0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #100 -: Декември 07, 2015, 13:23:04 pm »
Смайли,

Правила съм както смесени, така и хляб само от лимецовото брашно. Нямам изпитана рецепта просто защото ту се получава, ту не, вероятно заради различните марки брашно. Най-често ползвам рецептата за пълнозърнест хляб от книжката на Мулинкс, като намалям водата с 5-10 мл. Иначе съм пробвала и тези 2 рецепти - http://limec.biz/hlyab/item/42-lesen-hlyab-ot-limetz и http://limec.biz/hlyab/item/43-klasicheski-palnozarnest-hlyab-ot-limetz, не винаги ми се е получавал хляба. Редовно го хапваме малко или повече хлътнал.
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #101 -: Февруари 22, 2016, 14:52:32 pm »
Здравейте, на мене Дядо Мраз на връх Нова година ми донесе хлебопекарна. Първите няколко опита бяха успешни според нас. Стана вкусен хляб и солен кекс със сиренце - него го направих заради мъниците. Ползвах рецептите от книжката и леко-о-о експериментирах. Чета рецепти по-нагоре в двете теми тук и искам да ви питам: слагате ли по толкова много захар -3-4 с. л., както чета в някои от рецептите и не става ли много сладък хляба. Аз до сега съм правила без грам захар- тя помага ли всъщност на процеса на втасване и не може ли без нея или поне със съвсем малко количество2
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #102 -: Февруари 22, 2016, 17:54:22 pm »
Аз слагам обикновенно в тестото за хляб само 1 ч.л. захар и досега ми се получава много добре.


*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #103 -: Февруари 22, 2016, 18:04:09 pm »
:hug2:Хоупе и аз като Рачето, винаги слагам една лъжичка захар.
Ползвам в солта и захарта едни дървени мерителни, малко над една чаена са.

Открих в старата тема един мой пост с няколко рецепти и ти го пускам :)



От моя личен опит, споделените мнения на другите и прочетеното стигнах до извода,
че модела и марката хлебопекарна няма голямо значение, всички работят на един и същи принцип,
а използваните програми са не повече от 3. Аз ползвам само 2, основна за хляб и тази за месене.
Относно брашната, аз ползвам различни като тип и като вид. Предпочитам София Мел за бяло,
но купувам всякакви. Само смес не съм, просто така се е случило, нищо конкретно. Ползвам само суха мая.
Рецепти за хляб в темата назад има много, аз ползвам две като в първата правя експерименти
и заменям една част от бялото с друго/ пълнозърнесто, типово или царевично.
Втората е с кисело мляко и яйце, изделието което се получава сме нарекли семейно Хляб Питка.


Универсална рецепта за хляб -
/пшеничен, ръжен, пълнозърнест, царевичен/


вода 245мл
олио 1с.л.
сол 1 ч.л.
захар 1 ч.л.
брашно 455 г./ 2 и 1/2 мерителна чаша от комплекта
/ тук за да стане хляба царевичен, типов, пълнозърнест
заменям една чаша бяло брашно с някое от горните/
мая 1ч.л.

това за 750 гр

*************************************************
Хляб с кисело мляко и яйце на linko5

200мл кис.мляко+ 100мл вода
 1 яйце - разбито
 2-3 с.л олио
 1 ч.л сол
 4 ч.л захар
 550 гр. брашно
 1,5 ч.л мая

Програма за 700 или 900 грама хляб.
/пробвала съм и двете опции, няма разлика/

*********************************************

Тесто за питки

Последователността при продуктите е
важна когато се меси в машина за хляб:
* 3 яйца/ 2 + белтък
* 1 жълтък се оставя за намазване
* 250 мл. прясно мляко
/може смес прясно с кисело, може също и само с кисело/
* 125 мл. олио
* 1 ч.л. захар
* 2 ч.л. сол
* 760 гр. брашно/ пресято/
* 10.5 гр. суха мая / 1 и 1/2 пакетче мая д.р Йоткер/

*********************************************

Тесто за пици и мекици

300 мл вода
4 супени лъжици олио или зехтин
1 и 1/2 чаени лъжички сол
1 чаена лъжичка захар
600 грама брашно или 3 мерителни чашки
1 чаена лъжичка суха мая

Важно и изпитано от мен е тестото да отлежи в хладилник,
удвоява обема, става много пухкаво и лесно за работа.
Обикновено го пускам предната вечер, прибирам в хладилника
и на сутринта правя мекици и пирожки или за обяд пица!


Приятно творене!

Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #104 -: Февруари 22, 2016, 18:20:48 pm »
Хоуп, захарта е хранителна среда за дрождите на маята и спомага втасването. Аз винаги слагам захар, дори малко прекалявам, защото обичам хляба леко да сладни. Може би ако не сложиш пак ще втаса, но ще е нужно повече време. Случвало ми се е да забравя кубче мая на стайна температура както е опаковано и леко шупва.
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #105 -: Февруари 23, 2016, 00:14:11 am »
:)
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #106 -: Февруари 29, 2016, 17:13:43 pm »
Благодаря ви пекарки, за рецептите и съветите. След първоначалните успехи на начинаещия, имах и няколко провала. Е, единият не беше заради пропорции и неспазване на рецепта. Просто не бях сложила джаджата, дето разбърква тестото и то - не се беше омесило.  :)Голям смях. Другите два пъти нещо си преизчислявах количеството на съставките или път сложих само пълнозърнесто брашно в рецепта, която за бяло и такова. Абе, ядохме го хляба, ама не беше както трябва. Имам още да учат и да се усъвършенствам. Ще докладвам как се справям след кратка почивка от провалите.
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #107 -: Януари 19, 2017, 14:52:56 pm »
Здравей те момичета от днес и аз съм кюпа с хлебопекарните искам моята внучка да хапва здравословно изчетох всичко което сте писали и се надявам да успея.Ще ви пиша какво съм направила.Моята хлебопекарна е куче марка е нали нямало значение марката.
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #108 -: Януари 19, 2017, 15:07:48 pm »
Добре дошла, Лилия! Нямат кой знае какво значение марките. Казвай, ако имаш нужда от помощ.
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #109 -: Януари 19, 2017, 15:19:44 pm »
Привет Лилия, честита придобивка, вкусни и уханни печива да твориш с нея!

