, но тя нястоява, че се приемат 2*5 мл.
Детето е 32 кг. Да спомена също, че инфекцията е тежка, поддържа температура вече седмица и кашлицата се задълбочи.
Много ми е притеснено и не зная да го мъкна ли по други кабинети или да се доверя на преценката й.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част X
« Отговор #468 -: Февруари 10, 2015, 02:43:02 am »
Преди 10 месеца същия Аугментин ни е изписан от личната  в Бг за едното дете 14 кг-2 по 5 мл. , за другото дете 17-18 кг. - 2 по 6 мл.
Тук в чужбина имах съмнение за дозировката на един антибиотик и заведох по-тежкото дете при друг педиатър за второ мнение , защото и на двете деца беше изписана една и съща доза . Оказа се че всичко е наред с дозата и антибиотика подейства след  3 дни.
Според мен потърси и второ мнение.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част X
« Отговор #469 -: Февруари 10, 2015, 04:36:44 am »
Мешко, авокадо с мед на кремче :wink: Имахме вашата драма до 4 година, седял е гладен повече от 12 часа, като каже НЕ, значи не. Тогава открих и сирене в хартия с мед. Месо сега покрай моите проблеми и аз не ям, но правя млечни шейкове с плодове (нещо силно цветно - ягоди, малини) и за да вдигнеш още повече хранителността се слага и  грама тофу. Сипваш в бутилка от йогуртче например и пие. Две такива дози за деня и протеина е осигурен.
Здравейте!
Знам, че има две теми за зъболекари, че даже ги и намерих, но там никой не е писал от почти година. За това тук ще си напиша питането, а ако не е за тук, моля да ме извините и да го премести модератор.
Малката е на 3.5 и има един непоказал се кучешки зъб (вижда се, че си има зародиш, т.е. напипва се във венеца). До сега ме успокояваха зъболекарите, че имало време, но на последния преглед зъболекарката (детска) каза, че най-вероятно ще трябва да се отстрани оперативно :(. Снимка не успяхме да направим, но беше доста сигурна какво ще види :(. От нея съм направо очарована и изобщо нямам причина да се съмнявам в преценката й, но при такава сериозна намеса, със сигурност ще искам още един специалист да гледа снимката (като успеем да я направим). Чудя се дали да е хирург или ортодонт или просто друг детски зъболекар. Ако някой има някакви насоки, ще съм безкрайно благодарна. За сега в Нета нищо не откривам по нашия случай  :( - явно не е често явление... Препоръки и за снимка къде мога да отида също приемам. Подозирам, че навсякъде ще е така, но този рентген, където я мъчихме беше с един филм, който й заема цялата уста. Даже и да реши да съдейства, не знам как мога да удържа тази буца в устата й половин минута без да повърне :( Дали пък няма нещо специално за деца някъде?

