0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част X
« Отговор #240 -: Октомври 27, 2014, 22:44:24 pm »
Ей, не ви е срам! Сега измислихте, че и медът бил вреден. Моите пък обичат и предпочитам мед да ядат отколкото като баща си конфитюри всеки ден.

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част X
« Отговор #241 -: Октомври 28, 2014, 00:18:31 am »
Аз и двете не обича да давам, но като се замисля, конфитюра може и по-добър да е, че поне освен захар има и някакви витамини.


  
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част X
« Отговор #242 -: Октомври 28, 2014, 00:34:00 am »
Аз и двете не обича да давам, но като се замисля, конфитюра може и по-добър да е, че поне освен захар има и някакви витамини.
Аз като се замисля...от доста време не давам никаква храна, а той се самообслужва човека.  :lol: Пълня хладилника с каквото на мен ми Аресва и си избира, или в някакви случаи - поръчва си нещо специално. Мед имам винаги, уж много хубав (един братовчед далечен на село имам, гледа пчели и ми подарява), но просто не ми хрумва никога да го ползвам за каквото и да било.  :oops: Не го ям никак, ненавиждам чай, че да подслаждам... Дани го вижда, знае какво е, но не изявява желание да го яде...
Наясно съм разбира се, че за нашия форум аз съм "тотална ерес" откъм разбирания какво и как трябва да ядат децата, но въпреки това - Дани си е ОК и се развива чудесно. Казвам го за успокоение на други не дотам идеални майки.  :lol:
« Последна редакция: Октомври 28, 2014, 00:35:49 am от Jbrul »
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част X
« Отговор #243 -: Октомври 28, 2014, 04:29:27 am »
В нас мед се яде на килограми и добре, че тук е евтин. Малкия сам си взима. Само да няма мазало го сипваме в шише с дозатор. Иначе аз не вярвам да няма антибактериални свойства, но като се загрее всичко отива на кино. Пък яко знаете как тегли мръсотии и пъпки от лицето...
[/url][/url]
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част X
« Отговор #244 -: Октомври 28, 2014, 08:21:54 am »
Казвам го за успокоение на други не дотам идеални майки.  :lol:
Има ли останали такива? .. освен мен и теб де :-)


  
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част X
« Отговор #245 -: Октомври 28, 2014, 09:23:18 am »
Казвам го за успокоение на други не дотам идеални майки.  :lol:
Има ли останали такива? .. освен мен и теб де :-)
Съмнявам се, но пък ето - още един повод другите да не се чувстват кофти майки.  :lol:

И за да не е тотален спам...моите виждания за "правилно хранене" са, че може всичко, което на него му е вкусно, та дори и някой боклук чат-пат, след като не се прекалява със същия. Че хапнал половин пакетче чипс веднъж на 6 месеца - голЕма работа. Не определям аз кога точно какво да се яде, каквото и да хване - все е ОК. По простата причина, че нито готвя, нито купувам боклучави храни и в този смисъл - каквото и да пожелае и да си извади в даден момент - все е ОК. Също така - намирам за нормално да уважа моментния му вкус и желание за дадена храна. Снощи имаше избор между три готвени ястия. Е, пожела препечени филии, козе сирене и домат. Пак полезна храна, пък че не била типичната за вечеря, или "аз що се трепах да готвя, сега ще ядеш еди какво си" - не ми е в системата изобщо. След като аз имам право и считам за нормално да ям каквото ми се яде в даден момент, считам че и детето ми има същите права и не е нормално да го натискам и изнудвам да яде баш каквото аз съм си наумила. Отделно, че е на такава възраст вече, че питам предварително какво би желал да яде, той си казва и после го яде като го направя. Така си спестявам и голЕмото умуване какво да е точно, че после той да не го иска баш това и баш сега, че да си вдигаме нервите взаимно, че да го кандърдисвам да хапнел...
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част X
« Отговор #246 -: Октомври 28, 2014, 10:25:52 am »
Казвам го за успокоение на други не дотам идеални майки.  :lol:
Има ли останали такива? .. освен мен и теб де :-)

Е как има ли. Аз също позволявам понякога боклуци, понеже искрено вярвам в теорията за „забранения плод“. Та по-добре за мен е да не жадува неистово някой боклук. Предпочитам да го опита и да реши сама дали ѝ харесва. Примерно прословутото детско меню на МакДоналдс се купува веднъж на 7 - 8 месеца. Обаче с уговорката, че „хамбугера ти ще го идеш, аз само картофки и сок“. Пробва  веднъж и не одобри. Откакто ходи на градина, позволявам вечеря сухоежбина, понеже там е яла готвено и супа и как си требе по устав. А държа на течната храна, понеже знам как ѝ се отразява на перисталтиката.