Елфи е права, марката на пекарната няма никакво значение,
моята също е среден клас и цена, но ми служи вярно вече няколко години,
ако започне да се оплаква от мен няма да и стигне един хляб време :)
Принципа им е един и същ, а рецептите в темите са универсални
и приложими за всяка хлебопекарна. Успех   :flower:
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #110 -: Юни 15, 2017, 11:06:08 am »
Здравейте :)
Решила съм да зарадвам мама с хлебопекарна за РД :)
Исках да е като моята https://www.pazaruvaj.com/hlebopekarni-c4110/moulinex/ow-3000-homebread-p31533610/, че от разстояние да и казвам кое как, но за съжаление не я откривам в наличност :(
Бихте ли ми препоръчали някоя подобна?
Благодаря :)
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #111 -: Юни 15, 2017, 12:22:46 pm »
Петя, не точно по темата, но се надявам да съм права. Аз си купих хлебопекарна същата марка, но с по-голям обем. Програмите са в същият ред. Елементарни неща са различни, като, че при принудително спиране на програмата, сегашната си остава там, а предната се връщаше в началното меню. Та разгледай дали са така и Мулинекса. Другото, което ми идва на ум е да направиш като мен. Дадохме старата на мама и пак си и обяснявам по телефона кое как  :D
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #112 -: Юни 15, 2017, 12:46:02 pm »
Пете, аз се повтарям, ама не е важен моделът - принципът е почти един и същ и се ползват все едни и същи програми. Важно е да се спазват точно пропорциите и поредността на продуктите. И най-важно - вместо да давате 200 лв за хлебопекарна, инвестирайте в такава с цена около 100 лв и купете една ел. везна, но трябва да я проверите дали измерва точно. Везната е много важен елемент в приготвянето на хляба.
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #113 -: Юни 15, 2017, 14:28:49 pm »
Благодаря, момичета :)
м-и, то и аз по принцип така процедирам - давам старото на нея, а за мен-ново :) Но сега е друго - навих приятелят ѝ да я купи за подарък за рожденият ѝ ден :wink:
Елфи, да четох те, но си мислех, че може и да има подобна на моята.  :? Везна още миналата година и подарихме, за да си измерва джинджифила. :) Проверена е и мери точно. :)
Благодаря за съвета!  :D
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #114 -: Юни 18, 2017, 16:21:01 pm »
Пете, подкрепям Же марката и цената при пекарните нямат никакво значение.
Моята е Zelmer  инокс ТАЗИ, на село купихме за майка белия вариант ТАЗИ.
Разликата е в дизайна и липсата на две програми, които и аз не ползвам в моята.
За теб не знам, но аз основно меся, та две са ми е пре достатъчни -  печене на хляб и месене!
Моята като издаде багажа, понеже не знам къде и е душата, ще си купя белия вариант.
Много по-безшумна е бялата, а дълголетието и на двете е изпробвано в 7-8 къщи  :P
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #115 -: Юни 19, 2017, 09:03:54 am »
Благодаря, Мише! :)
То и аз предимно я ползвам за месене и печене на хляб, предполагам че и мама ще ползва само тези функции :)
Имам още две седмици за разглеждане :) Все нещо ще избера и ще я пратя на адрес :)
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #116 -: Юни 23, 2017, 23:30:50 pm »
Е, то за кво освен за печене и месене да я ползвате  :lol: аз опитах и мармалад ама няма да повторя  :lol: :lol: :lol:
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #117 -: Юни 26, 2017, 12:00:40 pm »
Освен за хляб, ползвам и за козунак, тутманик и тесто за пица  8)
За кекс пробвах веднъж, но не бях доволна от резултата  :(
*
Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #118 -: Юни 26, 2017, 12:41:14 pm »
Смайли, а ти каква пекарна ползваш?

И аз съм се замислила да си взема, но тъй като все не ми остава време да разгледам различните варианти, за да реша каква да бъде, още съм без пекарна  :). Та извинете, ако е глупав въпросът ми, но да попитам всички пекарни ли имат програма за тесто за пица? Иска ми се да има тази възможност. Мармалад със сигурност няма да правя в нея  :), но ми се иска да прави различни видове тесто.

Re: Домашна хлебопекарна- съвети и рецепти! - 2
« Отговор #119 -: Юни 26, 2017, 14:38:40 pm »
Марси, моята е Moulinex с две бъркалки, т.е. за по-голям хляб (до 1.5 кг, но аз все правя по 1 кг, иначе ще излезне от орбитите  :lol: а и има да го ядем две седмици).
Има и поставка за багети, която никога не съм използвала и май няма да я използвам.
Нещо не мога да намеря линк ... хм... да не би да я няма вече тази фирма....

Вероятно всички хлебопекарни имат програма само за тесто.

Слабото място до колкото знам на всички са казанчетата вътре. По някое време се прецакват. Свекър ми и свекърва ми вече сменяха тяхното, но те наистина я експлоатират най-редовно (през ден, а и по-често) вече 5 години. Моделът им е като моя.