0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част X
« Отговор #280 -: Ноември 01, 2014, 08:38:27 am »

Не сме правили антибиограма до сега и ще се интересувам . Тия сополи с даваща кашлица й се появиха два дни след като пи АБ точно седмица  . Излекува се уж , ходи два дни на ясла и сега е в това положение пак .До сега вярвах в педиатъра си , но нещо почвам да се отчайвам,че пети ден и няма ефект никакъв .Капките Коларгол отдавна вече не ни действат.
Ох, изтри ми се клавиатурата да ги пиша тези неща, ама явно дори и като непрекъснато виждате доказателствата прд себе си, пак ги ингорирате ( в случая след атибиотик има сополи). Ми няма да се излекува това с антибиотици, независимо какво излезне от микробиологията и антибиограмата. Не ти е виновен лекаря.

Да , Боби , не съм и казала ,че лекарят ми е  виновен , но като всяка нормална майка се притеснявам.Разбираемо , нали ! Със сополите съм се примирила от как ходи на ясла и всички казват ,че ще е така .Повярвай ми ,не съм като теб толкова веща ,но де що има нещо съм изчела в тая връзка . Не мога обаче да стоя и да не пробвам лечение , защото сополите са придружени с ужасна давеща кашлица вече /преди не беше така /.Не спи от нея вечер, не спи денем .... , та как аджеба да я оставя ей тъй от само себе си да мине и да чакам да го израсте тоя период .
Рядко пиша тук по принцип , защото повечето ви чета и повярвай ми изчела съм всички твои коментари и мнението на майки с поотраснали вече деца .Просто споделих положението ни в момента .
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част X
« Отговор #281 -: Ноември 01, 2014, 10:06:55 am »
Да , Боби , не съм и казала ,че лекарят ми е  виновен , но като всяка нормална майка се притеснявам.Разбираемо , нали ! Със сополите съм се примирила от как ходи на ясла и всички казват ,че ще е така .Повярвай ми ,не съм като теб толкова веща ,но де що има нещо съм изчела в тая връзка . Не мога обаче да стоя и да не пробвам лечение , защото сополите са придружени с ужасна давеща кашлица вече /преди не беше така /.Не спи от нея вечер, не спи денем .... , та как аджеба да я оставя ей тъй от само себе си да мине и да чакам да го израсте тоя период .
Рядко пиша тук по принцип , защото повечето ви чета и повярвай ми изчела съм всички твои коментари и мнението на майки с поотраснали вече деца .Просто споделих положението ни в момента .
Отговорът ми е по-повод това, че написа, че вече не вярваш в педиатъра си , затова ти го пиша.
С тази хрема имаш 2 варианта - да я спираш с лекарства непрекъснато или да даваш лекарства само когато направи проблем. Имаш и междинен, но не винаги с идеален успех - да наблюдаваш и когато тръгне да дава проблем ( както сега) тогава  да даваш симптоматичните. В твоя случай давай на детето отхрачващ сироп за кашлица, никой е казва да я оставиш така да се мъчи. Просто казвам, че не е виновен педиатъра, че не се е справил с проблема.

За лекарствата - това от опит го пиша (не ми е в компетенцията) понеже Ивана ми беше много тежък случай. Има лекарства за спиране на хремата, но те са тежки антихистамини и ги дрогират, не са да ги взимат непрекъснато. Аз само в най-тежките и дни съм си позволявала да и дам по половин доза, че да не се мъчи чак толкова. Другите лекарства, които трябва да с ти пръв приятел, са отхрачващите сиропи. Те помагат да не се задръстят белите дробове със секрети, особено пък през нощта става това и сутрин изхрачват един куп боклуци. Друго в момента не мога да се сетя. Коларгола е антибактериално до колкото знам ( четох, че бил колоидно сребро), не виждам как би следвало да ви помогне.
« Последна редакция: Ноември 01, 2014, 10:08:51 am от Bobbie »


  
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част X
« Отговор #282 -: Ноември 01, 2014, 10:15:16 am »
Жбрул, Дидомира е писала, че са открили бактерия. За сопола и за вируса е ясно, минахме го и ние, но сопола все пак си спря и се пресуши сам, макар и да отиде 10 дни.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част X
« Отговор #283 -: Ноември 01, 2014, 10:32:35 am »
Аз не разбирам какво като са открили бактерия?