п.п. не само мед, ами и сладко не иска под никаква форма - не настоявам.
« Последна редакция: Октомври 28, 2014, 10:27:30 am от Pesheck »
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част X
« Отговор #247 -: Октомври 28, 2014, 11:15:03 am »
Аз от както съм тук съм в ужас с тези боклуци. Преди смятах, че е достатъчно аз да не купувам, за да не свикнат с тях, но сега всеки ден някой ги черпи с някакъв боклук, поради което се принудих да сложа строги правила, иначе и без моя помощ , все това ще си ядат. Аз самата давам сладолед само и много рядко малко шоколад.
Аз течна храна не давам, в смисъл не планирам да давам. Супи не обичам и не правя, но понеже я баща им, я сега тук пък баба им правят супи, та те ядат. Но ако аз сама ги гледам, вероятно никога няма да ядат супа различа от шкембе. Всеки си има различни виждания. Свекърва ми например е в ужас, че децата се хранят без хляб. Но те си ядат хляб на филийка примерно за закуска, но обяда си го ядат без хляб. Не виждам загуба, дори смятам, че е добър навик. Единствената "храна", на която твърдо държа, е млякото. Сутрин и вечер сипвам по една голяма чаша мляко.


  
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част X
« Отговор #248 -: Октомври 28, 2014, 12:17:56 pm »
Ако остане само на мен не бих сготвила супа по никакъв начин. Ами и половин хляб да изям с нея пак не ме засища. Но татито е чорбар, а малката се запича, ако кара само на сухоежбина, дори това да са кюфтета, пържоли или печено пиле. Та за това се старая. Иначе и нашата баба е в потрес, че детето изяжда по половин филийка от рязания хляб на хранене. Еветуално  :lol: И то при условие, че самата баба яде по една филия по лекарско предписание от десетилетия. Макар, че ми смятат детето за „клечо“ тя е здрава и енергична, та не си го слагам особено. Поне не се налага лелките в ДГ да я ограничават, както нейна приятелка. Точно тази майка ми изкоментира „мършавото“ дете, но аз си прехапах езика и не ѝ казах, че за 5 годишна 28 кг. са доста по-зле отколкото 15 :D
« Последна редакция: Октомври 28, 2014, 12:19:58 pm от Pesheck »
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част X
« Отговор #249 -: Октомври 28, 2014, 12:22:16 pm »
Чета ви и почвам да се чувствам като в ББ  :lol: :lol: :lol: Айде малко минете и на тема хигиенизация бе, не моЙ само плюскане...
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част X
« Отговор #250 -: Октомври 28, 2014, 13:46:55 pm »
момичета, много се радвам на ентусиазма ви да се определяте гордо като "лоши майки", напълно разбирам откъде е таз потребност, само не разбирам кои са идеалните и по какво се класират. Щото от написаното от вас май всичко ви е наред, не знам с какво някой може да е по идеален. Цитати няма да вадя, но едната давала чипс на 6м., другата се потрисала от боклучавите храни у нас, другата пък предлагала 3 степенно меню... ми че то моите деца в тоя случай са хранене далеч по-лошо от вашите, предлага им се едно и салата най-много и туй то, ако щат, да седят гладни. А както разбрах днес веднъж седмично трябвало да гладуваме, едва ли не било жизненоважно... :wink: :lol: :P
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част X
« Отговор #251 -: Октомври 28, 2014, 13:55:15 pm »
Да не си чела някъде д-р Папазова? :lol:
Всичкото това с „лошите“ майки идва от една тенденция да се налага някакъв съвсем изкуствен и неестествен тертип на отглеждане на деца. Не само по форуми, ами по тв и изобщо разни по вид медии. Та се гъбаркаме на тази тема, не че наистина си мислим, че има нещо лошо в чипса на половин година и другите „вредности“. Но когато дори в нашия форум прочета, че е доказано, че кърмените деца са по-интелигентни от некърмените (каквито и обстоятелства да са го наложили), какво ми остава освен да го ударя на ирония? :wink:
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част X
« Отговор #252 -: Октомври 28, 2014, 14:55:27 pm »
Здравейте Момичета!
Притеснена съм много. От известно време влачим хреми на "крак".
Ушите при преглед преди 2 седмици бяха добре, но имаме понижение на слуха, което силно ме тревожи. Според личната било нормално от отока и замерване на слуха може да се прави едва когато оздравее. Какво мислите? Много ми е притеснено.

