0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #260 -: Декември 19, 2014, 11:44:03 am »
аз забелязах че в яслените групи в одз обявяват много малко бройки за децата около година, сякаш предпочитат по-големите.
в сдя има повече бройки и шанса е по-голям, ние в такава успяхме, но пък после за градина пак се нареждаме в класирането.

приели са точката в повече за постоянното местожителство. въпреки че е в моя полза не ми се струва че ще разреши някакви проблеми.
*
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #261 -: Декември 19, 2014, 14:33:49 pm »
rtfrtf, нашето ОДЗ има яслени групи от 1-2 г. и 2-3 г. Митко тръгна направо във втора яслена група (на 2 г.), в която имаше и дечица от 1-ва яслена, което ме кара да мисля, че те автоматично си продължават и си допълват бройката с новоприети. Отделно имаше новосформирана втора яслена група. В същото време в друго съседно ОДЗ имаше нулев прием за същия набор. Според мен зависи от набраните деца предходната година, напуснали и новоприети през годината.
*
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #262 -: Декември 19, 2014, 23:22:35 pm »
За пазенето на място.
Класирането/голямото/ е един път годишно. Дете родено ноември/декември и на месеци, когато има класиране / Познавам момиче, чието дете беше на 5 месеца през май месец по време на класирането/. Септември това дете е на 10 месеца. Нито майката ще го даде на ясла, нито в яслата ще го вземат с отворени обятия. През декември, когато стане на 1 година, пак е много малко да тръгне. Пролетта е на година и малко, майката го пуска, но реално от септември до март пази място.
На моя приятелка детето много боледуваше в яслата, 3 дни там, после 2-3 седмици в къщи. Беше прието в ОДЗ, тя има желание детето да ходи. Принуди се да наеме бавачка, която да го гледа и така до градина. Сега ходи почти редовно. 2 седмици на градина, 2 седмици в къщи. 
Тъпо е, че има голям прием един път годишно. Но като цяло пак стигаме до там, че местата са малко и търсим под вола теле.


rtfrtf, моят съвет към теб е да кандидатствате в ясла,не в ОДЗ. Има повече места и по-голям шанс. Твоето дете има 3т. предимство и според мен ще го приемат навсякъде/Ако ползваш това предимство, може и в ОДЗ да кандидатствате и така няма да го мислиш до първи клас/.
Ако е в ясла, след това за градината има 1 т. предимство и огромен шанс да го приемат. Когато кандидатства за градина гледаш ЦДГ, а не ОДЗ/ в ОДЗ-тата има много малко места за I-в група/. Дали ме разбра какво казах хахах

« Последна редакция: Декември 19, 2014, 23:25:02 pm от Ники »

*
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #263 -: Декември 19, 2014, 23:40:46 pm »
Мисля, че се ориентирах малко. Ники, на мен обаче са ми удобни 2 ОДЗ-та в квартала по местоживеене. И една ЦДГ (но за нея Иво е малък). Евентуално една СДЯ, но я подреждам на по-задно място по удобство.
Питах, за да се ориентирам, евентуално кога трябва да започне реално да посещава групата, ако го приемат (надявам се да стане поне в едното ОДЗ), как да си организирам лятната почивка, защото ще се комбинираме повече хора и други такива ежедневни минипланирания, доколкото са възможни.
"Една малка крачка за човека - един голям скок за човечеството..."
Нийл Армстронг
*
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #264 -: Декември 20, 2014, 15:23:48 pm »
rtfrtf, с допълнителните точки няма да имаш никакъв проблем. В нашата градина от група 25 деца, приемаха 11 със социални предимства, но дори и така с +3 т. отиваш на 10+, което е много съществено и няма да имаш проблеми и ще можеш да избереш удобно за теб заведение.
Аз записах моето дете на ясла, но боледуваше и съответно отсъстваше много. Това пък водеше до нескончаеми ревове и видимо не се чувстваше добре. Имахме възможност да го гледаме още 1 г. у дома и направо го отписах месец и половина по-късно. После кандидатствахме наново.
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #265 -: Декември 20, 2014, 23:12:28 pm »
rtfrtf, ти си планирай отпуските според теб, детето винаги може да излезе във ваканция. Що се отнася до това дали лятото работят или не - по-скоро не, от края на юни та до 1-ви септември са все сборни групи.