  
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част X
« Отговор #284 -: Ноември 01, 2014, 10:35:07 am »
Еми чистим я, как какво. Изписва се АБ и евентуално ако е виновна за сопола и той ще спре.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част X
« Отговор #285 -: Ноември 01, 2014, 12:49:16 pm »
Да , Боби , не съм и казала ,че лекарят ми е  виновен , но като всяка нормална майка се притеснявам.Разбираемо , нали ! Със сополите съм се примирила от как ходи на ясла и всички казват ,че ще е така .Повярвай ми ,не съм като теб толкова веща ,но де що има нещо съм изчела в тая връзка . Не мога обаче да стоя и да не пробвам лечение , защото сополите са придружени с ужасна давеща кашлица вече /преди не беше така /.Не спи от нея вечер, не спи денем .... , та как аджеба да я оставя ей тъй от само себе си да мине и да чакам да го израсте тоя период .
Рядко пиша тук по принцип , защото повечето ви чета и повярвай ми изчела съм всички твои коментари и мнението на майки с поотраснали вече деца .Просто споделих положението ни в момента .
Отговорът ми е по-повод това, че написа, че вече не вярваш в педиатъра си , затова ти го пиша.
С тази хрема имаш 2 варианта - да я спираш с лекарства непрекъснато или да даваш лекарства само когато направи проблем. Имаш и междинен, но не винаги с идеален успех - да наблюдаваш и когато тръгне да дава проблем ( както сега) тогава  да даваш симптоматичните. В твоя случай давай на детето отхрачващ сироп за кашлица, никой е казва да я оставиш така да се мъчи. Просто казвам, че не е виновен педиатъра, че не се е справил с проблема.

За лекарствата - това от опит го пиша (не ми е в компетенцията) понеже Ивана ми беше много тежък случай. Има лекарства за спиране на хремата, но те са тежки антихистамини и ги дрогират, не са да ги взимат непрекъснато. Аз само в най-тежките и дни съм си позволявала да и дам по половин доза, че да не се мъчи чак толкова. Другите лекарства, които трябва да с ти пръв приятел, са отхрачващите сиропи. Те помагат да не се задръстят белите дробове със секрети, особено пък през нощта става това и сутрин изхрачват един куп боклуци. Друго в момента не мога да се сетя. Коларгола е антибактериално до колкото знам ( четох, че бил колоидно сребро), не виждам как би следвало да ви помогне.

Боби , благодаря ти за съветите наистина , но всичко казано /написано /от теб го спазвам , освен да съм търсила или давала по скоро отхрачващи сиропи . Ще направя и това . Винаги успявам да пресичам проклетите сополи до сега .... до като не ходи вече на ясла . И друг път съм казвала ,че до сега не е боледувала ,или ако е , минавало е бързо и не толкова страшно .
От онзи ден давам сироп ,противоалергичен , изписан от педиатърът ми и не зная дали от него има значително подобрение . С толкова неща е лекувана ,че вече не зная кое точно почна да й действа , но факт е ,че антибиотичните капки не й помагаха до сега . Първата вечер , в която пи този сироп и не се е будила цяла вечер раздрана от кашлица . Още има сополи и кашля , но не толкова често и днес е значително по -добре.Без да съм лекар си мисля пък да не е някаква алергия вече .
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част X
« Отговор #286 -: Ноември 01, 2014, 15:05:05 pm »
Дидомира, раздвай се, щом не боледувате. Андреа ми беше така. Антиалергичните пресушават секретите ( кое лекарство е?) и може от това да помага, не е задължително да е алергия. Аз Ивана я бях обявила за алергична, но правихме тестове за алергия на 1г и после на 2г и нямаше алергии,освен към яйчен жълтък първата година ( после го израстна това), но антихистамините и помагаха, понеже пресушаваха секретите. Но единственото, което и помагаше беше едно доста силно, което я дрогираше и не исках да и го давам непрекъснато, защото било лошо за мозъка нещо. Но щом не боледувате, нямате грижи, ше отмине. Знам какво ти е в момента, знам какво е да слушаш по цели нощи детето ти да се дави от кашлица, повярвай ми преживяла съм го и аз. Същевременно започна и да хърка и това продължи доста след сополите.  Така си хъркаше колко 2 години. но на хъркането не съм търсила причинта. Сега вече от към 6 месеца не хърка.

м-и, защо трябва да чистиш всяка намерена бактерия? На Ивана и намериха 2 и не ги лекуваха понеже са част от нормалната флора и се очаква, че след изчистването на сополите, ще се махнат ( големите им количества де, те самите цял живот ще са си там). 