seashell , отидете на УНГ. Може да има нужда от промиване на ушичките.
При нас имаше подобен проблем миналата година след дълъг сополив период и изкаран отит. Имаше събрани люспички от капките, които бяхме поставяли. А и една консултация със специалист никога не е излишна.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част X
« Отговор #253 -: Октомври 28, 2014, 15:00:31 pm »
Jbrul, извинявай, че ще те разочаровам с прехода от плюскането, ама това ми е шансът да кажа на Bobbie евала и мерси :). И аз смятам, че като пищя "не" на чипсове и близалки (ей това пък второто особено ме докарва до истерия), нищо няма да постигна, освен още повече да ги иска. Ама това пък ежеминутно да му ги врат в ръцете по площадки и детски кътове, че и в детската градина взели с вафли да го изхранват!...  osi_2 Аз самата съм отглеждана без забрани, че и насърчавана да ям боклуци и сега си нося последствията. Твърдо вярвам, че навикът тук играе голяма роля и ако постоянно му ги тикаш проклетите боклуци или не правиш някакви усилия да ги ограничиш по някакъв що-годе разумен начин, просто в един момент само тях търси. Че то и аз няма да рупам ябълка, ако има Линдт бе  8) Ако имате деца дето не свикват, ходете палете по някоя свещ да благодарите на господа, мисля, че сте изключение  :lol:

И за хляба камък ми падна  :lol:. Аз ям изключително без хляб, не че се налага (слава Богу  :lol:), ами така си ми е вкусно, навик вероятно. Дребното, обаче, ако го оставя, само на хляб ще живее  :( (то имам чувството, че всички са такива!). За това и не давам, поне докато не опре ножът до кокал :) Ако си яде обяда и не се сети за хляб...  :ywoohoo: Ами радвам се, че съм избегнала още една филия пък  :oops: Иначе и то си е клечка, няма да стане трагедия и половин хляб да измуа.

За изказванията за "лошите", чудих се как кротко да призова да не се злоупотребява, ама очевидно е че няма как... То е повече от ясно кой колко се счита за лош и какви са литературните внушения, ама чак пък да се издига в култ "лошотията"... Отново тонът много ми напомня на този на другата "секта"... Ето, казах си, понеже съм си устатница и като ме човърка нещо, рядко изтрайвам, ядостайте ми се сега, нахокайте ме, обещавам да не отговарям повече  :beerdr:

« Последна редакция: Октомври 28, 2014, 16:09:30 pm от vanyush »
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част X
« Отговор #254 -: Октомври 28, 2014, 15:32:07 pm »
другата се потрисала от боклучавите храни у нас,
Ааа не у нас в България, а у нас в моята къща. Преди си бяхме само аз и мъжа ми около децата и каквото купим, това имаше. А сега сме много маймуни на клона плюс други роднини, които  ги виждат често и как пък на един не му мина през ума да ги почерпи с ябълка примерно. Роднини са ми, казала съм им какво давам и какво не - не ме отразяват въобще докато не вдигна пара.