дано се включвам навреме. Снимка е ЗАДЪЛЖИТЕЛНА! Има техника, има си всичко! Трябваше да дойда в Канада за да си счупя главата и аз, да видя някои неща за стоматологията в Бг. И аз много вярвам на моята зъболекарка, но факт, че на снимка лъснаха много неща, включая и жестока инфекция, която наложи махане на зъб.
[/url][/url]
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част X
« Отговор #470 -: Февруари 10, 2015, 22:49:30 pm »
jasmin_veni, благодаря! Изобщо нямам съмнение, че снимката е първото нещо и без нея нищо не може да се каже или предприеме. Друг е въпросът, обаче, как да го постигна. До сега два пъти удрям на камък и се опасявам, че ако още веднъж се случи, направо мога да забравя. С пълна упойка ще трябва да я снимам май! :( На втория рентген чак дойде отнякъде една зъболекарка да ме овиква що съм мъчела детето със снимки. Да чакам до 5 - тогава били ставали други хора  8O
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част X
« Отговор #471 -: Февруари 11, 2015, 12:45:46 pm »
Мами имам дете на 4г., около 12кг. Има проблем с говоренето. От известно време давам омега 3 мастни киселини. Има напредък определено. Обаче вариантите, които се предлагат на пазара са с добавка на вит. Д /до 5микрограма за ежедневна доза/. Детето е дребничко и слабичко. Притеснявам се да не предозирам вит. Д. Потърсих инфо за макс. дози и нещо не се ориентирам за количество. А всъщност и приятелки ми напълниха главата.
Може ли да споделите знание?
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част X
« Отговор #472 -: Февруари 11, 2015, 14:06:27 pm »
а водила ли си детето при специалисти - логопед, детски психолог, педиатъра на детето какво казва?
12 кг за 4г. ми се струва малко, а колко е високо детенцето?
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част X
« Отговор #473 -: Февруари 11, 2015, 16:58:26 pm »
О, да. Тя посещава 2 пъти седмично логопед от 2-годишна възраст. Посетили сме невролог, детски психолог, които не видяха проблем в непроговарянето, още на 2 год. Педиатърът също е спокоен. Факт е, че все още доста изостава от връстниците си, въпреки напредъка.
Те килограмите са малко, но тя е и дребна, 100см висока. Имаме проблем с храненето, месо почти не иска да яде, хляб също, млякото напоследък го приема - по около 250мл на ден, до преди година и него не искаше. Жълтъкът на яйцата не иска. Поне вредните храни също недолюбва. Храни се основно с боб, леща, грах, супи, ориз - течни постни манджи. Затова започнах да давам омегата.
 Давам от около 4 месеца и определено направи скок с него в говора, вече може и песничка да изпее, въпреки че е неразбираемо.
Но пък ми казват, че с този допълнителен.вит Д, може да предозирам и да забавя растежа.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част X
« Отговор #474 -: Февруари 11, 2015, 17:04:39 pm »
Кой ти го казва това? Педиатърът ли? Кой изписа витамини на детето? Ако те са съобразени с възрастта и самото дете, не би трябвало да е проблем количеството на каквото и да е.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част X
« Отговор #475 -: Февруари 11, 2015, 17:36:36 pm »
Педиатърът ми предложи и приемаме продукт специално за деца.
Обаче, в стил малко махленска клюкарка -  ама как ще даваш вит. Д, моето дете също беше дребно и слабо, водих го при доцент в София и той каза, че слънцето си е достатъчно, и допълнителен прием вит . Д ще забави растежа. А тези омеги 3 с вит.Д били само за северните страни, където нямало слънце. И моята педиатърка нищо не знаела.
А пък в България и рибчо има доп. вит. Д
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част X
« Отговор #476 -: Февруари 11, 2015, 19:47:25 pm »
Мами имам дете на 4г., около 12кг. Има проблем с говоренето. От известно време давам омега 3 мастни киселини. Има напредък определено. Обаче вариантите, които се предлагат на пазара са с добавка на вит. Д /до 5микрограма за ежедневна доза/. Детето е дребничко и слабичко. Притеснявам се да не предозирам вит. Д. Потърсих инфо за макс. дози и нещо не се ориентирам за количество. А всъщност и приятелки ми напълниха главата.
Може ли да споделите знание?
Зимата всяко дете би трбявало даполучава допълнително витамин Д и без това. понеже седят вътре или са покрити целите и не получават никакъв от слънцето. Тоя професора  нещо е пропуснал този малък факт както и всички последни препоръки за прием през зимата ;-).  Витамин Д е необходим за усвояването на калция, не знам кава му е идеята със забавянето на растежа, но на детето ти кожата не вижда слъце няколко месеца през зимата, така че не си взима достатъчно. Едно време дори ни водеха да ни облъчват а УВ, именно заради витамин Д, а сега в яслите предлагат някаква УВ терапия също, но вече по-усъвършенствано, с някаква апаратче им светкат в устата.
 Дозата, която аз давам ежедневно на моите деца ( от инструкциите на опаковката на детски витамин Д) е 800 IU . Аз лично не съм виждала витамин Д да се мери в микрограми и това ми е напълно непознато на какво е равно. Обикновени се мери в международни единици ( IU).
Моето дете е на 4г и 8 месеца и тежи 14 кг, така че си зависи от детето. Ти сама знаеш дали ти е здраво детето или не - не се вкарвай в излишни филми. Ако детето е здраво, какво като е по-мъничко, Моята е ниска, няма как да тежи повече, пък да я направя по-висока също не виждам как :-)
Аз лично отказах да водя детето си на логопед, въпреки че ми предложиха, пак по същите причини каот вас. Е, малко по малко детето започна да проговаря повече. В последната година направи голям скок в говоренето, без омега 3 ( да не мислиш, че от тях е проговорила, де ;-) ). Всяко дете си е индивидуално. Племеникът ми на 3 годинки знаеше 3-4 думички, пък не му се отрази, Сега е нормално 18 годишно момче.
« Последна редакция: Февруари 11, 2015, 19:55:07 pm от Bobbie »


