0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #220 -: Декември 09, 2014, 14:39:35 pm »
Това, кой е роден и кой не в София, за мен е леко нелепо, не защото не съм родена тук, разбира се. :) Аз и съпруга ми също живеем тук от 15г., с постоянна адресна регистрация, плащаме данъци, осигуровки и т.н. през всичките тези години тук и то държа да подчертая на абсолютно реалните ни заплати. Нямаме и един ден работа в сивия сектор, едно да взимам, а на друго да ме осигуряват.
Така че това кой какви права има децата му да посещават ДГ, защото бабата и дядото са родени в София няма никаква връзка за мен.
В статията изобщо не става въпрос за това, а именно за това за което аз говоря - когато хората са с постоянен адрес се предполага, че живеят в собствено жилище, да кажем, плащат съответните данъци на общината и имат някакъв принос в този и без друго изтънял бюджет. Та от тази гледна точка, нека имат някакво предимство, а не щото прабаба ми е родена в Редута, дето е било един хълм извън София дори :wink:
*
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #221 -: Декември 09, 2014, 14:45:02 pm »
Ех, тая Стефи!   :good_post:

Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #222 -: Декември 09, 2014, 15:22:45 pm »
Kазаното от StefiZ
само потвърждава колко са дискриминирани софийските деца. Никога преди не съм се чувствала втора ръка човек в собствения си град, както когато Мия посещаваше онази ужасна гардина, защото нямаше никакъв шанс да се класира на добро място. Съжалявам, но ако моето дете го класират вместо вашето във вашия град и живея там от вчера, сигурно няма да сте много щастливи?! И честно, адски ми е омръзнал доводът, ама тук е ужасно за живеене и т.н. Ами преди 15 -20 години си беше много хубаво място, сега е различно. Колко обичах София във времето, в което бях студентка, когато все още имаше нещо останало софийско в града. Да те гони носталгия в собствения ти град -ето това е пълен абсурд. Да отидеш на работа в нова фирма и да ти зададат въпроса: Ти откъде си? -От София, отговарям аз. И те продължават, ама не иначе откъде си? -Това също е абсурд, в който съм участвала.
<br />[link=http:
*
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #223 -: Декември 09, 2014, 15:26:08 pm »
абе пак си говорим за различни неща ама карай :lol:
кое по-точно показва колко са дискриминирани децата ви, че наистина не схващам? Ти имаш ли постоянен адрес, плащаш ли данъци на общината? Значи си ок, какъв е проблема тогава, кой кореняк софиянец няма постоянен адрес, че не схванах с какво ви дискриминирах децата :lol:
те и моите са в онова ужасно място, ама ей на оцеляха по 4 г., ама това е сигурно защото сме от село :lol:
« Последна редакция: Декември 09, 2014, 15:29:59 pm от StefiZ »
*
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #224 -: Декември 09, 2014, 15:43:23 pm »
Мешко, въпреки че съм еди-кое си поколение софиянка, според мен проблемът не е в хората, които идват да живеят и работят в София. На много от тях дори не им харесва, но в повечето пъти няма какво да работят по родните си места. И това не е каприз. Проблемът е в липсата на градини, на адекватна държавна политика. На други места, като няма достатъчно държавни или общински градини, държавата или общината сключва договор с частните, поема по-голямата част от таксата (според доходите на родителя).
Подкрепям думите на blue_sky.
Стефи, много добре си го написала  :D
Kазаното от StefiZ
само потвърждава колко са дискриминирани софийските деца. Никога преди не съм се чувствала втора ръка човек в собствения си град, както когато Мия посещаваше онази ужасна гардина, защото нямаше никакъв шанс да се класира на добро място. Съжалявам, но ако моето дете го класират вместо вашето във вашия град и живея там от вчера, сигурно няма да сте много щастливи?! И честно, адски ми е омръзнал доводът, ама тук е ужасно за живеене и т.н. Ами преди 15 -20 години си беше много хубаво място, сега е различно. Колко обичах София във времето, в което бях студентка, когато все още имаше нещо останало софийско в града. Да те гони носталгия в собствения ти град -ето това е пълен абсурд. Да отидеш на работа в нова фирма и да ти зададат въпроса: Ти откъде си? -От София, отговарям аз. И те продължават, ама не иначе откъде си? -Това също е абсурд, в който съм участвала.
Мешко, при положение, че основно в София има работа как предлагаш всички тези хора да си седят в родните градове? На вуйна ми приятелка беше съкратена на 52-53 години, цял живот работила на едно място в Кюстендил. Наложи й се на жената на дърти години да ходи в София, защото само там намери работа, за да може да се пенсионира. Не мисля, че й харесва да е там.
За протокола: От София съм, в момента живея в Банско. Да очаквам скоро местните да ме натирят, щото и те обичат градчето си  :wink:
« Последна редакция: Декември 09, 2014, 15:45:51 pm от Ники »