  
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част X
« Отговор #287 -: Ноември 01, 2014, 16:21:21 pm »
Ами реших, че става въпрос за нетипични бактерии щом е изписван АБ, не ми е минало през ум, че са от нормалната флора.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част X
« Отговор #288 -: Ноември 01, 2014, 16:51:40 pm »
Те почти винаги са от нормалната флора, нали точно това си говорим вече няколко години. Има си някои по гърлото, които трябва задължително да се лекуват ( стрептококите примерно, по-точно някои от тях), но повечето не са, а и не говорим за случаи на червено гърло, то си е различно. Всъщност стрептококите също от нея идват, понеже те никога не са на 100% изчистени, но при тях лечението е задължително, че ако отидат другаде може да направят по-сериозни проблеми.


  
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част X
« Отговор #289 -: Ноември 01, 2014, 17:36:04 pm »
Дидомира, раздвай се, щом не боледувате. Андреа ми беше така. Антиалергичните пресушават секретите ( кое лекарство е?) и може от това да помага, не е задължително да е алергия. Аз Ивана я бях обявила за алергична, но правихме тестове за алергия на 1г и после на 2г и нямаше алергии,освен към яйчен жълтък първата година ( после го израстна това), но антихистамините и помагаха, понеже пресушаваха секретите. Но единственото, което и помагаше беше едно доста силно, което я дрогираше и не исках да и го давам непрекъснато, защото било лошо за мозъка нещо. Но щом не боледувате, нямате грижи, ше отмине. Знам какво ти е в момента, знам какво е да слушаш по цели нощи детето ти да се дави от кашлица, повярвай ми преживяла съм го и аз. Същевременно започна и да хърка и това продължи доста след сополите.  Така си хъркаше колко 2 години. но на хъркането не съм търсила причинта. Сега вече от към 6 месеца не хърка.

м-и, защо трябва да чистиш всяка намерена бактерия? На Ивана и намериха 2 и не ги лекуваха понеже са част от нормалната флора и се очаква, че след изчистването на сополите, ще се махнат ( големите им количества де, те самите цял живот ще са си там).


Aerius - така се казва сиропа .Хм, не знаех ,че това пресушава сополите.Вече мислех ,че верно има алергия от да речем някои препарати в яслата .Прави ми впечатление ,че доста често  й се обрива дупето , имайки предвид ,че с памперс не ми е имала такива обриви .Мисля си , че и това е от препаратите там , с които чистят гърнетата .
Боби , не е боледувала , да , но да като я гледах аз.От как ходи обаче на ясла е вечно болна .
И добре де , как тогава като ти открият бактерия в носа ,  се лекуват тия сополи , ако не е с АБ ? Не разбирам . В ужас съм , ако това се проточи дълго и как ще се лекуваме , все с АБ ли като има бактерии в носа и все е със сополи ? Всички майки , с които съм говорила в групата й казват ,че децата им са сополиви и само до като я взема вечер , почти всички ще си изплюят дробовете от кашлица .
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част X
« Отговор #290 -: Ноември 01, 2014, 17:48:14 pm »
Ами реших, че става въпрос за нетипични бактерии щом е изписван АБ, не ми е минало през ум, че са от нормалната флора.

Тя Боби е обяснила вече, но понеже и аз си патя от тия неща... Варианта, когато от собствената му флора някоя бактерия дойде въз е - да дам орален АБ, за да я върна в нормите и да спре сопола. ОК, ама така би трябвало да давам АБ по два пъти в месеца, заради сопол само, без да има друго. Еми не го правя.
Вече при Дани - нещата са толкова повтаряеми и протичат толкова типично, че на 3 дни сопол е ясно в общи линии ще мине ли сам, или ще направи проблем, ще продължи да се точи 2 седмици, ще се стигне до бронхит накрая, че тогава щеш не щеш - АБ. В някои случаи вече, конкретно при него - даване на АБ е оправдано и уместно, без да има температура и други показания за прием на АБ, а според общо състояние, колко време същото не се променя ни към по-добре, ни към по-зле, как кашлицата не секва въпреки отхрачващите сиропи и пр.
Нито аз, нито лекарите имат кристално кълбо обаче, че да знаем поредният сопол - сам ли ще мине, или ще последват усложнения. Бактерия само веднъж имаше в назалния му секрет да ти кажа. Ироничното е, че баш тогава - нямаше ни сополи, ни друг проблем.  :lol: Пускахме го рутинно преди операцията на сливицата, че се видя. Преди това пък колко съм пускала, при сополясване по цял месец - чисти до един. Та изобщо не е показател назалния в общия случай дали да се пие АБ, дали бактерията е проблем, дали не е.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част X
« Отговор #291 -: Ноември 01, 2014, 18:29:54 pm »
Антиалергичните сиропи не "пресушават" сополите,те помагат за отбъбването на носната лигавица и дишането става по-лесно...това,че се дават противоалергични,не означава,че детето има алергия,дори и при възрастни се дават точно за това-за отбъбване на носната лигавица..
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част X
« Отговор #292 -: Ноември 01, 2014, 18:30:50 pm »
Темата малко стана обучение и разяснение, но ако има бактерия, явно искате да кажете, че и от естествената флора, но над нормата ги отбелязват като присъствени. Та дали не би могла само тази да влезе в норма само с капки за нос като Тобрадекс или нещо от рода?

