0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #200 -: Декември 04, 2014, 14:27:18 pm »
Здравейте, имам син на година и половина. Приехa го лотaрийно в яслaтa на класирането ноември месец, записахме го и живот и здраве януари тръгва. Въпросът ми е, ако някой е запознат, дали на мен ми спират майчинството до края на втората година при условие, че не планирам да се връщам на работа? И още един въпрос - опитaх се да нaмеря тема с мнения зa ОДЗтaтa, необходими неща за тях и т.н., но не успях. Ако има такава тук ще съм благодарнa за линк към нея :)



Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #201 -: Декември 04, 2014, 14:36:25 pm »
Аз работя, още откакто навърши 1 година, но и след тръгването на ялса продължават да ми превеждат половината майчинство. Казаха ми, че ще бъде така до навършване на 2 години на детето.
А относно необходмите неща за яслата -най-добре питай на място. На нас ни поискаха 6 броя лигавници, малки хавлиени кърпи, веднъж месечно 1 пакет мокри кърпи и на няколко месеца веднъж (на принципа на редуването) 10 л. изворна вода.
<br />[link=http:
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #202 -: Декември 04, 2014, 14:52:46 pm »
Meshko106, благодаря за бързия отговор  :bighug: имам приятелка, която се върнa на работа и ми кaзa същото за половината мaйчинство, но явно аз не съм  си задалa въпроса правилно - мен ме интересува дали ще получaвaм  пълните 340 лв,  при положение,  че няма да се връщaм на работа, а детето ми посещaвa детскa ясла? Не че сa много пари,  но все пак сa си помощ.



*
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #203 -: Декември 04, 2014, 14:55:37 pm »
Спира се майчинството на половина, независимо, че не си тръгнала на работа. Подава се декларация в НОЙ, до колкото помня, че детето е тръгнало на ясла. Ако не го направиш и те хванат подлежиш на санкция - връщаш надвзетите 50% от майчинството. Масово майки връщаха пари преди 2-3 години, че и с лихви, защото не бяха подали декларации при влизането на децата им в детска ясла. С частните ясли е същата картинка, независимо, че плащаш доволно такси,  на мен така официално ми заявиха, защото се водило промяна на обстоятелствата, трябвало уведомление, а самия формуляр е упоменато "детско заведение" без да се упоменава какво точно, но пак ще се интересувам, не ми се "вързва" някакси тази ситуация.
По втория въпрос не знам, но ако се обадиш и питаш в съответното ОДЗ,  ще ти кажат най-точно.
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.
*
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #204 -: Декември 04, 2014, 18:07:19 pm »
Ако не се върнеш на работа може да ти спрат цялото майчинство. Мисля тези 50% се дават само на работещи майки. Но питай директно в НОИ, за да няма неприятна изненада.
Всако детско заведение има свои изисквания какво да се носи.Питай на място.

*
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #205 -: Декември 04, 2014, 19:32:24 pm »
Да, Ники така е явно. Извинявам се за грешната информация. Не отдавна се обаждах в НОЙ .. или аз не съм си задала правилно въпросите или служителката ме е "оправила" 5 за 4.
http://www.nssi.bg/forusers/faq/243-faqbgbenefits/1565-faqbenefits17.
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #206 -: Декември 04, 2014, 19:53:44 pm »
Благодаря за отговорите :) ще се свържa  с нашето ОДЗ и ще питам какво е необходимо.



*
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #207 -: Декември 04, 2014, 23:01:33 pm »
Да, Ники така е явно. Извинявам се за грешната информация. Не отдавна се обаждах в НОЙ .. или аз не съм си задала правилно въпросите или служителката ме е "оправила" 5 за 4.
http://www.nssi.bg/forusers/faq/243-faqbgbenefits/1565-faqbenefits17.
То май идеята на тези големи 50% е да се насърчи връщането на работа, което е тъпо.
Връщането на майката на работа, ако съвпада с началото на посещението на ясла е ужасно. Връщаш се, детето след седмица болно и влизаш в онзи омагьосан кръг.