*
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #225 -: Декември 09, 2014, 15:58:06 pm »
Аз също съм кореняк Софиянец, моят мъж също. И въпреки, че и аз изпитвам носталгия в родния си град, не се сърдя на хората че идват тук, защото както и Ники е казала - всеки оцелява, а за жалост никой не мисли за местата извън София да има работа и въобще нещо да се случва... Това, че стана наистина да те питат откъде си и какво си вече е въпрос на култура и за жалост това върви ръка за ръка с миграцията май :(
Иначе напълно ми хареса как Стефи го е казала. Не е важно откъде си и какво си. Важното е, че детските градини се издържат от общината а тя от местните данъци и респективно е редно да се въведат правила (дали точно предложените са най-ефективни не знам) които да поощряват хората, които работят в нея, плащат данъци в нея и прочие. А данъците се плащат по постоянен адрес.
В духа на предложенията за промени, аз пък съм защитник на две други тези, които няма да просперират за жалост, защото целят да се насърчават именно икономически активните родители, а не да се обезщетяват просто за това че да родители!
1. Ако детето не е прието в държавна ясла да имат право да получат парите които се полагат за държавна издръжка за да осигурят отглеждането му или в частна ясла или с гледачка (не говоря за пари на ръка, а за уреден вариант), така че да могат да се върнат майките на работа и да произвеждат нещо за тази страна, а не само да получават.
2. Ако една майка се върне по-рано на работа да има право да си получава в пълен размер майчинството до 2г възраст на това дете, един път като помощ за отглеждането му, защото то все пак е много малко още, втори път за да е амбицирана ако условията и позволяват и има кой да го отглежда да работи и отново да допринася за бюджета, защото все пак от него идват парите и за ДГ и за помощи и за всичко...

*
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #226 -: Декември 09, 2014, 16:12:10 pm »
Да, аз апелирам да сме честни, да сме добри данъкоплатци, да сме коректни към себе си и околните, а не постоянно да обясняваме колко сме онеправдани и как всички са ни длъжни, поради една или друга причина!
Понякога е хубаво човек да се вглежда първо в себе си, да потърси евентуалната причина за случващото се и чак тогава да обвинява другите.
За съжаление, не ни е виновен никой, че в София няма места, защото ние селяните сме дошли, или пък в Стара Загора също, защото селяните от околността са отишли там. Виновни сме си самите ние, защото никога не се търси рационалното решение, а се сочи виновния с пръст, от което полза няма. Защото за теб един е виновен, за мен съвсем друг, но ако заедно седнем и измислим решение на проблема и се обединим около него, нещата може и да се получат :)