  
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част X
« Отговор #255 -: Октомври 28, 2014, 16:02:56 pm »
ааа боби, това аз го пиша години наред вече, добре че си живеем и отглеждаме децата сами, но пък си имаме една баба, която ги вижда веднъж месечно, но за всичките години що желирани бонбони и шоколади е донесла... роман мога да напиша. Добре че не налитат моите много.
та с две думи не можеш ги превъзпита бабите и дядовците, ами пробвай с децата :lol: :lol:
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част X
« Отговор #256 -: Октомври 28, 2014, 17:40:54 pm »
Обикновено спора бонбони с-у ябълки и банани завършва с въпроса "не може ли поне данонино?" :) поне у наше село е така  :lol:
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част X
« Отговор #257 -: Октомври 28, 2014, 18:27:38 pm »
vanyush, мисля беше очевидно, че се гъбаркаме с "лошотията" и просто се опитвахме да кажем, че както не бива детето да се оставя "едно към гьотьоре" да тъпче каквото види (някой му подал) и аре к'во толкова... Така и не бива и родителите сами на себе си, че и на децата си да причиняват тая драма ежедневна на тема хранене (има и такива родители) и ако хайвана изял филия хляб отгоре, или два бонбона вместо ябълка някой път - апокалипсис.  :lol: Номерът за мен е системното, обичайно, най-често (както искаш го наречи) хранене и наше и на децата да е приоритетно не боклучаво. Пък като е такова - хапването на джънк някой път - "не бие куче" дето има един лаф.

Разбира се, че хранителните навици се изграждат, но има и момент, който се нарича "индивидуален вкус", с него се раждаш. Както аз съм се родила необичаща сладки неща, така пък Дани обича. Не, не го лишавам от сладичко, просто гледам да е с мярка в менюто му. Когато нещо не му е отказвано, забранявано...еми нЕма пък такъв краен и траен интерес към въпросното. Да, сигурно и самият той е по-сговорчив и "умерен" за тези неща, отчитам го. Знам, че има и друг вид деца/хора. Случвало се е да се върне от ДГ и да поиска шоколад. Ако дам - ще го изяде целия и после ще ми се ослуша за вечеря. Затова правя уговорката с ОК, ама първо хапни салата и каквото там съм сготвила и си получаваш шоколада. То пък като се натъпче - въпреки, че му давам целия шоколад - изяде 2-3 блокчета, щото няма място за повече  :lol: и дотам му е интереса. И като всяко нещо, което по принцип не е непозволено - мераци постоянни да го получи - няма. Близалка да кажем - лично аз съм му купувала, никой не е посмял да му вземе през главата ми. Видя една, тя опаковката й много шарена, че явно това го привлече...и искам та искам. Пооблиза я леко да си начеше крастата и я заряза. Още няколко пъти е искал, пак съм купувала - пак същата реакция. И да я беше изблизал цялата - голЕма работа, че на неговата възраст съм му купила близалка 5-6 пъти общо и да ги беше изяждал.

Така, или иначе - неговите представи за нормална храна вече са трайно набити, според това, което вижда у дома и то е постоянно такова. Другото му е странно. Като ходи при свекърва ми, която не готви, коментира, че "баба няма храна"  :lol:, понеже за него филия с нещо - явно не се води храна баш, ами нещо за похапване...не мога да знам точно как го приема, но явно му се вижда странно. Та в този смисъл - аз на каквото искам да го науча по темата - го уча по най-простия и удобен начин за мен - "нормата" е това, което го има у дома и както е у дома. Пък "нормата" я измислям и задавам аз и извън нея - за него самия става странно да се излиза от един момент насетне и не напира. Пък някой път, че се закрастил да хапне някой боклук и той - не е особен проблем за мен лично. И аз си позволявам подобни забежки, ей така от лакомия, не щото не знам какъв боклук е KFC, просто са ми вкусни крилцата им.  :lol:
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част X
« Отговор #258 -: Октомври 28, 2014, 18:31:52 pm »
Май само аз се смях на лафа за лошите майки и ми се стори ироничен.
Аз се родих откакто няма баби в близост и да видите как нагъва супа. Аз на супата или голямата салата преди основното.
Да се върнем на по-миролюбива тема. Кога успявате да хапнете течен шоколад и къде го криете буркана :lol:
[/url][/url]
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част X
« Отговор #259 -: Октомври 28, 2014, 20:35:50 pm »
При мен все още е в сегашно време  :oops: Ям като за световно и го крия в един шкаф, където и нормален човек не може да бръкне без стълба, камоли дете :) Казано честно, то не ми се и налага да го крия, понеже като не знае какво е и не иска ;)

Аз пък да питам, ползвали ли сте приставката за нос на инхалатора при деца? За инхалация с физиологичен разтвор иде реч и понеже е само с хрема (известно ми е, че някои педиатри смятат, че при хрема няма полза от инхалации), се чудя дали пък не е по-добре с нея, вместо с маска?