*
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #208 -: Декември 04, 2014, 23:23:52 pm »
Е то хубаво насърчаване, ама да бяха подсигурили детски заведения. На целия отрицателен прираст места продължава да няма. А за омагюсания кръг, не ми се мисли предварително, че от сега ме боли глава и за това смятам да ъръгне на ясла  от ранна пролет (още не съм проучила системата с приемите обаче), уж по-малко вируси. През 2015 ще е още на 1г и 2-3 мес,  струва ми се много малка, така че остава за 2016, на работа ще се връщам от май 2015 и за тази близо година още се чудя, не знам частните с какво превъзхождат.
Питам се аз нещо друго. Примерно давам детенце на ясла, но не тръгвам веднага на работа, а да речем следващия или по-следващия месец. какво се случва с 50те процента майчинство., би трябвало да ги дадат след прекъсване. Хипотетично.
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #209 -: Декември 05, 2014, 13:24:33 pm »
avallon, пусни си отпуска за 1 месец, докато се адапатира детенцето.  Така реално си се върнала на работа и започват да ти текат 50те %. Декларацията за тръгването на ялса се подава в рамките на 3 дни само.
<br />[link=http:
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #210 -: Декември 05, 2014, 13:43:15 pm »
Може ли да ми кажете как мога да отлагам ходенето на малката на ясла ? Сега ще я спра до празниците. Като минат ... ще търся начини пак да не ходи и то поне до като поне малко се затопли. Дали ще успея , не знам , но смятам да го направя. мисълта ми е дали ще си загуби мястото в яслата и какво да направя , за да не се случи ?
*
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #211 -: Декември 05, 2014, 14:22:38 pm »
бележка от лл, ама не знам дали има ограничение.
и 30 дни можело по лични причини.
*
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #212 -: Декември 07, 2014, 08:44:35 am »
Дидомира, с бележки от ЛЛ може да отсъства детето. Не мисля, че има ограничение, а и никой ЛЛ не отказва бележки особено при често боледуващо дете.
В градината ще плащаш 50% от таксата.
На моя приятелка детето много боледуваше в яслата, ходи 3 дни и болен. Откара с бележки до градина и никой не му взе мястото.

Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #214 -: Декември 09, 2014, 13:46:35 pm »
Браво. Крайно време беше. Заради липсата на подобни правила, дъщеря ми ходи 1 година в частна градина, а след това 2 години в най-ужасната възможна държавна.За сметка на това пък , всички деца, на които и двамата родители не са от София, бяха приети в най-хубавата градина в квартала. Дано да го приемат. Наистина ще има някаква справедливост, да имат шанс и Софийските деца да се класират в хубава градина.
<br />[link=http:
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #215 -: Декември 09, 2014, 13:50:27 pm »
Дидомира, с бележки от ЛЛ може да отсъства детето. Не мисля, че има ограничение, а и никой ЛЛ не отказва бележки особено при често боледуващо дете.
В градината ще плащаш 50% от таксата.
На моя приятелка детето много боледуваше в яслата, ходи 3 дни и болен. Откара с бележки до градина и никой не му взе мястото.

Благодаря , Ники !
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #216 -: Декември 09, 2014, 13:52:42 pm »
Браво. Крайно време беше. Заради липсата на подобни правила, дъщеря ми ходи 1 година в частна градина, а след това 2 години в най-ужасната възможна държавна.За сметка на това пък , всички деца, на които и двамата родители не са от София, бяха приети в най-хубавата градина в квартала. Дано да го приемат. Наистина ще има някаква справедливост, да имат шанс и Софийските деца да се класират в хубава градина.

 meshko106, и двамата със съпруга ми НЕ сме от София , но постоянния ни адрес е тук . Живеем от 15 години тук .
Е,моето дете също не посещава "прекрасната" ясла ,но пък и за това търся решение все някакво.
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #217 -: Декември 09, 2014, 14:12:53 pm »
мен не ме касае лично , но какво значение има дали адреса е постоянен или настоящ?
  Щом е настоящ ,в крайна сметка хората живеят в София и имат право детето им да посещава градина. Едва ли не става аналог с  едновремешното гражданство . Тези с постоянен адрес са по -софиянци от тези само с настоящ ли ?. Ами много хора живеят предполагам на  квартира в столицата и не  си сменят постоянния адрес , защото на квартирата да е постоянния , не е удачен избор .А промяната на един постоянен адрес става бързо , плащаш само за нова л.к.  Така , че в това правило , аз не виждам  много логика. 


Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #218 -: Декември 09, 2014, 14:19:38 pm »
Нищо лично срещу хората, които не са от София. Имам много приятели, които не са от София, но определено не смятам, че е честно от 30 деца в групата, само 3 да са от София. Да са  от София означава, че и двамата им родители са родени и израстнали в София. При нас е така -и двамата сме родени тук, бабите и дядовците ни също са родени тук и накрая за нашето дете няма място в градината, защото там са децата от цяла България. Съжалявам, но това не е нормално и не е честно. за мен решението е да има квоти -по-голямата квота да е за софийските деца, по-малката за всички останали. Просто с Мия изживяхме голям кошмар за сметка пак казвам на всички дошли отвсякъде.
<br />[link=http:
*
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #219 -: Декември 09, 2014, 14:38:26 pm »
Мешко, въпреки че съм еди-кое си поколение софиянка, според мен проблемът не е в хората, които идват да живеят и работят в София. На много от тях дори не им харесва, но в повечето пъти няма какво да работят по родните си места. И това не е каприз. Проблемът е в липсата на градини, на адекватна държавна политика. На други места, като няма достатъчно държавни или общински градини, държавата или общината сключва договор с частните, поема по-голямата част от таксата (според доходите на родителя).