Алекс, явно като отбъбне и секрета спира.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част X
« Отговор #293 -: Ноември 01, 2014, 18:40:08 pm »
Да м-и,така е....тобрадекса и макситрола освен антибиотик съдържат и дексаметазон т.е. противоалергично,в повечето случаи вършат работа без да се дава друг АБ поне при дъщеря ми бе така..
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част X
« Отговор #294 -: Ноември 01, 2014, 18:54:56 pm »
Антиалергичните сиропи не "пресушават" сополите,те помагат за отбъбването на носната лигавица и дишането става по-лесно...това,че се дават противоалергични,не означава,че детето има алергия,дори и при възрастни се дават точно за това-за отбъбване на носната лигавица..
Именно. Ама това не се обяснява на родителите и масово слушам как детето имало сополи, понеже било алергично. Като питам към какво и как е установена алергията - ми щото му изписали "Ериус", или "Ксизал" заради сополите.  :lol: Но вината е на лекарите, че не обясняват с каква цел предписват противоалергичен препарат, не на родителите.

м-и, случвало ми се е след прекарано тежко заболяване, като пусна една МБ профилактично от (вагинален секрет) - да има завишени стойности на едно, или друго - без реално да има такъв вид инфекция, заболяване и пр. Кадърният АГ - не изписва АБ и лечение в такива случаи (понеже е наясно, че няма нищо за лекуване), а е нужно време организмът да си влезе в нормалното състояние. Имала съм и обратната случка, като ученичка де. След един тежък грип, отивам на АГ, защото имам усилено течение - без цвят, мирис, сърбежи и пр., но толкова съм знаела тогава кое е нормално, кое не е - разчитам, че АГ-то знае. МБ чиста, но ми се изписва "доксициклин", заради "засилена секреция". И аз патката - изпих си го чинно, че тогава кЪт ме присърбя и се подух...4 месеца борба беше да си нормализирам флората.
С назалните секрети - го има същия филм. Само да видят нещо завишено, което го има в нормалната флора - бам АБ "за всеки случай". Лекарите, които не правят така пък - не могат да убедят майките, че тогава - не е за лечение. Ни така, ни иначе е тя.  :lol:
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част X
« Отговор #295 -: Ноември 01, 2014, 18:56:54 pm »
Антиалергичните сиропи не "пресушават" сополите,
Зависи кой. На Ивана тези, за които говориш не и вършеха никакава работа. приемрно тези от типа на Ериуса, все едно нищо не съм и дала. Единственото, което помагаше беше точно от тези, които пресушават . Бенадрил се казва и освен че ти изсъхва всичко, те и дрогира и заспиваш.

м-и, тя ще влезне в норма, ама какво от това, като сополите си продълажват и пак същото ще стане.  И освен това както Алекс  е отбелязала, че много от тези капки съдържат стероиди и те са които ти помагат. Реално не друг, а никакъв антибиотик не трябва. Можеш да пробваш да взмееш капки без стероиди, само с антибиотик  ( примерно не Тобрадекс, което е комбинираното, а Тобракс) и ще видиш.

Жбрул, душа, защо не си учила микробиология? Повече ги схващаш нещата от много лекари ( за съжаление). Аз спирам да пиша и оставям на теб да разясняваш, понеже повече ти се отдава :-)


  
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част X
« Отговор #296 -: Ноември 01, 2014, 19:12:45 pm »
Жбрул, душа, защо не си учила микробиология? Повече ги схващаш нещата от много лекари ( за съжаление). Аз спирам да пиша и оставям на теб да разясняваш, понеже повече ти се отдава :-)
:lol: :lol: :lol: Ами щото учих разни неполезни неща, ама късно е вече - мандалото Лопна.
А каквото пиша по темата - пиша го, защото съм питала, обяснявали са ми го, знам го от хората учили микробиология и работещи именно в тази област. Една от тях е семейна приятелка и състудентка на майка ми, собственик на една от най-добрите МБ-лаборатории в града. И предвид "сополените драми" с Дани - доста сме си "беседвали" по темата. Не е нужно (а и не може) човек да учи всичко, което някога ще му потрябва в този живот. Но пък може да го научи от тези, които са го учили и го разбират наистина. Което пък - спестява много излишна драма, притеснения и грешки.