Междудругото, преди доста години, на предното ми работно място бяхме предложили точно това - да се измисли механизъм да се покрива част от таксата за частна ДГ при получен отказ от държавна ДГ. Уви, ентусиазма на управляващите беше кратък.
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #227 -: Декември 09, 2014, 16:30:59 pm »
абе пак си говорим за различни неща ама карай :lol:
кое по-точно показва колко са дискриминирани децата ви, че наистина не схващам? Ти имаш ли постоянен адрес, плащаш ли данъци на общината? Значи си ок, какъв е проблема тогава, кой кореняк софиянец няма постоянен адрес, че не схванах с какво ви дискриминирах децата :lol:
те и моите са в онова ужасно място, ама ей на оцеляха по 4 г., ама това е сигурно защото сме от село :lol:
Колко пъти ти върнаха децата с 39 градуса температура, без да ти се обадят, без да им дадат лекарство? колко пъти при минус 15 градуса ти върнаха децата без блузка, защото никой не може да я намери? Колко пъти ти върнаха децата с рана на крака, от която тече кръв и в момента, без никой да е забелязал за нея и без да я почисти? Колко пъти си намерила някое от децата ти да стои и да гледа в 1 точка към стената? За загубените 4 пижами, няма да споменавам. Когато преживееш всичко това в родния си град, пак ще си говорим. Дискриминацията я изразих по-горе -от 30 деца в група, само на 3 родителите им са от София. за мен е това. процентът си го изчислете сами. Иначе съм съгласна, че е хубаво да се поеме част от таксата за частната градина.
« Последна редакция: Декември 09, 2014, 16:32:40 pm от meshko106 »
<br />[link=http:
*
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #228 -: Декември 09, 2014, 16:39:24 pm »
Оооо ми то и в училище е така, че и по зле, имаме вече 4 шапки загубени, 2 суитчъра, а колко химикалки, моливи и флумастери да не споменавам.. Но все си мисля, че за това не са виновни госпожите, ами моята прекрасница дето не може да си събере акъла :wink:
Та, пак за краставицата де. Прочети ми хубаво постовете. :)
За протокола, елена всеки ден си тръгва без някоя дреха, но това не е отговорност на госпожата, като й е студено да се облече, никой не е длъжен да върви след моята принцеса 10 часа. :)

« Последна редакция: Декември 09, 2014, 16:54:33 pm от StefiZ »
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #229 -: Декември 09, 2014, 16:52:54 pm »
meshko106, не че се заяждам ,ама ти от къде и как разбра кой  от къде е ? Чудно ми е просто!Питам  ,щото аз никой от родителите от яслата на детето ми  не познавам , т.е освен да се поздравим , камо ли пък да уточняваме кой аджеба е кореняк софиянец ,девето коляно !
Това ,което си видяла като отношение към твоето дете го има навсякъде и в повечето държ.  градини . Хората с възможности затова и се ориентират към частни ясли ,макар и там да няма гаранция .
*
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #230 -: Декември 09, 2014, 16:55:15 pm »
Е ти пък, ми то ни личи от километри, че сме от село  :lol:
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #231 -: Декември 09, 2014, 16:56:05 pm »
проблемът с правилата за прием в ДГ и училища е, че те не се спазват.

никой не проверява дали наистина адресната ви регистрация е тази, която твърдите. никой не проверява дали наистина фирмата, в която работите, наистина е на територията на общината, както сте написали във фалшивата служебна бележка.

аз съм стояла на опашка 48 часа, за да запиша детето си в кварталното и най-близко до дома ми училище. кандидатите бяха толкова много, че при наличието на предимство "местоживеене в квартала" (няма значение постоянно или временно), трябваше да приемат само деца от квартала. сега се оказва, обаче, че половината деца пътуват от други краища на София, за да дойдат на училище. кой ги допусна с фалшиви документи и неверно подадени данни?

кой допуска фалшиви ТЕЛК-ове, бележки от лекари за СОП, алергии и прочие? кой допуска фалшиви служебни бележки за месторабота - нищо по-лесно от това, родители от групата на детето ми лично са ми казвали без капка свян, че са си направили такива.

а вие се ядосвайте за софиянци и несофиянци.... ясно е, че като има ограничен ресурс, трябва да има и някакви критерии за ограничаване на кандидатите да го употребят. проблемът не е в критериите, а в прилагането им!
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #232 -: Декември 09, 2014, 16:58:01 pm »
Ами щом смяташ, че едно дете на 4 години трябва само да преценява кога има температура и да се обади на майка си, да си предпише само лекарство, може би. Ами при минус 15 градуса, да чакаш с това полуголо дете 30 минути автобуса??? Щом смяташ, че отговорността е на детето ми, Господи, аз няма какво повече да кажа.  Наистина дано не ти се налага да изживееш нещо от това с никое от децата си. Още ми се свива сърцето като си спомням как я намирах сам самичка да гледа в една точка. Но явно и затова вината е била нейна.
<br />[link=http:
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #233 -: Декември 09, 2014, 16:59:23 pm »
Само не разбрах, как предлагаш да се реши проблемът с дискриминацията на потомствените жители. Може би, да изискват родословно дърво? Защото нито постоянния, нито настоящия адрес са обвързани с месторождението. Децата на всички, които си плащат данъците, имат права еднакви с твоето дете. Дискриминация би било обратното.
Препятствията са тези ужасни неща, които виждаш, когато не гледаш към целта си