Ники, то на тая майка приеха детето на 5м., тогава не тръгна, но след като навърши годината почти нема пропуск хаххаа :D
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #266 -: Декември 23, 2014, 13:31:31 pm »
Здравейте, от 02/12 детето ми посещава ясла, но не съм подала никаква декларация или бележка към НОИ....  помолих да ми издадат сл. бележка в уверение на това ,че детето ми посещава яслата, и като питах дали тази бележка трябва сама да я подам в НОИ или от градината ще я подадат ,  директорката на ДГ си я взе и каза  ,че счетоводителката на фирмата в която работя трябва   да подаде такава декларация. Отделно още договор не ми е пуснат (то може би трябва да е някакво прекратяване на отпускът по майчинство) и не виждам защо нашата счетоводителка тр. да се занимава с яслата, когато по документи аз все още съм в отпуск по майчинство. Нищо не ми е ясно.....
А от градината ме увериха ,че когато детето тръгне в ОДЗ-то майчинството се намаля на 50% , независимо дали майката работи или не, а някъде четох ,че може и изцяло да ми го спрат.... направо подлудявам ... и в интернет на различна информация попадам, и по институциите... ужас.
Не знам дали е от значение и това, че сме приети с предимство в яслата ( единият родител е с ТЕЛК над 70%)  и сме освободени от такса .Моля ви светнете ме какво да правя и къде да ходя ... неориентирана съм до безобразие  :oops:
« Последна редакция: Декември 23, 2014, 14:39:00 pm от ivelinca »
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #267 -: Декември 23, 2014, 17:11:00 pm »
ivelinca,  наистина счетоводителката на фирмата подава декларацията, но ти представяш бележка, че детето е записано на ясла. Всичко това трябва да се случи в рамките на 3 дни от датата на тръгване на детето. За останалото не мога да ти помогна, защото аз работя и ми плащат само 50% от майчинството до навършване на 2 години на детето.
<br />[link=http:
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #268 -: Декември 23, 2014, 20:22:23 pm »
малеее, много съм закъсняла вече...сега и глоби трябва да плащам сигурно... пффф и как ще става като нямам бележка от ДГ...
*
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #269 -: Декември 24, 2014, 19:29:20 pm »
малеее, много съм закъсняла вече...сега и глоби трябва да плащам сигурно... пффф и как ще става като нямам бележка от ДГ...
Глоби може и да не плащаш, но ще трябва да върнеш майчинството, което си взела във времето, в което детето вече посещава ясла.

Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #270 -: Декември 30, 2014, 11:12:24 am »
Реално от момента, в който детето тръгне на ясла, ти вече не си в майчинство. Няма икономически смисъл държавата да плаща 2 пъти за отглеждането на едно дете - на яслата и на теб. Всички знаем, че има адаптация и много боледувания, които ни карат да правим какво ли не схеми на отглеждане, но такава е постановката на закона. Затова ти подаваш бележка, че детето вече ходи на ясла, после ти трябва да се върнеш на работа.

Понеже дори по време на майчинство ти се трупа годишен отпуск, на този етап всички майки на трудов договор вече имат натрупан отпуск за 1-2 години. Някои се връщат на работа веднага и си пазят натрупаните дни за периодите, когато детето се възстановява от болест или има карантина в градината, изобщо когато нямат покритие с болничен, а искат детето да остане у дома за малко.
 
До навършване на 2г. на детето, освен заплатата от работодателя, получаваш от НОИ 50% от майчинството, но това не е вече майчинство, а обезщетение за работеща майка на дете до 2г.

Посъветвай се колкото може по-скоро със счетоводителката на фирмата си, няма да й е първият такъв казус и ще ти каже какво точно трябва да правите сега.

Предимството при приемането на детето в ясла няма никакво отношение към това.
« Последна редакция: Декември 30, 2014, 11:14:09 am от marmotche »
Даниел 07.06.06  Димана 05.10.07
*
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #271 -: Декември 30, 2014, 15:16:30 pm »
тази бележка, че детето ходи на ясла нещо задължително ли е?
аз такова не съм носила. върнах се на работа след първата година, той тръгна на ясла октомври.
получавам си 170-те лв всеки месец.
да не се окаже проблем накрая?
*
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #272 -: Януари 02, 2015, 15:13:56 pm »
тази бележка, че детето ходи на ясла нещо задължително ли е?
аз такова не съм носила. върнах се на работа след първата година, той тръгна на ясла октомври.
получавам си 170-те лв всеки месец.
да не се окаже проблем накрая?
Ти си се върнала на работа и е подадена Декларация за промяна на обстоятелствата. Всичко си е наред, работиш, детето ходи на ясла и получаваш 50% от майчинството  :wink:

Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #273 -: Януари 08, 2015, 18:44:03 pm »
Мерси Ники ,малко със закъснение..... ето какво стана накрая- подадох си декларацията не 3 дни ,ами цял месец по-късно и тъй като вече са ми били пуснали превод от 100 % от парите ,сега просто следващия месец няма да получа превод ,за да се компенсират , и чак по-следващия ще получа 50 % . Не беше толкова фатално ,колкото мислех ,че ще е...няма  глоби , най много някаква лихва да има , ам тя ще е стотинки може би. Пак благодаря много
*
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #274 -: Януари 23, 2015, 16:04:16 pm »
Здравейте,детето ми е родено на 27 януари2014г.Пуснах преди време запитване към ИСОДЗ защо и кога ще мога да посоча в профила ОДЗ-етата, в които искам да кандидатствам.Отговорът беше да следя новините през януари.Пробвах преди и след предварителното класиране на 17.01,но без успех.Системата ме допуска само до една самостоятелна детска ясла,но тя не ми е на удобно място.Пък и искам след това сина ми да си остане в градина.
 Ще съм благодарна, ако някой може да ми бъде полезен с инфо.
А и още едно питане:Не намирам отговор как може дете родено през януари да кандидатства с предишния набор,въобще си нямам ни най-малка представа.Питам понеже в жилищният блок с четири входа, в който живея няма други деца на тази възраст.
*
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #275 -: Януари 23, 2015, 20:18:18 pm »
Здравейте,детето ми е родено на 27 януари2014г.Пуснах преди време запитване към ИСОДЗ защо и кога ще мога да посоча в профила ОДЗ-етата, в които искам да кандидатствам.Отговорът беше да следя новините през януари.Пробвах преди и след предварителното класиране на 17.01,но без успех.Системата ме допуска само до една самостоятелна детска ясла,но тя не ми е на удобно място.Пък и искам след това сина ми да си остане в градина.
 Ще съм благодарна, ако някой може да ми бъде полезен с инфо.
А и още едно питане:Не намирам отговор как може дете родено през януари да кандидатства с предишния набор,въобще си нямам ни най-малка представа.Питам понеже в жилищният блок с четири входа, в който живея няма други деца на тази възраст.
В другите детски заведения може да няма свободни места за това класиране.
А за преден набор нямам идя, тъй като е електронно надали става.
Ти кога искаш да го пускаш на ясла?
Ако го приемат в ясла и посещава поне 6 месеца след това ти се дава 1т. предимство за градина. та вариант първо в чиста ясла, след това в градина не е лош. Да, ОДЗ е най-добре, но в София няма концерт по желание за съжаление  :?

*
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #276 -: Февруари 22, 2015, 00:17:36 am »
Ники,Благодаря за отговорът,макар и с голямо закъснение.
Не съм влизала отдавна поради така да се каже технически проблем.Но се учудвам,че няма никакво движение в темата.
От ИСОДЗ ми отгоориха,че за набор 2014 предстои тепърва да бъдат обявени свободните места  за това не мога да заявя детските заведения.
По принцип си държа на ОДЗ,защото на разстояние от блока ми на спирка разстояние в различни посоки ма три такива.Докато само яслата ми е доста далеч в една такава никаква посока.И  зимата просто не мога да си го прдставя,има и други причини....
Някой има ли наблюдения дали дадена градина,когато обявява свободните места са приблизително едни и същи с предходната година?
За да запиша,като първо желние  ОДЗ-то в което има най-много места.
Може ли да се прави подобна асоцияция?
*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #277 -: Февруари 23, 2015, 11:10:23 am »
При нас бройките са почти едни и същи всяка година - 6-8 места има само за яслата.Никола имаше по-голям шанс в нашата градина ,нищо че обявиха 6 места само,а в другите имаше по 18-20 места,така че си виж критериите на всяка градина,сметни си точките и прецени,къде имаш най-голям шанс.
<br />
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #278 -: Февруари 23, 2015, 13:14:07 pm »
Записвам и аз да следя темичката.
Регистрирах ни в системата за детски ясли и градини в столична община.
Засега никъде няма обявени места и не съм попълнила желания още.

Искам да питам - видях, че се дават допълнително точки, ако детето е било вече 6 месеца на ясла (ако правилно съм разбрала). Това важи ли, ако го дам 6 месеца първо на частна ясла и после се опитам да го преместя в държавна?
*
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #279 -: Февруари 23, 2015, 13:33:33 pm »
Смайли, критерият е: "Детето посещава общинската самостоятелна детска ясла на територията на Столична община най-малко 6 месеца преди записване - 1 т." и важи за 1-ва градинска група, доколкото схващам.
Аз да питам има ли смисъл да подреждам 10 желания или е достатъчно 3-4? Понеже за сега малкият има много добри шансове, а и определено проявявам интерес само към 2 броя ОДЗ в квартала, където живеем. Не съм шофьор и нямам намерение да го водя по 1 час с градския транспорт в района ми по месторабота.
"Една малка крачка за човека - един голям скок за човечеството..."
Нийл Армстронг