  
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част X
« Отговор #477 -: Февруари 11, 2015, 23:10:44 pm »
Мерси, задължително ще пробвам всичко. Ходи на ясла. На обяд или хапва филия с нещо (каквото е имало за закуска, защото той закусва вкъщи) или хапва десерта, който невинаги е крем, но нещо подобно. Следобед хапва пак кремчето и това е. Изключително рядко успяват да му дадат 3 лъжици супа. Не знам за вашите деца, но моите са страшно упорити и двамата, макар че по различен начин изразяват упоритостта си. Възпитателките в яслата казват, че не са имали друг път такова дете, дето толкова дълго време да отказва да яде. седял си, гледал как другите ядат, може да се порови в купичката, да нарони малко хляб, но не желаел да хапне и това си е. Сам се храни вече, в много редки случаи ми дава аз да го храня. Ако не му дам нищо от нещата, които яде, по-скоро ще стои гладен, отколкото да хапне друго. Вкъщи го слагам да се храни заедно със сестра си, която има завиден апетит, но той не проявява никакъв интерес. Може да вземе от храната, но тръгва да я  храни нея или мен, но не и себе си. Единственият шанс засега е наистина да сложа където каквото мога в храните, които яде.

Мешко, още една идея. Знам, че е неправилно, но с Дара, която беше доста злояда до към 4 г, ми помагаше. Понякога и при Калоян.
Пробва ли да се храните, докато гледа нещо по ТВто, някое детско рисувано филмче например. Той вече би трябвало да се заглежда.
както казах при Дара го прилагахме доста време този метод, тя зяпа, аз храня...
Е, няма проблеми сега, т. е. не е привикнала, отдавна си се храни сама и с ТВ и без ТВ

Пробвай докато мине този период. Щом казваш че детето не се храни пълноценно и има отклонения в кръвните изследвания

Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част X
« Отговор #478 -: Февруари 12, 2015, 00:34:41 am »
Те килограмите са малко, но тя е и дребна, 100см висока. Имаме проблем с храненето, месо почти не иска да яде, хляб също, млякото напоследък го приема - по около 250мл на ден, до преди година и него не искаше. Жълтъкът на яйцата не иска. Поне вредните храни също недолюбва. Храни се основно с боб, леща, грах, супи, ориз - течни постни манджи. Затова започнах да давам омегата.


Малко са й килата. И аз мислих, че храня добре, докато не попаднах на тукашните препоръки:
http://santepetitesbouchees.techno-science.ca/francais/LaSanteAPetitesBouchees/La-sante-et-la-nutrition/Images/CFG_2007.jpg

И диетоложката не ме светна, че  боб, леща, грах, и всякакви варива, се комбинират задълже с филия черен хляб+плод или друга форма на вит.Ц иначе желязото от тях не се преработва.

Самата аз сменям хранителните режими в нас и има напредък. Млякото го пасирам със замразени плодове и малко какао за мен, за детето чисто с мед. Старая се да има две калциеви яденета и минимум едно протеиново.
[/url][/url]
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част X
« Отговор #479 -: Февруари 12, 2015, 09:16:26 am »
Вени, интересна ми беше таблицата, но не мога да я разчета.
Типин, я пак си разгледай витамините, че и аз като Боби не съм виждала в мг да е витамин Д. Щом са подходящи за възрастта, дори производителят няма причина да е сложил нещо в повече, все пак и те се водят по нормите. Аз също съм давала няколко вида с вит.Д и никога дори не съм гледала какво е количеството му.