*
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #234 -: Декември 09, 2014, 17:00:17 pm »
ами ядосваме, нали това и аз написах, че е хубаво да се преценят доста други неща преди да стигнем до това кой от къде е :wink:
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #235 -: Декември 09, 2014, 17:03:05 pm »
Да, аз апелирам да сме честни, да сме добри данъкоплатци, да сме коректни към себе си и околните, а не постоянно да обясняваме колко сме онеправдани и как всички са ни длъжни, поради една или друга причина!
Понякога е хубаво човек да се вглежда първо в себе си, да потърси евентуалната причина за случващото се и чак тогава да обвинява другите.

 :youwoman:

По-добре не мога да го кажа...
Даниел 07.06.06  Димана 05.10.07
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #236 -: Декември 09, 2014, 17:03:35 pm »
Децата на всички, които си плащат данъците, имат права еднакви с твоето дете. Дискриминация би било обратното.

това тук са напълно свободни съчинения, взаимствани от американските филми.
никъде няма такова нещо като "общинска конституция", дето да гарантира равни права на жителите на общината по някакви критерии.

а общинските данъци и такси са такса смет и данък сгради. ако живеете временно в дадена община и сте под наем, тоест, нямате собствен имот там - не плащате никакви данъци на тая община.

така че, нека не спекулираме с това кой плащал данъци и кой - не.

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #237 -: Декември 09, 2014, 17:04:15 pm »
Ами щом смяташ, че едно дете на 4 години трябва само да преценява кога има температура и да се обади на майка си, да си предпише само лекарство, може би. Ами при минус 15 градуса, да чакаш с това полуголо дете 30 минути автобуса??? Щом смяташ, че отговорността е на детето ми, Господи, аз няма какво повече да кажа.  Наистина дано не ти се налага да изживееш нещо от това с никое от децата си. Още ми се свива сърцето като си спомням как я намирах сам самичка да гледа в една точка. Но явно и затова вината е била нейна.
мешко, заби в съвсем друга посока, наистина съжалявам за всичко това което описваш, но повярвай ми, вината не е моя, нито на другите несофиянци.
Преживяла съм достатъчно други неща с децата си и да, още ми предстои да преживея, но никога няма да обвиня другите за това.
Темата се измести много и както в повечето дискусии които съм се опитвала да водя с теб стигаме до там колко си онеправдана във всяко едно отношение и колко са виновни всички. Много съжалявам за което, не е хубаво човек да се чувства така, защото в никакъв случай не си помага.
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #238 -: Декември 09, 2014, 17:24:35 pm »
Аз предложих вариант да има квота -как се доказва, ами лесно с акт за раждане на поне единия родител в София. Да, сигурно и това ще може да се фалшифицира, но поне ще даде някакъв реален шанс. И нямам нужда от съжаление. И не е вярно, че всички държавни градини са еднакви -не са. Видях разликата -от земята до небето, ето защо още повече ме боли колко много загуби Мия в развитието си с двете години в 151.
<br />[link=http:
*
Re: Прием в детски ясли и градини 2014/2015
« Отговор #239 -: Декември 09, 2014, 21:20:31 pm »
а общинските данъци и такси са такса смет и данък сгради. ако живеете временно в дадена община и сте под наем, тоест, нямате собствен имот там - не плащате никакви данъци на тая община.

Това е интересен казус. В щата и окръга, където живея, разпределението по училища не се влияе от това дали човек има собственост или наема жилище. Който наема, плаща двата вида данък индиректно, защото се предполага, че са включени в наема, а данъка директно го плаща собственикът, който пък не живее в това жилище така или иначе - няма дублиране на привилегията. Стига наемателят да има адресна регистрация според документ за самоличност, адресът е адрес, и ученикът автоматично се разпределя в съответното общинско училище.

Но всеки има само един адрес, няма разлика между временен и постоянен. От друга страна контролът върху родителите и действителния им адрес на местоживеене е драконовски. В един от най-престижните училищни райони наблизо всяка година обявяват показно кои семейства са изключени след детективско разследване заради адресна измама. Знам, че звучи като на филм, но е отлична превантивна мярка. Затова е редовна практика хора да дават под наем собствената си къща и да наемат друга в близък район за няколко години, само за да имат достъп до по-престижни училища.