И на мен ми писна да обяснявам, че ЛЛ/педиатърът не е Господ, че няма "лекари по всичкология", че за съмнения, притеснения и въпроси - просто се търсят други специалисти... Трудно било, невъзможно дори, то всички били некадърници... Ако ти си направиш този труд все пак и снесеш готовата информация (нямам предвид форума само) - ти се обяснява как "бе на мен това не ми се вярва". Все едно говорим за религия, не за медицина и наука. Та и аз се оттеглям от "сополените обяснения", а и то всичко дето имаше за казване - каза се 10 пъти, по 10 начина - нЕма смисъл да въртим като грамофонни плочи до припадък едно и също.  :lol:
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част X
« Отговор #297 -: Ноември 01, 2014, 20:19:02 pm »
Цитат на: Bobbie link=topic=50458.msg1070490#msg1070490 date=1414861014

[b
м-и[/b], тя ще влезне в норма, ама какво от това, като сополите си продълажват и пак същото ще стане.  И освен това както Алекс  е отбелязала, че много от тези капки съдържат стероиди и те са които ти помагат. Реално не друг, а никакъв антибиотик не трябва. Можеш да пробваш да взмееш капки без стероиди, само с антибиотик  ( примерно не Тобрадекс, което е комбинираното, а Тобракс) и ще видиш.

Жбрул, душа, защо не си учила микробиология? Повече ги схващаш нещата от много лекари ( за съжаление). Аз спирам да пиша и оставям на теб да разясняваш, понеже повече ти се отдава :-)

Аз нямам проблем с детето или някой в момента, но и моят син изкара една дълга хрема и реших да се образовам, той като темата е отворена. Нашият педиатър само веднъж ми е изписвал капки за нос, явно и той разчита на промивките предимно. Благодаря ви!

пп
От сутринта наблюдавам сополена драма на друго място, до довечера съм сигурна една майка, че ще е минала през Каларгол, Тобрадеск, сребърна вода,  вода от лайка, няколко комбинации от шуслерови соли и тантум някакъв протект, на това дете или ще му изгори носа или ще му мине  :? Никога не бих лекувала детето си  без знанието и съгласието на лекар. Та за мен и това не е решение де.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част X
« Отговор #298 -: Ноември 02, 2014, 16:07:43 pm »
Да прекъсна за малко сополената драма :). Търсих във форума, но намерих само въпрос, зададен в някоя от седмичните теми май беше, и отговор нямаше :(. Та ще опитам тук, съжалявам, ако е обсъждано и не съм го видяла.
Някой може ли да ми препоръча добър психолог в София? Умишлено изпуснах "детски", понеже на мен май повече ми трябва  :lol:, ама за проблем с детето иде реч де  :D (Ако не смятате, че е за тук, ще съм благодарна на лично съобщение). Мерси!

ПП И все пак за сополите...  :lol: м-и, официално не си най-голямата лигла! Направих лайка и пробвах на себе си. Е, умрЕх от гадория  :(. Ама пък след три-четири изтезания, носът ми е като нов!  8) Без солища и соди, чиста лайка, доста концентрирана. Дано и на дребния облекчи "драмата"  :? Тя, за разлика от мен, се държи мъжки и даже сама иска да си слага  8O
« Последна редакция: Ноември 02, 2014, 16:13:42 pm от vanyush »
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част X
« Отговор #299 -: Ноември 02, 2014, 20:04:23 pm »
Тя, за разлика от мен, се държи мъжки и даже сама иска да си слага  8O
Отдавна не съдя по себе си, какво за Дани е ОК, приятно, неприятно.  :lol: Нито мога да пия течен аналгин като него - все едно е хапнал парче банан, даже не прави гримаса  8O, нито понасям да си пръсна "Риномер" в носа (или нещо от сорта), докато той буквално се наглася за процедурата и не дава признаци да му е кофти. Разните там сиропи пък - буквално ми се повдига и от мириса и вкуса им, докато той ги пие с кеф, все едно са върховният деликатес... Та, ако ще правя/давам нещо - нямам предварителни нагласи каква ще му е реакцията, на база каква е моята за същото. Явно имам и късмет, че и за ядене и за лекарства - на него всичко му "добре дошло" и "няма проблем".

Казвам го, само защото доста майки излишно се тревожат какво ще бъде гадно и неприятно за децата им, съдейки по своя реакция към същото нещо, пък често се оказва, че детето приема нещото по различен начин и няма проблеми.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!